Knop niet omgedraaid: huisarts onbereikbaar hersehi/drinks Onderscheiding twee Leidenaars 8EEQ9I Sint geeft kartonnen kerncentrale cadeau Man ten onrechte aangehouden, toch weer gearresteerd Leidse stadsrubriek DINSDAG 2 DECEMBER 1980 LEIDEN - Stel, je kind van een jaar oud krijgt op vrij dagavond zo tegen een uur of elf een pseudo-kroep- aanval. De baby kan moeilijk ademhalen en het gevaar dat de kleine stikt is levensgroot aanwezig. Je belt een huisarts, die komt even kijken, geeft het kind medicijnen en een uurtje later ligt ieder een rustig ademhalend weer tevreden te slapen. Tenminste dat is de nor male gang van zaken. Het kan echter ook anders. Dat bleek het afgelopen week einde wel bij de familie Worotikan uit de Meren- wijk. Vader Worotikan, geschrokken door de ernstige kroepaanval die zijn eéri jaar oude zoontje kreeg, belde om'kwart voor twaalf vrij dagavond de dienstdoende huis arts voor de Merenwijk. Het ant woordapparaat wees hem te recht. Hij hoorde dat de dienst van de arts in kwestie, dokter Kruis, pas om twaalf uur inging. Niet getreurd, even een andere arts bellen. "Noubelt u de dienstdoende arts maar even zijn weekenddienst begin over een paar minuten", was het ant woord. Een paar minuten later het num mer van dokter Kruis nog maar even proberen. Maar daar werd niet opgenomen. Vader Woroti kan bleef proberen, maar nee hoor geen gehoor en het kind maar hoesten. "Eerst werd er een hele tijd niet opgenomen en toen hoorde ik twee keer net alsof de hoorn van de haak werd getild en er daarna gelijk weer werd opge gooid", vertelt Worotikan achter af. Politie Ten einde raad (het kind kreeg het steeds benauwder) de dokter stelefoon maar gebeld. "Die ver telden mij", aldus Worotikan, "dat Ik het nog maar keer moest proberen en als het dan niet lukte de politie maar moest bellen". U raadt het al: het lukte niet. Dan maar de politie bellen. Daar werd wel opgenomen en die was snel ter plaatse. Ook de agenten pro beerden contact te krijgen met de dienstdoende huisarts. Maar en vanuit het huis van de familie Worotikan én het politiebureau waren de pogingen tevergeefs De pseudo-kroepaanval ging on verminderd door. De politie hakte de knoop eindelijk door. Zij bracht het kind hoogst persoonlijk naar het Elisabeth Ziekenhuius waar het kind - voor observatie - werd opgenomen. Wat is er nu precies fout gegaan9 Dokter Kruis: "Ik ging om elf uur naar bed. Ongeveer om kwart over elf ging de telefoon, maar ik nad nog geen dienst". Dus wat doet de arts: hij rent naar bene den en schakelt snel het ant- woordapperaat in. "Dat gebeurde wel drie keer. De laatste keer on geveer om kwart voor twaalf heb ik het antwoordapperaat uitge schakeld en ben ik vergeten de schakelaar om te halen, zodat de telefoon bij mij niet overging" De bel rinkelt dan wel voor de opbeller... Om half zeven zater dagochtend kwam de dienst doende huisarts daarachter. Ge volg: hij was de gehele nacht niet bereikbaar voor patiënten. Maar de huisartsen hebben toch nog een tweede, geheim, num mer, zodat ze door de dokterstele foon kunnen worden gebeld, als de eerste telefoonlijn het niet doet? "Ja, dat klopt", vertelt dok ter Kruis "Die staat naast mijn oed. Maar ik ben niet door de dokterstelefoon gebeld" Ligt de fout dan bij de dokterstele foon. "Nee", zegt mevrouw Zwart (directrice van de GG en GD), die verantwoordelijk is voor de da gelijkse gang van zaken bij de dokterstelefoon. "De dokterste lefoon draait