UVS kan niet stuk in Utrecht ROODENBURG LEEFT OP LFC in degradatiezorgen Lugdunum verdedigend naar deling Eerste seizoenzege bij Elinkwijk Fel LDWS geeft zege uit handen MAANDAG 1 DECEMBER 1980 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT UTRECHT - Het is onverklaarbaar, maar waar: UVS kan bijna niet stuk in de confrontaties bij Elinkwijk. Wat het is, daar in het Utrechtse Zuilen kan niemand beredeneren, het "toeval" wil dat de Leidse ploeg er een gewoonte van maakt juist daar te stunten. Sinds de invoering van de hoofdklasse in 1974 verloor het team er slechts één keer (in 1976: 1-0) voor de rest werd er gelkijkgespeeld (2x) of gewonnen (nu 4x). Zelfs nu de Désar-equipe het moeilijker heeft dan ooit, werd die "traditie" nog voortgezet. UVS boekte gisteren de eerste seizoenzege op het fraaie veld aan de Amsterdamse straatweg, waar Elinkwijk gewoontegetrouw langdurig en fel aanviel, maar waar de Leidenaars tenslotte de l-0\winst (doelpunt Cock van Weerlee) incasseerden alsof dat de gewoonste zaak van de wereld Twee trainers moesten naderhand dan ook vol verbazing terugkij ken. Elinkwijks Cees Loffeld omdat zijn elftal uitgerekend te gen UVS opeens alles had tegen gezeten wat eerder meezat en Ge rard Désar omdat voor zijn team het omgekeerde gold. Ze ge bruikten wat andere woorden, maar zeiden in feite allebei niet te begrijpen, waarom het in de Elinkwijk-UVS duels de laatste jaren zo loopt, zoals het loopt. Theil behoedt Blauw Zwart voor nederlaag WASSENAAR - Opnieuw behoed de 'goalgetter' Chris Theil die Blauw Zwart voor een nederlaag. Tegenstander Sliedrecht kon tot tien minuten voor het laatste fluitsignaal de 0-1 stand handha ven. Spits Theil trok uiteindelijk met een fraaie kopbal de stand gelijk.- Sliedrecht opende in de tweede 45 minuten de score via Martin Kroeze: 0-1 Blauw Zwart koos daarna voor de aanval en werd beloond Ben Conradi plaatste de bal precies op het hoofd van de spits Chris Theil, die fraai doel trof: 1-1. Loffeld: "In de uitwedstrijden hebben we nooit' moeite, maar sinds ik hier trainer ben hebben we thuis nog nooit van die jon gens gewonnen. Het wil gewoon maar niet lukken". En Désar "Ik weet niet wat Elinkwijk thuis te gen ons uithaalt. Het is een prima ploeg hoor, maar we winnen hier geregeld". Aan de entourage kan dat niet lig gen, want ook in de Domstad komt nauwelijks publiek en ook het gras zal in Utrecht niet veel anders zijn dan op andere velden. Toch krijgt UVS kennelijk een speciale kick als het daar moet spelen. Elinkwijk voelt dat aan, is de Leidse opponent door de loop der jaren als een "angst-tegen stander" gaan beschouwen en handelt daar ook naar vanuit de verwachting dat het wel weer erg moeilijk zal worden. Het gevolg is dat het in de praktijk inderdaad erg moeilijk gaat en dat na het missen van een paar kansen de "zie je wel"gedachte de kop op steekt bij de twee ploegen. Voor UVS werkte die nu eens posi tief. Het sterkte de geplaagde formatie in de overtuiging dat het keerpunt zou worden bereikt en dat was te merken ook. Vanaf het begin af aan was aan alles te zien dat dit keer nu eens wel werd ver trouwd op de goede afloop. Ver dwenen was de labiliteit die zich vaker voordeed na een voor sprong, verdwenen ook was de drang naar zelfvernieting die daarmee zo vaak gepaard ging. UVS toonde zich gisteren vooral in de slotfase een elftal dat voelde dat het niet stuk kon gaan. Dat gebeurde ook niet, dankzij gedis ciplineerd verdedigen van het hele elftal. Toch verdient eéri man een aparte vermelding: doelman Chris Drillenburg. Hij voorkwam in de slotfase zeker twee goals. Met flitsende reflexen