PvdA houdt een kater over van politieke truc TACHTIG JAAR NVV "Gewoon een vergunning gevraagd" Tijdens begrotingsbehandeling Rijk geeft geld voor busbaan Stationsplein WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 LEIDEN - Op 6 april 1900 werd door SDAP-secretaris An ton Pannekoek de LeidscheBestuurders Bond (LBB) op gericht. De LBB was de voorloper van het NVV, dat nu dus tachtig jaar bestaat. Vanavond wordt dat gevierd en daarbij wordt ook het boek van Wortel en Kranenburg over de geschiedenis van de Leidse vakbeweging gepre senteerd. Het boek geeft een goed beeld van de beginjaren van de arbeidersbeweging tot aan de recentere gebeurte nissen zoals de sluiting van de Grofsmederij en uiteinde lijk de fusie van NVV en NKV, waarmee het tachtigjarig bestaan wordt afgesloten. Volgens de schrijvers was Leiden een stad waar duidelijker dan el ders de tegenstellingen zichtbaar waren en waar de strijd voor ver beteringen harder en verbetener werd gevoerd. Het is niet de be doeling geweest van FNV-afde- lingssecretaris Wortel en de jour nalist Kranenburg om een we tenschappelijk verantwoorde so ciale geschiedenis van Leiden te schrijven. Het ging hen meer om de gewone mensen die in de vak beweging een leidende rol heb ben gespeeld. Het accent van het boek ligt op de vooroorlogse pe riode. Een periode waarin de positie van de Leidse arbeiders zeer beroerd was. Een fragment: De Vries Robbé schreef in 1850 aan de mi nister dat de Leidse werknemers ."zowel naar ziel als naar lichaam slecht ontwikkelde mensen zijn, welke zelden de ouderdom van 50 jaar bereiken". Een Staatscom missie constateerde in 1860 dat er van de honderd mannen er 67 le zen en schrijven konden, van de vrouwen waren er slechts 37 de lees- en schrijfkunst machtig. Schoolonderwijs was voor de Leidse arbeider niet weggelegd. Zeven procent van de arbeiders zei tegen de Staatscommissie dat ze al voor hun achtste jaar aan het werk waren. Kinderarbeid In diezelfde periode speelde zich de Boek geeft beeld van H geschiedenis Leidse vakbond Het pand van de Coöperatie Vooruit aan de Korevaarstraat in 1951. (foto rechts). Mei-viering in de vijftiger jaren. Op de voorgrond dr W. Drees (3e van links) en secretaris CJ.Plena (4e van links(foto links) discussie rond de kinderarbeia af. Een discussie die de schrijvers als onsmakelijk bestempelen en beschrijven: In 1941 schreef de Kamer van Koophandel en Fa- orieken aan B en W van Leiden, dat het met het probleem van de kinderarbeid wel meevalt. 'De Kamer meent dat van de meeste hier te stede bestaande grote fa brieken, dat zij zelf alle mogelijke zorg dragen voor de kinderen en jongelieden die in hun etablisse menten werkzaam zijn, zowel door hen geen te zware taak op te leggen, als door alles aan te wen den wat voor hun gezondheid be- vordelijk kan zijn en ook hen te verplichten dagelijks naar school te gaan" Dat de dagelijkse praktijk volstreict anders was laten de schrijvers niet onvermeld. Uit een rapport aan de toenmalige minister Van Heemstra citeren zij "het gevolg daarvan is dat zij dikwijls door het winstbejag der ouders op een zeer jeugdige leeftijd van 8, 9 en 10 jaren op de fabrieken worden aangenomen, waarvan vele lezen, schrijven noch rekenen kunnen en soms een ziekelijke lichaams gesteldheid hebben. De kinderen worden dan verplicht om dik wijls 14 of 15 uur, mestijds in be dompte lokalen en veeltijds zon der voldoende voedsel te werken. De oprichting van de LBB, de lang zame en zwaar bevochten verbe teringen, de strijd voor de