CDA wenst aftrekbaarheid kosten onderhoud 'Verbreek koppeling Ionen-uitkeringen' Fikse boetes opambtenaren oor fraude lelastingen Rijk gaat zich minder bemoeien met provincies en gemeenten Om werkgelegenheid in bouw te stimuleren Waarschuwing Brinkhorst Pak'm, die karakter volle 'OENSDAG 26 NOVEMBER 1980 BINNENLAND ÏREDA (ANP) - De politierechter in Breda, mr. P. Paalvast, heeft gisteren zes topambtenaren van gemeenschappelijke administra tiekantoren en Raden van Arbeid in Dordrecht, Breda, Tilburg en Middelburg bij verstek veroor deeld tot boetes variërend van 3.236 gulden tot 23.400 gulden wegens belastingfraude. )e berechting van deze zes vormde een onderdeel van de landelijke belastingfraude waaraan, aldus officier van justitie mr. Van Woensel, zich 150 topambtenaren hebben schuldig gemaakt. Het gaat om personen, met functies als directeur, adjunctdirecteur en afdelingschef van en bij GAK's en Raden van Arbeid, die les ga ven aan de stichting opleiding sociale verzekeringen in Amster dam. De fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst ontdekte vorig jaar dat zij hun bijverdiensten uit het lesgeven aan de Amsterdamse stichting jarenlang hadden ver zwegen voor de belastingsdienst. Volgens de officier van justitie is tot vervolging van deze topambtena ren besloten door de minister van i justitie, omdat juist deze mensen, die misbruik van de sociale voor- zieningen moeten tegengaanzei f onder geen enkele voorwaarde belastingfraude mogen plegen. "De indruk moet niet gewekt wor den dat de ene overheidsfunctie de andere dekt", aldus de officier De door de politierechter Mr. Paal vast opgelegde boetes waren vol gens een landelijke, justitiële richtlijn gelijk aan de boetes door de belastingdienst opgelegd: 50 of 100 procent van de ontdoken belasting, De hoogste boete kreeg de 59-jarige A. H. topambtenaar van het ge meenschappelijk administratie kantoor in Dordrecht, namelijk 23.400 gulden. Bovendien kreeg de man een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De laagste boete ging naar J.K. uit Middelburg, behalve topambte naar tevens plaatsvervangend rechter van de rechtbank in Mid delburg, hetgeen de reden was dat hij in Breda terecht meest staan. Hij kreeg een boete opge legd van 3.236 gulden. De overigen kregen boetes opge legd die tussen genoemde bedra gen lagen. Doodsteken honkballer: 2,5 jaar cel AMSTERDAM (ANP) - De 33-jari- ge Amsterdamse barkeeper Koos van S. is gisteren door de recht bank in de hoofdstad tot 2 jaar en 6 maanden veroordeeld wegens het plegen van zware mishande ling met dodelijke afloop. De rechtbank beschouwt hem als de hoofddader in een steekpartij, die op 6 juli het leven kostte aan de Amerikaanse profhonkballer Brian Lewis (36). Zijn twee colle ga's en mededaders, Harry D. (31) en de Engelsman Paul M. (27) werden veroordeeld tot respec tievelijk twee en een half en an derhalf jaar. WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur i; Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas half bew. onbewolkt onbewolk» regenbui regenbui geheel bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. regen geheel bew. geheel bew. DEN HAAG (GPD) - Het Rijk dient naar het oordeel van de regering meer vertrouwen te hebben in la gere overheden als gemeenten en provincies. Ook als het gaat om het toedelen van rijksgelden voor taken van die overheden. Daar om moet de rijksoverheid zich minder direct met het provinciale en gemeentelijke beleid te be moeien. Dat schrijft minister Wiegel (binnenlandse zaken) in de Nota over decentralisatie van rijkstaken, die gisteren aan de Tweede Kamer is aangebo den. De regering wil in het kader van de decentralisatie onder meer dat de gemeenten in Nederland de be voegdheid krijgen zelfstandig paspoorten