hield hij in de periode dat Elinkwijk massaal achter de gelijkmaker aanjoeg Oege Boonstra en voorstopper Herman Schreurs van succes af, bij de beste kansen die de Utrech ters zich schiepen. Verder ge beurde er van alles voor zijn doel, maar de bal werd veelal buiten zijn bereik gehouden door het vele werk dat de mannen vóór hem opknapten. En dat was erg veel, want UVS "mocht dan met drie spitsen (Van Weerlee, Van Elk, Van Leeuwen) zijn begonnen aan het karwei, te gen een sterkere tegenstander is dat natuurlijk geen garantie voor aanvallend voetbal. Integendeel. De Leidenaars werden terugge drongen en vastgezet, moesten Elinkwijk het initiatief laten en mochten zelf alleen incidenteel aan aanvallende avontuurtjes denken. Aanvankelijk leverden die niets op door tempoverlies en misver standen (Van Elk liep nogal eens buitenspel) op de beslissende momenten, vlak na de pauze was het dan wel raak. Nadat Van Weerlee de bal via een tegenstan der op de bovenkant van de lat had gedeponeerd, kon dezelfde speler de 1-0 binnenkoppen om dat doelman Lloyd Doesburg had verzuimd het leer na een corner van Bekooy te verwerken. Het was voor Elinkwijk het sein tot een massaal offensief. De ploeg die in de eerste rondgang Boon stra, Van Leeuwen en Reglero aardige mogelijkheden had zien verkwanselen, zette vanaf dat moment echt aan om de tegen stander te overlopen. UVS had gistermiddag echter zoveel mo raal dat dat niet lukte. Met Oos- terlee voor de niet fitte Van Weerlee en Landwaart (in de ba sis gepasseerd voor Kruit) als stand-in voor Van Elk, verdedig de het Leidse team zich ijzig la coniek, gedragen door de over tuiging dat het dit keer eenvou dig niet mis kon gaan. Dankzij die instelling, bevestigd door Dril lenburg, haalde de 0-1 het einde als het begin van nieuwe hoop. PAUL DE TOMBE Knappe zege op koploper Lisse LEIDEN - Met een ongekende gre tigheid opende Roodenburg de jacht naar eerherstel. De Kooiclub wilde de strijd met koploper Sportclub Lisse aan grijpen om een streep te zetten onder de tegenvallende resulta ten. "Een plek bij de bovenste drié" was immers het uitgangs punt van oefenmeester Mouter voor de competitie '80-'81 maar het karige aantal bijeengesprok kelde punten leerde dat Rooden burg de aanvankelijk omhoogge- richte blik naar beneden moest verplaatsen. Voorlopig kan de Leidse tweedeklasser weer op gelucht ademhalen nu de con frontatie met de Lissese lijstaan voerder met 2-1 werd gewonnen. Een zege die overigens niet zonder geluk tot stand kwam, want de Lissese aanvoerder Wim v.an Beek en zijn elftalgenoten had den gisteren op Sportpark Noord het spelonderdeel 'kansen benut ten' niet in de woordenboeken opgenomen. Dat wil overigens niet zeggen dat Roodenburg de zege niet toekwam. De thuis ploeg toonde namelijk 90 minu ten lang een bewonderenswaar dige ijver en liet daarbij soms aanbaardbare acties op de hob belige grasmat zien. De jonge formatie van Mouter mist mo menteel echter het vermogen om de tegenstander op beslissende momenten op de pijnbank te leg gen. Daardoor bleef de strijd wèl spannend en voelde het groepje kijklustigen (300) naast de snij dende kou een aangenaam voet bal windie Hoewel Roodenburg in de ope ningsminuten alles in het werk stelde om de leidsels in handen te krijgen, was Lisse de ploeg die de bal gemakkelijk 'rond' liet gaan. Vanuit een gegroepeerd opere rende verdediging werden de voorwaartsen Wim van Beek, Fred Schur en Laurens van der Voort aangespeeld, die meerma len door de blauwzwarte afweer 'sneden'. Naast het feit dat Lisse de meest opgelegde mogelijkhe den hopeloos verkwanselde, bleek de Leidse