Winst voor Franse socialisten Onderdrukking indianen unaniem veroordeeld Italië heeft behoefte aan (aravans en bouwketen Opnieuw waarschuwing Moskou aan adres Polen Massaal protest tegen Thatcher Bij tussentijdse verkiezingen Troepenbewegingen Syrië-J ordanië: Israël waakzaam Slotzitting Russell'tribunaal: B\j Haajhuishof Irak ontkent val Al-Bakr Professionee magazijnstellingen, als boekenlasten, wandmeiiblen blank vurehöut MAANDAG 1 DECEMBER 1980 PARIJS - Tussentijdse parlementsverkie zingen in zeven kiesdistricten in Frank rijk hebben twee zetels winst opgeleverd voor de socialisten van Francois Mitter rand. De ene zetel ging ten koste van de partij van president Giscard d'Estaing, de andere van de gaullisten. In weer een an der kiesdistrict verloor de partij van de president een zetel .ten gunste van de gaullisten, die worden geleid door oud- premier en burgemeester van Parijs, Jac ques Chirac. De uitslag van de verkiezingen werd in poli- tiek-Parijs met enige spanning tegemoet gezien. In april vinden de verkiezingen voor een nieuwe president van de re publiek plaat^. Uit hetgeen zich het afgelopen weekeinde in de provincie afspeelde, meende men al enige conclusies te kunnen trekken. De eerste voor de hand liggende conclusie was dat de socialisten vooruitgang boek ten en dat de partij van de president zijn beide zetels verloor ten gunste van de so cialisten en de gaullisten (die overigens deel van de regeringscoalitie uitmaken). De communisten van Georges Marchais bleven onder het niveau van enige ver kiesbare plaats. In feite is het twijfelachtig of uitslagen als deze enige richtlijn voor presidentsver kiezingen geven. Eerder zullen ze in de toekomst een aanwijzing zijn voor de af loop van parlementsverkiezingen, die voor het eerst tegen 1983 worden ver wacht Het afgelopen weekeinde was de belang stelling onder de kiezers voor de tussen tijdse verkiezingen hovendien gering. In een district als de Gironde - met hoofd stad Bordeaux - was niet minder dan 73 procent van de kiesgerechtigden niet ko men opdagen, omdat ze erop vertrouwden dat hun socialistische kandidaat toch wel gekozen zou worden. Dit gebeurde inder daad: met honderd procent van de stem- De komende dagen zullen de politici in Pa rijs de uitslag van het afgelopen weekein de ieder voor zich naar eigen hand weten te zetten. Onder de gisteravond voor tele visiecommentaar uitgenodigde partij-fi guren ontbraken de communisten. De PC had laten weten „tot maandag bedenk tijd" te willen hebben. Het wordt steeds duidelijker dat het enthousiasme binnen de partij voor de eigen presidentskandi daat Georges Marchais aan het tanen is. De ouderwetse partijdiscipline onder het kiezersvolk is al ver te zoeken. Niet voor niets kondigde het partijblad l'Humanité dezer dagen aan dat de uitslag van de tus sentijdse verkiezingen „zo onbeduidend was dat ze niet meer dan vyf regels op de vijfde pagina" zou verdienen. (Va e correspondent) JERUZALEM - De Syrische en Jordaanse troepenconcentra ties hebben in Israël tot grote re waakzaamheid geleid, al wordt een uitbreken van de oorlog tussen beide landen niet waarschijnlijk geacht. Volgens de Israëlische inlich tingendienst hebben beide landen elk twee divisies in het grensgebied samengebracht, ROME - weersomstandigheden in hetaardbevingsgebied van Zuid- Itafcë zijn het weekeinde gestadig venlechterd. In de hele streek is sin$s zaterdagavond sneeuw ge vallen, afgewisseld net ijskoude regen, die de straten in de ver woeste dorpen in enkel-hoge modderpoelen heeft veranderd en <ie reddingswerkziamheden nog 'moeizamer maalt dan ze toch al waren. Op verschillende plaatsen zijn zware vracltwagens vastgelopen in de modcbr. Honderden hulpkolonnes bevin den zich in het rampg&ied en honderden andere, uit ale delen van h^t land, bewegen zich langs de autostrada naar het luiden. Aan levensmiddelen en Medicij nen is nergens meer gebreh maar er is grote vraag naar dekeis, re genkleding, laarzen, maar Vooral caravans, bouwketen en aidere snel inzetbare onderkomen. De tentenkampen, die overal i\ het gebied zijn