Ik ben geen spectaculaire voorzitter In de winter hebben ze het moeilijk Vrouwelijke gastarbeiders vragen om solidariteit Nieuwe haar speld Meidenboek van De Bonte Was "Echtscheidingsbelasting" VERA HAMM VAN DE EMANCIPATIECOMMISSIE DINSDAG 2 DECEMBER 1980 De Rap-Or is om je haar op te sieren. Kort of lang, de speld is altijd wel op de een of andere manier aan te bren gen. De Rap-Or houdt niet alleen het haar bijelkaar maar kan ook heel goed als versiering worden gebruikt. Het systeem werkt heel eenvoudig. Je neemt een streng haar vast; draait die een paar sla gen houdt de Rap-Or er dwars te genaan, breng het haar over de speld, waarbij je het uiteinde in de richting van de hoofdhuid brengt. Houd het uiteinde stevig vast en draai met de andere hand de speld voorzichtig in het rond. Prijs kleinste formaat kunststof 9,95. Verguld 16,95. Van Cutex is er een nieuwe lipstick die aquastick wordt genoemd. Het is een vochtvasthoudende lipstick, die verkrijgbaar is in 24 kleuren. Prijs 7,95. Van Biotherm zijn er twee nieuwe vochtregulerende produkten: hydrothermal, een crème die zo wel overdag als 's nachts kan worden gebruikt 21,95. Deze crème is speciaal voor de dunne, droge, vochtarme huid. Vooreen normale en enigszins vette vocht arme huid is er de hydrothermal fluide, eveneens 21,95. RIJSWIJK - „Ik ben geen spectaculaire voorzitter", zegt Vera Hamm-Rijsdijk, die onlangs door staats secretaris Kraaijeveld is benoemd tot voorzitter van de Emancipatiekómmissie (EK). „De EK bestaat waarschijnlijk nog maar een half jaar en in die tijd wil ik de lopende zaken afhandelen en zorgen dat er een verslag komt van het werk dat de commissie heeft verricht" De EK is in 1974 ingesteld en heeft tot taak de regering te adviseren over een te voeren emancipatiebeleid. In de cember '79 zou de EK officieel zijn afgetreden, maar op ver zoek van de staatssecretaris zet de commissie haar werk voort, totdat - op advies van de EK zelf-«en Emancipatie Raad (ERTis ingesteld. „In de ER zal ik geen zitting nemen' aldus Vera. „Ik heb teveel an dere verplichtingen" De 59-jarige juriste volgde Paula Wassen op, die half ok tober haar ontslag nam, om dat ze de situatie op het secre tariaat van de EK „onwerk baar" vond. Vier van haar vijf beleidsmedewerker s waren het afgelopen jaar overgesto ken naar het secretariaat van staatssecretaris Kraaijeveld. De EK was een aflopende zaak en dus kozen deze me dewerkers voor de zekerheid van een vaste aanstelling. Toen Kraaijeveld de EK ver zocht nog wat langer aan te blijven, stelde Paula Wassen als voorwaarde dat het secre tariaat aangevuld zou wor den. De staatssecretaris ging akkoord. Een jaar later was die belofte echter nog niet na gekomen, terwijl het werk van dc EK aanzienlijk in om vang toenam. Reden voor Paula Wassen om niet langer de verantwoordelijkheid te willen dragen voor de gang van zaken in de commissie. Vier andere leden deelden Paula's mening en dienden tegelijk met haar hun ontslag Vervelend Vera: „Ik heb Paula's punten van kritiek natuurlijk over wogen, zoals ieder lid van de EK.. Er is een aantal zaken vervelend gelopen, maar voor mij is dat geen reden om een gat te laten vallèn in de advi sering. We bestaan, zo simpel ligt dat. Voor vrouwenbewe gingen moet er een adres zijn waartoe ze zich kunnen wen den. En er ligt nog een aantal adviezen, waar al veel werk aan is verricht. De EK zal haar uiterste best doen om die za ken op tijd af te ronden" Vera Hamm is benoemd op voordracht van de overige le den van de Emancipatie kommissie. Sinds de instel ling eind 1974 is ze lid van de EK en vanaf september '78 was ze vice-voorzitter. „Ei genlijk was ik de enige die voor het voorzitterschap in aanmerking