"Alleen deeltijd-banen als ambtenaar dat pikt Slaapplaats deelnemers corsomoeilijk Progressieven boos op Botten Lot Groene Brug is nog steeds onzeker Herstel Alkebad voor rekening van aannemer Katwijks onderzoek moet uitsluitsel geven "Tuinder kan energie probleem zelf oplossen' fi Woningbouw mag toch in Hazerswoude-dorp DINSDAG 2 DECEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 15 ALKEMADE - De kosten, die zijn gemaakt voor herstel van het Al- kebad, zullen door de aannemer moeten worden gedragen. Een rapport van TNO heeft aange- toond, dat de aannemer verant woordelijk is voor de ontstane gebreken. Wethouder H.M.L. van Duijkeren l deelde gisteravond in de raads- I commissie financiën van Alke- made mee, dat de betrokken fir- ma inmiddels door het college schriftelijk van één en ander op de hoogte is gebracht. "We wach ten een reactie van die kant nu rustig af," aldus de wethouder. |De commissie kon zich vinden in een voorstel om het jongerenkoor l "De Toekomst" de mogelijkheid J te geven in een lokaal van de j openbare lagere school "Elcker- lyc" te repeteren. Het koor wil dat op de donderdagavond van zeven tot negen uur gaan doen. Aan huur zal f. 444 per jaar moeten worden opgebracht. De peuterspeelzaal in Rijpwetering zal nog dit jaar een subsidie van ruim tweeduizend gulden krij gen. De raadscommissie had er geen moeite mee. De subsidie voor 1981 is al in de nieuwe ge meentebegroting verwerkt. Op verzoek van het raadslid W. van Nugteren (CDA) zal worden on derzocht welke tarieven in om liggende gemeenten, zoals Nieuwveen en Leimuiden, voor de onroerend goed-belasting worden gehanteerd. "Misschien kunnen we ons voordeel er mee doen," aldus Van Nugteren. Wet houder Van Duijkeren vond het best. ALKEMADE - Het Progressief Akkoord in Alkemade is zeer verbolgen over de handelwij ze van burgemeester P. J. Bol- ten tegenover het PA-raadslid F.C. Hoogenboom. Bolten heeft gebruik gemaakt van een door Hoogenboom zelf geschrapte en ook niet uitge sproken passage uit een re laas van het raadslid over het gemeentelijk personeelsbe leid. Progressief Akkoord acht dat strijdig met het „goede fatsoen" en verwijt Bolten een „smet te hebben geworpen op uw goede trouw tegenover de raad in het al gemeen en Hoogenboom in het bijzonder" In de gewraakte passage stond te lezen dat Hoogenboom het gemeentebestuur „overge voelig" vond en „paniekerig" zou reageren op elke spelde- prik ten aanzien van dat per soneelsbeleid. Elders stond te lezen dat Hoogenboom het gemeentebestuur „autori tair" vond ten opzichte van het personeel. Dat laatste heeft Hoogenboom, in tegen stelling tot het eerste, wel uit gesproken. Bolten heeft beide passages van Hoogenboom gebruikt om te constateren dat het raadslid tegenstrijdigheden verkon digde, hetgeen er op zou wij zen dat het raadslid er alleen maar op uit is om, hoe dan ook, het gemeentebestuur aan de schandpaal te nagelen. Progressief Akkoord is hier zeer boos over. "U heeft in uw antwoord op zijn betoog openlijk gebruik gemaakt van een passage die de heer Hoogenboom in zijn tekst had doorgehaald en die hij niet heeft uitgesproken. Zelfs heeft u die niet uitgesproken zinsnede vergeleken met wat hij wel gezegd heeft en daar uit uw conclusie getrokken", aldus PA. dat verder zegt dat Hoogenboom zijn tekst na het uitspreken ervan „in goed vertrouwen aan een ambte naar heeft gegeven, om het opstellen van de notulen te versnellen en te vergemak kelijken". Zoals bekend is Progressief Akkoord niet erg te spreken over het personeelsbeleid op het gemeentehuis. De PA- fractie zou graag zien dat er een medezeggenschaps commissie komt voor de ambtenaren. Het gemeente bestuur (burgemeester en wethouders) wil daar niet aan, omdat er geen behoefte aan zou zijn. Een enquête onder de ambtenaren over de be hoefte leverde een