Kruiswerk Nieuwkoop is compleet verziekt "Veertig bijbanen Dat kan toch niet" CPN Haarlemmermeer wil verzetsmonument Uitermate maar er is geen keus Discussie in Katwijkwel of geen full-time wethouders... DONDERDAG 4 DECEMBER 1 LEIDEN/REGIO Verpleegsters ontslagen Bestuur moet opstappen NIEUWKOOP - De drie wijkverpleegsters in dienst van de kruisvereniging Nieuwkoop-Noorden moeten worden ontslagen. Het huidige bestuur van de kruisvereniging moet opstappen om plaats te maken voor een nieuw be stuur. Dat is de oplossing die een onafhankelijk deskun dige in samenspraak met de Nieuwkoopse wethouder van volksgezondheid heeft aangedragen voor een al lang sle pend conflict bij de kruis-vereniging Nieuwkoop-Noor den. Op donderdag 11 december is er een buitengewone ledenvergade ring van de kruisvereniging. Tij dens die ledenvergadering moet een nieuw bestuur worden geko zen. Eerste taak van dit nieuwe bestuur moet zijn: het ontslaan van de drie wijkverpleegsters, de zusters E. Schut-Speelman, A. van der Waal en H. J. Verkade. Zij moeten worden vervangen door drie nieuwe wijkverpleegsters. Dat staat in een zeer vertrouwelijk rapport, dat is opgesteld door de directeur van de Protestants Voortgezette Opleiding Agogi sche Arbeid in Amsterdam, G. Baars. Deze deskundige van bui tenaf werd in zijn onderzoek bij gestaan door de Nieuwkoopse wethouder van volksgezondheid mevrouw A.A. van der Most-De Ridder. Alle bij het conflict betrokken par tijen, die zich overigens hullen in stilzwijgen, hebben afgesproken zich bij de conclusies van het on derzoek neer te zullen leggen. Verziekt De zeer radicale stappen die nu moeten worden genomen - be stuur weg en wijkzusters weg - zijn het gevolg van al jaren voort durende moeilijkheden, die in feite zijn begonnen met de fusie van drie kruisverenigingen in 1976. Omdat alle bij het conflict betrok ken partijen (bestuur, wijkver pleegsters, provinciale kruisver eniging, gemeente en huisartsen) in gebreke zijn gebleven bij het zoeken en vinden van een oplos sing is de situatie in het Nieuw koopse kruiswerk nu zo verziekt, is, dat volgens de onderzoekers geen andere oplossing mogelijk is, dan dat zowel het bestuur als de wijkverpleegsters verdwijnen. De bron van alle moeilijkheden ligt bij het samengaan van drie kruis verenigingen in 1976. Bij de fusie waren betrokken: het (katholie ke) wit-gele kruis in Nieuwkoop en Noorden en het (neutrale) groene kruis in Nieuwkoop. Van de vier zusters die de drie kruis verenigingen in dienst hadden, kwamen er drie (één van het wit gele kruis en twee van het groene kruis) in dienst van de nieuwe kruisvereniging Nieuwkoop- Noorden. Am.iteunstisch Al spoedig na de fusie bleek dat het niet erg boterde tussen de drie wijkverpleegsters. De verschil lende karakters botsten en er re zen meningsverschillen over de taakopvatting (In hoeverre mag en moet een wijkverpleegster ook aan maatschappelijk werk doen?) en de manier van omgaan met de patiënten. Op de moei lijkheden werd door het bestuur onvoldoende ingespeeld. De po gingen om de samenwerking tus sen drie wijkverpleegsters te verbeteren worden door de on derzoekers gekenschetst als "zeer amateuristisch". Zonder de schuldvraag bij één van de partij en te willen leggen stellen de on derzoekers in hun rapport dat alle partijen in feite hebben gefaald bij het zoeken naar een oplossing: de inspanningen van gemeente en huisartsen waren te gering, de provinciale kruisvereniging leg de zich te snel neer bij het mis lukken van pogingen om de si tuatie te verbeteren, het bestuur handelde in haar