van der WIEL Kania versterkt positie door binnenhalen Moczar Waarschuwing YS en EG aan Oostblok Saoedi-Arabische bemiddelaar in Amman Neo-nazistische Hoffmann-groep blijft verboden Spanningen in El Salvador laaien hoog op VUiHM.' Irak wil rechtstreeks onderhandelen met Iran Eerst langs de kadoboetiekvan WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Conflict Syrië-Jordanië AMMAN, DAMASCUS, BEIROET (AFP/UPI/Reuter) - In het licht van de spanningen tussen Syrië en Jordanië is de Saoedi-Arabi- sche prins Abdoella Ibn Abdela- ziz gisteren aangekomen in Am man, om er in opdracht van ko ning Chaled te bemiddelen. De prins, die plaatsvervangend premier en commandant van de Saoedi-Arabische nationale gar de (het leger) is, besprak met ko ning Hoessein de toestand, die hij zondag in Damascus al met pre sident Hafez El-Assad van Syrië had doorgenomen. In kringen, die tegen het Syrische regime aanleunen, verluidde, dat Damascus van Amman de uitle vering verlangt van leden van de El-Assad vijandig gezinde mo hammedaanse broederschap. De eerste-minister van Jordanië, Moedar Badran, heeft maandag verklaard, dat Jordanië met deze organisatie niets te maken heefl. Hij beschuldigde Syrië ervan, dat het zich vijandig gedraagt. De spanningen zijn ontstaan, omdat Jordanië (in de oorlog met Iran) aan de kant van Irak staat. Zowel Syrië als Irak wordt bestuurd door elkaar naar het leven staan de vleugels van de panarabische Baath-partij. Naar uit Arabische diplomatieke kringen in Damascus te horen was, heeft Syrië ongeveer een vierde van zijn 200.000 man ster ke leger en 1.000 tanks naar de Jordaanse grens verplaatst. Aan Jordaanse kant zouden ongeveer 10.000 man, gesteund door tanks en vèr-dragend geschut, tegen over de Syriërs zijn samenge trokken. Grensverkeer In Amman werd gisteren gezegd, dat Syrische straalgevechtsvlieg- tuigen van het Russiche type Mig over de Jordaanse stellingen hadden gevlogen. De Jordaniërs hebben zich echter niet tot een reactie laten verleiden. Naar oog getuigen vertelden wordt het normale grensverkeer tussen Sy rië en Jordanië door de troepen bewegingen niet ingrijpend beïnvloed. Tegen de achtergrond van het gro ter wordende conflict tussen Sy rië en Jordanië is gisteren het verdrag van vriendschap tussen Damascus en Moskou officieel in werking getreden. De eerste waarnemende president van de Sowjet-Unie, Wassili Koenznet- sov, bevindt zich in verband hiermee in Damascus. Koeznetsov zei na de uitwisseling van de ratificatiestukken, dat het belang van het verdrag hierin schuilt, dat het garanties biedt tegen samenzweringen van de imperialisten en hun handlan gers. Voorts richt het zich tegen de Israëlische agressie en de con sequenties die eruit voortvloeien. In Israëlische regeringskringen werd gisteren vernomen dat men er de ontwikkelingen aan de Sy- risch-Jordaanse grens met argu sogen volgde, maar in twijfel trok of het tot daadwerkelijke gevech ten zou komen. Gezegd werd dat Syrië daarvoor over meer troepen zou moeten beschikken dan het nu aan de grens met Jordanië heeft samen getrokken, en als Syrië echt van plan was geweest dit land aan te vallen, aldus de regeringskringen in Jeruzalem, zou het zijn voor nemen niet van tevoren geadver teerd hebben. Het dagblad Ma'Ariv drong giste ren aan op militaire voorberei dingen van Israël, mochten even tuele gevechten tussen Jordanië en Syrië tot Israëlisch grondge bied doordringen. Wapen Koning Hoessein heeft in een in terview met de New York Times gezegd dat gezien de 'groeiende militaire dreiging uit Syrië', hij aan de Verenigde Staten en ande re landen in het Westen, heeft ge vraagd om snellere aflevering van bestelde wapens. "De situatie is nogal ernstig", aldus Hoessein in Amman. Hij zei dat de Syrische samentrekking al ge ruime tijd voorgenomen moet zijn en hij voegde eraan toe: "Ik geloof niet dat de beweegredenen zuiver arabisch zijn". De Sowjet-Unie heeft gisteren voor het eerst van de spanningen tus sen Syrië en Jordanië gewagge- maakt. Maar het persbureau Tass ging par tijkiezen uit de weg en oefende slechts heftige kritiek op het Amerikaanse voornemen Jorda nië van tanks te voorzien Indirect krijgen ook Syrië en Jor danië een