het geheime num mer pas als er meerdere keren wordt gebeld met de mededeling dat de dienstdoende niet bereik baar is" Drie maal Vader Worotikan heeft, zo blijkt uit het dagrapport de dokterstele foon drie maal gebeld. De eerste keer, omstreeks half twaalf, Kreeg hij de mededeling dat hij eerst zijn huisarts moest bellen. Dat lukte niet dus belde hij op nieuw naar de dokterstelefoon. Hij kreeg de naam van dokter Kruis. Daar werd niet opgeno men. Weer de dokterstelefoon gebeld. Het antwoord was: "Pro beert u het nog maar een keer. Als het dan niet lukt, belt u dan de polikliniek van het Academisch Ziekenhuis maar of u langs mag komen". /ader Worotikan met op de achter grond de benauwde baby belde uiteindelijk de politie die volgens mevrouw Zwart volkomen fout handelde. "Zij hadden niet moe ten komen. Wat heeft dat voor nut? Zij zijn geen artsen, dan kan je net zo goed een timmerman sturen", vertelt mevrouw Zwart. "Als het echt ernstig is en een arts is op korte termijn niet te berei ken, stuurt de dokterstelefoon een ambulance". 'De politieagenten hadden volgens de instructies moeten werken. Zij moeten weten dat zij dan in een acuut geval de ambulance kun nen bellen". De afloop van het verhaal was bijna voorspelbaar. Niemand meent iets fout te hebben gedaan. De enige die naderhand tevreden te rugkijkt is zoontje Worotikan. De baby ligt nu rustig in het zieken huis en is helemaal hersteld van de pseudo-kroepaanval. Het had echter ook anders af kunnen lo pen.... HENNY VAN EGMOND Geen verband huidklachten 'gifaffaire'' LEIDEN - Er bestaat geen enkel verband tussen de huidklachten van een Leidse vrouw en de 'gi faffaire' in Kootwijk. Elf men sen zouden de afgelopen tijd als gevolg van het gebruik van een giftig bestrijdingsmiddel tegen bospest in Kootwijk aan kanker zijn overleden. De 45-jarige vrouw bracht tot voor een jaar geregeld met haar gezin de vakantiedagen door op een camping in Kootwijk. Omdat de zoon van de camping- beheerder ook aan kanker is overleden, rees het vermoeden dat de huidaandoening van de vrouw een gevolg was van het giftige bestrijdingsmiddel 245 T-Ester. Te meer omdat de art sen in het ziekenhuis al enige tijd tevergeefs zochten naar de oorzaak van de huidkwaal. De Leidse huidarts Van der Schroef stelde onmiddellijk een onder zoek in en is nu tot de conclusie gekomen dat er geen relatie be staat met de Kootwijkse 'gifaf faire'. Overigens zijn de huidklachten van de vrouw in middels verleden tijd. De Sint van de kamer van directiesecretaris Hazenberg (links) tot bezet gebied verklaard Plaatsvervangend-commissaris Mostert kijkt waak zaam toe. LEIDEN - Bij het Gemeentelijk Energiebedrijf Rijnland aan de Lange- gracht hadden ze zich een bezoek van Sinterklaas waarschijnlijk iets anders voorgesteld dan gisteren het geval was. Rond de klok van negen uur drong de Goedheiligman samen met zo'n tien Pieten en een aantal belangstellenden het kantoor van het energiebe drijf binnen. Directiesecretaris R.J. Hazenberg kwam het hoge bezoek op de gang tegen en nodigde de Sint uit om op zijn kamer een kopje koffie te komen drinken. De Sint en zijn gevolg gaven aan deze uitnodi ging graag gehoor. Directiesecretaris Hazenberg moest vervolgens tot zijn verbazing aanhoren dat de Sint zijn werkdomein uit naam van de actiegroep Breek» Atoomketen Rijnland tot bezet gebied verklaarde. De Sint verklaarde tegen kernenergie te zijn en het een trieste zaak te vinden dat Leiden