IKES met bijbel naar de student Waarom zou je de BIJBEL ïezerfL^ grens Uitspraak over kernbewapening erg absoluut' N'Diaye aan kop met Gantwarg Synode ging over Leen Bal: luisteren en richting geven Bij Philips Video 200 banen weg AMD mag voor tijdelijk Joegoslaven aantrekken VRIJDAG 5 DECEMBER 19B0 LEIDEN-Toen een paar maanden geleden de nieuwe studenten in Leiden hun kennisma- kingsweek hadden, konden ze ook een stand passeren waarin op een soort pamflet de vraag stond, waarom zij eigenlijk de bijbel zouden lezen. De bijbel, zo loste de vraag zich al meteen op, geeft zelf het antwoord. "Bijbelgespreksgroepen bieden de mogelijkheid dit samen te ontdekken". Het papier liet belangstellenden ui teraard niet in het onzekere over de herkomst. Het kwam van de IKES (Interkerkelijke Evangeli satie Samenwerking Leiden) en student (theologie) Ad Lagen dijk, Lorentzkade 35, kon voor nadere inlichtingen zorgen. Drie jaar geleden is het Instituut voor Evangelisatie (Driebergen) met dit geestelijke werk onder studenten (persoonlijke bezoe ken, gespreksgroepen en nazorg) begonnen en de Leidse IKES heeft dat nu overgenomen. IKES is in 1974 ontstaan op initiatief van de toenmalige christelijk-ge- reformeerde predikant Carlier. Doel was en is: evangelisatie en opbouw van de christelijke ge meenten. De 'werkgroep' wordt nu officieel gedragen door de christelijk-gereformeerden, de Nederlands-gereformeerden (vroeger 'vrijgemaakt-gerefof- meerden buiten verband' gehe ten), de baptisten en mensen van het Leger des Heils, Youth for Christ en nog enkele andere evangelische groeperingen. Rand Evangelist Leen Bal (Leiderdorp), zelf christelijk-gereformeerd met een open blik naar andere 'bijbelgetrouwe' geloofsgemeen schappen, schat het aantal stu denten dat nog aan enige vorm van kerkelijk leven deelneemt op ruw 15 procent. Velen hebben wel een kerkelijke achtergrond, maar na hun intrede in de studen tengemeenschap leeft dat niet meer zo. De twintig medewerkers van de IKES die bij dit studen- tenwerk zijn ingeschakeld - allen student - komen dan ook het meest in contact met 'randkerke- lijken'. Met een enquete leggen zij het eer ste contact. De dertien vragen gaan over de geestelijke en kerke lijke afkomst van de student en over zijn (haar) levensbeschou wing op dit ogenblik. Wordt dat op prijs gesteld, dan maken de medewerkers een afspraak voor een vervolggesprek, en dat kan weer uitlopen op deelneming aan een bijbelstudiegroep, waarvan er nu inmiddels vier zijn. Jan Brinkman (na 1 januari Heren gracht 13), evangelist bij het Insti tuut voor Evangelisatie, is de IKES behulpzaam bij de vorming van zulke groepjes. Op de vraag of het de vooropgezette bedoeling is, studenten in de ge vestigde kerken terug te brengen, geeft Leen Bal een voorzichtig antwoord. "Nee, het gaat in de Professor dr. K. Runia, rector van de theologische hogeschool van de Gere formeerde Kerken en hoofdredacteur van het Centraal Weekblad, vindt in 'een eerste commentaar' de pastorale brief van de hervormde synode over de kernbewapening 'erg absoluut' ge steld. "Er is blijkbaar geen andere visie mogelijk voor christenen". Toch heeft Runia groot respect voor de moed van de synode. "Ze heeft de koe (of beter: de stier) van de BAMAKO (ANP) - In de vierde ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen heeft de Malinees N'Diaye zich naast Gantwarg aan de kop van het deelnemersveld genesteld. N'Diaye versloeg in Bamako de Belf Verpoest, terwijl Gantwarg het punt deelde met zijn Russi sche landgenoot Mitsjanski. Rob Clerc behaalde zijn eerste zege in dit monstertoernooi door Jan sen te verslaan. Harm Wiersma kwam voor de vierde keer op rij niet verder dan een puntende- ling, nu tegen Bastiaannet. N'Diaye heeft kennelijk lering ge- Langzaam aan VATICAANSTAD (DPA) - Het is afgelopen met het heen en weer racen tussen de tuinen en palazzi in de Vaticaanse staat. Schilders hebben gisteren aan de toegan gen tot de kleinste staat der we