CDA wil inzage kerncontract 'n Wërkbril BRIL 58 Kraakpanden leeg: totaal 27 gewonden Verkeer niet veiliger voor kind te* Huisarts benadeelt ziekenfonds Pok'm, die karakter volle Kamer houdt vast aan standpunten abortus; kabinet ziet opening Voorkeur bij aankoop huizen voor gemeente WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 Pan Aardenne gedwongen tot nader overleg opwerking splijtstof DEN HAAG (ANP) - De ge middelde verkeersveiligheid voor kinderen tot veertien jaar is de laatste jaren niet verbeterd. Er is echter ook geen verslechtering. Het ge middelde ligt volgens de laat ste gegevens op acht doden per honderdduizend inwo- Dit blijkt uit antwoorden van minister Gardeniers (CRM) op vragen uit de Tweede Ka mer over naai uegloung. isen van de Kamerleden wilde we ten of de maatregelen die de laatste jaren zijn genomen op dit terrein, ook daadwerkelijk hebben geleid tot verbete ring. De minister citeert een onder zoek over de periode 1975/1979. Alleen in de eerste helft van 1979 manifesteerde zich een daling van het ge middelde aantal slachtoffers van bijna vijftig procent. Dit echter geheel het ge volg van het extreem slechte winterweer van die periode, waardoor verkeersdeelne mers in verband met de sneeuw en ijzel uiterst voor zichtig hebben gereden. Deze daling zette zich echter in de rest van het jaar niet voort, "de positie van het kind in het verkeer blijft kwetsbaar", luidt mevrouw Gardeniers' conclusie. Haar ministerie heeft geen mo gelijkheden om rechtstreeks maatregelen te nemen, maar zoekt het in zaken als voor lichting, bewustmaking en motivatie van groepen uit de bevolking. CRM probeert wel zoveel mogelijk aan te sluiten bij acties van verkeer en wa terstaat. Binnenkort komt er zo'n nieuwe actie, in het kader van het verzamelproject 'Vei lige schoolroutes en veilige schoolomgeving'. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft gisteravond de behandeling van de op- werkingscontracten voor uitgewerkte splijtstof uit de centrales van Borssele en Dodewaard laten opschorten voor nader overleg binnen de regering. Hij werd daartoe gedwongen door de opstelling van het CDA-Tweede-Ka- merlid Jan van Houwelingen, die vóór de eindstemming over de aan die contracten gekoppelde goedkeurings wetjes de - geheime - contracten ter inzage wil hebben Van Aardenne kon hem dat niet toezeggen en bracht meteen zwaar geschut in stelling. Hij zei dat het standpunt van Van Hou welingen tot gevolg kan hebben dat de contracten niet doorgaan ook al ziet het daar niet naar uit: de terugkomst naar Nederland van 106 uit Dodewaard afkomsti ge splijtstofstaven die nu in En geland liggen, lijkt wel zeker. Daarnaast sprak de bewindsman van "staatsrechtelijke en ook fi nanciële consequenties". De contracten tussen enerzijds de PZEM en het Franse staatsbe drijf Cogema en anderzijds Do dewaard en BNFL in Groot-Brit- tannië regelen de opwerking - opnieuw geschikt maken voor gebruik - van uitgeputte splijt stofstaven. Essentieel in die con tracten is het feit dat Nederland zich moet verplichten om kern afval dat bij opwerking vrijkomt, uit Frankrijk en Engeland terug te ontvangen. Kamer akkoord met regeling geldbeheer cliënten DEN HAAG - De Tweede Kamer stemt in met een wetsontwerp van minister De Ruiter (justitie) waarin het beheer over het ver mogen van mensen in inrichtin gen beter wordt geregeld. Vol gens de minister gaat het om on geveer honderdduizend volwas senen die niet in staat zijn hun eigen vermogen te beheren. De rechter kan in die gevallen overgaan tot volledige of gedeel telijke „onderbewindstelling". Daarbij verliest de betrokkene niet de beschikking over zijn geld en goederen. Wil hij het besteden, dan heeft hij echter toestemming van de bewindvoerder nodig. Bij meningsverschillen heeft de rechter het laatste woord. De be windvoerder kan zonder in stemming van de betrokkene niet over het vermogen beschik-, ken. Als bewindvoerder kunnen niet alleen personen optreden, maar ook stichtingen en verenigingen. WEERRAPPORTEN Van Houwelingens opstelling stuit te op weerstand in de Kamer, zo wel bij de progressieve partijen als bij de VVD. Het CDA-kamer- lid meent dat inzage van de con tracten hem de essentiële