Lijk machinist intercity in cabine gevonden Wethouder Yan Dam overstag Slecht weer bemoeilijkt opruimen Gekraakt pand aan Franchimontlaan leeg Leidse stadsrubriek NAVO N.V. DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 Oorzaak van treinramp nog duister LEIDEN/WARMOND - De oorzaak van de treinbotsing is nog onbe kend. Volgens een woordvoer der van de spoorwegen wordt naar de precieze toedracht van het ongeluk een onderzoek inge steld, waarvan de uitkomst nog wel enkele weken op zich kan la ten wachten. Wel is bekend dat er op het in aanbouw zijnde deel van de Schiphollijn, waar de grindtrein en de werktrein met elkaar in botsing kwamen, nog geen normaal beveiligingssys teem is. Daardoor kunnen ma chinisten nog niet door seinen en dergelijke worden gewaar schuwd dat er nog een andere trein op hun spoor rijdt. Volgens een NS-woordvoerder werd de 'dienstregeling' op de nieuwe lijn bepaald door middel van onderlinge afspraken tussen de machinisten van de werk- en maleriaaltreinen die bij de aan leg van de Schiphollijn betrok ken zijn. Het staat volgens de spoorwegen echter nog lang niet vast, dat de oorzaak van het on geluk in een fout in deze regeling gezocht moet worden. LEIDEN LEIDEN/WARMOND - Tot vroeg in de ochtend is een le gertje NS-mensen druk bezig geweest met het opruimen van de wrakstukken en het bergen van de vernielde trein stellen op het baanvak Rotterdam-Den Helder ter hoogte van de Leidse Merenwijk. Pas vannacht, toen men er eindelijk in slaagde het treinstel uit de sloot te takelen, werd het stoffelijk overschot van de 49-jarige A.P. Goossens uit Rotterdam in de cabine van de intercity gevonden. Hij kwam evenals zijn 45-jarige colle ga J. Folies uit Den Haag om het leven bij de botsing. E. Ouwersloot bekomen van de schrik weer thuis. "Je weet eigenlijk niet wat er met je gebeurt op zo'n moment" LEIDEN - Zonder kleerscheuren, maar wel met een behoorlijke schrik, is de heer E. Ouwersloot gisterochtend tevoorschijn ge komen uit de intercity Leiden/ Haarlem; de trein die was be trokken bij de driedubbele bot sing op de grens van Leiden en Warmond. De route Leiden/Haarlem is een vertrouwd ritje voor Ouwersloot. Al zeven jaar reist hij dagelijks per trein naar de Rotogravure in Haarlem. Wat hem gisteren ech ter overkwam zal hij niet licht vergeten. "Opeens voelde ik een harde bons en toen ging het van holderdebolder. Je weet eigenlijk met wat er met je gebeurt op zo'n moment. Toen we tot stilstand waren gekomen, merkten we dat we met wagon en al in de sloot lagen". Ouwersloot schat dat er in de voor ste wagon, die in de sloot terecht kwam, zo'n vijftig mensen zaten. Volgens hem hebben ze met zijn allen geluk gehad dat de trein zijn volle snelheid nog niet had. In verband met de werkzaamheden aan de Schiphollijn, hield de in tercity zich wat in. Achteraf, weer veilig in zijn eigen huiskamer, kan hij er rustig over praten. "Natuurlijk was iedereen wel even in paniek, maar toen ik zag dat de schade in onze wagon wel mee viel, gingen mijn hersens direct weer werken. Ik heb toen een ruitje ingeslagen, waardoor we naar buiten konden komen. En dan ga je elkaar maar helpen, hè De achterste wagon was hele maal gekanteld, dus die mensen konden er zonder hulp niet uit komen. Met een stel andere jon gens zijn we de deuren open gaan trekken, en hebben die mensen er zo goed en zo kwaad als het ging uit geholpen. Een ander rende direct naar zo'n spoorweg telefoon" Van doden of gewonden heeft Ou wersloot weinig gemerkt. Wel weet hij dat een man uit zijn wa gon een hoofdwond had. Voor de rest had hij het te druk met het helpen van andere passagiers. Bovendien: "De hulpverlening kwam snel op gang. De NS zetten bussen in om de passagiers naar het Leidse station terug te bren gen. Daar ben ik maar weer op mijn fietsje gestapt en naar huis gegaan. Van werken komt na zo'n ervaring niets meer". Politie-agenten met honden hiel den in de weilanden rondom de plaats van het ongeluk de tien tallen nieuwsgierigen op een af stand. Van de vier sporen, waar van de twee binnenste worden gebruikt voor de aanleg van de