reld aangegeven dat men er hoog stens 30 km/u mag rijden. De snelheidsbeperking bestond offi cieel al jaren, maar was een papie ren tijger en niemand stoorde zich eraan. eerste plaats niet om de kerk maar om het geloof in Jezus Christus. We zeggen daarbij wel, dat, wil het geloof doorgroeien, een band met de kerk noodzake lijk is. Wij werken dus wel naar de bestaande kerken en evangeli sche groeperingen toe, vanuit de bijbelgesprekskringen. We ver vullen duidelijk een brugfunc tie". Relatie In dat opzicht onderscheidt de IKES zich van de officiële stu- dentenekklesia, die immers elke zondag - naast de gewone dien sten van de verschillende kerken - een eigen dienst heeft en ook mensen uit de bestaande kerken aantrekt. De IKES wil geen af zonderlijke geloofsgemeenschap beginnen. Leen Bal: "Een sterk element in ons werk is de persoonlijke aan dacht. Tussen de student en de medewerker groeit een relatie. Wil de student het contact in stand houden, dan is het onze ver antwoordelijkheid. hem of haar verder te begeleiden. De weg naar de kerk is zeker moeilijk, ook al gezien de sterk gevarieerde kerkelijke kaart van ons land, maar je doet het samen, en dan is die weg beter begaanbaar". Zo vertelde Leen Bal. dat vorig jaar iemand die geen kerkelijke ach- Leen Bal ....brug naar de kerk kernwapenproblematiek fors bij de horens gevat. Het is duidelijke taal. Evenmin kan worden ont kend. dat het een taal is die je als christen onmiddellijk aan spreekt". Niet alles Runia rekent zich tot die groep christenen die menen, dat met deze uitspraak van de synode nog niet alles is gezegd. trokken uit de tweekamp tegen Harm Wiersma, die de Malinees, leerling van oud-wereldkam pioen Ton Sijbrands, ter voorbe reiding op dit WK-evenement speelde. In de vierde ronde ver sloeg de Malinees in eigen hoofd stad met een listige combinatie de Belg Verpoest. Door de salon remise tussen Gantwarg en Mitsjanski kroop N'Diaye naast Gantwarg. Het duo heeft twee punten voorsprong op een zeven tal achter volgers, onder wie Rob Clerc en Jannes van der Wal. Clerc vocht tegen Jansen een boeiend duel uit, waarin hij een doorbraak in het centrum for ceerde. Van der Wal bouwde te gen de Braziliaan Marcos een winnende positie op. doch in tijdnood overzag hij een lichte combinatie waardoor de partij remise liep. Harm Wiersma kwam tegen Johan Bastiaannet niet verder dan een puntendeling. Desondanks was er in hel spel van de Friese titel houder aanknopingspunten die wezen op licht herstel. Dat de Leeuwardenaai tegen Bastiaan net niet de volle winst behaalde, lag aan het secure tegenspel van zijn tegenstander. tergrond had is gedoopt in de Ne derlands-gereformeerde kerk van Oegstgeest. Die is nu ook me dewerker van de IKES gewor den. Overigens zijn niet alleen de metho de en de doelstelling van de IKES anders dan die van de stiuenten- ekklesia. Bij wat difper door vragen wil Ad Lagendijk wel zeg gen, dat er tussen het 'evangeli sche' studentenwerk van de IKES en de ekklesia belangrijke verschillen in bijbelbeschouwing en daaruit voortvloeiende opvat tingen liggen. Hij kent de dien sten van de ekklesia enigszins, maar ze spreken hem niet aan en hij heeft er vanuit zijn uitgespro ken orthodoxe bijbelvisie zelfs ernstige bedenkingen tegen. Toch is het niet de bedoeling van het IKES-studentenwerk, de ekklesia op een of andere manier te beconcurreren. Bal en Lagen dijk zien hun bezig-zijn in de stu dentenwereld meer als 'aanvul lend'. Er zijn nu eenmaal ook stu denten die de ekklesia niet be reikt. Inzicht Elke medewerker van de IKES draagt een instructiemap bij zich. Eens per maand komt de groep bij elkaar om ervaringen uit te wisselen en een ruggesteuntje te krijgen - zowel geestelijk als praktisch - bij de vervulling van de opdracht. Die is niet eenvou dig. Leen Bal: "Evangeliseren is eigen lijk nog het meest simpele. Maar de nazorg vraagt inzicht in allerlei dingen waarmee mensen kunnen zitten, en een bewust, uitstralend