a is W3ÊÊ Spoeddebat over textiel Winkels tevreden over aankopen Sinterklaas Tweede Kamer gealarmeerd over verlies honderden banen Fokker lijdt schade van 36 miljoen anse auto's flink duurder Minister legt beslag op illegale haring ff Sr Hl is xr" lÈ'sx I §£f 8? Ir SS» ?l!f is 1 tis WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 23 Jet Star Jet Star Holland BV, een bedrijf dat zakenvluchten uitvoerde en ze telde op Schiphol-oost, is failliet verklaard. Dit heeft directeur Jet Star meege- Set Star Holland, dat voornamelijk vluchten in West-Europa uit voerde, heeft zeven mensen in vliegtuig. DEN HAAG (ANP) - De de tailhandel en het groot winkelbedrijf zijn voorlo pig nog optimistisch over de verkopen voor het Sin terklaasfeest. Met nog twee verkoopdagen voor de boeg, is de verwachting dat de resultaten niet be langrijk zullen onder doen voor die van vorig jaar. Wel wordt een wijziging in het koopgedrag van de con sument gesignaleerd. De ingezette matiging en de ver minderde koopkracht leiden er volgens de winkeliers toe dat veel klanten het nuttige met het aan gename verenigingen en in hun aankopen het accent leggen op duurzame goederen. Aankopen die doorgaans gespreid over het hele jaar worden gedaan, worden nu ter gelegenheid van Sin terklaas al verricht, zo is de in druk van een aantal bedrijven in de Randstad. V D en de Miro-vestigingen van Ahold constateren een verhoog de belangstelling voor duurder foto-apparatuur. De raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf bevestigt deze tendens. Ook naar sportkleding, sportartikelen en elektrische apparatuur is een gro te vraag. In de speelgoedbranche wordt een hang naar het ouderwetse gezel schapsspel gesignaleerd. "Mens erger je niet" en "Monopoly" doen het goed, de computerspelletjes en ander elektronisch speelgoed blijven achter bij de verwachting. Ook de vraag naar treinen en ra cebanen valt wat tegen. In de speelgoedbranche is ook een trend waar te nemen van hobby artikelen. Er blijkt onder meer een verhoogde vraag naar radio grafisch bestuurbare vliegtuigen en schepen. De sector voeding is eveneens op timistisch. Vrijwel niemand ver wacht daar slechte resultaten. Ahold spreekt zelfs van een om- zetverbetering van 20 tot 307r Het optimisme in het winkelbedrijf is in tegenspraak met de bevin dingen op de geldmarkt. Welis waar is de geldhoeveelheid deze week toegenomen, maar die toe name valt geldmarkthandelaren toch wat tegen. In die kringen houdt men het er op dat dat de Nederlander minder aan ge schenken uitgeeft dan gebruike lijk is, gezien de cijfers in verge lijkbare periodes. 7 r Cao NS C Er komt geen nieu kaderleden bij d< naar alle waarschijnlijkheid zo Shell-ontslagen [Een ingrijpende reorganisatie bij het petrochemische complex van Shell Chemicals UK in Carring- ton bij de Engelse stad Mai ter zal in de komende twee 700 mensen ofwel 28 procent het huidige aantal werkn» hun baan kosten. Dit heef woordvoerder van Shell bel gemaakt. [Volgens de woordvoerder is reorganisatie noodzakelijk verband met het voortduren de teruggang in de Britse trie en de daaruit voortvloi vermindering van de vraag petrochemische produkten. Volker/Stevin Volker/Stevin heeft bij het Rijn- Schelde-Verolme-concern ^claims ingediend in verband met de late oplevering van het wan delende baggereiland Simon Stevin, voor zover bekend het grootste baggerwerktuig dat ooit ris gebouwd. Het eiland had in ok tober 1979 moeten worden opge leverd, maar tot nu toe is volgens fVolker nog niet eens bekend, wanneer de proefvaart op zee zal plaatsvinden. Volgens RSV weet Volker, dat dit in januari zal ge beuren. Volker Stevin eist van RSV voor de late oplevering een fors bedrag. RSV heeft tegen- claims ingediend en beroept zich op overmacht in verband met technische problemen en stakin gen. OUD GASTEL/STEIN/DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer wijdt vanavond een spoeddebat aan de situatie in de Nederlandse textielindustrie. Juist op het moment dat het PvdA-Tweede Kamerlid Hessel Rienks gistermiddag een verzoek gehonoreerd zag om een in terpellatie te houden over de situatie in de Groningse textiel, kwam het bericht dat het confectiebedrijf Van Gils 300 werknemers kwijt wil. De 950 personeelsleden Uit een kasteel bij Pontoise, ten noordwesten van Parijs, zijn maandagnacht 