Kania kondigt hervormingen in Poolse top aan over economie Opnieuw zware schok in rampgebied Zuid-Italië Geen optimisme Europese Negen DE MID LOTTO PAKT UIT! Eerst langs de kadoboetiekvan EG wil Polen helpen Van der Klaauw: „Eerst overleg met Washington" DINSDAG 2 DECEMBER 1980 Op woensdag 17 december is er een feesteii|ke Mid Lotto Op hel nummer van het maandformule speciale Mid Lottoformulier vallen vele duizenden prijzen, die deze keer groter zijn dan ooit Ooveno er twee super speciale prezen van 25 000 gulden Wie slim is. vult meer maandformuiieren m of volgende week nog een paar Mid Lotto s Want ho formulieren, hoe meer formuhernummers. hoe meer kansen Gratis kansen op vele duizenden extra prijzen en bovendien: twee extra grote prijzen van f25.000,* netto! Dit zijn de extra prijzen: laatste 5 cijfers »-d1 00 Wist u dat? Bijna de helft van de Lotto gekten gaat naar goede doelen Enkele voorbeelden recreatiesport trammgen. wedstrijden jeugdkampen, sportkeuringen en allerlei andere uitkeringen aan de amateursport (o a clubhuizen) maar ook voor speeitumen bibWeker gezinsverzorging, bejaardenhulp. Rode Kruis en andere t-rursverenigmgen. ROME (AFP/GPD) - Een nieuwe zware schok heeft gisteravond het rampgebied in Italië getrof fen. Volgens het seismologisch instituut van Monteporzio ten Vele overlevenden waken bij de puinhopen van hun huizen in de hoop dat er nog overlevenden zijn. Om besmetting te voorkomen draagt deze vrouw een maskertje voor haar gezicht. zuiden van Rome was deze schok op twee na de sterkste van de schokken die zich na de vernieti gende van een week geleden hebben voorgedaan. "Nieuwe schokken, zelfs nog sterkere, worden niet uitgesloten geacht", zo voegde men hier van de kant van het instituut aan 'toe. Het lukt de Italiaanse autoriteiten niet de door de aardbeving ge troffen bevolking in Zuid-Italië tijdelijk naar andere onderko mens als hotels aan de kust over te brengen. Zondag wilde men beginnen met de evacuatie van ruim 70.000 mensen, maar gister avond hadden volgens rege ringscommissaris Zamberletti voor de hulpactie nog maar 160 daklozen hun dorpen verlaten. Vele overlevenden willen wachten tot de laatste slachtoffers onder het puin vandaan zijn gehaald. Volgens officiële cijfers liggen er nog steeds bijna 1.600 mensen onder het puin. Ter plekke zegt men echter, dat het er aanzienlijk meer zijn. Gevaar voor epide mieën bestaat er volgens het mi nisterie van volksgezondheid 'in Rome vooralsnog niet. Wel zijn soldaten begonnen met het op ruimen van loslopende honden en katten om te voorkomen, dat epidemieën ontstaan. Pompei werd gisteren voor het publiek gesloten wegens gevaar als ge volg van de voortdurende aard schokken. Nederlandse hulp Voor rechtsteekse hulp aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Italië, is gisteren in Bus- sum het nationaal comité Ne derland helpt Italië opgericht. Het initiatief hiertoe is genomen door de Bussemse mevrouw Fre- derika Kloosterboer, die van haar broer Peter, die al dertien jaar in Carvo (Noord-Italië) woont, een alarmerend telefoontje kreeg in de trant van "Doe iets in Neder land. Help" Een girorekening (4044) is inmid dels geopend. Kloosterboer "Het comité richt zich op hulp op lan- Het rampgebied in Italië werd gisteren opnieuw geteisterd door zware sneeuwval. Een oude vrouw loopt met een tas vol extra kleren terug naar het tentenkamp waar zij is ondergebracht. gere termijn. Het eerste doel is Het is geen hulp via de Italiaanse duizend caravans voor de slacht- i ma.ar rechtstreeks via offers van de aardbevingsramp. e Nederlandse organisaties" correspondent Anton Koene) WENEN - De eerste-secretaris van de Poolse communisti sche partij, Stanislav