en identiteitskaarten uit te geven. Dit is nu opgedragen aan de Commissarissen van de Koningin. Hetzelfde geldt voor de afgifte van rijbewijzen. Vol gens Wiegel zijn dit bij uitstek ta ken voor de gemeenten. De grootscheepse decentralisatie zal voor sommige ministeries die stukjes van hun taken zullen moeten afstaan een pijnlijke ope ratie worden, zo schrijft Wiegel. Deze operatie is echter nodig omdat de rijksoverheid de laatste jaren te veel taken naar zich toe heeft gehaald, de zogenaamde „sluipende centralisatie" Centralisatie is in ons politiek be stel ingebouwd, aldus Wiegel. Daarom richten actiegroepen zich veelal op „Den Haag" Het gaat er nu om de bevoegdheden van gemeenteraden en provin ciale staten te versterken. Dan zal de burger zich met zijn klachten ook veel meer tot die instanties wenden, zo verwacht de rege ring. De rijksoverheid zal het eigen be leid onder de loep gaan nemen en de wijze van het verstrekken van gelden aan lagere overheden gaan stroomlijnen. Daarnaast moet de overheid voorkomen dat de voorstellen tot decentralisatie „oetuttelend" zullen overko- tie en democratisering op dit ter- De regering wil bij het uitvoeren van de decentralisatie aansluiten op de bestaande bestuursprak tijk. Zij wil de onnodige over heidsbemoeienis tegengaan door onder meen ben rechtstreekse overdracht van rijkstaken en bevoegdheden, rijksregelingen moeten onderge bracht worden in breed opgezette kader-wetgeving, zoals de Ka derwet Specifiek Welzijn, die is gericht op planning, harmonisa- door de verwijdering van de „gouden koorden" die de ge meenten en provincies met de rijksoverheid verbinden. Hierbij denkt de minister aan een grotere 'rijheid van de lagere overheden door de specifieke uitkeringen te oundelen tot brede bijdragere gelingen. door een verruiming van de vrij besteedbare middelen en vooral van de plaatselijke en provinciale belastingcapaciteiten, ten koste van de huidige belastingen van de overheid. De regering heeft in de afgelopen periode een groot aantal beslis singen genomen met betrekking ct de bevoegdhedtr -ent- ig tussen de bestuursniveaus. Zo heeft het kabinet op het terrein van binnenlandse zaken, erm, landbouw en visserij, onderwijs, verkeer en waterstaat en volks gezondheid en milieuhygiëne grotere bevoegdheden aan de la gere overheden toegekend. Vooral over het laatste departe ment zijn veel regelingen bij de Kamer ingediend, zoals het Wetsontwerp voorzieningen ge zondheidszorg, de regeling van het kruiswerk, de Wet ambulan cevervoer en de Wet inzake de luchtverontreiniging. Bovendien is een grotere inspraak verleend bij de verschillende wetten die de (geluid)hinder en de bodembe scherming betreffen. geheel bew. licht bew. geheel bew. Tel-a Tunis DEN HAAG (GPD) - Om de werkgelegenheid in de bouw te stimuleren, wil het CDA de aftrek baarheid van onderhoudskosten opnieuw in voeren. De aftrekbaarheid (belastingvoor deel voor eigenaar-bewoner) zou moeten gelden voor schilder werk, bedrading, goten etc. De problematiek van de aftrekbaar heid van (groot) onderhoud aan het huis kwam gisteren aan de orde tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. De PvdA lanceerde een noodplan voor de volkshuisvesting. De bouw van meer goedkope huur- en koopwoningen in 1981 vormt hiervan het uitgangspunt. Voor gesteld wordt het woningwet programma met 5000 stuks op te voeren tot 35.000 huizen en het aantal premie A-koopwoningen te verhogen met 10.000 tot 20.000 stuks. Om de volkshuisvesting uit het slop te halen, moeten volgens de PvdA vóór 1 januari alle belang rijke bij de bouw betrokken par tijen in spoedoverleg bij elkaar worden geroepen. Deze eis werd in een motie vastgelegd. Als ge sprekspartners worden onder andere genoemd: de bewindslie den van