11 schilderijen van bekende meesters met een gezamenlijke geschatte waarde van vier miljoen gulden gestolen. Volgens de politie gaat het om wer- fken van onder meer Delacroix, •Renpir, Utrillo en Corot, die ei gendom waren van een indus trieel. Zuiderbu- laten af- emingsraad van het bedrijf heeft in een tele gram aan minister Van Aardenne De directie houdt het er op dat de moeilijkheden voortkomen uit de hoge loonkosten en een ver minderde vraag. Van Gils levert vooral herenkleding van een hoog kwaliteitsniveau. Het is niet zozeer op dit terrein, maar vooral in de sector damesmode, waar door "de grillige damesmode- markt" harde klappen vallen, al dus het bedrijf. De Industriebond FNV heeft ge zegd niet zomaar met de ontsla gen akkoord te gaan. "Wij hebben nog geen enkel cijfer gezien, waaruit de moeilijkheden van Van Gils zouden blijken", aldus districtsbestuurder Cor Flipse. Ook wijst hij er op dat Van Gils jarenlang de produktie naar het buitenland heeft verplaatst. Het bedrijf heeft vestigingen in de Verenigde Staten, Griekenland, Marokko en Malta. De socialist Rienks heeft al aange kondigd zijn interpellatie niet te willen beperken tot de Groningse textiel maar daar ook Macintosh en Van Gils bij te willen betrek ken. Rienks wil weten waarom minister Van Aardenne heeft ge weigerd steun te verlenen aan de oprichting van de "Stijlgroep Groningen". In dit nieuwe bedrijf zou een bundeling tot stand wor den gebracht van drie Groningse textielfabrikanten. Op die manier zou behoud van werkgelegen heid in deze bedrijfstak in het Noorden gegarandeerd kunnen worden. De samenwerking ketste begin de ze week af, nadat het ministerie had laten weten voor de zaak geen geld over te hebben. Vele honderden banen staan door dat besluit op de tocht. Rienks vraagt zich af wat Van Aardenne eigen lijk met de textiel voor heeft. Union, die ook aan de stijlgroep zou meedoen, gaat nu op korte termijn failliet. Rienks wijst er op dat "mensen uit het vak wel toe komst zien voor de Nederlandse confectie" Geen nieuwe exportvergunning In Nederland werken nog 50.000 mensen in de textiel. Vier jaar geleden waren dat er nog 75.000. Een minderheid van de textiel- werknemers deed gisteren mee aan de staking van een uur. Het enige overgebleven Leidse tex tielbedrijf, de Wolspinnerij Ede, ■>ag gisteren wel een uur stil. SCHIPHOL (GPD) - Fokker lijdt een schade van onge veer 36 miljoen gulden nu het ministerie van econo mische zaken weigert een exportvergunning te ver strekken voor twee van de zes Friendships die gele verd zouden worden aan Bolivia. Al eerder waren vier toestellen geleverd. Economische zaken heeft besloten te weigeren zon- Groenteveiling - Andijvie 250 270. Snij bonen 970 1100. Kroten gek. 110. Boe renkool 53 - 67. Groene kool 94 - 109. Spits kool 90 - 95. Prie 75 - 135. Spruiten A 84 - 93. B 93 -102. C 51. D 50 - 67. Uien 38 - 62. Winterpeen 29 - 53. Witlof 185 - 305. Knolselderij 36 - 84. Sla 20 - 34. Peterselie 45. Selderij 47 - 88. LEIDEN - De sterk gestegen koers van de yen heeft de importeurs van Japanse auto's in ons land gedwongen de prijzen fors te verhogen. Zo gingen de Toyota's gemiddeld zo'n 4 procent omhoog, de Dat- suns ongeveer net zoveel terwijl Hart Nibbrig en Greeve de Mit subishi's vijf tot negen procent hoger moest prijzen. Verwacht wordt dat ander Japanse merken nog zullen volgen. Deze prijsverhogingen zijn soms in tegenspraak met eerdere verkla ringen, maar door de succesvolle verkopen raakte de voorraad sneller op dan gedacht en de aan vullingen uit Japan zijn door de gewijzigde koers van de yen duurder. der de Tweede Kamer te hebben geraadpleegd. Met een waarde van ongeveer 12 miljoen gulden elk heeft Bolivia in 1978 zes Friendships bij Fok ker besteld, waarvoor een aanbe taling is gedaan van 12 miljoen gulden. Het eerste toestel werd afgeleverd in april vorig jaar, twee andere in mei en de vierde in mei dit jaar. Daarna vond in Boli via een staatsgreep plaats. Fokker was al in het bezit van de exportvergunning voor de twee laatste toestellen, maar de ver gunning verstreek omdat de vliegtuigen op de afloopdatum nog niet waren voltooid. Zulke vergunningen worden niet ver lengd. Er dient dan een nieuwe te worden aangevraagd. Gezien de huidige politieke situatie, zo ver klaarde minister Van Aardenne op 4 september in de