"Zuid-Holland wordt zo rampgebied Hoge Raad stelt bewoners in gelijk W1 Alphen wil huizen Bernhardlaan tegen lawaai isoleren Als Rijnmond zelfstandige provincie wordt Kwestie servicekosten Mes moet in plan van Buitengebied WÊB Ren-en toerclub Avanti wordt twee eenheid WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23f-— HILLEGOM - "Als Rijnmond uitgroeit tot een zelfstandige provincie binnen Zuid-Holland, wordt het overige deel van die provincie een rampgebied. Naar schatting kan niet meer dan 25 procent van het aantal ambtenaren van de huidige provinciale griffie worden overgeplaatst naar de nieuwe provincie. Wel gaat bijna de helft van het aantal mensen in Zuid-Holland en de helft van het grondgebied naar Rijnmond. De inwoners van het overige deel van de provincie mogen dan het grote aantal ambtenaren dat daar overblijft gaan betalen", dat is de stellige overtuiging van het Hillegomse raadslid R.S. van der Laan, tevens voorzitter van het PvdA-overleg in Zuid-Holland. Volgens hem blijft Zuid-Holland zonder Rijnmond een duur stukje Nederland: "In dat deel moet veel onderhoud worden verricht aan bijvoorbeeld straten en wegen en liggen de voorzie ningen voor wat het welzijn be treft al een stuk achter vergele ken bij het oosten of het noorden van Nederland. Als minder bur gers het geld hiervoor moeten opbrengen, wordt het overige deel van de provincie Zuid-Hol land straatarm. Over nieuwe wel zijnsvoorzieningen, zoals sport hallen, hoeven we dan helemaal niet meer te praten. Daar zal bij de provincie niet of nauwelijks geld voor zijn", stelt de PvdA-er. Noord-Holland Het is ook daarom dat hij niet on gelukkig is met de plannen van minister Hans Wiegel om Hille- gom in te delen bij de provincie Noord-Holland. "Maar ik reali seer me dat Zuid-Holland daar mee niet is gered. De PvdA in Zuid-Holland is in meerderheid voorstander van de opheffing van Rijnmond. We realiseren ons na tuurlijk wel dat een gebied als Rijnmond duidelijk eigen problemen heeft, maar die wegen niet op tegen de gevolgen voor het overige deel van Zuid-Hol land als Rijnmond een zelfstan dige provincie wordt", aldus Van der Laan, die daaraan toevoegde dat het op bestuurlijk niveau niet bepaald makkelijk werken is met een stad als Rotterdam waar per jaar tien keer zoveel geld omgaat als bij de provincie Zuid-Hol land. "Bovendien beschikt de gemeente Rotterdam over een groot aantal topfunctionarissen die het de ambtenaren bij de provincie in positieve zin flink moeilijk kan maken" De Hillegomse PvdA-er is er altijd voorstander van geweest dat "zijn" gemeente bij Noord-Hol land zou worden ingedeeld: "We voelen dagelijks de sociale druk uit Haarlem. Hillegom is voor wat welzijnsvoorzieningen betreft grotendeels van het noorden af hankelijk" Als het aan Van der Laan had gele gen zou Hillegom allang zijn in gedeeld bij Noord-Holland. "Dan hadden we hier een paar duizend huizen kunnen bouwen voor het opvangen van woningzoekenden uit het noorden. Dat had de ge meente Haarlemmermeer geen Noronstad hoeven te bouwen. We hadden binnen anderhalf jaar kunnen gaan bouwen" Verdeeldheid Overigens is niet ieder raadslid in de Hillegomse gemeenteraad voorstander van een indeling bij Noord-Holland. Burgemeester drs. J. Hermans houdt er geen uitgesproken mening op na: "Die zaak ken ik eigenlijk niet zo goed. Dat speelde zich allemaal af voordat ik naar Hillegom kwam Ik moet eerst de voor- en nadelen nog eens op papier zetten voordat ik mijn keuze bepaald" zo zei Hermans. Met name het vorige college van burgemeester en wethouders, bestaande uit onder anderen PvdA-er R.S. van der Laan en CDA-er ing. C. Smits, heeft zich sterk gemaakt voor aansluiting bij Noord-Holland. CDA-er D. van der Kamp ziet liever dat Hillegom bij Zuid-Holland blijft en haakt daarmee in op de wens van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek, dat