Union sluit: 155 man weg Philips stelt geschiedenis te boek FNV verscherpt acties bij Avebe kort zakelijk Spaarpandbrief 1980/85 Pandbrief 1980 per1982/88 Methanol in de tank is ook nog niet alles MAANDAG 1 DECEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 23 Spoorwegen Vertegenwoordigers van de Ne derlandse Spoorwegen hebben een bezoek gebracht aan VMF- Stork om te bekijken of het mo gelijk is, dat VMF draaistellen voor NS-treinen gaat maken. De spoorwegen hebben de komende jaren honderden miljoenen gul dens te besteden aan nieuw ma- teriaal. Een woordvoerder van NS zei dat er uit het bezoek nog geen enkele conclusie valt te trekken. "Er moet nog een lange reeks vragen worden beantwoord". Hij voegde hieraan toe. dat NS bi.j nieuwe aankopen altijd bekijkt of het mogelijk is de orders geheel of gedeeltelijk bij Nederlandse be drijven te plaatsen. Stroombesparing De Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) waarschuwt de consument voor een apparaat dat onlangs op de markt werd ge bracht, waarvan de fabrikant be weert dat het in huis veel stroom zou kunnen besparen. Het gaat om de zogenaamde "power chopper". Wanneer het apparaat wordt aangesloten op motoren, die voorkomen in koelkasten, wasmachines, pompen van cen trale verwarming enz. zou het stroomverbruik beperkt kunnen worden. Metingen door de Kema hebben aangetoond dat de "power chop per" in de praktijk nauwelijks tot energiebesparing leidt. Er kun nen volgens de VEEN hooguit enkele guldens per jaar worden uitgespaard. Het loont niet de moeite een dergelijk apparaat, dat ongeveer honderd gulden kost, aan te schaffen. ri extra kw.: f 6.30; v e kalvi Ue ;abiel. LEIDEN - GROENTEVEILING: An dijvie 1,75-2,85. Boerenkool 1,06-1.34, Spits kool 1.10-1.19. Prei 1.45-1.50. Spi nazie 1,65-2,10. Spruiten A 95-1.04. Spruiten B 96-1,03. Spruiten C 58. Sprui ten D 41-69, Uien 16-56, Winterpeen 44-45. Witlof 1.70-2,70. Knolselderij 25-92, Sla 21-50, Peterselie 33-37. Paprika st. 85-1,65. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN: 1-12-1980 Andijvie per kg. 0,30-0,93. Boerekool per kg. 89-1,30, Groene kool 90, Waspeen AI per kist 17.50-24.70 Waspeen All per kg. 6,- - 17.40. Waspeen BI 17,50-26,20. Was peen BII 3,20-10.90. Waspeen Cl per kist 7,80-9.-, Waspeen CII per kist 4.50-6,80. Aanvoer: 150 ton. Breekpeen AI per kist 3,60-11,50. Prei A per kg 1.06. Peterselie (krul) 47-50, Knolselderij 59-61. Bloem kool 8 I per bale I 1.41-2,19. Bloemkool 8 II per bak 185-09, Bloemkool 101 per bak 77-78, Bloemkool 10 II per bak I 58-74, Bloemkool 12 I per bak 70-89, Bloem kool 12 II per bak 50-62, Bloemkool 15II per bak 38, Aanvoer 3400 stuks. DEN HAAG (GPD)-,De gloeilamp was de innovatie van de jaren tachtig der vorige eeuw". Dit stelde schrijver A. Heerding bij de presentatie van het eerste deel der geschiedenis van het Philipsconcern. Met deze ge schiedschrijving is Heerding al vele jaren bezig. In deel één be licht hij de totstandkoming van een nieuwe bedrijfstak: de gloei lampenindustrie. Heerding begon zijn werk in 1974. Drie jaar besteedde hij aan zeer uitgebreid onderzoek, omdat hem een brede aanpak voor ogen stond. Veel materiaal werd uit bronnen buiten het eigenlijke bedrijf verkregen. Het schrijven van het eerste deel duurde van 1977 tot eind 1979 Heerding streefde naar een „alomvattende historiebeschrijving" en lijkt daar naar voorlopige indruk in te zijn geslaagd. Dit eerste deel reikt van 1880 tot aan 1891. Gepoogd is een beeld te ge ven van de ondernemers (niet al leen de familie Philips) die zich met de gloeilamp bezig hielden en de stoot gaven tot onze elek trotechnische industrie. Uitvoe rig wordt ingegaan op de vraag wie zij waren en wat hen bewoog. De toenmalige gloeilampenfa brieken in Rotterdam, Nijmegen, Middelburg en Venlo passeren daarbij ook de revue. Heerding is op veel leemten gesto ten, die hij zo nauwgezet moge lijk opvulde aan de hand van bronnenstudie. In tegenstelling tot daarover bekende verhalen - en aanduiding in andere