achtu- rendag en het algemeen kies recht, de worgwetten van Kuy- per, dat alles wordt in dit boek belicht. Uitvoerig komen de mannen van het eerste uur voor net voetlicht. Voorzitter Hein Marks, secretaris Piet Bomli en penningmeester Segaar, het zijn maar de eerste namen uit een lange rij bestuurders. Het boek toont een aantal unieke foto's die afkomstig zijn uit de privé-ver- zamelingen van oud-bestuur ders. Zo zijn er afbeeldingen van het Volksgebouw rond 19U0, van het SDAP-bestuur in 1912, maar ook van de SDAP, afdeling Lei den tijdens een vergadering met de Stem des Volks in de Burcht (ook 1912). van het bestuur van de Coöperatie Vooruit in 1926, van de viering van het 25-jarig be staan van de LBB, van Morgen rood, dat in 1917 werd opgeheven en van een 1 meiviering in de vijf tiger jaren, waar de bekende voorman Kees Piena werd geflankeerd door dr. Willem Drees. Loffelijk Het zou te ver gaan om alle gebeur tenissen en facetten van het boek te noemen, maar hier volgt een - willekeurig-fragment over het crisis-comité en de LBB: De di rectie van Luxor-bioscoop werk te op loffelijke wijze mee aan het geven van ontspanning, door ge durende het gehele jaar elke dag een aantal werklozen toegang tot haar theater te geven. In januari 1932 had de directie een aanbod gedaan aan het crisisco- mite om tweemaal per week een gratis middagvoorstelling voor de werklozen te geven. Het cri- siscomite stelde echter enige voorwaarden onder meer dat het te geven programma vooraf door het comité moest worden ge keurd. Daar de directie weigerde zich aan deze censuur te onder werpen, trok zij haar aanbod in. Zij bood nu de LBB aan de voor stellingen voor de leden te geven, waarvan met graagte gebruik werd gemaakt. Het crisiscomité kon dit blijkbaar niet goed zetten en wist te bereiken dat in februari toch weer de voorstellingen vn het comité uitgingen. Het had echter de eis van programmakeu ring laten vallen, wat dus een succes voor de LBB was. AMSTELVEEN (GPD) - Aan de Ziekenfondsraad wordt voorgesteld het erfelijk- heidsonderzoek van de Stich ting Klinische Genetica in Leiden voor 1980 met in totaal f619.000 te subsidiëren. In het verleden ging de Zieken fondsraad al akkoord met subsidies voor dergelijke on derzoekingen bij andere insti tuten in ons land. Subsidie voor onderzoek erfelijkheid Erfelijkheidsonderzoek is erop gericht meer inzicht te krij gen in de mogelijkheden om aangeboren afwijkingen bij kinderen tijdig te ontdekken. Het werk van het Leidse insti tuut valt uiteen in erfelijk- heidsadvisering en enzym- onderzoek na de geboorte Hiervoor wil de commissie verstrekkingen van de Zie kenfondsraad voor dit jaar achtereenvolgens f 507.000 en f 112.000 beschikbaar stellen. Over dit voorstel wordt mor gen beslist. Supermarkt Garenmarkt niet verboden LEIDEN - De eigenaren van de Al- di-supermarkten hebben zo'n vijf maanden geleden al interesse getoond in een vestiging aan de Garenmarkt, in het pand van de Korevaargarage. Al die tijd bleef de op handen zijnde vestiging - afgelopen maandaggingen in eens de deuren van de super markt open - een hardnekkig ge rucht. Aldi heeft het pand ge huurd van eigenaar Verberg. Dat sommige winkeliers in de omge ving en de gemeente niet zo ge lukkig zijn met de vestiging deert de Aldi-markt volgens de be middelaar, makelaar M. Smits- loo, niet in het minst. Bang voor maatregelen van de gemeente is hij niet. "Er zijn geen trucs uitgehaald. We hebben destijds gewoon een bouwvergunning aangevraagd en die heeft de gemeente gewoon