Opnieuw mensen op straat bij Englebert Eeuwenoude dorpsrand Wassenaar moet behouden blijven Besprekingen over bouw van sporthal voortgezet ü-e/cfee agenda Pleidooi op hoorzitting over uitbreidingsplannen: Deel gebouwen verkocht WASSENAAR - De eeuwenoude dorpsrand van Wassenaar moet behouden blijven. Deze opmer king stond centraal in het plei dooi dat verschillende Wasse- naarders gisteravond hielden tij dens een hoorzitting over uit breidingsplannen voor woning bouw aan de noordzijde van de gemeente. De Wassenaarders wezen op de zeer grote landschappelijke en histo rische waarde van de Hoge Klei, het verderop aan de Oostdorper- weg gelegen Bellesteijn en van het open gebied nabij het Am- monslaantje. Het zijn juist deze lokaties waar volgens de nota "Woningbouw" binnen de ge meente uitbreiding zou moeten plaatsvinden. De leuze 'Houdt Wassenaar Groen' geldt blijkbaar alleen voor Was senaar-zuid. Want aan de noord zijde wordt het beeld stap voor stap ontluisterd. Wat er van over is, is het waard om met alle mid delen te worden verdedigd. Het is een uniek stukje landschap met een zeer gevarieerd karakter. Polder- en tuingrond, monumen tale boerderijen en vee, dit alles vormt een waardevol geheel dat vele ingezetenen zeer dierbaar is", aldus één van de aanwezigen. Geïrriteerd der nog even in grote lijnen neer-, gezet. "Wij zijn langzamerhand geïrriteerd over alles wat er om ons heen gebeurt. De verlengde startbaan van het marinevlieg kamp slokte een groot stuk grond op en doorsnijdt de Ruigelaan. Als gevolg daarvan werd de nu druk bereden Kokshoornlaan dichterbij de bebouwing aange legd. Het afval van Wassenaar komt onze kant op en werd aan de Hogeboomseweg verbrand. De bebouwing van Leiden (Ste- venshofpolder) en van Valken burg komt steeds dichterbij en bovendien is onlangs het idee gelanceerd om het woonwagen centrum nadérbij te brengen. En dan nog maar niet gesproken van de hoge flatgebouwen in het open landschap, die een grote misser zijn geweest." Wethouder Van Dingstee, die de hoorzitting leidde merkte op dat woningbouw in de komende ja ren niet zonder veel landschap pelijke pijn zal kunnen geschie den. De gemeenteraad staat bij zijn beslissing in februari voor een pijnlijk dilemma. Aan de ene kant is er een flinke woningbe hoefte en aan de andere kant staat veel aantrekkelijks in het na tuurlijk milieu op het spel. Het rustieke beeld van het oude dorp en de daaraan grenzende noor delijke rand verdraagt naar veler mening geen verdere aantasting. Het Middengebied bij de Zijlwetering. Wanneer de noordelijke randweg, die hier zou moeten lopen, vervalt komt dit gebied ook vrij voor woningbouw. De plannen zijn er op zich al. De Provinciale Planologische Dienst onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheden. Zorgen De eveneen Van der Klaauw woningbehoefte hem ook zorgen baart en zeker moet worden af gewogen tegen het behoud van het landschap. Het publiek in de zaal had ook hierover een me ning. Eén van hen vertolkte de gevoelens aldus: "De laatste tien tallen jaren is er in Wassenaar veel gebouwd. Toch is er woningnood onder de oorspronkelijke bevolking, die vooral in de lagere inkomens groep zit, niet afgenomen. Nee, er is gebouwd voor honderden ge zinnen van buiten de gemeente. Zij konden de dure woningen be trekken en staat iets dergelijks ons nu weer te wachten? Met in zet van alle krachten moet het toch mogelijk zijn om een andere uitweg te zoeken? Wij denken aan het splitsen van grote wonin gen en aan het stimuleren van de doorstroming vanuit de goedko pere woningen". Van Dingstee bood zelf uitzicht op nog een ander alternatief, nu de Noordelijke Randweg er niet lijkt te komen. Hij zei dat woning bouw ook mogelijk is in het mid dengebied, aan weerszijden van de Zijlwetering Het daar bestem de park zou dan naar de deze avond zo vurig verdedigde bui tenzijden moeten worden ver legd. De zaal vulde aun dat de af stand naar allerlei voorzieningen zoals scholen ook kleiner zou zijn. Schaars Indien de woningbouwplannen uit de nota worden uitgevoerd, ver liest Wassenaar een aantal toch al schaarse arbeidsplaatsen. Tuin- derijeneen bollenteeltbedrijven moeten dan letterlijk het veld ruimen. Maar naar hun zeggen is er absoluut geen vervangende