Tegenorders van ruim 200miljoen door nieuwe F-16 Kamer kritiseert Van Aardenne Bcmans CahorsA.C. Justitie gaat Kema-affaire onderzoeken Mist rondom brede maatschappelijke energiediscussie Meer rechten voor onwettig kind Extra werkmaar hogere kosten CDA-bestuur: niet in Uruguay voetballen Bontopniveau. Bont vanVan Egmond. Van Egmond ffj Breestraat Bontmode W DINSDAG 2 DECEMBER 1980 DEN HAAG - De onduidelijkheid over de "brede maatschappelijke energiediscussie" blijft bestaan. Minister Van Aardenne (econo mische zaken) zal een poging doen de discussie in maart 1981 te laten beginnen, maar nadere de tails zijn hem nog niet bekend. Hij zal nu opnieuw nadér advies vragen aan de Algemene Energie Raad. De grote moeilijkheid blijft dat hij geen voorzitter kan vinden voor de zogenaamde stuurgroep die de discussie zou moeten be geleiden. Vooral dit laatste punt wordt hem door de Tweede Kamer bepaald niet in dank afgenomen. Dat bleek gisteren tijdens een mon deling overleg met de vaste voor kernenergie, alle kanten kritiek werd geleverd op het optreden van de bewindsman. De minister hoopt de Kamer eind januari meer te kunnen vertellen over mogelijkheden om toch met de discussie te beginnen. Hij overweegt met een eerste fase, de informatieronde te beginnen, eventueel zonder dat er een stuurgroep is gevormd, maar wil over de details daarvan de ener- gieraad een uitspraak laten doen. Vrijwel algemeen vonden de ka merleden dat de minister te wei nig heeft gedaan om de discussie mogelijk te maken en dat hij zijn verantwoordelijkheid maar moet waarmaken. "De ongeloofwaar digheid die nu bestaat, ligt niet aan het parlement", aldus me vrouw Epema-Brugman (PvdA), maar Eversdiik (CDA) vond dat ook het parlement zich nu onge loofwaardig begint te maken. Het bevreemdde de socialisten dat Van Aardenne in al die tijd (bijna een jaar), slechts drie kandidaten heeft gepolst voor het voorzitter schap. Jansen (PPR) vond dat de discussie al op gang had moeten zijn en wilde weten (met anderen) waarom de gevraagde kandida ten hebben geweigerd. Te kort geschoten Volgens mevrouw Lambers (D'66) is de minister "ernstig te korte geschoten. Hij moet eens werke lijke voorstellen doen om de im passe op te lossen. Het tijdverlies ligt bij de regering, nu dreigt een start van de discussie kort voor de verkiezingen waarna een vol gend kabinet misschien weer tot andere standpunten komt". Eversdijk (CDA) meende dat de achterstand in informatie toe neemt en dat vervreemding dreigt. "Wij houden vast aan de brede maatschappelijke discus sie, in alle lagen van de bevolking en over de gehele energie- problematiek, niet alleen over kernenergie en het sluiten van centrales" Hij vond dat de discussie alleen nog zinvol is als er nu snel wordt be gonnen. Ook Braams (VVD) vond dat het gehele energiebeleid aan de orde moet komen en dat er al een begin had moeten zijn. Steeds moeilijker Van Aardenne gaf toe dat het middels steeds moeilijker wordt om een gegadigde voor het voor zitterschap te vinden. Hij heeft gezocht naar bekende persoon lijkheden, die niet bekend waren als uitgesproken voor- of tegen standers van kernenergie. De eerste kandidaat had staatsrech telijke bezwaren tegen de stuur groep (dat was mr. dr. J. Donner, o.m. bekend van het Europese Hof van Justitie). De twee anderen bedankten om persoonlijke redenen, zij voelden niet voor deze baan, zij hadden ook andere bezigheden (oud VARA-voorzitter A.H. Kloos en drs. J.P. Gruyters, oud-minister en burgemeester van Lelystad) "Wat de dank is die je voor dat werk zal oogsten?" AMSTERDAM (ANP) - Er is een regeling in de maak voor de ge lijkstelling van het wettige en onwettige kind, dus een kind