infor matie moet bieden die het moge lijk maakt om een oordeel over de goedkeuringswetjes te vellen. Van Houwelingen wilde echter wel gewoon met het debat doorgaan, ondanks het feit dat hij tijdens die gedachtenuitwisseling in het parlement de door hem essen tieel geachte informatie niet be zit. "Tegenstrijdig, noemde het D'66-kamerlid Ineke Lambers- Hacquebard die opstelling. "Ik verbaas mij.er hogelijk over dat hij zegt: een eindoordeel willen we pas geven als we die informa tie hebben, maar voor 't houden van dit debat hebben we die ge gevens niet nodig. Het betekent dat we.nu praatjes voor de vaak staan te houden. We staan hier voor Jan Joker te praten". Zij verweet haar CDA-colIega "hardnekkigheid in onbegrip" PvdA'er Zijlstra: "Ik vind dat Van Houwelingen de consequenties van zijn opstelling had moeten trekken en had moeten conclu deren dat dit debat niet voldoen de is voorbereid" De CDA'er vond geen begrip voor zijn opstelling - in ieder geval niet bij minister Van Aardenne die hem de Zwarte Piet toeschoof en hem de gevolgen van zijn opstel ling onder de neus wreef. Van Houwelingen vindt in principe dat het geheimhouden van kern contracten niet gewenst is. "We moeten proberen de maatschap pelijke discussie die al jarenlang over kernenergie wordt gevoerd, niet langer met die geheimzin nigheid te belasten". Hij was er teleurgesteld over dat Van Aar denne in Frankrijk en Engeland niets heeft kunnen bereiken bij z'n pogingen de contracten als nog openbaar te krijgen of ze op z'n minst toegankelijk te maken voor iedere parlementariër. Dat laatste punt woog vooral voor het PPR-kamerlid Jansen erg zwaar. Er is sprake van een poli tieke daad van de Engelsen en Fransen die een wens van het Nederlandse parlement negeren, stelde hij. "Dit roept het beeld op dat kernenergie en geheimhou ding identiek zijn" (ADVERTENTIE) Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Zurich Las Palmas Tel Aviv regenbui 6 2 8 half bew. Z -U 4 sneeuwbui 1 -0 3 half bew. 4 1 3 licht bew. 1-1 1 hagelbui 7 2 5 regenbui 5 0 6 :waar bew. 0 0 3 regenbui 6 2 12 half bew. -2 -2 7 waar bew. 5 1 4 geheel bew. -1 half bew. 3 geheel bew. 3 i de politie, die met hoogwerkers en containers de DEN HAAG (GPD) - Ook bij de voortzetting van het abortusdebat in de Tweede Kamer is de gewenste duidelijkheid gisteren uitgebleven. Op nieuw weigerde de woordvoerder van het CDA, Deetman, het oordeel van zijn fractie over het regeringswetsvoorstel bekend te maken. In plaats daarvan eiste hij duidelijkheid van het kabinet over een aantal kernpunten van de voorgestelde regeling. Ook WD-woordvoerder Dees hield vast aan zijn in eerste termijn opge worpen bezwaren tegen het wetsvoorstel. De linkse oppositiepartijen en de kleine rechtse partijen wezen het regeringsvoorstel opnieuw af. Al leen de DS'70'er Nijhof hield de mogelijkheid open dat hij het wetsvoor stel zal steunen. Maar dan moeten de VVD-amendementen door de Kamer aanvaard worden. Ondanks de vrijwel unaniem atwijzende reacties heeft het kabinet nog niet besloten het wetsontwerp in te trekken. Minister Ginjaar (WD, volksgezondheid) zag zelfs nog wel lichtpunten. In een eerste reactie na afloop van het debat liet hij weten „openingen" te zien voor overeen stemming tussen de beide regeringspartijen. Het kabinet zal hierover in de komende dagen langdurig vergaderen. De bewindslieden hebben dan ook uitstel van het verdere debat gevraagd tot aanstaande dinsdag. Maar zowel de PvdA-fractie. als kamervoorzit ter Dolman deed een beroep op de bewindslieden hun antwoord don derdag te geven. Het CDA sloot zich even later bij dit verzoek aan. Toch lijkt het niet waarschijnlijk dat het antwoord vóór dinsdag kan beginnen, omdat premier Van Agt, die zelf de beraadslagingen in de ministerraad wil voorzitten, deze week enkele dagen in het buitenland verblijft. Minister Ginjaar zegde Dolman echter toe vandaag nadere mededelingen te zullen doen. Vooral de opstelling van het CDA lijkt beslissend te worden voor de toekomst van het wetsvoorstel. En dat standpunt wordt voor een groot deel bepaald door de opvattingen van enkele behoudende christen-de mocraten, onder aanvoering van oud-CHU-fractieleider Van Leyen- horst. Tijdens