boeken - komt Gerard Phil i-is (met broer Frederik de groi. .egger van het bedrijf) wat minder als uitvinder in beeld en wat meer als onder nemer. De betekenis van de ver maarde broer Anton kwam vol gens de geschiedschrijver pas na 1900. Dr. ir. N. Rodenburg, president-directeur van Philips (midden) ont vangt het eerste exemplaar van de geschiedenis van zijn bedrijf. Links schrijver Heerding, rechts uitgever De Groot. drijf'. Aangetoond wordt dat Frederik en Gerard Philips ter dege op de hoogte waren van de technische, commerciële en be drijfseconomische vraagstukken van het projekt dat zij onderna- Eigen weg Heerding kon, zoals hij verklaarde, onafhankelijk te werk gaan. Hem is niets opgedrongen in zijn taak nauwkeurig na te gaan waar de grondslagen feitelijk lagen en hoe de bedrijfstak in het alge meen en Philips in het bijzonder zich hebben ontwikkeld. Prof. dr. Joh. de Vries uit Tilburg, extern adviseur voor de geschiedschrij ving van Philips, stond hem als raadsman terzijde. Het boek ontneemt de gronu aan geuite veronderstellingen dat gloeilampenfabricage niet meer zou zijn dan een „montagebe- Zo wordt Gerard Philips ook ge volgd in zijn betrokkenheid tot de politiek in de toen zeer gela den discussie over het onder werp: elektricitetsvoorziening door particuliere ondernemin gen. Duidelijk wordt ook waarom een groot deel van de gloeilam penfabricage zich 100 jaar gele den van het hoog ontwikkelde Verdere taak Met deze geschiedschrijving heeft Heerding een taak op zich geno men die enigszins aan het werk van dr. L. de Jong doet denken. Op de vraag naar de volgende delen is zijn antwoord: „Over drie tot vier jaar komt het deel dat de periode 1891-1920 zal omvatten. Even zoveel tijd daarna is het derde deel te verwachten, dat het tijdvak 1920-1950 zal beslaan en waarschijnlijk uit twee banden zal bestaan". Voor het vierde deel wordt gedacht aan 1950-1970. „Maar gevoelsma tig ben ik daar nu nog niet aan toe", aldus Heerding. „Het gaat hier om het zogenaamde elektro nische tijdvak, dat eindigt met het overlijden van Anton Philips. Maar ik kan nu nog niet om schrijven waar die periode pre cies moet ophouden. Dat moet nader worden bekeken". Heerding (57), die archivaris en be- drijfshistoricus is, deed onder andere als hoofdarchivaris van Hoogovens IJmuiden veel erva ring op. Hij verrichtte daar histo risch onderzoek naar onder ande re de sociale- en technische ont wikkeling van het bedrijf en naar de cementindustrie, een zijtak. Dit laatste leidde tot het boek „Cement in Nederland" (1971). Hoewel de Philips-geschieds- schrijving zonder meer een we tenschappelijke publikatie is (spaarzamelijk geïllustreerd, maar niet saai en redelijk lees baar) is de belangstelling voor het boek al levendig. Uit het betrok ken concern werden al 1500 in schrijvingen geboekt. De oplaag is 5000 en de verwachtingen van uitgever Nijhoff zijn hoogge spannen. In de winkel gaat het boek f 65 kosten. LEIDEN - Veemarkt. Aanvoer op de markt van maandag: 1888; slachtrunderen: 1263; schapen oflammeren: 625. Slachtrunderen: stieren le kwaliteit: 800; stieren 2e kw.: f6.85; vaarzen le kw. f7.30; vaarzen 2e kw. f6.55; koeien le kw. f7.85; koeien 2e kw.: f 5.85; koeien 3e kw. f 6.50; worst koeien: f 6.40; extra kw. plus dikbil- len: f7.80; paarden: f 5.70: vette kalve Minister weigert steun aan herenkledingfabriek kw,: f5.40; vette kalveren 2e kw f5.65; vette kalveren 3e kw.: 4.65; nuchtere slachtkalveren: 5,65; slachtvarkens extra kw.: f 8,-; slacht- varkens le kw.: f 14.