Kamer botst met kabinet over de Christen-T urken Confectie niet gesteund Fel Chinees protest tegen RSY-order Betoging tegen kernenergie in centrale Maatregelen geëist tegen dioxine-gif in polder Kernenergie te duur Geen steun voor opvangcentra "Radioactief afval in zee is verantwoord DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 DEN HAAG (ANP) - Behalve onveilig is kernenergie onbetaalbaar en uit het oogpunt van eigen energieverbruik onrendabel. Als de in de regeringsnota voorgestelde drie kerncentrales worden ge bouwd, gaat dat gemiddeld 1,65 miljard gulden per jaar kosten. Tot deze conclusies komt ir. Jan Willem Storm van Leeuwen van de economische faculteit van de universiteit van Amsterdam in zijn boek 'Tussen kernenergie en kolen', dat een dezer dagen zal verschijnen. Kerncentrales verbruiken een volgens hem niet te verwaarlozen hoeveelheid fossiele brandstoffen. Hij heeft berekend, dat het energie-rendement van de splijtstof gang vrijwel niets is. Dat van een kweekreactor met uranium- en plutioniumkringloop bedraagt slechts 10,5 procent. Andere elektriciteitscentrales hebben een veel hoger energieren dement. Voor gas is dat 33,5 procent, voor olie 30,3 en voor steen kool 21,1 procent. In het boek, dat een scherpe kritiek bevat op de nota energiebeleid, deel 3, van de regering, zegt Storm van Leeu wen dat in de energiebalansen en kostprijsberekeningen van elektriciteit uit uraan tot nu toe geen rekening is gehouden met de kosten van het eigen elektriciteitsverbruik van de centrale en andere kosten, bijv. van afvalverwerking. Hij komt dan ook tot de slotsom dat de drie centrales van 1000 megawatt elk vanaf nu tot het jaar 2050 gemiddeld 1,65 miljard gulden per jaar gaan kosten op basis van het huidige prijspeil. Daarna tot aan het jaar 2070 zal dit bedrag oplopen tot 2,4 miljard gulden per jaar. DEN HAAG (GPD) - China heeft gisteren, voor de derde keer in zeven dagen, officieel geprotes teerd tegen het besluit van het kabinet Van Agt Rijn-Schelde- Verolme een exportvergunning te verstrekken voor levering van twee onderzeeërs en materiaal voor kerncentrales aan Taiwan. De Nederlandse ambassadeur in Peking, J. Kneppelhout, is giste ren ontboden op het ministerie van buitenlandse zaken in de Chinese hoofdstad, waar hij vice- minister Han Kehua hem een protestnota overhandigde. Over de inhoud van de nota, die nu door hoge ambtenaren op het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag wordt bestu deerd, is niets bekend gemaakt. Maar Nederlandse kringen in Peking verhelen niet dat het Chi nese protest in uiterst krachtige bewoordingen was gesteld. Er wordt op gewezen dat de Chine se leiding een eventuele levering door RSV ziet als een stap van officiële toenadering tot Taiwan, die door meer westerse regerin gen zou kunnen worden gevolgd. Vandaar dat politieke waarne mers wordt verwacht dat Peking om een voorbeeld te stellen krachtige maatregelen zal ne men. Na het terugroepen van een verkeersdelegatie uit Nederland is nu al een bezoek van een dele gatie van de farmaceutische in dustrie aan Nederland afge last. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zit men dui delijk met de kwestie in zijn maag. Tijdens het bezoek van Van Agt en Van der Klaauw aan China, begin deze maand, lieten ambtenaren er geen twijfel aan bestaan dat aan aanhalen van de politieke en economische ban den met de Volksrepubliek de voorkeur werd gegeven boven semi-officiële relaties met Tai wan. En om te illustreren hoe hoog de Chinezen een „foute" behandeling van deze politiek gevoelige kwestie opnemen, werd verteld over een Neder lands bedrijf dat banden wilde aanknopen met de Volksre publiek. maar bij de ontvangst van een Chinese delegatie het volkslied van Taiwan liet horen. Een blunder, die het totstand