ih a Waar moet ik heen? Lijs van Egmond: "Ik wil Wijnands wat laten zien Duel van de waarheid Harcolien is genezen. Ze moet weg uit het psychiatrisch ziekenhuis. Maar ze wil niet... Schakers raken hun goede positie kwijt PAGINA 14 DO/ST VARIA VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 Waar moet ik heen?" is de levensgrote vraag t (Foto in scène gezet). t Harcolien, die overigens in werkelijkheid niet zo heet. Het is een niet alle daags geval, dat van Harcolien. Een poos terug zag ze er geen gat meer in en liet ze zich opne men in een psychia trisch ziekenhuis. Maar inmiddels is ze geestelijk weer helemaal boven Jan en mag ze van de heren medici het ziekenhuis verla ten. Sterker: ze moet. Per 1 januari. En daar ziet Harco lien nogal tegenop, want ze kan ner gens naar toe. Thuis is ze niet welkom. Hoe dat precies in elkaar steekt, daarvoor moeten we bijna twee jaar terug. Toen woonde Har colien nog thuis bij haar man en kinderen. Maar op zekere dag liet haar man haar opne men in een (andere) psychiatri sche inrichting. „Vrijwillig" zoals dat heet, maar wel buiten haar wil. Maar dat was nog tot daar aan toe. Een paar maanden later echter wilde ze naar huis. Ge woon om voor haar kinderen te zorgen. Haar man echter had andere plannen. Hij wilde van haar scheiden. Alles wees erop dat hij met de psychiater had gekonkelfoesd haar niet meer terug te willen hebben. Levenslust En haar kinderen stonden even min om haar thuiskomst te springen. „Omdat de psychia ter mij niet wilde ontslaan, vonden zij dat ik nog ziek was. Bovendien waren ze bang dat pa er niet tegen zou kunnen, wanneer ik naar huis kwam." Toch ging Harcolien. Naar haar thuis, nou ja thuis..? Een veel te groot woord natuurlijk. De spanningen daar werden met de dag ondraaglijker. Zo doende dat een halfjaar later ook het laatste greintje le venslust uit Harcoliens lijf verdween. En vandaar dat zij Nu wèl uit vrije wil. Dus niet gedwongen. Maar eind deze maand is ze wèl gedwongen daar haar biezen te pakken. De omgekeerde wereld. Don derdag 1 januari komt steeds naderbij. „Een zalig nieuw jaar alvast", spot Harcolien. Cel Ze hoopt maar dat de gemeente tegen die tijd een onderdak voor haar heeft. „Anders sta ik op straat. En waar moet ik dan slapen? Thuis mag ik niet meer komen. Een hotelkamer kan ik niet betalen. De politie cel is gelukkig gratis. Maar toch blijf ik liever hier, ge woon in afwachting van toe wijzing van ppn hui»; Al«= er Maar aan de andere kant be grijpt Harcolien heus wel dat het zinloos is om nog langer in het psychiatrisch ziekenhuis opgenomen te blijven. „Maar" zegt ze, „als je dan toch met ontslag moet, sta je als patiënt wel even machte loos." Wat Harcolien daarbij vooral hindert is dat noch zy, noch haar dokter en al evenmin haar persoonlijk begeleidster gekend is in die beslissing. En daarmee belanden we juist aan bij iets, dat ter discussie staat, ook in de Tweede Ka mer. Namelijk de onder be windstelling van meerderjari gen. Curatele Deze week is daar een wetsont werp over ingediend dat de positie van die meerderjarige iets moet verbeteren. Een maatregel, die volgens Harco lien hard nodig is, aangezien de meerderjarige, die van daag door een rechterlijke machtiging in bijvoorbeeld een psychiatrische inrichting wordt opgenomen, „min of meer onder curatele komt te staan." Wordt de patiënt bij opname door een rechterlijke machti ging niet meteen voor de wet krankzinhig verklaard, dan wordt hij toch op z'n minst voor de wet handelings-on- bekwaam geacht. „In elk ge val", zegt Harcolien, „is mijn ervaring dat je niet meer se rieus wordt genomen." Zo'n gevoel had ze ook toen ze naar de woningbouwvereni ging toestapte. Al twintig jaar is ze lid, maar omdat ze nu in een echtscheidingsprocedure is gewikkeld, geldt dat lid maatschap enkel voor haar man en is zij onderaan de lijst komen te staan.