zich even eens daarvoor heeft uitgespro ken. "Of we nu in het zuidelijk puntje van Noord-Holland zitten of het noordelijk puntje van Zuid-Holland, Hillegom blijft een aanhangsel", aldus Van der Kamp. De overige CDA-ers in de raad denken trouwens verdeeld over de aansluiting van Hillegom bii Noord-Holland. De overige partijen staan overigens als een blok achter de "verhui zing van Hillegom naar Noord- Holland. De Graaff (WD) daar over "We willen niet in een ge west met Amsterdam. Die plaats is al groot genoeg. We zijn duide lijk georiënteerd op Kennemer- land. Volgens R.S. van der Laan en J. Wotte (D'66) is het SOB de kool niet waard. Volgens hen is het orgaan niet meer dan wat be stuurlijk overleg. Bij inbraak betrapt WADDINXVEEN - De rijkspolitie van Waddinxveen heeft de 24-ja- rige W.R. uit Waddinxveen op he terdaad betrapt hij het stelen van 30 bundels houten balkjes bij de firma Houtex aan de Maarten Schoutenstraat. Op het politie bureau bekende de Waddinxve- ner ook een diefstal drie weken geleden, bij dezelfde firma, op zijn kerfstok te hebben. De totale waarde van de gestolen goederen bedroeg drieduizend gulden. Ambtswoning weg voor helft van waarde NOORDWIJK - Zonder veel problemen heeft de Noord- wijkse raad de verkoop van de vroegere burgemeesters- woning goedgekeurd. Voor 600.000,- (taxatieprijs 1,25 miljoen) wordt het architec tenbureau Van Manen BV ei genaar van de villa aan de Atjehweg. Van Manen gaat het pand gebruiken als wo ning, terwijl er tevens een kantoor wordt gevestigd Volgens de voorlopige koopac- te betaalt het bureau geen makelaarskosten en voor Ru- bingh (WD) was dit aanlei ding te informeren naar de hoogte van deze kosten. De woning is door de gemeente zonder tussenkomst van de makelaar verkocht, deelde mr. Bonnike mede. De kosten komen neer op 4500,- voor advertenties plus de courtage van de makelaar. Uit de mededelingen van mr Bonnike bleek verder dat er bij de makelaar geen hoger bod was binnengekomen. De eerdere aanbieding van 510.000,- vonden burgemees ter en wethouders te laag Daarop was Van Manen ge komen met een bod van zes ton. "De boekwaarde is 145.000,- i Noordwijk: straks architecten- ALPHEN AAN DEN RIJN - De bewoners van de Stromenwijk (Grevelingen, Haringvliet, Krammer, Volkerak) hoeven de aangevochten verhoging van de servicekosten niet te betalen. OEGSTGEEST - Dit is de bijna 700 kilo vuurwerk die de politie Oegstgeest gistermiddag in beslag nam Zonder vergunning lag het vuu werk opgeslagen in een magazijn aan de Haarlemmertrekvaart RIJNSBURG - Agrarische neven- bedrijven moeten in het be stemmingsplan Buitengebied 1980 meer uitbreidingsmogelijk heden krijgen volgens de politie ke partijen in Rijnsburg.Het CDA ziet de verdere ontplooiing voor de tuinbouw in Rijnsburg in nauw verband met het bestem mingsplan Buitengebied. Een heroverweging van de uitgangs punten is volgens deze partij ze ker op zijn plaats. Eveneens vroeg men zich bij deze partij af hoeveel interesse Rijns- burgse bedrijven hebben in een eventueel bedrijfsterrein nabij de molen aan de Oegstgeesterweg. (De gemeente verwijst de neven- bedrijven in het plan Buitenge bied namelijk naar een in de toe komst aan te leggen bedrijfster rein). Het college van B en W had al twee jaar geleden beloofd hier een inventarisatie van te maken. De WD wil wat het buitengebied betreft een plan dat duidelijk op de toekomst is gericht. Vanuit deze partij werd benadrukt dat de economie wellicht één der voor naamste peilers is van de maat schappij. Men pleit dan ook voor een middenweg tussen de ruim telijke en de zakelijke uitgans- punten. Mevrouw De Haas van de PvdA zei dat de mensen die een bezwaar schrift hebben ingediend dit de den om hun broodwinning vast te stellen. Zij ziet de toekomst voor al in de agrarische nevenbedrij- ven. "De gemeente moet maar eens met de kwekers