Meerderheid in kamer steunt levering duikboten Stemming brengt geen duidelijkheid binnen NBBA Relatie tussen PLO en Nederland is verbeterd im.'M'irvi. Progressieve artsen bundelen krachten Rotterdam komt met nieuwe maatregelen verkoop huurhuizen MAANDAG 1 DECEMBER 1980 DEN HAAG (GPD) - De schriftelijke stemming onder de leden van de kriti sche CDA-werkgroep Niet Bij Brood Alleen (NBBA) over de vraag of een nieuwe partij opgericht moet worden, heeft geen duidelijk resultaat gehad. Zaterdag werd door NBBA bekend gemaakt dat 48,6 procent binnen het CDA wil blijven. 46.4 procent een eigen lijst wil en 5 procent voorstander is van het opnieuw overwegen van een eigen lijst. let bestuur van de werkgroep had op het congres van twee weken geleden een voorstel ingediend met een eigen lijst aan de verkiezingen deel te nemen. De aanwezige leden weigerden echter over het voorstel te stemmen, omdat men erdoor overvallen werd. Ver schillende afdelingen zeiden tevoren niet op de hoogte te zijn geweest van het voorstel. Het bestuur besloot toen, op aandringen van de aanwezige leden, een schriftelijke stemming uit te schrijven. Wetstrate jr., zoon van de voorzitter en mede-bestuurslid van het NBBA, wil de zaterdag nog geen conclusies aan de uitslag verbinden. Het hangt volgens hem af waar men de 5 procent bij re kent, die stemden voor een hernieuw de overweging een eigen partij op te richten. Wanneer deze groep bij de voorstemmers geteld wordt, komt er toch nog een meerderheid voor het be- stuursstandpunt uit de bus. Volgens Weststrate jr. zal het bestuur zich van daag over de uitslag beraden. Professor Goudzwaardde gedoodverfde lijsttrekker van een dergelijke nieuwe partij, heeft uit de resultaten van de stemming wel reeds conclusies ge trokken. Volgens hem is er geen meer derheid voor oprichting van een nieu we partij: minder dan 300 NBBA-leden zijn voor een nieuwe partij, geen van de kamerleden zou met deze partij mee gaan en de besprekingen met andere mogelijke groepen (Evangelische Pro gressieve Volkspartij en de PPR) zijn vorige week op niets uitgelopen. „Het is reeel te zeggen dat de basis niet aanwezig is gebleken en het is nu beter om het verl ies toe te geven dan met een fragmentarisch geheel te beginnen. Er is nu weinig te bekennen van een volksbeweging", aldus Goudzwaard zaterdag voor de radio. Een eventueel te stichten nieuwe partij zou volgens hem te veel de kans lopen „elitair" en „persoonsgebonden" te worden. De mogelijkheid van het NBBA om op nieuw als een kritische werkgroep binnen het CDA op te treden en daar mee de christelijke partij een progres sievere kant op te sturen, is volgens Goudzwaard afgenomen. Door het standpunt van het NBBA-bestuur is er afbreuk gedaan aan de positie van het NBBA, meent hij. Hans de Boer, een van de zogeheten CDA-dissidenten in de Tweede Kamer, is het daarmee niet eens. Volgens hem kan de werkgroep haar georganiseerde werk binnen het CDA gewoon voort zetten. „Er is geen enkel bezwaar tegen een linkervleugel binnen het CDA", zei hij zaterdag voor de VARA-radio. Oppositie tegen RSV-order voor Taiivan (Van onze parlementaire redactie) DEN IAAG - De beslissing van de regering toestemming te geen aan RS V voor de levering van onderzeeboten aan Taiwtn, zal in de Tweede Kamer niet op al te grote moei- lijkhden stuiten. In een door de oppositie aangevraagd spoecdebat zal een meerderheid de beslissing goedkeu ren. De regerhgspartijen in deTweede Kamer CDA en VVD) z*n voor- stander/an de levering, ondat de order vel werkgelegenhdd voor het nodlijdende RSV-oncern beteken. Het is nog nié hele maal dudelijk of het CD1 una niem aciter het regeringsrtand- punt stait, maar op dit rrnment heeft sltchts een mindeheid moeite net de regeringsteslis- sing. De ractie zal dinsdagover de kweste een standpunt lepa- len. De ïnkse oppositieparijen wijzen delevering