goalie Sjaak Nie- vaart een onneembaar obstakel. De sluitpost voorkwam dankzij een.serie schitterende reddingen een Leidse achterstand en sleep te zijn ploeg door een moeilijke openingsperiode. De verrichtin gen van Nievaart gaven de thuis ploeg steeds meer zelfvertrou wen en pal voor de rust moest de Lissese poortwachter Hans Kor- tekaas nogal eens corrigerend op treden. In de tweede helft wierp Rooden burg alle schroom van zich af en hanteerde een aanvallende speelwijze. Die taktiek leverde al snel succes op want in de 55ste minuut kwamen de Noordbewo ners op voorsprong. Een hoek schop van Jurgen Kok werd door Aad de Groot ingekopt; doelman Kortekaas sloeg het leder nog juist voor de lijn weg maar Rob Brittijn werkte van dichtbij de te rugspringende bal het vijandelij ke doel i 1-0. Die treffer was het sein voor Lisse om alle aanvallende registers open te trekken. Roodenburg moest terug en wankelde langs de afgrond. Harry van der Zwet zag twee gerichte schoten door Nievaart gestopt. Terwijl de ge lijkmaker slechts een kwestie van tijd leek, sloeg de thuisclub dankzij een slim uitgevoerde couter toe. Op links manoeu vreerde Hennie Koet zichzelf in goede schietpositie en mikte vanaf 20 meter zuiver in de uiter ste hoek: 2-0. rrainer Mouter liet na die treffer Han Tisseur en Richard Klein opdraven voor het geblesseerde duo Van Kooperen-Koet maar die mutaties brachten geen rust in de Leidse gelederen. Doordat Wim van Beek in de slotfase de marge nog verkleinde, gingen de Leidse harten ongezond sneller bonzen. Uitgeput maar met een opgepoest imago bereikte Roo denburg de eindstreep. ROB ONDERWATER LEIDEN - In de thuiswedstrijd tegen Papendrecht heeft Lug dunum één punt aan zijn to taal kunnen toevoegen dank zij een 2-2 gelijkspel. De vori ge week ingeslagen weg, toen een knappe 0-1 overwinning bij Overmaas opleverend, werd ook nu weer bewandeld. Een uiterst voorzichtige 4-4-2 speelwijze met twee zwaar verdedigende middenvelders (Jan Verver en Daan Kooy- mans) moest garant staan voor een andermaal succesvol resultaat. Bij het laatste fluit signaal van scheidsrechter Van de Bosch mochten de Kikkers opgelucht dat ene winstpunt incasseren en de mannen uit Papendrecht concluderen, dat men hier een punt had laten liggen. Ook de gasten hanteerden een 4-4-2 systeem, maar in tegen stelling met de thuisclub gin gen de linies regelmatig over elkaar heen, vjaardoor een gevarieerder en dus gevaar lijker spelletje gespeeld werd Daar, waar de Lugdunum- voorwaartsen Frans Sjardin en Rinus van Es de volle ne gentig minuten op aanslui ting vanuit het middenveld moesten wachten, wisten de bezoekers graag penetrerende halfspelers in hun midden. Met name linkermiddenvel der John Viervermans, sterk aanvallend opererend, profi teerde bekwaa m van het feit, dat hij gekoppeld was aan Koos Bekooy, de spelbepaler va?i de Groenwittenen niet aan één van de twee verdedi gende middenvelders. Zelfs een ernstige waarschuwing na tien miiiUten spelen ging aan de thuisclub voorbij. Viervermans had zich op links vrijgespeeld en legde de bal op het hoofd van de sterk spelende Addy van Ooyen,die het leer in de linkerbeneden hoek deponeerde. Doelverde- diger Wil de Vos redde grab belend voor of achter de doellijn. Ervoor besliste arbi ter Van de Bosch, erachter verklaarde Lugdunum- grensrechter Wim van Dui- venbode na afloop met stellig heid. De thuisclub wankelde in deze fase van de strijd, mtxar haal de opgelucht adem toen Ben de Roo, in de ploeg na zijn dis ciplinaire schorsing ten koste van Jeroen van Egmond, met een afstandschot de lat trof en Peter Siera de terugsprin gende bal