komen van orders niet heeft bevorderd. Vooral bij de linkse oppositie in de Tweede Kamer is men niet te spreken over het weinig subtiele gegeven dat Van Agt en Van der Klaauw nauwelijks terug uit China een exportvergunni ng voor Taiwan verstrekken en. blijkens mededelingen van de premier, over deze kwestie niets hebben gezegd tegen hun gasthe ren. Van Agt zei vrijdag op zijn wekelijkse persconferent ie dat „zulks toch geen instemming van de Chinese autoriteiten zou heb ben ontmoet" DEBAT De Tweede Kamer zal nog deze maand over de RSV-exportver- gunning debatteren, nadat de re gering. zoals door Van Agt aan gekondigd, eerst nadere informa tie heeft verstrekt. Naar het zich laat aanzien zal een meerderheid van de Kamer de regeringsbeslis- sin g steunen. Binnen het CDA zijn enkele dwarsliggers, maar hun aantal is op dit moment niet groot genoeg om de oppositie een meerderheid te bezorgen. Politieke waarnemers in Den Haag wijzen er wel op. dat het thema „mensenrechten", een hoeksteen van het Nederlandse buitenland se beleid, in de hele discussie nog geen enkele rol heeft gespeeld. Volgens gegevens van Amnesty International zijn er op Taiwan enkele honderden politieke ge vangenen en worden de mensen rechten geschonden door arres tatie en gevangenhouding zonder vorm van proces van politieke te genstanders. Tijdens verhoren zou in enkele gevallen marteling en mishandeling zijn toegepast, aldus Amnesty in een rapport over Taiwan. Zie ook pagina 17 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is gisteren in botsing gekomen met het ka binet nadat zowel mi nister Wiegel (bin nenlandse zaken) als zijn collega mevr. Gardeniers (CRM) de uitdrukkelijke wens van de Kamer om voor de in Twente verblijvende Chris ten-Turken opvang centra te stichten, naast zich neer had De weigering van het kabinet om aan de verlangens van de Kamer tegemoet te komen, zal tot gevolg hebben dat de kwestie in een ka merdebat aan de orde wordt ge steld. Dat kan althans worden opgemaakt uit de opmerkingen die na afloop van het beraad tus sen de bijzondere kamercommis sie voor culturele minderheden en het kabinet werden ge maakt. Minister Wiegel, die als coördine rend bewindsman voor het min derhedenbeleid optreedt, ver klaarde zeer nadrukkelijk dat het kabinet niets ziet in de stichting van opvangcentra voor Christen- Turken. Hij zei de opvangcentra slechts te zien als „een tijdelijke verplaatsing van de oplossing van het vraagstuk". Wiegel verweet de voorstanders van de stichting van opvangcen tra dat zij een methode hebben aangedragen die „de oplossing van het vraagstuk op langere termijn er alleen maar moeilijker op maakt", Hij maande de Kamer tot voorzichtigheid omdat er „anders onaanvaardbare situa ties dreigen te ontstaan, vanwege de zuigende werking die van op vangcentra uitgaat". zijn partijgenote Kappeyne van de Coppello (WD) om te komen tot strengere normen met be trekking tot de toelating van bui tenlanders. Wiegel wees er in dit verband op dat het groeiend aan tal asielzoekenden er in belang rijke mate toe bijdraagt dat de si tuatie voor de asielgerechtigden er niet beter op wordt. Wiegel deelde de Kamer mee dat de problemen nog steeds onder werp van gesprek zijn tussen een aantal ministeries. Minister Gardeniers (CRM) typeer de de door de Kamer verlangde opvangcentra voor de Christen- Turken als „dweilen met de kraan open". Zij verklaarde dat de ervaringen hebben geleerd dat het probleem van de opvang van de Christen-Turken en van ande re minderheidsgroepen niet kan worden opgelost met de door de Kamer aangedragen suggestie om opvangcentra te stichten. „Het is echt geen onwil, maar het gaat niet. Een opvangcentrum is de slechtste hulp die we de ge meenten kunnen bieden", aldus minister Gardeniers. Zuigend Volgens de bewindsvrouwe