- Waarheen Dat maakt het er voor haar niet ge makkelijker op. „Waar moet ik heen? Het behandelingsteam vindt dat ik niet langer thuis hoor in dit ziekenhuis. Gedwongen ontslag dus by een vrijwillige opname." „Tja", vraagt Harcolien zich af, „wat heet vrijwillig en wat is precies gedwongen. Ik kom er zelf niet uit. Maar waar ik wel uit kom? Uit dit zieken huis!" Voor schakers van LSG en Eindhoven RIJNSBURG - Morgen zal Van Egmond echter weer te maken krijgen met Herman Wijnands. De confrontatie Rijnsburgse Boys-RCL staat immers op het programma, een duel dat voor Lijs van Eg mond een speciale bete kenis heeft. Dolgaarne wil de schilder op de rechts backpositie 'vlammen' om zijn oude trainer te tergen. "Alleen voor hem al wil ik een goede wedstrijd spe len. Niet dat ik met wraak gevoelens rondloop. Ik wil gewoon bewijzen dat ik het kan. Meer niet". Van Egmond cn zijn ploeggenoten bewezen in het begin van seizoen aanvankelijk nog geen 'deuk in het pakje boter' te kunnen schie ten. Onomstotelijk leek RCL voorbestemd om het volgende seizoen een toontje lager te gaan zingen maar bijtijds kondigde zich het herstel aan. "De oorzaak van zwakke begin", weet Van Egmond, "is de weinige oefen wedstrijden. De ploeg is maar vier keer in actie gekomen. Ikzelf heb maar anderhalve wedstrijd gespeeld. Veel te weinig voor een eersteklasser". Ingreep De nieuwbakken coach Theo de Waard paste na die serie bedroe vend slecht gespeelde confronta ties enige talentvolle jongeren in en die ingreep kreeg een positief vervolg. Thijs Bruna (een van Randstad Sport afkomstig mid denvelder, die dit seizoen na een voetballoze periode besloot te spelen), Rob Sterk en Sito Schal- kers gaven de uitgesbluste 'Ra cing' nieuwe impulsen wat in de competitie in klare munt werd omgezet. "In de eerste drie wed strijden kregen we tien doelpun ten tegen", herinnert Van Eg mond zich. "Nu, na negen wed strijden in totaal twaalf. Twee te gendoelpunten in zes wedstrij den. Een bewijs het het beter gaat maar toch moeten we blijven op passen. Het verschil met de on derste is twee punten. Een paar slechte beuren en RCL staat weer onderaan". Kwaliteit Uiteraard hoopt Van Egmond dat de negatieve reeks niet in Rijns burg wordt ingezet, hoewel hij als geen ander weet dat z'n oude club aanmerkelijk meer kwaliteit in de gelederen heeft. "Rijnsburgse Boys heeft wat 'méér' in huis dan wij. RCL mist krachten kwaliteit. We kunnen erg moeilijk op bal bezit spelen. Maar dat wil niet zeggen dat we kansloos zijn in Rijnsburg. RCL zal zich leeg knokken. En ik heb verdomd veel zin om die Wijnands wat te laten zien".... ROB ONDERWATER Lijs van Egmond: "RCL mist kracht en kwaliteit. LEIDEN - LSG 1 wacht morgen de wedstrijd van de waarheid. Het duel tegen Eindhoven zal wel licht van beslissende betekenis zijn voor continuïteit van het lan delijke schaakhoofdklasser- schap. LSG en Eindhoven zijn immers de enige teams in die hoofdklasse die na drie rondes nog geen punten verzameld heb ben. Voor diegeen die in deze wedstrijd niet scoort dreigt de strijd voor lijfsbehoud een ho peloze zaak te worden. Debet aan dit gegeven is vooral het verrassende optreden van het Amsterdamse MEMO. Gezien de gemiddelde rating van de spelers beschouwden de insiders dit team als een gedoodverfde de gradatiekandidaat, de resultaten leren evenwel anders. In de derde ronde versloeg MEMO stadge noot Elsevier/VAS (dat overigens wel danig gehandicapt aantrad) met 4'/2-5l/2, waardoor de ploeg nu reeds op vijf punten staat en daarmee praktisch al veilig is. Voor het eerste van Philidor ziet het er allemaal al wat rooskleuriger uit dan voor decollegas van LSG. Conform de prognoses eindigde het duel met BSG in een gelijk spel. Menno Okkes, die een zet voor het afbreken nog gewonnen had gestaan tegen de Ruiter, gaf na zijn blunder zonder verder spelen op, waarmee de 5-5 een feit was. Philidor is in het klas sement ook nog niet verder dan één punt gekomen, maar het rela tief lichte programma biedt kan sen genoeg om daar het nodige aan te veranderen. Teamleider Joop Piket ziet die kan sen tegen de komende opponent Elsevier/VAS zeker liggen. Om dat Hans Ree op Malta voor het Nederlandse Olympiade team moet uitkomen was Philidor ver plicht om iemand tegen de kop man van VAS vooruit te laten spelen. Piet Bakker nam die taak op zich. Bakker kwam met zwart al snel in de verdrukking. Het af breken haalde hij nog wel, maar de stelling ziet er in positioneel opzicht erg beroerd