Dreigend gevaar voor honderden banen bij Yolvo Centrales ondergronds in oude mijnen Limburg "Philips-mensen zwaar beiast" Kort zaKelijK Werkgelegenheid chemie blijkt weinig hoopvol F in ancierin gstekort hoger dan verwacht DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 Levensmiddelen winkels De dag na kerstmis, zaterdag 27 de cember, zullen de levensmidde lenwinkels normaal zijn ge opend. Dit is meegedeeld door het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (C.B.L.) in Den Haag. Het besluit tot openstelling is geno men om te voorkomen dat de consument voor vier dagen bood schappen in huis moet nemen, al dus het C.B.L. Zoals bekend zijn de bakkers op 27 december wel dicht. Batco De in 1978 aangekondigde over plaatsing van de produktieafde- ling van Batco-Nederland van Amsterdan naar Brussel is defini tief van de baan. Het moederbe drijf, British American Tobacco Company in Londen, is woens dag akkoord gegaan met de bouw van een nieuwe sigarettenfabriek in Amsterdam. Dit heeft de voedingsbond CNV meegedeeld. Deze bond startte in 1978 een procedure tegen de overplaatsing van het bedrijf, waardoor in Amsterdam - toen nog - 230 arbeidsplaatsen verlo ren zouden gaan. Allerlei gerech telijke uitspraken leidden er een jaar geleden toe dat een studie groep van de directie en onderne mingsraad andere mogelijkhe den ging bekijken. Het alternatief dat vorige maand de steun kreeg van directie, onder nemingsraad en raad van com missarissen, is nu ook door de "top" aanvaard. In de nieuwe fa briek zal de produktie op het hui dige peil - twaalf miljoen sigaret ten per dag - worden gehand haafd. Bouw cao Er komt voorlopig geen bouw-cao. Dat hebben werkgevers en werk nemers in de bouw woensdag in Den Haag besloten. Reden is dat er eerst een gedegen functie- en loonstructuur op poten gezet moet worden, voordat de bouw bonden FNV bereid zijn om een cao af te sluiten. De werkgevers en de christelijke bouwbonden hebben zich daarbij neergelegd. De belangrijkste punten zullen zolang in een protocol worden ge regeld. Zo willen bonden wel al een optrekking van vergoedin gen voor auto, kleding en gereed schap en een optrekking van de vorstverletuitkering. In dat pro tocol moet ook worden geregeld dat 63-jarigen ondanks het ont breken van een cao in 1981 ver vroegd kunnen uittreden, aldus een woordvoerder van de bouw bond CNV Elsevier-NDU Elsevier-NDU verwacht niet dat de resultaten dit jaar sterk zullen achterblijven bij die van 1979. De teruggang van de advertentie markt in Nederland voltrekt zich volgens de verwachtingen maar zal geen catastrofale invloed heb ben op het eindresultaat. Hooguit zal de winst enkele miljoenen la ger liggen dan in 1979. Dit heeft een woordvoerder van het uitge versconcern desgevraagd meege deeld naar aanleiding van ge ruchten op de Amsterdamse ef fectenbeurs als zou sprake zijn van een ernstige teruggang van de resultaten. De geruchten op de beurs over mo gelijke tegenvallers bij het con cern werden deze week sterker toen de koers van de aandelen in versneld tempo naar beneden ging. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn: 4/12/1980. Andijvie per kg 54-72, Boerekool per kg. 32-1,17, Waspeen AI per kist 15-16,80. Waspeen All per kist 4,70-13,70, Was peen BI per kist 15-18,10, Waspeen Bil per kg 6,40-6,90, Waspeen Cl per kist 6,80-8.20, Waspeen CII per kist 2,70-7,-, Aanvoer 102 ton. Bi eekpeen BI per kist 3,60, Breekpeen Cl per kist 9,30-9,80, r kg 0,85, Uien per kg 0,46, Sul- DEN HAAG (GPD) - Het blijkt mo gelijk, althans in beginsel, in ons land een zogenaamde pompaccu- mulatiecentrale te bouwen en wel in Limburg. In andere landen bestaan reeds dergelijke projec ten voor energie-opslag, waarbij gebruik gemaakt wordt van hoogteverschillen. Ondergrond se berging leidt ertoe dat pieken in stroomverbruik beter kunnen worden opgevangen en centrales dus rendabeler kunnen worden gemaakt. De afdelingen civiele