Samengaan verschillende gehandicapten bevorderen Raad stemt in met "evenwichtig plan voor Pancras-Oost Instituut mag plan voor volkshuisvesting maken Nieuwe brug over Rijn bij Dullebakkersteeg Liever bloembakken dan politiebureau jty PAGINA 4 AD ST LEIDEN DINSDAG 2 DECEMBER 1980 Aanbeveling na onderzoek bij sociale werkplaats: LEIDEN - In de nieuwe sociale werkplaats in Leiden moet het samengaan van verstandelijk en lichamelijk gehandicapten zo veel mogelijk worden bevorderd. Dat is een conclusie van een on derzoeksgroep van de vakgroep klinische en orthopedagogiek van de Leidse universiteit. De Federatie van Ouderverenigin gen Leiden en Omstreken had de Leidse Wetenschapswinkel ge vraagd een onderzoek te laten verrichten naar de voorwaarden waaraan de huisvesting van het Industrieel Werkverband voor verstandelijk gehandicapten als onderdeel van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening (GDSW) moet voldoen zodat de verstandelijk gehandicapte op timaal zal kunnen functioneren. Het gaat in dit gevalmet name over het toeleveringsbedrijf Waard 1 en Waard 11 van de GDSW. De Fe deratie wil wegens haar verant woordelijkheid voor de verstan delijk gehandicapten met dit on derzoek een bijdrage leveren aan de totstandkoming van een werkplaats. De integratie heeft volgens de on derzoekers de beste levenskan sen als aan de volgende voor waarden wordt voldaan. Een goed vooroverleg tussen licha melijk en verstandelijk gehandi capten; rekening houden met de sociale weerstanden bij de li chamelijk gehandicapten; een goede begeleiding van de werk nemers; extra begeleiding van de groepen die integreren; begelei ding van de werkmeesters die hierbij voor onverwachte problemen kunnen komen te staan en zoveel mogelijk in spraak geven aan werkmeesters en werknemers (of ouders die hen vertegenwoordigen). De meeste betrokkenen die door de onderzoekers zijn ondervraagd, zijn vóór integratie van verstan delijk en lichamelijk gehandicap ten in de sociale werkplaats. De directie van de GDSW wil op ba sis van belangstelling en ge schiktheid van de werknemer de integratie tussen gehandicapten in de nieuwbouw uitbouwen. De Federatie van de Oudervereni gingen vindt een sociaal-peda gogische begeleiding belangrijk. De Federatie ziet zich graag meer betrokken bij de werkplaats. De werkmeesters noemen als voordelen van integratie: beter begrip voor elkaar, beter werk klimaat, meer ontplooiingsmo gelijkheden en geen vooroorde len. De nadelen die zij opsommen hebben veelal betrekking op henzelf: grotere belasting, zwaardere druk en verzwaring van taken. De werkmeesters ge ven duidelijk aan niet voorbereid te zijn op integratie en de bijko mende problemen niet aan te kunnen. De ouders en verzorgers zijn over het algemeen vóór samenwer king van verstandelijk gehandi capten met andere werknemers in De Waard, mits het zich welbe vinden van de werknemers voor op blijft staan. De werknemers, van wie het over grote deel verstandelijk gehandi capt is (257 van de in totaal 353 werknemers), reageren verdeeld. Verstandelijk gehandicapten en moeilijk plaatsbaren hebben meestal geen bezwaar tegen sa menwerking met andere catego rieën gehandicapten. Lichamelijk gehandicapten daar entegen zien in meerderheid hierin wel problemen. "Voor li chamelijk gehandicapten zou bij verdergaande integratie nage gaan moeten worden waaruit hun weerstanden bestaan. Hun ar gumenten wijzen op verlies van status, verandering in hun positie en de aard van hun werkzaamhe den", aldus de Leidse onderzoe kers. De ouders zouden volgens de pe dagogen verschillende mogelijk heden moeten zoeken of aange boden krijgen om te participeren in de sociale werkvoorziening ten gunste van de situatie van hun gehandicapte kind. 