Schiphollijn, was er gistermid dag een vrijgemaakt van wrak stukken. Tegen drie uur kwam het treinverkeer tussen Leiden en Haarlem op dit ene spoor weer langzaam op gang. Vandaag rond het middaguur, toen ook de rails was gerepareerd, was er weer sprake van "normaal" treinver keer tussen Leiden en Haarlem. Balans Pas in de nachtelijke uren kon de definitieve balans van de gecom pliceerde botsing worden opge maakt. Twee doden en drie ge wonden, van wie er nog een, een hoofdconducteur van NS. met rugklachten in het ziekenhuis ligt. De twee andere licht gewon de passagiers konden gisteren in de loop van de dag het ziekenhuis verlaten. In alle vroegte botste een grindtrein gisterochtend op een stilstaande werktrein, waarin machinist Folies zat. Deze trein was ter plaatse gestationeerd in verband met de aanleg van de schiphol lijn. De trein deed onder meer dienst als materiaalwagen en schaftruimte voor het NS-perso- neel. De locomotief kwam gedeeltelijk op de meest links gelegen spoor baan terecht waardoor de interci ty Rotterdam-Amsterdam-Den Helder ontspoorde. Deze was om zeven over half zeven van het Leidse station vertrokken. De in tercity schaarde en het voorste treinstel boorde zich in een naast de spoorlijn gelegen sloot. Bemoeilijkt Met de bergingswerkzaamheden, die door hevige regen-, hagel- en sneeuwbuien, de duisternis en ontwrichte spoorstaven werden bemoeilijkt, waren gisteren en vannacht in totaal zo'n vijftig mensen bezig. Via Lisse werd 's middags over de spoorlijn een ta- itelwagen van i drijf uit Zoeterwoude aange voerd. Uit Utrecht werden mate riaalwagens en een spoorkraan met een hefvermogen van 63 ton aangevoerd. Deze spoorkraan kon pas vannacht tot vlakbij de geknakte trein komen om ver volgens zijn takelwerkzaamhe den te verrichten. De over een af stand van zeker honderd meter totaal ontwrichte rails moest na melijk eerst worden vervangen door nieuwe spoorstaven. Het herstellen van de rails bete kende een enorme vertraging in de bergingswerkzaamheden. Aanvankelijk verwachtte men al om vier uur gistermiddag te kun nen beginnen met het takelen maar de vervanging van de rails liep uit tot het einde van de och tend. Volgens NS-mensen had men zich duidelijk in dit karwei vergist. Dat kwam omdat de rails op de plaats van het ongevai in een flauwe bocht loopt De spoorwegrecherche is nogal al tijd aan het onderzoeken wat de oorzaak van het ongeluk was Hoe het kon gebeuren dat de grindtrein en de werktrein op hetzelfde spoor belandden. Van ochtend kon men daar nog geen opheldering over geven. LEIDEN - De krakers van het pand Franchimontlaan 18 hebben dat verla ten. Makelaar Beukering heeft dat aan de politie laten weten. Volgens de makelaar zouden de krakers het huis vrijwillig hebben verlaten en in goede staat hebben achtergelaten. In een brief zouden de krakers hun motieven voor het vertrek hebben uiteengezet. De inhoud van de brief is de politie onbekend. Makelaar Beukering was vanmorgen telefonisch niet bereikbaar. Op maandag 24 november waren de krakers - onder wie een 72-jarige vrouw - door een 'knokploeg' uit het huis gezet. De politie heeft dat toen ongedaan ge maakt en de zaak zou verder via de rechter geregeld moeten worden. Behandeling van huidige nota misschien uitgesteld LEIDEN - Mochten de besturen van het bijzonder onder wijs volgende week beslissen dat zij wél aan een geza menlijke instandhoudingsnota willen meewerken, dan is wethouder Van Dam alsnog bereid dit verzoek te honore ren. De behandeling van het huidige stuk van het college van b en w in de raad zal in dat geval een maand worden opgeschort. Deze toezegging gaf Van Dam gisteravond aan de commissieleden van Onderwijs en Samenlevingsopbouw. Hoewel de leden liever die geza menlijke nota willen zien, waren ze volgens de in gang gezette procedure toch verplicht het voorstel van Burgemeester en wethouders aan de raad gisteravond in stemming te brengen. Dit voorstel houdt, op enkele uit zonderingen na, in dat de gemeente geen instandhouding zal verzoeken van openbare kleuterscholen en negatief zal adviseren op verzoeken om instandhouding