van CRM is „de zuigende werking die van asielgerechtigden op asiel zoekenden uitgaat al zo groot, dat we nauwelijks nog goed weten wat we met de situatie aanmoe ten". Zij voorzag dat de toestand nog beroerder zal worden als tot de stichting van opvangcentra zou worden besloten. Om die re den weigerde zij de suggestie van haar partijgenoot Van den Broek (CDA) over te nemen om gedu rende een proefperiode ervarin gen in een opvangcentrum op te doen. Van den Broek en PvdA-woord- voerder Buurmeijer bleven ook na de mededelingen van de mi nisters Wiegel en Gardeniers bij hun opvatting dat de stichting van opvangcentra noodzakelijk is om de ergste nood te lenigen onder de Christen-Turken in de Twentse steden, waarbij vooral de nood in Hengelo werd bena drukt. Ook D'66 en de linkse slinterpartij- en zijn die mening toegedaan. Strenger WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Zurich Casa Blanca Las Palmas sneeuwbui 3 -2 18 11 14 onbewolkt 13 zwaar bew. 1 licht bew. 8 geheel bew. 3 geheel bew. 3 licht bew. regen onbewolkt onbewolkt onbew. ZWOLLE (GPD) - Leden van de zogenaamde Basisgroepen tegen Kernenergie uit Deventer en Zwolle hebben gisterochtend voor enige consternatie gezorgd in het hoofdkantoor van de IJs- seleentrale in Zwolle. Rond het middaguur drongen acht mensen met blauw geverfde gezichten het niet voor publiek toeganke lijke kantoorgedeelte van de elektriciteitsmaatschappij bin nen. Ze eisten dat de IJsselcen- trale zich zou terugtrekken uit de kerncentrale in Dodewaard (waarin zij, naast andere elektri citeitsmaatschappijen, een 10- procentsaandeel heeft) en wilden een gesprek met de directie. Binnen twintig minuten zat de groep met directeur J. Wijmans van de IJC rond de tafel om te vernemen dat de maatschappij niet zomaar terug kan treden uit de centrale in Dodewaard. Na een kort beraad trokken de demon stranten zich terug, zonder ver dere incidenten. Tijdens het ge sprek demonstreerden buiten zo n twintig anti-kernenergiebe togers met spandoeken en pamfletten. Volgens Gerrit Heetveld, een van de actievoerders, is het door de actie van gisteren duidelijk ge- ADVERTENTIE) licht bew. licht bew. half bew. -1 -12 -5 -7 -2 -11 onbew. 16 DEN HAAG (ANP) - Het Solidariteitscornité voor de Joden in de Sowjet-Unie heeft gisteren voor de Russische ambassade een grote luchter aangestoken ter gelegenheid van het Joodse lichtenfeest, het Chanoeka-feestDe komende tijd zullen er bij de ambassade nog meer fakkels worden aangestoken. Rechts op de foto de voorzitter van het comité, rabbijn Soetendorp. worden wat de l J sselcentrale wil. „Deze maatschappij kiest voor kernenergie en wil niet ingaan op ons voorstel meer aandacht te be steden aan alternatieve middelen om stroom op te wekken". Nu er volgens de groep van de IJs- selcentrale „niets te verwachten valt", zal ook in Overijssel een begin worden gemaakt met de ac tie 'Giroblauw', een landelijk ini tiatief om via manipulaties bij de gebruikersafrekeningen de ad ministraties van de elektrici teitsmaatschappijen in de war te schoppen. Ook zal de beweging een voorlich tingscampagne beginnen om de mensen duidelijk te maken dat een deel van de elektriciteit in ons land in kerncentrales wordt opgewekt. Bij de IJsselcentrale is men niet erg onder de indruk van het gebeu ren. „Als de beweging niet groter wordt dan nu, maken we ons niet zoveel zorgen", aldus voorlichter A. A. H. van den Boogaard. De IJsselcentrale verwerkt al dertig procent van alle betalingen ofwel 60.000 adressen, met de hand. „Er moet heel wat bijkomen willen we door deze actie in de proble men komen", aldus Van den Boogaard. Proefproces over drempels in straat TILBURG (GPD) - Mag een gemeente op eigen gezag een verkeersdrempel aanbren gen in een straat, die niet tot een woonerf behoort? Deze