dat buiten het huwelijk verwekt of geboren is. Het "niet erkende kind" zal hierdoor met betrek king tot erfrecht en levensonder houd dezelfde rechten krijgen als het kind dat wel een "wettige" vader heeft. Dit vertelde minister De Ruiter van justitie gisteren op een studiedag over de toekomst van de kinderbescherming aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Hij voegde er aan toe, dat er in deze regeling ook naar wordt ge streefd om de begrippen "wettig" en "onwettig" af te schaffen. Het wel of niet getrouwd zijn van ou ders zou niet beslissend DEN HAAG (GPD) - De aankoop van 22 nieuwe F- 16-straaljagers voor de Koninklijke Luchtmacht en de bouw daarvan bij Fokker, kosten weliswaar 59 miljoen gulden meer dan wanneer zij direct in Amerika worden gekocht, maar levert de Nederland se industrie voor 219 mil joen gulden aan tegenor ders op. De nieuwe F-16's zijn in elk geval ongeveer drie miljoen gulden per stuk goedkoper dan de toestellen van de huidige serie. Dat staat in een notitie van minister De Geus en staatssecretaris Van Eekelen (defensie) aan de Twee de Kamer. De bouw van de toe stellen bij Fokker levert dat be drijf en de toeleveringsbedrijven totaal tot 1985 1220 manjaren werk op. De eerste van de 22 nieuwe F-16's zal in 1984 kunnen worden afgeleverd, de laatste in juli 1985. Aankoop in Amerika zou voor het gehele pakket 404 miljoen gulden hebben gekost. Door de bouw in Nederland wordt dat 463 miljoen gulden op het prijspeil van janua ri 1980. Omdat allerlei aanloop kosten niet meer bptaald hoeven te worden, kunnen de nieuwe F- 16's voor anderhalf miljoen dollar goedkoper worden geleverd dan de oude, op het prijspeil van 1975, toen de oude serie werd besteld. De 22 maken deel uit van een totale bestelling van 111 toestellen, waarvan er voorlopig 30 bestemd zijn voor de opvang van vredes- verliezen uit de oudé én de nieu we serie, en 81 ter vervanging van de over enkele jaren uit dienst te stellen NF-5-straaljagers. Ook de resterende toestellen van de 111 worden in beperkte series be- WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur u S x* ij Amsterdam regen —0 De Bilt sneeuw 2 Deelen sneeuw 2 Eelde motregen i Eindhoven sneeuw 1 Den Helder regen 3 Rotterdam regen l Twente snpouw n Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs steld, vermoedelijk i 19, elk de luchtmachtsquadrons die zullen worden uitgerust. Dat brengt het totaal op 98. In het laatste stadium zal dan nog wor den bezien in hoeverre de verdere 13 toestellen ter vervanging van vredesverliezen ook werkelijk nodig zijn. Het Tweede-kamerlid Harry van den Bergh, een van de defensies pecialisten van de PvdA, meent dat het onverstandig is om nu al definitief vast te stellen hoeveel straaljagers van het type F-16 Nederland in de toekomst zal na bestellen. De vredesverliezen van de straaljager NF-5 moeten ge compenseerd worden door be stellingen van de F-16, zo heeft hij gisteren laten weten. Voordat echter een omvangrijke vervolgorder voor vervanging van de verouderde NF-5 wordt geplaatst moeten meer inzicht komen in de gevolgen die dat heeft voor de financiële deelne ming van de overheid in het Fok ker F-29-project, vindt hij. Passagiersvliegtuig Amerikanen overeenstemming heeft bereikt, omvat in totaal 52 procent van het orderbedrag. Dat komt overeen met de 52 procent aan tegenorders die Nederland tot nog toe aan de eerste F-16-be- stelling van 102 toestellen heeft zodat nog 6 procent ingevuld moet worden. Volgens de regering levert de om vangrijke order voor Fokker een schakel naar een toekomstig F- 29-programma voor de bouw van een straalpassagiersvliegtuig voor de middellange afstand. Dat komt omdat Fokker