van bijzondere kleuterscholen als deze scholen over driejaar gerekend minder dan 40 kleuters hebben geteld. Voor de lagere school geldt hetzelfde principe bij 105 leerlingen. Behalve de negatieve stembeslissing van mevrouw Van Dee (CDA) en de twee onthoudingen van de heren Van Oosten (PPR) en Brands (CPN), konden de zes overige raadsleden zich hiermee verenigen. Dit betekende echter niet dat er niets meer op of aan te merken was op de bijgestelde discussienota. Integendeel. Uitvoerig kwam de herziene versie over het instandhoudingsbeleid van het kleuter- en lager onder wijs in Leiden weer aan de orde. Alle commissieleden waren het er over eens dat in deze nota op een iets minder brute manier was verwoord dat tenminste twaalf scholen van rooms-katholieke en protestants-christe lijke richting het komende jaar met opheffing worden bedreigd. Met name commissielid Van Dee trok fel van leer. Op geen enkele manier kon zij zich achter de nota scharen. Er deugde niets van. Van Dam had zijn werk zeer slecht gedaan. Er was geen rekening gehouden met de onderwijskundige en economische situaties in verschillende wijken. Kwaliteit Alle leden struikelden over de zinssnede in de nota dat de omvang van de school iets te maken zou hebben met de kwaliteit van het onderwijs. Zij vroegen aan Van Dam wat nu precies met kwaliteit wordt bedoeld. "Zowel een kleine als een grote school kan toch goed of slecht onderwijs geven", zeiden ze. Van Oosten maakte het nog ingewikkelder door te stellen dat voor hem onderwijs kwaliteit had als de ouders actief werden betrokken bij het beleidsplan van de school. Zo'n school, ook al zitten ze onder de norm, moet blijven voortbestaan, aldus Van Oosten. Van Don gen (PvdA) vroeg zich af hoe dat dan ging als de school veel werkende moeders en vaders telden, die geen tijd hadden om zich in te zetten. Een eindeloze discussie dus. Nadat de voorzitter dit gehakketak even had aangezien constateerde hij nuchter dat hij ook nog geen beter instru ment had gevonden dan getalscriteria om de kwaliteit te beoordelen. "Als veel ouders hun kinderen naar dezelfde school doen zegt dat mis schien iets over de kwaliteit. De omvang bepaalt in elk geval of de school kan blijven voortbestaan". Volgende week gaat de wethouder met de besturen van de bijzondere scholen om de tafel zitten. Misschiendat de gisteravond gespuide op- en aanmerkingen nog verwerkt kunnen worden in het gezamenlijk werkstuk? door René van der Velden Jaap Visser VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ Voor Uw begrafenis of crematieverzekering Vraagt U eens om inlichtingen Hogewoerd 126 Uitvaart "Voorzorg voorkomt zorg". Dit is een slagzin van de NAVO van Luns maar ook van de NAVO nv aan de Hogewoerd. De verzekeringsmaatschapij NAVO nv is gespecialiseerd in uitvaartverzekeringen. Bij deze verzekeringsmaat schappij is men niet geschokt dat het weekblad "Vrij Ne derland" een reclamefolder van de NAVO nv uitknipte voor de lachrubriek "Geknipt voor u". "Die folder is al zeker drie jaar oud. Waarom Vrij Nederland dat knipsel nu in eens gebruikt is mij een raad sel", zegt een medewerker. Schielijk voegt hij eraan toe dat de NAVO nv niets van doen heeft met de Noord At lantische Verdrags Organisa tie. De verzekeringsmaatschappij NAVO heeft haar hoofdkan toor in Leiden en heeft vier honderd tussenpersonen in het land verspreid. NAVO nv staat voor Nederlandse Ar beiders Verzekeringen On derneming. Deze maatschap pij bestaat 25 jaar; zes jaar jonger dan de NAVO van Luns, maar even oud dus als het Warschaupact. Logisch Dc straatnamencommissie heeft niets op met de naam "Duistersteeg" voor de nieu we wandelroute langs de Burchtheuvel van de Nieuwe naar de Oude Rijn. Die nieu we route moet samen met een nieuwe brug over de Oude Rijn een alternatief gaan vormen voor de drukke route via de Donkersteeg. Wie kan er zodoende een logi scher naam bedenken dan Duistersteeg voor het smalle steegje langs de Burchtheu vel dat 'savonds meteen hoog hekwerk tegen duistere indi viduen wordt afgesloten? De straatnamencommissie. Deze commissie geeft de