-. Schapen: van f 1.60 tot f2,00; lammeren: van f 1.70 tot f2.00; le kw. f2,05 tot f2.60. Toelichtingen: slachtrunderen: z DEN HAAG (ANP) - Groningens grootste fabriek van he renkleding Union heeft vandaag faillissement aange vraagd en zal eind volgende week gaan sluiten. De 155 man personeel komt op straat te staan. Het besluit is ge nomen, nadat het ministerie van economische zaken vo rige week liet weten niet te willen bijspringen. Union zit met een tekort van "een paar miljoen", aldus directeur A. Karsten, die vrijdag het perso neel heeft ingelicht. De faillissementsaanvrage heeft niets te maken met de orderpor tefeuille van het bedrijf. Er is een normaal orderbestand. De problemen zijn ontstaan als ge volg van een reorganisatie, die erop was gericht in Groningen een nieuwe fabriek te bouwen. Nadat echter bekend werd dat de herenkledingfabriek van Gebr. Levie in Groningen de produktie zou stopzetten, werd ook Union betrokken bij een plan om Levie, Union en het derde nog resteren de herenkleding bedrijf in Gro ningen, S. Muller, te laten fusio neren. De gelden die al in pricipe beschikbaar waren uit de mid delen van het integraal struc- ADVERTENTIE) UO/ Spaarpandbrief, gre>cit in 5 jaar naar f 1,7( X ),- /O Huidig rentepercentage II' huidige afgifteprijs f995,- opgelopen rente vanat 3 maart 1980 (effect iet rende- I ment ca. 11.10". Aan toonden Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair ineffekten.ii,„ ÖWestland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, (171-13 26-15 tuurplan Noorden Des Lands en waarmee de nieuwe fabriek zou kunnen worden opgezet, bleven daardoor uit. En het fusieplan strandde omdat het ministerie van economische zaken weigerde daarvoor extra middelen be schikbaar te stellen. Volgens directeur Karsten heeft Union nu in totaal vier miljoen gulden nodig om weer drie jaar met het volledige personeelsbe stand vooruit te kunnen. FNV "Ongeorganiseerden, die mogen aan het gas gaan liggen. Ik word door FNV-leden betaald, daar zet men mij voor in". Woorden van districtsbestuurder Jaap Wol thers van de Industriebond FNV in Groningen, tijdens een leden vergadering bij de kledingfa briek Union. Een uitspraak die hem niet in dank is afgenomen door de werknemers van het be drijf. Wolthers was door de vak bondsleden bij Union gevraagd ook de niet-georganiseerde werknemers toe te spreken, maar hij weigerde dit. "Die moeten hun eigen zaken maar regelen" was zijn mening. Voor de directeur van Union die zich over de uitspraak beklaagde, wilde Wolthers ook geen goed woord over hebben. "Laat hij zorgen dat zijn bedrijf niet failliet gaat in plaats van zich met mijn zaken te bemoeien," was het conimentaar van de districtsbe- stüurder. (ADVERTENTIE) UA i Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig Vy rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs f995,- opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- m dement ca. 11.12". ).Jaarlijkse rente-uitkering 1110,- Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/l trccht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. i ^Westland Utrecht Hypotheekbank Ludcn. Boterm.irkt 28/hock 't Gangetje, 071-132615 MUNTENDAM VEENDAM (ANP) - De FNV heeft verscher ping van de acties aangekondigd rond het aardappelzetmeelcon- cern Avebe. Dat werd zaterdag tijdens een kadervergadering in Muntendam besloten. FN V-districtbestuurder Rein Kedde verklaarde na afloop van deze vergadering dat waar schijnlijk weer wegen bezet zul len worden. Eerder in de week gingen in Drenthe Avebe-werk- bilisten aan nadat een enkele weg geblokkeerd was. De FNV is diep teleurgesteld nu minister Braks zich niet bereid heeft verklaard de Avebe meer steun te verlenen dan hij al heeft toegezegd. Drie Avebe-gebou- wen in Veendam en Ter Apelka- naal zijn nog bezet. Ruim vijfhonderd mensen hebben zaterdagmiddag in Veendam deelgenomen aan de demonstra tieve mars voor het behoud van de werkgelegenheid bij Avebe. De demonstratie, die was geor ganiseerd door de Industriebon den CNV en FNV, eindigde bij de twee bezette Avebe-kantoren in Veendam. Daar spraken ver schillende vakbondsbestuurders de demonstranten toe. Er werd schande van gesproken dat de regering Avebe in de kou laat staan. Wel heeft minister Braks 250 miljoen gulden toegezegd maar daar is de voorwaarde aan verbonden dat zes van de negen fabrieken moeten sluiten. De overheidssteun is niet voldoende en er zullen 600 vaste en 200 tij delijke arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Een