respons van slechts vijftig procent. Maar ook al vulde slechts de helft van de ambtenaren het formulier in, de andere helft sprak zich in ruime meerder heid wel uit vóór het instellen van zo'n commissie. PA, dat bovendien twijfels heeft over de wijze van en quêteren (waardoor veel ambtenaren voor het invullen van het vragenformulier zou den zijn teruggeschrokken), vindt het niet juist dat toch de conclusie is getrokken dat er onder de ambtenaren niet voldoende animo is voor een medezeggenschapscommis- Fred. Hoogenboom BOLLENSTREEK - Groepen die deelnemen aan het bloe mencorso van de bollen streek zullen tijdens het weekeinde van 25 en 26 april moeilijk een slaapplaats kun nen vinden. Voorgaande ja ren werden de groepen gro tendeels ondergebracht bij particuliere kamerverhuur ders. Het aantal adressen waar men terecht kan is ech ter zodanig teruggelopen dat de boekingen die reeds zijn gemaakt het aanbod al geheel beslaan. Wim Rovers, directeur van de Noordwijkse WV, noemt hiervoor twee oorzaken. "De mensen zoeken deze tijd an dere manieren om wat extra te verdienen. Het gedoe met 'gasten'.in hun huis zien ze niet meer zo zitten. Een ande re factor is volgens mij de jeugd, die tegenwoordig veel mondiger is en bij ouders pro testeert tegen het verhuren ven kamers". Langzaam begint zich de laatste jaren een kentering af te te kenen wat betreft het aanbod van kamers. "Dit probleem geldt niet alleen voor Noordwijk, maar ook voor Hillegom en Noordwij- kerhout. De mensen die tij dens het weekeinde waarin het bloemencorso zich af speelt bij ons aan de balie komen, kunnen wij waar schijnlijk niet meer aan een particulier adres helpen", al dus Wim Rovers. Vooral in het voorjaar zitten de WV-kan toren in de kust- en bollen streek met hun handen in het haar. Wim Rovers: "Eerdere berichten gingen in de rich ting van een algemeen tekort over het hele jaar. Zover wil ik nog niet gaan. De grootste nood bestaat er tijdens de drie drukke weekeinden in het vooijaar. Met Pasen, het weekeinde van het bloemen corso en tijdens het 1 mei- weekeinde stromen er veel mensen naar onze streek. Het particuliere aanbod schiet dan tekort, 's Zomers hebben wij nog niet zoveel problemen gehad, maar daarbij moetje wel in je achterhoofd houden dat de afgelopen vier zomers niet zo best zijn geweest. Voor zover ik het nu kan bekijken is de toekomst echter nog niet verontrustend". KATWIJK - "Ook mensen die deeltijd-arbeid willen ver richten, kunnen solliciteren naar deze functie" Als alles meezit voor ver nieuwers op het gebied van de arbeidsverhou dingen in Katwijk, zullen in de loop van het volgend jaar alle advertenties waarin burgemeester en wethouders van de bad plaats ambtenaren op roepen als kandidaat voor een bepaalde baan, de bovenstaande medede ling bevatten. Tussen nu en maart van het vol gend jaar onderzoekt de afdeling personeelszaken van het Kat- wijkse gemeentehuis of deeltijd arbeid op de secretarie al dan niet gewenst is. Ook zal deze vraag onderwerp van gesprek zijn tij dens komende stafvergaderin gen van de verschillende afdelin gen op het raadhuis. Onderzoek en gesprekken moeten een rapport opleveren, dat in raadscommissies (voor advies erover aan burgemeester en wet houders) en de gemeenteraad (voor de uiteindelijke beslissing) zal worden besproken. Daarna zal de gemeente Katwijk het ver schijnsel deeltijd-banen moge lijkerwijs actief gaan bevorderen. Behoefte Aanleiding tot het onderzoek is het verzoek tot het invoeren van deeltijd-werk van het socialisti sche raadslid R. de la Haye-Hiet- kamp. Zij vroeg daar om tijdens de behandeling kort geleden van de begroting (het overzicht van inkomsten en uitgaven) voor 1981 van de gemeente. De la Haye ver onderstelde dat aan het hebben van slechts een gedeeltelijke baan grote behoefte bestaat, ook in