gelijkwaardige grond beschik baar. Een van de eigenaren geeft aldus uitdrukking aan zijn ge voelens: "Al sinds 1925 wordt mijn bestaan bedreigd. Toen lag er zelfs een stedebouwkundig ontwerp dat voorzag in een be volkingsgroei tot 100.000 men sen. De gemeente Wassenaar zou dan compleet uit huizen hebben bestaan. Daarvan is men natuur lijk teruggekomen. Maar sinds dien is onder meer de Hoge Klei herhaaldelijk onderwerp van discussie geweest. Steeds weer heb ik mij verzet tegen de bouw plannen en evenzovele keren be sloot de gemeenteraad niet over te gaan tot een woonbestemming. Zal het dan nu toch doorgaan?", zo vroeg hij zich af. Wethouder Van Dingstee zei dat de raadscommissie voor technischs diensten op 13 januari in openba re vergadering bijeen zal komen. Dan wordt het advies aan het college van burgemeester en wethouders voorbereid. De aan wezigen maakten van hun hart geen moordkuil en bekritiseer den de gang van zaken rond de uitbreidingsplannen: "De vlag van de inspraak dekt de lading niet. Nu de mensen zich bewust beginnen te worden van hetgeen er op het spel staat, sluit u de in spraakronde af', zo zei één van de Wassenaarders. VOORSCHOTEN - Bij Englebert nv aan de Dobbeweg in Voorschoten vallen opnieuw gedwongen ontslagen. Het bedrijf stopt met een tak van haar bedrijf: de import van personenauto's. Engletjert mikt voor de toekomst op de verkoop van grondverzet- en overslagmachines en op de import van landbouwmachines Binnen afzienbare tijd worden tus sen de 25 en de 30 mensen ontsla gen. Een deel van het gebouwen complex aan de Dobbeweg heeft Englebert "op papier" al ver kocht. Het personeelsbestand wordt door de nieuwe ontslagen bijna gehal veerd. Vijf maanden geleden vielen al 33 ontslagen bij Engle bert. "Een pijnlijke reorganisa tie" meent directeur Englebert. "In ons vaandel blijft echter staan dat wij onze mensen zoveel mo gelijk willen helpen" President-commissaris A. Tax en directeur H. Englebert hebben de 63 werknemers in Voorschoten afgelopen vrijdag op de hoogte gesteld van de op handen zijnde ontslagen. Englebert heeft in Jubilaris Korswagen onderscheiden ALPHEN AAN DEN RIJN - De heer H.A. Korswagen (62) uit Leiderdorp heeft gistermiddag uit handen van burgemeester M. Paats van Alphen de ere-me- daille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau mogen ontvangen ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij Sijt- hoffs uitgeversmaatschappij in Leiden. Na de fusie van Sijthoff Leiden met het Alphense bedrijf Samsom trad de heer Korswagen in dienst van Samsom en vervulde hier verschillende administratieve functies. Sedert 1975 is hij werk zaam als chef van de afdeling boekhouden van Samsom Dienstverleningen. Korswagen heeft zich in de afgelo pen jaren op vele gebieden ont plooid. Onder meer heeft Kors wagen zich 25 jaar lang ingezet voor de zondagsschool en was hij 5 jaar kerkorganist. Verder is hij al 30 jaar betrokken bij het 'open deurwerk', 20 jaar lid van de zangvereniging 'Hart en Stem' (waarvan hij 11 jaar voorzitter was), eveneens 20 jaar ouderling van de Nederlands Hervormde kerk in Leiderdorp en bovendien 8 jaar voorzitter van het Neder lands Bijbelgenootschap, afde ling Leiderdorp. Redenen ge noeg dus om Korswagen in het zonnetje te zetten wat dan ook gistermiddag gebeurde in het bedrijfsrestaurant van Samsom. Bleiswijk nog een dochteronder neming ELM (Englebert Land bouw Mechanisatie) met 15 men sen personeel. De ELM (een dea- lerbedrijf in landbouwmachines) blijft bespaard voor ontslagen. Nieuwe partner Englebert zoekt nog steeds driftig naar een parther die het bedrijf van de totale ondergang moet redden. Nadat de onderhande lingen met een eerste kandidaat partner enkele maanden geleden afketsten worden nu serieuze be sprekingen gevoerd met een nieuwe gegadigde. Volgende week worden de besprekingen vermoedelijk afgerond met de niet bij naam en toenaam te noe men kandidaat-partner. "Saneren, saneren", dat is echter volgens directeur H. Englebert een van de eisen die de eventuele partner aan Englebert stelt. Ook zonder die eis is het duidelijk dat er "iets" bij Englebert moest ge beuren: De verkoop van de personenau to's (Polski, Polonez en Skoda) is bergafwaarts gegaan voorzover er ooit al de klim in heeft