"D'66 wil niet in regering met CDA en VVD" Aan de wand is aan kant! Oorzaak toename heroine-doden nog onduidelijk "Niet minder koopkracht" Officier van justitie gelast advocaten toga's uit te trekken Inventum wandkoffiezetter met warmhoudkan. Uit in de Randstad DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse narcoticabrigade tast nog in het duister over de oorzaak van het plotseling sterk toene mende aantal heroïne-doden in de hoofdstad. Vorige week viel het 42e slachtoffer. In de jaren '78 en '79 stierven respectievelijk 18 en 19 mensen door heroïne-ge- bruik. Inspecteur Schregardes van de Amsterdamse narcoticabrigade kan nog geen duidelijke verkla ring geven voor die onverwachte stijging van het aantal slachtof fers. „Je kunt alleen speculeren". Naar verwachting zal het aantal heroine-doden dit jaar de vijftig bereiken. De hoge zuiverheidsgraad van de Turkse heroïne die op grote schaal in Amsterdam wordt ver kocht, is volgens Schregardes niet de directe oorzaak. Buiten landse verslaafden zijn echter niet gewend aan de hoge zuiver heidsgraad en sterven door een overdosis. „Op een gegeven moment zijn de Chinezen door allerlei acties in '77 verdreven, en die plaats is ogenblikkelijk ingenomen door de Turken". Als de Turkse heroi ne de oorzaak is, zou volgens de inspecteur in de jaren daaropvol gend een verhoogd aantal heroi ne-doden moeten zijn gevallen. Maar de grote klap kwam pas djt jaar. Schregardes heeft geen aanwijzingen dat er een heel an der soort heroine op de markt is gekomen. Naar de oorzaak van het verdub belde aantal heroine-doden blijft het daarom volgens de inspec teur gissen. „Je hebt van tijd tot tijd sterke concentraties heroine tussen de partijen en dat kan de oorzaak zijn dat iemand een gro tere dosis neemt dan zijn bedoe ling was. Het zou kunnen zijn dat er nu een partij heroine op de markt is met een sterke concen tratie. waarop men zich verkijkt. „Maar zolang die niet is opge spoord, kun je alleen maar gis- Glastra van Loon in Eerste Kamer: DEN HAAG (GPD) - D'66 wil liever in de oppositie blijven, dan regeringsve rantwoordelijkheid te dragen samen met de VVD. In de Eerste Kamer liet oud-D'66 voorzitter Glastra van Loon weten dat zijn partij er niets voor voelt de huidige coalitie te versterken. Dan gaat D'66 liever in de oppositie, zei hij. Dit bleek woensdagmiddag tijdens de Algemene Beschouwingen in de Senaat. Glastra van Loon rea geerde daarmee op een on verbloemde uitnodiging van VVD-senator Zoutendijk. Deze had de Democraten opgeroepen zich niet opnieuw uit te spreken tegen een coalitie met CDA en VVD. „Voor een partij die zich siert met de leuze 'redelijk alternatief mag verwacht worden dat zij in het belang van de regeerbaarheid en toekomst van ons land alle rede lijke alternatieven openhoudt", aldus Zoutendijk. Glastra van Loon wees deze oproep vierkant af. Aansluiting bij de coalitie zou deze slechts verster ken. „Daar voelen we niets voor", zei hij. Maar ook een coalitie met I Amsterdam j De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder cotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort J Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno i Londen Luxemburg Madrid Malaga München Oslo SpJiT Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt regenbui onbewolkt licht bew. onbewolkt - onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt regenbui geheel bew. onbewolkt de PvdA zal niet