kwam", aldus Vera. „De meeste leden heb ben een betaalde baan. Ik doe onbetaald werk, in schoolbe sturen en vrouwenorganisa ties, en daar is het makkelij ker uitstappen" „Misschien zijn mijn verwach tingen van de EK wat lager geweest dan die van Paula. Ik vind dat 'we in vijf jaar tijd heel wat hebben bereikt, neem nu alleen al de aanstel ling van een staatssecretaris voor emancipatiezaken. Door gebrek aan werkkrachten zullen we minder werk kun nen afleveren, dat besef ik, maar dat doet mij geen Pijn" Vrouwengilde Vera Hamm heeft een lange be stuurlijke loopbaan achter de rug. Zij is twintig jaar lid ge weest van het Katholiek Vrouwen Gilde, waarvan vijf jaar als voorzitter. Het K VG is een organisatie die veel aan dacht schenkt aan vrouwen projecten in de Derde Wereld. „Ik heb veel belangstelling voor het internationale vrou wenwerk", zegt Vera. „Die in teresse is gegroeid sinds mijn afvaardiging in '71 naar de VN-vergadering van de Commission for the Status of Women". „Op dit moment ben ik alge meen vice-voorziter van de World Union of Catholic Wo men Organisations, waarbij dertig miljoen vrouwen uit de hele wereld zijn aangesloten. Als ik mijn taak als voorzitter van de EK heb neergelegd, hoop ik daar weer veel tijd in te kunnen steken" ,Ik heb altijd veel vrijwilli gerswerk gedaan. Daar ben ik eigenlijk als vanzelf ingerold. Na de oorlog, toen ik mijn rechtenstudie had voltooid, was er zoveel vernield en dus ook zoveel werk om op te bouwen. En ja, dat laat je dan niet liggen omdat je er niet voor betaald krijgt". „In de oorlog ben ik vanuit Dordrecht naar het Limburg se Geleen verhuisd. Daar woon ik nog steeds en ik voel me er prima thuis. Het is wel een eind reizen van Geleen naar mijn werk in het Boog aardcentrum van CRM in Rijswijk. Zes uur per dag ben ik kwijt aan reistijd" Nieuwe krachten Een van de taken van Vera Hamm is om, samen met de nog te benoemen voorzitter van de Emancipatie Raad, nieuwe krachten aan te trek ken voor het secretariaat, Vera: „Eindelijk krijgen we versterking. De beleidsme dewerkers krijgen een vaste aanstelling en zullen automa tisch overgaan naar de ER. Hopelijk gaan er ook een aan tal commissieleden door naar de ER, dat zal de continuiteit van het emancipatiewerk ten goede komen. Maar zij zullen net als iedereen de sollicita- tiepr ocedure moeten vol gen" Zodra de raad geïnstalleerd is, zal iedere minister bij be leidsvoornemens die direct en indirect met de positie van de vrouw hebben te maken, advies moeten vragen aan de raad. Vera: „Nu geeft de EK alleen adviezen over zaken die direct op de emancipatie van de vrouw betrekking nebben. Daarin schieten we te kort. Ook een plan als Be stek '81 moet knelpunten in de emancipatieontwikkeling aanpakken. Wij zouden heb ben geadviseerd om de ar beidstijd te verkorten". „Er zijn ongelooflijk veel zaken die indirect met de man vrouw-rol hebben te maken. De ER zal niet over al deze zaken kunnen oordelen, maar een duidelijke keuze moeten maken. Ik denk niet dat we bang hoeven te zijn dat de ER vertragend werkt op het rege ringsbeleid. In dezelfde tijd dat een minister bezig is met zijn beleidsplannen, kan de ER zich buigen over advie zen. Tenminste, ik denk dat zoiets mogelijk is" Ten slotte: „Ik hoop dat het 'ge rommel' in de EK niet de in druk heeft gewekt dat het emancipatiebeleid maar een zooitje is. Dat zou erg jammer zijn. Ik ben vol enthousiasme over het werk en geloof dat we nog veel kunnen en moeten doen" Lekker in de behaaglijk kamer, goed in het licht in de vensterbank, op tijd hun natje... je zou denken dat de kamerplan ten het de komende winter maanden best naar hun zin heb ben. Was 't maar waar. Juist in de wintermaanden