Katwijk. Wethouder N. Par- levliet (CDA) van personeelsza ken zegde toen toe te onderzoe ken of die behoefte er ook werke lijk is. Chef H. van der Schee van de afde ling personeelszaken op de ge meente-secretarie zegt er zonder meer voor te zijn dat er meer deel- tijd-banen op het raadhuis in Katwijk komen (er zijn er nu vijf). Het ligt echter niet aan hem al leen of De la Haye haar zin krijgt. Van der Schee: "We willen via een enquete onder zoeken of de ambtenaren bij ons het zullen pikken als er collega's met een gedeeltelijke baan ko men. Kijk, als je zo'n systeem persé wilt invoeren, dan komt het er. Maar je kunt het niet hebben dat onze mensen nieuwkomers met een halve dagtaak met de nek gaan aankijken. Vandaar eerst ons onderzoek" 'Hogere regionfen' Hij vertelt dat met name op de ty pekamer en aan de telefoon ba nen zijn te vinden die twee men sen samen kunnen doen. In de 'hogere regionen' zal dat moeilij ker worden."Hoewel het natuur lijk altijd mogelijk is de taken van één baan over twee mensen te verdelen", aldus Van der Schee, die daaraan relativerend toe voegt: "Hoewel het bijvoorbeeld moeilijk zal worden het chefschap van de stedebouwkundige afdeling door twee mensen te laten doen. In dat werk mag de continuïteit niet worden onderbroken én het zal al lastig zijn één goede vakbekwa me kandidaat te vinden" Duurder Hoewel de chef personeelszaken meent dat, gezien de huidige maatschappelijke ontwikkelin gen (meer werkloosheid en de wens om de man-/vrouwrollen meer door elkaar te laten lopen), gemakkelijk mensen voor ge deeltelijke banen zijn te krijgen, ziet hij daarin voor de geméénte toch wel de nodige nadelen. Hij somt op: "Op de eerste plaats is het natuur lijk duurder. Als werkgever be taal je twee keer de sociale lasten. Daarnaast is de bereikbaarheid van de mensen minder goed. Rechtspositioneel zijn er vragen, bijvoorbeeld: moet men onder alle voorzieningen die wij bieden vallen? Tot slot kun je je afvragen of we ook voor kinderopvang moeten gaan zorgen als je deel- Vakbonden NOORDWIJK - "Voor het energievraagstuk en de problemen rond het milieu in de bloemen- en bollensector is best een oplossing te vin den. Voorwaarde hiervoor is dat men attent de vinger aan de pdls houdt" M. Zandwijk, voorzitter van de Katholieke Land- en Tum- bouwbond (LTB) afdeling Noordwijk, zei dit gister avond tijdens een ledenver gadering van de bond in de badplaats. Wat de sector bloemisterij be treft denkt Zandwijk hierbij aan minder energievereisen- de rassen, het gebruik van energieschermen en noppen folie en onderzoek naar een lagere nachttemperatuur voor de verschillende bloem soorten. In de bloembollensector is het volgens Zandwijk het millieu dat de aandacht vraagt. Met name noemde hij de proble men rond de dompelbaden voor narcissen en hyacinten. Het onderzoek naar een ande re methode hiervoor wordt met kracht voortgezet. In zijn openingstoespraak riep Zandwijk de kwekers op vooral de hoop niet te verlie zen: "Het inkomem van een agrariër verloopt even grillig als het weer van het afgelopen seizoen. In de groeiperiode was het te droog. Tijdens de oogst was het te nat. En de vorst in het najaar zorgde voor een nieuwe verstoring van de plantenwereld. Be langrijk blijft echter dat de kwekers de zaken positief blijven benaderen om het imago van de tuinbouw te verbeteren" useren NOORDWIJK - De aparte vak bonden voor tuinders en voor bloembollenkwekers van de afdeling Noordwijk van de Katholieke Land- en Tuin- bouwbond (LTB) worden op geheven. In plaats hiervan komt er één Vakbond Tuin ders. Tijdens de vergadering van de LTB afdeling Noordwijk werd gisteravond door het goedkeuren van een wijziging van het afdelingsreglement hiervoor de weg vrijgemaakt. Beide vakbonden kennen veel raakvlakken en kunnen daar om ook zonder bezwaar fuse