een fractieberaad gisterochtend lieten zij weten dat het antwoord dat de regering vorige week heeft gegeven, hen niet tevreden heeft gesteld. Vooral de vraag naar de verantwoordelijkheid van de arts speelt bij de CDA-fractie een hoofdrol. Pas nadat de regering haar nadere antwoord heeft gegeven, wil de fractie een definitief standpunt bepa len. Woordvoerder Deetman nam scherp stelling tegen de WD. die hij ver weet voorstander van legalisering van abortus te zijn. De door de libera len ingediende wijzigingsvoorstellen wees hij dan ook af. Van hun kant lieten de WD'ers weten vast te blijven houden aan deze voorstellen. De wijzigingen hebben o.m. betrekking op een vermindering van de be- raadtermijn en een benadrukking van het eigen beslissingsrecht van de vrouw. .ADVERTENTIE) Sloop vandaag voortgezet ZACHTHEID MET KARAKTER AMSTERDAM (GPD) - Het1 kraakpand de Grote Wete ring in Amsterdam is ont ruimd en de sloop, waar mee gisteren direct na de ontruiming werd begon nen, wordt vandaag voort gezet. In een viereneenhalf' uur durende operatie, waarvoor 1500 man politie en marechaussee uit Am sterdam en van elders op de been was, werd het complex ingenomen en leeggehaald. Er werden gisteren bij ongeregeld heden op straat tijdens de ont ruiming en 's avonds bij nieuwe rellen twintig arrestaties verricht. Van de arrestanten zaten er van nacht nog elf wegens openlijke geweldpleging vast. Er vielen gis teren aan de kant van de politie acht gewonden; een agent die een voet brak, was er het ergst aan toe. Bij ongeregeldheden maan dagavond in de buurt van de Gro te Wetering waren ook al twee agenten gewond geraakt. Aan de - kant van de krakers en relschop pers werd een getal van zeventien gewonden genoemd. Gisteravond kwam het eerst bij het Rijksmuseum (aan de overkant van de brug bij de Grote Wete ring) en later voornamelijk op en rondom het Leidscplein tot con frontaties tussen pelotons ME en enige honderden krakers, sym- patisanten en nieuwsgierigen die- een optocht door de binnenstad hadden gehouden om te protes teren tegen het volkshuisves tingsbeleid in Amsterdam. De ongeregeldheden liepen af na enige charges met motoren, ter wijl de straatverlichting in de buurt waar de rellen zich voorde den, voor enige tijd was uitge schakeld. Met een snelle omsin gelingsactie sloot een politie- eenheid een groep relschoppers in. Tien man werden tegelijk op gepakt en afgevoerd. Koud water De ontruimingsactie begon dins dag met het afzetten van het ge bied rondom de Grote Wetering, een krakersbenaming naar ana logie van De Groote Keyser voor het uit 1892 daterende complex- op de hoek van de Wetering schans en de Nieuwe Spiegel gracht dat bestaat uit een voor malig hotel met daarop aanslui tend vier woonhuizen aan de We teringschans. Radio Stad uit de ether AMSTERDAM (ANP) - De lo kale Amsterdamse omroep Radio Stad heeft gisteren de gebruikelijke middaguit zending van twaalf tot één uur niet verzorgd. Zij protes teerde hiermee tegen de wei gering van minister Garde niers (CRM) om de zender ex tra zendtijd te geven voor de gebeurtenissen rondom de Grote Wetering. Radio Stad had die extra zendtijd kun nen betrekken uit de zg. "zwevende zendtijd", maar de minister vond de ontrui ming niet belangrijk genoeg om dit te doen. De radiozen der vindt nu dat zij de gren zen van de persvrijheid heeft overschreden. Ook de Neder landse Vereniging van Jour nalisten heeft protest aange tekend. Het oprukken van de politie, ont lokte gisteren direkt een regen van stenen uit een menigte van naar schatting 600 krakers en hun sympatisanten, relzoekers en nieuwsgierigen. In korte tijd waaierde dit patroon van straat gevechten uit tot de Dam ener zijds, het Leidsebosje en de Al- bert Cuypstraat anderzijds. Sinterklaas met de gebeurtenissen aan de Prins Hendrikkade, in augustus, met dit verschil was dat de poli tiemanen die in containers om hoog werden gehesen, geen ka rabijnen of snelvuurwapens in de aanslag hielden. Wel stapten, toen een van de bakken bij het dak was aangekomen, een Sin terklaas en een Zwarte Piet naar buiten, tot grote hilariteit van de omstanders. „Collega Nicolaas Kapoen", aldus de politievoorlichting. was een bewuste daad geweest. Op