af. Zaterdag heeft de regering be kendgemaakt dat het RSV-on- cern op «en exportvergunring kan rekenen wanneer het tot overeenkonst komt met Taiwm. Het besluil is genomen door let gehele kabinet, ondanks de le- zwaren vai minister Van (Br Klaauw (buitenlandse a- ken). j Van der Klaauw heeft vanaf het b- gin van de affaire bezwaar aang- tekend tegen de levering van mi rineschepen. Hij vreesde voc een verslechtering van de relati met China. Hij gaf zaterdag to. dat hij overwogen heeft zijn zeté ter beschikking te stellen. Na een zorgvuldige overwegin heeft hij echter besloten aan tl blijven, alhoewel hij zijn bezw£ ren tegen de levering handhaaf De doorslag om zich bij het kabi netsstandpunt neer te leggen, i volgens de minister geweest he werkgelegenheidsaspect van d order. Een andere belangrijke factor di. hem heeft doen besluiten aan t. blijven, is het komende Neder landse voorzitterschap van di EG, waar volgens hem een inge werkte minister van buitenland se zaken nodig zal zijn. Verde: hebben zowel zijn mede-minis ters als WD-fractieleider Riet kerk bij hem aangedrongen aan te blijven. Na een gesprek met zijn vrouw besloot hij die raad op te volgen, aldus Van der Klaauw zaterdag voor het NOS-jour- naal. Na aanvankelijke aarzeling bij de linkse partijen in de Kamer wij zen deze fracties de order aan Taiwan af. Volgens Van der Hek (economisch specialist van de PvdA-fractie) kan een levering in dit geval niet plaatsvinden, om dat die in strijd zou zijn met de normen van buitenlands beleid. Volgens hem moet Nederland geen wapenmateriaal leveren in een gebied, waar spanningen be staan zoals tussen Taiwan en China. Terlouw (fractieleider D'66) sluit zich in zijn argumenten voor een afwijzende houding geheel bij Van der Hek aan. De bouw van de duikboten duurt volgens hem ongeveer drie jaar en gedurende die tijd zal onze relatie met China slecht zijn. In de tussentijd kun nen andere landen de relatie die Nederland nu met China heeft, overnemen, met alle gevolgen vandien, aldus de politiek leider van D'66. CDA-buitenlar.dspecialist in de Tweede Kamer. Joep de Boer, is met een minderheid van zijn frac tie tegenstander van het rege ringsstandpunt. Hij vraagt zich af wat voor buitenlands beleid Ne derland eigenlijk voert. „Het is nauwelijks nog serieus te ne men", meent hij. Enkele weken geleden is premier Van Agt in China geweest en nu besluit het kabinet wapens aan Taiwan te le veren, aldus De Boer. WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berbjn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg onbewolkt -1 onbewolkt onbewolkt geheel bew. Mallorea Munchen Oslo Parijs Rome Split Wenen Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis geheel bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt weerlicht geheel bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt weerlicht •Hij is echter bang dat in een kamer debat over de affaire de PvdA weer zal proberen het kabinet onderuit te halen. Wanneer dat zou gebeuren, moet het CDA het bestaan van het kabinet voorrang geven boven de inhoud van de zaak, meent De Boer. Het bedrijf RSV is „verheugd" over de beslissing van de regering, die volgens directeur Stikker wel wat lang op zich heeft laten wach ten. Stikker meent dat deze stap door de vele toeleveringsbedrij ven van de RSV belangrijk zal zijn voor het hele bedrijfsleven. De voorlichter van het RSV-con- cern voegde daar gisteren aan toe, dat nu het kabinet het licht op „groen" heeft gezet, het be drijf de komende maanden tot zaken hoopt te komen met Tai wan. Hij wilde niet zeggen welke zekerheid RSV nu heeft over het doorgaan van de order. „Tijdens de onderhandelingen hoeft u van ons geen enkel commentaar te verwachten. De enorme publici teit over deze order hebben wij niet op ons geweten. Wij gaan nu gewoon aan het werk". Van Chinese zijde is na de rege- ringsbeslissing