door de de fensieorder de opbouw en de werkbezetting van het perso neelsbestand kan voortzetten. De huidige werkgelegenheid blijft daardoor tot minstens 1985 be houden, het jaar waarin met de produktie van een eventuele F-29 begonnen zou kunnen worden. De nieuwe F-16's gaan defensie per stuk 18,7 miljoen gulden kosten. In totaal gaat het om 18 eenzitters en vier tweezits-trainingstoe- stellen. Minister De Geus bena drukt in de notitie nog eens dat ter vervanging van de NF-5's van de luchtmacht geen andere ge schikte kandidaten voorhanden waren. Zes andere toestellen werden al vorig jaar onder de loep genomen en afgewezen. SCHIPHOL (ANP) - Collega's onder elkaar. Kardinaal Willebrands ontmoette op Schiphol zijn "ambtgenoot" St. Ni- colaas en diens zwarte onderhorigen. De sint overhandigde de kardi naal een presentje, die dit dankbaar aanvaardde. Willebrands keerde gis teravond terug van een bezoek aan Zurich. ADVERTENTIE Comte André de Monpezat. Bijzonder geurig, fluwelig en meer dan uv aandacht waard. Cahors kan zich meter met ieder goede Bordeaux-wijn, Past uitstekend bij een stevig gerecht, Verkrijgbaar bij I 1 wijnhandel. Import en distributie KURÜE Consulaten Suriname DEN HAAG (ANP) - De Surinaam se regering wil op korte termijn consulaten in Amsterdam en Den ïfaag vestigen. Het streven is om per 1 januari in die steden te be ginnen met consulaire werk zaamheden. Of het lukt is afhan kelijk van het tijdig vinden van kantoorruimte. Volgens een woordvoerder van de Surinaamse ambassade die dit meedeelde, is aan de vestiging van twee consulaten van zijn land in Nederland niet te ontkomen. Nu wordt zeer veelvuldig een be roep gedaan op de Surinaamse ambassade in Den Haag voor werkzaamheden die ook op con sulair niveau zouden kunnen worden verricht. UTRECHT/DEN HAAG - Het par tijbestuurvan het CDA heeft zich gisteravond uitgesproken tegen deelneming van het Nederlands voetbalelftal aan het zg. mini-WK toernooi in Uruguay. Het bestuur is er tegen vanwege de schending van de mensenrechten in dat land, zo deelde een CDA-woord- voerder mee. Ook het PvdA-kamerlid Van den Bergh meent, dat er in Uruguay sprake is van een schending van mensenrechten op grote schaal. Hij zegt dit in schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) naar aan leiding van een recent rapport van Amnesty International. Hij vraagt de bewindsman zijn conclusie te bevestigen. Van den Bergh vraagt zich verderaf of minister Van der Klaauw de opvatting onderschrijft, dat de KNVB gewezen moet worden op deze ernstige schending van de mensenrechten. Leidt dit niet tot de conclusie, dat de regering moet uitspreken dat de KNVB er verstandig aan zou doen niet deel te nemen aan het mini-wereld voetbaltoernooi in Uruguay?, vraagt hii Het kamerlid stelt zich op het standpunt, dat van deze wereld kampioenschappen een belang rijk propagandistisch effect kan uitgaan ten gunste van het autori taire regime in dat land en dat de mini-WK ook als zodanig is be doeld. PROVINCIE.IJSELLAND - Mi nister Wiegel van binnenlandse zaken zal morgen tijdens het overleg op zijn departement over de vorming van de nieuwe pro vincies Twente en IJsselland een nieuwe variant op tafel leggen voor IJsselland. Deze variant komt erop neer, dat Apeldoorn en omliggende gemeenten tot Gel derland blijven behoren en dat de nieuwe provincie IJsselland zal bestaan uit hel. huidige Overijsel minus Twente, maar aangevuld met de Noord-Oostpolder en de Gelderse gemeenten Elburg, Ol- debroek, Hattem, Heerde, Voorst, Brummen, Gorssel. Zut- phen, Warnsveld, Vorden en Lo- chem. mogen zijn. Daarentegen moet het ouderschap als zodanig cen traal komen te staan. Eveneens in