JAL kampt met groot tekort schuiladressen Winterhappening 80 slecht bezocht Opvanggezin: We moeten weer terug naar de burenhulp Politie moet kind naar ziekenhuis brengen Weinig interesse voor Sinterklaas Actie van "de Sint" tegen kern energie Man in gestolen auto op Kooilaan klem gereden MAANDAG 1 DECEMBER 1980 LEIDEN LEIDEN - "Je wordt tegenwoordig veel te gauw naar allerlei officiële instanties doorverwezen. Wij geloven dat we weer terug moeten naar de burenhulp en daar willen we ons steentje aan bijdragen". Jo- han en Emmy vormen een van de gezin nen die zich beschikbaar hebben gesteld als schuiladres. Omdat ze "het geld. de ruimte en wat inzicht" hadden, besloten ze zich bij het JAL aan te melden. Achter liggende gedachte was voor hen de hulp verlening wat dichter bij huis te brengen. Bovendien vinden ze dat er tegenwoordig teveel wordt gedacht vanuit de situatie van de ouderen. Vandaar hun inzet voor een typische jor^ereninstclling als het JAL. Omdat ze overdag allebei werken .stelden zij wel de eis geen al te afhankelij ke jongere in huis te krijgen. Hun laatste "gast" was Guido (18 jaar). Dakloos geworden, na een verblijf in een afkickcentrum en een mislukte reünie met zijn ouders, klopte hij bij het JAL aan. "Je moet jezelf daar helemaal open leg gen", zegt Guido. "Er wordt gepraat over je problemen en in mijn geval moest er een schuiladres worden gezocht. Na twee dagen - er was niet direct plaats - kon ik bij Johan en Emmy terecht". Beide partijen, zowel het schuiladres als de "gast", zijn enthousiast over de twee we ken dat Guido bij Johan en Emmy door bracht. Het echtpaar "Er is een vriend schapsrelatie ontstaan"; Guido: "Ik voel de me daar veilig". Is het niet moeilijk om. als alles zo goed klikt, na een paar weken weer ergens anders heen te moeten? Gui- do: "Ik denk dat het juist goed is dat er een bepaalde termijn wordt gesteld. Je gaat er dan harder tegenaan om er iets van te ma ken. Bovendien wilde ik toch mijn eigen verantwoordelijkheid weer oppikken, en met Johan en Emmy blijf ik toch wel con tact houden". Guido woont nu zelfstandig op kamers. Naar zijn ouders wil hij niet terug: "Ik heb daar altijd iets gemist. Ze willen me wel terug hebben, maar als ik dat zou doen was het voor hen, niet voor mezelf. Mis schien als ik straks aan eer verplegings- opleiding kan beginnen en ik heb mijn papiertje in mijn zak, ik bedoel, als het weer helemaal goed met me gaat. dat dan ook de verhouding met mijn ouders weer goed wordt". LEIDEN - Het Jongeren Advies Centrum Leiden (JAL) kampt met een groot tekort aan schuiladressen. Het aan tal jongeren dat bij het JAL aanklopt voor huisvesting staat in geen enkele verhouding tot het aantal adressen waarover kan worden beschikt. Daarom werd er deze week een avond gehouden om gezinnen te informeren over het hoe en waar om van een schuiladres. De op komst viel het JAL alleszins mee: het bestand werd opgevoerd tot zestien, terwijl nog een viertal ge zinnen interesse toonde om weg gelopen jongeren enkele weken te huisvesten. Genoeg schuila dressen heeft het JAL echter nog lang niet. Het JAL is een instelling waar jon geren tussen de tien en vijfen twintig jaar kunnen aankloppen met hun vragen en problemen. Je kunt er zonder afspraak binnen stappen om te praten over toe standen op het werk, school, drugs, uitkering of ouders. In het jaar dat het JAL nu draait, is gebleken dat jongeren die (wil len) weglopen van huis één van de grootste groepen het JAL raadplegen. Een zoge naamd schuiladres is voor deze mensen dan een goede tijdelijke oplossing. Zo'n adres is onbe kend bij ouders en politie. Het is de bedoeling dat een jongere bij een schuiladres een tijdje (maxi maal zes weken) kan deelnemen aan het huiselijk leven. Samen met het JAL, die de eigenlijke begeleiding in handen houdt, wordt dan gezocht naar een meer definitieve oplossing. Ook de so ciale dienst wordt ingeschakeld, want voor een jongere die niet naar het ouderlijk huis kan te rugkeren, moet een uitkering worden geregeld. Daniël en Joke, twee van de vijftien medewerkers vgn het JAL, ver tellen over de gevolgen die het tekort aan schuiladressen heeft. Ze doen dit in de nieuwe huisves ting van het JAL aan de Caecilia- straat, waar de opvang van jonge ren plaats vindt in een als huis kamer ingericht zaaltje. "De adressen die we hebben, worden nu heel intensief gebruikt. We worden gedwongen steeds een beroep op hetzelfde gezin te doen. Daar komt nog bij dat niet iedere jongere zomaar op een