'Veranderen in de kerk kan en mag jjmu.inuuj.» "Praten over werk, levert geen werk op "Europese Gemeenschap moet meer aan voedselhulp doen Schillebeeckx haalt de lont uit het kruitvat gesprek met synode Kamer wil praten over inkomens vrije beroepen WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 (Van t i medewerker) NIJMEGEN (GPD) - Ziin jong ste publikatie ligt al geruime tijd in Rome. Daarvan is hij vast overtuigd. Bewijzen heeft hij er niet voor, maar hij kent het milieu daar be ter dan wie ook in Neder land. De roomskatholieke confrontaticeroepen in Eu ropa, uiterst conservatief en kind aan huis in het Vati- caan, hebben, ongetwijfeld gewetensvol, de Romeinse theologen attent gemaakt op de zoveelste pennevrucht van de 'ketterse' Schille beeckx. Het is een boekje over het ker- keliik ambt. een zaak die te maken heeft met de kerke lijke wetten en niet met uit gesproken geloofszaken. Schillebeeckx is van mening dat kerkelijke wetten ver anderd kunnen worden en hij vraagt daar dan ook om. Het antwoord ligt voor de hand. „Ze zeggen in Rome 'neen', en ik blijf maar hame ren! Dat is natuurlijk niet prettig voor de kerkelijke overheid, maar daarom ben je natuurlijk nog geen ketter. Wat ze moeten doen, is te genover mijn historische ar gumenten hun historische tegenargumenten plaatsen. De hele visie van de kerk op het ambt is historisch be paald." Een nieuw boek van professor Edward Schillebeeckx: Kerkelijk Ambt, voorgan gers in de gemeente van Je zus Christus. Aan de basis van deze betrekkelijk korte publikatie, 175 pagina's inclusief voetnoten, staat een viertal artikelen over het kerkelijk ambt die al eerder waren verschenen in vaktijdschriften. In het eerste deel van het boekje schetst Schille beeckx het wezenlijke beeld van het ambt zo als dat uit de Schrift blijkt. Overigens niet met de bedoe ling dat beeld tot ideaal te verklaren en vervolgens over te zetten in het huidige tijds gewricht. Schillebeeckx: „Nee, dat is duidelijk niet de bedoeling. In de Schrift staan verschillende structurerin gen van het ambt. Structure ringen die in de tijd dat de Schrift ontstond nodig wa ren, gezien de gemeentevor ming in die tijd. Nu zitten we in totaal andere sociale, poli tieke en ook kerkelijke situa ties. Die vragen ook weer om aangepaste structuren. Maar waar het mij om gaat, dat is de verantwoording dat verande ren mag en kan. De verander lijkheid van het kerkelijk ambt zit als het ware in de Schrift ingebouwd. Je ziet steeds dat er andere vormen van het ambt ontstaan, naar mate de kerk zich uitbreidde en onderhevig was aan be paalde veranderingen". Al speurend in de Schrift komt Schillebeeckx tot de conclu sie dat de grondvisie op het kerkelijk ambt de relatie tus sen de gemeente en de ambtsdrager is. „Een ge meente benoemde de ambts drager en accepteerde hem als zodanig. Hij werd door de gemeente geroepen om voor te gaan, om voorganger te zijn. En dus ook om voor te gaan in alles waar die ge meente recht op had, ook in de eucharistieviering. Later, bij het Concilie van Trente, is men dat gaan omdraaien. Daar stelde men vast dat je priester werd gewijd om voor te gaan in de eucharistie, soms zelfs los van een ge meente. In het boekje noem ik dit de 'absolute wijding' Priesters werden gewijd en kregen daardoor exclusief het vermogen om voor te gaan in de eucharistieviering, met of zonder volk. Je werd dus fei telijk priester voor jezelf. De fundamentele band met de gemeente was niet meer no dig. En dat is radicaal tegen de opvattingen van d^oude, bijbelse kerk." Deze fundamentele relatie tus sen de gemeente en de voor ganger hanteert Schille beeckx als oriëntatiepunt op zijn 'reis' door de twintig eeuwen christendom. „Je ziet in de Schrift dat men dat beeld voortdurend