'Wanneer ouders optimaal de be langen van de gehandicapte werknemers kunnen behartigen, zal dit waarschijnlijk leiden tot een goede samenwerking met de werkplaatsleiding en de werk meesters, een betere begeleiding en meer begrip voor de situatie van de gehandicapte werknemer in de werkplaats en een meer so ciaal geïntegreerd raken van hen in de samenwerking met andere werknemers in de WSW" LEIDEN - Met een zwaar gehavende auto (zie foto) sloegen twee Leidenaars na een aanrijding op de hoek Maresingel-Warmonderbrug op de vlucht. De bestuurder was waarschijnlijk de macht over het stuur verloren en reed tegen een andere auto aan. Toen de twee Leidenaars een motoragent zagen staan,sloegen zij op de vlucht. De motoragent zette de achtervolging in en bij het slachthuis werd de auto neergezet. De beide inzittenden renden weg. Omdat de bestuurder een goede bekende was van de motoragent, mocht die voorlopig verder lopen. De duo-passagier werd aangehouden. Later bleek dat de totaal vernielde auto even te voren in Leiderdorp was gestolen. LEIDEN - Het in Amsterdam ge vestigde Research Instituut Ge bouwde Omgeving (RIGO) zal het volkshuisvestingsplan nieuwe stijl - voor '82 en de daar op volgende jaren voorbereiden. De gemeenteraad zette daarvoor gisteravond definitief het licht op groen. Na de bespreking in de raadscom missie voor volkshuisvesting werd er gisteravond weinig nieuws meer toegevoegd aan de discussie rond het nieuwe plan. dat een tijdje geleden voor het eerst werd gepresenteerd. Zoals eigenlijk wel viel te verwach ten stemde de hele raad una voor het verlenen van de onder zoeksopdracht. Die, zoals CDA- raadslid Kokxhoorn het uitdruk te, een einde moet maken aa alleen maar optellen en aftrek ken. "De hele kluwen moet maar eens worden ontrafeld dat in de toekomst meer duide lijkheid ontstaat over de woning problematiek in Leiden", aldus CDA-raadslid Kokxhoorn. LEIDEN - Volgend jaar voorjaar zal Leiden er weer een brug bij hebben. De meerderheid van de gemeenteraad besliste gisteravond namelijk dat de tijdelijke voetgangersbrug over de Oude Rijn nabij de Dullebakker steeg er moet komen. Tegen de brug stemden de PSP, D'66, CPN en de meerderheid van het CDA. "Of die brug nou tijdelijk is of definitief: wij zijn tegen, omdat het geld wel beter kan worden gebruikt", verwoordde D'66-er Hoekema de gevoelens van zijn partij. "Het heeft geen zin om de hele discussie over die brug weer te gaan voeren", antwoordde wethouder Waal (ruimtelijke ordening) hierop. De wethouder was het met CDA-er Van Zijp, die ook voor de brug stemde, eens dat er wel veel aandacht aan de begaanbaarheid van de brug moet worden besteed. Waal: "Ik heb begrepen dat Basje (Bedoeld wordt de St. Sebastiaanbrug over de Nieuwe Rijn nabij de Beschuitsteeg) moeilijk begaanbaar is voor invaliden, bejaarden en mensen met kinderwagens. Daar moet verande ring in komen". plaatsvinden werd nog eens be nadrukt door D'66-er Hoekema. die voorts stelde dat de gemeen teraad tijdens het onderzoek het plan toch voortdurend zal moe ten bijsturen. "En ondertussen kunnen we na tuurlijk ook niet met de handen over elkaar gaan zitten", ging hij verder. "Want we zullen toch, terwijl het nieuwe plan nog niet op tafel ligt, al een aantal knopen moeten doorhakken". Als voor beeld noemde hij de Stevenshof waarover belangrijke beslissin gen zullen moeten worden ge nomen. Op de vraag hoe de inspraakproce dure met betrekking tot dit plan zal worden