"Gemeente nu stuk vooruitstrevender Protest tegen rioolheffing in Leiderdorp Volkstuinders blij met tijdelijke uitbreiding Nieuwkoop doet nog niets met •winst van Rijnland Krakers weg uit pand in Wassenaar Wandelkringviert25-jarig bestaan Politie vindt auto dieven bij toeval Inbraak Weidse agenda VOORSCHOTEN - De volkstuinvereniging in Voorscho ten gaat uitbreiden. Vierenveertig tijdelijke volkstuinen zullen de tachtig man en vrouw grote wachtlijst voorlopig verkleinen, wanneer Gedeputeerde Staten tenminste geen roet in het eten gooien. Vrijdag gaf de Voorschotense raad zijn goedkeuring aan een college voorstel voor de aanleg van tijde lijke tuinen op het tracé van Rijksweg 11-west. Na de debatten in de Tweede Ka mer over dit onderwerp is de aanleg van deze weg sterk ver traagd. Hierdoor bestaat de ver wachting dat de tuinen zeker tien jaar zullen kunnen blijven be staan. De voorzitter van de volkstuinver eniging, Van Nijnatten, is blij met deze uitbreiding. Na jarenlange onderhandelingen is de vereni ging sinds februari van dit jaar op een nieuw terrein van 140 tuinen in de wijk Adegeest gevestigd. Met de gemeente is overeenge komen dat ecnog eens zestig tui nen bijkomen, maar de boer die de benodigde grond bezit wil de ze niet zonder meer verkopen. Van Nijnatten: "Op het oude ter rein was geen uitbreiding moge lijk. Toen we daar weg moesten om plaats te maken voor sport velden was een van onze belang rijkste voorwaarden dat we tweehonderd volkstuinen zou den krijgen. Dat kan nu nog wel een tijdje op zich laten wachten en daarom werd er gedacht aan een tussenoplossing in de vorm van tijdelijke tuinen. Natuurlijk is het niet prettig dat er daarna weer moet worden verhuisd, het blijft een onzekere factor. Aan de andere kant kan je wel zeggen dat als er nu niks gebeurt, je ook niets hebt. En de huren en dergelijke voor de tijdelijke tuintjes zullen wel iets gunstigers zijn. Er wordt rekening gehouden met het tij delijke karkakter." Enthousiast De verhuizing naar het rein werd door de leden van de vereniging zeker niet enthousiast ontvangen. "Voor ons hoeft het zo niet meer", zeiden volkstuin ders tegen een verslaggever van onze krant toen de plannen voor de verhuizing een paar jaar gele den bekend werden. Toch heb ben zo'n 150 leden de afgelopen maanden op hun nieuwe tuin gewerkt en tegen alle verwach tingen in met betrekkelijk veel succes. "Natuurlijk zijn er veel gewassen na de verhuizing niet opnieuw aangeslagen, maar over het algemeen is het een goed teeljaar geworden. Het is zeker niet tegengevallen. Op het oude complex werd wel gedraineerd, maar door de hoge grondwater stand was er toch altijd te veel water. Dat kwam ook, omdat het gemaal van de polder wel eens MAANDAG 1 DECEMBER 1980 Voorzitter van Nijnatten: "We hebben nu bijna alles gekregen i altijd om hebben gevraagd". kapot was. Nu hebben we een ei gen poldertje met een eigen ge maal en veel minder last van het water," aldus een redelijk tevre den Van Nijnatten. Het is voor het eerst sinds tijden dat er positieve geluiden uit de hoek van de volkstuinders in Voor schoten komen. Van Nijnatten: "We hebben lange tijd overal te gen aangeschopt. We waren altijd erg negatief over het gemeente beleid, maar de gemeente is nu een stuk vooruitstrevender ge worden. Uiteindelijk hebben we nu bijna alle dingen gekregen waar we altijd om hebben ge vraagd. Dat de echte uitbreiding er nog niet is kun je de gemeente niet aanrekenen en ze houden zich in feite aan hun belofte door die tijdelijke tuinties." LEIDERDORP - Via een petitie willen ongeruste en boze Leider dorpers bij de Kroon protesteren tegen de invoering van de riool- heffing in hun gemeente. Ze doen daarbij een beroep op artikel 8 van de grondwet waarin het recht van petitie is vastgelegd en stel len de Kroon voor om "de begro ting van onze