vraag stond gistermiddag centraal in een proefproces voor de Tilburgse kanton rechter mr. J. C. J. van der Valk. Het Openbaar Ministerie had voor deze gelegenheid de gemeente Tilburg gedag vaard. Deze gemeente heeft tussen de maanden novem ber van het vorig jaar en mei van dit jaar een aantal drempels laten aanleggen om in woonstraten de vei ligheid voor spelende kinde ren en wandelaars te verbe teren. Officier van justitie mevr. mr. M. Beukering-Daalmeijer vindt dat Tilburg hiermee een strafbaar feit heeft ge pleegd. Zij stelde: „Volgens het Wetboek van Strafrecht mogen op de openbare weg geen versperringen worden aangebracht, die de door gang van het verkeer hinde ren, zonder dat daarvoor toestemming is gevraagd en gekregen van het bevoegd gezag". Dat laatste nu, was het voor naamste punt waarom het gistermiddag in Tilburg draaide. Wie is er in dit geval bevoegd? Volgens de officier van justitie is dat niet de gemeente, maar de regering in Den Haag. Zij eiste daar om van de gemeente Tilburg een boete van f 50 voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar. Bovendien zou de gemeente binnen een half jaar na aanvang van de proeftijd de betreffende ver keersdrempels moeten af breken. Zowel de gemeente Tilburg als de officier van justitie is vast en zeker van plan om hun ju ridische steekspel tot aan de Hoge Raad uit te vechten. DEN HAAG (GPD) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) voelt er niets voor om te stoppen met het dumpen van radioactief afval in de oceaan zolang er geen goed alternauef is. Hij zei dat gisteren tegen de Vaste Kamercommissie voor Milieu hygiëne. De meeste commissieleden willen dat er nu al een punt achter het dumpen wordt gezet. Zij stellen een bovengrondse opslag voor totdat er een definitieve oplos sing is. Vanwege het besef dat dit ook niet het gelukkigste alternatief is zullen de politici zich niet fel ver zetten tegen het verlenen van een vergunning om in 1981 weer het gevaarlijke spul uit ziekenhuizen en laboratoria in de diepzee te gooien. Ginjaar stelt dat het bestuurlijk erg moeilijk is het radioactieve afval bovengronds in ons land op te slaan. De procedure om de ver gunningen te verlenen zullen veel tijd in beslag nemen, aldus de minister. De bewindsman wijst ook op de beperkte opslagcapaciteit. De radioactief besmette grond van het KEMA-terrein te Arnhem wordt binnen afzienbare tijd af gegraven en alleen al gezien die enorme hoeveelheid zegt Ginjaar geen andere mogelijkheid te we ten dan dumpen. Volgens de minister is het in zee gooien van radioactief afval vol strekt verantwoord en interna tionaal aanvaard. Wanneer het goedje zonder enig omhulsel in de oceaan zou gaan, levert het de eerste veertigduizend jaar geen gevaar, zo hield hij de sieleden voor. DEN HAAG (GPD) - De vaste ka mercommissie voor milieuhy giëne wil zo spoedig mogelijk met minister Ginjaar een gesprek over het chemisch afval in Broek in Waterland. Het polderland schap ten noorden van Amster dam is vervuild met onder meer het zeer gevaarlijke dioxine, een gif dat in het Italiaanse Seveso en in Vietnam voor enorme rampen heeft gezorgd. In een brief aan de minister wordt gevraagd of het mogelijk is om de waterhuishouding in Waterland af te sluiten om verdere versprei ding van de chemicaliën via de kanaaltjes en meertjes, te voor komen. De commissie wil voorts weten hoe de bewindsman het gif onscha delijk denkt te maken en de min stens vijfduizend min of meer doorgeroeste vaten met chemi caliën wil afvoeren. Tot slot vraagt de commissie wie be stuurlijk verantwoordelijk is. De vervuiling is vooral afkomstig uit Amsterdam. De affaire-Lek- kerkerk wordt kinderspel ge noemd vergeleken met de gif concentraties in Waterland. Deze zouden alle records slaan. Hoort wie klopt