Staking breidt zich opnieuw uit BRIL 58 'n Sportbril... PAUS BIJ SLACHTOFFERS Het cadeau van Van der Klaauw Staatsgreep Opper-Volta Rusland waarschuwt Polen Chin A Sen hoopt op terugkeer Surinamers 'nfleurookikker is altijd welkom WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 BUITENLAND (Van onze verslaggever Hein ten Kortenaar) BALVANO - Een afrit van de gran dioze snelweg van Salerno naar Reggio Calabria, waarvan men zich kan afvragen of er ooit wel eens iemand gebruikt van maakt. Nu slaat de ene auto na de andere er af, want het dorp is een van de zwaarst getroffene bij de aardbe ving van afgelopen zondag. Zon dagavond al wist de pastoor alle communicatiemoeilijkheden na de aardbeving te overwinnen om de buitenwereld te laten weten dat zijn kerk was ingestort tijdens de avondmis en dat er een onbe kend aantal misgangers onder het puin was bedolven. Dat is ook de reden van het bezoek van de paus aan het dorp op zijn reis door het rampgebied. Er zijn in tussen meer dan 100 lichamen van kerkgangers geborgen, 27 van kindeen. En het puinruimen gaat door. a een eindeloos aantal bochten stuiten we op een wirwar van stil staande wagens naast een vlak weiland, waarop twee grote Ita liaanse vlaggen met een gouden wapen. „De gemeente van Bal- vano" staat er in gouden letters onder. We vragen een politiea gent, die probeert enige orde te scheppen, wat hier aan de hand is. „Hier landt straks de helikop ter van de Heilige Vader", zegt hij eerbiedig, en we horen het brommen al naderbij komen. Aan de ingang van het dorp staat een zwaar geschonden kerkto- ten, waarvoor bulldozers bezig zijn een vlak terrein klaar te ma ken. De huizen, die er van boven af zo ongeschonden uitzagen, blijken vol scheuren te zitten en zijn stuk voor stuk onbewoon baar. Hoe lager we komen, hoe vaker de Familie in Nederland gratis met Alitalia naar Italië DEN HAAG (ANP) - In ver band met de aardbeving heeft de Italiaanse regering de luchtvaartmaatschappij Ali talia toestemming verleend gratis vliegvervoer aan te bie den op haar lijndiensten van af Schiphol voor Italiaanse staatsburgers die zijn gebo ren in de regio Campania mei de provincies Napoli, Avelli- no, Benevento, Caserta en Salerno, alsmede de regio Ba- silicata met de provincies Po- tenza en Matera, mits zij offi cieel in Nederland woonach tig zijn. De maatregel blijft van kracht t/m 7 december. Het retour- biljet is maximaal dertig da gen geldig. de klok stilstaat om 7.34 uur, het uur van de aardbe ving op zondagavond. In het dorp wemelt het van de militairen, er staat een veldkeuken, er liggen stapels nog ingepakte I ^le^erten^ weg versperd wordt door puin hopen en helemaal in de diepte ligt de kerk die zondagavond werd verwoest. Niemand mag er bij, want wat er nog van overeind staat kan elk ogenblik instorten. Vlak in de buurt is er een klein verhoginkje opgericht, waarop even later de paus klimt. „Ik ben hier niet gekomen uit nieuwsgie righeid," zegt hij, „maar uit soli dariteit, als uw broeder en her der". Wanneer hij van het po diumpje afdaalt, wordt hij om ringd door de mensen, die hem willen vertellen wat ze doorstaan hebben. Hij omhelst de pastoor, kust huilende moeders op het voorhoofd en kleine meisjes op hun bepleisterde gezichtjes. Het is de paus op zijn vaderlijke best, maar het feest wordt ietwat verstoord door een man achterin de menigte die uitroept: „Woor den, allemaal woorden, maar hulp ho maar". En dat is een klacht die in alle getroffen plaat sen wordt gehoord. Maar wanneer even later de witte auto van de paus is weggereden, wordt de rest van het verkeer een uur lang