gemeente eens grondig door te lichten en even tueel tot schorsing of vernieti ging van genoemd raadsbesluit over te gaan". Bij de begrotingsbehandelingen in Leiderdorp werd besloten tot het invoeren van de rioolretributie, een besluit dat felle protesten heeft opgeroepen. Volgens de kwade Leiderdorpers wil de ge meente met het heffen van de rioolbelasting extra uitgaven doen die volgens hen in een tijd van bezuinigen niet passen. "In een tijd waarin we allemaal te rugmoeten in reëel besteedbaar inkomen, wil de gemeente de toch al zwaarbetalende burgerij nog eens extra belasten. En dit om een aantal welzijsvoorzienin gen in stand te houden of in het leven te roepen die het aanzien van de gemeente doen stijgen," aldus de petitie. De actievoerders proberen de petitie van zoveel mogelijk handtekeningen van symptathisanten te voorzien. Wethouder Bezemer (PvdA) van fi nanciën geeft de opstellers van de petitie weinig hoop. "Het is na tuurlijk mogelijk dat de Kroon doet waar zij om vragen, maar het is erg onwaarschijnlijk. Met de rioolheffing zijn ons 585 gemeen ten voorgegaan. Die hebben al lemaal goedkeuring van de Kroon gekregen. Wij hebben van te voren informeel overleg ge voerd met het ministerie van Binnenlandse Zaken en die zei den ons dat een goedkeuring weinig problemen zou opleveren. Het zou trouwens veel verstandi ger zijn geweest, wanneer er was geprobeerd om de gemeente raadsleden van te voren te beïn vloeden. Nu is het een beetje laat". "De praktijk wijst uit dat dit soort dingen op weinig uitlopen. En bij dit besluit heeft de gemeenteraad geen formele fouten gemaakt. Hij maakt geen onbevoegd gebruik van zijn rechten, dus bezwaren tegen de procedure kunnen er al niet worden gemaakt". NIEUWKOOP- De reinigingsrech ten in Nieuwkoop gaan toch met zo'n acht gulden (7'/2 procent) omhoog, zoals burgemeester en wethouders hebben voorgesteld. Alle voorstellen om die tarieven minder sterk op te schroeven of zelfs te verlagen zijn van tafel ge veegd tijdens de vrijdagavond gehouden raadsvergadering. Verschillende partijen (PvdA, D'66 en Nieuwkoop-Noorden) wilden graag gebruik maken van de winstuitkering van energiebe drijf Rijnland en het teruggestor te bedrag van het gemeenschap pelijk vuilverwerkingsbedrijf om die reinigingsrechten niet te veel te verhogen. Een meerderheid van de gemeenteraad, bestaande uit VVD en CDA, volgden echter het voorstel van burgemeester en wethouders. Tijdens de raadsvergadering kwam het tot een heftig meningsver schil tussen burgemeester T.R. Seinstra en raadslid C. Radema ker (Nieuwkoop-Noorden). Het raadslid kwam met het voorstel om de reinigingsrechten foi;s te verlagen (van 105 naar ongeveer 90 gulden) inplaats van ze te ver hogen. Hij wilde daarbij gebruik maken van de winstuitkering van Rijnland, voor Nieuwkoop becij ferd oo 192.000 gulden. Aangeschoten automobilist rijdt verkeers licht omver LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de hoek Haarlem merstraat/Pelikaanstraat met zijn wagen een verkeerslicht be stemd voor voetgangers finaal tegen de grond gereden. Nadat l\et ongeluk op de vlucht heuvel had plaatsgevonden ver trok de automobilist, die onder invloed reed, richting Zijlsingel. Daar wist de politie, gewaar schuwd door omstanders, hem echter te achterhalen. 