nog geen com mentaar geleverd. In een eerder stadium had Peking al te kennen gegeven Nederland verantwoor delijk te stellen voor verslechte ring van de relaties met China als gevolg van deze order. Tot nog toe is niet duidelijk gemaakt wel ke concrete maatregelen China zal nemen. De ambassade van de Volksrepubliek weigerde giste ren elk commentaar. UTRECHT (ANP) - Door het goed keuren van de statuten is zater dag in Utrecht de Vereniging „Initiatiefgroep Progressieve Huisartsen" (IPH) op poten ge zet. Ze omvat een kleine twee honderd leden en haar belang rijkste doel is een verbetering van de kwaliteit van de eerstelijns ge zondheidszorg en democratise ring van die zorg, dat wil zeggen inspraak en medezeggenschap voor de patiënten. De IPH is ruim een jaar geleden op gericht, toen nog als "Initiatief groep praktijkzoekende huisart sen". door vijftien jonge huisart sen die na hun opleiding niet aan de slag konden komen. Inmid dels schat de IPH het aantal huis artsen dat een praktijk zoekt, op zo'n vijfhonderd De vraag naar praktijken is veel groter dan het aanbod en daar- Vrouw en baby komen om bij botsing NIJMEGEN (ANP) - De 23-jarige mevrouw J. van Beuningen- Lubbers uit Beuningen (Gld) ep haar drie weken oude baby zijh gisteren door een verkeersonge val in Mijmegen om het leven ge komen. De 27-jarige man van het gezin raakte ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto, bestuurd dooreen 19-jarige man uit Breda, met gro te snelheid door het rode licht reed. Daarbij werd de personen auto waarin het gezin zat, in de flank geraakt en vervolgens der tig meter meegesleurd. Beide au to's kwamen in de berm tot stil stand. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's na een fopu- tieve inhaalmanoeuvre vzijn za terdagavond in Honselersdijk twee mensen om het leven ge komen en drie zwaargewond. Dit heeft de politie van Naaldwijk meegedeeld. De slachtoffers zijn een 20-jarige vrouw en een 24-jarige man uit Naaldwijk. De drie zwaar ge wonden zijn opgenomen in een ziekenhuis in Den Haag. AMSTERDAM (ANP) - In een groentewinkel in Amsterdam heeft de politie zaterdag 600 kilo vuurwerk in beslag genomen dat daar lag opgeslagen. De politie kwam de winkelier - die het spul voor diverse verkopers heeft op geslagen en ook zelf verkoopt - op het spoor naar aanleiding van klachten over het veelvuldig af schieten van vuurwerk in de buurt door kinderen. Officieel mag dat pas eind december. Vol gens de politie beschikte de groentehandelaar ook niet over de vergunning die nodig is wan neer men meer dan twee kilo vuurwerk in huis heeft. door moet er voor het o van een praktijk (inclusief het praktiipand en een som voor „goodwill") erg veel worden be taald. Dat noopt jonge artsen, als ze al aan een praktijk kunnen komen, tot het aantrekken of aanhouden van veel patiënten omdat ze anders hun schulden niet kunnen aflossen. Het is niet de bedoeling, dat de IPH gaat fungeren als een soort con current van de Landelijke Huis artsen Vereniging: veel leden van de IPH zijn ook lid van de LHV. De IPH ziet zichzelf meer als een breekijzer in de meningsvorming en ze wil ontwikkelingen die hier en daar al aan de gang zijn, ver snellen. De LHV is bezig met een vesti gingsbeleid, de IPH heeft een "schaduw-vestigingsbeleid" ontworpen, omdat ze de LHV- plannen niet ver genoeg vindt gaan. De IPH stelt onder meer. dat de goodwill moet worden af geschaft en dat de overdracht van een praktijk moet worden losge maakt van de verkoop van het praktijkpand. Dat zijn zaken die de LHV voorlopig alleen maar "wenselijk" noemt. Er moet volgens de nieuwe vereni ging een maximumpraktijk- grootte worden vastgesteld. Ver der is de vereniging tegen de in voering van een minimumprak- tijkomvang (een minimum aantal patiënten per huisarts), zoals de LHV wil. Bukman: IKV- leuze liever niet in PvdA-program OISTERWIJK (AN P) - Wanneer de Partij van de Arbeid de IKV-leu- ze (Kernwapens totaal uit Ne derland) in haar verkiezingspro gramma zou opnemen, zou dat een eventuele regeringssamen werking tussen CDA en PvdA niet ten goede komen. Dit zei CDA-voorzitter Piet Bukman za terdag in Oisterwijk. waar het of ficiële startschot voor de Bra bantse verkiezingscampagne van het CDA werd gegeven. Bukman zei dat het hem zeer zou verdrieten als de keuze van het interkerkelijk vredesberaad in het PvdA-programma zou ko men. Dit betekent volgens hem niet dat hij onder alle omstandig heden met de PvdA in zee wil. Maar als er in de verkiezings programma's van die grote ver schillen zitten, dan kun je op grond daarvan oijna van te voren al zeggen dat het moeilijk zal zijn om programmatische overeen stemming te krijgen", aldus de CDA-voorzitter (ADVERTENTIE) 'n Zakkenroller herken je niet aan z'n jas. Loop dus nooit met te veel geld op zak. Stop geld altïid goed weg. Altijd extra aandacht als 't druk is. En bewaar cheques en betaalpas nooit bij elkaar. Want je weet 't maar nooit UTRECHT (GPD) - „Een paar jaar geleden moesten we nog stiekem het land zien binnen te komen en oppassen voor de politie, nu krij gen we tijdens onze manifestatie bescherming van diezelfde poli tie. Een beter voorbeeld van de verbetering van de betrekkingen tussen Nederlanders en Palestij- nen kan ik niet geven". Dit zei zaterdagavond Khaled Al Has san, lid van het centrale comité van de PLO, tijdens de Palestijn se manifestatie in de Utrechtse veemarkthallen. Op het moment dat Hassan de me nigte toespraak waren er zo'n 1500 belangstellenden in de bitter koude hal verzameld. Een rustig publiek overigens. Het dertig man sterke team dat de politie naast de ruim veertig man buiten had ingezet om de gemoederen binnen rustig te houden, hoefde geen enkele keer in te grijpen. Alleen 's middags was er een klein inciderftje toen iemand vuurwerk af stak. Maar de speciaal voor dit evenement in het leven geroepen Palestijnse ordedienst was er snel bij om de vermeende dader in de kraag te pakken en buiten de deur te zetten. Achteraf bleek dat deze man, van joodse af komst, hier niets mee te maken had en dus mocht hij weer naar binnen. Zo mochten ook de joodse en niet joodse leden van, tegen de mani festatie demonstrerende organi- satie's, de veemarkthallen onge stoord betreden. Volgens een woordvoerder van de Palestijnse vereniging konden zij dan met eigen ogen zien dat het hier om een evenement ging waarbij het accent duidelijk op de culturele achtergrond van het Palestijnse volk werd gelegd. Ook Hassan maakte in zijn toe spraak gewag van de Palestijnse cultuur. Hij vond in de Palestijn se culturele achtergrond een goede aanwijzing voor de ouder dom van het Palestijnse volk. „Aan het dansen en liederen die onze dansgroep hier vandaag heeft laten horen en zien kunt u weten dat de Palestijnse cultuur inmiddels een hoge leeftijd heeft bereikt en zeker niet van de laat ste paar jaren stamt. Daarom be wijst deze ook dat het Palestijnse volk al eeuwenlang bestaat". Deze woorden waren overigens al leen voor het Nederlandstalig publiek bestemd, want al eerder had Hassan, net als de vooraf gaande sprekers, zich in het Pale stijns tot het publiek gericht. De nog niet eens geringe de Neder landse belangstellenden bij de manifestatie kwamen er wat het laatste betreft bekaaid vanaf; de Arabischtalige toespraken duur de over het algemeen twee tot drie keer langer dan de Neder landstalige toespraken. Van de Nederlandse politici was alleen Klaas de Vries van de PvdA aanwezig. Hij werd door Hassan uitbundig bedankt voor zijn komst waaruit duidelijk zal moeten blijken dat de Fries ach ter het Palestijnse volk staat. Het Nederlandse publiek werd even eens bedankt voor de getoonde solidariteit met het Palestijnse volk en de PLO. waarbij Hassan opmerkte dat er. nu de