Veel drukte om niets Blik 1 de weekbladen HP deTijd Rumoer rond Juliana-boek: EISEVIERS Wie het boek 'Juliana, vorstin naast de rode loper' na alle gekrakeel van de afgelopen weken ter hand neemt in de stellige verwachting een zeer kritische beschouwing over het Oranjehuis in het algemeen en oud-koningin Juliana in het bijzonder aan te treffen kan zich achteraf alleen maar verbazen over alle rumoer. Zeker, het boek, geschreven door het plotseling landelijk bekende duo M.G. Schenk en Magdaleen van Herk, bevat een aantal passa ges die fervente Oranjeklanten tot grote woede kan brengen. Wat dat laatste betreft hebben de schrijfsters al een voorproef gehad met de overtrokken reacties van een aantal over hun toeren ge raakte tv-kijkers die, met een minimum aan kritisch vermogen maar een maximum aan bekrompenheid, na alarmering door 'oom' Wibo van de Linde en zijn immer parate manschappen het liefst de guillotine zouden hanteren. Het is de verkoopcijfers van het boek ongetwijfeld ten goede geko men. De eerste druk is al uitverkocht en de tweede druk zal ook wel vlot over de toonbank gaan. Maar juist alle heisa wekt ver keerde verwachtingen. Het boek is in feite een onvoltooide bio grafie van Juliana die over het algemeen als een zeer sympathie ke persoonlijkheid wordt neergezet. Dat gebeurt dan (gelukkig) niet in de strooplikkerige bewoordingen waar de roddelpers en vaak ook de damesbladen zo goed in zijn. Nee, de schrijfsters van 'Juliana, vorstin naast de rode loper', slaan een 'normale' toon aan. Dat zou vooral gebeurd zijn onder invloed van Magdaleen van Herk, een nichtje van de 72-jarige M.G. Schenk die in eerdere publicaties over het Oranjehuis dikwijls ook niet vrij was van een zekere serviliteit. Prinses Juliana treedt na haar abdicatie nog teveel in de publiciteit, vinden de schrijfsters van het boek 'Juliana, vorstin naast de rode loper' Volgens hen belemmert Juliana op die wijze een goed functioneren van haar dochter Beatrix. DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 Het boek (opgefleurd met foto's en een stamboom die terug gaat tot Bertrand, prins van Orange, 1182) ademt een ge degen aanpak uit. De schrijf sters hebben, gezien de ge raadpleegde en geciteerde li teratuur, hun huiswerk echt wel goed gedaan. Maar hun beschuldiging aan het eind van het boek aan het adres van Juliana als zou zij, door na haar aftreden toch regelmatig in de publiciteit te treden Beatrix in de wielen rijden en daarmee de monarchie onder graven, is wel erg vergezocht. De beschuldiging hoeft welis waar niet als onzinnig te wor den bestempeld zoals pre mier Van Agt deed maar is wel het resultaat van een zeer formele redenering. Want ter wijl in het grootste gedeelte van het boek sympathie door klinkt voor de 'menselijke', vaak informele wijze waarop Juliana regeerde wat haar ge liefd maakte bij grote delen van de bevolking en wat de monarchie onder haar regeer periode tot een nauwelijks omstreden zaak maakte, wordt nu plotseling verlangd dat zij zich na haar abdicatie strikt formeel gaat opstellen. Haar moeder, Wilhelmina die na haar aftreden niet meer in de openbaarheid wilde treden ("Mijne heren, ik ben dood") wordt haar daarbij ten voor beeld gesteld. De gewraakte passage, diex nog voor het verschijnen van het boek zoveel opwinding en boosheid veroorzaakte bij de Oranje-supporters, luidt al dus: "Het probleem is dat, afgezien van haar grote populariteit en de onmogelijkheid in de ano nimiteit werkzaam te zijn, de ministeriële verantwoorde lijkheid ook na haar aftreden blijft gelden. Dat brengt mee dat haar activiteiten als afge treden koningin, als prinses Juliana, haar toch al weer heel snel op het spoor zetten van de functie als monarch, zoals haar optreden na 30 april 1980 heeft bewezen. Wilhelmina loste dit probleem op door wat zij zelf noemde de abdica tie zuiver constitutioneel te benaderen. In artikel 15 van de constitutie staat dat af stand doen van de troon ten gunste van de opvolger het zelfde gevolg heeft als overlij