voor keur aan de naam "Burch theuvelpad"; zo heette de Duistersteeg vroeger. Inmid dels is als naam voor de steeg ook al het "Van der Sterre- pad" gevallen. De vorig jaar overleden Van der Sterre was de architect van de restaura tie van het Burchtzalencom plex. Ook voor ons idee om de nieu we brug van de Duistersteeg naar de Dullebakkersteeg de "Guusje-brug" te noemen voelt de straatnamencom missie vooralsnog niets. Om dat de nieuwe "proef'-brug over de Nieuwe Rijn, de Sint Sebastiaansbrug, in de wan deling "Basje" wordt ge noemd en omdat Stadswach- ter George Gussenhoven misschien wel de grootste te genstander van de toekom stige "proef'-brug over de Oude Rijn is, leek ons de naam "Guusje" zo charmant. De straatnamencommissie kiest voorlopig voor een nog al dwaze naam: de "Dulle- brug". Zus en zo Gewetensbezwaarden bij de politie? In elk geval niet in Leiden, denkt politiecom missaris H. van Voorden. Bij na trots meldt Van Voorden dat hij in de dertig jaar dat hij nu in het politievak zit nog nooit met het fenomeen ge wetensbezwaarden is gecon fronteerd. Noch in Rotterdam, waar hij zijn loopbaan begon, noch in Velp, noch in Alphen, noch in Leiden. "Gewetensbezwaar den? Ik heb ze niet. Echt, ik kan u er niet aan helpen". Het al of niet weigeren van be paalde politietaken is steeds vaker onderwerp van ge sprek. Maar toch heeft com missaris Van Voorden het idee dat de discussie over ge wetensbezwaarden beslist niet in brede kring wordt ge voerd. Zeker niet bij de poli- Commissaris Van Voorden (op de rug gezien): "Gewetensbezwaarden? Ik heb ze niet aan helpen". et. Echt, ik kan u er Hamvraag in de dn kan een politie-ambtenaar een bepaalde opdracht wei geren? Volgens het Tweede- Kamerlid Elida Wessel-Tuin- stra (D'66) wel. Volgens Van Voorden niet. Hij heeft het over een span ningsveld tussen aan de ene kant artikel 28 van de politie wet (dat zegt dat de politie in ondergeschiktheid aan het bevoegd gezag haar taak moet verrichten) en aan de andere kant de vrije meningsuiting. Zeer gerespecteerd in dit land. maar volgens de com missaris in dit geval toch on dergeschikt aan artikel 28. "Ja. artikel 28 weegt voor mij toch zwaarder". Door artikel 28 blijft er volgens Van Voorden geen enkele ruimte over voor gewetens bezwaarden. "Als je van dat artikel uitgaat, en dat moetje want het is de wet, dan kun je in je organisatie geen gewe tensbezwaarden hebben. Je kan toch niet werken met een ploeg waarvan je bij actie "zus" Jantje en Pietje niet kan gebruiken terwijl je bij actie "zo" niet kan beschikken over Klaasje en Henkje? Dat klinkt misschien hard, maar toch is 't zo". Van Voorden voegt er haastig aan toe dat hij wél vindt dat de zaak bespreekbaar moet blij ven. "We leven natuurlijk niet meer in de tijd van "Befchl ist Bel'ehl". Bezwaren, als die komen, moeten bespreekbaar zijn. Ik zal mijn uiterste best doen om het bezwaar bij de desbetreffende vent weg te nemen. Lukt dat niet, dan is het jammer. Dan zal de man in kwestie z'n pet aan de kap stok moeten hangen", aldus het Leidse politie-opper- hoofd dat er gemakshalve maar even vanuit gaat dat vrouwelijke agenten nooit een opdracht zullen weige ren De vrouwelijke politie agent moet zich immers nog altijd bewijzen.... Het is duidelijk. Op dit moment hoeft geen enkele Leidse poli- tie-agent. of agente, het in zijn of haar hoofd te halen om "Nee" te zeggen wanneer hij of zij opdracht krijgt om bij voorbeeld een kraakpand te ontruimen of opstandige be togers tegen kern-energie met de gummi-knuppel te bewerken. Maar.... anders wordt het wan neer de wet verandert. Van Voorden: "Wordt in artikel 28 bijvoorbeeld de bepaling op genomen dat van een ieder de bezwaren moeten worden er kend, dan zou ik geen moeite hebben met gewetensbe zwaarden" Van Voorden is een wetvolger geen trendvol ger. Voorlopig is de motie van Wes- sel-Tuinstra, wettelijke er kenning voor gewetensbe zwaarden bij de Dolitie, ge strand in de Tweede Kamer. De takelwagen licht het achterste deel van de intercity Rotterdam-Den Helder op. NS- kijken toe

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3