Geen optie Cosmos op Craijff "Kritisch opstellen en niet laten manipuleren" Polen straft internationals Jan Broek wint Zuidlarens concours Kansen boycot mini-WK aanzienlijk gedaald Terugkeer wordt stap voor stap voorbereid Petursson weg uit Kuip(?) Derwall praat met Schuster VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 ZUIDLAREN - Jan Broek heeft gistermiddag het eerste interna tionale springonderdeel van het concours hippique in Zuidlaren gewonnen. Hij bleef met Degleeb in de barrage van het springcon cours, tabel a, foutloos in 31.55 seconden. De Westduitser Julius Schulze Hesselmann had met Sir bijna een seconde meer nodig. Van de 71 combinaties bereikten er twintig de barrage. Daarin ble ven vier deelnemers opnieuw zonder fouten. Dit gelukte ook Irma Smulders, momenteel Ne derlands beste amazone. Zij ein digde met Pluco als derde. De uitslag van het eerste onderdeel van het internationale concours hippique in Zuidlaren is: Springconcours, tabel a, 1.50 meter (met barrage); (lengte eerste par koers 480 meter, 11 hindernissen, 14 sprongen, toegestane tijd 82 seconden, barrageparkoers 260 meter, 6 hindernissen 7 spron gen, 45 seconden) 1. Jan Broek (Ned) Degleeb 0 straf- punten, 31.55 seconden (in de barrage); 2. Julius Schulze Hes selmann (Wdl) Sir 0 - 32.36; 3 Ir ma Smulders (Ned) Pluco 0 - 36..82; 4. Sally Mapleson (Eng) Con Brio 0 - 37.97; 5. Franke sloothaak (Wdl) Argonat 4 -29.65; 6. Harry Wouters van den Ou- denweyer (Ned) Salerno 31.79; 7. Thomas Frühmann (Oos) Daph ne 4 - 33.118. Nick Skelton (Eng) Maybe 4 - 33.18; 9. Liz Edgar (Eng) Forever 4 - 33.62 10. Gerd DEN HAAG (GPD) - De bondsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) zal op 13 december naar alle waarschijnlijkheid besluiten dat het Nederlands elftal toch kan deelnemen aan het mini-WK in Uruguay. De KNVB liet, bij monde van de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, mr. Eric Vilé, na melijk al eerder weten pas dan de beslissing om naar Uruguay te gaan in heroverweging te nemen, indien de regering ook op andere terreinen een boycot van Uru guay zal nastreven en de sport zo doende niet als speerpunt ge bruikt. Aan die eis konden zowel de Tweede Kamer als de regering in het gisteren gehouden spoed debat echter niet voldoen. Van daar dat de voetbalbond de uit eindelijke beslissing aan de bondsvergadering overlaat. En van dit „voetbalparlement" kan Meier (Ned) Casimir 4 - 33.83. De Engelse ruiter John Whitaker reikte gisteren tot twee overwin ningen. Met Don Quichotte won hij het internationaal jacht- springconcours, na eerder op de dag met Miss Tina het tweede onderdeel van het Zuidlarense concours hippique, een spring- op zijn naam te hebben geschreven. De Westduitser Franke Sloothaak maakte op dat onderdeel weliswaar de snelste tijd maar een springfout hield hem buiten het prijzengeld. De Deense amazone Anne Grethe Jensen won het eerste deel van de dressuurwedstrijden. Tweede werd de Nederlandse combinatie Annemarie Sanders/Amon. zeker niet worden verwacht dat zij Oranje zal verhinderen aan het mini-WK deel te nemen Een gering succes" derhalve voor Harry van den Bergh, die het spoeddebat inzake de kwestie- Uruguay had aangevraagd en graag had gezien dat de regering eveneens een negatief advies had uitgebracht over de trip naar Uru guay. In zijn toelichting op de in terpellatie hekelde Van den Bergh dan ook het mensenrech- tenbeleid van de regering. Rapport Minister Van der Klaauw in zijn antwoord op de vragen van Harry van den Bergh: ,.De regering heeft kennis genomen van het rapport van Amnesty Internatio nal. waarin het schenden van de