aandeelhouder is in de kerncentrale van Dodewaard. Vandaar dat hij na overleg met zijn Pieten tot bezetting van het secreta riaat had besloten. De heer Hazenberg kreeg van een van de Pieten een kartonnen kerncentrale overhandigd die hij kon ombouwen tot wind molen. Na overleg met de politie besloot Sint om ongeveer kwart over tien vrij willig het kantoor te verlaten terwijl zijn Pieten uit volle borst zongen: "Hoort wat tikt daar kinderen. Hoort wat lekt daar kinderen, 't Is een kerncentrale die vergaat". LEIDEN - De gisteren tachtig jaar geworden P. Verver heeft giste ren in zijn woning aan de Konin- ginnelaan uit handen van bur gemeester C.H. Goekoop de gou den speld van de gemeente Lei den ontvangen. Niet omdat hij de leeftijd der sterken had bereikt, maar wegens zijn 35-jarig be stuurslidmaatschap van het Co mité Doodenherdenking en zijn vele verdiensten op cultureel ge bied voor de stad. Zo was hij op richter van het Toonkunstkoor, waarvan hij bovendien vele jaren, van 1951 tot 1974, secretaris was. Ook op maatschappelijk terrein was de heer Verver actief, o.m. als lid van de raad van commissaris sen van woningbouwvereniging Tuinstadswijk. Burgemeester Goekoop reikte gis teren ook een eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uit. N.J. Hoger- vorst is na een bijna 25-jarig dienstverband bij de sociale dienst in Leiden met pensioen gegaan. De huldiging had plaats in de vestiging van de sociale dienst aan de Apollolaan. Hoger- vorst zegt bij de sociale dienst het "hele evangelie" te hebben doorlopen: van woonwagenbe woners tot bejaardenzorg. Hij was maatschappelijk werker, maar heeft zich ook met de admi nistratie beziggehouden. "Ik vind het jammer dat ik er nu mee moet stoppen", zegt hij. "Ik ben 65, maar voel het me nog niet" Vrouwensoos gaat sluiten LEIDEN - De wekelijkse v soos Femke gaat sluiten, o.m. wegens de slechte opkomst. In plaats daarvan komt er in het Volkshuis aan de Apothekersdijk een maandelijkse avond met o.m cabaret, vrouwenfilms en diverse thema's. Morgen is de laatste we kelijkse soosavond en op 12 de cember wordt er ter afsluiting voor vrouwen een feest georgani seerd. Bromfietser aangereden LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Voorschoten moest gister ochtend even na achten naar het AZL worden gebracht, na een aanrijding op de hoek Hooi- gracht-Ir. Driessenstraat. De jongen heeft vermoedelijk een hersenschudding en enkele kneuzingen. De Voorschotenaar reed op de Hooigracht volgens getuigen zonder licht. De auto mobilist, die uit de Ir. Driessen straat kwam, zag hem niet. Eigen auto én staatseigendom vernield LEIDEN - De Leidse politie hield vannacht om even over twaalf uur een 21-jarige Lei- denaar aan. Hij stond bij de Kiekendiefhorst achter een auto met een opgebroken kof fer. In zijn handen had hij een breekijzer. De Leidenaar was het afgelopen weekeinde al aangehouden wegens diefstal van een auto. Dus dacht de politie hem op heterdaad te betrappen. Op iiei politiebureau aangeko men werd de man in de wachtkamer gezet. Later bleek dat hij mede-eigenaar was van de auto. Toen de poli tie de man uit de wachtkamer haalde om het voor hem goe de nieuws te vertellen, bleek dat hij de verwarming uit el kaar had gehaald. Hij werd daarom niet voor vernieling van een auto aangehouden, maar voor het vernielen van staatseigendom. ADVERTENTIE irnak je dmt huw nol... md Itmclü! Herschi Sinas met zuiver koolzuurhoudend