daar,,,.. (ADVERTENTIE) Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! ÖACT AI^CT JÜF JUf PÜ MK even doen. ptt post BENNEBROEK (ANP) - Drie mannen, waarvan één verkleed als Sint Nicolaas en twee als Zwarte Piet, hebben gisteravond geprobeerd een 73-jarige inwo ner van Bennebroek in diens wo ning te beroven. Dit is gisteren door de rijkspolitie bekendge maakt. De drie overvallers probeerden via de voordeur binnen te dringen, maar de bewoner verzette zich daar hevig tegen. Bij de vechtpar tij die toen ontstond, vuurde de als Sint Nicolaas verklede over valler een schot af. Volgens de politie raakte daarbij niemand gewond. Uiteindelijk gingen de goedheiligman en zijn twee pie ten er van door. de rijkspolitie stelt een onderzoek in. Dr. Ruppert minister van staat DEN HAAG (ANP) - Dr M. Rup pert is benoemd tot minister van staat. Aldus de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren. Dr. Ruppert trad op 1 oktober af als vice-pre sident van de Raad van State. Dat was hij sinds 1973. In 1959 werd hij reeds benoemd tot lid van de Raad van State. Naast Ruppert zijn minister van staat mr. E.N. van Kleffens (sinds 1950). dr. W. Drees (1958), dr. M A M. Klompé(1971), mr. Dr. J. Donner (1971) en mr J.A.W. Burger (1975). Regeringspartijen eens met minister: DEN HAAG (ANP/GPD) - "De overheid is geen Sinterklaas die pepernoten uitdeelt". Met deze woorden maakte minister Van Aardenne (economische zaken) gisteravond in de Tweede Kamer duidelijk dat hij niet van plan is steun te verlenen aan de Gro ningse confectiefabrieken Mul ler, Levi en Union. Ook de papier fabriek Hens in Eerbeek (Gld) kan het wel vergeten. De socialisten Rienks en Spieker dienden tijdens een door hen aangevraagde interpellatie over de problemen bij beide bedrijfs takken drie moties in. waarin de regering wordt gevraagd die steun alsnog te verlenen en in ie der geval onderzoek te verrichten naar de toekomstmogelijkheden van zowel confectie- als papier industrie. De PvdA vindt dat de Nederlandse industrie zich geen verlies meer kan permitteren, omdat dat door het algemene gebrek aan weer stand een algemene verzwakking betekent van de hele bedrijfstak. Van Aardenne zei daarop dat ons land zich "haast geen" verlies meer kan verloorloven, maar dat niet alles behouden kan blyven. Alleen krachtige, levensvatbare bedrijven kunnen overleven. Het CDA beaamde dit later, zodat de moties vrijwel zeker zullen wor den verworpen. Ook de VVD ziet geen heil in steun aan Groningen, nauwelijks in steun aan Eerbeek. Van Aardenne ging niet in op de situatie bij het confectiebedrijf Van Gils in Oud-Gastel, dat in West-Brabant 200 man op straat wil zetten. Geteld bij de werkge legenheidssituatie in Gronignen betekent dit volgens Rienks dat er in totaal 2500 werknemers uit de confectie-industne dreigen te verdwijnen Binnenkort zal de Kamer over Van Gils debatteren en ook over het Mclntosh-concern. Van Aardenne ontraadde alle mo ties. Steun heeft in het geval van de confectie geen zin omdat bun deling van drie zieke bedrijven in dit geval niet leidt tot één gezond bedrijf. Hens Papier kan volgens hem evenmin worden gered, al is het nog zo'n modern bedrijf. Als er gegadigden zijn voor overna me. dan melden die zichzelf wel. Daar is geen overheidssteun voor nodig, aldus de bewindsman. De drie Groningse bedrijven willen in totaal negentien miljoen gul den, om een nieuwe start te kun nen maken in de B V. Groningen Stijlgroep. Zij zouden op de pro- duktie in ons land verlies blijven lijden, maar dit compenseren door werk uit te besteden in lage lonenlanden. Van Aardenne vindt dit het paard achter de wa gen spannen In totaal staan hier 450 arbeidsplaatsen op het spel, waarvan er door de bundeling ai 250 verloren zouden gaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7