veeg uit de pan, als Tass de Israëlische chef-staf Eitan ci teert, waar deze in New York heeft gezegd, dat elk conflict tus sen Arabische landen uiteinde lijk Israël ten goede Iromt. Wijzigingen Pools Politbureau Sowjet-Unie leent Polen ruim één miljard dollar WARSCHAU (Reuter) - Polen krijgt volgend jaar van de Sowjet-Unie een lening van 1.1 miljard dollar in harde valuta, zo heeft het Poolse persbureau PAP gisteren meegedeeld. Polen kan het geld naar eigen verkiezing gebruiken, bijvoorbeeld ge heel of gedeeltelijk voor af lossing van schulden aan het Westen. Deze worden op 21 miljard dollar geraamd. Dit jaar heeft de Sowjet-Unie Polen voorschotten verstrekt tot een bedrag van ongeveer 690 miljoen dollar, deels in harde valuta, deels in goede ren. Volgend jaar krijgt Polen behalve de lening van 1.1 miljard dollar goederen ter waarde van 200 miljoen dollar buiten de langlopende rege lingen voor de handel tussen de twee landen om. WARSCHAU (UPI/AFP/Reuter) - Het Centraal comité van de Poolse communistische partij heeft vannacht besloten vier man, allen indertijd medewerker of beschermeling van de voormalige partijleider Gierek, uit het Politburo te stoten. Zij zullen slechts door twee man worden vervangen, te weten generaal Moczar, thans hoofd van de opperste controlekamer, en Tadeusz Grabski, secretaris van het centraal comité Het centraal comité besloot tot deze wijzigingen in het Politburo, dat voortaan 10 in plaats van 12 leden zal tellen, aan het einde van een tweedaagse plenaire vergade ring. De wijzigingen werden verwacht. Karna Waarnemers verklaarden dat de wijzigingen binnen het Poolse Politburo lijken neer te komen op een versterking van de positie van partijleider Stanislaw Karna. Deze is sinds hij 6 september Gie- SolidSFltcit rek opvolgde voortdurend bezig geweest zijn gezag in de partij te consolideren, het respect van het volk te herwinnen en een goede werkrelatie op te bouwen met de nieuwe onafhankelijke vakbon den. van joden. De campagne deed vele joden het land verlaten. De poden die in Polen leven, denken nog altijd vol haat en bitterheid aan deze tijd terug. In 1971 werd Moczar uit het Polit buro ontslagen door Gierek, en slaagde er pas onder Kania weer in terug te keren in een machts positie, toen hij benoemd werd tot hoofd van de opperste con trolekamer een rede tijdens het slotdebat van de tweedaagse bijeenkomst van het centraal comité, ver klaarde Moczar dat bepaalde "wijze mensen" zeer zenuwach tig zijn geworden, wat volgens hem slechts aanleiding geeft tot "spanningen en avonturisme" Hij onderstreepte dat de onaf hankelijke vakbeweging Solida riteit een "authentieke en in aan leg spontane beweging" is, waar uit de avonturische elementen op den duur echt wel zullen ver dwijnen. De generaal waarschuwde dat er binnen de partij grote verande ringen moeten plaatsvinden, waarbij de weg naar "socialisti sche vernieuwing" moet worden opgegaan. Het centraal comité heeft verder nog bekend gemaakt, dat Ed ward Gierek, die 6 september tij dens de grote stakingsgolf al als partijleider door Kania werd ver vangen, ook van al zijn functies binnen de partij is ontheven. ALGIERS - De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Warren Christopher, heeft gisteren het antwoord van de vs aan Iran in Algerije overhan digd. Bij zijn aankomst in Algiers werd hij begroet door de algemeen se cretaris van buitenlandse zaken, Salah Dembri (rechts). Anti-semiet De ster van generaal Moczar is de laatste maanden snel gestegen aan het Poolse Firmament, nadat de generaal jarenlang op de ach tergrond is gehouden. Moczar was onder Gomoelka een mach tige minister van binnenlandse zaken en ook is hij hoofd geweest van de veiligheidspolitie in Lodz. Aan het einde van de jaren zestig gaf hij, een vurig antisemiet, de stöot tot een "antizionistische" campagne, waarbij vele openbare instellingen werden gezuiverd (ADVERTENTIE) De Negen legden in de verklaring letterlijk "hun sympathie voor Polen" vast. Daarna riepen ze alle ondertekenaars van de verkla ring van Helsinki over vrede en veiligheid in Europa op zich te houden aan de beginselen die hierin zijn y Een nieuwe bril, een nieuw gezicht Van der Wiel heeft de nieuwe bril die u zoekt; of kontaktlenzen. Dat is weer een heel ander gezicht. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. nieuw yeziuiii. tg LUXEMBURG (GPD/Reuter) - De regeringsleiders van de Europese Negen waarschuwden de Sow jet-Unie en andere Oostbloklan den gisteren niet in te grijpen in Polen. "Dat zou zeer ernstige ge volgen hebben voor de toekomst van de internationale betrekkin gen in Europa en in de hele we reld". Dit staat in de opmerkelijk VS krachtige verklaring die de Luxemburgse minister-presi- Ook de Amerikaanse regering heeft gisteren Moskou gewaarschuwd, dat een Sowjet-interventie in Polen "ernstige en nadelige" ge volgen zal hebben voor zowel de betrekkingen tussen Oost en West in het algemeen als de Ame rikaans-Russische betrekkingen in het bijzonder. Dit werd door de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Jody Po well, meegedeeld, toen een ande re functionaris in Washington liet weten dat de Amerikaanse inlich tingendiensten op de hoogte zijn van Russische militaire maatre gelen "die niet makkelijk ver klaard kunnen worden, behalve dan in termen van een mogelijke Polen". journalist Baker in Senaat VS fractievoorzitter WASHINGTON (UPI) - De Re- publikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben gisteren de 55-ja- rige Howard Baker uit Tennessee gekozen als hun fractievoorzitter. Er waren geen tegenkandidaten. Baker is de eerste republikeinse Tóën°Powéli door leider sinds 1953-1954 die over een meerderheid in de Senaat kan beschikken. De als gematigd bekend staande Baker had het in de Republikein se voorverkiezingen tevergeefs tegen Ronald Reagan opgeno men die op 20 januari als presi dent wordt geïnstalleerd. werd gevraagd waarom de Ver enigde Staten steun van de Euro pese bondgenoten verwachten gezien de terughoudendheid van deze landen bij het instellen van sancties tegen de Sowjet-Unie na de interventie in Afghanistan, zei hij: "De verklaring van de West europeanen vandaag was duide lijk en vastberaden, het is ook waar dat Polen een beetje dichter bij huis is dan Afghanistan". De Russische ambassadeur in de V.S., Anatoli Dobrinin, was maandagavond op het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington ont boden. David Newsom, Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken, speciaal belast met politieke zaken, heeft hem daar daarom nadere uitleg ver zocht over 'de plannen van de Sowjet-Unie met Polen". Diplomatiek verkeer De Roemeense minister van bui tenlandse zaken, Stefan Andrei, is gisteren naar Moskou gevlogen voor overleg met de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev. Premier Willi Stoph van Oost-Duitsland arriveerde gisteren in Praag waar hij met zijn Tsjechoslowaakse collega van gedachten zal wisselen. Het diplomatieke verkeer en het contact tussen de landen van het oostelijk blok is de afgelopen da gen versterkt 'kennelijk in ver band met de crisis in Polen.' Het bezoek van de Roemeense minis ter van buitenlandse zaken aan Moskou was niet van tevoren aangekondigd. Het is ook niet bekend waarover Brezjnjev en de Roemeen zullen praten. Maar Westerse diplomaten in moskou lieten weten dat minister Andrei mogelijk opheldering van de Russen wil hebben over hun plannen met Polen. LONDEN (UPI) - Irak is bereid met de regering van Iran in onder handeling te treden, maar dan zal deze eerst moeten aangeven waar de grenzen van het ene en het andere land lopen Dit zegt de Iraakse minister van buitenlandse zaken Saadoun Hammadi in een interview met het in Londen verschijnende' Engelstalige Arabische blad "The Middle East". Hammadi geeft te kennen dat de Iraakse regering vanaf het begin van het conflict met Iran geen Arabische bemiddeling wenste, want een dergelijke bemiddeling "zou de verschillen tussen de Arabische staten vergroten, hetgeen wij wensen te vermijden". Irak heeft naar zijn zeggen geen ambitie om Iraans grondgebied te annexeren. Iraakse troepen hebben op dit moment "volledige controle over de Sjatt El Arab en over het gebied dat naar onze mening binnen ons grondgebied valt". De bewindsman voegde er nog aan toe dat zijn land "van niemand militair materieel heeft ontvangen, ondanks het bestaan van oude