den. Wilhelmina trok zich vol ledig terug om haar dochter ruim baan te geven. Juliana heeft zich echter verre van te ruggetrokken en zal naar alle waarschijnlijkheid, getuige haar wens nuttig te zijn, blij ven functioneren zoals bij voorbeeld in Groot-Brittan- nië de koningin-moeder doet. In de Britse democratie is echter het koningschap een stukje monumentenzorg ge worden en is de macht van de koning tot nul gereduceerd. In Nederland, waar andere spelregels heersen voor de combinatie 'democratie en monarchie', loopt Juliana de kans door in de schijnwerpers van de publiciteit te willen blijven staan haar opvolgster Beatrix te reduceren tot orna ment, een sieraad waarachter haar moeder Juliana blijft functioneren als sluitsteen in het gewelf van de Nederland- se monarchie. Paradoxaal ge noeg zal dat leiden tot de re publikeinse staatsvorm. Die vermenging van functies zal immers de monarchie uithol len: de betekenis van het ko ningschap verdwijnt vanaf het moment dat de centrale fi guren, de leden van het ko ninklijk huis, weigeren zich aan de regels van het spel te houden". Zwaarwichtig Zoals gezegd, geen onzin-rede- nering, wel een redenering die zwaarwichtig aandoet en meer suggereert dan er op het ogenblik aan de hand is. Bea trix, die volgens de schrijf sters goed op haar ambt is voorbereid en zich met steun van Claus diepgaand op het koningschap heeft georiën teerd, heeft zich de afgelopen maanden ontegenzeglijk als staatshoofd gepresenteerd en lijkt er bovendien niet het ty pe naar zich naar het tweede plan te laten dirigeren. De ke ren dat Juliana na haar aftre den in de openbaarheid is ge treden kunnen niet als bui tensporig worden geken merkt. Er moet in een tijd waarin men er zo langzamer hand wel achter is dat ook le den van een koninklijke fami lie geen buitenaardse wezens zijn, toch de mogelijkheid be staan dat een teruggetreden vorstin enige zinvolle arbeid blijft verrichten in plaats van zich voortijdig te begraven onder het onmenselijke mot- to:'Mijne heren, ik ben dood'. Eigenlijk snijden andere, zijde lings aangestipte punten van kritiek aan het adres van Juliana (haar volharding in het handhaven van een uitge breid koninklijk huis en het overrompelen van het kabi net en het Nederlandse volk met haar abdicatie-besluit) meer hout. Idealisme Veel aandacht wordt in het boek besteed aan Juliana's idealisme en onvermoeibaar streven naar wereldvrede. Een streven, voortkomend uit een pacifistische instelling die haar nogal eens in conflict bracht met politici en niet te vergeten met haar echtgenoot Bernhard die meer in termen van macht en machtsverhou dingen dachten. De wijze waarop Juliana haar idealen via toespraken en buiten- Door Bert Paauw landse bezoeken heeft probe ren uit tc dragen dwingen respect af al verliest zij in haar enthousiasme de realiteit nogal eens uit het oog. Respect tonen de schrijfsters ook voor de manier waarop Juliana zich door de diverse crises tijdens haar regeerpe riode (Greet Hofmans-affaire, de huwelijken van Beatrix en Irene en de Lockheed-zaak rond Bernhard) heeft heenge slagen. Gewezen wordt op haar consequent vergevings gezinde houding, zonder ran cune en verstarring. Haar be sluit in 1976 om aan te blijven, toen duidelijk was geworden dat Bernhard steekpennin gen had aangenomen of al thans op onbeschaamde wijze daarom had gevraagd, en an ti-royalistische gevoelens de kop opstaken redde volgens de auteurs de monarchie. Is voor Juliana in het boek de rol van goedbedoelende, eer lijk menende maar af en toe naiëf handelende vorstin weggelegd, heel wat minder goed komt prins Bernhard er van af. Machtshonger Gewezen wordt op zijn machts honger, zijn genieten van de prinselijke status en zijn be zigheden als handelsreiziger. Uiteraard en terecht komt de Lockheed-affaire uitgebreid aan de orde. Gelukkig zijn de schrijfsters wel zo eerlijk op te merken dat er geen twijfel over kan bestaan dat de di verse kabinetten hebben ge weten dat Bernhard voor zijn tijdens zijn handelsreizen uitgevoerde diensten