'Directeur niet persé medicus' "Randwegterrein enige aanvaardbare bouwplek Pand Leerrust verkocht "Moeilijkheden over heffing ontstaan door desinteresse" Bergmeijer neemt afscheid van Elisabeth Ziekenhuis Weidse agenda '14JL\3UZ Iriyj DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 Leidse architect koopt monument in Warmond LEIDERDORP - Het dagelijks bestuur van Leiderdorp wil alleen via de gemeenteraad met de burgerij discussiëren over de invoering van de rioolheffing. De vele protes ten die deze heffing teweeg heeft gebracht zijn volgens het college van b en w vooral te wijten aan het ontbreken van een vroegtijdige interesse bij de Leiderdorpse bevol king. Wethouder Bezemer legt uit dat over de nieuwe heffing al maanden geleden is gespro ken in diverse raadscommis sies. "Iedereen had de gele genheid om te reageren. Het is bovendien treurig dat er vrijwel niemand van het publiek aanwezig was bij de algemene beschouwingen dit jaar. Daarin heb ik duidelijk uiteengezet welke argumen ten ons ertoe hebben gezet om tot de nieuwe heffing te komen." "Wij willen geen discussie, maar zullen opnieuw onze ar gumenten naar buiten bren gen. Het is toch vreemd dat sommige mensen eerst om dure voorzieningen vragen en daarna protesteren tegen een extra belasting. Nee, laat ze eerst maar eens goed uitzoe ken waarom wij deze beslis sing om die belasting in te voeren hebben genomen", aldus Bezemer. Volgens burgemeester Van der Have weten te weinig Leider dorpers de weg te vinden naar het gemeentehuis om infor matie op te vragen. "De nieu we rioolheffing is een gedane zaak. De mensen hebben ont zettend veel tijd en kansen gehad om tijdig te reageren. Dat hebben ze blijkbaar niet gedaan. En dat is toch wel jammer als je bedenkt dat wij met onze openbaarheid één van de meest vooruitstreven de gemeenten zijn." WARMOND - Het pand Groot Leerust aan de Burgemeester Ke- telaerstraat in Warmond, zal na een tijdje te hebben leeg gestaan, worden verkocht. Het grote en ,nnsd waarde volle gebouw zal voor 410.000 gulden worden verkocht aan het Leidse architectenbureau Van Beek. De raadscommissie voor financiën en economische aangelegenheden uit Warmond ging gisteravond zonder moeite akkoord met dit verkoopvoor- stel. Het ligt in de bedoeling dat de eer ste twee etages worden bestemd als kantoorruimte (waarschijn lijk voor het architectenbureau zelf). Daarboven zal de zolder ruimte geschikt worden gemaakt voor bewoning door één gezin. De gemeente verplicht de eige naar wel om binnen vier jaar na verkoop het paYïd aan de buiten kant geheel te restaureren. Voor overtreding van die periode is een dwangsom ingevoerd in het contract met de koper. Van Beek zal zich bij de restauratie houden aan de "leidraad" die eerder door een ander architectenbureau is ontwikkeld. Hiermee krijgt de gemeente War mond de zekerheid dat het ge bouw behouden blijft en het ui terlijk zal passen binnen de be staande omgeving. Plannen die één jaar geleden nog besjtonden voor de indeling van het historische gebouw in een aantal appartementen zijn inmid dels geheel verlaten. Dit scheen economisch niet haalbaar te zijn. Verder heeft de gemeente uitein delijk veel minder gekregen voor "de buitenplaats" Groot Leerust, dan aanvankelijk werd verwacht (er werd gerekend op 750.000 gul den). Uiteindelijk is de prijs aan zienlijk gezakt, mede als gevolg van de ingestorte markt ook voor wat betreft historische panden. Wel bestaat er nu de garantie dat het pand ook zal worden opge knapt. De voormalige drukkerij van El- burg, zal zeer binnenkort worden gesloopt om plaats te maken voor twee woningen. Verwacht wordt dat nog voor het nieuwe jaar de