3 25-jarige wandelkring Leiden en omstre- Volgens Seistra is het echter niet zeker dat Nieuwkoop een uitke ring van die grootte krijgt. Ra demaker: "Dat bedrag is wel de gelijk vastgelegd door Rijnland, maar Seinstra zei er niet zeker van te zijn omdat hij de begro- tingsvergadering van het ener- giebedriji'niet tot het eind toe had bijgewoond. Ik vind dat betreu renswaardig, een aanfluiting. De centen zijn wel beschikbaar, maar formeel zijn ze niet be schikbaar en daarom zou mijn voorstel niet gedaan kunnen wordpn." WASSENAAR - De krakers van het gemeentepand Johan de Witt- straat 9/9a hebben dit pand verla ten. Aanvankelijk zou er morgen een kort geding dienen van de gemeente tegen de krakers om ontruiming af te dwingen. On langs hebben de krakers het woonhuis en winkelpand echter zelf ontruimd, waardoor het kort geding overbodig is geworden. Waarom de krakers het pand zo plotseling hebben ontruimd en waar ze nu wonen is niet bekend. De gemeente heeft hun geen ver vangende vervangende woon ruimte aangeboden. LEIDEN - De Leidse wethouder Tesselaar van sportzaken was één van de velen die zaterdagmiddag de voorzitter van de wandelkring Leiden en omstreken, Breede- veld en zijn mede-bestuursleden feliciteerde met het 25-jarig be staan van de kring. Tesselaar werd daarna nog quasi- bestraf- fend toegesproken door Breede- veld. In zijn felicitatiepraatje rep te de wethouder van wazige wan delaars die maar op hun papiertje tuurden en daardoor niet veel van de fraaie omgeving zagen. Iets wat door Breedeveld ten stellig ste werd tegengesproken. Tesselaar bekende verder weinig van de wandelkring af te weten, "maar kennelijk gaat het wel goed, anders had u het geen 25 jaar volgehouden". Dat kon door secretaris Woordes uit Alphen aan den Rijn worden beaamd. De kring fuhgeert niet alleen als overkoepelend orgaan voor de wandelverenigingen, maar heeft ook nog 450 aparte leden. Een populariteit, die volgens Woordes te danken is aan de or ganisaties van busreizen naar wandeltochten in het buitenland, zoals Zwitserland en Luxem burg. Behalve de gemeente Lei den ontving de wandelkring ver der felicitaties van de heren Bieg- straaten en Goedhart, respectie velijk van de Leidse sportstich ting en de Alphense sportraad en van de vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond Lichamelijke Opvoeding (waar onder de wandelkring valt), Doc- ters van Leeuwen. LEIDEN - Bij de inspectie van een opengebroken wagen die stond gepar keerd bij het Plantsoen stuitte de Leidse politie zaterdagmorgen om streeks half acht bij toeval op een gestolen, spiksplinternieuwe Alfa Romeo waarin twee Fransen lagen te slapen. De politie informeerde bij de Fransen of zij soms iets hadden gezien in verband met de opengebroken wagen. Van de gelegenheid werd ge bruik gemaakt om naar hun papieren te vragen. Identiteitsbewijzen bleken de Fransen evenwel niet te hebben. Op het bureau bleek ook dat de Alfa Romeo in Parijs was gestolen. Later op de dag meldde zich overigens de Belgische eigenaar van de opengebroken wagen, waar alles om was begonnen, ook op het bureau. De koffer met kleren die hij miste werd dezelfde dag nog teruggevon den. Mark Foggo niet besteed aan Madonnapubliek ALPHEN AAN DEN RIJN - Het publiek van jongerenso- ciëteit Madonna in Alphen heeft zaterdagavond kennis kunnen maken met een prima gebracht stukje "Ska" mu ziek tijdens het optreden van Mark Foggo and the Secret Meeting. Het is echter de vraag of het aan dit publiek was besteed. De groep, -die tijdens de eerste "set" hard had gewerkt aan een beetje aandacht, had de laatste to nen nog niet de zaal inge stuurd of het publiek stroom de, plotseling wakker, de dansvloer op bij de pauze- vullende discoklanken. Mark Foggo, met zijn hoekige bewegingen en zijn Cockney Engels, kreeg het publiek op een enkeling na niet mee. Dat was jammer, want er viel het nodige te genieten. De groep, die bestaat uit drie Nederlan ders en twee Engelsspreken den, wist de uit Engeland overgewaaide Ska-muziek heerlijk te brengen. Vooral het mime-spel van Foggo en basgitarist Meivin van Eldik was het kijken meer dan waard. De groep liet zich overigens door het toch al weinige publiek niet van de wijs bren gen en bleef zich, zowel mu zikaal als theatraal, volledig inzetten. De beloning daar voor kwam pas bij het op single uitgebrachte nummer "New Shoes" in de vorm van een applaus