water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Drmks Hoensbroek. tel. (045) 21 17 77 door René van der Velden Jaap Visser Palen (3) De ongewassen betonpalen op de fietsroute Merenwijk-Sta- tion blijven een bron van el lende tot ze weg zijn. In drie weken tijd zijn tenminste ze ven (brom-)fietsers tegen palen ter hoogte van de krui sing met de Gooimeerlaan geknald. Alle zeven liepen lichte verwondingen op en konden hun fiets of bromfiets zo goed als afschrijven. De een keek bij regenweer wat al te lang naar beneden, de an der werd verblind door het licht van een bromfiets. De gemeente heeft vorige week een van de gevaarlijkste be- tonpaaltjes weggehaald. Maar ook dat zet geen zoden aan de dijk. Het nieuwste slachtoffer van een andere betonpaal vlak in de buurt is al weer be kend: Peter Vermond uit de Kopervlinder (Merenwijk). Zich van geen gevaar bewust reed hij zondagmiddag bij de kruising in de richting van het station. "Ik zag die paal niet staan" zegt Peter een dag later met een zwaar gekneusd scheenbeen. Hij mag voorlo pig niet lopen. De voorkant van zijn bromfiets heeft bete re tijden gekend. Bij verkeerswethouder Cees Waal ligt inmiddels een brief van bewoners uit de Bloe- menbuurt (Merenwijk) over de "onveilige poorten van be tonnen palen en andere knel punten voor fietsers". In een gesprek met wethouder Waal wil de buurt toelichten dat zonder obstakels op het fiets pad toch auto's van een fiets pad geweerd kunnen worden. De vakbond voor fietsers ENFB zal morgenmiddag tijdens de gebruikelijke zeswekelijkse lunch van de vakbond met Waal reeds haar kritiek op de "levensgevaarlijke" palen lo- Wethouder Waal die zich overi gens meestal lopend door de stad begeeft kent de situatie op de fietsroute zelf maar al te goed. Op 1 november fietste h ij nog over de route met een heel gezelschap gemeente raadsleden om verworvenhe den en knelpunten voor de Leidse fietser aan den lijve te ondervinden. Hij viel toen nog over de slechte reparatie door de Spoorwegen van de fietsroute bij het Maredijk- viaduct. Langerak (rechts) over Van Aken (links): "Van Aken is representatief genoeg om lintjes door te knippen, maar werken kan ie niet". Van Aken noemt de opmerkingen van Langerak "cynisch, in de zin dat hij niet weet waar hij het over heeft** Onder meer dit feit (dat Waal erover viel) geeft de initiatief nemer van de fietstocht voor gemeenteraadsleden, PvdA- raadslid Wim van der Pluijm, het idee dat de tocht een suc ces was. En laat het nu juist diezelfde Van der Pluijm zijn die ruim een jaar geleden te gen een ongewassen beton paal op de fietsroute botste. Ik keek wat al te lang naar een paar paarden in de wei. Die mogen wel wat meer te eten krijgen, dacht ik nog. En hop daar lag ik. Met een verkreu kelde fiets ben ik naar huis gestrompeld. Zeven weken heb ik met een gebroken arm rondgelopen. Aanvankelijk schaam je je rot: het is zo stom om tegen een paal aan te rij den". Misschien schamen de mensen die die stomme palen laten neerzetten zich nog wel Carrière doormodderen terwijl goede (of minder slechte) wethou ders staan te popelen om de plaats over te nemen? Een motie van wantrouwen is toch een goed democratisch recht van de gemeenteraad.... Het VVD-gemeenteraadslid Nico Langerak legde onlangs aan een gehoor van liberale studenten uit waarom hij er moeite mee heeft slechte wethouders beentje te lich ten. "Wethouders zijn men sen die Ccfrrière willen ma ken" zei Langerak. "Zij