opgeslagen, zijrjniet alleen onvoldoende om de tien duizenden daklozen te heber- gen, maar blijken bovenden geen beschutting te bieden tffen de kóu. Intussen gaat het reddingswerljop volle kracht door. Uit Calabrtto, een van de zwaarst getroffen ér- pen, kwam zondagavond het Ve- rieht, dat twee vrouwen levad onder het puin waren gehaafl. Het totale aantal geredden uit M puin van cie ingestorte dorpin liep daarmee op tot 114. Maar fe. gelijk komt. bij elke redding de vraag terug, hoeveel andere slachtoffers het er misschien le vend vanaf hadden gebracht, alf het reddingswerk sneller op gan/ was gekomen. Behalve uit alle delen van Italic komen er aanbiedingen van hul) uit vele andere landen. Naast eel Duits geniebataljon, dat ondel weg is om hulp te bieden bij hö afbreken van.de verwoeste do* pen, bevinden zich in het nooa gebied Fransë en Zwitserse req dingsspecialisten, die met lawi nehonden enelektronische iri strumenten mee helpen zoekei naar eventuele overleven den. De Italiaanse radio meldde zon dagavond het taanbod van 11 miljoen gulden voor het rampgel bied van de Nederlandse rege ring, maar ook de zending van 40(1 ton thee uit Bangladesj, zelf eeii doodarm land, dat voortduren^ door natuurrampen wordt geteisj terd. SAN SALVADOR (AP/AFP) - Linkse guerrillastrijders mar cheren, gewapend met automati sche geweren, door de straten van de hoofdstad van El Salvador. Zij hebben gezworen de moord op zes linkse oppositieleiders te zul len wreken. De socialistische internationale heeft de Verenigde Staten opge roepen de steun aan de regerende junta van El Salvador te staken. De aartsbisschop van San Salva dor, Arturo Rivera Damas, heeft een scherpe veroordeling uitge sproken over de moord, waarvoor de rechtse groepering Maximi- liano Hernandez de verantwoor delijkheid heeft opgeëist. ROTTERDAM (GPD) - De jury van het vierde Russell-tri- bunaal over de schendingen van de mensenrechten van de oorspronkelijke bewoners van de beide Amerika's, heeft gistermiddag op de slotzitting unaniem in alle veer tien aangeklaagde gevallen de betreffende regeringen, ondernemingen en organisaties veroordeeld. Do aangeklaagden werden schul dig bevonden aan volkeren moord, martelingen, kia nap ping, massa-ex-'citiesverkrach ting, culturele onderdrukking en het negeren van het wettelijk vastgelegde recht op eigen grond. De jury veroordeelde onder andere de nationale en provinciale over heden van Canada, Amerika, Brazilië, Guatemala, Pery, Chili en Bolivia, waarbij ze zich ba seerde op zowel de internationale als nationale rechtsorde, als op de verklaringen over de universele re oh ten van de mens en de Ak koorden van Helsinki. Daarnaast werden de nationale en interna tionale ondernemingen veroor deeld die nationale regeringen gebruiken om hun economische doeleinden te bereiken. De beschuldigingen en getuigenis sen van de indianen op dit tribu naal hebben ook aangegeven dat religieuze organisaties meewer ken bij het vernietigen van de In diaanse talen, godsdiensten en van de indiaanse cultuur. Succes Het tribunaal werd door alle aan wezigen als een succes be schouwd. Hoewel de organisatie niet altijd vlekkeloos monde van haar technische voozitter Hulsman, zijn tevre denheid uit over het bereikte doel: namelijk dat door dit tribu naal de problemen van de oor spronkelijke bevolking van Amerika in de westerse pers uit gebreid aan de orde was geko- De jury zei dat het forum op doel treffende wijze had gediend om te bewijzen dat de indianen als etnische groepering onderdrukt worden, en da* het tevn™ g?