beheerst in een doelpunt omzette (1-0). De be zoekers bleven volharden in hun gevarieerde aanvalsop- zet.en incasseerden hun ver diende beloning in de gelijk maker van John Viervermans (1-1). Nog voor de rust had Addy van Ooyen zijn ploeg afstand kunnen laten nemen van de mannen van trainer Ruud de Groot, maar de aan voerder van Papendrecht zag zijn inzet uit een wegens hands van Ted van Berkel toegekende strafschop gestopt door Wil de Vos. De tweede helft was vijf minu ten oud, toen een goedlopende aanval van de gasten weder om John Viervermans in stel ling bracht, die geen moment aarzelde en met een droge knal voor 1-2 zorgde. Lugdu num was nu verplicht zich wat aanvallender te manifes teren, maar heel voorzichtig waagde men zich naar voren (geen opkomende vleugelver dedigers, geen stootkracht vanuit het middenveld). Bij na was de zaak beslist, toen Frans Lutjeboer het hoofd van Van Ooyen vond, maar de centrumspits zag zijn kopbal van de lat terugkomen. Lug dunum putte hier duidelijk moed uit en had het aan de individuele klasse binnen de ploeg te danken, dal in de twintigste minuut de gelijk maker het licht zag. Frans Sjardin speelde zich romme lend vrij ter hoogte van de achterlijn en gaf op tijd door naar Rinus van Es, die de bal ineens verlengde naar Koos Bekooy. Met een schitterende kapbeweging stuurde Bekooy drie verdedigers het bos in om vervolgens zeer beheerst 2-2 te laten aantekenen. JAN VAN DUYN GOUDA - Van de 3-0 nederlaag te gen Texas DHB had LDWS toch iets geleerd. De ploeg van trainer Jan Bekkering speelde gisterem wel agressief voetbal en stoorde tegenstander Olympia al op eigen helft als de Goudse ploeg vanuit de verdediging een aanval op wilde zetten. LDWS kreeg daar door enkele kansen en Wil Aker boom zette de Leidse ploeg nog voor de rust op een verdiende 1-0 voorsprong. Na de hervatting kroop LDWS echter weer in de verdediging. Tot vijf minuten voor het eindsignaal kon de voor sprong worden vastgehouden, maar toen was het Bart van der Leeuw die de eindstand op 1-1 bepaalde. LDWS begon sterk. De verdediging van Olympia was niet in staat het furieus aanvallende elftal te stoppen. Een kopbal van Ger de Roode (op aangeven van uitblin ker Wil Akerboom) ging net naast. Verschillende schoten uit de tweede lijn werden uitstekend gestopt door de Goudse keeper Hans van Tilburg. Olympia beperkte zich tot een paar tegenaanvallen. De Goudenaar Arie van der Berg kwam vrij voor keeper Wim Visser maar faalde. Op vijf meter afstand van het doel schoot hij precies in de handen van de Leidse goalie. Even later was het aan de andere kant wel raak. Cees de Roode gaf een goede voorzet in de voeten van zijn broer Ger de Roode. Die kapte de bal door naar de vrij staande Wil Akerboom De 17-ja- rige talentvolle voetballer speel de keeper Hans van Tilburg goed uit en deponeerde de bal in het doel (1-0). Na een rust van amper vijf minuten waren de rollen echter omge draaid. Met man en macht groef LDWS zich, in voor het doel van Wim Visser. Verre trappen van Olympia werden met dezelfde snelheid weer teruggestuurd. Vijf minuten voortijd leek het er op alsof Olympia het verlies had geaccepteerd. Een wilde trap naar voren werd door de Leidde verdediging echter verkeerd in geschat. Opeens stonden drie Olympia-spelers vrij voor het LDWS-doel. Bart van der Leeuw mocht het karwei afmaken en hij bracht de gelijkmaker (1-1) op zijn naam. In de derde klasse werd er dit weekeinde door de ploegen uit de Leidse regio matig gevoet bald. LFC verloor met 2-1 van VVSB, koploper SJC liet een punt in Den Hoorn liggen (2-2), en ook Teylingen speelde 2-2 ge lijk tegen Quick. Hillegoiïi hoef de tegen Delfia niet de kou in, het veld werd afgekeurd. VVSB-LFC 2-1. Een minieme en onverdiende zege voor VVSB, dat LFC de simpelste kansen zag missen. In het begin zag het daar niet naar uit. VVSB startte wel met de wind in de rug en drong LFC terug in de verdediging, maar het was LFC dat een voor sprong nam. Bij een uitval bracht Bles Zuma de toen nog op scherp staande Peter Gijsman in stel ling, en deze schoot de 0-1 in. WSB bleef aanvallen, maar verder dan 5 corners op rij kwam het niet.