Problemen rond verkoop Tolhuis stapelen zich op Verdeeldheid over centrum Raadsleden houden extra vergoeding in eigen zak Le/cfee agenda J Jachtwerf maakt bezwaar Sollicitanten naar commissie van politieke partijen WOENSDAG 26 NOVEMBER 198 OEGSTGEEST/LEIDEN - De problemen rond de verkoop van het Tolhuis aan de Haarlemmer- trekvaart in Oegstgeest, dat nu nog eigendom van de gemeente Leiden is, stapelen zich op. De gebroeders Willems die geza menlijk de vlakbij de tolgaar- derswoning gelegen jachtwerf Poelmeer beheren hebben ern stige bezwaren tegen de verkoop van de omliggende gronden en het Tolhuis aan de Warmondse "zandkoning" Menten. Al vijftien jaar proberen de beide broers Willems het voormalige zwem bad Poelmeer aan te kopen. Zij willen deze oude zwemgelegen- heid bij hun bedrijf trekken om volgens hun zeggen de toekomst van hun bedrijf te verzekeren. Het aantal ligplaatsen zou door de koop van het oude zwembad Poelmeer worden vergroot. Al eerder hadden de bewoners van het Tolhuis bezwaren gemaakt tegen de verkoop aan Menten. Zij wilden hun woning niet verlaten Menten heeft inmiddels op zijn beurt toegezegd dat dit niet hoeft. In een brief aan alle Leidse ge meenteraadsleden, en aan B en W van Leiden hebben de beide broers onlangs hun bezwaren nog eens toegelicht. Volgens de brief zijn zij als kopers aan de kant geschoven omdat het Leidse college van B en W fouten wil verdoezelen. Bij de tolgaarders- woning ligt een zandput. De ge meente Leiden moet deze put als eigenaar onderhouden en onder meer maatregelen treffen om verzilting van de put te voorko men. Bij de voorwaarden die aan Menten zijn gesteld om het Tol huis en de grond eromheen te mogen kopen is ook die van het overnemen van de verplichtin gen van de zandwinningsput. De broers zijn het hier niet mee eens "Het scheelt de gemeente een miljoen gulden maar dan moeten wij ook weer wijken," staat er in de brief. LL Èl ,2JS££M. Een andere fout van het college is volgens de brief het feit dat ma negehouder Korbee als huurder op het terrein van Poelmeer is toegelaten. De gemeente moet nu volgens Willems "terecht" het bestaan van Korbee garanderen, dus Korbee niet zomaar van het terrein afzetten. "Omdat de heer Menten zoveel grond heeft is het voor hem geen probleem de heer Korbee (tijdelijk?) vervangende grond aan te bieden. Dit komt zeer gunstig uit voor' uw College van B en W, maar dan moeten wij wel opzij gezet worden," aldus de brief. Aanvankelijk wilden de gebroe ders Willems nog veel meer grond kopen. Jarenlang werd er bij de gemeente aan de bel ge trokken om het eigen familiebe- drijfje op de van de Leidse ge meente gehuurde grond te kun nen uitbreiden. In 1977 werd overeenstemming bereikt over nnen hebben gezetLinks de manege de verkoop van een deel van de door de broers gevraagde grond en het water. Volgens de gemeen te is het bedrijf nu voldoende in staat gesteld om uit te breiden. De broers denken daar echter anders over. Zij zeggen vooral het zwembad hard nodig te hebben. De brief: "Menten bezit plus mi nus veertig keer zoveel grond en water als wij in 1978 hebben mogen kopen. Wie moet er dan tevreden zijn In Wassenaar: WASSENAAR - Wethouder Van Dingstee (CDA) heeft een aanvullend plan aan de raadscommissie technische dien sten voorgelegd voor het definitief opvullen van de open plekken in het dorpscentrum. Maar de commissie heeft gister avond nog geen duidelijke uit spraak gedaan over de gedetail leerde uitvoering van het Cen trumplan. Vooral over de wo ningbouw waren de woordvoer ders van de partijen niet een stemming. Het bestemmingsplan "Centrum" is door de gemeenteraad vastge steld in 1978 en grotendeels al door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks be stuur van de provincie) goedge-' keurd. Er zijn vier bezwaarschrif ten tegen ingediend en het wach ten is nu op de Kroon. Die be zwaarschriften hebben vooral be trekking op een terrein van één hectare tussen de Schoolstraat en de Berkheistraat, waarop een manege en een groot voormalig woonhuis zijn gelegen. De eige naren van beide grote objecten protesteren ertegen, dat in het Centrumplan de huidige be stemming van hun eigendom niet wordt voortgezet. De betreffende grond is door de gemeente in 1977 gekocht voor 2.490.000 en krijgt misschien een woonbestem ming. Pleintje Onderdelen van het plan zijn al in uitvoering, zoals een reconstruc tie van het pleintje Langstraat/ Kerkstraat/Achterweg. De com missie technische diensten ver gaderde over de resterende on derdelen, en gaf nog weinig dui delijkheid over het type wonin gen dat op een aantal plekjes aan de Achterweg en aan de Luifel- baan moet verrijzen. Van Vuur (WD) ziet het liefst comfortabele kleine woningen in de vrije-sec- tor, omdat het aanzien van het centrum daar het meest mee wordt gediend. Greep (PvdA) en Van Rij (CDA) dachten toch meer aan gesubsidieerde bouw, maar twijfelen aan de financiële haal baarheid. De woonbestemming van een gedeelte van de Molen weg ligt nu wel vast. Daar komt een aantal woningen voor jonge ren, welke groep de laatste weken zeer duidelijk haar onvrede over huisvesting kenbaar heeft ge maakt. Nieuwzwaag (WD) wil te zijner tijd in de raad een prinicipiele uitspraak doen over verdere uit breiding van het winkelbestand in het centrum van het dorp. Hij zelf ziet daar op dit moment wei nig heil in, maar wacht liever nog even op het advies van de raads commissie voor het midden- en kleinbedrijf. Lodder (Partij Was senaar) sn hij verzetten zich tegen herinrichting van de Luifelbaan, die de aantrekkelijkheid van deze winkelstraat beoogt te verbete ren. Zij geloven er niet in, dat de exploitatie van dagwinkels (kiosk) op een deel van de huidige rijbaan lonend kan zijn. Ook de herinrichting van het Tuinpad LEIDEN - In het clubhuis van de Stichting Meerburg is, vermoe delijk al het afgelopen weekein de, ingebroken. Uit een bureau lade werd ongeveer achthonderd gulden gestolen. De Stichting Gezinsverzorging aan de Rem- brandtstraat is in de nacht van maandag op dinsdag eveneens bij een inbraak een bedrag van ongeveer achthonderd gulden lichter gemaakt. krijgt van hen een zeer geringe prioriteit. De wethouder maakte hen erop attent, dat er sprake is van overleg met de bewoners. Aangezien zij veel ongemak erva ren van uitladend vrachtverkeer achter de Langstraat wil de wet houder dit onderdeel niet zonder meer afvoeren. Markt De commissie was verdeeld over het voornemen, om de wekelijkse markt te verplaatsen van de Berkheistraat naar het Berkhei veld. Een groot voordeel zou zijn dat daardoor de verkeerscircula- tie rond het Dorpsplein en de ou de dorpskerk aanzienlijk zou verbeteren. Lodder staat vier kant achter deze zienswijze, maar de WD heeft er wat moeite mee wegens de kosten van de opera tie. Het betreffende veld moet ge schikt worden gemaakt. De commissie steunt de wethouder wel volledig in zijn streven om het dorpsplein geheel autovrij te maken, al bestaat er geen eensge zindheid over de noodzaak om als compensatie de parkeerterreinen in de omgeving uit te breiden. Van de algehele verfraaiing van het dorpsbeeld is al ruim twee mil joen gulden toegekend, vooral voor het verplaatsen van bedrij ven naae elders in de gemeente. Voor het opknappen van 39 waardevolle panden loopt nog een aanvraag om goedkeuring bij het Rijk en de Provincie. Voor de jaren 1981-1984 is een bedrag van 1,7 miljoen gulden gereserveerd van de uit te werken delen van het Centrumplan. Restauratie atelier roept bezwaren op VOORSCHOTEN - Tegen de plan nen voor de restauratie van het pand Molenlaan 3 (Atelier Schro- fer) in Voorschoten zijn diverse bezwaren ingediend door omwo nenden en anderen. In samen werking met Monumentenzorg is een plan voor de het opknappen opgesteld. Dat plan wordt onder meer aangevochten door een groep mensen die wil dat het ge bouw wordt gerestaureerd in de oorspronkelijke staat. Het door Monumentenzorg goedgekeurde plan gaat niet verder dan een res tauratie in de staat waarin het pand in de vorige eeuw verkeer de. LEIDERDORP - De mensenrechtenorganisatie Amnesty International hield gisteren in Leiderdorp een druk bezochte informatieavond over het werk van de organisatie. Er waren sprekers, een toneelgroep en informatie stands. Motie D'66 in Oegstgeest verworpen Voor burgemeesterschap Warmond WARMOND - Sollicitanten voor het burgemeesterschap in War mond zullen zich toch met een vertrouwenscommissie bestaande uit de fractie-voorzitters van de in de raad zetelende partijen in verbinding kunnen stellen. Deze commissie geeft uiteindelijk advies aan de commissaris van de koningin over de burgemees terskandidaat van haar voorkeur. Dat is gisteren beslist in een tussentijdse raadsvergadering. De fractie van Progressief War mond die de aanzet tot deze vergadering had gegeven, wilde terugkomen op een twee weken eerder