LEIDSCH DAGBLAD Politie Verovert' kraakpand CDA wijst voorstel af Grens Polen-DDR totaal afgesloten vandaag Ministerie voor het blok gezet Plastic cent weer snel uit de handel Na hevige gevechten rondom de Grote Wetering 4» Oisterwijk toonaangevend in eiken Specialisten EIDSCH DAGBLAi SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DINSDAG 2 DECEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36336 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte S nge 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon AMSTERDAM (ANP) - Het ministerie van financiën gaat via een klacht bij de officier van justitie een einde maken aan het gebruik van plastic muntjes ter vervanging van de schaarse cent. Bij ongeveer 360 levensmiddelenbedrijven in Noord-Holland wordt het plastic muntje gebruikt als betaalmiddel. Het surrogaat-betaalmiddel is in omloop gebracht door een grossier uit het dorp Blokker. "Al mijn afnemers klaagden steen en been over het tekort aan cen ten", vertelt grossier Pieter Karsten. "Iedereen modderde maar aan met zelfgemaakte kartonnetjes of rondde de prijzen af. Toen heb ik 20.000 plastic muntjes laten persenIedere winkelier kan ze van me krijgen voor een tientje per duizend stuks" Beperking rente-aftrek levert weinig op DEN HAAG - Het CDA is niet tevreden over het ka binetsvoorstel de renteaf trek voor hypotheken te beperken vanaf f 540.000. In een eerste reactie op de gisteren bekendgemaakte voorstellen van staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) liet de grootste rege ringsfractie weten de gekozen grens te hoog te vinden. Zelf kwam de fractie vorige week met een initiatiefvoorstel met een grens van f 475.000. Een van de indieners van dit voor stel, het kamerlid Van Muiden, noemde gisteren in een eerste reactie f540.000 „maatschappe lijk te hoog" Hij kondigde aan dat het CDA met wijzigingsvoor stellen deze grens omlaag zal proberen te brengen. Ook is, net als bij het CDA-plan, door het ka binet een algemene regeling voorgesteld voor het aan banden leggen van betaalde rente. Hier voor komt een grens te liggen bij f5000. Het initiatiefvoorstel van het CDA gaat uit van de grens van vier ton (guldens van 1979). Dank zij de stijging van de bouwkosten is dit nu f 475.000 geworden. De WD heeft nog niet gerageerd. De libe ralen willen het voorstel eerst in eigen kring bespreken. Zij hebben zich altijd fel verzet tegen elke beperking van de af trekbaarheid totdat de WD-mi- nisters met de nu gekozen rege ling akkoord gingen. (Zie ook pagina 7) AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse politie is vanmiddag na hevige gevechten met krakers en sympa- tisanten de gekraakte panden van de Grote Wetering aan de Weteringschans binnengedrongen. Dat gebeurde aan de voorkant van de panden, waar een pantserwagen een gat in de muur had gemaakt. Ook aan de achterzijde gingen leden van de mobile eenheid naar binnen. Op dat moment bevonden zich zo'n 35 krakers in de panden, waarvoor een ontruimingsvonnis geldt. Onder dekking van de mobiele eenheid ruimt een bulldozer de barricades op die krakers e hadden opgeworpen. i sympathisanten Rusland ontkent zenden van reservisten WENEN-DEN HAAG - De Sowjet-Unie heeft het af gelopen weekeinde de drie westelijke geallieerden in West-Berlijn op de hoogte gesteld van het volledig afsluiten van de grens tus sen Polen en Oost-Duits- land voor westerse waar nemers. Delen van de grensstrook waren al verboden gebied. Volgens de cor respondent van de Britse BBC zijn ook alle verloven voor Oost- duitse soldaten ingetrokken. De maatregelen volgen op een steeds kritischer geluid in de officiële Russische en Oosteuropese pers, waarbij Polen openlijk werd ge waarschuwd voor een herhaling van de invasie van Warschau- pacttroepen in Tsjechoslowakije in 1968. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken ontken de overigens geruchten als zou den reservisten naar de Russisch- Winterse buien Veel bewolking en enkele buien, waar van sommigen met hagel of sneeuw. Minimumtemperatuur van 4 graden aan zee tot om het vriespunt in het bin nenland. Middagtemperatuur omstreeks 5 gra den. Krachtige aan de kust af en toe stormachtige noodwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 DECEMBER Zon op: 8.27 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 3.39 uur; onder: 15.