personeelsbe leid niet deskundig genoeg en de wijkzusters slaagden er niet in op eigen kracht de samenwerking te verbeteren. Comité De pogingen van een door veront ruste Nieuwkopers opgericht comité van goede diensten in het najaar van 1979 om een oplossing Voor het nieuw te kiezen bestuur van de kruisvereniging Nieuw koop-Noorden heeft de huidige voorzitter A. F Hijmans zich op nieuw kandidaat gesteld. Ook ex- voorzitter H. N. van Berkurn be hoort tot de kandidaten voor een functie in het nieuwe bestuur aan te dragen mislukten even eens. In dat comité hadden aan vankelijk onder meer zitting: twee huisartsen, een dominees vrouw. het hoofd van de politie, de chef sociale zaken, een jurist en een arbeidskundige. Enkele leden verlieten het comité, omdat zij het niet eens waren met de oplossing die voor de proble men werd aangedragen. Die op lossing voorzag in het aanblijven van de wijkverpleegsters en zette het bestuur in feite buitenspel (alleen nog formeel verantwoor delijk). Omdat de wijkzusters in de nabije toekomst toch in dienst komen van de basiseenheid Plas- sengebied (een intergemeentelij ke samenwerkingsorgaan van kruisverenigingen, dat verpleeg sters in dienst heeft en waarbij de plaatselijke verenigingen het be heer houden over gebouwen en materieel, red.), zou het hoofd van deze basiseenheid, de hoofd verpleegster, kunnen fungeren als "werkbaas" en de noodzake lijke leiding kunnen geven. De oplossing van het comité van goede diensten werd - als zijnde niet haalbaar - door het bestuur van de hand gewezen. Bemiddeling Opnieuw was er sprake van een impasse: bestuur van de kruis vereniging en comité van goede diensten stonden lijnrecht te genover elkaar. Een bemiddelingspoging van bur gemeester mr. T.R. Seinstra leid de er tenslotte toe, dat alle partij en instemden met het instellen van een onafhankelijk onder zoek. Afgesproken werd dat de partijen zich bij de conclusies van dit onderzoek zouden neerleg gen. De situatie was op dat moment al danig uit de hand gelopen: éen van de drie wijkverpleegsters had inmiddels haar ontslag aan geboden, dat echter door het be stuur was geweigerd. De twee andere wijkverpleegsters werd schriftelijk te verstaan gegeven dat zij maar beter naar een andere baan konden uitkijken. Een van hen, zuster A. de Waal, weigerde dat pertinent en werd op non-ac tief gesteld. Tegen haar werd een ontslagprocedure aangespannen die nog steeds loopt. Twee wijkverpleegsters zijn in middels overspannen geweest, terwijl een derde (zuster H.J. Verkade uit Woerdense Verlaat) in de WAO zit. Falen De via de bemiddeling van burge meester Seinstra naar Nieuw koop gehaalde onderzoeker Baars (wiens kandidatuur ook werd gesteund door het comité van goede diensten) had ge sprekken met alle betrokken par tijen en kon bovendien beschik ken over de schriftelijke stukken. De gespreksverslagen zijn in middels vernietigd en het schrif telijke materiaal is teruggezon den. Op de inhoud van de ge voerde gesprekken en het inge diende materiaal wordt door de onderzoekers in hun rapport niet ingegaan. Wèl willen zij daarover kwijt, dat vele door de diverse partijen aangehaalde voorbeel den met elkaar in tegenspraak Het feit echter dat men elkaar in een zo groot aantal gevallen van falen beschuldigde, is volgens de onderzoekers een aanwijzing dat er sprake is van een ernstig ver stoorde situatie in het Nieuw koopse kruiswerk. 5? 