genomen besluit om van zo'n commissie af te zien in verband met mogelijke tijdproble- men. Omdat er zoveel sollicitanten zijn voor de burgemeester spost (omstreeks de veertig) leek het de raadsleden voor de commissie ondoenlijk om met hun allemaal een gesprek te gaan voeren. In een afwijkende vorm zal er nu toch een commissie komen. Op voorstel van PW zal de commissie nu van kandidaten die dat willen schriftelijke reacties ontvangen. Naar aanleiding van deze brieven zal de commissie haar voorkeur voor een meerdere kan didaten aan de Commissaris van de Koningin laten weten. Het betreffende PW-voorstel werd met acht stemmen voor, één stem tegen (WD-er Corijn) en één blanco stem (WD-fractie- voorzitter Bonjer) aangenomen. Na een verzoek hiertoe doorCDA-fractievoorzitter Heijl gaf Bonjer die deel gaat uitmaken van de vertrouwenscommissie een stem verklaring. Hij zei er geen moeite mee te hebben lid te zijn van een commissie, waar hij eigenlijk geen heil in ziet. Dit voornamelijk omdat hij het een goede democratische gewoonte vond om zich volledig in te zetten voor een eenmaal genomen raadsbesluit. OEGSTGEEST - De raadsleden van Oegstgeest, die een vergoeding krijgen voor het deelnemen aan het algemeen bestuur van gemeenschappelijke regelingen staan deze bijdrage niet aan de gemeente af. D'66 had daarop via een motie in de Oegstgeester raad aangedrongen. Deze werd gisteravond afgewezen (CDA, VVD en wethouders tegen; D'66, PvdA en PPR vóór). D'66 is van mening dat de raadsle den voor hun lidmaatschap van de raad voldoende worden geho noreerd. In hun ogen maakt het deelnemen aan vergaderingen van gemeenschappelijke rege lingen deel uit van het raadswerk, wat dus al wordt betaald. De ex tra vergoeding die men nu krijgt, moet naar de mening van D'66 dan ook in de gemeentekas wor den gestort. CDA-er Van Hazel was het niet met deze gedachtengang eens. Hij zei dat deelnemen aan dergelijke vergaderingen wel degelijk extra werk was. Volgens hem zijn het deeltaken die elders verricht worden dan in de raad en beho ren dus niet meer tot het beleid van de gemeente. Hij zei de wettelijke regeling die daarover op komst is te willen afwachten. Ook de WD keerde zich tegen de motie. Bij monde van fractievoorzitter Reilingh vond deze partij dat "de demo cratie een bepaalde prijs kost" Ook zij wilden liever de landelij ke regeling afwachten dan indi vidueel stappen ondernemen. D'66-fractievoorzitter Wuisman vond echter dat de motie een po ging was om een systeemfout te herstellen. "Ons wettelijk sys teem is erop gebaseerd dat raadsleden een vaste vergoeding krijgen voor al hun werkzaamhe den die zij in verband met dit lidmaatschap moeten doen". Hij vindt dat het deelnemen aan ver gaderingen van het algemeerv be stuur van de gemeenschappelij ke regelingen onderdeel uit maakt van het totale raadswerk. Hij wees erop dat Leidse raadsle den wel al hun vergoeding be schikbaar stellen, waarop van de zijde van het CDA en de WD werd opgemerkt dat hun raads- vergoeding ook hoger ligt. Wuisman stelde daar weer tegen over dat zij verhoudingsgewijs waarschijnlijk ook meer werk in de raad hebben, vandaar die ho gere vergoeding. Hij sloot dit heen-en-weer spelletje af met de opmerking dat hij het jammer vond dat ook deze keer weer door de gemeente op een landelijke regeling werd gewacht, terwijl juist hierbij op plaatselijk initia tief iets zou kunnen worden on dernomen. Niet méér goedkope woningen in Haaswijk OEGSTGEEST - "De middelen ontbreken momenteel om nog meer sociale woning bouw in Haaswijk te plegen" Dit zei burgemeester Scheen- stra gisteravond op eerder ge stelde wensen van met name de PvdA, tijdens de tweede avond van de begrotingsver gadering in Oegstgeest. Scheenstra herinnerde de raadsleden nog eens aan de positie waarin Oegstgeest nu verkeert. Omdat de bouw van grond voor dure woningen stagneert, komt de sociale woningbouw, die financieel afhankelijk is van de eerste in het gedrang. In het meest on gunstige geval (wanneer het rijk niet bereid is de grond prijzen te verhogen) moet Oegstgeest zelf 1 miljoen gul den bijdragen (zie ook onze krant van gisteren). Volgens de burgemeester gaat het dan ook nu niet zozeer om te komen tot meer sociale woningbouw, maar in de eer ste instantie om het realiseren van de geplande hoeveelheid goedkope woningen. Op de vraag van Kohlbeck (PvdA) of de hele toestand nu betekende dat rekening ge houden moet