eerste paal de grond in zal gaan voor de nieuwbouw. De zelfbou wers, die deze huizen willen reali seren, hopen op die manier een extra premie van het rijk voor het jaar 1980 binnen te kunnen halen, zo deelde wethouder Bonnet l een architectenbureau komt. Op de zolder komt een eengezinsappar- Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Wietse Kristian, zv W.F. Jepsen en J.M.C. Versteeg; Rai- mond, zv J.J. Karei en A. Groeneveld; Anthonetta Novita, dv L.W.L. Woroti- kan en D Oosterbaan; Ingrid, dv L.A.N. Gord. en S. Schreuder; Martinus Christ ian, zv J. Paats en Th.E. Boeff; Rosita dv J. van der Kwaak en M A. Heemskerk; Emmy Marianne, dv C.H.L. Klaassen en E.M. Ris; Zeynep dv A. Han en Z. Sucü; Lisette Corina, dv F.H. Baak en M.C. Turnhout; Albert zv R.R. Wage- mans en A. Schaap; Albert zv R.R. Wage- mans en A. Schaap; Annigje Neeltje dv A. van Duijvenvoorde en H.C. Kompier; Rogier, zv J.J.A. de Heij en A.P. van Baarlen; Misty Lynn dv R.W. Martz en K.M. Sullivan; Nicole Anna dv P.A. Todd en G.G. Zwertbroek; Ellen dv L.G. Klaver en M. Brinkman; Erik, zv L.G. Klaver en M. Brinkman; Dirk, zv J.R. Ages en A. Buijtendorp; Titus, zv J. Kretzschar en M.C.E. Laken; Carolina Johanna Christina, dv R. Wilcke en M. Steenman; Michelle, dv W.J. de Lange en M.W. Bosch; Suzanne Marloes dv L.G.J, de Leede en M.Th. Twente; Maria Davina dv W.F.L. van den Berg en M. van der Blom; Thierry zv M. Arnoldus en J.M.C. Smits; Lydia Sophia Cornelia dv A.I. Bol en M.A. van Tol. Overleden: C.J. van't Leven (1911); M.C. van de Graaf (1898) geh. gew. met P.F. van Croonenburg; P.J.L. Leenen (1907); P. Krijnen (1919) echtg. van P C. Dol mans; D. Kinkel (1900); J.C. Fontein (1898), geh. gew. met J. Boom; W.J. Blik- man (1903); B.H. Aptroot (1918); A. Kee- reweer (1899) geh. gew. met C. de Jong; J. Bleeker (1898); W. Filippo (1904); J. Hoogbruin (1905), L.J. Kloostra (1913) echtg. van K. Grootenboer; H.B.Th.M. Gielen (1908); L. de Mooij (1950). LEIDERDORP - De algemeen directeur van het Elisabeth Ziekenhuis m Leiderdorp, mi J.G. Bergmeijer, gaat vervroegd met pensioen. De 63-jarige Bergmeijer maakt gebruik van de mogelijkheid tot vervroegde uittreding (VUT). Hij is sinds 3 oktober 1965 werk zaam als algemeen directeur, daarvoor vervulde hij de functie van voorzitter van het bestuur van het ziekenhuis. I VOORSCHOTEN - De Voor- schotense kunstenaar Bertus de Korte zal een keramisch wandre- liëf aanbrengen op de blinde muur van het buitenkleedge- bouw van het Zwembad "Het Wedde". De kosten daarvoor be dragen 11.000.- en worden ge schonken door de opgeheven stichting Recreatiebad Voor schoten. Die stichting schonk de gemeente 80.000 - voor het res terende bedrag zijn bestedingen verricht in de recreatieve sfeer van het zwembad. Inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP-Inde Oran- jewijk in Leiderdorp werd vannacht op vijf verschillen de plaatsen ingebroken. In sommige gevallen was er sprake van insluiping, omdat men had vergeten de achter deur af te sluiten. Het is nog niet bekend hoeveel er precies is gestolen. Directeur Bergmeijer: "Ondernemingsraad belangrijk orgaan" WASSENAAR - "We denken aller eerst aan herindeling van vrijko mende grote flats voor kleine huishoudens. Ook streven we naar onderkomens voor deze huishoudens in de open plekken rond het dorpscentrum. De voor ons enige aanvaardbare grote bouwplek is die nabij het tracé van de Noordelijke Randweg. Vandaar zijn de voorzieningen goed bereikbaar en er kan tevens worden gezorgd voor een fat soenlijke afbouw bij de zeer ont sierende flatgebouwen". WD-er K. Nieuwzwaag, vijftien jaar ac tief op het Wassenaarse politieke toneel, onderstreept