gesprek tussen de bonden en de minister leverde voor Avebe niets up. Het apparaatje waarmee auto's op allerlei soorten mengsels van benzine en methanol (alcohol) kunnen rijden - een Nederlandse vinding, gepresenteerd door het Instituut voor Wegtransport middelen TNO - is niet het Ei van Columbus. Het is een interessante vinding, maar hij houdt niet in dat in ons land op korte termijn auto's op willekeurige mengsels benzine- methanol zullen gaan rijden. Het is bovendien nog maar de vraag of inbouw van dit sigarendoosgrote apparaat in de auto voldoen de is: methanol tast de metalen van carburator, brandstoftank en -leidingen sterk aan. Maarzeker is de Nederlandse uitvinding interessant in het licht van de experimenten in het buitenland. Het probleem dat mengsels methanol en benzine ontmengen (de vloeistoffen gaan op elkaar drijven) als het mengsel meer dan ongeveer 20 procent methanol bevat, lijkt ermee opgelost. De andere problemen blijven: men heeft voor het afleggen van dezelfde afstand tweemaal zoveel methanol als benzine nodig en de uitstoot aan stikstofoxyden in de lucht (die tot vorming van salpeterzure regen kan leiden) is bij methanol groter dan bij benzine. Het Nederlande apparaatje bepaalt de hoeveelheid methanol in het mengsel door er de elektrische geleidbaarheid van vast te stellen, juist voor de brandstof de carburator in gaat. Een stelmotortje stelt dan aan de hand van dat gegeven de naalden in de sproeier bij. Het verband tussen de hoeveelheid methanol en de elektri sche geleidbaarheid is overigens minder ideaal dan aanvankelijk werd verwacht (geen lineaire karakteristiek). Het probleem van de ontmenging van het mengsel benzine-metha- nol bij zo'n 20 procent methanol in het mengsel kan uiteraard op nog twee voor de hand liggende manieren worden opgelost. De eerste oplossing is: op zuivere methanol rijden. De tweede oplos sing is: niet meer dan ongeveer 15 procent methanol bijmen gen. De eerste oplossing vereist een speciaal voor methanol ontworpen motor; zo'n motor is al uitvoerig en met succes beproefd in de autorace-sport. Bij inbouw in personenauto's is een extra be zwaar, dat benzine-inspuiting nodig zal zijn bij koude start; op methanol beneden de 18 graden Celsius kan men niet starten. Dat lijkt niet onoverkomelijk: hetzelfde verschijnsel doet zich, zij het bij lagere temperaturen, wel voor bij auto's, die op LPG zijn omgebouwd. In de Verenigde Staten wordt daarom toch in deze richting geexperimenteerd. Op kleine schaal: men ziet daar meer in het uit methanol maken van benzine, waarvoor Mobil een veelbelovend proces heeft ontwikkeld. De tweede oplossing, autorijden op benzine met 15 procent metha nol, wordt op grote schaal in West-Duitsland uitgeprobeerd. Deze oplossing biedt een onverwacht voordeel. Uit het onderzoek is al gebleken, dat de methanol in dit mengsel 44 procent efficiënter verbrandt dan de benzine, die het vervangt. Een goede verklaring heeft men daarvoor nog niet gevonden, maar deze energiewift is mooi meegenomen: de brandstoftank in de auto hoeft nauwelijks groter bij dezelfde actie-radius. riment in West-Duitsland met het mengsel dat M 15 heet, is groot opgezet door het Bundesministerium fuer Forschung und Tech nologie, Shell, BASF en Volkswagen. Op 28 november 1978 werd de eerste van de 50 openbare tankstations voor dit brandstof- mengsel geopend; er zijn bij de proef ongeveer 1000 auto's (ook van particulieren) betrokken. Het experiment, dat tot 1982 duurt, zal nog worden uitgebreid tot andere alternatieve brandstoffen (kolenbenzine, waterstof)- Doelstelling is uit te vinden welke alternatieve brandstoffen in de komende jaren praktisch inzetbaar zullen zijn in West-Duitsland en hoe de afhankelijkheid van het motorvoertuigverke er van aardolie kan worden ingeperkt. Die doelstelling lijkt sprekend op die van het Nederlandse Insti tuut voor Wegtransportmiddelen TNO. Maar ook met de Neder landse vinding blijft West-Duitsland door zijn grootschalige