werd gehonoreerd. "Al die Neder landse kabinetten hadden kilo's, zonder hulp van de prins onverkoopbare boter op het hoofd". De opmerking is daarom gelukkig omdat er een nuancerend effect van uitgaat en men niet is blijven stilstaan bij een hypocriete houding van: Bah, kijk nou eens wat Bernhard gedaan heeft. Immers, het betalen van steekpenningen, ook door Nederlandse zakenlie den en bedrijven aan perso nen van wie zij enig heil ver wachten, is een niet te loo chenen verschijnsel. Met die wetenschap kan het optreden van Bernhard vanzelfspre kend niet worden vergoei- lijkt, wel wordt zijn handel wijze in een wat reeier daglicht geplaatst. Margriet Behalve voor Bernhard hebben de schrijfsters ook voor prin ses Margriet een aantal kriti sche kanttekeningen in petto. In feite verwijten zij Margriet hetzelfde als Juliana, name lijk het zich niet puur consti tutioneel willen opstellen. Zij verwoorden hun kritiek al dus: "Het is Margriet die, weliswaar niet door een crisis - de toe stemming in het parlement voor haar huwelijk was een hamerstuk - maar wel door troongerechtigd te blijven, binnen Nederland en samen met haar man een louter re presentatieve functie te ver vullen en daarbij nog uit ei gen beweging de publiciteit (waarin de roddelpers hen in een wolk van banale senti mentaliteit hult) te zoeken, onhoorbaar maar gestaag de poten onder de monarchie doorzaagt Natuurlijk had ook zij het recht een gewoon mens te zijn, maar daarvoor had zij dan haar status van koningskind moeten opge ven. Godfried Bomans heeft er op gewezen dat een ko ningskind geen gewoon mens is. Het is om die reden dat uit 's lands kas miljoenen wor den opgebracht voor zijn op voeding, huisvesting en per soonlijke bezittingen. Daar voor moet een koningskind een offer brengen. Margriet bracht dit offer niet. Daarom kunnen wij haar wellicht meer dan voorheen respecte ren als mens, het recht echter om ons allen naar buiten te vertegenwoordigen heeft zijn grond verloren. De heer en mevrouw Van Vollenhoven hebben in feite voor een crisis op lange termijn gezorgd". Het zal formeel gezien allemaal wel weer kloppen maar ook hier kan men zich afvragen of de schrijfsters in hun overi gens te waarderen ijver een kritische houding in te nemen niet wat te ver doorslaan. Anecdoten Mocht het bovenstaande de in druk wekken dat het boek een aaneenschakeling is van waarschuwende of afkeuren de opmerkingen aan en over de koninklijke familie dan is dat oryuist. In een niet altijd even zakelijke maar mis schien daarom juist prettig leesbare stijl worden meer of PAGINA 11 minder bekende feiten en anecdoten op een rij gezet (verdeeld over 23 hoofdstuk ken, totaal 350 bladzijden). Om enkele van die anecdoten te noemen: Van financieel-economische problemen wist Juliana niet veel af. Toen oud-minister Duisenberg van financien haar op een keer kennelijk helder en begrijpelijk een be paald financieel-economisch probleem had uitgelegd frommelde hij zijn vel papier met formules en grafieken in elkaar en gooide het in de prullenbak in de hoek. Julia na stond op, liep naar de hoek, viste de prop tussen de ande re uit en zei plechtig, tegelijk haar volslagen gebrek aan valse schaamte en haar gevoel voor ironie typerend: U moet begrijpen, meneer Duisen berg, dit is een heel belangrijk document voor mij. Befaamd was Juliana om haar uithoudingsvermogen en straffe wandeltempo. Op haar verzoek werd tijdens haar staatsbezoek aan Iran in 1963 een excursie naar een tempel gemaakt. De bedoeling was dat het gezelschap een wan deling rond de tempel zou maken en dan weer zou te ruggaan. Maar de koningin wilde naar de top van het bouwwerk. De ambassadeur ried het haar af. Bij een hitte van zo'n veertig graden onge veer veertig meter klimmen over ongelijke en soms bolle rotsblokken, die weinig hou vast boden, leek hem zelfs voor zijn onvermoeibare vor stin te veel. De koningin haalde haar schouders op en klom naar boven. De sjah en keizerin Farah Diba aarzel den tussen beleefdheid je gens hun gast en hun