daarmee de opstelling van zijn partij tegen een té forse uitbreiding van het woningbestand binnen de ge meente. "Wij zijn ook duidelijk tegenstan der van bouwen op de Hoge Klei, Bellesteyn en de omgeving van de Ammonslaan. We speculeren op een verdeeld CDA ten aanzien van dit voor hen moeilijke punt en hopen dan op succes. Trou wens, we zullen geen enkel plan steunen voordat er nu eens einde lijk een structuurplan ligt, met daarin alle mogelijke milieueffec ten opgenomen, aldus de fractie voorzitter van de VVD, die zegt de kans op gesubsidieerd wo ningbouw om financiële gronden laag aan te slaan. Spanning Hij geeft toe dat er op het gebied van de woningbouw een span ningsveld tussen VVD en CDA bestaat en dat er ook een zekere verwijdering tussen beide partij en (met elk twee wethouders in het college) op dit gebied is ont staan. "Wij vinden dat delen van het college-programma niet of veel te langzaam worden uitge voerd, speciaal binnen de deel taak van CDA-wethouder Van Dingstee. Om misverstanden te vermijden, bij het adviserend ge sprek tussen de besturen staat van onze kant voortzetting van samenwerking voorop." Nieuw- zaag zegt dan ook niet uit te zijn op een motie van wantrouwen te gen een CDA-wethouder, "al is er in de politiek veel mogelijk", zo voegt hij eraan toe. In beginsel vinden wij dat we deze rit moeten uitzitten". Wat de politieke verhoudingen be treft beaamt Nieuwzaag dat de PvdA zich steeds openlijker op stelt ten opzichte van de WD. "Ik zal niet ontkennen dat er veel politieke overeenstemming be staat. Die tweemansfractie bezit stellig kwaliteiten. In andere ge meenten lukt die samenwerking best. Maar ook hier zal de wo ningbouw een obstakel kunnen vormen". Nieuwzwaag wil een nieuw college met daarin VVD, CDA en ook PvdA in de toekomst niet uitsluiten, "alleen al niet om dat zo'n college een betere afspie geling vormt van de raad." Aangetast Op de vraag of het typische karak ter van Wassenaar niet is aange tast door het langdurige VVD- beleid (groei vrije sectorwonin gen) zegt Nieuwzwaag dat dit ze ker niet waar is: "De leuze "Houdt Wassenaar Groen" heeft altijd hoog in ons vaandel ge staan, denk maar aan de offers voor de talrijke buitenplaatsen. Ook ten aanzien van de geliefde plekjes in het noordelijk deel van de gemeente stellen wij ons zeer beschermend op. Sentimenten mogen daarbij best een rol spe len. Bovendien vormt het daar aanwezige open landschap een aangenaam kontrast met het boomrijke zuidelijke gedeelte". Hij geeft toe dat de samenhang in de gemeente door de massale komst van niet-Wassenaarders wel sterk is veranderd. "Daarop hebben we inderdaad niet veel acht geslagen. Maar achteraf durf ik zeggen, dat de grote toevloed van "immigranten" in overwe gende mate positief is geweest. Zogezegd vers bloed in oude va ten". Nieuwzwaag zegt aan te nemen dat er een verband bestaat tussen de vestiging van een woonwagen centrum en het dalen van de marktwaarde van omringende woningen. "Wij geven dan ook sterk de voorkeur aan het verbe teren van de huidige lokatie Rui- gelaan. Ik vind zelfs dat het ge meentebestuur indien nodig bij de Kroon in beroep zou moeten gaan". Volgens de VVD-fractie- voorzitter kan geen pijl getrok ken worden op de cijfers over de woningbehoefte. "Het blijft een discutabele zaak. Zeker is dat er nog enige gesubsidieerde bouw in Wassenaar noodzakelijk is. Maar ik stel even nadrukkelijk vast, dat teveel mensen in voor hen te goedkope huurwoningen blijven zitten. Er zijn voorbeel den van inkomens van een ton in de gesubsidieerde sector. En dat betreft echt geen VVD-achter ban. We kijken reikhalzend uit naar een landelijke huurbelas ting, want