ex periment op methanolgebied duidelijk koploper in West-Euro pa. Methanol biedt - zo wordt algemeen aangenomen - in West-Europa als alternatieve brandstof voor benzine veel meer perspectieven dan pure ethanol (en ethanol-benzine-mengsels- - alcohol uit mais, graan, suikerriet, suikerbieten en andere landbouwgewas- se n. Brazilië richt zich vooral op zuivere ethanol; speciale moto ren daarvoor worden op grote schaal geproduceerd. Bijmenging van ethanol bij benzine in een verhouding van een op tien wint vooral in de Verenigde Staten snel aan populariteit. Deze brandstof, Gasohol, werd daar met name door de oliemaat schappij Texaco (meer dan duizend verkooppunten) geïntrodu ceerd, eerst in de agrarische staten, later ook in de geïndustriali seerde kuststaten. Er zijn twee problemen. In de eerste plaats gaat de produktie van gewassen voor de produktie van ethanol ten koste van de voed- selproduktie. Is dat voor de Verenigde Staten zelf niet zo'n be- .faar, gezien het wereldvoedselprobleem is het onaanvaard baar. In de tweede plaats is er nog steeds discussie over de vraag of er voor de produktie van watervrije ethanol niet meer energie nodig is. dan het geproduceerde ethanol zelf oplevert. Dit laatste probleem wordt versluierd omdat als bijprodukt bruik baar veevoeder, de energie voorde ethanolproduktie kan worden verkregen uit laagwaardige energiebronnen en 'afvalwarmte' en de Verenigde Staten hun afhankelijkheid van buitenlandse aardolie ook politiek zeer zwaar wegen. Het Amerikaanse energieministerie (DOE) verwacht dan ook (en stimuleert door vrijstelling van belasting) de produktie van 8,2 miljard liter ethanol in 1985, waardoor dan 20 procent van alle auto's op Gasohol zullen rijden en twee procent op het dan voorziene benzinegebruik wordt bespaard De landbouwprodukten in West-Europa zijn te hoogwaardig zoor grootschalige ethanolproduktie. En dat betekent meer perspec-' tief voor methanol, dat kan worden verkregen uit aardgas, bruin kool, laagwaardige organische grondstoffen als hout en afval en bijvoorbeeld uit het gas, dat bij kolcnvergassing ontstaat. Vooral deze laatste grootschalige produktiemethode kan in princi pe de grote hoeveelheden methanol gaan leveren, die nodig zijn voor (gedeeltelijke) vervanging van benzine. Maar de prijs zal hoog zijn: Shell schat die voorshands op f 2,50 per liter (inclusief accijns). Dat is duur voor een brandstof, die slechts half zoveel energie bevat als benzine. Bovendien: ook benzine kan uit gas van ver gaste kolen worden vervaardigd. MAANDAG 1 DECEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN Fakhofd Mold Pakhwd H ce Philips BINNENLANDSE AANDELEN D«li Mij L>«,spau: Dikkers Duiker KMBA 118,00 118.00 lO.OOf 1050,00 152,50 1 Pap 21,00 -sky 70^50 1350,00 1350.01 95.00 as.zo BELEGGINGS INSTITUTEN Chemie reyfus F ManhatU AMSTERDAM - In de hoek van In- ternatio-Muller veroorzaakte het bericht over de winstval en pas sering van het dividend een grote schok. De koers is al enige tijd aan het dalen, maar juist vrijdag verscheen een uitspraak van het bestuur in een Financieel weekblad, dat eerdere gunstige prognoses konden worden ge handhaafd. Op de beurs was men woedend over deze "bedrieglijke voorlichtingDe eerste advies- £°wd z,lvcr pnjskwamopf löofbunafSon- Onbcw 41250 - 41950 Onbew. 1165 1268 der vrndae. vorige 41400 - 4„i<ju Vorige 11 <2 - 1275 Overigens begon de beurs de wir BUITENLANDS 28,20 17,20 GOUD EN ZILVEK GELD 112,00 115.UI ermaand rendeels goed prijshoudende temming Naai enkele fond en zoals Kon. Olie, ABN en Unilever bestond uitgesproken vraag en dit leidde tot een betere tendens )pschorting van de notering van Slavenburg in verband meteen te verwachten bericht leidde tot de veronderstelling dat een of meer banken in het kapitaal van Sla venburg willen .deelnemen Evenals vorige week bleef het de markt gonzen van geruchten waarbij een handvol banken de revue passeerde, waaronder op nieuw de NMB op

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23