( ïig- de van de felle strijd tegen die machten, die het oorspronkelijke karakter van de oudste culturen van Amerika willen laten ver dwijnen. Naast de delegaties en getuigenis sen van de indianen in Noord-, Zuid- en Midden-Amerika waren er ook vertegenwoordigers en verklaringen van de oorspronke lijke bewoners van onder andere Nieuw-Zeeland, Australië, Haiti en Nieuw-Guinea. hetgeen betekent dat zich on geveer 20.000 soldaten en 600 tanks aan beide zijden van de grens bevinden, op 10 kilome ter afstand van elkaar. Daar naast heeft Jordanië een der de divisie naar het noordelijk deel van het land gebracht en is het ook begonnen met het oproepen van de reservis ten. Radio Damascus heeft Jordanië er de afgelopen dagen van be schuldigd de Moslimbroe ders in Syrië te hebben opge hitst tegen het Syrische regi me en dus direct verantwoor delijk te zijn voor de onrust en aanslagen in Syrië. De socia listische Baath-regering in Syrië houdt deze Moslim broeders verantwoordelijk voor de reeds 16 maanden lange campagne van bom- en moordaanslagen, waarbij al meer dan 200 mensen, onder wie drie Russische adviseurs, zijn omgekomen. Ondanks de ontkenningen van Jordanië houdt Syrië vol dat Jordanië er via de Moslimbroeders op uit is het 10 jaar oude regime van president Assad omver te werpen. Vanuit Syrische regeringskrin gen is het afgelopen week einde gewaarschuwd dat de veiligheid van Syrië militaire acties in Jordanië tegen de trainingsbases van de Mos limbroeders vereist. Terwijl in Syrië een duidelijke oorlogstemming heerst, heeft Jordanië tot nu toe ogen schijnlijk kalm gereageerd. Wel zijn gisteren in Amman enkele Palestynen gearres teerd, die ervan werden ver dacht door Syrië te zijn aan gezet bomaanslagen tegen Jordaanse overheidsinstel lingen voor te bereiden. Ook heeft zaterdag een Syrische helikopter een groep Pale- stijnen naar Jordanië gevlo gen om hen vanuit Jordanië een aanslag in Israël te laten plegen om zo de spanning tussen Jordanië en Israel te verhogen. De Palestij nen werden echter door de Jor daanse strijdkrachten gevan gen genomen. Ondanks de dreigende stemming was de grens tussen Syrië en Jorda nië open en ging het lucht- en landverkeer gewoon door. In Israël is men in verband met deze ontwikkelingen bijzon der waakzaam, omdat de Sy rische troepen slechts 40 km van de Israëlische grens zijn gelegerd. En al is de kans ge ring, men sluit het in Israel niet uit dat de agressie tegen Israël kan worden gericht. terne tegenstellingen tussen de Wel bevestigt Irak dat zaterdag westerse organisatoren en de in diaanse delegaties over de te vol gen strategie niet voorkomen konden worden, sprak de jury bij MOSKOU (Reuter) - Een artikel in het Tsjechoslowaakse partij dagblad, Rude Pravo, waarin de huidige situatie in Polen wordt vergeleken met die van 1968 in Tsjechoslowakije, is gisteren overgenomen door het Russische persbureau Tass en verscheidene grote kranten in de Sowjet-Unie. Die publikatie wordt opgevat als een waarschuwing dat de Oost- europese landen zich genood zaakt kunnen zien om "broeder lijke hulp" te verlenen teneinde Polen te redden van de 'contra revolutie' (ADVRTENTIE) Volgens Rude Pravo zijn vijandige krachten binnen en buiten Polen bezig met het uitvoeren van een plan om 'anti-socialistische, agressieve vakbonden te active ren en te versterken'. Het blad haalt een waarschuwing aan van de Poolse partijleiding, die de ar beiders heeft gewaarschuwd dat "er grenzen zijn die niet over schreden kunnen worden". Dat betekent dat de "socialistische en patriottische krachten" in Polen al het nodige zullen doen om de verworvenheden vqn 35 jaar communisme te verdedigen, zo meent het blad. Die formulering lijkt op de toelich ting die het Kremlin gaf bij de in vasie van 1968 in Tsjechoslowa kije. Afgevaardigden van de onafhan kelijke vakbond Solidariteit en de Poolse regering zijn overeen-, gekomen de Poolse boeren het recht te geven onafhankelijke vakbonden op te richten. Deze overeenkomst werd zaterdag bereikt op de derde zitting van de bijzondere commissie die het nieuwe vakbondsrecht moet uitwerken. Frankrijk heeft Polen een lening van 900 miljoen frank (circa 421 miljoen gulden) verstrekt ter fi nanciering van de handel tussen beide landen, zo is in Parijs be kendgemaakt. Het krediet moet de Polen de aankoop van Franse halffabrikanten mogelijk maken. Een krediet voor de aankoop van landbouwprodukten ligt ook in het verschiet, maar de onderhan delingen hierover zijn nog gaan de. Amnesty: situatie Chili verslechtert LONDEN (DPA) - De situatie van de rechten van de mens in Chili is de laatste