ren, aldus is het standpunt van de LTB. De LTB-ers keurden de be leidsprogramma's van de beide vakbonden, die tot de fusie nog een zelfstandig le ven leiden, goed. Splits salaris van tuinders NOORDWIJK - Het wordt hoog tijd voor een uitsplitsing van het ondernemersinkomen in een reserveringsdeel, een in vesteringsdeel en een con- sumeringsdeel. Dit werd gisteravond bepleit tijdens de behandeling van de beleidsnota van de Katholie ke Land- en Tuinbouwbond afdeling Noordwijk. Zo'n splitsing is vooral belangrijk om belastingredenen. Ook bleek gisteravond dat het ledenaantal van de LTB blijft groeien. O.R. de la Haye (PvdAlPPR): "Er bestaat in Katwijk behoefte c hebben van een gedeeltelijke baan. tijd-arbeid op grote schaal in voert". Over die laatste vraag zegt Van der Schee tot besluit. "Ik zeg dat om dat het een vrouw is geweest die om invoering van deeltijd-werk bij de gemeente heeft gevraagd. Maar ook door rolwisseling kun je nu mannen krijgen met een halve baan die ergens met hun kind of kinderen heen moeten tijdens hun werk". Er moeten al met 'al nog heel wat vragen worden beantwoord voordat de gemeente Katwijk (Van der Schee:. "Via een heel geleidelijk proces") deeltijd-ar beid gaat invoeren. Of niet, na tuurlijk. JOS VAN DER MEER Erepenning voor vogelclub NIEUW-VENNEP - Het bestuur van de vogelvereniging De Meer- vogels uit Nieuw-Vennep heeft de erepenning van de gemeente Haarlemmermeer gekregen. De medaille werd uitgereikt door wethouder Joop Licher, die in een toespraak zei dat de gemeen te veel waardering heelt voor verenigingen zoals de Meervo- gels. De vereniging zorgt naast het organiseren van tentoonstel lingen ook voor het onderhoud van de volière bij de kinderboer derij Dierenvreugd. HAZERSWOUDE - Het bouwplan voor 24 koopwoningen achter slagerij Tol in Hazerswoude Dorp kan worden uitgevoerd. De ge meenteraad vn Hazerswoude zal de Werkgroep Opbouw en Wo- ningbezit BV uit Zwijndrecht tenminste geen strobreed in de weg leggen. Een voorstel om dat door middel van een voorberei- dingsbesluit wel te doen, zoals PvdA en PPR graag wilden, is af gestemd. Ook een voorstel van raadslid G. de Ruiter (WD) om er nog een maandje over te denken heeft het niet gehaald. Wel zit het meer raadsleden zoals C.G. van Spronsen (CDA), niet erg lekker dat er in Dorp ver schillende terreinen te vinden zijn waar particulieren maar wat aan kunnen "rommelen" zonder dat de gemeente daar erg veel aan kan doen. Maar het gaat de meer derheid te ver om daar nu zo'n particulier (in dit geval een on dernemer) de dupe van te laten worden. Tenslotte kan de raad de Zwijndrechtse projectontwik- HAZERSWOUDE - Een wange drocht of een karakteristiek dorpselement, veilig of juist on veilig: hij staat er nog steedo, de Oostvaartbrug in Hazerswoude Dorp.Inmiddels alom bekend als de "Groene Brug". De verwar ring omtrent de toekomst van de brug is zo langzamerhand com pleet. Wordt de oude ophaler nu in zijn oude luister hersteld of moet hij plaats maken voor een brede betonnen brug met fiets paden? Na uren en uren vergaderen is men er in Hazerswoude nog steeds niet uit. Misschien staat één ding zo langzamerhand vast: van dé vijftien raadsleden hebben er veertien hun keuze nu wel defini tief bepaald. En van die veertien zijn er precies zeven die voor op knappen en eveneens zeven ver vanging dooreen betonnen brug. Zodat alles af lijkt te hangen van dat ene raadslid, WD'er S.J. Fransen. Al tweemaal moest hij verstek laten gaan toen er over de Groene Brug werd gestemd. Eerst bleef de raad steken op 30 november op een onbeslist (ze ven tegen zeven). Afgelopen donderdag presteerde de raad, nog steeds zonder Fransen, het om met zeven tegen zeven stem men niet te kunnen beslissen of het voorstel waarover op 30 okto ber niet beslist kon worden in stemming gebracht moest wor