mensenrechten in Uruguay aan de kaak wordt gesteld. En hoewel er verschil van mening kan be staan over het aantal politieke ge vangen in dit Zuidamenkaanse land. geef ik toe dat het rapport in grote trekken waarheidsgetrouw AMSTERDAM - J ohan Cruij ff heeft met klem ontkend dat hij gebonden zou zij n om bij de New York Cosmos te gaan spelen wanneer hij weer gaat voetballen. De optie die de Amerikaanse club op hem zou hebben, bestaat niet, aldus Cruijff. "Daar is geen sprake van. Ik heb bij Cosmos nooit iets getekend in die geest en ik heb daarvoor ook nooit geld ontvangen, zoals wordt beweerd. Voor de twee vriendschappelijke wedstrijden die ik daar heb gespeeld, is alleen een bedrag geschonken aan het Rode Kruis. En het andere be- ROTTERDAM (GPD) - Het mana gement van Feyenoord houdt er ernstig rekening mee, dat Petur Petursson aan het eind van het sei zoen vertrekt uit de Kuip. De topscorer van vorig seizoen, die als gevolg van een peesblessure sinds oktober niet meer voetbalt, wees deze week hooghartig een royale aanbieding voor nog een sei zoen van de hand. Gisteren diende Petursson via zijn IJslandse zaak waarnemer zijn persoonlijke, zeer gepeperde eisen in bij directeur Pe ter Stephan. Maar de door Pcturs- son's adviseur genoemde bedragen werden door de directeur als ex treem hoog van de hand geweze- Inmiddels hebben zich uit hinncn- en buitenland kandidaat-werknemers gemeld voor Petursson, waarvan Stephan de namen vooralsnog niet „Ik v s dat v er ernstig rekening moeten houden, dat we onze links buiten kwijtraken. Alles heeft zijn grenzen, maar dergelijke bedra gen zijn niet meer op te brengen voor Feyenoord. Voor geen enkele Nederlandse club trouwens". drag waarmee steeds wordt ge schermd, was bedoeld om op za kelijk gebied iets op te zetten. Dat heb ik gedaan, dus ben ik verder vrij om te gaan en te staan waar ik wil. Waar ik ga spelen, beslis ik pas eind december. Maar als ik morgen nog voor Ajax wil teke nen, dat hoeft aan niemand een tranfersom te worden betaald" Met die laatste opmerking zou Cruijff de gedachte kunnen ver sterken dat hij bezig is stap voor stap zijn terugkeer als voetballer bij de Amsterdamse club voor te bereiden. Er zijn meer 'zaken' die daarop zouden kunnen wijzen. Nadat hij kort geleden al onver wacht zijn intrede deed in het Ne derlandse voetbal als begeleider van zijn oude team. krijgt hij nu ook zakelijke belangen in de va derlandse sportwereld. In samen werking met een groot bedrijf gaat Cruijff sportkleding van zijn eigen merk en versierd met zijn eigen embleem op de markt bren gen, rond augustus 1981. De bedoeling daarvan is uiteraard commercieel, maar de initiatief nemers willen ook een Cruijff- stichting in het leven roepen die jeugdtoernooien en gratis oplei dingen voor jonge sporters moet gaan organiseren. Het zou de per fecte aanleiding voor Cruijff kun nen zijn om ook op het veld zijn rentree te maken bij Ajax (dat zou immers de beste manier zijn om zijn produkt te promoten), maar zelf ontkent hij dat die gedachte bij hem heeft meegespeeld. "Er is me wel gevraagd of ik hier wilde komen voetballen en ik wil ook graag nog blijven spelen, maar waar ik dat ga doen, weet ik nog niet. Ik vind de Nederlandse competitie te lang". Dat argument zou echter vervallen na de winterstop, waarna de com petitie nog maar een paar maan den doorloopt. Niettemin wenst Cruijff alle mogelijkheden open te houden. "Ik kan terecht in de VS, in Zuid-Amerika en in Euro pa. En ik kies eind december voor het land en de club waar ik het in alles het meeste naar de zin kan hebben. Dat heeft met mijn zaken verder niets te