publieke opinie in Nederland minder ne gatief is ten aanzien van het Pale stijnse vraagstuk, een basis is ge vormd waarop progressieve Ne derlandse groeperingen en Pale- stijnen kunnen samenwer ken. Na Hassans toespraak werd de ma nifestatie afgesloten met een groot feest waarbij het er zo af en toe raar aan toe ging. Op een ge geven moment lieten een stuk of tien, in Palestijnse legerkleding gestoken feestvierders, een dans zien die op een deel van het publiek enigszins agressief over kwam. Even leek de vlam in de pan te zullen slaan toen een aan tal aanhangers van de Marokaan- sc beweging Amicales probeerde binnen te komen. De politie was echter op tijd ter plaatse om de gemoederen tot bedaren te bren- Studenten tegen wet van Pais UTRECHT (ANP) - Zo'n 2500 stu denten hebben zaterdagmiddag in Utrecht geprotesteerd tegen het wetsvoorstel van minister Pais van onderwijs om de zg. twee-fasenstructuur in te voeren. De bewindsman wil de universitai re studieduur bekorten tot vier jaar met de mogelijkheid voor een deel van de studenten om daarna nog twee jaar door te gaan. Maar dat plan is bij de stu denten in het verkeerde keelgat geschoten. De afgelopen week hebben zij al lerlei acties gehouden, zoals be zettingen in Groningen, Nijme gen en Utrecht. Die bezettingen zullen volgens de woordvoerder van het Landelijk Studenten Ak- tie Komitee vermoedelijk van daag eindigen. Dit zal gebeuren nadat een studentendelegatie 27.000 handtekeningen heeft aangeboden aan de vaste kamer commissie voor onderwijs, die zich nu buigt over het wetsvoor stel van minister Pais. De studenten vinden dat de invoe ring van de twee-fasenstructuur leidt tot een "nog grotere puin hoop op de universiteiten", aldus de woordvoerder, die vreesde dat het wetsvoorstel op korte termijn door de Kamer zal komen. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam heeft op nieuw een woonruimteverorde ning in de maak, die de verkoop van goedkope huurwoningen onmogelijk moet maken. Vol gens de nieuwe verordening zal aan kopers van voormalige huurwoningen meteen koopprijs beneden de 234.000 gulden alleen nog een woonvergunning wor den gegeven als zij in het bezit van een urgentieverklaring zijn. Als een koper een goede huur woning achterlaat, komt hij ook voor een vergunning in aanmer king. De maatregelen zullen gel den voor alle woningen, die voor 1 februari 1981 werden verhuurd. Ook huizen, die minder dan een jaar door de eigenaar werden be woond en daarvoor huurwoning waren, zullen bij verkoop onder de nieuwe regeling vallen. De verordening zal in januari in de gemeenteraad worden behan deld. Over de tekst van de verordening wordt nog overleg gevoerd met juristen van de gemeente met het Rijk. De gemeente verwacht met deze verordening weinig moei lijkheden te krijgen, omdat de tekst overeenkomt met de aan gekondigde wijziging van de woonruimtebeschikking van 1974. Het is de derde poging van de ge meente Rotterdam om de 'uit verkoop' van goedkope huurwo ningen en de daarmee gepaard gaande speculatie te voorkomen. Eerder genomen maatregelen moest de gemeente op last van de president van de Rotterdamse rechtbank intrekken, nadat een huizenverkoper en een consor tium van grote beleggers een kort geding hadden aangespannen. Om tot een betere verdeling van de beschikbare woonruimte te ko men wil Rotterdam verder voor alle koopwoningen dezelfde be zettingsnorm hanteren als voor huurwoningen. Ook moeten huiseigenaren volgens de nieuwe verordening iedere leegkomende woning binnen tien dagen aan de dienst woonruimtezakne mel den. Zo kunnen urgent woning zoekenden eerder aan een huis worden geholpen. Volgens ae nu nog geldende regeling mag een huiseigenaar de helft van zijn woningen zelf verhuren. In Rot terdam zijn ongeveer 30.000 wo ningzoekenden, van wie 8.000 ur gent zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7