gezeten. De bouwwereld is ingestort en dat heeft gevolgen voor de ver koop van de grondverzet- en overslagmachines van Englebert. OEGSTGEEST - Staatssecre taris van volkshuisves ting en ruim telijke orde ning Brokx heeft gister middag in Haaswijk in Oegstgeest de eerste heipaal geslagen voor de bouw van 43 woningwet woningen. Woningbouw vereniging Buitenlust zal in totaal in Haaswijk 350 van deze wo ningen gaan realiseren. Dat betekent zo'n kleine dertig procent van het totaal in Haaswijk te De boeren letten op hun centen, de landbouwmachines van Englebert verkopen dus slecht. Het verlies bij Englebert liep vo rig jaar op tot 2.2 miljoen gulden. De bank gaf een lager krediet. Het bedrijf zit heel diep in de schulden. Rekeningen Directeur Englebert meent dat het met de schulden nogal meevalt. Van het woord "schulden" wil hij niet weten; het gaat volgens hem om "normale lopende rekenin gen" bij de leveranciers. Een van de grootste leveranciers en schuldeisers is het grote Ameri kaanse bedrijf International Har vester dat al sinds '52 aan Engle bert levert. Deze multinational die voor een deel eigenaar is van DAF-trucks ziet met lede ogen aan dat Englebert haar grote grondverzetmachines en de on derdelen ervoor slechts met de grootste moeite kwijtraakt. Het mammoetconcern International Harvester is door dalende omzet en stakingen in haar Amerikaan se vestigingen aan het wankelen gebracht. Met name president-commissaris A. Tax schijnt ervoor gezorgd te hebben dat de dreiging van schuld opeisende leveranciers ongedaan is gemaakt. Hij heeft al eerder als curator van failliete bedrijven met dit soort bijltjes gehakt. Zodoende is er toch nog hoop op het voorbestaan van Englebert als tenminste de over eenkomst met de nieuwe partner snel rond komt, zo is de overtui ging van directie en vakbonden. het bedrijfscomplex van Englebert is op papier al verkocht. Er is alleen nog een verschilvan mening tussen Englebert en de koper over hoeveel het aanbrengen De koper wil de hal gaan gebruiken als opslagruimte. i plat dak in plaats van het ronde dak zal kosten Crisistijd Na de derde reorganisatie in twee jaar tijd is directeur Englebert toch gematigd optimistisch over de nabije toekomst van het be drijf. De verkoop van grondver zetmachines zal ongetwijfeld aantrekken, denkt hij, nu de ko len weer in de markt liggen. "We n verwachten daarom meer orders van overslagbedrijven die kolen importeren. Zo'n machine komt al gauw op vier a vijf ton. Als je vijf van die machines verkoopt zit je dus al gauw op een omzet van 2.5 miljoen gulden. Dat tikt aan" Anderzijds voegt hij eraan toe dat de concurrentie in deze branche "heel zwaar" is. Als de prijzen van produkten zoals aardappelen stijgen, hetgeen in de verwachting ligt, dan ziet di recteur Englebert ook de toe komst voor de landbouwmachi nes niet al te somber in. "Bij ho gere prijzen verdienen de boeren meer en zullen ze weer gaan in vesteren" "We zitten op het moment in een soort crisistijd" verzucht Engle- Mogelijk nieuwe zaal in september 1981 klaar VOORSCHOTEN - Burgemeester en wethouders van Voorschoten mogen de besprekingen voor de bouw van een tennis/sporthal voort zetten met de heer P. Goe- deraad. De hal zal waarschijnlijk komen in de direkte omgeving van de Lindehoeve en de sporthal "De Vliethorst" WD en CDA toonden zich gister avond in een gecombineerde commissievergadering blij over de mogelijke uitbreiding van de sportaccomodatie binnen Voor schoten. De PvdA wilde graag eerst zeker heid of de hal geen concurrentie gaat betekenen voor de bestaan de sporthal en de gymnastiek lo kalen. Wethouder Marselis gaf de verzekering (gesteund door de adviezen van de raadscommissie voor sport en recreatie) dat uit breiding zeer welkom is voor het Voorschotense sportgebeuren. Wethouder Van Dalen kon nog geen uitsluitsel geven over de bouwgrond. De commissie vooi sport en recreatie spreekt v fpacht terwijl B en W advisere tot verkoop van grond f200,- per m2. Er wordt doo sportschool Goederaad na; streefd de hal per 1 september 1982 gereed te hebben. Onderwijs De sanering van het openbaar on derwijs noodzakelijk door de te rugloop van het aantal leerlingen vergde in de vergadering een zeer lange discussie aan de hand van de scholennota 