techniek en mijnbouw van de TH Delft, het ingenieurs- en architectenbureau Van Hasselt en De Koning en het aannemersconcern Volker Ste- vin, hebben dit project gezamen lijk bestudeerd. De keuze voor Limburg spruit voort uit het feit dat daar natuurlijke hoogtever schillen bestaan. Tv/ee lokaties zijn denkbaar: ergens in het zuidelijke deel van Zuid- Limburg en (indien beschikbaar) de voormalige Beatrixmijn bij Roermond. Het inschakelen van een, op water kracht gebaseerde centrale als deze in het landelijk stroomnet geeft mogelijkheden om rende mentsverbeteringen en brand stofkostenbesparingen te verwe zenlijken. Vereist zijn echter bo ven- en benedenreservoirs en een verval van tussen de 50 en de 150 meter, maar voor ons land is voor zien in een reservoir onder de grond (1200 m diep). In Limburg komt ondergronds gesteente van de juiste kwaliteit voor (carboon- Deze opslag zou de belasting van andere centrales wat gelijkmati ger kunnen doen verlopen en de produktie van piek-energie goed koper maken. Naast deze functie kan een OPAC, zoals de centrale wordt genoemd, bijdragen tot be tere regelbaarheid van het lande lijk koppelnet. dat de centrales verbindt. De initiatiefnemers me nen dat deze centrale goed in te passen is in het uitbreidingssche ma van de elektriciteitsprodu centen. Miljard Een dergelijke centrale met een vermogen van 800 miljoen watt vergt een investering van onge veer 1,3 miljard (iets meer dan de toekomstige kolencentrales) en een bouwtijd van zes tot zeven en een halfjaar. Optimaal lijkt voor de toekomst een vermogen van 1000 tot 1200 miljoen watt en een diepte van 1400 tot 1600 mete- Het zichtbare deel van een dergelij ke centrale blijft beperkt tot en kele bedrijfsgebouwen en een dijk die om het bovenbekken ligt. De OPAC zou omstreeks 1990 in werking kunnen zijn. De centrale haalt met een economische le vensduur van ongeveer 50 jaar het dubbele van een traditionele, de personeelsbezetting is een kwart en de onderhoudskosten naar verhouding ongeveer de helft. De initiatiefnemers zullen nog ver der onderzoek doen om het pro ject geheel op waarde te kunnen schatten. De invloeden op het mi lieu blijven beperkt tot een gerin ge opwarming van het benodigde water. Verdere ontwikkeling van mijnbouwtechnieken zou in de toekomst ook andere lokaties mogelijk maken, zoals bijvoor beeld de Achterhoek en de omge ving van Amersfoort. Plas hond is "stomste speelgoed" WASHINTON - Een consu mentenvereniging in de Ver enigde Staten heeft gisteren de Beagle-hond van plastic die plast als ware hij echt, het predicaat „stompzinnigste stuk speelgoed" in de kerste talages van 1980 meegegeven. De speelgoedhond heet „My Puppy Puddles". Drukt men op de nek van het dier en duwt met zijn snuit in water, dan nemen gaten in de tong van de hond water op. Een maal teruggezet plast de hond het water weer uit. Grote ongerustheid bij ondernemingsraad BORN (GPD) - De Onder nemingsraad van Volvo Car Produktie BV in Bom heeft gisteren een „nood kreet" gezonden aan de vaste Tweede- Kamercommissie voor economische zaken. In de ze brief wijst de OR op het mogelijke verlies van ar beidsplaatsen bij het be drijf ten gevolge van de jongste reorganisatieplan nen. Daarover bestaat bij de OR grote ongerustheid. Die ongerustheid geldt trouwens ook voor het voortbestaan van Volvo Car. De OR eist van de re gering dat er afdoende maatrege len genomen worden om een nieuw verlies van arbeidsplaat sen in Limburg te voorkomen. Nog maar een paar dagen geleden werden inkrimpingen in de con- fectie-industrie aangekondigd, waardoor in Limburg 500 men sen hun baan verliezen. De Raad van Bestuur van Volvo Car zal vólgende week vrijdag, wanneer het plan voltooid is, de vakbeweging en de centrale on dernemingsraad op de hoogte brengen van de reorganisatie, die ze in het personeelsbestand wil Prei B per k denj 50, Kn DEN HAAG (ANP) - De wcrkgelev- genheid in de Nederlandse che mische industrie, die de laatste jaren met gemiddeld 2.000 manja ren per jaar afbrokkelt, zal waar schijnlijk verder verminderen. Dit is het gevolg van enige af bouw van capaciteit, stroomlij ning en rationalisatie. Dit is een van de uitkomsten van een bedrijfstakverkenning, die het ministerie van economische zaken gisteren heeft gepubli ceerd. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zal, zo is de verwachting, geleidelijk gaan en zal door natuurlijk verloop kunnen worden opgevangen. De rentabiliteit van deze bedrijfs tak, een van de belangrijkste van de Nederlandse industrie, is mo menteel onvoldoende. Dit is me de het gevolg van de periode van aanpassing, waar de chemische industrie zich in bevindt. Behalve in enkele sectoren zal de chemische industrie sterk ge noeg zijn om de huidige proble men zonder veel overheidshulp te boven te komen. Er werken nu ongeveer 110.000 mensen in de chemie, ongeveer een achtste van de gehele indus triële werkgelegenheid. In i9?9 werd een omzet behaald van 30 miljard gulden, waarvan ruim 20 miljard werd geëxporteerd. Dit is een vijfde van de totale buiten landse omzet van de Nederlandse industrie. Na een periode van onstuimige groei is de chemie nu in een rusti ger periode gekomen. In de ko mende jaren zal de groei van het produktievolume niet meer dan drie vijf procent per jaar bedra gen. De Nederlandse chemie heeft de technologische ontwikkeling goed gevolgd. De produktie-een- heden zijn modern. De aanpas sing aan de verminderde econo mische groei brengt in een aantal sectoren van de chemie overca paciteit mee, vooral in de bulk- chemie, die in ons land zeer sterk vertegenwoordigd is. Daardoor ondervindt de bedrijfstak vooral in ons land de nadelen van de hui dige economische situatie. De overheid moet onderzoek en ontwikkeling ten behoeve van vernieuwingen stimuleren. Een zwak punt is namelijk dat de re search in deze bedrijfstak terug loopt. Een ander zwak punt is het doorvoeren. De vakbonden zien dit gesprek bijzonder somber te gemoet, omdat nu wel zeker is dat de reorganisatie veel arbeids plaatsen zal gaan kosten. Aanvankelijk vreesde men vooral voor het indirecte personeelsbe stand (kantoren enz.), maar nu al is duidelijk dat ook het produk- tiepersoneel niet aan de inkrim ping zal ontkomen. Hoeveel men sen hun baan in gevaar zullen zien komen, is nog niet duideljk, maar de bonden rekenen op en kele honderden. De sombere visie van de vakbon den was voor de OR van Volvo Car in Bom reden om hulp in te roepen bij de Tweede Kamer, te meer omdat het bedrijf nu voor de 25ste keer geconfronteerd wordt met arbeidstijdverkorting. ,De regering en u als volksverte genwoordigers hebben bijzonde re verplichtingen ten opzichte van Volvo Car BV, een industrië le motor die destijds als vervan gende werkgelegenheid bij het sluiten van de mijnbedrijven in Limburg is gebouwd", aldus de ondernemingsraad in Born. Van die bijzondere verplichtingen komt nauwelijks iets terecht, zo stelt de OR verder. „Werkbezoe ken van afgevaardigden van poli tieke partijen hebben geen we zenlijke verandering gebracht in de bedrijfssituatie en dienen al leen maar als propaganda. De 'ups en downs' waarmee het per soneel de laatste jaren herhaalde lijk is geconfronteerd, werken de motiverend en tasten het mense lijk geluk aan", zo schrijft de CR. De ondernemingsraad eist van par lement en regering dat zij de ei gen (Nederlandse) industrie be schermen. „Doet men dat niet", aldus de OR, „dan kiest men voor het verlies van vele arbeidsplaat sen en industrietakken, waarbij men zich verschuilt achter EG- bepalingen die door andere EG- partners in tijden van nood niet steeds zijn nagekomen". Verder wenst de OR dat er een in structie wordt uitgevaardigd die alle overheidsinstellingen (incl. de provinciale en gemeentelijke instellingen) verplicht tot aan koop van Nederlands fabrikaat, wanneer er auto's moeten kvor- den aangeschaft. surr°9aa'-ce>,ten