Tweede Kamer, zal Fokker een nieuwe exportvergunning niet worden verleend. Maar de Kamer gaf noch op dat moment, noch daarna een oor deel over deze vergunning. Dit zijn de gezusters Anne en Charlotte Ford, die in de VS enig opgezien hebben gebaard tijdens een optreden in het NBC-teievisie- programma "Today". Het tweetal schreef een boek over de manier waarop vrouwen met hun auto omgaan. Het boek geeft advie zen over de benadering van gara ges, maar vertelt ook hoe reparaties zelf kunnen worden uitgevoerd. Vrouwen kunnen dat best zelf', aldus het tweetal. Sommige kamerleden kanten zich tegen een exportvergun ning, met de stelling dat de vlieg tuigen. die geleverd zijn in een uitvoering voor gewoon lijnver- keer, gemakkelijk kunnen wor den omgebouwd tot militaire transporttoestellen. Mevrouw Epema-Brugma, die zitting heeft in de vaste Tweede-Kamercom missie voor economische zaken, zei gistermorgen echter dat haar fractie, de Partij van de Arbeid, zich over dit onderwerp nog geen standpunt heeft gevormd. Intussen heeft Fokker een nieuwe exportvergunning aangevraagd, maar volgens een woordvoerder van economische zaken zal die worden geweigerd. Het ministe rie is zich ervan bewust dat Fok ker hierdoor een grote schade post lijdt, omdat de huidige Boli viaanse regering, die met Fokker was overeengekomen dat de af betaling zou plaatsvinden bij af levering van het zesde vliegtuig, besloten heeft geen betalingen te verrichten zolang Fokker de twee op Schiphol gereed staande vliegtuigen niet levert. DEN HAAG (GPD) - Neder landse vissers die illegaal gevangen haring aan de wal zetten, zullen hun vracht of de besomming kwijtraken. Dit heeft minister Braks van landbouw en visserij giste ren laten weten aan een ver tegenwoordiging van de va derlandse visserijwereld. Deze deputatie van rond twintig man was op het de partement in het kader van een kennismakingsbijeen komst met de minister. Deze maakte van de gelegenheid gebruik de bovenvermelde aankondiging te doen. De laatste weken is het her haaldelijk voorgekomen, onder meer in IJmuiden, dat vissers grote partijen haring aan de wal brachten. De Al gemene Inspectie Dienst van het departement maakte in die gevallen proces-verbaal op omdat onder meer Neder land dit jaar van de Europe se Commissie geen haring uit de Noordzee mag halen. Aan de hand van het verbaal wordt vervolgens bekeken of een zaak voor de rechter wordt gebracht. Minister Braks heeft nu echter een scherpere maatregel ge nomen. In overleg met het Openbaar Ministerie is afge sproken dat er in het vervolg beslag zal worden gelegd op de illegale vangsten. Is de haring al verkocht, dan raakt de schipper zijn be somming kwijt. Braks is tot zijn besluit geko men onder meer om tijdens de besprekingen in Brussel, die over twee weken worden gehouden, sterker in de schoenen te staan. „Als Ne derlanders doorgaan met hun illegale vangsten, dan zagen ze de poten onder mijn stoel weg", aldus de be windsman, die heeft toege zegd voor 1981 wel een ha ringquotum van de Brussel se vergadertafels te zullen wegslepen. De Nederlandse vissers zijn tot de illegale vangsten overge gaan nadat was gebleken dat Belgische en Franse colle ga's de verbodsbepalingen de afgelopen weken aan hun laars lapten. MHP: jeugdloon mag niet omlaag UTRECHT (ANP) - De vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Per soneel MHP is tegen de door de regering voorgestelde verlaging van het wettelijk minimum jeugdloon per 1 januari 1981. De principiële uitgangspunten waarop het minimum-jeugdloon is gebaseerd mogen niet op de tocht worden gezet, vindt de MHP. De regering wil extra kor ten op het jeugdloon en daardoor zouden 19-jarigen er veertien procent op achteruit gaan en 16- jarigen zelfs 37 procent. lijf 1 - u SES2k WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Ned. Springt 30.50 ISS 54.50e PonOlout Porrrl Hes 3KS 170,00 Reeuw ijk 182,00 Üdo'.oo"" 47.50 118.00 182,00 270.00e seT' 1.15 34,50 55.50e ÏÏX raïïo 94.00 42.20 JH8 !X AMSTERDAM (ANP) - Op de BELEGGINGS INSTITUTEN Vance, Sand. ,7.00 17,oo GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD stand en Akzo bleef rnnd het middaguur op het nieuwe laagte- punt hangen. Door het steeds maar verder wegzakken van de z de handel enigszins 7RS,;;8

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23