be leidsniveau was men daar niet van op de hoogte maar de mensen die het werk moesten doen. wis ten wel wat er te gebeuren stond. ..Wij wilden met de verkleedpar tij aantonen dat de Amsterdamse politic nog wel bereid is tot enig ludiek vertoon. Dit dan in tegen stelling tot de krakers, die een als ME'er verklede pop uit het raam gooiden." Om kwart over twee verklaarde de politie het hele kraakpand in be zit te hebben, maar het zoeken werd hei-vat toen via de radio uit het ene kraakpand dat onge moeid moest worden gelaten, bekend werd dat zich nog een Hink aantal krakers in het com plex moest bevinden. Dat zoeken leverde 24 krakers en zes journa listen op, die allen geboeid met een autobus van het Gemeente vervoerbedrijf werd afgevoerd naar de Bijlmerbajes. Rond één uur vannacht leek de rust in Amsterdam teruggekeerd. De politie meldde dat op alee plaat sen waar het gisteren overdag en 's avonds tot ongeregeldheden kwam de zaak onder controle Wat u ook doet, Bril 58 heeft de beste werkbril voor u. Lenzen óf een goed montuur met de juiste glazen. Bril 58 biedt u volop keuze, een vakkundig advies en een vriendelijke prijs. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp Voorkeursrecht Ge meenten aangenomen. Het wets ontwerp kent gemeenten het recht toe om als eerste onroerend goed te kopen, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Over de voorwaarden waaraan de gemeente moet voldoen om dit recht uit te oefenen en over de verplichtingen die de gemeenten daarmee aangaan, is in de Kamer stevig touwgetrokken tussen de regeringspartijen WD en CDA en minister Beelaerts van Blok land van volkshuisvesting Het uiteindelijke resultaat bevredig de zowel de VVD als het CDA. De PvdA is minder tevreden maar geeft het wetsontwerp het voor deel van de twijfeL De regering heeft haar wetsont werptijdens de behandeling door de Tweede Kamer gewijzigd. In stadsvernieuwingsgebieden kan de gemeente nu oude huurwo ningen die de eigenaar wil verko pen, in alle gevallen als eerste ko pen, zij het dat deze woningen vervolgens ter verkoop aan de zit tende huurder moeten worden aangeboden. Binnen de bebouwde kom kan de gemeente op basis van een struc tuurplan of bestemmingsplan het voorkeursrecht laten gelden. Voor het gebied buiten de be bouwde kom kan dat eveneens gedurende een jaar na het van kracht worden van de wet. Boete van 20.000 gulden geëist wegens onjuiste declaraties ALMELO (ANP) - D«' officier van justitie bij de rechtbank in Al melo. mr. C. Bleichrodt, heeft gis teren tegen een 42-jarige huisarts uit Kloosterhaar (gem. Harden- berg) een boete van 20.000 gulden geeist wegens het opmaken van onjuiste declaraties voor het zie kenfonds. medicijnen verstrekte aan zijn patiënten. Over de jaren 1971 tot en met 1973 zou hij daardoor het ziekenfonds voor 53.000 gulden hebben benadeeld. De huisarts had uitgerekend dat hij het ziekenfonds 24.000 gulden tekort had gedaan. e apotheekhouder had bij het zieken li melo en Omstrcki spécialité s gedeela hij in werkelijkheid goedkope ogeheti Het ziekenfonds wil proberen via irts een civiele procedure vijftigdui- Al- zend gulden van de huisarts terug te vorderen. Deze heeft inmid dels bij zijn advocaat een bedrag van 25.000 gulden op rente laten '•i-uui ui dlwachting van de uit spraak in deze zaak. Rechtbankpresident mr H.P Talsma en de officier verweten de huisarts gisteren dat hij aan het onderzoek in deze zaak totaal geen medewerking heeft ver leend, waardoor het zeer veel tijd in beslag heeft genomen. Een vertraging werd ook veroorzaakt doordat hij de dagvaarding enige malen heeft aangevochten Op de zitting verklaarde de huisarts dat hij nooit circulaires an de Landelijke Huisartsenvereniging had gelezen of gekregen over het declareren van geneesmiddelen. Hij gaf toe dat hij wel eens hoger declareerde, maar hij zei dat hij met wist dat dat niet mocht, om dat hij over dit onderwerp niet was voorgelicht. De officier van justitie achtte bewe zen dat de huisarts goedkoop heeft ingekocht en duur heeft gr declareerd. De raadsman van de huisarts vroeg vrijspraak omdat zijn client niet de opzet had gehad zich valselijk te verrijken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7