1980-1995. Hoe wel de werkgroep openbaar on derwijs Adegeest/Nassauwijk/ Boschgeest zich eensgezind uit gesproken heeft voor een nieuwe school in een vleugel van het Cul tureel Centrum, staat alleen de WD unaniem achter dit plan. Het CDA ziet als meest gunstige vestiging van een kleuter en ba- sisonderwijsschool de Adegeest- school en verplaatsing van de Parkschool naar de wijk Bosch geest. Ook D'66 komt tot die op lossing. De PvdA wil graag uitstel tot in april en eerst alle voor- en nadelen op een rijtje gezet zien ten aanzien van de beste situering en dat mag dan eventueel het cul tureel Centrum zijn. Wethouder Marselis Vroeg eensge zindheid, maar hij kreeg die niet. Ook burgemeester Cannegieter slaagde er niet in om de partijen tot elkaar te brengen, wel kwam de toezegging dat de meerder heid akkoord zal gaan met een fi- nanciéel krediet om te onderzoe ken in hoeverre een vleugel van het Cultureel Centrum geschikt te maken zal zijn voor school. Lindehoeve moet beter op geld passen VOORSCHOTEN - "De Lindehoe ve" in Voorschoten moet haar fi nanciën beter beheren. Dit is de mening van leden van plaatselij ke raadscommissies. In 1979 en 1980 heeft het jongerencentrum 93.000 gulden meer uitgegeven dan de begroting en subsidie ver oorloofden. Ze krijgen nu toch een extra subsidie tot het meer uitgegeven bedrag en zullen ook het komend jaar een subsidie van 280.000 gulden krijgen. Als eisen stelden de commissiele den dat er een bijgestelde begro ting over 1981 en een maandelijks financieel overzicht komt. Ver der zal een aparte begeleidings commissie moeten worden sa mengesteld. Van de zijde van de Lindehoeve werd meegedeeld dat het centrum veel minder be zoek krijgt dan voorgaande jaren bert. "Alle bedrijven klagen steen en been. Wat collega-importeurs aan voorraden hebben...; niet te geloven. Er worden vrijwel geen nieuwe machines meer gekocht; er is geen geld meer. Liever wor den de machines helemaal opge draaid en vervolgens gerevi seerd. Ook worden wel machines gehuurd van collega's om de ma chine zo optimaal mogelijk te be nutten". De bnderdelenverkoop voor de grondverzetmachines en de landbouwtrekkers loopt vol gens Englebert daarom goed. RENE VAN DER VELDEN WOENSDAG Leiden - K O, Oude Vest 35, kinder films, 14.30 u. Kijkhuis, Vrouwenkerkoorstraat 17, film over Samourai. 20.00 en 22.15 u. K O, Oude Vest 45, kinderfilms, 14.30 Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, film "Fietsendieven", 20.00 en 22.15 u. Stats jongerencentrum, Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen. Femke/Volkshuis, Apothekersdijk 33. 20.00-23.00 u. DONDERDAG 22.15 i Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, film "Bittere rijst" van De Santis, 20.00 u.; film Io Sono Anna Mag- nani van Vermorcken, 22.15 u. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur voor invali den, 19.00-20.00 u. (tel. 01717-3309) Architectenwinkel, Hooglandseklerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 Werkgroep dienstweigeren, Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begelei ding 20.00-21.30 APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrij 28-5 dec door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Lciderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum. 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. lEIDSCH DAGBLAD Nabezorglng v 18.00-19.30 uu Zaterdag van DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Bi| automatische Postbus 54. 2300 AB overschri|ving geen LEIDEN administratie- en Telefoon 071 -144941 incassokosten 146.30 per post 1 66 40 Jaarabonnement I 173.70 per post i 254.10 Losse nummers f 0.65 Adiunci-hoofdredacleur R D Paauw AJq redactiechef A van Leeuwen Plv Alq redactiechef: J. M. J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) JPM van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen S J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdien si met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Panjs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé M. Kool Cobetslraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartz. Maredi|k 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten. J Peters 071-769935 Warmond: K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2