-Toch kwam de ploeg uit Noordwijkerhout nog voor de rust op 1-1 toen Kees Nulkes de bal van 20 meter onhoudbaar achter keeper Peter van der Wal knalde. Na de pauze nam LFC het initiatief over en kreeg dan ook een hele serie doelrijpe kansen. Gijsman en Van Veen kregen de bal in de mooiste posities, maar verzuimden de ploeg van trainer Zoetemelk op voorsprong te zet ten. Ook Bles Zuma kon zijn uit blinkende optreden niet met een treffer bekronen. Een Leids doelpunt leek een kwestie van tijd. Hoe anders zou het lopen. Vlak voor tijd viel het doelpunt aan de andere kant. VVSB counterde, en Albert van der Burg schoot de winnende treffer in: 2-1. Daarna heeft LFC er nog van alles aan gedaan om gelijk te komen, maar zelfs Peter Gijsman vrij voor de uitblinkende keeper Johan van der Berg kon dit niet voor elkaar krijgen. Den Hoorn-SJC 2-2. Op het kleine veld van Den Hoorn speelde koploper SJC zijn slechtste wed strijd van dit seizoen. Een excuus voor dit zwakke optreden was het ontbreken van vier basisspelers. Er wordt door Den Hoorn (op het eigèn kleine veld nagenoeg on verslaanbaar; altijd enthousiast aangevallen, en ook nu nam het een 1-0 voorsprong. De geroem de voorhoede van SJC kon op het harde veld niet uit de voeten, en voorstopper Peter Manjnen moest er aan te pas komen om gelijk te maken. Van 30 meter knalde hij de bal in de kruising. Na de pauze kwam SJC wat meer in zijn spel, maar weer was het Den Hoorn dat een voorsprong nam: 2-1. De wedstrijd zakte naar een bedenkelijk peil en SJC zag de eerste nederlaag voor zich op doemen. Niets lukte, en Den Hoorn bleef overeind. Tot een minuut voor het einde. Toen vond Peter Manjnen het tijd om het nog eens van 30 meter te pro beren. En weer was het raak. De licht bevroren keeper kon niet van de lijn komen, en de 2-2 was een feit. Teylingen-Quick 2-2..Beide teams hadden vorige week verloren, en zeker voor het tweede op de ranglijst staande Quick was het zaak 2 punten binnen te halen. Henny Zoet werkte daar aan mee door binnen de lijnen iemand onderuit te halen. Mick Kok nam de penalty, Piet Hoogervorst stopte hem maar de referee vond dat Hoogervorst te vroeg bewo gen had. en liet hem overnemen. Kok maakte in de herkansing geen fout.Na de rust ging Teylin gen voor elke meter knokken, en had daarmee succes toen Paul van Nubelen scoorde. Even later was het weer raak. Van Nobelen ging alleen op het doel af. en kee per Nico de Groot kon hem allen met vastpakken stoppen. De scheidsrechter liet echter door spelen toen Ferry Baak zich over de bal ontfermde, en met een fraaie lob scoorde2-1.Toch werd het 2-2, toen Rene van der Togt de Haagse ploeg de helpende hand toestak. Zijn slome terug speelbal werd door Frank van Beek in de gelijkmaker omgebo gen. Doelman Peter van der Wat reikt hoog om een Noordwijkerhoutse inzet onschadelijk te maken. Een serie spelers van VVSB en LFC staan gereed om in te grijpen. Hennie van Eeuwijk veert hoog op om z'n uitvallende doelman Hans Kortekaas te ontwijkenRoodenburger Ronald Ja is te laat. lidden)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15