Kania, heeft gistermiddag de met spanning tegemoet geziene zevende zitting van het Cen trale Comité van de partij geopend. In zijn openingsrede, die geheel door de Poolse radio en televisie werd uitge zonden, kondigde hij belangrijke sociale en economische hervormingen aan. Veel belangrijker dan deze aan- Gunst kondiging is voor de Polen echter wie er op het punt staan uit het Centrale Comité te gaan verdwij nen en wie de sterke man wordt in het Politburo. Op de lijst van slachtoffers van de laatste zuive ring staan vijf namen. Tot degenen die worden weggezui verd behoort waarschijnlijk de eerste-secretaris van de commu nistische partij van de afdeling Warschau, Alojzy Karkoska, die zijn lidmaatschap van het Polit buro kwijtraakt. Uit het Politbu ro staan ook op het punt te ver dwijnen Wladyslaw Krucczek en misschien Andréi Werblan, die beiden ten dele verantwoordelijk worden gesteld voor de rampen die tijdens het Gierek-regime de Poolse economie hebben geteis terd. Twee kandidaat-leden van het Politburo, Emil Wojtaszek en Jerzy Wazczuk, van wie de laatste pas in september naar het Polit buro is gepromoveerd, lopen de kans hun post te verliezen omdat zij te conservatief zijn en ver dacht worden met de Gierek- maffia bemoeienissen te hebben gehad. (ADVERTENTIE) In de top van de partij en van het Politburo vechten partijsecreta ris Stanislav Kania, zijn minister president Josef Pinkowski, de vroegere minister van buiten landse zaken en vice-premier Thadeuz Grabski om de gunst van de partijleden. Zij houden nauwkeurig de activiteiten in de gaten van generaal Mieczyslaw Moczar, van wie wordt gezegd dat hij de rijzende ster is in de nieuwe politieke constellatie. Generaal Moczar, die wordt geacht in het bezit te zijn van 800 gehei me persoonlijke dossiers over het privéleven van iedere leidende communist door heel Polen, is de stem van het Poolse nationalis me. Hij wordt gehaat en gevreesd onder de meer liberalen. Men neemt aan dat hij zit te wachten op zijn kans en op het moment' dat de huidige Poolse leiders bij na onvermijdelijk falen in hun poging aan de eisen van de sta kers tegemoet te komen en de aan de rand van de afgrond staande Poolse economie te redden. Ge neraal Moczar wacht tot het land roept om een sterke man die Po len kan leiden. De genoemde vijf leden die moge lijk uit de top van de partij of het Politburo worden verwijderd, zijn op een of andere manier ver bonden met het vroegere Gierek- regime. Als dit vijftal zijn congé krijgt, is er niemand meer over om de talrijke corrupte autoritei ten te beschermen die onder Gie- De Poolse partijleider Stanislav Kania tijdens zijn openingstoespraak op de algemene vergadering van het Centrale Comité van de Verenigde Poolse Arbeiderspartij. rek een machtspositie hebben opgebouwd en die het land van zijn economische bronnen heb ben beroofd om een on rechtvaardig groot stuk van de kleine Poolse economische koek voor zichzelf binnen te halen. Paraat Het zou voorlopig het laatste optre den kunnen zijn van de oude communistische garde. En de nieuwe leiders zijn niet zo naïef dat ze hen laten vertrekken met een gouden handdruk. Om die reden zijn de garnizoenen in en om Warschau in staat van paraat heid gebracht en hebben hoge ambtenaren opdracht gekregen Warschau tot nader order niet te verlaten en telefonisch bereik baar te zijn. De nieuwe leiders houden zonder meer rekening met de mogelijk heid van een coup van de kant van de communisten van de har de lijn onder het 140 leden tellen de Centrale Comité. De aankondiging van de per soonswisselingen en degradaties wordt niet eerder dan in de loop van vandaag verwacht. Verwacht wordt ook dat een aantal jonge progressieve