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.05 en 12.29 uur, laagwater te 8.08 en 20.32 uur. Poolse grens zijn gezonden en in staat van paraatheid zijn ge bracht. In de Verenigde Staten, waar her haaldelijk gewaarschuwd is te gen een Russisch ingrijpen in Polen, heeft men nog geen bewij zen voor een algehele mobilisatie die een invasie in Polen zou ver eisen. Maar volgens een rege ringswoordvoerder in Washing ton kan iets dergelijks wel in voorbereiding zijn. In de andere Oosteuropese landen hebben met name Tsjechoslowa kije en de DDR zich bijzonder scherp uitgelaten over de situatie in Polen. Mocht het tot een inter ventie komen dan wordt ver wacht dat 'deze twee landen zich bij de Sowjet-Unie zullen aan sluiten, evenals Hongarije. Van Roemenië, dat doorgaans een meer onafhankelijke politiek voorstaat, wordt verwacht dat het zich, evenals in 1968 in Tsjecho slowakije, afzijdig zal hou den. De Amerikaanse senator Charles Percy, zojuist teruggekeerd van verkennende gesprekken met de Russische leiders voor de nieuwe regering van Ronald Reagan, zegt in het Kremlin onomwonden te hebben meegedeeld dat een Rus-- sische interventie in Polen elke kans op ontspanning in de ko mende jaren vernietigt. „Het ge bruik van geweld in Polen zou het aangezicht van de aarde ver anderen. Het zou een wapenrace teweegbrengen zoals sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer is meegemaakt", aldus Per cy. In Warschau heeft de eerste secre taris van de Poolse communisti sche partij, Stanislaw Kania, gis termiddag de met spanning te gemoet geziene zevende zitting van het Centrale Comité partij geopend. (Zie hierover pa gina 9). Tegen de gevel bungelde intussen een aantal containers met 35 tot 40 man marechaussee, die zich bezighielen met het slopen van dakkapellen. De grimmige stemming werd ludiek doorbro ken toen de eerste marechaus sees het dak bereikten en daar feestelijk tegemoet werden ge treden door een sinterklaas en een zwarte piet. Op straat werd op deze confrontatie met applaus gereageerd. Honderden belangstellenden wa ren daar inmiddels samenge stroomd. De gehele gebeurtenis werd vanuit de lucht gen door politiemensen helikopter. Officiële verklaringen spraken vanmiddag van drie gewonden en drie arrestanten na de gevech ten, die zich tot in de verre om trek van de Grote Wetering voor deden. Verwacht werd echter dat het aantal gewonden wel groter zal zijn. In totaal waren er een kleine tweeduizend politieman nen beschikbaar, van wie er ten minste duizend waren ingezet. Leden van de Raad van Kerken en een aantal verslaggevers bevon den zich in één van de panden van de Grote Wetering waarvoor geen ontruimingsvonnis geldt. De leden van de Raad van Kerken wilden erop toezien dat dit pand niet werd ontruimd. Gisteravond braken er rond de kraakpanden rellen uit toen groepen jongeren met auto's, benzinevaten, verkeersborden en straattegels barricades opwier pen. Volgens de krakers ging het hierbij om een tegenactie voor de op handen zijnde ontruiming van de Grote Wetering. barricades onmiddelijk op en duwde een auto in het water. De Mobiele Eenheid voerde enkele charges uit. Met traangas en wa penstok werden de krakers in de richting van het Rijksmuseum gedreven. Toen de ME na deze ac tie terugkeerde naar de Grote We tering, betrokken de krakers op nieuw het kruispunt voor de kraakpanden. Gewonden Bij de ongeregeldheden vielen aan de zijde van de politie twee ge wonden. Eén agent liep een ver stuikte enkel op en een ander werd door drie demonstranten in elkaar geslagen toen hij in zijn au to stapte. De man hield er een ge broken neus aan over. Twee meisjes van 21 en 23 jaar wer den door de politie in de kraag gevat toen zij bij de Westland Hy potheek Bank aan het Rokin ste nen door de ruiten gooiden. Rond half twee vanacht was het weer rustig rond de Grote Wete ring. De ijzige vrieskou zal daar mede debet aan zijn geweest. 20 PAGINA'S Minister Van Aardenne van economische zaken heeft in de Tweede Kamer flink wat kritiek over zich heen gekre gen. Er hangt nog teveel mist over de brede maatschappe lijke discussie die over kern energie op gang zou worden gebracht, vindt men PAGINA 7 Nieuwe radioserie over jun kies PAGINA 5 Dammer Harm Wiersma had teleurstellende start PAGINA 9 Bonden hebben nieuw plan voor Avebe PAGINA 11 EG-top weinig optimistisch over economische toekomst PAGINA 13 Weerstanden tegen emanci patie PAGINA 14 FNV-bonden nog niet op één lijn PAGINA 17 Vanavond debat Taiwan-order (Van i onzer verslaggevers) Gijzelingskwestie Christopher naar Algerije WASHINGTON (Reuter/DPA)-De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Warren Christopher, is vannacht naar Al gerije vertrokken. Daar zal hij het Amerikaanse standpunt inzake de gijzelingskwestie duidelijk maken. Iran heeft daarom ver zocht. Christopher zal de "verduidelij king" overhandigen aan het Al