geloofsleven. Ieder mens is weer anders. Dan zijn vragen als hoé benader je de mensen en hoe kun je ze helpen heel belangrijk. Je moet kunnen luisteren en ook richting kunnen geven. Kortom: met je hele innerlijk bereid zijn naast iemand te gaan staan". De IKES heeft ook een reeks 'open bijbelavonden' voor medewer kers en deelnemers aan de ge spreksgroepen opgezet, voor het eerst dit jaar. Andere belangstel lenden zijn daar ook welkom. Daaraan werken mee de evange list Theo Dikkes van de Evangeli sche Christengemeenschap in Leiden, de Nederlands-gerefor meerde predikant G. de Lange, de hervormde predikanten A. J. de Jong en dr. S. Meijers, de heer F. den Exter van het Instituut voor Evangelisatie, de Leidse ma vo-leraar John de Leeuw, de bap Zo heeft hij moeite met de politieke gevolgen. "Het is immers duidelijk, dat de sy node een besliste keuze doet: alle kernwapens moeten uit ons land worden verwijderd. Maar kan dat politiek zomaar? Kan de synode niet alleen maar zo n ondubbel zinnige uitspraak doen omdat Nederland een klein landje is. dat militair niet zoveel gewicht in de schaal legt? Zou de synode dat Duisenberg onderzoekt fusie KNSM en Nedlloyd ROTTERDAM (ANP) - Oud minister van financien Wim Duisenberg en Tim Lakeman van de Stichting Sociaal Aan deelhouderschap zijn door de centrale ondernemingsraden van respectievelijk Nedlloyd en KNSM aangetrokken om de gevolgen van de voorgeno men fusie tussen beide bedrij ven te onderzoeken. Dit onderzoek zal enige weken in beslag nemen. In ieder ge val de ondernemingsraad van de KNSM zal daardoor niet voor half januari een advies over de voorgenomen fusie kunnen uitbrengen, aldus se cretaris J. Huyting desge vraagd. De belangrijkste vraag die La keman moet beantwoorden is of de KNSM inderdaad voor overname rijp is of kansen heeft op eigen kracht te kun nen blijven voortbestaan. Mocht dit laatste niet moge lijk zijn dan zal de externe deskundige moeten duidelijk maken of Nedlloyd dan wel de beste partner is en wat dat betekent voor de werkgele genheid bij dit Amsterdamse scheepvaartbedrijf. tistenpredikant G. Bosveld. Leen Bal zelf. de heer H. Dokter, ex- medewerker van het Instituut voor Evangelisatie, en de her vormde predikant L. Romein uit Rijnsburg. Deze avonden worden om de veer tien dagen gehouden in een zaal van de baptistenkerk aan de Ou de Rijn. De eerstvolgende bijeen komst is op 10decemberom8uur 'De Waarheidsvriend', blad van de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk, meent, dat de hervormde synode met het doen van een politieke uit spraak inzake de kernbewapening de haar gegeven grens heeft oversthre- Een synode die zich uitspreekt te gen het gebruik en het bezit van kernwapens overschrijdt déar- mee haar grenzen niet, maar, zo schrijft hoofdredacteur Van der Graaf vandaag, zodra wordt ge steld dat voorzichtige stappen moeten worden gezet in de rich ting van eenzijdige ontwapening, zit de kerk op de stoel van de poli tici. "In deze heeft de synode in feite het standpunt van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) tot het hare gemaakt. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat juist van- ook durven zeggen tegen West- Duitsland of tegen de Verenigde Staten?" 'Wat moet de regering met zo'n uit spraak? Heeft zij geen bondge nootschappelijke verplichtin gen? Is de regering ook niet ver antwoordelijk voor al die mensen in ons land die niét met de kerk kunnen zeggen "dat ze leeft uit het geloof in haar Heer. die over winnaar is"? En wat moeten de (ds. De Jong). De hele reeks open bijbelstudie-avonden draait om de oud-testamentische figuur Abraham. Eenzaamheid Slaat dit werk oók aan? Op de enquete van de IKES wordt in het algemeen vrij positief ge reageerd. Volgens Leen Bal is er uit politieke kringen sterk op de ze brief is gereageerd. Is het poli tieke gevolg van de synode-uit spraak over eenzijdige ontwape ning niet een breken met de NA VO?" Man en paard 'De Waarheidsvriend' erkent, dat