volkshuisvesting, Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, wethouders van de vier grote gemeenten, bouwwwerk- gevers, woningcorporaties en bouwbonden. Om de knelpunten in de bouw te kunnen wegnemen, zou dit overleg elke drie maanden moe ten worden herhaald. Volgens de socialist Van Dam is op dit mo ment op het terrein van de volks huisvesting sprake van een „wanhoopssituatie". Catastrofaal De ingezakte woningmarkt en de daaraan gekoppelde werkloos heid stonden centraal in de de batten. Wekelijks worden 1200 nieuwe werkloze bouwvakkers geregistreerd. „Catastrofaal voor' de volkshuisvesting", liet CDA- woordvoerder Dijkman weten. Hij pleitte voor verhoging van het bouwprogramma in de (relatief goedkope) sociale sector. Voorts willen CDA en PvdA dat volgend jaar meer woningwetwoningen worden opgeknapt. Voor de ko mende jaren acht het CDA een jaarlijks bouwprogramma van 120.000 woningen (in 1981 100.000 stuks) noodzakelijk. Dijkman herhaalde zijn eis dat midden volgend jaar meer dan de helft van het woningbouwprogramma moet zijn gerealiseerd. Extra geld kan volgens de christen democraat gevonden worden dooreen versnelde harmonisatie, waarbij de mensen een huur be talen die overeenkomt met hun inkomen. Dijkman wees er op dat een miljoen huizen in ons land een huur doen van minder dan 250 gulden per maand en dat 70 procent van die bewoners een modaal of hoger inkomen geniet. Deze situatie noemde hij „schok kend". Het CDA-kamerlid zei verder dat niet te ontkomen valt aan het doorlichten van de woonlasten van de bezitters' van eigen woningen. CDA en PvdA hebben de regering in een eerder stadium al te ken nen gegeven dat de woonlasten voor de minimum-inkomens in 1981 niet mogen stijgen. De rege ring wil de zogenaamde norm- huurquote (percentage van het inkomen dat men geacht wordt voor wonen te betalen) ook voor langzaam (0,25 pro cent per jaar) opvoeren. Het CDA verduidelijkte gisteren nog eens dat de minimuminkomens vol gend jaar geen extra koopkracht verlies mogen lijden als gevolg van het gesleutel aan het systeem van de berekening van woonlas ten. CDA en WD vinden dat de huur verhoging, volgend jaar juli, af gestemd dient te zijn op de wer kelijke stijging van bouw- en ex- ploitatekosten. Dat betekent vrijwel zeker dat de huren in 1981 met minimaal 7 procent (dit jaar 6 procent) omhoog gaan. Het achterwege blijven van koop subsidies is er volgens de WD de oorzaak van dat de bouw in de koopsector stagneert. De gemid- deldse nieuwe premie B-woning wordt voor een steeds kleinere groep bereikbaar. De liberaal de Beer bestreed de opvatting van de PvdA dat de belangstelling voor het eigen huis tanende is. De WD voelt er dan ook niets voor alle aandacht te richten op de bouw van goedkope huur- en koopwoningen. Volgens de PvdA mogen er nauwe lijks duurdere koopwoningen in aanbouw worden genomen, zo lang vele duizenden van deze huizen onverkost blijven. Er moet een regeling komen dat de ze circa 15.000 leegstaande wo ningen tijdelijk (met een rijksbij drage van maximaal 2 jaar) wor den verhuurd. De D'66-er Nypels vindt dat het bouwprogramma voor volgend jaar moet worden bijgesteld. Hij wil een verschuiving van duurde re naar goedkopere woningen. In de visie van de Democraat moet zowel bij nieuw- als vernieuw bouw voorrang worden gegeven aan huizen voor één- en tweeper soonshuishoudens. TOPSALARISSEN - De voorge nomen matiging van de topsala rissen van politici en topambte naren zal niet reeds op 1 januari volledig ingaan. De Tweede Ka mer verwierp gisteren een motie van de socialist Van den Anker, waarin daar om werd gevraagd, met slechts de linkse partijen De precieze ingangsdatum van de matigingsvoorstellen, die voor veel van deze topfunctionarissen een achteruitgang met enkele duizenden