opgehouden voor het binnenrijden van een eindeloze kolonne militaire vrachtwagens vol soldaten, Rode-Kruisambu- lances, burgerbescherming. Voor dit alles mag het dorp zijn pastoor dankbaar zijn; hij maakte Balva- no vanaf de eerste avond in het hele land bekend als een embleem van de ramp. De paus omhelst de pastoor van het plaatsje Balvano, waar de kerk instortte als gevolg van de aardbeving. Later, op de snelweg naar het noor den, andere lange kolonnes, met nog meer soldaten, rijdende veldkeukens, vrachtwagens met levensmiddelen, met bulldozers, met tenten en caravans. Die trek ken niet alleen naar Balvano. Na de verwarring van de eerste dag, toen van alle kanten werd ge klaagd over het uitblijven van de meest noodzakelijke hulp, schijnt het reddingswerk nu in volle omvang op gang te ko- En dat i r goed ook, want de Italiaanse pers had gistermorgen geen goed woord over voor wat er tot dat ogenblik van hogerhand was gedaan. Zo schreef het Ro meinse dagblad Paese Sera: „Ge confronteerd met een onvoorzie ne gebeurtenis is het overheids apparaat in elkaar geklapt. Men beschikte niet eens over de nood zakelijkste informatie, waarmee met enige spoed kon worden be slist waar de eerste hulpverlening nodig was en hoe in de meest elementaire behoeften moest worden 1 Demonstratie in Nabloes: twee gewonden JERUZALEM (LP/.) -li.ae. seei demonstratie waarbij geweld werd gebruikt zijn op de door Is rael bezette westelijke Jordaan- oever twee Palestijnen door schoten van Israëlische militai ren gewond. Studenten en anderen hadden in Nabloes barricades opgericht, autobanden in brand gestoken en passerende auto's met stenen be kogeld. Volgens Israëlische krin gen was de demonstratie gericht tegen de Arabische topconferen tie in Amman en was zij door Pa lestijnse organisaties georgani seerd. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO boycot met Syrië. Libië, Algerije. Zuid- Jemen en Libanon de top die gis teren is begonnen. In de afgelopen week werden 11 Palestijnen door schoten van mi litairen aan de benen gewond. Dat gebeurde in Ramalla, Bir Zcit en Betlehem waar het onrustig was na de sluiting van de univer siteit van Bir Zeit na het uitroe pen van een Palestijnse week. OUAGADOUGOU (DPA/Reuter) - Een militaire staatsgreep heeft gisteren een einde gemaakt aan de democratisch gekozen rege ring van president Sangoule La- mitzama van Opper-Volta. De staatsgreep werd geleid door kolonel Saye Zerbo, een voorma lig minister van buitenlandse za ken en thans commandant van een regiment in de hoofdstad De coup is kennelijk zonder bloed vergieten verlopen. De radio deelde mee dat de macht was overgenomen door "een militair comité tot herstel van de natio nale vooruitgang" ondec leiding van kolonel Zerbo. Volgens de radio was het parlement ontbon den en de grondwet opgeschort, maar zouden alle vrijheden wor den gehandhaafd, uitgezonderd de politieke. Het comité zou aan de macht blijven tot een regering "van herstel" was gevormd. De telefoonverbindingen met het buitenland zijn verbroken en het vliegveld van Ouagadougou is gesloten. Over het lot van de af gezette president, generaal San goule Lamizana en premier Jo seph Conombo zijn geen bijzon derheden bekend. Generaal Lamizana werd bij de presidentsverkiezingen in de Westafrikaanse staat in mei 1978 herkozen. Hij was in 1966 aan de macht gekomen. Bij de verkie zingen voor de nieuwe nationale vergadering werd de Democrati sche Unie van Volta UDV de grootste partij. Acht partijen na men deel aan die verkiezingen in Opper-Volta waar het meer-par- tijstelsel in ere werd hersteld. Aan de