vertonen ze vaak vreemde verschijnselen. Laten bladeren vallen of de bladeren krijgen dorre, bruine randen.. Nee, vele hebben het echt moei lijk, wat u in veel gevallen kunt voorkomen. Zodra u 's avonds de overgordijnen dichtdoet - energiebesparing, nietwaar? - dan koelen de plan ten op de vensterbank flink af. Vriest het buiten, dan daalt de temperatuur vlak achter de ruit aan de binnenkant tot een be denkelijke laagte. De wortelkluit van de plant kan bevriezen even als de bladeren die tegen het glas drukken, tot de stengels toe! Want 's nachts zet u de kamer verwarming op een laag pitje, hetgeen vooral in de vroege mor genuren sterke afkoeling achter de overgordijnen betekent. Wel doet u, zodra u opstaat, die overgordijnen weer open, maar dan is het kwaad al geschied! Trouwens, daarna strijkt de warme lucht van de radiator, meestal ook onder de venster bank aangebracht, opstijgend langs de planten, hetgeen ze erg veel vocht doet verdampen. Een ongezonde toestand. Doet u de overgordijnen 's avonds dicht, zet dan eerst de planten aan de goede kant van dat gordijn. En om die snelle verdamping tegen te gaan, zoudt u eens kunnen overwegen om de potten in een Een buurthuis in een afbraakbuurt van een middelgrote Nederland se stad. Er is nogal wat werkloos heid onder de bewoners, met alle bijbehorende spanningen. Veel mensen uit de buurt zijn familie van elkaar. In dit decor speelt het jongste boek van de feministi sche uitgeverij De Bonte Was. Het heet „De Meidenklup", het verhaal wordt verteld door „Triens" die als vrijwilligster komt werken in het buurthuis (omschreven als een oude barak met één zaaltje, een keukentje en een malerialenhok). Vier jaar lang trekt ze op met de vijftien meisjes die in het buurt huis een club vormen, onder de naam „meidenklup". Hel boek is het verhaal van de problemen en twijfels van deze meisjes tussen hun elfde en vijftiende jaar. Met moeders die doodsbenauwd zijn dat hun dochter „een slet" wordt, met vaders waar ze soms bang voor zijn. met broers die de dienst uitmaken voor hun zusjes, met leerkrachten die het vanzelfspre kend vinden dat meisjes naar een huishoudschool gaan (en dat de den de meisjes in dit boek dan ook automatisch). Er is angst voor jongens, maar toch willen ze allemaal een vriendje hebben, want dat hoort zo. De eerste uit de club die met een vriendje komt, wordt als „ge slaagd" bekeken door de andere clubleden. De competitie van „wie er het mooist en knapst uit ziet" komt snel op gang. er ont staat concurrentie en onderlinge jaloezie. En op de achtergrond zijn de moeders met hun agressie en onvrede over hun eigen leven: aan de ene kant zien ze dat hun dochters hetzelfde te wachten staat, aan de andere kant zien ze „de vaste verkering" als een vei lige oplossing. „De Meidenklup" is dus in wezen een deprimerend, om niet te zeg gen benauwend verslag van de voorgeprogram meerd e" on t - wikkeling van tienermeisjes in menig gezin. Toch is de schrijf ster aan het slot van haar boek ervan overtuigd dat de meisjes aan hun club iets hebben overge houden aan „saamhorigheid en inzicht in wat hen te wachten staat", en dat ze „niet klakkeloos zullen gaan doen wat de man nenwereld van hen eist". Dat valt, van harte, te hopen. „De Meidenklup": tekst Triensje Miedema (schuilnaam), tekenin gen Ans Schifferling. Voor acht gulden te koop in de boekhandel, voor f 9,90 (inclusief portokosten) rechtstreeks te bestellen via gi ronummer 3602196 van De Bonte Was, postbus 10222, Amster dam. IN SOMMIGE STATEN VS Tien dollar extra aan administra tiekosten moeten inwoners van de Amerikaanse staat Indiana voortaan betalen, wanneer zij hun echtscheiding officieel laten inschrijven. Deze „echtschei