ver moeidheid. De laatste won het. Veel sneller dan iemand voor mogelijk had gehouden wuifde de koningin van de top van de toren naar het ge zelschap aan de voet ervan. Zij was bestoft, haar make-up had geleden en haar handen waren allerminst schoon toen zij weer beneden kwam. Zij vroeg Luns, die halverwege was blijven steken, waarom hij niet verder was gegaan. Majesteit, antwoordde Luns droogjes, u hebt meer aan een levende minister dan aan een dode. Leesvoer Het zijn anecdotes die de door gewinterde Oranjeklant mis schien al vele malen in andere publicaties is tegengekomen. Voor diegenen die niet on middellijk geïnteresseerd opveren als er nieuws van en over het koninklijk front wordt gemeld maar onder in vloed van alle ophef tot aan schaffing van het boek heb ben besloten vormen ze wel licht toch wel aardig leesvoer. Zoals trouwens het gehele boek. Maar schokkend of be ledigend - termen die aan vankelijk voor de officiële publicatie werden gebezigd - is het boek niet. Er is door Oranje-aanhangers of wie daar voor door denkt te gaan weer eens een hoop kouwe drukte gemaakt om niets. Juliana zei in een toespraak tij dens haar 25-jarig regerings jubileum: "Overigens heb ik hartgrondig het land aan drukte en aan pompeus ge doe. En als iemand denkt me daarmee een plezier te doen, dan denk ik wel eens: het is eigenlijk nogal gnevend dat je zo over me denkt. Zelf pro beer ik maar heel zakelijk te zijn". Weinig opzienbarends deze week in de opiniebladen. De actualiteit laat ze dan ook wel een beetje in de steek. Alleen Elsevier kon nog een graantje meepikken van de Grote Wetering, maar komt niet veel verder dan een oppervlakkig verhaaltje. Leen Jongewaards facie siert de cover van Haagse Post. Een por tret van "De kleine gigant" van collega acteur/cabaretier Ischa Meijer. Jongewaard werd onder collega's wel het Zwitserse hor loge genoemd. "Ik was betrouw baar. Op tijd. Nooit onder een be paald niveau". Aardig is ook wat Egbert van Pari don over Jongewaard zegt. Hij herinnert aan de befaamde rij tuig-scène met Wim Sonneveld in Ja zuster, nee zuster. "Sonneveld kwam niet verder dan het aange ven van zijn opa-figuur, terwijl Leen acteerde, en dan in de goede Swami Deva Amrito (voorheen Jan Foudraine) liet HP een bandje horen waarop Baghwan reageert op het programma Niet te gelo ven van Sipke van der Land, of zoals de Indiase meester zegt "Sipke Wonderland". Ook Baghwan vond het programma niets, maar het verbaast hem al lerminst. "Omdat het een christelijke omroep is, moesten ze wel met vooropgezette ideeen komen, met een gesloten geest". In het kader van de studentenacties tegen de plannen van Pais met het universitaire onderwijs, werd het Utrechtse Academiegebouw vorige week bezet. Dat levert voor Haagse Post na de grappen over het corps weer nieuwe scherts op. Als de vertegenwoor digers van de diverse faculteiten gaan vertellen, wat ze de afgelo pen uren gedaan hebben, komt de representant van Frans niet erg ven "Ik kan alleen maar zeg gen dat ik erg tevreden ben over de opkomst. We zitten hier met z'n drieën". Van die dingen. Wel erg laat komt De Tijd deze week met een verhaal over ra- cisme in de disco. Surinamers stelden portiers van discotheken op de proef en merkten dat hun op grond van huidskleur de toe gang werd ontzegd. Ton Poppes werd het grootste slachtoffer van hun acties. In overleg met de TROS staakte hij zijn activiteiten voor de Top vijftig. Poppes zegt: "Het lijkt wel of hier een stel hobbyisten aan het werk is. Ze proberen onze zaak (de Utrechtse disco Cartouch) kapot te maken. Waarom? Geen flauw idee". Surinamer Stanley is behalve zwart ook heel bekwaam in de vecht sport taekwon-do. In de kranten wordt gesproken over "de Utrechter" en "onze jongen". "Maar als ik me wil ontspannen in een disco, dan ben ik weer de Surinamer, kom ik er niet in". Een tegenvaller is ook het verhaal over Noord-Ierland. Met geen woord wordt ingegaan op de hongerstaking van zeven gevan genen in de beruchte Long Kesh- gevangenis. Wel een inventarisa tie van over het algemeen al be kende feiten. Dat de stenengooi ers van toen het Ierse Republi keinse Leger van nu zijn, is dui delijk. Zo gaat dat al decennia in Ulster. De Tijd nam verder een kijkje ach ter de schermen van Telebingo en waagde zich tussen de hordes die een uitzending van Telebingo willen meemaken. 