coup is een langdurige sta king onder onderwijzend perso neel voorafgegaan die het open bare leven verstoorde. De staking was op 1 oktober begonnen en op 22 november opgeschort. Het militaire comité heeft in het hele land een avondklok inge steld van 19.00 uur 's avonds tot 06.00 uur 's ochtends. Elke open bare manifestatie is verboden. Koningin op bezoek bij NAVO BRUSSELOJPD-Tijdenshet tweedaagse bezoek van het Brit se koninklijk paar aan België, woonde koningin Elisabeth gis termiddag een speciale verga dering van de NAVO in Brussel bij. De vorstin amuseerde zich daarbij met secretaris-gene raal Luns. Later zei de koningin van mening te zijn dat de be dreiging van de vrijheid in het Westen zich uitbreidt en dat de ze slechts kan worden tegenge houden door de kracht van het NAVO-bondgenootschap te handhaven. "De bedreiging die aan het ontstaan van dit bond genootschap ten grondslag lag bestond hier in Europa en is geenszins afgenomen. Maar re cente gebeurtenissen hebben ons allen eraan herinnerd dat de vi tale belangen die wij als bond genoten delen ook onder bedrei ging staan in andere delen van de wereld". PARAMARIBO (SNA/ANP) - In een toespraak ter gelegenheid van de herdenking van vijf jaar onafhankelijkheid van de re publiek Suriname heeft de presi dent van dat land, Chin A Sen, de hoop uitgesproken dat vele in het buitenland wonende Surinamers uiteindelijk zullen besluiten te rug te keren naar hun vaderland. Hij zei juist in deze fase van de opbouw van het land de hulp van deze mensen niet te kunnen mis sen. Chin A Sen merkte daarbij op de beperkte mogelijkheden van Suriname volledig te erken nen, en daarom de geëmigreer- den ook niets te verwijten. De nieuwe regering van Suriname streeft er volgens de president naar een samenleving te schep pen, waarin de publieke eerlijk heid en geloofwaardigheid her steld zullen zijn en waarin voor iedereen gelijke rechten, gelijke kansen en gelijke plichten zullen gelden. "Dit betekent echter", zo zei hij, "dat geen waarachtige Su rinamer het zich in deze uren kan permitteren passief terzijde te blijven staan om slechts kritisch toe te zien hoe een kleine groep van toegewijden het gemeen schappelijk erfdeel beheert" WENEN - De Sowjet-Unie heeft Polen ernstig ge waarschuwd het niet te la ten komen tot een alge mene spoorwegstaking. Volgens de Russische ra dio en het officiële Russi sche persbureau Tass zou een stilvallen van het rail- vervoer een gevaar ople veren voor het militaire bondgenootschap van de Oostbloklanden. De sta kingen in Polen breiden zich inmiddels met de dag uit. De Russische waarschuwing kwam voor het eerst direct uit Moskou en niet, zoals sinds het begin van de stakingen, via de persbureaus en radiostations van de voor naamste satellietlanden, Oost- Du itsland en Tsjechoslowa- kije. Langs de belangrijke spoorlijn tus sen Warschau en Gdansk heeft het personeel gisteren drie uur gestaakt. Eerder had men ge dreigd met een werkonderbre king van vier uur. Maandag werd reeds twee uur gestaakt uit pro test tegen de overeenkomst die de regering heeft gesloten met de nog steeds bestaande communis tische vakbond. Hierin was over eengekomen dat het loon van de spoorwegarbeiders met onmid dellijke ingang zou worden opge trokken en hun arbeidsomstan digheden verbeterd. Tot dusver is de regering zijn verplichting niet nagekomen. naast hogere lonen het aftreden eisen van plaatselijke communis tische leiders. In de mijnstreek van Noord-Sileziè zijn volgens sommige berichten de mijnwer kers van plan het werk opnieuw neer te leggen. Ook daar wordt geèist dat de plaatselijke