voorbereiding is een wettelijk stelsel waarin beide ou ders, die niet of niet meer gehuwd zijn, het gezag over hun kind be zitten. Als ouders scheiden komt namelijk het ouderlijk gezag slechts aan één toe. In geval beide ouders nooit getrouwd zijn, maar wel samenleven, levert de gezag suitoefening geen problemen op Dat kan wel gebeuren in de situa tie van echtscheiding. Voor beide situaties zullen dus niet zonder meer dezelfde regels wor den gesteld. Van voogdij en toe ziende voogdij van ouders over hun eigen kind zal dan geen sprake meer zijn. Er is al voorge steld de toeziende voogdij hele maal af te schaffen. Wanneer ou ders niet samen wonen, doordat zij gescheiden zijn of nooit ge trouwd zijn geweest, zal één van hen de dagelijkse zorg voor het kind hebben en zal tenminste moeten vaststaan welke be voegdheden dit voor deze ouder met zich brengt. Op het punt van het gezag moet een ouder zo veel als mogelijk en wenselijk zijn ou derschap kunnen uitoefenen, vindt de minister AANBIEDINGEN - Ongeveer 250 studenten uit het hele land heb ben gisteren uit protest tegen de twee-fasenstructuur van minis ter Pais enige tijd de drie toe gangspoorten tot het Binnenhof in Den Haag geblokkeerd. Daar bij werden een chauffeur van de Raad van State, die op de demon stranten inreed, en twee betogers aangehouden. Rente-aftrek (Vervolg van pag. 1) Het voorstel van staatssecretaris van Amelsvoort (financiën) over de beperking van rente-aftrek legt een door de VVD gewenste koppeling tussen de aftrekbaar heid van de hypotheekrente en de hoogste schijf van het zgn. huurwaardeforlait. Dit laatste is het bedrag dat huiseigenaren bij hun inkomen moeten optellen omdat zij geen huur hoeven te be talen voor hun woning. Van Amelsvoort heeft inmiddels toe gegeven dat de grens net zo ge makkelijk gekoppeld zou kun nen worden aan een lagere schijf van het forfait. De staatssecretaris heeft zijn voor stellen voorlopig neergelegd in een brief aan de Tweede Kamer, omdat het wetsontwerp nog niet gereed is. Volgens de bewinds man zal het echter toch met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1981 van kracht worden, ook als de Staten-Generaal pas na die da tum zijn goedkeuring eraan hecht. De voorstellen, die overigens wei nig nieuws bevatten omdat vrij wel alles al was uitgelekt, zullen de overheid jaarlijks ongeveer 75 miljoen opleveren. Veruit het grootste deel hiervan is afkom stig van de algemene beperking van de rente-aftrek, slechts onge veer 10 procent heeft betrekking op de hypotheekrente. Ook de CDA-plannen komen tot een dergelijke opbrengst. De grens voor de algemene beper king van rente-aftrek is gelegd bij een maximum aan rente van 5000 plus het totaal aan ontvan gen renten. Betaalde renten boven deze 5000- grens blyven voor de helft af trekbaar, omdat het kabinet een volledige beperking van de af trekbaarheid "te rigoureus" vindt ADVERTENTIE Stockholm Wenen Casa Blanca Instanbul motregen geheel bew. regenbui licht bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. regen half bew. geheel bew. motregen onbewolkt geheel bew. motregen onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. licht bew. driftsneeuw half bew. half bew. regenbui DEN HAAG (GPD)-Het ministerie van volksgezondheid en milieu- hygiene heeft alle beschikbare gegevens in de omstreden zaak van het radioactieve afval van de Kema in Arnhem in handen ge steld van de officier van justitie. Ook het werkplan, waarin onder meer het draaiboek is opgeno men voor het afgraven van het terrein waarop het afval destijds is begraven, zal aan justitie wor den overgelegd. Naar wordt ver wacht zal dat werkplan nog vóór het einde van het jaar ter beoor deling aan het ministerie worden voorgelegd. Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) deed deze me- delingen gisteren in een bijzon dere vergadering van de kamer commissie voor kernenergie. De bewindsman liet de Kamer ove rigens met nadruk weten dat het aan justitie en niet aan de rege ring is om uit te maken in hoever re een gerechtelijk onderzoek in de Kema-affaire moet worden in gesteld. Dat geldt volgens Gin jaar ook voor de vraag of omwo nenden van het terrein als getui gen moeten worden gehoord. De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne kondigde in antwoord op vragen uit de Kamer een grondig onderzoek aan naar de stoffen die bij de afgraving van het terrein aan de oppervlakte zullen komen. Volgens de be windsman zal dat onderzoek zelfs grondiger zijn dan alle onderzoe ken die in het verleden hebben plaatsgehad. Hij verklaarde zich tegen een nieuw steekproefsge wijze onderzoek. ,,Ik geef er de voorkeur aan het gehele terrein laag voor laag af te graven. Een nieuw onderzoek met slechts steekproeven zal alleen maar ver tragend werken", aldus Gin jaar. Vaagheid De minister toonde zich bepaald niet optimistisch over de vraag in hoeverre ooit zal kunnen worden achterhaald wat zich in het verle den op het Kema-terrein heeft af gespeeld. „Die vaagheid zullen we moeten accepteren", ver klaarde Ginjaar. Ook de vraag of Kema in het verleden wel zorg vuldig genoeg heeft gehandeld, zal volgens de minister nooit he lemaal afdoende beantwoord kunnen worden. De bewindsman voegde er aan toe dat daarom ook justitie zal worden ingeschakeld bij de beoordeling van het Kema- werkplan voor de terreinafgra ving om meer onzekerheden uit te bannen. Minister Ginjaar noemde het te recht dat de Kema zelf het werk plan opstelt voor de afgraving van het terrein met radioactief afval. „De Kema is verantwoor delijk voor alles wat er tot nu toe is gebeurd en het is dan ook van zelfsprekend dat zij dat ook is voor het werkplan", aldus de mi nister. De bewindsman zei te verwachten dat het werkplan voor het eind van het jaar op het ministerie zal liggen. De even tuele instemming met de ring van het werkplan kan begin volgend jaar worden ver wacht. Ginjaar verweerde zich met kracht tegen verwijten die vooral PPR- kamerlid Leo Jansen de be windsman had gemaakt. Hij zei zich niet verantwoordelijk te voelen voor de daden van de Ke ma in het verleden. Motie Het was vooral door de toonzetting in het betoog van Jansen dat Ginjaar een door het PPR-ka- merlid ingediende motie afwees. Die motie, waarin de regering onder meer werd gevraagd er voor te zorgen dat het afval nauwgezet wordt geïnventari seerd, trok Jansen later weer in na een gelijkluidende toezegging van de minister. Forse kritiek op de gang van zaken was er ook van de kant van PvdA en D'66, al was die kritiek vooral gericht op de handelwijze van de Kema. D'66-woordvoerster Ineke Lambers sprak over een laakbare nonchalance die de Kema kan vyorden aangewreven in de kwes tie van het radioactief afval. PvdA-woordvoerster Rie de Boois noemde de aanwezigheid van het afval „ronduit een schan daal". Beide kamerleden onderschreven de noodzaak van een justitieel onderzoek. De kamerleden Lan- sink (CDA) en Braams (VVD) slo ten zich hierbij aan. Onze bontkollektie is met grote zorg en vakmanschap somen gesteld. En wordt in onze zaak voortreffelijk gepresenteerd De moeite waard om eens kennis van te nemen Als u de modellen en friuue bontsoorten bewondert, zult u bet beamen -lat is bont op niveau. Breestraat 173 - Leiden - Telefcxjn 071 123337 Uuiiuta^sn-shilvii. bin>lnm»ul Ihvlncnnr sin htm^ HuMu attritor

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7