afgegeven. Nee, niet specifiek voor de Aldi-markt, maar voor de garage. Maar er hoeft geen spe ciale vergunning voor de super markt te komen. Nergens is een bestemmingsplan waarin staat dat een supermarkt op die plek verboden is. Bovendien, er vond al detailhandel plaats, zij het dat het auto's en auto-onderdelen be trof." Smitsloo heeft intussen een ander deel van de garage verhuurd aan autorijschool Theo Peters. Zo doende houdt het garagebedrijf zelf nog maar een beperkt deel over. "Nee, dat vonden ze niet leuk, want ze zijn daar al zo'n veertig jaar bezig. Maar wat moet je dan als ondernemer, als de za ken slecht gaan?" zegt Smitsloo, die oprecht verbaasd lijkt over de angst van winkeliers voor (te) grote concurrentie. "Voor de binnenstad is dit alleen maar plezierig. De centrumfunc tie wordt door Aldi versterkt. De consument kan voor het comple te pakket boodschappen nu ten minste in de binnenstad terecht en kan z'n auto ook nog kwijt. Zeker als de op de Garenmarkt geplande parkeergarage er komt". Het is vooralsnog niet de bedoeling dat de Aldi-vestiging aan de Langegracht verdwijnt. De twee filialen zouden "elkaar niet bij ten". LEIDEN - De Partij van de Arbeid heeft een kater het begrotingsdebat van vorige week. De meeste raadsleden waren het daar gisteravond tijdens de nabespreking van het debat over eens. Het rammelen met portefeuilles door wethouders, het inroepen van de hulp van het bestuur, het veto van enkele fractieleden over de ruilhandel met de WD wat de portefeuille emancipatiezaken betreft, het verdeelde stemge drag in de raad en de politieke truc van fractievoorzitter Peters, die de zaak uiteindelijk suste, dat alles bij elkaar zorgde voor een 24-uurscrisis, zoals Henriet van Dongen het uitdrukte, in de PvdA-fractie. LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt geld van het rijk voor de aanleg van een vrije busbaan en fietsvoorzieningen op het Stationsplein. Met deze reconstructie is een bedrag gemoeid van ruim één miljoen gulden. Als alles naar wens verloopt, wordt in de eerste helft van het volgend jaar met de uitvoering van de werkzaamheden een begin gemaakt. De ge meente wil in die zelfde periode ook beginnen met de vernieuwing van de riolering van een gedeelte van de Morsweg en met de reconstructie van de rotonde ter hoogte van het Stationsplein/Plesmanlaan. Het ligt in de bedoeling dat aansluitend op deze werkzaamheden wordt begonnen met de aanleg van de vrije busbaan en de fietsvoorzieningen op het Stationsplein. De gemeente heeft dezer dagen van het rijk een subsidie gekregen voor de uitvoering van het plan. Wethouder Waal deelde dit gisteravond mee in een commissievergadering. De aanleg van een vrije busbaan wordt he lemaal door het rijk betaald en de aanleg van fietsvoorzieningen op de kruising Stationsplein/Stationsweg wordt voor de helft door het rijk betaald. Het karwei zal in de tweede helft van het volgend jaar zijn voltooit. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben dezer dagen hun goed keuring gehecht aan de verbeteringsplannen die, vorig jaar, zijn ge maakt voor de wijken Groenoord, Transvaal en de Maredijkbuurt. Dit betekent dat een aantal plannen die voor deze wijken op stapel staan (waaronder de vernieuwing van de riolering van de Morsweg) kunnen worden uitgevoerd. Peters zei zich te hebben voorge nomen om zich niet nogmaals voor een dergelijke politieke truc te lenen (hij diende een motie van afkeuring in, waar hij het zelf niet mee eens was, maar die enkel diende om een PPR/D'66-motie