guldens per jaar bete kenen, staat nu nog niet vast. Mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) wil de herstructurering van de topsalarissen in vijfjaar door- Premier Van Agt (rechts), vice-premier Wiegel en minister De Ruiter (links) achter de regeringstafel tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer VVD in Eerste Kamer: DEN HAAG (GPD) - De regerings fracties hebben gisteren in de Eerste Kamer gepleit voor een sterke matiging in de collectieve sector. Daarbij vroegen de libe ralen zelfs om een doorbreken van de bestaande koppeling tus sen sociale uitkeringen en de lo nen. Alle fracties in de Senaat toonden zich tijdens de algemene beschouwingen voorts voorstan der van loonmatiging. Volgens VVD-woordvoerder prof. Zoutendijk is het huidige koppe lingssysteem tussen lonen en uitkeringen instabiel. Het zal op den duur exploderen. Tijdens de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1981 zei hij gisteren dat het „vliegwiel van de collectieve uitgaven" tot stil stand moet worden gebracht. CDA-fractieleider Van Hulst zei eveneens dat er een eind moet komen aan de groei van de so ciale uitkeringen. Hij wees erop dat bij ongewijzigd beleid de groei van de collectieve sector niet langer te „behappen" valt. Te lang is doorgegaan met het ver kopen van „de berehuid, die nog niet eens haar had," aldus de christen-democraat. Van Hulst vroeg zich af óf dé door het kabinet bereikte ombuiging wel voldoende was. De al bereik te bezuinigingen noemde hij een verdienste van het kabinet, dat hij ook loofde voor de gematigde nivellering van inkomens. On- KOOG AAN DE ZAAN (GPD)-Wanneer de PvdA in haar verkiezingspro gramma op zou nemen dat Nederland alle kerntaken moet afstoten, dan zouden de barrières tussen D'66 en de PvdA wel eens te groot kunnen worden. Dit heeft de buitenlandspecialist van de D'66-fractie in de Tweede Kamer, Brinkhorst, gisteravond gezegd op een spreekbeurt in Koog aan de Zaan. De totstandkoming van een nieuw kabinet, waaraan zowel D'66 als PvdA deel zouden nemen, is voor de democraten alleen mogelijk wanneer de socialisten „geloofwaardig" blijven op het punt van vrede en veiligheid, aldus Brinkhorst. Er bestaat al een geschilpunt tussen de twee partijen in het absolute neen onder alle omstandigheden door de PvdA tegen modernisering van de kruisraketten. Een tweede voor Brinkhorst zwaarwegend punt zou het opnemen van de afstoting van alle kerntaken in het verkiezingsprogramma kunnen zijn. duidelijk noemde Van Hulst ech ter het verband, dat „er toch zou moeten zijn", tussen deze mati ging en het scheppen van ar beidsplaatsen. PvdA Volgens PvdA-fractieleider drs. A. Vermeer is de regering er niet in geslaagd voldoende steun te krij gen voor haar beleid en heeft zij teveel in de houdgreep van Be stek '81 gezeten. De twijfels daar over zijn door de regering te ge makkelijk herleid tot „een vak beweging die in de greep van het koopkrachtbehoud gevangen zit", aldus Vermeer. De PvdA'er zei dat de regering on verstandig handelt, wanneer zij niet inziet dat de vakbeweging - „een van de meest redelijke in West-Europa" - moet opereren in een uiterst labiel evenwicht. In elk geval is, om ook op de langere termijn de werkgelegenheid te kunnen opvoeren, inkomensma tiging onontkoombaar. Alleen via een beheerste loonvorming kan een aanwas van arbeids plaatsen worden verdiend en kunnen de collectieve lasten op een aanvaardbaar niveau worden gehouden, aldus Vermeer. De VVD vindt dat, omwille van de werkgelegenheid, de lonen om laag moeten en dat ook de mini mum-inkomens daarbij niet ge heel ontzien kunnen worden. De grens van de inkomensnivelle ring is volgens senator Zouten dijk bereikt. Zoutendijk pleitte voor een „so- ciale-aspectenonderzoek", waar bij elk