in alle omstan digheden tot stand kunnen ko men. „Als de PvdA te extreme eisen stelt, dan kan D'66 alleen in de opposi tie gaan", zei Glastra van Loon zonder verder uit te wijden over mogelijke breukpunten in coali tiebesprekingen. Bij een derge lijke opstelling van de socialisten blijft er volgens Glastra van Loon voor D'66 geen andere rol over dan die van oppositie. De keuze voor de oppositie ver dient volgens hem de voorkeur boven die van gedoger, loyalist of zelfs dissident. „Onze oppositie zou een constructieve zijn. Daarmee leveren wij een betere bijdrage tot het functioneren van de democratie dan als loyalist of dissident". Brokx over lagere huursubsidies DEN HAAG (GPD) - De door het kabinet aangekondigde korting op de individuele huursubsidies zal de koopkracht van de laagst betaalden niet aantasten. Dit heeft staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) de Tweede Kamer verzekerd tijdens riode na 1981 veilig te stellen, kondigde Brokx aan dat de normhuurquote zal worden ver laagd wanneer de minimum-in komens er in koopkracht op ach teruit zullen gaan. "Geen noodplan" voortzetting van de begrotings- De bewindslieden van volkshuis- Verpleegtehuis tijdelijk dicht wegens schurft EMMEN (ANP) - Bij ongeveer 20 van de 180 patiënten en een on geveer evengroot aantal van de 200 personeelsleden van het ver pleegtehuis voor geestelijk ge stoorde bejaarden, de Bleerick in Emmen, is schurft geconsta teerd. In het tehuis zijn de nodige maatregelen getroffen. Aan fa milieleden van de verpleegden en aan vrijwilligers voor de verple ging is het advies gegeven zich met hun huisarts in verbinding te stellen. WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur behandeling van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. CDA en PvdA hebben zich steeds verzet tegen het plan van het ka binet om de woonlasten voor de laagste inkomens volgend jaar met 0,25 procent te verhogen. Die korting blijft voor 1981 wel ge handhaafd, maar zal volgens Brokx geen extra koopkracht verlies betekenen bovenop de 0,75 procent die de minima er volgend jaar als gevolg van de loonmaatregel op achteruit gaan. De hele Tweede Kamer is het er over eens dat de mensen meer moeten betalen voor het wonen. De huidige subsidieregelingen maken de volkshuisvesting on betaalbaar. Voor 1981 heeft de re gering daarom besloten tot op trekking van het deel dat een huurder van zijn inkomen aan huur moet besteden voordat de individuele huursubsidie in wer king treedt. Door het verhogen van deze zg. huurquotes worden de woonlasten verzwaard. De PvdA vindt dat die die huurquo- te voor de laagste inkomens niet omhoog mag. Om de koopkracht van de minima ook voor de pe- vesting en ruimtelijke ordening voelden niets voor het dinsdag door de PvdA ingediende nood plan voor de volkshuisvesting. Brokx liet weten geen behoefte te hebben aan "stunts." Hij wees er op dat het bouwprogramma voor dit jaar in alle sectoren (behalve de vrije sector) zal worden ge haald. Op 31 december zullen we zien wij er gelijk heeft gekregen, voegde hij de socialist Van Dam toe. „Ik durf te zeggen dat ik dat ben", aldus de staatssecretaris, die optimistisch gestemd is over de kansen dat het bouwpro gramma voor 1981 (100.000 wo ningen en 16.000 eenheden voor één en tweepersoonshuishou dens) wordt gerealiseerd. De regering ziet voorlopig geen en kele aanleiding om volgend jaar meer huizen te bouwen dan in de