'Men stelle zich voor. achtervolg ster tegen de deinende derrière van buurvrouw vóór geperst, wordt de verslaggever naar bin nen gedragen, het verhitte hoofd belaagd door een elleboog van buurman links, die zijn Telebin- gokaart bezorgd boven het hoofd houdt en in het rechteroor de schetterende stem van buur vrouw rechts: "Het benn'n net kakel'nde kipp'n". L/n VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland opent zoals gebrui kelijk met een affaire. Deze week gaat het over het gevaar dat werknemers van olieconcerns lopen hersenkanker op te doen. Een onderzoek dat de Amerikaan Selikoff daarna deed, leverde re sultaten op die hij zelf als zorg wekkend beschouwt. "Alarme rend is een te groot woord". De betrokken autoriteiten in Ne derland blijken niets van het Amerikaanse rapport af te weten. Toxicoloog Notten heeft zelfs nog op de universiteit geïnfor meerd, "maar niemand kon me wat vertellen". Over universiteiten gesproken, VN maakt zich in een leuk verhaal boos op de kersverse doctoranda Toren, die als eerste aan het So ciaal Hoger Onderwijs in Leeu warden afstudeerde. Zij deed "een welzijnsstudie vanuit een lesbies-feminien kader". Wat dat is? Dat kan dra. Toren haar fijn uitleggen: "Een lesbiesfemi niste is iemand met een potteus bewustzijn. Zij houdt van zoetig heid, gebak, likeur, gebabbel en gegiebel, gezond voedsel, wind, sneeuw, zon, vooral zon, vertel verhalen en poezen, vooral pot- tepoezen". En dan zeggen ze dat Friezen nuchter zyn. Schrijver/reiziger Cees Nooteboom wordt iets milder geportretteerd in VN. Over reizen: "Je bent wer kelijk niemand, een figuur in een oneindige stoet van mensen" en over Nederland: "Ik voel my toch teveel Latijns. Ik houd van het slordige, het ongeorganiseerde - al die dingen die hier niet mo gen". Tenslotte in Vry Nederland een vraaggesprek met de Ameri kaanse filosoof Noam Chomsky, die weinig op heeft met zijn va derland. "De Verenigde Staten gooien zich graag op als de ver dediger van de democratie, maar de werkelijkheid is dat ze zich voortdurend lieren met fascisti sche, dictatoriale regimes in de Derde Wereld. NAGUM De dames hebben het niet alleen in Vrij Nederland zwaar te verdu ren. Ook Elsevier doet een duit in het zakje. Hanneke van Buuren en Hannemieke Stamperius krij gen van het blad op hun donder over het geschrift "Vergeten vrouwen uit de Nederlandse lite ratuur". Om met geen tang aan te pakken, meent de auteur van het artikel. "Onbedoeld is het boek vrouw vijandig. En omdat zo'n paper back jarenlang meegaat en een verreikende invloed heeft, kan dat geknoei niet duidelijk genoeg worden afgestraft". Wel heel bont maakt hoofdredac teur Hoogendijk het. Elseviers heeft een enquête laten doen naar hoe wy denken over kernbewa pening. Vrouwen blijken daar grotere bezwaren tegen te heb ben dan mannen. Zonder enige toelichting concludeert Hoogen dijk: "Vrouwen vinden alles wat met kernwapens van doen heeft enger, en dat is begrijpelijk O, ja? Elsevier maakt zich ook zorgen over de kwaliteit van de gezond heidszorg. In het artikel Help. de zuster verzuipt (en de broeder dan?) constateert het blad dat de verpleging zwaar overbelast is, met alle gevolgen vandien: hoog ziekteverzuim, een groot verloop, demotivatie, lange wachttyden, beddenstops en fouten. Die overbelasting is een gevolg van het stijgen van het aantal bezette bedden enerzijds en de geringere styging van het aantal verplegers anderzyds. Helaas zyn de patiën ten veel te lief, merkt een ver pleegster op. Die klagen veel te weinig. Stank voor dank. blijkt, want de verpleging stopt de pa tient wel vol met medicijnen om van het gezeur af te zyn BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11