dingsbelasting" (ongeveer 30 procent van de tot nu toe in reke ning gebrachte administratiekos ten) wordt gestort in een speciaal fonds dat bestemd is voor hulp verlening aan vrouwen die door hun mannen mishandeld zijn, en voor activiteiten ter voorkoming van deze vorm van mishandeling. De verplichting tot het betalen van deze echtscheidingsbelas ting is in Indiana onlangs wette lijk vastgelegd, meldt het Ameri kaanse feministenblad Ms. Een soortgelijke aanpak word ge hanteerd in enkele andere staten binnen de VS, waaronder Ohio en Florida. Met dit verschil dat men daar meer ziet in een extra „hu welijksbelasting", te betalen naast de gebruikelijke admini stratiekosten bij het aanvragen van een huwelijksvergunning. Ook hier worden de op deze ma nier binnengehaalde extra gel den beschikbaar gesteld voor het opzetten van meer plaatselijke blijf-van-mijn-lijf centra en ande re vormen van hulpverlening aan mishandelde vrouwen. Boven dien hoopt men dat het systeem daarnaast zal werken als een aan zet tot bewustwording van het feit, dat er vrouwen zijn die door hun huwelijkspartner mishan deld worden en dat dit in principe iedere vrouw kan overko- Maar volgens Ms. slaat deze ge dachte nog lang niet overal aan. In de staat Kentucky bijvoor beeld strandde de aanzet tot een wettelijk verplichte huwelijks belasting op een sterke weer- Voor de grote kamerplanten is er een "plantendobber" die aangeeft of de potkluit nog vochtig genoeg is. ondiepe schaal met kleikorrels te zetten. Daar giet u elke dag flink wat water op, hetgeen voor die planten een weldaad betekent, omdat dit de relatieve luchtvoch tigheid van de kamer sterk bevordert. Ook een elektrische „verdamper" voor uw planten én voor uzelf een heel plezierig klimaat kunnen scheppen. Om de luchtvochtig heid in uw kamer te kunnen me ten, zoudt u op uw verlanglijstje een hygrometer - vaak te zamen met een kamerthermometer ver krijgbaar - kunnen zetten. Als u een vochtheidsgraad van 70 kunt handhaven, zult u zien dat dit uzelf én uw planten ten goede komt. Veel planten hebben een hekel aan gaskachels. En ook aan kille luchtstromen die nabij deuren en ramen kunnen voorkomen. We zijn zelf ook erg gevoelig voor tocht. Planten kunnen geen spit of stijve nek krijgen. Die laten hun bladeren vallen en kwijnen weg. Als u dat kwijnen opmerkt, probeer dan een andere stand plaats, uit de tocht. Overwinteraars U hebt de kamerplanten op tijd, vóórdat de vorstweek kwam, uit de tuin naar binnen gehaald? En ze niet direct in de warme kamer geplaatst, maar ze .eerst even la ten acclimatiseren? Uitstekend. Maar u moet wel op hen blijven letten. Ook op de agave, de oleander, de fuchsia's, lantana en de tuingeraniums die u op een koele plek hebt gezet, maar zorg ervoor dat ze niet kunnen bevrie zen. Vaak is het al voldoende als u kranten over de planten legt. In geen geval mag de potkluit nat zijn van gietwater. De aarde mag vochtig blijven aanvoelen, meer niet. De zogeheten kuipplanten laat u het best bij een constante tempe ratuur van zo'n 10 graden C overwinteren. Eén maal per week gieten en als ze blad laten vallen, zo nu en dan water verstuiven over het blad. Voor zo'n fijne waternevel zijn ook de planten in woonkamer en keuken u dankbaar. Maar... vaak blijven er op de bladeren kalkvlekken achter. Weer een leuk cadeautje: bladglans. Goed voor planten, die er fris van gaan uitzien. Dikwijls bevatten ze een insektenbestrijdend middeltje, wat deze maanden óók goed van pas komt. Evenals de plantenpin, die je in de aarde prikt. Gaat u een paar weken met vakan tie, dan zoudt u de grote planten in een deken kunnen rollen en ver van 't venster achter in de kamer op de grond kunnen leg