den. Dat klinkt ingewikkeld, maar het komt er op neer dat ge wacht moet worden op de terug keer van Fransen om een beslis sing te kunnen nemen. Fransen zelf, herstellend van een operatie, houdt de spanning er nog even in. Weliswaar heeft hij in 1979, toen er ook al over het al dan niet vervangen van de Groe ne Brug werd gestemd, zijn voor keur uitgesproken vóór een nieuwe, betonnen brug, maar dat 1979 wat andere feiten en argu menten naar voren gekomen. Die wil ik, zodra ik thuis ben, eerst eens in alle rust op een rij zetten voordat ik een standpunt in neem." Aldus Fransen, die ver wacht pas in januari weer zijn opwachting in dc gemeenteraad zegt weinig. Want in september 1979 waren tien raadsleden. meerderheid dus, daar voorstan der van. Omdat het nemen van een definitieve beslissing toen nog werd uitgesteld vanwege een aantal (financiële) onduidelijk heden, moest echter nogmaals over de Groene Brug worden ge stemd. Dat gebeurde dus op 30 oktober van dit jaar, waarbij bleek dat verschillende raadsle den waren omgezwaaid. Of ook Fransen zich inmiddels heeft geschaard in de rij van in woners die de Groene Brug wil len behouden laat hij nog in het midden. "Er ziin sinds september te kunnen maken. "Misschien ben ik aan het eind van deze week wel weer thuis, maar ik denk niet dat ik van de dokter al de raads vergadering van 19 december mag bijwonen." Hazerswoude moet dus nog even geduld hebben. Hoewel: "Je zult zien dat op het moment dat ik er weer ben esn ander raadslid ver stek laat gaan", zo voorspelt Fransen. Waarmee het WD-raadslid aan geeft dat er niets zeker is als het gaat over de Groene Brug. En dat klopt met de feiten tot dusver, in 1973 werd al gedacht over ver vanging van de ophaler door een betonnen, zeer brede, brug. In 1976 nam de raad het besluit de huidige brug te vernieuwen, om vervolgens in 1979 weer te kiezen voor een nieuwe betonnen brug Het doen van voorspellingen is dan ook uiterst gewaagd. WD-er SJ. Fransen keiaar geen verwijten maken met betrekking tot het bouwplan. De "schuld" Ügt bij het college van burgemeester en wethouders en, in het verlengde daarvan, de ge meenteraad zelf. Doordat de ge meente verzuimt terreinen als achter slagerij Tol te beschermen met een bestemmingsplan, kun nen al dan niet wenselijke bouw plannen vrijwel ongehinderd worden uitgevoerd. Met PvdA en PPR is de rest van de gemeenteraad eigenlijk wel van mening dat er maar eens haast gemaakt moet worden met een bestemmingsplan. Het probleem is echter, dat de gemeente niet goed weet wat voor ontwikkelin gen zij nu wel voorstaat in Ha zerswoude Dorp. De meerder heid van de raad heeft burge meester en wethouders dan ook niet onder druk willen zetten door middel van een voorberei- dingsbeslult (dat B en W ver plicht binnen een jaar een be stemmingsplan te ontwerpen). Een voorstel voor zo'n voorbe- reidingsbesluit, waarmee ook het plan voor 24 woningen eventueel kan worden tegengehouden, was afkomstig van PvdA-raadslid G. van der Lecq. Overigens is de gemeenteraad ver deeld over de vraag of het bouw plan van de Werkgroep Opbouw en Woningbezit wel of niet wen selijk is. Burgemeester en wet houders hebben er bijvoorbeeld niet zo'n moeite mee, omdat an dere, gemeentelijke, bouwplan nen nog twee of drie jaar op zich laten wachten. Met die 24 huizen kan toch enigszins aan de behoef te op kortere termijn worden vol daan. Veel raadsleden betwijfelen dat echter, gezien Je vnj hoge prijzen van de 24 huizen, waarvan er achttien in de duurdere premie- sector en zes in de (nog duurdere) vrije sector worden gebouwd. In Hazerswoude is meer behoefte aan goedkopere huizen. De 24 huizen zullen in mindering wor den gebracht op het aantal huizen dat straks in het gemeentelijk plan "Boterpolder" gebouwd zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15