worden met een versoberde uitvoering van Haaswijk (bijvoorbeeld min der waterpartijen, huizen dichter bij elkaar), antwoord de Scheenstra dat dit best wel eens nodig zou kunnen blij ken. Zwembad Het Wedde heeft problemen met baldadige jongeren /OORSCHOTEN -D den van het recre Wedde' in Voorschoten bestaai voornamelijk uit problemen me baldadige jongeren. Wethoude Marselis zei gisteren tijdens d< vergadering van de comissie wel zijn en onderwijs dat het perso neel van het zwembad richtlijnei heeft gekregen om doeltreffent op te treden, wanneer er overlas Op zondag is er onder meer ee derbreking van de openingstijd met één uur gemaakt op verzoek van de bedrijfsleiding. De moge lijkheid die hierdoor ontstaat het bad gedurende een uur te ont ruimen heeft een gunstige vloed op de verveling van de jon geren. Ook zal de politie regelma tiger controle gaan uitoefenen en rondom het zwembad. Alleen de openbare Adegeestschool de nutsschool maken gebruik van de mogelijkheid om met de klassen 4, 5 en 6 te gaan school- HD: WOENSDAG Leiden - Medische bibliotheek Diaco-T nessenhuis - Houtlaan 55, rr van Elte-De Wever over diabetesdieetf 20.00 uuri 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, 'waarom Bahai'i geloof. M. Mazgani lector aan de ft Leidse Universiteit beantwoordt deze vraag, 20.00 uur. Breestraat 24 - discussie-avond over kraken en huisvesting, 20.00 uur. Jongerenvereniging Augustinus - ir de rechten van de psychiatri- avond sche patient, 20.30 Stadhuis - Algemene Raad Energiebe- i drijf Leiden en Omstreken, 15,30 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, recep- tie NW, 19.30 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, jaarsvergadering FNV, 20.00 uur. Stadhuis - raadscommissie maatschap-1 pelijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur, 20.00 uur. L Stadhuis - raadscommissie financiën 20.00 uur. Stats Jongerencentrum - Haarlemmer- straat 73, kursus stijldansen; dond. soos 'j met films en informatie programma's 15-17 uur. Femke/Volkshuis - Apothekersdijk 33 vrouwensoos. 20-23 uur. JAL - Caeciliastraat 67, meisjes spreek uur, 16-22 uur. Voorschoten - Leidseweg 33, Indonesië- I avond, 20.00 Zocterwoude-dorp - Ons Huis, Koster- j spad 3, toneelstuk 'Paris, of spot niet met c liefde' door jongerenvereniging KPJ uit Zoeterwoude, 19.30 uur. c Wassenaar - Vrouwentroef, v Zuyl van Nijeveltstraat 206, informatieavond on- j derwijs voor meisjes, 20.00 uur. DONDERDAG i Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- \c straat 17, de Duitse film Der Junge I Toerless van Volker Schlöndorff, 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - schrijfavond Amnesty International, 20.00 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing 'Terreur als maatschappelijk ver- I schijnsel, Nederlandse Protestanten Bond, 20.00 uur. Stadhuis - Raadscommissie volkshuis- j vesting, bouwzaken, sport e Westerkwartier - Ten Katestraat 10a, I bijeenkomst Humanitas, 20.00 uur. 't Spoortje - Bernard kade 40, spreekuur j hulp- en adviesbureau wao/wsw Voorschoten, tel. 01717-3309. spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. I Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrij van 14-16 uur, Noordeinde 2a. van 20-21.30 uur. Voor- I lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disko van 20-22.30 uur; vryd soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexuelen - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. Leiderdorp - Clublokaal P.V., Linde laan 12a, voorlichtingsavond over post duiven door dierenarts Broer. APOTHEKEN Lammenschansweg 7, tel. 123553, Leiden. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teieloon 071 -144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement »46 30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse nummers f 0,65. Adjunct-hoof drodacteur R D Paauw Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: Abonnementsgelden bii J Kroon (stad) J.P.M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hcogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten txj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Panjs. Washington. Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartz. Maredijk 33a. Letdon, tel 071-133202 Correspondenten R. Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders. 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Warmond K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2