com munistische autoriteiten het veld r loyale Polen. (ADVERTENTIE) Herziening (ADVERTENTIE) Buurlanden Zuid-Afrika krijgen financiële hulp Wat de spoorwegarbeiders willen, is een herziening van deze over eenkomst. Zij eisen van de rege ring dat bij de hernieuwde on derhandelingen ook de nieuwe vakcentrale Solidariteit wordt betrokken. Deze vertegenwoor digt 85 procent van de Poolse spoorwegarbeiders. In de nabij Warschau gelegen trac- torenfabriek Ursus hebben 600 arbeiders in de nacht van maan dag op dinsdag in de fabrieks hallen doorgebracht nadat maandagavond alle arbeiders in de fabriek het werk hadden neer gelegd. Men is van plan niet eer der aan het werk te gaan dan na vrijlating van de drukker Jan Na- rozniak. Deze werd vorige week gearresteerd omdat hij een ge heim document, afkomstig uit de archieven van de Warschause of ficier van justitie, zou hebben verduisterd en na vermenigvul diging verspreid. De papieren bevatten een plan om dissidenten monddood te maken. Solidariteit heeft voor vandaag een staking aangekondigd bij dertig bedrijven en fabrieken in War schau. Daarmee wil men druk uitoefenen op de verantwoorde lijke gerechtelijke autoriteiten Narozniak vrij te laten. In de loop van gisteren zijn verdere stakingen gemeld uit Lodz en Cszestochowa, waar arbeiders Moord in Parijs PARIJS (AFP) - Een onbekende heeft gisteren in Parijs de eige naar van een reisbureau dat rei zen naar Israël en Egypte ver zorgt met een machinepistool ernstig gewond en diens vrouw doodgeschoten. Eeh werkneem ster werd gewond. De eigenaar, de 53-jarige Edwin Dewek, is in Cairo geboren. Zijn schoonzoon zei dat het een "antisemitische aanslag" ge weest is maar gaf geen nadere uitleg. In de Mozambikaanse hoofdstad Maputo onthult minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken morgen welk bedrag Ne derland ter beschikking stelt om het streven van Zuid-Afrika's buurlanden naar economische onafhankelijkheid te onder steunen. Deze frontlijnstaten praten morgen en vrijdag in Ma puto over een gezamenlijk economisch programma, dat hun afhankelijkheid van het economisch machtige, racistische Zuid-Afrika zo snel mogelijk vermindert. Buitenlandverslaggever Wim Wansink bevindt zich in Maputo om de conferentie te verslaan. Hiernaast legt hij uit, wat het belang van de bijeenkomst is, waarom Van der Klaauw er naar toe gaat en wat nu concreet van de conferentie valt te verwach ten. MAPUTO - Minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken) vertrekt morgen de delegaties in Maputo met welk bedrag Nederland het economisch pro gramma van de frontlijn staten zal steunen. Naar mag worden aangenomen zal hij niet onder de 50 miljoen gulden blijven. Het geldt wordt gehaald uit de begrotingspost „di recte hulp voor economi sche noodsitaties van lan den", uit de begroting '80 van het ministerie van ontwikkelingssamenwer king. Voor die post was to taal 300 miljoen uitgetrok ken, maar uiteraard is er in de loop van dit begro tingsjaar al eerder een be roep op gedaan. De miljoenen die Van der Klaauw in Maputo ter beschikking zal stellen, zijn vooral bestemd voor de ontwikkeling van de haven in Beira. In het verleden heeft Ne derland hierin ook al geïnves teerd Onlangs keerde een groep deskundigen van rijkswaterstaat terug, die in Beira een havenstu die heeft gedaan. Binnenkort zullen dan ook Nederlandse ber drijven kunnen intekenen op baggerwerkzaamheden en pro jecten voor bijvoorbeeld de ver hoging van havenkaden, de bouw van opslagloodsen en de leveran tie van kranen. FOOI Aanvankelijk waren de Nederland se actiegroepen die zich bezig