alleen langs die weg kun je de zaak weer rechttrek ken". WIM OLIJSLAGERS VVD'er Nieuwzwaag:span ningsveld tussen VVD en CDA op woningbouwgebied Bergmeijer neemt zoals hij zelf zegt "niet huilend" afscheid. "Ik heb altijd met veel plezier gewerkt en vijftien jaar blijft een hele tijd. Ik wil nu wat van mijn vrije tijd gaan genieten, meer viool spelen en veel lezen. Het is fijn dat ik het ziekenhuis zo gezond kan ach terlaten." De scheidende directeur is meester in de rechten en ziet dat niet als een bezwaar voor het uitoefenen van een functie als de zijne. "Er zijn mensen die daar anders over denken, maar ik geloof niet datje als directeur van een ziekenhuis persé een medicus moet zijn. Het is van belang dat er in de directie een arts zit voor de zuiver medi sche problemen. De belangrijk ste taak van de directie is echter dat er leiding wordt gegeven en dan kan een jurist best op zijn plaats zijn." Bergmeijer maakt als algemeen directeur deel uit van de driekoppige directie, die ook nog bestaat uit een adjunct directrice en een medisch direc teur. Tijdens zijn loopbaan bij het zie kenhuis heeft hij een aantal zeer belangrijke veranderingen mee gemaakt. Het grote aantal reli gieuzen dat bij zijn benoeming in de verpleging van het ziekenhuis werkte is bijna verdwenen. De leken hebben nu de overhand bij het verpleegkundig personeel van het Elisabeth. De medische staf is sinds 1965 met meer dan de helft uitgebreid. Er zijn nu zo'n vijftig specialisten aan het zie kenhuis verbonden. Na de lan delijke wet op de Ondernemings raad werd dit orgaan ook in het Elisabeth ingesteld. Bergmeijer verheugt zich hierover: "Al func tioneert de OR in de praktijk niet altijd even vlekkeloos. Het is een heel belangrijk inspraakorgaan." Een van de meest in het oog sprin gende veranderingen in het be staan van het ziekenhuis is na tuurlijk de verhuizing in 1972. De behuizing aan de Hooigracht in Leiden werd verlaten voor een supermodern flatgebouw met 440 bedden. Deze verhuizing le verde een beddenwinst van 75 op. "Toch kampen we nu alweer met ruimtegebrek", aldus Bergmeij er. "Er worden plannen gemaakt voor wijzigingen en eventueel uitbreiding, maar dat zal ik niet meer meemaken. Dat duurt nog wel een jaar of zes." Er zijn nog wel meer dingen die de opstappende directeur niet meer mee zal maken. Bij de presentatie van het jaarverslag van 1975 deed Bergmeijer de uitspraak "Terwijl wij ons best doen om de medi sche verzorging steeds meer te BODEGRAVEN - Door de glad heid zijn vanmorgen vroeg op de Hogendoornlaan twee auto's na een slippartij in de sloot naast de weg beland. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. verbeteren, worden we daar ei genlijk tegelijkertijd voor ge straft." Vijf jaar later blijkt hij daarover nog hetzelfde te den ken. "Het verbeteren van de ver zorging houdt onder meer in dat we proberen het aantal verpleeg dagen 2o ver mogelijk terug te dringen. Maar de normen voor de geldtoewijzing van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven gaan naar het aantal verpleegdagen per jaar. Hoe meer dagen, hoe meer geld. Wanneer je dus het ene jaar 150.000 verpleegdagen hebt en het volgende jaar 130.000 dan straf je eigenlijk jezelf. En dan wordt ook nog eens bepaald waaraan je dat geld moet uitge ven. Dat werkt als een soort keurslijf. Het ministerie van volksgezondheid geeft ons nu echter de kans om mee te doen aan een budgettenexperiment. Dit driejarige experiment houdt in dat ons ziekenhuis zelf bepaalt wat er met het toegemeten geld gebeurt. Dan kan je het bedrag dus zelf verdelen. Ook is het be drag niet meer afhankelijk van de verpleegdagen. In principe krijg je elk