willekeurig schuiladres kan wor- den geplaatst. Ieder gezin kan zijn eigen eisen stellen, en dus ook mensen weigeren. Wanneer het ondenkbaar is dat een weg gelopen jongere naar huis terug keert, proberen we dan ook altijd eerst of hij of zij geen onderdak kan vinden bij kennissen. Lukt dat niet, dan moeten we noodge dwongen adressen "lenen" van de Leidse vrijwilligerscentrale of de jongere doorsturen naar een andere stad. Met name in Den Haag zijn er wel wat opvanghui zen beschikbaar. Ideaal is dat na tuurlijk nooit" Naast de weggelopen jongeren en jongeren die met huisvestings problemen kampen, wordt het JAL ook vaak geraadpleegd door meisjes die zitten met problemen over verkrachting, omgaan met jongens of mishandeling. Problemen die ze, volgens het JAL, moeilijk kwijt kunnen aan mannelijke hulpverleners. Daar om werd enige tijd geleden een speciaal meisjesspreekuur inge steld, waarop alleen vrouwelijke medewerkers van het JAL aan wezig zijn. Het plan is om in de toekomst ook een gespreksgroep voor meisjes op poten te zetten. Aan plannen ontbreekt het het JAL niet, voor de financiën is het cen trum echter afhankelijk van eenmalige bijdragen van allerlei fondsen en instellingen. Een on zekere situatie. Met de gemeente zijn onderhandelingen gaande over een subsidieregeling, maar die zou alleen gaan gelden als dekking voor de kosten die het JA1 maakt. Vergoedingen voorde medewerkers kunnen er niet nog niet af, zodat het JAL noodge dwongen met vrijwilligers moet werken. Na weigering van huisarts LEIDEN - Omdat de dienstdoende huisarts volgens de ouders wei gerde te komen moest de Leidse politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een kind van één jaar uit de Merenwijk naar het Elisabeth- ziekenhuis brengen. In het ziekenhuis werd beslist dat het kind in verband met zijn be nauwdheid drie dagen ter obser vatie moest blijven. LEIDEN - De nationale collecte geestelijk gehandicapten heeft in de Leidse regio f 64.425,58 opge bracht. LEIDEN - Helemaal begrijpen deden de kinderen het toch niet. "Sint, waar is je schimmel, dan?", zo werd de bejaarde Spanjaard menigmaal gevraagd. Die staat in de warme stal. zo vertelde Sint, die zelf daarom zaterdag het openbaar vervoer had verkozen. Een middag lang konden kinderen uit Leiden en omgeving samen met Sinterklaas in een versierde bus een rondritje door het cen trum maken. Ook twee Zwarte Pieten waren present, maar die waren hun dienende taak al snel vergeten. Pepernoten vlogen de arme Sint om de oren. De goedheiligman liet een bestraffend woord overigens achterwege. De 'Sint-bus' was een initiatief van de busmaatschappij NZH en de commissie 'Leiden leeft'. Erg aan slaan deed het niet, want slechts 38 kinderen wilden van dit buitenkansje gebruik maken. Veel behoefte aan dit chrèche-idee ("gaat U maar rustig winke len, want het is heel gezellig bij ons in de bus") bestond er dus kennelijk niet. Maar dat komt wel, denkt de 'Leiden leeft'-club. Ervaringen in Haarlem sterken de commissie in die overtuiging. "Het eerste jaar gingen daar ook maar 15 kinderen met de bus mee en dit jaar waren dat er al 125". De kans dat volgend jaar weer een Sinterklaasbus door Leiden toert is dus groot. LEIDEN-Verkleed als Sinterklaas en Zwarte Pieten zijn vanoch tend enkele tientallen actievoer ders het energiebedrijf aan de Langegracht binnengedrongen. Ruim een uur lang hebben zij uit protest tegen het feit dat het energiebedrijf stroom levert die wordt onttrokken aan de kern centrale in Dodewaard, het secre tariaat van het energiebedrijf be zet gehouden. Rond negen uur bezette Sin terklaas samen met zijn gevolg namens de actiegroep "Breek Atoomketen Leiden" de kamer van directiesecretaris R.J. Ha zenberg. Sinterklaas maakte hem duidelijk wat de bedoeling van de bezetting was. Namelijk dat het energiebedrijf zijn aandelen in de kerncentrale van Dodewaard te rugtrekt. Het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) is aangesloten bij het Energiebedrijf Zuid-Holland dat ruim een kwart van het aan delenpakket van de kerncentrale bezit. Na overleg met plaatsvervangend- commissaris Mostert van de Leidse politie besloten de actie voerders om kwart over tien een einde te maken aan hun bezet tingsactie. Controle LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdagochtend van tien tot twaalf uur een technische con trole op de Hoge Rijndijk gehou den. Van de 26 aangehouden wa gens bleken er twaalf gebreken te hebben. Gebreken die varieerden van een kapotte