voor de Phi lidor man uit. In feite gaan de Leidenaars zaterdag dan ook met een 0-1 achterstand uit de startblokken. LSG captain Nico Bosman is voor zijn team heel wat minder opti mistisch gestemd: "Ik heb eens naar de ratings zitten kijken, en ben tot de conclusie gekomen dat het verschil tussen Eindhoven en ons wat dat betreft wel erg groot is. Op papier is Eindhoven ster ker dan heel wat andere hoofd klassers. Omdat de kantines van Adler en 3M de dag na Sinterklaas niet ter be schikking staan moeten LSG en Philidor hun thuiswedstrijden ditmaal gezamenlijk spelen. Om de beide clubs uit de nood te hel pen stelde het Agnes Lyceum haar ruime aula aan béide clubs ter beschikking. Het wordt in het Agnes zaterdag een massale be doeling, want ook de tweede teams van beide clubs moeten daar aan de slag. Voor het publiek valt er daardoor heel wat te bele ven. Er zullen immers 40 partijen tegelijk verspeeld worden. Voor het tweede team van Philidor wordt heteen zwaar dagje. Mede koploper uit de tweede klasse, Dordrecht 1, komt immers op be zoek. De normaliter altijd opti mistisch gestemde captain van Philidor 2, Ton Kohlbeck, is dit maal voorzichtiger in zijn prog noses: "Ik profiteer ditmaal geen overwinning. Mogelijkerwijs heeft Dordrecht meer kwaliteit in huis. Ik blijf echter heilig geloven in het wapen van de drie Piket ten. Met de elf-jarige Jeroen Pi ket hebben we zelfs de jongste KNSB speler aller tijden in ons team, hij komt met zijn hoofd amper nog boven het bord uit. Ik geloof dat dat psychologische voordeel net voldoende kan zijn om toch de.winst binnen te sle pen." Voorschoten krijgt de Variant op bezoek. Na de nederlaag bij Dordrecht lijkt er voor de Voorschotenaren weinig eer aan deze wedstrijd te behalen. Wis selvalligheid is echter troef bij Voorschoten 1, zodat een stunt nooit uitgesloten is. Voor LSG 2 wordt het erg belangrijk om pun ten uit de confrontatie met Moerwijk te halen. De Leide naars staan na de nederlaag bij Charlois 2 nog steeds op de hate lijke 0 De wedstrijd begint bij een 'fe-Va stand. Dobbelaar speelde vooruit tegen Stavast, die vanuiteen slechte positie met een puntendeling wist te ontsnap pen. LA VALETTE (ANP) - Door twee achtereenvolgende kleine ne derlagen is de hoop van de Ne derlandse herenploeg op een ho ge eindklassering in de schaako lympiade op Malta vervlogen. Na het verlies met 1,5-2,5 tegen En geland volgde gisteren onver wacht eenzelfde resultaat tegen IJsland. Hierdoor ging de goede plaats, die Nederland na de ver dienstelijke gelijke spelen tegen Joegoslavië en leider Hongarije had veroverd, geheel verloren. Met nog één ronde te spelen is de strijd om de eerste plaats buiten gewoon spannend. Hongarije en de Sowjet-Unie wonnen beide met 2,5-1,5, respectievelijk van Bulgarije en Roemenië, en ble ven daardoor op een gelijk aantal punten staan. Tijdens het congres van de wereld schaakbond (FIDE) in La Valetta heeft Hans Ree officieel de grootmeestertitel gekregen. Tot Fide-meester werden benoemd Borm, Scheeren en Boersma. De benoeming van Pliester tot Fide- meester zal in 1981 afkomen als hij een hogere elo-rating heeft. de gedetailleerde uitslagen zijn:' Heren: (dertiende ronde). Nederland - IJsland 1,5-2,5, Tim man - H. Olafsson 0-1, Sosonko - Arnason 1-0, Ree - Peturson 0-1, Langeweg - Johansson 0,5-0,5, Dames: (dertiende ronde), Bulga rije - Nederland 1,5-0,5 (voorlo pig), Lemasjko - Vreeken 0,5-0,5, Bojadgieva - Van Parreren 1-0, Angelova - Bruinenberg afge broken. De partij tussen Timman en Olafsson had het volgende verloop: 1. F2-d4 Pg8-f6, 2. Pgl-f3 g7-g6, 3. Lcl-g5 Lf8-g7, 4. Pbl-d2 c7-c5, 3. e2-e3 c5xd4, 6. e3xd4 0-0, 7. Lfl-d3 Pb8-c6, 8. c2-e3 d7-d6,9. 0-0 h7-d6,9. 0-0 h7-h6,10. Lg5- h4 Pf6-h5, 11 Tfl-el f7-f5, 12. d4-d5 Pc6-e5. 13. Ld3-c2 Ph5-f4, 14. Pttxeö d6xe5, 15. Lh4-g3 g6-g5, 16. Lg3xf4 g5xf4, 17. f2-f3 Le8-d7, 18. Lc2-b3 b7- b5, 19. Kgl-hl Dd8-b6, 20. Tal-cl Ta8- c8, 21c3-c4 a7-a6, 22. c4xb5 a6xb5,23. f3xe4 f5xe4, 32. Tel-fl f4-f3, 33 g2xf3 Ld7-h3. 34. d5-d6 e7xd6, 35. Tfl-dl Tc8-f8, 36. Kgl-hl Db6xf2, 37. Tdl-gl DP2xgl, 38. Khlxgl, e4xf3, Wit geeft

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14