gerijnse ministerie van buiten landse zaken, dat het stuk ver volgens naar de Iraanse regering zal sturen. Volgens welingelichte bronnen zal Christopher de Iraniërs laten we ten dat het antwoord alléén spreekt voor de regering-Carter en mogelijk niet meer zal gelden als Reagan het Witte Huis be trekt. DEN HAAG - Het ministerie van buitenlandse zaken zit danig in zijn maag met het debat dat vanavond in de Tweede Kamer wordt gehouden voor de leve ring van onderdelen voor kern centrales aan Taiwan. Belang rijke informatie voor het debat ontbreekt nog. De Kamer heeft echter geëist dat minister van der Klaauw, die vanmiddag uit Luxemburg zou terugkeren nog deze week op heldering geeft. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft de minister daar alleen van avond tijd voor. Het probleem is dat Taiwan wel het verdrag heeft ondertekend dat een verspreiding van de techno logie op het gebied van kern energie en kernwapens moet te gengaan, maar dat het land noch door Nederland, noch door de Verenigde Naties wordt erkend. De VN erkent om die reden ook de handtekening van Taiwan on der het verdrag niet. Onduidelijk is nog of dat voor Nederland ook geldt. Op het ministerie gaat men er voorlopig van uit dat Nederland zich zal houden aan de verdragen en de richtlijnen van het Weense agentschap. Als dat zo is dan mag RSV geen nucleair materiaal aan Taiwan leveren. Mocht het toch gebeuren, dan valt de levering ook buiten de con trole van het Internationaal Atoomenergie Agentschap in Wenen. Dat is de instantie die moet toezien op een vreedzaam gebruik van plutonium, de stof die zich in het afval van kerncen trales bevindt en tevens geschikt is voor de aanmaak van kernwa pens. Het agentschap heeft Tai wan in het begin, van de jaren ze ventig als lid afgewezen. De medisch specia list- listen hoeven voorlo- niet meer dan achtduizend gulden per jaar in te leveren. De Landelijke Specialisten Ver eniging is dat tijdens een ge heim overleg met het kabinet overeengekomen. Minister Van Aardenne en staatssecretaris Veder-Smit hebben dat ak koord bereikt. Minister Albeda is het met het nieuwe "matigings plan" eens. De betrokken bewindslieden zul len het akkoord deze week in een brief aan de Tweede Kamer uit de doeken doen Zeker is nu al dat het daar op verzet kan rekenen. Niet alleen van de op positie, maar ook van het CDA dat herhaaldelijk op een forse matiging heeft aangedrongen. Het kabinet leek zich tot voor kort in die wens te kunnen vinden. Verzet in de kamer komt dan ook veel minder uit de lucht vallen dan de brief van het kabi net. Het akkoord met de specia listen is in feite een nieuw bewijs van het onvermogen van deze regering om de (top)salarissen in de sfeer van de vrije beroe pen aan banden te leggen. Het inkomensbeleid van achter eenvolgende kabinetten is steeds voor een belangrijk deel gericht geweest op de inko mens van loontrekkers. De aanpak van de tarieven van specialisten en notarissen leek een eerste stap in de richting van een totaalbeleid voor alle inkomens in Nederland. Minister Albeda onderschreef de noodzaak daartoe recentelijk bij de presentatie van de begroting van zijn ministerie Bij die gele genheid kondigde hij een zg "raamwet" voor alle inkomens aan. Op die manier zou de re gering meer greep krijgen op de verdiensten van alle Nederlan ders. Die wet ontbreekt echter nog. Ook van de voorgestelde matiging van tachtigduizend gulden door de specialisten komt voorlopig niets terecht. Eerst gooide de president van de Haagse recht bank mr. Blaauw roet in het eten. Hij vernietigde de prijsbe- schikking waarmee de regering de specialisten een nieuw ta riefstelsel wilde opleggen. De juridische basis voor die be schikking rammelde. Albeda heeft tot vorige week be nadrukt nog voor het einde van het jaar met een voorstel te zul len komen om de specialisten alsnog tachtig mille te laten in leveren. Het voorstel is er nu, maar de ma tiging is tien keer zo laag als de regering aanvankelijk zelf wilde Acht mille op een gemiddeld in komen van drie ton is 2,75% inleveren. Minder dan loontrek kers met een inkomen van 65.000 door de loonmaatre gel moeten afstaan Een handtekening van juist mi nister Albeda onder een plan voor een dergelijke matiging is curieus. Zijn uitgangspunt. "De zwaarste lasten op de stevigste schouders" lijkt daarop niet van toepassing Dat maakt de voor gestelde loonmaatregel nog moeilijker verkoopbaar dan de ze al was. Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu meteén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 2t4. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1