willen burgemeester worden. Als een wethouder een slechte naam krijgt door moties van wantrouwen dan kan zo'n wethouder een burgemees terschap wel vergeten". Langerak is niet de eerste de beste. Hij heeft zelf de nodige ervaring met carrière maken. Een aantal maanden geleden solliciteerde hij naar het bur gemeestersambt in het Bra bantse gat Fijnaart, boven Roosendaal. Ons raadslid schopte het ver. Hij zat bij de laatste drie. Uiteindelijk haalde hij het niet omdat Ftj- naart een Nederlands-her vormde burgemeester wen ste. Langerak is katholiek. Fijnaart (6600 inwoners) kreeg uiteindelijk een Ne derlands-hervormde VVD- burgemeester. Bij de spoedcursus "politieke vorming" van Langerak aan de liberale studenten putte Langerak echter niet uit zijn eigen rijke verleden. Het hui dige PvdA-raadslid Tinus van Aken, de gewezen wet houder van economische za ken. stond Langerak als le vend voorbeeld voor ogen. Tinus wilde destijds hogerop, burgemeester worden in Zaanstad. Volgens Langerak heeft Van Aken het burge meesterschap niet gehaald omdat de Leidse gemeente raad hem om de oren heeft geslagen met de ene na de an dere motie van ongenoegen, treurnis en wat dies meer zy. Langerak zelf vond Van Aken best wel geschikt voor een re delijk grote gemeente als Zaanstad: "Van Aken is re presentatief genoeg om lin tjes door te knippen En wat blijft er in een middelgrote gemeente als Zaanstad nog meester dan lintjes knippen en politie en brandweer Ja dat kan ie wel. Je moet hem alleen niet vragen om te wer ken, zoals bij een kleinere gemeente waar een burge meester soms de post ruimte lijke ordening heeft. Werken, nee dat kan ie niet" Hoe zit dat ex-wethouder Van Aken? Heeft u van die moties van wantrouwen ooit nadeel ondervonden? "Als je zolang in de politiek zit als ik dan krijg je een bepaalde be roepshouding", vertelt Van Aken. "Van die moties heb ik zelf geen nacht wakker gele gen. Of het effecten had op een burgemeesterschap in Zaanstad? Over Zaanstad praat ik niet met u. Daar rea geer ik niet op" De opmerkingen van Langerak noemt Van Aken "cynisch, in de zin dat Langerak met weet waar hij het over heeft. Een burgemeester van plaatsen boven de 30.000 inwoners wordt van alle beleidstaken afgesloten, behalve dan .van politie en brandweer. Dat weet iedereen" zegt Van Aken. "Langerak heeft mij nooit verteld wat hij u heeft verteld. Hij moet dat mij maar eens persoonlijk komen ver tellen. Maar zou het kaf van het koren moeten scheiden. Waar gaat het nu allemaal om?". Van Aken heeft in elk geval de indruk dat in de Leidse politiek maar al te veel zaken aan de grote klok wor den gehangen puur en alleen om effect na te jagen. Een partijgenoot van Van Aken, loco-burgemeester Cees Waal, is zo'n iemand die er niet vies van isom er wat uit Ie flappen omwille van het ef fect. Waal die in het burge- meesterloze tijdperk van Lei den een half jaartje burge meester mocht spelen vindt de stellingen van Langerak ook maar flauwekul: "Moties van wantrouwen tegen wet houders maken voor een sol licitatie naar een burgemees terspost volgens my niets uit Het is meer een loterij Neem nou de oude AR-wethouder Kret. Die is zo bekritiseerd door de gemeenteraad; die is nu toch ook burgemeester. Zaken als godsdienst bij voorbeeld kunnen echter wel een rol spelen". En niet te vergeten de politieke kleur, de opleiding, de leeflyd en het gelukkig lotje.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3