of nieuwe contracten", inclusief de contracten die met Frankrijk en de Sowjet-Unie werden afgesloten. (Van c correspondent) BONN - De Westduitse neo-nazi- groep ..Wchrsportgruppe Hoff mann" blijft om grondwettelijke redenen als paramilitaire vereni ging verboden. Het op 30 januari van dit jaa door minister Baum van binnei andse zaken in Bonn uitgevaardigde verbod tegen de groep blijft door het hoogste ad ministratieve gerechtshof in West-Berlijn uitgevaardigd von nis gehandhaafd. Een door Hoffmann ingediend verzoek om opheffing van het verbod werd afgi sportgruppe Hoffmann nog geenszins is opgeheven. De leden van deze groep staan nog steeds in onderling contact. Ook krijgen zij, zoals bij de rechtszitting in West-Berlijn duidelijk werd, nog steeds financiële hulp uit met hen sympathiserende kringen. (ADVERTENTIE) het de SAN SALVADOR (UPI/DPA) - Vier steden in El Salvador waren gisteren, aan de vooravond van de begrafenis van zes vermoorde linkse politieke leiders, het to neel van ontploffingen en vuur gevechten. In de voorbije 24 uur zijn tenminste 15 burgers om het leven gekomen als gevolg van optreden door rechtse "brigades van de dood" en vuurgevechten tussen linkse guerrillos en leger en politie. Vanuit kerkelijke kring werd ver nomen dat sinds 1 januari 9.300 Salvadorianen om het leven zijn gebracht. De gevechten en ontploffingen met doden en gewonden deden zich voor in Mejicanos, een armenstad vlak ten noorden van San Salva dor, in Cuscatancingo, Apopa en Ayutuxtepecque eveneens ste- dén 'onder de rook van de hoofd stad'. "Links" in El Salvador staat op zijn achterste benen sinds de ontvoe ring vorige week van een twintig tal linkse leiders en de erop vol gende moord op zes van hen. Een rechtse brigade des doods is ver antwoordelijk voor de moorden. Vandaag worden in San Salvador Een soortgelijke begrafenis in maart van de vermoorde aarts bisschop van San Salvador, Os car Romero, leidde tot een bo montploffing en schoten voor de kathedraal, waarbij veertig men sen werden doodgeschoten of doodgetrapt en 450 werden ge wond. De brigade des doods. 'Maximilia- no Hernandez", die de verant woordelijkheid voor de moord op de zes linkse leiders op zich heeft genomen, heeft volgens autori teiten in Soyapango ten oosten van de hoofdstad, vijf jongeman nen gedood. Bij de lijken werd de mededeling achtergelaten dat een "anti-communistische bri gade" verantwoordelijk was. De krijgsmacht van El Salvador be taalde de overlijdingsadvertentie die gisteren verscheen om de ge welddadige dood mee te delen van zes militairen van de eerste artilleriebrigade van de land macht. Details werden niet gege- De gemengd militair-civiele junta in San Salvador streeft naar een regering links-van-het -midden, die grotere sociale gerechtigheid en democratisering in haar vaan del schrijft. Dit verklaarde giste ren het juntalid luitenant-kolo nel Jaime Abdul Gutierrez, in een vraaggesprek met de Mexicaanse krant 'Excelsior'. Het christen-democratische junta lid, Jose Napoleon Duarte, noemde de moord op de zes "be treurenswaardig. bedroevend en verwerpelijk". Hij zei dat ex treem rechts het land in chaos wilde storten. Volgens de bevindingen hof worden de leden „Wehrsportgruppe Hoffmann" stelselmatig opgeleid om een nieuwe orde te vestigen. De acti viteiten zijn er verder op gericht de leden in paraatheid te brengen om op elk ogenblik voor de nieu we orde te worden ingezet. Het besluit van het administratieve hof werd zowel door de regering als door alle in het parlement ver tegenwoord igde politieke partij en toegejuicht. Door deze uit spraak - zo werd in Bonn ver klaard - kan de ontwikkeling van het rechts-extremisme verder de kop in worden gedrukt. „Politie ke extremisten passen niet in de rechtsorde van de Bondsre publiek", liet de regering mee delen. Het gerechtelijk onderzoek in sa menhang met de bomaanslag ge durende het Oktoberfeest in Munchen waarbij 13 mensen cm het leven kwamen en meer dan 200 van licht tot zwaar gewond raakten, heeft volgens de woord voerder van binnenlandse zaken in Bonn bewezen dat de Wehr- op de koopavonden tot 21.00 uur geopend Leiden: Nieuwe Rijn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9