gen. Kleine planten kunnen in een krant uw vakantie overleven. Cactussen - behalve de bladcac tussen - kunnen heel de winter zonder water als ze bij 10 graden C worden overgehouden. stand tegen wat men als een „on verdiende straf' zag voor trouw lustige jonge mensen. Nog afge zien van het afschrikwekkend beeld van het huwelijk dat, vol gens de tegenstanders, door dit systeem zou kunnen worden op geroepen bij de jongeren. De hulpverlening aan mishandelde vrouwen is een van de facetten van de vrouwenbeweging in de VS die de weerslag ondervinden van de nationale noodzaak tot be zuinigingen. Niet alleen worden subsidiekranen dichtgedraaid, ook het aantal particuliere giften aan dit werk vertoont een dalen de lijn, aldus Ms. De financiële steun voor dit werk die uit de zo genaamde huwelijks- en echt scheidingsbelastingen zou kun nen komen, zal in veel gevallen dan ook niet veel meer zijn dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Bij veel planten zoals deze ficus lyrata moeten 's winters de blade ren aan de boven en onderzijde worden schoongemaakt. Bladglans is daarna goed voor ze. (Door Leens Macaré) "De bijzonder onderdrukte positie van vrouwelijke gastarbeiders moet duide lijk worden. Voor de zelf, i e de v wclijke gastarbeiders solidariteit vragen". Met dit uitgangspunt voor ogen heeft ISIS (het vrouwencollectie! dat een informatie- en communi catiedienst op internationaal ni veau voor de vrouwenbeweging verzorgt) een themanummer ge maakt over vrouwelijke gastar beiders. Zij zijn over de hele we reld te vinden: verhuisd van het eije werelddeel naar het andere, dan wel binnen het eigen wereld deel van een arm naar een rijk ge bied, of binnen het eigen land van het platteland naar de steden ge trokken. Op een aantal plaatsen beginnen ze zich te organiseren om gezamen lijk voor hun rechten op te ko men. Zoals in Wesl-Duitsland waar Koreaanse verpleegsters in de j-aren zestig werden binnenge haald omdat er een groot gebrek aan verpleegkrachten was. maar waar ze nu het veld zouden moe ten ruimen omdat het overschot aan verpleegsters al in de tien duizenden loopt. Als Koreaanse Vrouwengroep komen de bui tenlandse verpleegsters nu op voor hun recht om te blijven wo nen en werken in de Bondsre publiek. In het noorden van Engeland doen Aziatische vrouwen tegen hon- gerloontjes thuiswerk voor de textielindustrie. Via het oprich ten van een thuiswerkcooperalic proberen ze nu hun slechte werkomstandigheden te verbete ren en hun isolement als buiten landse vrouwen te doorbre ken. In hel Zuidamerikaanse Colombia hebben ..chica's" (hulpen in de huishouding) de strijd aange bonden tegen de financiële en seksuele uitbuiting waar deze jonge vrouwen in hun werk aan bloot staan. Ze willen een bond oprichten om gezamenlijk te kunnen komen tot vastgestelde werkuren, minimumloon, ziek teverzekering, bescherming van hun rechten, en huisvestingsmo gelijkheden buiten hun werk. En zowel in Europa als in Noord- Amerika hebben Filippijnse vrouwen actiegroepen opgericht, en een boekje opengedaan over de achtergronden van als huis houdelijke hulpen) onder valse voorwendels uit de Filippijnen als werkkracht „geexporteerd" zijn. Dit veertiende themanummer („Gastarbeidersvrouwen") bevat voorts beschouwingen over de si tuatie van thuiswerksters in Au stralië, de migratie van vrouwen in Latijns-Amerika, vrouwelijke gastarbeiders op het platteland van de Verenigde Staten, en een beschouwing over bewustwor ding en heroriëntatie van de bui tenlandse vrouw in Neder land. Het nummer kan worden besteld door f5,75 te storten op giro nummer 3719388 van de stichting ISIS-Nederland, Kromhout 104 in Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12