gaan mee denken. Maar daar praten we nog wel eens over", voegde zij het college toe. Vossen Noordwijk slaan weer toe NOORDWIJK - De vossen hebben de afgelopen nacht opnieuw toe geslagen in de dorpskom van Noordwijk. Dit maal werden de dieren in het hertenkamp tegenover het poli tiebureau in de badplaats door een groepje vossen lastig geval len. Eén gans werd verschalkt, terwijl voorts nogal wat vernie lingen aan het kamp door de beesten werden aangericht. Politiewoordvoerder Huibers schat het aantal vossen dat in en rond Noordwijk rond dwaalt inmid dels op een stuk of 20. Zoals be kend vormen de vossen in het duinengebied een steeds grotere plaag. Een uitspraak van de Hoge Raad stelde de beheerder van de woningen, make laarskantoor Rijnland, in het ongelijk. Rijnland had een verhoging aangekon digd van ruim zeven gul den, als gevolg van door berekening van het riool recht in de servicekosten. De Hoge Raad was het met de be woners eens dat de doorbereke ning van het rioolrecht in de huurprijs moet geschieden. De bewoners van dé Stromenbuurt hebben inmiddels een schrijven van Rijnland ontvangen waarin de beheerder zijn ongelijk toe geeft en de verhoging van de servicekosten intrekt. Voor de meeste bewoners betekent dit teruggave van te veel betaald geld, voor de overigen een be vestiging van hun weigering de verhoging te betalen. De nog jonge be wonersverei.iging, gangmaker achter deze actie, is bijzonder tevreden met het suc cesvolle verloop van hun eerste actie. "Het was voor ons een bij zonder plezierige gedachte, dat één van de eerste stappen van onze vereniging op deze wijze met succes werd bekroond", reageerde het bestuur ALPHEN AAN DEN RIJN - De algemene ledenvergadering van de ren- en toerclub Avanti heeft gisteravond besloten de vereniging in een zogenaam de "omni-vereniging" te ver anderen. Zodra alles statutair geregeld is heeft de club voor taan een renclub en een toerclub, verenigd in één overkoepelend Avanti. Belangrijkste splijtzwam hier bij zijn de toerders geweest. Zij toeren al jaren bij de Ne derlandse Rijwiel Toer Unie (NRTU). Met ingang van 1 ja nuari '81 begint de Koninklij ke Nederlandse Wieier Unie echter een toerafdeling. Bij de KNWU aangesloten renclubs worden derhalve verplicht hun toerafdeling ook bij de KNWU aansluiting te doen vinden. Dat willen de toer ders van Avanti nu net niet. "Wij willen zelf uitmaken of we bij de KNWU of de NRTU toeren", verwoordt toer- commissaris C.P.P van Tol het standpunt. De meerderheid van de verga dering (van renners en toer ders) sprak zich gisteravond voor dit standpunt uit. Voor zitter P.H.J. Harings betreurt dit ten zeerste: "Avanti moet één gezonde vereniging blij ven. Men heeft nu voor veel vaagheden gekozen en voor extra kosten" Daarbij doelt hij dan op het notarissalaris voor het deponeren van de ac te van de statuten van de ren- afdeling, de toerafdeling en de omnivereniging. Harings, met zijn vele relaties in de wielerwereld en zijn know how, blijft echter behouden voor de renafdeling. Dreigde hij, in een eerdere fase van het ren/toer-conflict samen met andere bestuursleden op te stappen, als de door een vori ge ledenvergadering aange nomen motie niet werd inge trokken, nu is men blijkbaar tot een voor hem aanvaard baar compromis gekomen. "Maar ik denk dat de meesten niet weten waarvoor zij nu concreet gekozen hebben", waarschuwt hij. Hy vreest ook het ergste voor de toe komst: "Sub-verenigingen kunnen zich heel eenvoudig onttrekken aan beslissingen van een omnivereniging door hun lidmaatschap ervan op te zeggen. Wat is eenvoudiger?", meent voorzitter Harings. Eén van de grote propagandist van het idee voor een omni vereniging, P. Hooijkamp, zelf renner, verklaart er ech ter van overtuigd te zij n dat de goede oplossing is gekozen. Hij wijst daarbij op de split sing die al min of meer in de vereniging was