besluit op zijn sociale ge volgen wordt bekeken. Zo kun nen soms hoge jeugdlonen leiden tot jeugdwerkloosheid, democra tisering tot vermindering van be stuurskracht, sterke huurbe- schcrming tot minder woning bouw, vermogensaanwasdcling tot minder investeringen en ster ke rechtsbescherming van werk- tot minder arbeidsplaat- tiging is tevens onvoldoende verbetering van de economie. De internationale concurrentieposi tie kan alleen verbeterd worden indien aan de matiging voorstel len gekoppeld worden tot her structurering van de indus trie. Glastra van Loon vroeg verder spe ciale aandacht voor het midden- en kleinbedrijf, waarvan de rol onmisbaar is bij het oplossen van de werkgelegenheidsproblemen. De oplossing van deze proble men valt daar echter niet te ver dachten. Namens D'66. sinds kort weer in de Eerste Kamcrvertegenwoordigd, zei ook de kersverse senator Gla stra van Loon voorstander te zijn van loonmatiging. Maar deze ma- Tweede Kamer: vervolging kleine delicten handhaven DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van de kamerleden Jacobsen (WD) en Fabcr (CDA) aangeno men, waarin de regering wordt verzocht de vervolging van klei ne delicten niet al te schaffen Een algemene richtlijn aan het openbaar ministerie om van ver volging van kleine delicten af te zien dient dan ook achterwege te blijven. De CPN en de PSP stem den tegen deze motie. Verder sprak de Kamer zich uit voor een terughoudend beleid met betrekking tot automatise ring l'ii de ryiuh en gemeentepo litie in afwachting van een nota van de regering over automatise ringsprojecten die worden ont wikkeld of overwogen. Braziliaanse indianen beschuldigen paters van volkerenmoord ROTTERDAM (ANP) - In felle be woordingen hebben vertegen woordigers van de Braziliaanse indianen gisteren op het vierde Russell-tribunaal in de Rotter damse Doelen dat tot zaterdag duurt en gaat over de schending van de rechten van de indianen, de paters Salesianen veroordeeld wegens hun missioneringsme- thoden in het stroomgebied van de Rio Negro in het noordwesten van Brazilië bij de grens met Ve nezuela. Bondig en duidelijk beschuldigden zij de Salesianen, een in 1859 door de Italiaan Don Bosco gestichte roomskatholieke congregatie, van systematische volkeren moord door middel van geweld dadige bekering, een autoritair onderwijssysteem, ontwrichting van het sociale, economische en politieke stelstel, economische uitbuiting - ondermeer door in koop tegen lage en verkoop tegen hoge prijzen van ambachtspro- dukten - grondige stamversplin- tenng, misdadige verwaarlozing van de medische verzorging, ille gale landonteigening en onder graving van de indiaanse religie, ceremoniele en mythologische gebruiken. De slachtoffers zijn 18.000 india nen, voor het merendeel beho rend tot de Aruak- en de Tukano De Salesianen verbergen zich ach ter de godsdienst bij hun pogin gen alle tradities te vernietigen en alles eén en uniform te maken. Hun beleid, gesteund door de Funai, de Braziliaanse stichting voor de indiaan en de multinatio nals werd gekenschetst als fascis tisch. Ons volk en onze cultuur zijn stervende, zo luidde de conclusie van een indiaan. Bij zijn recente bezoek aan Brazilië heeft paus Johannes Paulus II zich in zekere mate gedistan tieerd van het werk van de Sale sianen. Deze hadden een ontmoe ting met de paus geensceneerd die in hoofdzaak een folkloris tisch karakter had. Men heeft zo'n ontmoeting weten te voor komen en de diverse indianen- leiders zijn in staat geweest hun visie te geven bij het pauselijk bezoek aan Manaus. Paus Johan nes Paulus II heeft in zijn ant woord aan de indianen erkend dat zij recht hebben op een eigen identiteit en zelfbeschikking. ZACHTHEID MET KARAKTER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7