99 NIEUWKOOP - Het ontslaan van de wijkverpleegsters is natuurlijk uitermate verve lend,maar soms moet je wel eens dit soort vervelende be slissingen nemen. Je moet een aantal zaken tegen elkaar afwegen en dal is door de on derzoekers zeer zorgvuldig gebeurd. De heer Baars is een volkomen onafhankelijk man die zijn sporen op dit gebied heeft verdiend. Als zo'n man tot dit oordeel komt: dit is de weg. dan is ontslag uitermate spijtigmaar kennelijk de enige oplossing Dit is de reactie van Nieuw- koops burgemeester mr. T.R Seinstra op de resultaten van het onafhankelijk onderzoek dat door een deskundige van buitenaf is verricht naar de problemen in het Nieuwkoop se kruiswerk. Wethouder mevrouw A.A. van der Most-De Ridderdie deze deskundige van buitenaf, de heer G. Baars, bijstond, wil evenals de twee nog werkza me wijkverpleegstersniet op de kwestie ingaan. "Ik heb ei genlijk alleen een rol op de achtergrond gespeeld en dat wil ik graag zo houden. Ik heb Seinstra: "Persoonlijke te genstellingen waren het begin van de pijn en daarma is het helemaal uit de hand gelopen" vooral aan het onderzoek meegewerkt vanwege mijn kennis over de gemeente. De afspraak was dat dit zich in de vertrouwelijke sfeer zou af spelen en dan wil ik mij daar aan houden en wens ik niet in de publiciteit te komen. Bo vendien, mijn rol is uitge speeld" Burgemeester Seinstra wil ech ter wel kwijt dat het niet de bedoeling van de onderzoe kers is dat het huidige bestuur in zijn geheel moet verdwij nen. "De zittende bestuursle den kunnen in beginsel terug komen. Hun aftreden stelt de algemene ledenvergadering echter in staat hun oordeel te geven over de situatie. "Dat is het enige punt waarover wij de onderzoekers om ophelde ring hebben gevraagd. Het heenzenden van het bestuur moet u toch iets genuanceer der beschouwen dan uit het rapport wellicht valt op te maken" "Als u mijn oordeel over de zaak vraagt, dan zeg ik, de ver schillende karakters van de wijkverpleegsters botsten, er kwamen meningsverschillen. Persoonlijke tegenstellingen waren het begin van de pijn en daarna is het helemaal uit de hand gelopen" NIEUW VENNEP - De gemeente Haarlemmer meer onderzoekt of het mogelijk is in Nieuw Vennep een verzetsmo nument te plaatsen als aandenken aan de Tweede Wereldoorlog. Zij doet dit op voorstel van de CPN-fractie in de Haarlemmermeer. Het voorstel wordt on der meer gesteund door de plaatselijke oranje vereniging Beatrix. Nieuw Vennep speelde een be langrijke rol binnen het ver zet en was de bakermat voor het ondergrondse werk in Kennemerland. Ook was Nieuw Vennep één van de eerste dorpen waar Joodse onderduikers werden ondergebracht. In dat ver band speelde vooral de fami lie Bogaard aan de Rijnlan- derweg een belangrijke rol. Naar Johannis Bogaard werd een straat genoemd in Nieuw Vennep. Volgens de gemeentelijke voor lichting krijgt de gemeente vaak schenkingen, onder meer van bedrijven die zich er vestigen of een nieuw pand in gebruik nemen. "Als er een duidelijke relatie is met Nieuw Vennep, kan een schenking eventueel voor een verzetsmonument worden gebruikt", aldus een gemeen telijke woordvoerder. KATWIJK - "In elk geval nog vóór de komende verkiezin gen voor de gemeenteraad moet worden vastgesteld, dat het wethoudersschap in Katwijk een volledige dagtaak is. We hebben hier mensen voor die functie nodig die daar naast geen andere baan hebben. Het wethoudersschap vraagt in onze gemeente met zo'n 40.000 inwoners zoveel van de mensen dat dat niet met een andere betrekking is te combineren". Deze mening is het Katwijkse raadslid M A. de Vries (Vrije Lijst) toegedaan. Hij bracht deze onlangs kortweg naar voren tij dens de behandeling van de be groting voor 1981 in Katwijk. Nu