houden met zuidelijk-Afrika uit gegaan van een Nederlandse bij drage van 20 miljoen gulden. Zij baseerden zich daarbij op mede delingen van Tweede-Kamerle den die vorige Fooi minister De Koning over de Ne derlandse hulp aan de tand had den gevoeld. Die 20 miljoen werd door de Eduardo Mondlane Stichting en het Komitee Zuide lijk Afrika een „fooi" genoemd, waarmee Van der Klaauw een „semi-progressieve show" wilde opvoeren. En het Komitee Zui delijk Afrika liet weten dat Ne derland met 60 miljoen over de brug zou moeten komen om recht te doen aan het voornemen van het kabinet om een wezenlijke bijdrage te leveren aan economi sche onafhankelijkheid van Zuid-Afrika voor de zwarte buur staten. Het Komitee Zuideliik Afrika is er van overtuigd dat bedrag nu toch hoger uitvalt (zo als door de beide ministeries is verzekerd), dat een direct gevolg is van de door parlement en ac tiegroepen uitgeoefende druk op de regering. Het KZA tekent daarbij nog aan, dat 60 miljoen als Nederlandse bijdrage „in de goe de richting gaat", maar dat dit bedrag dan ook de komende ja ren op de begroting dient te prij ken. Je moet het natuurlijk wel afzetten tegen de 3 miljard aan projecten die de frontlijnstaten hebben opgezet en de bijstand van enige honderden miljoenen guldens die aan de EG is ge vraagd, aldus een KZA-woord- voerder. Voor het KZA gaat de regering nog lang niet ver genoeg in zijn on dersteuning van de zwarte lan den en de afwijzing van het apartheidsbewind in Pretoria. Van der Klaauws optreden in Maputo ziet men in deze kringen in de eerste plaats als een poging om een olieboycot van Zuid- Afrika „af te kopen". Want, zo wordt betoogd, Nederland moet niet alleen hulp verlenen aan de frontlijnstaten, maar tevens en desnoods eenzijdig overgaan tot een olieboycot. Het kabinet-Van Agt, dat deze zo mer bijna ten val kwam toen een meerderheid in de Tweede Ka mer achter zo'n olie-embargo bleef staan, legt echter de nadruk op hulp aan de zwarte buurlan den. Een olieboycot komt er al leen wanneer de Scandinavische landen en mogelijk de Benelux- partners met Nederland mee doen. Dit is nog niet gebeurd, en Van der Klaauw zal ook in Mapu to druk uitoefenen op de delega ties van de „Noordse landen" om hen op de Nederlandse lijn te krijgen. Duidelijk is, dat het toekomstper spectief van de economische sa menwerking in de zwarte zuide- lijk-Afrikaanse landen groten deels afhankelijk blijft van wes terse steun. De zwarte staten hebben nu voor de eerste keer duidelijk om financiële steun ge vraagd ter waarde van 1,5 miljard gulden. Dit geld is onder meer nodig om het transportsysteem in de regio in orde te maken en bijvoorbeeld een aansluiting te maken tussen de spoorlijnen in het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië (Zuidwest-Afrika) en Mozambique. Het Westen is inmiddels bereid gebleken een eerste aanzet te ge ven tot de economische ontwik keling van zwart zuidelijk-Afrika. .Dit blijkt uit de bijdragen, die tot nu toe zijn verstrekt. Maar om de overheersende rol van het Zuid- afrikaanse bewind in dit gebied daadwerkelijk terug te dringen, is mèër nodig. Wat dat betreft moet het verwachte resultaat van de conferentie in Maputo met enige terughoudendheid worden bekeken. (ADVERTENTIE) n kwestie bekijken Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148. De één zoekt een funktionele sportbril, de ander 'n sportieve bril en u zoekt mis schien wel een veilige sportbril... zachte kontaktlenzen. Bij Bril 58 krijgt u alle keuze en een vakkun dig advies voor een redelijke prijs.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9