van oneenoeeen van politieke ondanks de verklaring van van Oosten (PPR) dat de motie zo niet bedoeld was. Wethouder Tesselaar zei erg aange grepen te zijn door de kwestie. Hij vroeg zich af of hij nog mee door wilde gaan. Hij verweet Van Oosten een farizee-achtige hou ding. gezien zijn eerder stemge- waarde te ontdoen). Peters be treurde de houding van Van Dongen en Groos, die de emanci- patieruil hadden tegengehouden, omdat hij al maandenlang was beziggewcest om voor die ruil te pleiten. "Slechts het resultaat telt in zo'n geval", aldus Peters. Opnieuw werd er gediscussieerd over uitleg van het woord onge noegen. Met name de wethouders Bordewijk, Van Dam en Waal bleven er toch afkeuring in zien, drag bij zaken op het gebied van emancipatie. De 'dissidenten' Van Dongen en Groos vroegen zich af of een minderheid in de fractie nog wel de gelegenheid- kreeg om voor zijn mening uit te komen. Van Dongen vroeg ook waarom de wethouders zich zo hard hadden opgesteld. Zij noemde de uitein delijke stemming een walgelijke vertoning. Groos zei erover na te denken om op te stappen. "We moeten er vanaf om op deze ma nier politiek te bedrijven. Dil was een beschamende vertoning" al dus Groos. Volgens Dallinga zat er maar één goede kant aan de zaak en dat was dat er in het vervolg geen moties van ongenoegen, misnoegen en wat dies meer zij zouden worden ingediend of gesteund. De raadsleden waren het erover eens dat de kwestie de verhoudingen binnen de fractie aanzienlijk zou kunnen verslechteren. De nabe spreking zal daarom volgende wttngoortgezet! Éttt C&g- - WÊÊÊÊÊÊ M De Korevaargarage: nu ook een supermarkt. ANC Het Algemeen Nederlands Jeugdverbond bestaal 35 jaar en viert dat met een solidari- teitscampagne voor het ANC. de bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika. Zatedag houdt de ANVJ -afdeling Leiden een straatcollecte, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het ondergrondse blad Mayi- buye (betekent: geef Afrika te rug). Collectanten kunnen zich opgeven bij Cornells Blankenstein,Floralaan25 in Oegslgeest, tel. 154428. Diabetes De Diabetes Vereniging Ne derland afdeling Leiden en omstreken heeft voor van avond mevrouw B. van Elte-De Wever uitgenodigd haar licht te laten schijnen over het diabelesdieetZij is dietiste bij het academisch ziekenhuis in Leiden. De bij eenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in de me dische bibliotheek van het Dienstencentrum Het Dienstencentrum Leiden Zuid-West bestaat vijfjaar en viert dal morgen met een feest in clubhuis De Klinker aan de Berlagestraal. Zelfstandig wonende ouderen in Zuid- West zijn morgen van tien tot drie uur welkom. Het pro gramma is nog een verras sing. Kraakfilm In het LVC, Br eestraat 66 uiordt morgenavond de film "Een koninkrijk voor een huis" van Tilt Meatball gedraaid. De film gaat over de gebeurtenis sen van afgelopen Koningin nedag m Amsterdam, zoals die door de krakers voorbe reid en later ervaren is. Dc film begint om negen uur; na afloop discussie. Terreur De afdeling Leiden en Omstre ken van de Vereniging Ne derlandse Protestantenbond heeft voor morgen een tweede lezing georganiseerd over het onderwerp terreur. Drs. J.D. Buiskool, hoofdambtenaar van het minister ie van justitie over terreur als maatschap pelijk verschijnsel. Hij doet dat om acht uur in de Ver meerzaal van de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerk straat. Raadslid Groos: "Dit was een be schamende vertoning" s

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23