autoriteiten uit de verschillende Poolse gewesten de plaatsen van de vertrekkende leden zullen innemen. In Polen is echter nooit iets zeker voordat het officieel beslist is. En dan nog is het de vraag of het ooit zal wor den gerealiseerd. LUXEMBURG (ANP) - De Eu ropese Gemeenschap is in beginsel bereid Polen hulp te verlenen, hoogstwaarschijn lijk in de vorm van voedsel hulp. Minister Van der Klaauw die sprak over hulp 'tegen zachte voorwaarden', verklaarde de indruk te hebben dat het ver lenen van hulp aan een land dat in grote economische moeilijkheden verkeert, niet wordt gezien als een inmen ging in de binnenlandse aan gelegenheden van Polen. ,,De nood is hoog gestegen, hulp verlening is een zaak van menselijkheid en solidari teit", zo zei hij. Polen heeft, aldus conferentie- kringen, het meest behoefte aan hulp in de vorm van rundvlees, graan en boter. De gemeenschap heeft dit jaar een goede graanoogst gehad, de voorraden rundvlees be dragen 275.0000 ton en die van boter in totaal 300.000 ton. Naar verluidt heeft Polen de lidstaten benaderd met het verzoek om 100.000 ton rundvlees te leveren en een evengrote hoeveelheid graan. Maar dat is niet bevestigd. Evenmin werd bevestigd dat de Gemeenschap bereid zou zijn 20.000 ton boter te leve ren, plus nog eens 40.000 ton rundvlees. De EG zou dat voedsel ter beschikking wil len stellen tegen prijzen die tien a dertig procent onder de wereldmarktprijzen liggen. LUXEMBURG - Er is in 1981 geen economische opleving te ver wachten. Op deze pessimistische conclusie verenigden de rege ringsleiders van de Europese Ne gen zich gisteren in Luxem burg. Op de eerste dag van hun Europese Raad overheerste volgens pre mier Van Agt „overwegend scep ticisme" over de een half jaar ge leden nog uitgesproken verwach ting dat het volgend jaar econo misch beter zou gaan. De Franse president Giscard bena drukte dat de werkloosheid - nu ruim zeven miljoen mensen in de negen EG-landen - een „psy chologische drempel" heeft be reikt. De Negen waren het erover eens dat de stijgingen van de olieprijzen de wortel van de eco nomische terugslag vormen en verbonden daaraan de conclusie dat het olieverbruik moet ver minderen en snel op andere energiebronnen moet worden overgeschakeld. De Negert zijn bereid de voedsel hulp aan Polen op te voeren, als mede Italië te helpen bij het overwinnen van de gevolgen van de aardbevingsramp. De schade in Italië bedraagt volgens de Ita liaanse premier Forlani twaalf miljard gulden in twee jaar - aan voorziene uitgaven voor recon structie in de verwoeste steden en dorpen. Nederland heeft vori ge week al tien miljoen gulden voor dit doel ter beschikking ge steld. Er is sprake van dat de EG als geheel 120 miljoen dollar voor haar rekening zal nemen. Voor het begin van de halfjaarlijkse Eurotop, die ditmaal zonder veel resultaat zal eindigen, bepleitte de Duitse regeringswoordvoer der een „positief Europees sig naal" naar de nieuwe Ameri kaanse president Reagan. Dit als antwoord op de verzekering van Reagan aan bondskanselier Schmidt onlangs dat de VS voor taan nauw met Europa willen samenwerken. Omdat „gemakkelijke oplossin gen" voor de economische crisis niet voorhanden zijn, zoals menig Noorwegen laat wapens VS opslaan OSLO (DPA) - Het congres van de sociaaldemocratische partij, die in Noorwegen regeringspartij is, heeft zich met grote meerderheid uitgesproken voor de aanleg van wapenopslagplaatsen in Noor wegen. Het gaat om depots met zware conventionele wapens. Deze wapen- en munitieopslag- plaatsen moeten in geval van nood een snelle actie van Ameri kaanse troepen aan de noord- flank van de NAVO mogelijk maken. Het Noorse dagblad 'Aftenposten' herinnerde er in verband met