dat al veel eerder had moeten klinken. ARJAN HESSELING Expositie in De Pomp WARMOND - Er is weer een nieu we expositie in Galerie De Pomp in de Dorpsstraat in Warmond. Ditmaal exposeren Marina van Mazijk (poppen), Marjan v.d. Bosch-Duitemeijer en Inez Wendt. De laatste twee met pen en potloodtekeningen en wand tapijten. De openingstijden zijn maandag, woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van twee tot vijf. Verder dinsdag en vrijdag van zeven tct negen en woensdag ook 's morgens van tien tot twaalf. Botsing door inhaalpoging ROELOFARENDSVEEN - Op de snelweg Amsterdam-Den Haag is zaterdagavond omstreeks half zes een 23-jarige inwoner van Middelburg licht gewond ge raakt, nadat hij een voor hem rij dende auto en vervolgens de vangrail had geramd. De man wilde de Voor hem rijdende auto inhalen, maar vergiste zich in het verschil in snelheid. Terwijl hij nog in zijn buitenspiegel keek klapte hij achterop zijn voorlig ger. Na behandeling door een dokter kon de man zijn weg naar huis vervolgen. In de file die als gevolg van het on geval ontstond, reden nog drie auto's op elkaar. Gewonden vie- len er verder niet. VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in een woning aan de Frederik Hendriklaan in Voorschoten werden vannacht een aantal schilderijen en een bontjas, totale waarde zo'n 7500 gulden, gesto len. De daders kwamen binnen door een achterdeur uit de scharnieren te halen. MAANDAG Leiden Trefcentrum - Rapenburg 100/102, her haling uitzending rond de Amerikaanse theologe Rosemary Radford Ruether, 20.00 uur. Nas afloop kan er nagepraat worden met de werkgroep feministische theologie. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, de film Ludwigvan de Duitse regisseur Hans- Jurgen Syberberg, 20.00 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 1'4.30 Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, Werklozen Belangen Vereniging, voor advies din 10-12 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrij 28-5 dec door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, te Voorschoten-Voorschol Leidseweg 66, tel. 2525. Bn L„n„J WIJKVERPLEGING OUblC 111 UldllCl Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. J ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. de Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. DEN HAAG - Mr. J.A.J. Setz uit Leiderdorp is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Den Haag. Hetzelfde geldt voor mr. P.A.E.M. Hoctin Boes uit Wassenaar. WASSENAAR - Een oververhitte motor was waarschijnlijk de oor zaak van het in de brand vliegen van een volkswagenbusje zater dagavond rond zes uur op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het echtpaar dat in de auto zat, kwam met de schrik vrij. leidsch dagblad VOORSCHOTEN - De jongste Voorschotense 'scouters' in de leeftijdsgroep van ze. Scovo' op het toneel van het Cultureel Centrum. Dit gebouw was het decor van ee gezamenlijke scoutinggroepen Voorschoten. Het circus bracht een leeuwennummer leeftijdsgroep van elf tot zestienjaar nam de toeschouwers mee naar verre landen i landen. Hierbij werd steeds gebruik gemaakt van verschillende toneeltechn ieken. De oudste jeugd (zestien tot twintig jaar) vergeleek de ouder padvinderij met tegenwoordig. tot elf jaar zetten 'Circus itgebreide avond van de 2ii acrobatennummerDe 'mpressies van vakantie- scouting DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse nummers 10,65. Akj. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M J. Post Rubriek chefs J. Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Seven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé. M. Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183, Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R Stevens 071-890847. Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2