planning zijn opgenomen. De PvdA^had om 15.000 extra wo ningen in de sociale sector ge vraagd. Afhankelijk van het ge voerde loonmatigingsbeleid zal bekeken worden of volgend jaar extra geld kan worden vrijge maakt voor de bouw, met name ook voor de stimulering van de werkgelegenheid. VLIST (ANP) - Boeren uit de Krimpenerwaard zijn giste ren opnieuw bomen gaan kappen uit protest tegen ver oordelingen wegens het ille gaal storten van huisvuil en puin. Zij begonnen met kappen in Vlist en de bedoeling is dat ook in Gouderak, Stolwijk, Oudekerk aid IJssel en moge lijk Berkenwoude bomen het zullen ontgelden. De boeren waren tijdens een gis terochtend gehouden rechts zitting in Gouda veroordeelt tot geldboetes variërend van 100 tot 400 gulden wegens het illegaal storten van puin en huisvuil op hun eigen grond. Volgens een woordvoerder van het gemeentehuis van Vlist zij de boeren na halver wege de zitting boos te zijn weggelopen naar het dorps huis van Vlist gegaan. Daar werd besloten in de hele Krimpenerwaard prikacties te ondernemen uit protest te gen de rechtzitting en uit on vrede met het trage vergun ningenbeleid voor het storten van puin en vuil voor het ver harden van landweggetjes over hun grond. Vlist was gistermiddag het eerst aan de beurt. Op twee plaat sen werden volgens een woordvoerder in totaal drie bomen gekapt op een hoogte van ongeveer 1.20 meter. Morgen zullen de boeren overi gens een gesprek hebben met gedeputeerde Hoek van Dijke van Zuid-Holland. De politie in de Krimpener waard kan niet optreden te gen boeren die hun bomen om zagen. De boeren handelen niet in strijd met de wet. De bóeren zagen de boinen door tot op één meter twintig, wat neer kornt op een vorm van knotten. Hiervoor is geen ver gunning nodig .vooropgesteld dat dit alleen gebeurt bij bo men op eigen land, aldus de politie. De actiegroep 'Ik ben boer, u ook?' heeft inmiddels aange kondigd door te zullen gaan met omhakken zolang de overheid processen-verbaal blijft opmaken tegen boeren die illegaal huisvuil en puin storten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM - De zwarte toga's met witte befjes van vier leden van het Advocatencollectief Noord die gisteren terecht ston den, vormden aanleiding tot een urenlang geschil tussen officier van justitie mr. J. Pieters en de verdedigers van de vier advoca ten. Na vele schorsingen besloot de politierechter mevrouw mr. van Erp-Taalman, de zaak voor onbepaalde tijd aan te hou den. De vier advocaten, mr. Korvinus, mr. Pinkster, mr. Kersting en mr. Kolfschoten, werden aan de vooravond van de metrorellen gearresteerd omdat er achter een raam van hun kantoor een plak kaat hing dat opriep tot versto ring van de opening van de me tro. De zitting in de grote strafzaal was nog nauwelijks begonnen of offi cier van justitie, mr. J. Pieters, viel over het feit dat het viertal in toga in de beklaagdenbank zat. „Ik heb vier personen gedag vaard en geen vier advocaten. Zodra ik hier vier personen zie, ben ik bereid de dagvaarding voor te lezen". Volgens verdachte mr. H. Kersting verscheen het viertal in ambtsgewaad „omdat het proces gericht is tegen de duidelijk politieke wijze waarop wij de advocatuur bedrij ven". De politierechter, die zei geen be zwaar te hebben tegen het dragen van de toga's, verzocht de vier „in het belang van het onderzoek" hun toga's uitte doen. De officier had verklaard te vertrekken als de advocaten hun