tijd weer somberder geworden. Sinds juli zijn 2.000 mensen op politieke gronden ge vangen genomen, en velen van hen zijn gefolterd, aldus een be richt dat Amnesty International vandaag publiceert. Volgens be richten uit Chili worden de arres tanten geblinddoekt naar folter- centra in kazernes gebracht. De dagenlange verhoren gaan ge paard met langdurige mishande lingen. BAGDAD (Reuter/AFP)- Irak heeft gisteren ontkend dat de grote Iraakse. oliehaven Al-Bakr in Iraanse handen zou zijn gevallen. Radio-Teheran had zaterdag bericht dat deze oliehaven door Iran was veroverd na twee dagen van hevige gevechten, waarbij elf Iraakse oorlogsschepen zouden zijn vernietigd. 'el bevestigt Irak dat zaterdag een felle strijd in de lucht en ter zee heeft gewoed in het noordelijk deel waarbij gevechtsvliegtuigen van Iran verloren gingen. Aan Iraakse kant waren twee kanonneerboten bescha digd. Gijzeling De Amerikaanse regering zal, naar in Washington verluidt, vermoedelijk midden deze week beslissen over het antwoord dat zij op de Iraanse wens ter verduidelijking van haar positie in de gijzelingskwestie zal geven. Zaterdag heeft president Carter in Camp David met adviseurs besproken in hoeverre de VS, op de Iraanse eisen kunnen ingaan. Aan het overleg werd ook deelgenomen door onder-minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher. Deze had op 10 november in Algiers het Ameri kaanse antwoord in eerste instantie op de door Iran gestelde eisen over handigd aan de bemiddelaars in deze kwestie. Teheran had daarop orti verduidelijkingen gevraagd. In Teheran heeft de voorzitter van het parlement, Hasjemi Rafsanjani, gezegd dat Amerika moet ingaan op "onze rechten Hij weigerde te bevestigen of te ontkennen of de Islamistische studenten de gegijzelden aan de regering hebben overgedragen. Aardbeving Radtio-Teheran heeft zaterdag melding gemaakt van een "betrekkelijk ernstige" aardbeving met de kracht van 5.7 op de schaal van Richter in het zuidoosten van het land. De havenstad Bandar Abbas bij de Straat Hormoez zou erdoor zijn opgeschud. i geen melding gemaakt. Van schade of slachtoffers i De economische oplossinj voor uw bergproblemen Aanbouwsysteem, dus zel| gemakkelijk te monterer. Het programma omvat vtl< hoogte- en dieptematen accessoires, zoals ladenblokken, grammofoi- platenrekken etc. Levering binnen 3 dage Bel of schrijf naar Haaghuithof Leiden LIVERPOOL (AP/Reuter) - Tien duizenden betogers zijn zater dagmiddag door het centrum van Liverpool gelópen, om te demon streren tegen de conservatieve regering van premier Margaret Thatcher. De organisatoren van de tegen de werkloosheid gerichte mars schatten het aantal deelnemers op 150.000. De politie zei evenwel dat het er slechts 50.000 waren. Uit geheel Engeland. Wales en Schotland waren vakbondsleden en aanhangers van de Labourpar- tij naar Liverpool gekomen. Liverpool heeft een werkloos heidspercentage van 15.2 pro cent. Het nationale gemiddelde ligt voor Engeland op 8.9 procent. Ee binnen de regerende Conservatieve partij in Groot- Brittannië inzake het i~ sche beleid heeft gisteren het hoogste niveau bereikt toen pre mier Margaret Thatcher uithaal de naar de voormalige eerste-mi- nister Edward Heath. In een radio-vraaggesprek zei Thatcher over Heath, die felle kri tiek leverde op haar economische politiek, dat deze toen hij in het begin van de jaren zeventig pre mier was, geprobeerd had de werkloosheid te bestrijden door geld in de economie te pompen. "Dat deed de convervatieve partij enorm veel kwaad". Het geld ging niet naar investerin gen of expansie, maar leidde tot de grootste stijging in eigendom die wij ooit zagen en die wij nooit meer willen zien, aldus Thatcher. Zij zei dat haar regering zou vast houden aan haar strenge mone taire beleid teneinde Groot-Brit tannië te maken tot "het formi dabelste land in de westelijke we reld". Groot-Brittannié zal dat zijn als het inflatiepercentage van 15,4 procent per jaar drastisch verminderd zal zijn en als de in dustrie doelmatiger zal werken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9