maken". Voorlopig bepaalt Cruijff zijn aan dacht met Ajax op het aanstaan de competitietreffen bij Feye noord, waarin zijn 'college' Wim Jansen voor de Amsterdammers zal debuteren in competitiever band en waarschijnlijk voor een uitverkochte Kuip. want op dit moment zijn al ruim 50.000 kaar ten aan de man gebracht. Ben Wijnstekers van Feyenoord speelt zondag niet mee in het com- petitietrefTen tegen Ajax. Wijnste kers, die afgelopen zondag tegen NEC zijn derde gele kaart kreeg, is donderdag door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrij den geschorst en hij moet boven dien een boete betalen van 250 gul den. Jos Dijkstra van MVV kreeg dezelfde schorsing en boete opgelegd, ook naar aanleiding van zijn derde gele Het is dan ook een bezienswaardig heid op zich Mister Feyenoord in het Ajax-shirt. Dat is een zaak die de gemoederen weer vooral in Rotterdam danig heeft bezigge houden. Zodanig zelfs dat Wim Jansen in de rol van aangeklaag de is geduwd, via telefonische en schriftelijke bedreigingen. De voetballer weigert op dit moment zich te verweren, geeft geen enkel interview af, ook niet om de zaak uit te leggen. "Alles wat ik zeg, zou alleen maar averechts werken. Ik hou maar liever mijn mond" Bij Feyenoord arriveert trainer Va clav Jezek in de loop van van daag. De Tsjech is donderdag ochtend per auto vertrokken uit Praag, waar hij na een laatste con trole mocht afreizen. Aangezien zijn ploeg vandaag niet traint, hoeft Jezek zich morgen pas te vervoegen bij de voetballers, die dan in Zeist in trainingskamp gaan. Daar zal Jezek de leiding van interim-trainer Westerhof overnemen. PAUL DE TOMBE JohanCruyff: 'Ik ben vrij om te gaan en te staan i niemand, een transfersom te worden betaald" r ik wil. Als ik morgen nog voorAjcuc leken, dan hoeft a ROME (ANP) - Vier spelers van het Poolse nationale elftal, die door bondscoach Kulesza uit dc selectie waren gezet en die van de Poolse voetbalbond de opdracht hadden gekregen naar het vaderland te rei zen, zijn gisteren inderdaad naar Warschau vertrok ken. De problemen begonnen bij doelman Mlynarczyk, die in de nacht van zondag op maandag niet in het hotel waar de selectie verbleef had geslapen en teveel alco hol had gebruikt. Kulesza wilde hem daarop niet meenemen naar Malta, waar zondag moet worden aangetreden tegen het nationale team in het kader van de voorronden van het wereldkampioenschap in 1982. Drie clubgenoten van Mlynarczyk vielen de doelman bij: Boniek, Zmuda en Terlecki Er dreigde een stakingsactie binnen de selectie als de vier niet zouden mogen meedoen. Toen greep de Poolse voetbalbond in en de vier werden teruggeroe pen naar Warschau. Dat weigerden de Widzew- Lodzspelers, waarop dc overige geselecteerden zich solidair verklaarden. Er werd zelfs een protesttele gram naar de Poolse partijchef Kama gestuurd Daarop reisde de voorzitter van de Poolse voetbalbond Ryba naar Rome. Na gesprekken tussen hem en de vier spelers, gaven laatstgenoemden gehoor aan het bevel uit Rome te vertrekken Er wacht hen in Polen straf. Tegen de rest van de selectie zullen geen maat regelen worden genomen. Ryba benadrukte dat dc aard van de straf mede be paald zal worden door de politieke toestand in zijn land. Hij stelde dat momentcel geen ongediseipli neerd gedrag kan worden getolereerd Zeker niet van personen die in de ogen van het Poolse volk al privi leges hebben. een gesprek met buitenlandse za ken op 16 september, voldoende heeft gewezen op de politieke si tuatie in Uruguay en het schen den van de mensenrechten al daar. De KNVB is in dat gesprek dan ook uitdrukkelijk up haar verantwoordelijkheden