die nu al in 360 levensmiddelen - winkels in Noord-Holland het tekort aan "°n^;'"P'aats van Juliana koningin der Nederlanden" luidt het opschn/t hier tegeZe blauwe ptai ia ZnUe ond^eZ^n ^tnaneién aangekondigd aktie Minimummaten kalverboxen aan banden DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw stuurt binnenkort een ontwerp-be- sluit over de minimummaten van kalverboxen en over in houd en verlichting van de boxenstallen voor advies naar het agrarische bedrijfsleven en naar de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren. Die vereniging vraagt zich af waarom de minister, vooruit lopend op de nieuwe gezond heidswet :herming aan het adres van de kalvermes- ters over te kleine boxen on juist heeft genoemd. De minister, die zijn aankondi ging doet in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Jansen, herinnert er nog eens aan dat het huidige mestkalverenbe- sluit geen concrete maten noemt voor ruimten waarin mestkalveren worden gehou den. Er staat alleen in, dat de dieren onbelemmerd op elke kant moeten kunnen liggen, onbe lemmerd moeten kunnen staan en onbelemmerd hun kop moeten kunnen bewe gen. De dierenbescherming, die in een communique op de mi nisteriële mededelingen rea geert, stelt dat zij de inventari satie van de problemen rond de kalvermesterij serieus en grondig heeft gedaan en bij haar uitgebrachte rapport blijft. Eerder al heeft zij laten blijken dat zij de door de minister ge citeerde bepaling uit het mestkalverenbesluit wel in maten vertaald heeft. EINDHOVEN (GPD) - Bijna 5000 van de ongeveer 15.000 Philips- werknemers die worden aange duid als hoger Philips-personeel, waren in 1978 of in 1979 betrok ken bij een reorganisatie. Tien procent van hen ondervond daarvan persoonlijke gevolgen en voor zeven procent, dus onge veer 350 mensen, betekende het verlies van functie. Een kwart van het hoger Philips- personeel vindt dat het te zwaar is belast en eveneens een kwart is van mening dat de onderneming onvoldoende mogelijkheden biedt tot aanpassing van de func tie aan eigen wensen, ambities en mogelijkheden. Dit zijn enige uitkomsten van een enquête die door de Federatie van Hoger Philips Personeel (FHPP) dit voorjaar onder het hoger Philips-personeel is ge houden en waarvan de uitkomst representatief wordt geacht voor de hele groep. Het enquête-rap port is gistermiddag aan de Phi- lips-directie overhandigd. Sociaal-econoom J. Wesseling van de FHPP zegt met name ge schrokken te zijn van het gege ven dat een kwart van het hoger personeel zich te zwaar belast voelt. Hij gelooft ook dat als de enquête na de bekendmaking van de resultaten van het derde kwartaal gehouden zou zijn, de uitkomsten waarschijnlijk nog somberder zouden zijn geweest dan nu het geval is. DEN HAAG (ANP) - Het financie ringstekort van de overheid over 1980 zal de geraamde zes percent overschrijden Hoewel de tellin gen tot oktober zijn gevorderd, kan nu al worden vastgesteld dat het tekort wellicht meer dan één procent zal stijgen. Dit is gisteren door een woordvoer der van het ministerie van finan ciën meegedeeld. Het oplopen van het financierings tekort ligt niet zozeer in de uitga ven van de overheid; die lopen volgens de woordvoerder 'aardig in de pas met de ramingen', als- wel in de inkomsten die het rijk in de vorm van belastingen geniet. Met name de loon-, vennootschaps- en inkomstenbelasting hebben tot nu toe aanzienlijk minder op gebracht dan was voorzien. De in komsten die uit de omzetbelas ting worden verkregen, zijn tot nu toe niet tegengevallen. Als tweede oorzaak voor de finan ciële problemen moet de stijging van het tekort van de lagere over heden worden gezien. "Dit is aan vankelijk op één procent geschat, maar dat vertoont eveneens een stijgende lijn", aldus de woord voerder van het ministerie. Het tekort voor de rijksoverheid was voorzien op vijf procent.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22