aanpast, maar nooit wordt de kern uit het oog verloren; de ambts drager is de voorganger van de gemeente. Niet de eerste de beste kan dat doen, hij moet aangeduid zijn en geac cepteerd worden door de ge meente als haar leider. In die zin is het kerkelijk ambt een leidersfunctie. Op het ogenblik is dat ook wel een beetje het geval. Een pastoor heefteen leidersfunctie, maar er zijn een hele hoop priesters die zijn gewijd zonder een lei dersfunctie te hebben, zonder ook maar iets met een ge meente te maken te heb ben." Een van de dingen die Schille beeckx dan ook aanpakt in zijn boekje, is het feit dat op het ogenblik niet een ge meente maar de feitelijke leider van die gemeente, de bisschop, diezelfde pastoor benoemt. „Niet de gemeente moet dat doen, niet de bis schop, maar de gemeente en haar leider, en dat is de bis schop, moeten dat gezamen lijk doen. Zij kiezen iemand uit de gemeente en maken hem ambtsdrager." Blokkades De situatie van dit ogenblik is dat Rome de nieuwe praktij ken die gegroeid zijn in het kerkelijk ambt, niet goed keurt. Schillebeeckx: „Daar hebben ze allerlei redenen voor. Ze denken oprecht dat je dit soort dingen niet kan veranderen, dat het allemaal zo moet blijven zoals het is. Het gevolg daarvan is dat de oude praktijk tot 'groot goed' verheven wordt en de sanc tionering van die nieuwe ge bruiken uitblijft. Vandaar dat de illegaliteit in moeilijkhe den verkeert. Maar dat was ook zo ten aanzien van de vernieuwing van de liturgie bij het Tweede Vaticaans Concilie. Daar werden alle il legale praktijken tenslotte goedgekeurd. Als er geen il legaliteit is, dan verandert er «ooit iets. Die bekrachtigin gen door concilies kunnen vaak erg lang op zich laten wachten. Er zijn voorbeelden van zaken die een eeuw of zelfs twee eeuwen op goed keuring hebben moeten wachten. De kwestie is dan ook of nu de tijd gekomen is om met mijn opmerkingen te komen. Ik zeg dan ook in het boekje dat ik niet op de stoel van de beleidsmaker kan gaan zitten. Ik beoordeel dat het nu moet veranderen, maar de paus zegt dat er gewoon niets verandert. Dat zijn twee verschillende oordelen, maar van mensen met verschillen de functies." Voor gewone gelovigen ligt de waarde van het boekje vol gens Schillebeeckx in het feit dat ze leren zien dat het beeld dat ze hebben van de priester niet zomaar teruggaat op Christus, of op het evangelie, maar gewoon historisch be paald is. Hij haalt als het ware de lont uit het kruitvat. Het kerkelijk ambt is vroeger heel anders geweest. Het beeld dat men heeft van de priester is in feite uit de recente kerkge- suubuuud, een beeld waar je best aan mag komen. „In Duitsland bijvoorbeeld, op plaatsen waar ze geen priester hebben, wordt de eucharistie gelezen door een leek of door een diaken. Maar op het ogenblik dat de consecratie woorden gezegd moeten worden, komt er vlug van el ders een priester aanzetten. Na het uitspreken van die woorden, gaat hij dan weer weg, om op een andere plaats hetzelfde te doen. Ja, op zo'n manier krijg je een magische opvatting van het priester schap. Vanwege dat soort blokkades en banaliseringen van kerkelijke zaken als de eucharistieviering zeg ik het moet nu al veranderd worden. De praktijk vraagt er immers Celibaat Hoewel professor Schillebeeckx theoloog is en geen beleidsma ker, aarzelt hij geen ogenblik als hem gevraagd wordt om aan te geven wat er dan con creet moet gebeuren. „In Zuid- Amerika. Afrika, maar ook steeds meer in Duitsland en Frankrijk treedt er naast de priesters een hele serie nieuwe 'ambtsdragers' op. Ze mogen zo niet genoemd worden, maar ze dragen steeds meer het parochieleven en ik noem ze dus gewoon priesters. Het probleem is dal ze niet mogen voorgaan in de eucharistie. Het enige wat ik