gaat hij nader in op zijn ideeën. De Vries: "Vroeger was het mis schien nog mogelijk dat een wet houder in Katwijk met twee da gen per week kon volstaan. De gemeente is inmiddels sterk ge groeid, het werk van de gemeen telijke overheid is enorm uitge breid. Ik vind dat het nu niet meer verantwoord is om hier par t-time wethouders te hebben", licht De Vries toe. "Volgens mijn gegevens heeft 80 procent van de gemeenten met meer dan 30.000 inwoners in Ne derland alleen full-time wethou ders", stelt het raadslid, dat deze gegevens volgens collega's kort geleden heeft opgevangen tij dens een congres van de Vereni- i ging van Nederlandse Gemeen- ten over het wethoudersambt. De Vries vervolgt: "Een wethouder verdient hier zo'n 60.000 gulden bruto per jaar. Dat bedrag lijkt me ruim voldoende om er mee rond te kunnen komen. Het is dan niet nodig om er ook nog ne venactiviteiten naast te ontplooi Artsenpraktijk In Katwijk is sinds kort overigens nog maar éen wethouder die een nevenbetrekking heeft. Van Dijk (SGP/GPV) is onlangs met pen sioen gegaan; Van Oosten (PvdA/ PPR) heeft toen hij wethouder werd zijn baan eraan gegeven; de voormalige haringreder Parle- vliet (CDA) richt zich ook louter op het wethouderswerk. Alleen Bergman (CDA) heeft bij zijn be noeming tot wethouder zijn art senpraktijk aangehouden. Het ligt voor de hand dat de opmer kingen van raadslid De Vries vooral aan Bergmans adres zijn gericht. De Vries ontkent dit ech ter: "Het gaat om de komende ge meenteraadsverkiezingen van 1982. Met het huidige college van burgemeester en wethouders heb ik geen enkele moeite. Ik vind dat zijn leden hun werk naar behoren doen. Alleen zijn wethouders soms moeilijk te bereiken, zowel voor de raadsleden als voor de rest van de bevolking. Dat kun je ook niet van iemand verwachten, die zo'n zestig uur aan zijn taak als wethouder besteedt en daar naast ook nog een andere baan heeft". Burgemeester Bos reageerde niet onwelwillend op het voorstel van de man van de Vrije Lijst, hoewel hij de wethouders toch de vrij heid wil laten om. als zij dat wil len. naast hun baan zo'n vijftig tot zestig uur per week aan het wet houdersschap te besteden. "Als zij hun werk maar goed doen. en op dit moment is dat zeker het geval", aldus Bos. De Vries Vrije Lijst): "Ik wil full-time wethouders' Delegeren Niet alle raadsleden zijn het met hem eens Van Mierlo iD'66'Ge- meentebelangen) brengt er te genin: "We moeten niet meteen als gevolg van een voorstel van een collega die eens ergens wat heeft gehoord of gelezen, wet houders verplichten een volledi- - ge werkdag aan hun ambt te wij den. Binnen de huidige werkwij ze van het college van Ben W'.ijkt het niet anders mogelijk. Het kan echter best dat, als de wethou ders meer taken aan hun ambte naren delegeren en er meer voor werk door de ambtenaren wordt Van Mierlo (D'66lGem. bel r "Meer naar ambtenaren delege- verricht, zo'n verplichting hele maal niet meer nodig is". "Er wordt teveel waarde gehecht aan de woorden van een wethou der", vervolgt Van Mierlo. "Daar om wordt het ook zo belangrijk gevonden dat zo'n man dag en nacht bereikbaar is. Veel zaken kunnen net zo goed door ambte naren worden waargenomen. Ik vind dat dat soort zaken eerst maar eens moet worden onder zocht voordat we ons met beslui ten gaan vastleggen. Ik wil wach ten met het innemen van een del'i nitieve stellingname totdat de verschillende mogelijkheden en hun gevolgen zijn onderzocht". Katwijk toch wel het een en an der te mankeren. We hebben eer gisteren bijvoorbeeld de gehele dag tevergeefs