geregeld, antwoordde wethouder Tesselaar (volkshuis vesting): "Ik zal in de raadscom missie volkhuisvesting voor 1 ja nuari '81 met een opzet komen" Tesselaar was het overigens niet eens met PPR-raadslid Van Oos ten, die vond dat ook Voorhout eigenlijk een soortgelijk plan zou moeten uitwerken zodat er een- beter regionaal beeld zou ont staan. "Als de regiogemeenten Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Voorschoten en Warmond een volkshuivestingsplan - nieuwe stijl - ontwerpen kan er volgens mij al een goed beeld onstaan van de woningproblematiek in de re gio", aldus Tesselaar. "Waar moet je je grenzen trekken als je Voorhout er ook bij gaat be trekken? Ik zie dat niet zo scherp voor ogen", zo besloot hij. LEIDEN - Zonder veel tegenstrubbelingen werd gister avond door de Leidse gemeenteraad het bestemmings plan Pancras-Oost - het gebied dat wordt begrensd door de Oude Rijn, Herengracht, Nieuwe Rijn en de Hooi gracht - vastgesteld. (n het algemeen waren de woord- voerders van de fracties vrij goed te spreken over het bestem mingsplan. Volgens de meesten was er weer een vrij evenwichtige samenhang tussen wonen en werken in de wijk ontstaan. PvdA-raadslid Koning maakte zelfs een wandeltocht door de eeuwen om dit aan te tonen. Zij eindigde haar relaas met "Het is te hopen dat het nu bereikte evenwicht kan blijven bestaan" Dat de gemeente zich soms wel eens wat vreemd opstelt ten op zichte van de bedrijven in het ge bied bleek volgens CDA-raadslid Van Zijp overduidelijk uit één zinsnede uit het plan, dat gaat over de gewenste verplaatsing van De Nie Centrale Verwar ming. "Daar staat dat het bedrijf De Nie geen antwoord op zijn brieven heeft gekregen, omdat het onderwerp zo complex in el kaar zit. Nou vraag ik u!" 'We hebben een paar keer telefo nisch contact gehad", antwoord de wethouder Waal (ruimtelijke ordening) hierop.* Dver de verhouding wonen - wer ken was het PPR-raadslid Van Oosten vergeleken bij z'n meeste collega's een geheel andere me ning toegedaan. De gemeente heeft volgens hem nog teveel concessies gedaan aan de bedrij ven in de buurt. Meer woningen, meer groen, minder verkeer, was zijn devies. Zoals viel te verwachten nam de discussie over de parkeer- problematiek in de buurt weer een groot deel van de discussie in beslag. Twee voorstellen werden er met betrekking tot dit onder werp ingediend. CDA-raadslid Van Zijp vond dat op het ir. Driessenplein een par keergarage moet worden ge bouwd, die plaats biedt aan maximaal 450 auto's. Dat is vijftig plaatsen meer dan de gemeente maximaal voorstelde. De PSP diende een motie in waarin iedere speelruimte (Of dat nou vijftig plaatsen meer is zoals de gemeente wil, of honderd zoals Van Zijp wilde) werd uitgesloten. "Wij zijn ervoor om de auto's zo veel mogelijk uit de binnenstad te weren", verduidelijkte PSP- raadslid Van de Putten, "en wij blijven vasthouden aan dat standpunt". "De PSP realiseert zich toch wel dat minder parkeerplaatsen op het Ir. Driessenplein betekent dat er meer plaatsen op de Kaas markt zullen moeten worden ge pland", reageerde wethouder Waal hierop. Zowel het CDA- voorstel als het voorstel van de PSP werd verworpen. Wat betreft het opengraven van de Uiterstegracht merkte het WD- raadslid Zonnevylle op dat hij er geen enkele behoefte aan had om die mogelijkheid in het bestem mingsplan mee te nemen. "We bekijken toch pas in 1985 of we de Uiterstegracht zullen opengra ven", aldus de WD-er. De meer derheid van de raad was het hier niet mee eens: de mogelijkheid van opengraven wel meenemen, oordeelde zij. Zelfs als dat pas in '85 ter discussie staat. Het voorstel van de PSP om op kor te termijn eens te onderzoeken waar het buurtcomité Pancras- Oost en het buurtcomité Heren gracht/Zijlsingel goed kunnen worden ondergebracht werd niet behandeld. De meerderheid van de raad besliste dat deze motie moet worden behandeld in het kader van sociaal-cultureel werk. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zetten wijk- en buurtcomités wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wensen en vragen en zal het boekwerkje binnenkort aan de gemeente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan Noordvest. LEIDEN - De bewoners van de wijk Noordvest zijn tegen het plan van de gemeente om een politiebu reau rnet parkeergarage te vesti gen op de hoek Volmolengracht/ Langegracht. De leefbaarheid van de buurt zou er daardoor niet op voorruit gaan. De bewoners zien liever dat de gemeente eens •tv- jRi." mrfS*zg&ia - m Bewoners willen geen politiebureau op de hoek Volmolengracht /Langegracht. haast maakt met het plaatsen van bloembakken, bomen en speel toestellen aan de Volmolen- gracht. De rijrichting moet bo vendien nog worden veranderd in eenrichtingverkeer naar de Langegracht, en de fietsstrook moet een fietspad worden. In Wensen en Vragen voert het buurtcomité Noordvest verder wat punten aan die nog méér ver keer uit de buurt moeten weren. Zo mag de Verversbrug niet wor den verbreed, er mag geen nieu we brug komen tegenover de Koningstraat, geen Valkbrug in twee richtingen, en de Warmon- derbrug mag alleen open voor verkeer dat de stad verlaat. Het comité blijft ervoor pleiten dat het binnenterrein van de Laken hal wordt opengesteld. Als er een paar banken en speeltoestellen worden geplaatst, heeft de buurt er een groen/speelvoorziening bij, waarvan er in de wijk nog veel te weinig zijn. Zoals zoveel Leid se wijken kampt ook Noordvest met het ontbreken van een buurthuis. Ten behoeve van de inspraak voor het verbeteringsplan, zou het buurtcomité graag een gebouw tje krijgen op een bekende plaats in de wijk, bijvoorbeeld bij Molen de Valk. Het comité vindt overi gens dat die inspraak valt of staat met vroegtijdige informatie over gemeentelijke plannen. Vaak blijkt echter dat de gemeente pas achteraf met de plannen op de proppen komt. Het initiatief om kinderen te bege leiden bij het bezoeken van een bibliotheek is bij de medewerkers van het clubhuis om verschillende Clubhuis kan kinderen naar bibliotheek vervoeren redenen ontstaan Zo heerst er volgens hen een taalarmoede in het Haagwegkwartier die de ontwikkelingskansen van de kinderen beknot. Ook moeten zij een aantal drukke wegen over steken om de bibliotheek te berei ken. De medewerkers gingen al enige tijd te voet met de kinderen van lagere schoolleeftijd naar de bibliotheek in Zuid-West. Het plan is om eventueel ook bejaar den van het nu te realiseren busje gebruik te laten maken. Op de Jjoto: Mevrouw Otten over handigt de heer E. Sliggers, voor zitter van de Stichting Wester kwartier, de brief met 3000 gul den. Op de achtergrond Greetje -Noordman, van een de initiatief neemster van het project. LEIDEN - Uit handen van me vrouw A. Otten, vertegenwoor digster van het Nederlands Comi té voor Kinderpostzegelsontving het clubhuis Westerkwartier gis termiddag een bedrag van 3000 gulden. Dit geld wordt besteed aan het vervoer van kinderen uit het Haagwegkwartier naar de bibliotheek. Met de drie mille denkt de Stichting een jaar lang elke week een aantal kinderen te vervoeren naar de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat of in Zuid-West.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4