gewe zen. Het is dus aan de voetbal bond om die verantwoordelijkhe den te onderkennen en zelf de be slissing te nemen om al of niet naar het mini-WK te gaan" Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM schaarde zich achter het standpunt van Van der Klaauw. „Wij moeten uiterst voorzichtig zijn om onze afkeuring uit te spre ken over dit soort evenementen. De KNVB kent in dit geval onge twijfeld haar eigen verantwoor delijkheid. En men moet de Olympische Spelen niet met het mini-WK gaan vergelijken. De problemen bij de Spelen in Mos kou lagen op een veel breder vlak dan bij het mini-WK het geval is". Slechts de WD schaarde zich op één lijn met de regering. Jan Dirk Blaauw: „De WD keurt het ver trappen van mensenrechten in Uruguay ten zeerste af. Maar wij zijn daarnaast van mening dat wanneer Nederland dit mini-WK zal boycotten het in de toekomst erg moeilijk zal worden om so wieso een afvaardiging naar wat voor evenement dan ook in het buitenland af te vaardigen ri- gens nam het Nederlands rolhoc- keyteam dit jaar nog deel aan een toernooi in Chili en kreeg, in plaats van kntiek op het voorne men naar een dictatoriaal gere geerd land te gaan, daarvoor in dc plaats zelfs subsidie van CRM. Dit voorbeeld, waar er nog zovele van kunnen worden genoemd, sterkt ons in ons standpunt dat de KNVB van de politieke situatie in Uruguay afweet en lf meet be slissen of zij gaat of niet. De voet balbond is voldoende op haar verantwoordelijkheden g< v. Steun Zoals het er nu naar uitziet, gaat het Nederlands elftal dus naar Uru guay. Zij weet zich daarbij ge steund, ondanks enkele tiental len stakende elflallen, door de meerderheid van haar achterban Ook de belangenorganisaties WCS (Vereniging van Contract spelers) en WON (Vereniging van Oefenmeesters) steunen de KNVB in haar standpunt. Karei Jansen, voorzitter van de WCS „In 1978, voor aanvang van de WK in Argentinië, zijn de WCS en de WON met de FNV overeengekomen bij dit soort toernooien het standpunt in te nemen zich geen voorstander te tonen van een boycot Daarbij dient wel de kanttekening te wor den geplaatst dat de voetballers zich in Uruguay kritisch dienen op te stellen ten opzichte van het regime en zich zeker niet moeten laten manipuleren". Jaap van der Leek van de WON „Die afspraak met de FNV uit 1978 bestaat nog steeds. Ook de WON is tegen een boycot van het mini-WK. maar vindt wel dat de KNVB. en met name de spe lers en begeleiders, in Uruguay bepaalde activiteiten kunnen ontwikkelen om nog meer de aandacht op de politieke misstan den te richten" DÜSSELDORF - Jupp Derwall zal vandaag de problemen met Bern Schuster uit de we reld helpen De in Spaanse dienst voetballende Schuster kwam deze week voor het WK- kwalificatteduel van West- Dui island tegen Bulgarije niet opdagen. De Westduitse bondscoach verklaarde woensdagmiddag voor de wedstrijd een tele gram van Schuster te hebben ontvangen, waarin de speler zijn redenen om in Barcelona te biljoen uiteenzette. Nu worden de problemen telefo nisch uitgepraat Voor de eerstvolgende wedstrij den ran het Westduitse elftal is Schuster overigens niet be schikbaar. Zijn werkgever heeft hem geen toestemming gegcvci met de ploeg van Derwall deel te nemen aan het mini-WK in Uruguay. i Het Italiaanse jeugdelfta) tot 21 jaar heeft m Patras met 3-1 ge wonnen van zijn Griekse leeftijd genoten. In deze wedstrijd, ge speeld in de voorronden van het toernooi om de Europese beker, was de Italiaan Bagm de grote S'«T Hl] 1.ir k< I en wordt nu al de opvolger van Gianni Rivera genoemd. Kalke nans doelpuntte tegen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13