jaar dezelfde hoeveelheid. Al wordt het bedrag dan wel aan gepast aan eventuele stijgende kosten zoals salarisverhoging. Postduiven De jaarlijkse tentoonstelling van de Postduiven Vereniging Lei derdorp het afgelopen weekein de in de Houtkamp heeft weer een aantal winnaars opgele verd. Keurmeester Antwerpen uit NaaLdwijk gaf aan een duif van J. van Laar het predicaat 'mooiste van de tentoonstel ling'. D. Zwaan won de eerste prijs bij de oude doffers. J. van Laar behaalde nog twee eerste prijzen voor zowel de 'mooiste oude duivin' als de 'mooiste jon ge doffer'. Bij de jonge duivin- nen ging J. van Alphen met de eer strijken. Popgroepen Zaterdag 6 december spelen er twee popgroepen in de Linde- Vijftig auto's aangehouden bij controle Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Bij een radar controle, die gisteren van elf uur 's morgens tot twee uur 's mid dags werd gehouden op de Dr. Kortmanstraat, in Zoeterwoude, werden in totaal vijftig automobi listen aangehouden die te snel re den. De maximumsnelheid op de Dr. Kortmanstraat bedraagt 50 kilo meter per- uur. DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, film van Fassbinder, 20.00 en 22.15 u. Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, film "Bittere rijst" van De Santis, 20.00 u.; film lo Sono Anna Mag- nani van Vermorcken, 22.15 u. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur voor invali den, l'J.00-20.00 u. (tel. 01717-3309) Architectenwinkel, Hooglandseklerk- graeht 32, vrij advies, 19.30-21.30 Werkgroep dienstweigeren, Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begelei ding 20.00-21.30 Stats jongerencentrum, Haarlemmer straat 72. disco, 20.00-22.30 u. Leidse Werkgroep Homosexuelen, Cae- ciliastraat 18, open avond, 21.00-01.00 u. 't Spoortje, Bernhardkade 40. spreekuur hulp-en adviesbureau wao/wsw 19.00-20.30 u. VRIJDAG APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrij 28-5 dec door. hoeve, te weten de Prima Boys Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- en de Roadrunners. De formatie laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker. Roadrunners bestaat uit drie Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. nog betrekkelijk jonge muzi kanten. De kritieken op hun mu ziek, die ze zelf omschrijven als "Rock met een wavefout", wa ren steeds erg positief. De Roa drunners hebben onder meer in het voorprogramma gespeeld Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge van Phoney and The Hardcore, -»■--• j. Teaser en Herman Brood. De Roadrunners touren samen met de Prima Boys door Nederland. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten liden van de Rijn 121753. zondhcidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. De avond begint zoals gewoon- Voorschoten - gezondheidscentrum, lijk i negen uur, de entree is v.d. Waalslaan, tel. 4641. es gulden en voor kaarthouders Warmond - A. de Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522--12022. LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor Witie Singel 1 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Nabezorging van 10 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-10.00 Ad|unci-hoo(dredacleur R D Paauw Alp redactiechef; A van Leeuwen Plv Alq redactiechef: J. M J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) JPM van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a m: Bonn. Brussel. Londen Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden tel. 071-131183 Ch Lennartz. Maredi|k 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond K Pnns 01711-11266 Zoelerwoude R Stevens 071-890847

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2