gegroeid door tegenstrijdige belangen van toerders en renners. "Het is onzin om een toerder over rennersbelangen te laten be slissen. Het is voor de toer ders een moeilijke beslissing geweest maar zeker een wel overwogen" Gemeente hoopt op nieuwe regeling ministeries ALPHEN AAN DEN RIJN - Als het aan de gemeente Alphen ligt worden alle woningen langs de oost west route (van de Hoorn tot Zwammerdam) vol gend jaar geïsoleerd voor het weren van lawaai en het vasthouden van warm te. Voor zover de bewo ners van die huizen ten minste méér last hebben van verkeerslawaai dan volgens de wet geluidhin der verantwoord is. Dat gaat onder meer op voor de woningen langs de Prins Bernhardlaan. Het ligt echter voor een groot deel niet aan Alphen, aangezien gere kend wordt op honderd procent subsidiëring van het rijk. De hoop is daarbij gevestigd op een nieuwe regeling van de ministe ries volkshuisvesting en volksge zondheid/milieu. Deze ministe ries hebben de koppen bij elkaar gestoken voor het ontwerpen van eén regeling voor gelijktijdige lawaai- en warmte-isolatie. Wel iswaar vermeldt de begroting van volksgezondheid en milieu pas voor 1983 geld voor deze isolatie, maar de gemeente Alphen hoopt vooruitlopend daarop al aan spraak te kunnen maken op de regeling. De gemeente zal daar toe samen met de woningbouw vereniging Alphen aan den Rijn een aanvraag indienen. Alphen heeft goede hoop op een voorrangsbehandeling, aange zien de gemeente enkele jaren geleden als één van de eersten al de gevolgen van de nieuwe wet op de geluidhinder ondervond. Ir. A.A. Bos van openbare wer ken: "We hopen nu ook als eerste een beroep te künnen doen op de nieuwe regeling, zodat we in 1981 al kunnen beginnen." De gemeente kan bij de ministeries de nodige argumenten aandra gen. De fel omstreden herinrich ting van de Prins Bernhardlaan een vijftal jaren geleden vormt daarbij de hoofdmoot. De ge meente kreeg toen te maken met heftig tegen het verkeerslawaai agerende bewoners, hetgeen on der meer leidde tot kamervragen en publicaties in de Consumen tengids. Ook kreeg de gemeente van de toenmalige minister Irene Vorrink (volksgezondheid en milieu) het verwijt naar het hoofd het probleem "te lichtzinnig" te hebben behandeld. Vorrink, vooruit blikkend op de wet ge luidhinder, droeg de gemeente op metingen te verrichten. Die - uitgebreide - metingen langs de doorgaande routes hebben de gemeente onlangs geleerd dat de geluidsgrenzen worden over schreden. Wel zal na het gereed komen van rijksweg 11 (Alphen - Leiden) het lawaai aanzienlijk af nemen doordat veel vrachtver keer dan uit de kom van Alphen blijft. Maar niettemin is de ge meente tot de conclusie gekomen dat de gevel-isolatie van de wo ningen langs de Prins Bernhard laan in het algemeen verbetering behoeft. De gemeente ziet nu de kans om met behulp van rijksgeld de oude rekening van vijfjaar geleden te vereffenen en af te rekenen met een situatie die al te lang heeft voortgeduurd. Vijf jaar geleden zei minister Vor rink immers al, dat het aanbren gen van isolerende of dubbele beglazing aan de huizen langs de Prins Bernhardlaan noodzaak was. Die isolatie lijkt er nu einde lijk te gaan komen. Door tegelij kertijd te zorgen voor warmte- isolatie zullen daarbij twee vlie gen in één klap worden geslagen. Maar dan moet het rijk wel over de brug komen. En hoeverre dat het geval zal zijn is op dit moment nog een open vraag. Voor de warme-isolatie zal in elk geval niet een subsidie van meer dan vijftien procent per woning te verwachten zijn (met een maxi mum van 15.000 gulden), terwijl de aanvullende regeling van volksgezondheid en milieu nog vastgesteld moet worden. Naar verwachting zal dat begin vol gend jaar geschieden. De woningen langs de Prins Bernhardlaan. Al jarenlang on voldoende beschermd tegen ge luid.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4