de ze kwestie aan dat de Sowjet- strijdkrachten op het aan Noor wegen grenzende schiereiland Kola over taktische kernwapens beschikken. woordvoerder liet weten, kwa men enkele regeringschefs met bescheiden plannetjes-om-best- wil. Naast een Duits voorstel voor een EG-commissaris voor indus triële vernieuwing, viel het Ne derlandse voorstel op volgend jaar een gezamenlijke zitting van de ministers van financiën, van economische zaken en van so ciale zaken van de Negen te hou den. Van Agt gaf toe dat een soortgelijk plan een halfjaar geleden op een complete mislukking was uitge lopen. Maar de vakbeweging dringt er sterk op aan. En dat is op zichzelf al een goede reden, zo verklaarde de Nederlandse mi- nister-president. Hij vond wel dat de conferentie, als ze er komt. „in de publiciteit goed begeleid dient te worden om te hoge verwach tingen te voorkomen" De Europese Commissie kreeg op nieuw opdracht een studie te maken van de herziening van de EG-begroting, opdat minder aan de landbouw wordt uitgegeven. Politiek pikant was volgens Van Agt dat Frankrijk, Duitsland en Engeland uitdrukkelijk lieten weten gekant te zijn tegen verho ging van de 1-procentsgrens voor afdracht van BTW aan Brussel - één van de „eigen financiële middelen" van de Gemeen schap. Israëlische minister in staat van beschuldiging: O O (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische mi nister van godsdienstzaken Aboe Chatsera, lid van de Nationaal Religieuze Partij, is officieel in staat van beschuldiging gesteld op verdenking van het aannemen van steekpenningen in ruil voor het toekennen van overheidsgel den aan enkele religieuze leer scholen. De minister wordt ervan beschul digd 25.000 gulden in eigen zak te hebben gestopt. Hij had deze gel den gekregen van enkele leer scholen, die ten onrechte gelden hadden ontvangen van het minis terie van godsdienstzaken. De ju ridische adviseur van de regering heeft gisteren het Israëlische parlement verzocht de immuni teit die de minister als parle mentslid geniet op te heffen, op dat de minister terecht kan staan. Reeds enkele maanden deden ge ruchten de ronde over de frau duleuze activiteiten van de mi nister. De politie heeft in totaal acht gevallen van de aan de mi nister toegeschreven overtredin gen onderzocht, maar in de mees te hiervan was niet voldoende bewijsmateriaal aanwezig. De voornaamste getuigenis tegen de minister zal afgelegd worden door een partijgenoot van hem, die als bemiddelaar dienst heeft gedaan bij het overhevelen van de gelden. Deze. de ex-burge- meester van Bnebarak, heeft van de politie de belofte gekregen vrijuit te gaan in ruil voor zijn ge tuigenis tegen de minister. (ADVERTENTIE) Over Midden-Oosten DE SC AU PRE.' sKADÖSCAi AU PRESENTS SENTSKADÖSC f-TS CADEAU PRESEJ JSKADÖSCADEAl i speciale verslaggever Jan Gerritsen) op de koopavonden tot 21.00uur geopend Leiden: Nieuwe Rijn. LUXEMBURG - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wil eerst contact opnemen met de nieuwe Amerikaanse regering, voordat hij namens de Europese Negen begint dan een nieuwe ronde besprekingen over de kansen van een Europees vredesinitiatief in het Midden-Oos ten. Tot nieuw, verkennend overleg werd in principe besloten op de Europese Raad van egeringsleiders in Luxemburg De poging van de Negen om in het Midden-Oosten een bijdrage tot de vrede te vinden, moet doorgaan, aldus de conclusie van de Negen. Minister Van der Klaauw denkt ook zelf op reis te gaan. Daarnaast wil hij een aparte ambassadeur benoemen. A.s. vrijdag is het Sinterklaas/^ Hartstichting en nog tientallen andere doelen te veel c Uw Lotto-geld is dus altijd goed besteed

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13