ambtsgewaad zouden blijven dragen. Toen zij op dit verzoek niet ingingen ge lastte mr. Van Erp hen de toga uit te trekken. Na een schorsing van vijftien minuten kwamen de vier advocaten niet meer opda gen. De politierechter was toen niet meer bereid de zaak voort te zet ten. Ook een verzoek van de ver dedigers van de vier verdachten om de officier niet-ontvankelijk te verklaren, wilde zij niet be handelen. Bergers willen miljoenen aan staat niet betalen MIDDELBURG (ANP) - De advo caten van het Vlissingse ber gingsbedrijf Van den Akker en het Belgische bedrijf "De Union" uit Antwerpen, hebben gisteren voor een rechtbank in Middel burg alle aansprakelijkheid van de hand gewezen voor een scha declaim vam 10.600.000 gulden, die de Nederlandse staat tegen de beide bergingsbedrijven heeft ingediend. Rijkswaterstaat heeft dit enorme bedrag moeten uitgeven om het Liberiaanse vrachtschip "Attican Unity", dat op 25 augustus 1977 door de beide bedrijven bran dend op het stand van de Zeeuw se badplaats Cadzand werd gezet, te bergen. Het schip was op die dag van Ant werpen op weg naar zee. toen er brand aan boord ontdekt werd. De kapitein weigerde aanvanke lijk assistentie, pas toen het schip weer gekeerd was en in de buurt van Nederlands vaarwater, ac cepteerde de kapitein hulp van de twee bergers. Het boorschip stond toen al in lichterlaaie. Volgens landsadvocaat mr. B.D. Wubs hebben de bergers destijds door het op het strand zetten van de Attican Unity bij Cadzand "de meest stomme keuze gemaakt." De bergers hadden het schip bij voorbeeld op een Belgische zandplaat aan de grond kunnen zetten, zei hij. De staat heeft ook een schadeclaim ingediend bij de rechtbank in Den Haag tegen de Griekse eige naar van het onder Liberiaanse vlag varende schip. (ADVERTENTIE) Inventum's nieuwste wandkoffiezetter bewijst dat koffiezetten makkelijker, handiger en zuiniger kan! Makkelijker Inventum's nieuwste wandkoffiezetter is geen sta-in- de-weg op uw keukenaanrecht. Handiger Inventum's nieuwste wandkoffiezetter heeft een losse warmhoudkan die u overal mee naar toe kunt nemen en die uw versgezette koffie urenlang op de juiste temperatuur houdt. Veilig en vertrouwd Zuiniger Inventum's nieuwste wandkoffiezetter is zuinig met energie. Schakelt zichzelf uit na het koffiezetten en heeft geen energievragend warmhoudplaatje. Adviesprijs f 139, - De nieuwe wandkoffiezetter met warmhoudkan van Inventum. ROTTERDAM De Doelen - t/m 1 dec, Feestzaal, 4e Russell Tribunaal, 9.00 uur; do 27, vr 28, grote zaal, Rotterdams Philharmonisch Orkest, din Klaus Tennstedt, 20.15 uur. Vr 28, kleine zaal, Rotterdams Man nenkoor Variante en het schie's Gemengd Koor, soliste: Pauline Wesselman. Za 29, grote zaal, HW Gezinsconcerten (HAL), Het Harmonieorkest van het Roterdams Conservatorium, dir Arie van Beek, 15.00 uur; grote zaal, The Shadows, 20.15 uur. Zo 30, grote zaal, Serie Doelen Jazzclub 2, The Passadena Roof Orche stra, 20.15 uur; kleine zaal, Het Nederlands Kamerorkest dir. Antoni Ros-Marba, 20.15 uur; Eduard Flipse Zaal, Serie Zondag- avondmuziek AnneHaenen sopraan, Ton Hartsuiker piano, 20.15 uur. Ma 1, kleine zaal, Maandag-Middag-Muziek Orkest, Koor en solisten Rotterdams Conservatorium. 