zou doen, is deze mensen bekrachtigen in hun ambt en een wijding ge ven. Dat wil zeggen; ze offi cieel beschouwen als ambts dragers. Maar vaak zijn die mensen getroitwd en dat geeft dan weer problemen met het celibaat. Dus wat er zal moe ten gebeuren, is een ontkop peling van hel ambt en het ce libaat. Gehuwden en onge- huwden moeten tot priester gewijd kunnen worden, zoals dat ook het geval is in de Oos terse Katholieke Kerk." „Een andere zaak is dan na tuurlijk de vrouw in het ambt. Voor mij is daaraan geen en kel theologisch bezwaar ver bonden. Maar Rome heeft dat wel. Ze zeggen dan dat Chris tus toch ook alleen maar mannen tot apostel heeft ge kozen. De kerk heeft zich daarom altijd verzet tegen de vrouw in het ambt. Maar in de tijd van Christus kon het niet anders, gezien de cultuur. Ook dat is feitelijk historisch bepaald. Vrouwen hadden nooit een openbare functie in die tijden. Maar met het in troduceren van de vrouw in het ambt moet je wel voor zichtig te werk gaan. De men sen zullen daar stap voor stap op voorbereid moeten wor den. Bij kerken waar dat niet gebeurd is, bijvoorbeeld in Amerika en de Skandinavi- sche landen, heeft dat grote problemen gegeven, tot zelfs schisma's toe." "De kerk laat ~öp hetcgéri"- blik legio kansen liggen. De ontwikkelingen zijn niet tegen te houden. Maar de tegenbeweging is groeiende en dat vertraagt alles behoor lijk. Een ander punt is dat al les wat de theologen vertel den na het Tweede Vaticaans Concilie een veel grotere ach terban had dan op het ogenblik. Ook bij het gewone gelovige volk vindt een ver- rechtsing plaats, plaatst theologen ir lement." Mythe „Neem nou de uitkomst van de laatste synode over het christelijk gezin. Die gaat ook in tegen alles wat in beweging is. De paus heeft daar nog een schepje bovenop gedaan met zijn zondagse interpretatie van de synodebesluiten. Hij brak daarmee de collegialiteit van de bisschoppen en stelde zich daardoor op tegenover hen en de hele kerkgemeente. Ik denk dat er weer plaats moet komen voor openbare meningsverschillen tussen de paus en een aantal of alle bisschoppen. De apostel Paulus had in zijn tijd ook een conflict met Petrus. Paulus heeft toen gelijk gekregen en Petrus (je zou kunnen zeggen: de eerste paus- red.) moest zich richten naar het com promis van Paulus. Vroeger konden bisschoppen in conflict gaan met de paus en dat werd niet als onheus erva ren. Dat moet weer terugko men. Als dat niet gebeurt, maak je een soort mythe van de paus." „Maar", voegt Schillebeeckx daaraan toe, „deze paus is door zijn optreden onbewust bezig het hele pausschap te ontmythologiseren. Zijn in terpretatie van de synodebe sluiten heeft veroorzaakt dat een groot aantal bisschoppen ontgoocheld naar hun land zijn teruggekeerd. Die inter pretatie ging namelijk recht streeks in tegen de geest van de synode Dat kun je als paus èèn keer doen, of mis schien twee keer, maar dan nemen de bisschoppen het niet meer. Dat kan ook niet meer in deze tijd. Als de bis schoppen daar gezamenlijk tegen optreden, zou de paus kunnen inzien dat het zo niet gaat. Maar dat ge beurt niet, dat is gegroeid uit die pausmythe. De bisschop pen zwijgen, ze praten er niet over. Maar als de paus zo doorgaat, wordt hij op den duur door niemand meer se rieus genomen. Het CDA stelt een gesprek op korte termijn met de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk over de problematiek van de kernbewapening op hoge pnjs. Ook zou het met andere kerken hierover van gedachten willen wisselen. Volgens het partijbestuur, dat gis teravond in Utrecht deze zaak aan de orde stelde, zouden in dat gesprek de achtergronden van de verschillende standpunten be licht moeten worden. Bovendien zou duidelijk moeten worden hoe men eikaars verantwoordelijk heid ziet. Het partijbestuur wijst op het program van uitgangspun ten van het CDA waarin staat dat de partij een eigen verantwoor delijkheid heeft maar ook we zenlijke betekenis hecht aan uit spraken van de kerken. De CDA-leiding realiseert zich dat de pastorale brief van de her vormde synode aan dc orde zal komen bij de discussies over het ontwerp verkiezingsprogram. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Rijnsburg, G T. Vollebregt Zwolle, te Stol wijk K. Schipper Dordrecht, te Amersfoort, W.E. Steenbeek 'sGravenzande, te Balk (Fr.) kan didaat W. Oosterhof Zuidlaren; aangenomen de benoeming tot pastoraal medewerker te Cil- laarshoek J. de Ruiter Rotterdam (godsdienstleraar te Oud-Beijer- land); bedankt voor Surhuister- veen H.G. Roozendal Burgwerd (Fr.), voor Bergambacht J. den Hoed Sliedrecht, voor Heino J van Haaften Terkaple (Fr.) Gereformeerde Kerken: bedankt voor Buitenpost J.D. Ubels Ame- rongen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Vollenhove P.F. Lamens Spakenburg, te Leiden en te Alphen aan den Rijn kandidaat R Heida Zwolle, te Groningen-Oost M. Shggers Spakenburg. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bussum J. Wes terink Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Sint Annaland L. Kieboom (Ver. Staten). Encycliek. Paus Johannes Pau lus II heeft een tweede encycliek geschreven. Die handelt over het "goddelijke erbarmen". Het hoofdthema van de brief is dat de kerk met ieder in onze tijd het brandende verlangen naar een rechtvaardig leven deelt en dat zij zich keert tegen misbruik daar van, zoals haat, wrok, wreedheid en minachting van de fundamen tele mensenrechten. Ter Hart Metaalwerkgevers 99 DEN HAAG (GPD/ANP) - „Verbetering van de werkgelegenheid ontstaat niet door over werkgele genheid te praten, maar door te ondernemen. Meer werk komt er alleen door meer orders en -meer or ders alleen door middel van een herstelde en ge zonde economie". Dat zei ir. W. J. ter Hart, de voor zitter van de metaa1 werk gevers voor de Nederland se Maatschappij voor Nij verheid en Handel in Bre da. Ter Hart stelde dat herverdeling van werk, zoals door deeltijdar beid, arbeidsaanbod oproept doordat bijvoorbeeld meer ge huwde vrouwen aan het arbeids proces kunnen en willen deel nemen. „De officiële geregi streerde werkloosheidscijfers zullen daarom geen daling, doch eerder een stijging te zien geven", zei Ter Hart. Praten en overleggen over werk gelegenheid is prachtig, maar het levert niet meer werk op. „Dit wordt alleen verkregen door meer orders en die krijgt men al leen wanneer de concurrentiekr acht van de Nederlandse indus trie wordt versterkt", aldus ter Hart. „Het is merkwaardig, dat we het daar allemaal over eens zijn, maar er wordt zo weinig aan gedaan. Wij zijn meer een land van praters dan van doeners gworden. We trachten de problemen op te los sen door de discussiëren en te overleggen", aldus Ter Hart. Ter Hart meende, dat verbetering van de arbeidsproduktiviteit op korte termijn ook arbeidsplaat sen zal kosten. „Het is een illusie te denken, dat meer invstenngen automatisch meer arbeidsplaat sen zal opleveren. Ik verwacht, dat de hoeveelheidwerk door produktiviteitsverhogende in grepen zal teruglopen", zei hij. Unie BHLP "Het centraal overleg over het ar beidsvoorwaardenbeleid heeft steeds meer het karakter gekre gen van een circusvoorstelling. Gedresseerde tijger of apen to nen hun oude kunstjes. Zelf heb ben zij nauwelijks nog plezier er in en het publiek houdt het ver der wel voor gezien. Op deze ma nier doorgaan heeft geen enkele zin." Dat zei Jos van Werkhoven, algemeen voorzitter van de Unie BHLP (beambtenbond) gisteren in Veldhoven op een kaderbij eenkomst van zijn organisatie. Volgens Van