getracht wethou der J Bergman om commentaar te vragen "De dokter is hier al leen donderdagsmiddags om zijn afspraken af te werken", ver klaarde de telefoniste. Gister morgen in alle vroegte lukte het ons hem thuis te pakken te krij gen. "Niet dwingen" Drs. Bergman blijkt erop tegen te zijn om dwingend op te leggen dat men een volledige dagtaak in het wethoudersschap investeert. "Daarmee kun je mensen uitslui ten die uitstekend geschikt zou den zijn voor dit ambt. En dat ter wijl je full-timers kunt hebben die niets uitvoeren en part-ti mers die geweldig goed werk ver richten". Bergman zet zijn visie nader uiteen "Ik vind dat de mensen maar moeten beoordelen of ik het goed doe of niet. Dat vind ik het enige criterium. Maar ik kan wél zeg gen dat ik zo'n veertig tot vijftig uur per week steek in mijn wet houdersschap, naast mijn huisartsenpraktijk waarin trou wens ook mijn dochter mee werkt. Ik kan al dat werk gemak kelijk aan, ja. Nog steeds" Nevenfuncties Bergmans socialistische collega J.J. van Oosten is een andere me ning toegedaan. "Gezien het aan tal uren dat ik in dit werk steek, vind ik mijn functie zeker een volledige dagtaak. Ik werk zestig uur per week, vaak ben ik avond aan avond van huis. Ik kan dat wel aan, maar als ik er nog iets naast zou doen, zou dat erbij ko men en dat moetje maar net aan kunnen". Van Van Oosten is bekend dat hij twee jaar geleden een prima baan als ingenieur bij de provincie Zuid-Holland voor gezien hield om bestuurder te worden. In die functie verdiende hij meer dan zijn huidige 60.000 gulden per jaar Boze tongen in Katwijk be weren dat hy "veertig nevenfunc ties" zou hebben om de broe kriem niet te strak te hoeven aan trekken. Dit aan Van Oosten voorleggen, levert een bulderend gelach op. Hij reageert: "Véértig?! Nee, dat kan toch niet. Ik heb een stapje terug moeten doen. maar heb het zeker niet slecht. En ik vul dat gat niet met nevenfuncties. Ik zit na mens de gemeente in het bestuur van de stichting Tripodia en ik ben lid van het bestuur van wo ningbouwvereniging De Britten burg gebleven Dat zijn de enige twee dingen die ik erbij doe" Strook grond voor gulden BODEGRAVEN - De gemeente Bodegraven gaat stroken grond voor éen gulden ver kopen. Het gaat hier volgens het college van B en W om „zeer kleine en incourante stroken grond" achter de woningen aan de Koningin neweg 206 tot en met 214. Achter de bedoelde woningen waren twee paden gereali seerd. Een ten behoeve van de bereikbaarheid van de woningen en een tweede pad om de - voormalige - speel tuin te bereiken. Het tweede pad werd echter ook door de bewoners als achterpad ge bruikt en het eerst aangeleg de pad - op gemeentegrond - werd niet meer gebruikt. Op verzoek van de aangrenzen de bewoners wordt, als de gemeenteraad er 9 december mee instemt, de grond ver kocht, voor het prijsje van 1 gulden. Meisje belandt in de sloot RIJNSATERWOUDE - Op de Hei lige Geestlaan in Rijnsaterwoude is gistermiddag kwart over vijl een 17-jange bromfietsster uit Nieuw Vennep in de sloot beland, nadat zij tegen een stilstaande au to was gebotst. Het meisje liep een gebroken been op en werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Strooptocht langs aantal bouwketen OLDF. WETERING In dn nieuw bouw in Oude Wetering hebben inbrekers gisternacht verschil lende bouwketen opengebroken. Alles wat maar enigszins van hun gading was, narren de nachtelij ke bezoekers mee: radio, geld. ge reedschappen. boormachines, etc. De schade bedraagt enige duizenden guldens.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21