14.00 uur. Woe 3, kleine zaal, Koffieconcert, 12.45 uur; grote zaal, Orgelconcert door Arie Keijzer, Bach-programma, 20.15 uur; kleine zaal, Joegoslavische avond, 20.15 uur. AMSTERDAM Carré - t/m zo 30 (beh zo) circus Bassie en Adriaan, 20 uur, woe za en zo om 13 en 16.15 ur. Concertgebouw- do 27, kl. zaal, 20.15 uur J uliard Kwartet; do 27, gr. zaal, 20.15 uur, Eeuwfeest van de Vrije Universiteit Amsterdams Studentenkoren-VUG en VUK, VU-orkest o.l.v. Huub Kerstens en Daan Admiraal. Vrij 28. zo 30, gr. zaal, 20.15 uur Concertge bouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin/Misha Dichter piano; kl. zaal, 20.15 uur. Henri Honegger cello. Za 29, kl. zaal, 15.00 uur, Matinee op de vrije zaterdag Gaudeamus Kwartet m.m.v. Sjef Douwes klarinet; gr. zaal, 20.15 uur, Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba/'BrunoGiuranna altviool. Zo 30, gr. zaal, 20.15, Jorge Bolel piano; kl. zaal, 20.15 uur, Rosetti Kwintet. De Meervaart - vr 28, 21.00 uur. landelijke première Groep Weiss- man met 'Over Holland'. Zo 30, 12.00 uur, koffieconcert Amster dams Nonet. Nieuwe De La Mar Theater- t/m zo 7 dec, (beh. ma), 20.15 uur, op zo 14.00 uur, Pleuni Touw en Hugo Metsers in 'Wie is Wie' komedie van Roger O'Hirson. Stadsschouwburg - vr 28, rotonde 19.30-20.00 uur, 'Muziek voor een piek' door leerlingen van het Sweelinck Conservatorium. Vr 28 try-out zo 29 première, 20.15 uur, Publiekstheater met 'Mijn heer Puntila en zijn knecht Matti' van Bertolt Brecht. Zo 30,14.00 uur, Scapino Ballet met Hollandse dagen'; 20.15 uur Fiesta Gita- na - Da Silva 24. Ma 1, 20.00 uur. De Nederlandse Operastichting met 'II Trovatore' van Guiseppe Verdi. Di 2, 20.15 uur, Neder lands Danstheater met Dream Dances'. Woe 3. do 4, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Amadeus van Peter Shaffer. Tingel Tangel - dagelijks (beh. zo/ma/di), 20.30 uur, Marijke en Sieto Hoving met hun 23ste programma 'Zolang de voorraad strekt' m.m.v. Guidor de Groot en Wiebe Cnossen. Werktheater - vr 28,20.30 uur 'Zus of zo' en programma over homo- sexualiteit. Amsterdams Marionetten Theater - elke woe, za en zo, 14.00 uur, 'De wereld van de marionetten' over het hoe en wat van het spe'en met marionetten en andere poppen, v.a. 6 jaar. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 27, 20.15 uur, 'Vader Zaliger'.vr 28, 20.15 uur, première Ned. Operastichting: Don Giovanni, van Giu seppe Gazzaniga. Za 29, zo 30, 20.15 uur, Haagse Comedie met Midzomer van Julian Mitchell. Circustheater - do 27, vr 28, za 29, 20 15 Nederlands Danstheater, 'Dream dances I' en 'Soldatenmis' van Jiri Kylian, wereldpre mière nieuw ballet William Forsyth: "Say Bye Bye'. Appeltheater - do 27, za 29, 20.15 uur. Toneelgroep De Appel: 'Ma- hagonny' en 'Burgerbruiloft' van Bertolt Brecht. Diligentia - zo 30, 14.30 uur, pianorecital Nelson Freire: Bach, Brahms, Schumann, Scriabin. Theater De Tobbe - Voorburg. Vr 28, Toneel: 'Klowns' door Thea terwerkgroep Salu (regie: Sam Bogaerts), 20.30 uur. Za 29, 'Van het een komst het ander' teksten van Gerard Reve door H. van Ulsen, 20.30 uur. Zo 30, kindervoorstelling 'Het Labyrint van Quasilie' door de Poppenkeet, 14.30 uur. LEIDEN Schouwburg - Do 27. 20.15 uur. Midzomer, van Julian Mitchell gespeeld doodr de Haagse Comedie Vr 28. 20.15 uur. '11 drago mangiafragole', theater Dimitri uit Zwitserland mimevoorstel- ling. Za 29, 20.15 uur, 'De grote verstopper', Muziektheater door de Theaterunie. LAK-theater Don 27,21.00 uur. LAK-drama "De Zee" van Edward Bond. Vr. 28, 20.30 uur. Toneelgroep Sater 'Leute, zomer, herfst'.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7