Werkhoven moeten de onderhandelingen gevoerd worden op de plaats waar ze thuishoren, namelijk in de be drijfstakken en ondernemeingen. Ook werkgelegenheid bouw aan de orde DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid in de Tweede Kamer wil volgende week tijdens het debat over de fiscale en sociale wets ontwerpen ook de werkgelegen heid in de bouw en de inkomens ontwikkeling in de vrije beroe pen aan de orde gesteld zien. CDA-woordvoerder Van Houwe- iingen richtte gisteren een ver zoek tot de regering om ook de bewindslieden van volkshuisves ting naar de Tweede Kamer te sturen, gezien de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouwsector. Engwirda (D'66) meent dat het prijs- en inkomensbeleid in de vrije beroepen aangesneden moet worden, gezien de toene mende verwarring nu de pnjsbe- schikkingen voor medische spe cialisten en notarissen geschorst zijn. Bovendien is er een protocol tussen kabinet en medische spe cialisten. In deze mistige situatie eist Engwirda ophelder1 nrr van het kabinet over de plannen met betrekking tot het prijs- en inko mensbeleid in meer algemene Als de regering nog deze week een brief stuurt kan volgende week erover worden gedebatteerd. De socialist Kolthoff sloot zich by Engwirda aan, zij het dat hij lie ver een apart debat over deze problematiek zou zien. Het min ste is wel dat de regering zeer ge detailleerd en nauwkeurig aan geeft hoe informeel overleg, on der elkaar, tot een regeling kan leiden die niet spoort met het re geringsbeleid. CDA-woordvoer der De Vries steunde eveneens Engwirda's verzoek. Kamervoorzitter Dolman vond het een logischs zaak dat de onder werpen volgende week worden gecombineerd met de wetsont werpen die al op de agenda staan. Hy zal morgen een voorstel over de behandeling doen. 99 DEN HAAG (ANP) - De regering vindt, dat de Europese Gemeen schap meer aan voedselhulp moet doen. Dit blijkt uit een nota over het Nederlandse beleid van ontwikkelingssamenwerking, gezonden aan de Staten-Gene- raal. Tijdens het aanstaande voorzitter schap van Nederland van de Eu ropese Gemeenschap zal de Ne derlandse regering daarover een aantal voorstellen doen. De regering wil onder meer krach tig bevorderen dat de voedsel hulp van de EEG aanzienlijk wordt vergroot en dat de ontwik kelingshulp van de Europese Gemeenschap zich gaat treren op de armste landen. Ne derland wil verder onder meer dat de invoer uit de armste lan den wordt verruimd. Ook zal zij zich in de EG krachtig verzetten tegen protectionisme ten nadele van de ontwikkelingslanden. Nederland vindt het noodzakelijk dat de landbouw in de Gemeen schap zich meer gaat richten op een efficiënte produktie, waarbij duidelijk rekening wordt gehou den met de vraag- en aanbodver houdingen op de wereldmarkt. Daardoor moet het mogelijk worden exporten die ontwikke lingslanden schade doen, te ver minderen en de ruimte voor im porten uit ontwikkelingslanden te vergroten. De Nederlandse re gering is van oordeel, dat bij de onvermijdelijk geworden aan passing van het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap rekening moet worden gehouden met de belangen van de ontwik kelingslanden. De Europese Gemeenschap moet als belang rijke deelnemer aan de wereld handel in agrarische produkten een bndrage leveren aan de sta bilisatie van bedrijfsniveaus Om dit doel te bevorderen vindt Ne derland, dat de EG moet toetre den tot de internationale suiker overeenkomst en dat dc EG z«ch moet inspannen voor de u standkoming van een nieuwe in ternationale graanovereenkomst. Ook moet de EG meewerken bij het realiseren van de doeleinden van de overeengekomen regelin gen voor de wereldmarkten voor rundvlees en zuivelprodukten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19