richtingaanwijzer tot een gladde band. Geen enkele wagen hoefde ditmaal naar de schroot hoop te worden gezonden. Auto botst tegen bus LEIDEN - Bij een aanrijding op de kruising Lage Rijndijk-Suma- trastraat zijn gisteravond rond zeven uur drie gewonden geval len. Alle drie de gewonden zaten in de auto. waarvan de automo bilist verzuimde een bus van Centraal Nederland voorrang te verlenen. Met onbekend letsel is het drietal naar het ziekenhuis overgebracht. Islam. In het Academiegebouw van de universiteitRapenburg 73, wordt morgen een forumdis cussie gehouden ter afsluiting van de cyclus Islam en de moderne tijd" van Studium Generale. Kunnen de islamie ten hun eigenheid in Neder land handhaven en hoe is het hier met onderwijs en religie. Dat zijn de onderwerpen waarover de volgende fo rumleden zich buigen: Henk Everts (Schooladviesdienst Leiden), SjefTèunis( NOVIB), Abdulwahid (Federatie Mos lim Organisaties Nederland), Lotty van den Berg-Eldering (Stichting Nederlands Cen trum Buitenlanders) en Mo hammed Tounsy (Stichting Rijnen Lek Leiden). Aanvang acht uur 's avonds. Buitenlandse poli tiek Maarten van Traa. internatio naal secretaris van de PvdA, zal morgen een inleiding hou den over "Partij en buiten landse politiek". Hij doet dat in het Parlement, Nieuwe Rijn 52 om acht uur. De lezing is onderdeel van de cursus buitenlandse politiek die de PvdA-afdeling Leiden heeft georganiseerd. Herman Kuiphof en burgemeesters laten liet afweten Kinderfilms In het K&O gebouw aan de Ou de Vest wordt woensdag een kinderfilmmiddag gehouden Van half drie af worden erdi- verse tekenfilms en lachfilms gedraaid. Hengelsport LEIDEN - Het fraaie winterweer was er gisteren de oorzaak van dat maar maar bitter weinig men sen gisteren de Groenoordhallcn opzochten om de manifestatie Winterhappening '80 te bezoe ken. Althans dat is de overtuiging van organisator Louis van der Meer, die zich danig teleurgesteld over de matige opkomst toonde. Slechts 1400 mensen passeerden de kassa's van de Groenoordhal- len. Wie dat niet deed, was tv-presenta- tor Herman Kuiphof, die bij de opening aanwezig zou zijn, maar het op het laatste moment liet af weten. Ook de burgemeesters uit Leiden en omgeving zegden af. Zij zouden onderling uitmaken wie zich het beste bij het tafelte- nissen mocht noemen., maar meldden het te druk te hebben. die samen met tafeltennisster Bottine Vriesekoop 's morgens om tien de winterhappening opende. Dat ging gepaard met het drinken van een glaasje melk. Van der Meer, die als een soort Joris Drie- pi nter het alcolholgebruik in sportkantines terug wil dringen, had ven vloer va stuurd (anijs)melk te voorzien, f succes leken ze daarbij hebben. I'atat had de voi rkeu Ik stond de Wi >k in het kade n zaalsporten. Op het eeri merkwaardige combina- maar Van der Meer gelooft dat dal de oorzaak van de ge- kan zijn: '"Dat zou h juist de nieuwsgierigheid eten opwekken". inte inge Behalve stands waren in de hal een aantal demonstraties. Leden van de sportschool Katwijk lieten w^t vechtwerk zien en boksers van het Leidse DTS speelden 'Rudi Koopmansje'. De wintersport was vertegenwoordigd met een kleine kunst-skibaan. Ten slotte konden de aanwezigen zelf ook nog actief zijn aan de tefeltennis- tafel en de sjoelbak. Een moge lijkheid waar met name de jeugd gretig gebruik van maakte. Hengelsportvereniging De Sportvrienden hield een wed strijd in de Rijn bij Leider dorp. Uitslag: 1 K. Schouten 2530 gram-39 stuks, 2 E. Mooybroek 33-2300, 3 C. Schouten sr. 1520-26, 4 Hen. Schouten 1400-21.5 J .Janssen 1220-22. 6 Chr. Schouten 1180-16, 7 H. Jansen 1000-16. 8 W. Schouten sr. 870-14. 9 B. Honsbeek 830-7, 10 A. Hogcr- vorst 560-6. LEIDEN - Na een achtervolging door de Kooi heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half drie een 21-jarige Leidenaar gearresteerd, die in een gestolen wagen rondreed. Surveillerende politieagenten kregen naar eigen zeggen interesse voor de Leidenaar, omdat hij de bochten nogal vreemd nam. Nadat er meer politiewagens werden ingeschakeld reed hij zich klem op de Kooilaan. De jeugdige Leidenaar, die een bekende is van de politie, bleek bij nader inzien in een wagen rond te rijden die hij eerder op de dag had gestolen in de Merenwijk. Nader onderzoek leerde ook dat hij niet in het bezit van een rijbewijs was en dat er nog een vonnis wegens overtreding van de vuurwapenwet tegen hem liep. Bettine Vriesekoop kijkt over de hoofden v wel. Maar dat l

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3