de kerk zich moet bezig houden met vraagstukken van oorlog en vrede, "zeker nu het wapen dat wij bezitten wereldwijde vernie tigende kracht heeft". Het nee te gen het gebruik van kernwapens (1962) was een noodzakelijke schreeuw. Nu er van verminde ring niets is terecht gekomen, is de vraag gerechtvaardigd of we het kernwapenmateriaal nog lan ger willen bezitten als we het niet kerkleden met deze uitspraak? De brief zegt wel dat in de komen de tijd een dringend gesprek no dig is met hen die door hun werk zijn betrokken bij dit vraagstuk (politici, militairen, ambtenaren, mensen in de bedrijven, enz.), maar staat de uitkomst van dit ge sprek al niet vast? Heeft de syno de in deze brief niet gekozen voor een volstrekt atoompacifisme en dit de gemeenteleden aangewe zen als de enige weg?" veel bereidheid om in een per soonlijke sfeer over het geloof en vragen en problemen daarom heen te praten. "Er is ook in dit deel van onze samenleving nogal wat eenzaamheid, om het maar zacht te zeggen. In alle beschei denheid willen wij proberen, de ze jongeren hierin tegemoet te komen". S. J. DE GROOT óók willen gebruiken. "Al staat daar tegenover dat het bezit tot op heden het gebruik heeft kun nen voorkomen". De synode maakt zich, volgens haar pastorale brief, geen illusies over "politieke systemen waarvan wij gevrijwaard willen blijven en die wij vrezen". 'De Waarheids vriend' vindt het onjuist, dat de synode in dit verband - namelijk van 'vrijheid van godsdienst en van meningsuiting' - niet man en paard heeft genoemd, namelijk het communisme. Dat een voorstel om de bedreiging van onze vrijheid door de Sovjet- Unie in de brief op te nemen het niet haalde geelt 'De Waarheids vriend' te denken. "Door over 'systemen' te spreken, is de be doeling van de pastorale brief ui terst vaag gebleven". Lange weg Professor Runia wil zelf nog reke ning houden met de mogelijk heid dat de grote wereldmachten gezamenlijk zoeken naar vermin dering van de wapenwedloop. Dat is een heel lange weg. Toch gelooft hij. dat deze op de lange duur meer perspectief biedt dan de weg van eenzijdige ontwape ning. Onderzoek naar lood in bloed van kinderen in Utreeht UTRECHT (GPD) - Op onge- veer zestig Utrechtse kinde ren tussen één en vier jaar zal de gemeente binnenkort een bloedonderzoek verrichten om na te gaan of die kinderen lood hebben binnengekre gen. De Utrechtse GGD heeft de gemeente tot dat onder zoek geadviseerd nu vaststaat dat een binnenterrein aan de rand van de stad en verschei dene aanliggende achtertui nen onder meer onaanvaard bare hoeveelheden lood be vatten. Het lood. en ook de hoeveelhe den zink en arseen die zijn aangetoond, zijn vermoede lijk afkomstig van een zwa- velfabriek die daar de vorige eeuw heeft gestaan. De GGD adviseert het binnenterrein minstens 50 centimeter diep af te graven, en afhankelijk van verder onderzoek, ook de aangrenzende tuinen. PAGINA 15 Telefoonwacht. De kerkeraad van de hervormde gemeente in Winterswijk heeft een ..pastorale telefoonwacht" ingesteld voor mensen die in het weekeinde dringend behoefte hebben aan een gesprek met een predikant. „Het geberut wel, dat mensen op zaterdag of zondag in contact wil len komen met een predikant, maar dat die dan net is gaan fiet sen of door andere oorzaken niet thuis is. Soms moet er dan ge zocht of gewacht worden. Maar er kunnen omstandigheden zijn waarin dat niet mogelijk is. Dan moet er direct een predikant be schikbaar zijn". Zegt de kerke raad in de toelichting by zijn be sluit. In het kerkblad van Winterswijk is voortaan onder de rubriek 'kerk diensten' te lezen, welke predi kant de telefoonwacht van zater dag 0 tot zondag 24 uur verzorgt. Er wordt wel vanuit gegaan dat men eerst probeert, de predikant van de eigen wyk in te schakelen. Beroeping.sucrk. Hervormde Kerk: beroepen te Kootwijk A. P. Voets Waarder. Gereformeerde Kerken: beroepen te Katwijk aan Zee D. N. Verschoor Zeist (vacature Van Halsema); aangenomen naar Castricum (in samenwerking met de hervorm de gemeente) H. J. Westmaas, kerkelijk medewerker aldaar. Christelijke Gereformeerde Kerken: be roepen te Rotterdam-West J. Oos terbroek Opperdoes. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Hilversum R. Boogaard Lei- Gratie. De Westduitse afdeling van de internationale rooms- katholieke vredesbeweging "Pax Christi" heeft de president van Zuid-Korea met klem gevraagd, de ter dood veroordeelde opposi- tiepoliticus Kim gratie te verle nen. Het telegram zegt, dat Kim nooit geweld heeft gebruikt en in Korea als een overtuigd demo craat wordt gewaardeerd. Bisschop Moser van Rottenburg is de voorzitter van "Pax" in West- Duitsland. ..Wij mensen", schryft hij in het telegram, „hebben niet het recht het door God geschon ken menselijke leven te vermoor den". Volgens Moser zou gratie voor Kim een belangrijke stap zijn op weg naar binnenlandse vrede in Zuid-Korea. Ghana. De rooms-katholieke bis schop Peter Sarpong van Kumasi in Ghana (Afrika) is vóór een so cialistische maatschappij in dit land. Hij zei dat in een toespraak ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag van 'net nationale Insti tuut voor roepingen in Accra. „De samenleving moet rusten op de beginselen van gelijkheid en menselijke waardigheid". RUNIA geen koe, maar slier Eis twaalf jaar in Chinese moordzaak DEN HAAG (ANP) - Eén van de drie Chinezen die ervan worden verdacht vorig jaar oktober be trokken te zijn geweest bij een schietpartij in een Chinees-In disch restaurant in Den Haag, heeft gisteren voor de rechtbank in die stad twaalf jaar onvoor- waardelyke gevangenisstraf, met aftrek, tegen /irh horen eisen Bi| die schietparty. volgens do offi cier van justitie. mr H D.W. Klein Breteler. een keiharde en koel bloedige wraakactie in de Chine se onderwereld, kwam één man om het leven en raakten vijf per sonen gewond. De officier achtte de 25-jange ver dachte. afkomstig uit Hong- Kong, schuldig aan het medeple- gen van moord, poging tot dood slag en bedreiging Samen met twee anderen drong hy op 1 okto ber van het vorig jaar het Chinee s-Indisch restaurant "Good Friend" aan het plein in Den Haag binnen. De verdachte bleef by de deur staan en de twee ande ren liepen verder de zaak in Alle drie hadden zy een wapen in de hand. waarmee zy het vuur open den op de aanwezigen. EINDHOVEN (ANP) - In de tweede helft van volgend jaar heeft de hoofd- industriegroep Video van Philips tweehonderd arbeidsplaatsen te veel. Dat is tijdens periodiek overleg meegedeeld aan vakbondsbestuurders. Een woordvoerder van Philips heeft dit bevestigd. De hoofdindusti iegroep Video heeft vestigingen in Eindhoven, Tilburg en Roermond. Er werkten op 1 januari ongeveer 5500 mensen. Philips liet al eerder weten dat het personeelsbestand dit jaar en de eerste vier maan den van 1981 alles bij elkaar'met 525 moet worden teruggebracht. Philips denkt dit te kunnen realiseren door het niet opvullen van het natuurlijk verloop en detacheren van werknemers in combinatie met een produk- tievermindering. Ook past het bedrijf op eigen kosten arbeidstijdverkor ting toe. Op welke wijze het probleem van de tweehonderd arbeidsplaatsen in de tweede helft van het volgend jaar moet worden opgelost weet Philps op dit moment nog niet, aldus de woordvoerder. Daarover zal in de eerste helft van 1981 met de vakorganisaties overleg worden gevoerd. DEN HAAG (ANP)- Minister Albeda (sociale zaken) heeft de Amsterdam se Droogdokmaatschappij ADM) toestemming gegeven tot het aantrek ken van 242 Joegoslavische werknemers op tijdelijke basis. Dit besluit werd genomen om de balans in de pcrsoneelssamenstelling tussen de scheepsbouwkundige en de werktuigbouwkundige functies te herstellen. Volgens de minister is het aantrekken van Joegoslaven de meest geeigende weg om op korte termijn dit herstel te bereiken. Gereformeerd commentaar op hervormde synode Uit 'De Waarheidsvriend':

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15