"AZC is beslist niet kansloos PEC en FC Twente schotloos in foutenfestival Scorebord Mulder krabbelt terug Eric Noordegraaf niet bang voor finale-avontuur In het inhaalduel PEC-FC Twente werden de eenvoudigste kansen om zeep geholpen. Hier levert Zwollenaar Ype Hamming tweede van links) een brevet van onvermogen af. Zijn ploegmaten Koko Hoekstra (links) en Ron Jans rechts) bekijken de mislukte actie met afgrijzenTwentenaar Jol(tweede van rechts) heeft andere gedachten FEC/iwolle-FC Twente 0-0; NEC-MVV 4-1. AZ'67 13 12 1 0 25 46-12 Feyenoord 13 9 2 2 20 28-12 FC Twente 13 7 3 3 17 24-15 FC Utrecht 12 7 2 3 16 27-14 PSV 13 6 3 4 15 25-16 Willem II 13 7 1 5 15 21-19 MVV 13 6 3 4 15 22-23 Ajax 13 6 2 5 14 35-27 Roda JC 13 5 4 4 14 28-24 Sparta 13 6 0 7 12 24-36 FC Den Haag 13 5 1 7 11 22-34 Wageningen 13 2 6 5 10 16-20 PEC Zwolle 13 2 6 5 10 11-19 NEC 13 3 3 7 9 18-32 Excelsior 13 2 4 7 8 16-25 Groningen 12 2 3 7 7 17-26 NAC 13 2 3 8 7 15-26 G. A. Eagles 13 2 3 8 7 15-30 Aan het woord is Eric Noordegraaf (20), één van de steunpilaren van EC Il-finalist AZC. Na vier jaar Europa Cup is de nationale be kerverdediger uit Alphen aan den Rijn er eindelijk in geslaagd zich onder de beste vier ploegen van dit continent te scharen. Het komende weekeinde ontmoet AZC in het Joegoslavische Rije- ka gerenommeerde topclubs als CSKA Moskou, Primorje Rijeka en Honved Boedapest. Hoogtepunt Een absoluut hoogtepunt in het 51- jarige bestaan van de club en ook voor Nederlandse begrippen nog altijd een bijzondere gebeurtenis. Noordegraaf: „Een finaleplaats blijft iets speciaals omdat je uit zo'n klein amateuristisch landje komt". Zian-Vitesse en HZC De Robben zijn AZC al eens voorge gaan, maar het naar Nederland brengen van een Europese beker is tot op heden een utopie geble ken. Dat sprookje zal, nu AZC op haar beurt een gokje gaat wagen, wel nooit werkelijkheid worden ook. De Alphense ploeg lijkt voorbestemd om als vierde en laatste te eindigen in de finale poule. De Russen, Joegoslaven en Honga ren moeten stuk voor stuk te sterk worden geacht voor het goedwillende, maar toch nooitzo gedegen voorbereide AZC. Het is nu eenmaal een bekend gegeven dat deze staatsamateurs garant staan voor een flinke dosis hard heid, routine en trainingsarbeid. Die achterstand kan door een ploeg die nauwelijks meer dan twee uur per week traint, in een dergelijk belangrijk toernooi niet zo maar overbrugd worden. Noordegraaf, die ondanks zijn jeugdige leeftijd internationaal al het nodige heeft meegemaakt, beseft dat best, maar vindt die conclusie een beetje voorbarig. „Als we in Rijeka goed spelen, is alles mogelijk. Ook wij zijn niet voor niets in de finale gekomen. Natuurlijk moet je maar af wachten wat het resultaat zal zijn, maar ik vind toch dat je van vier gelijkwaardige ploegen moet spreken. Er is sprake ge weest dat de finale in Moskou zou zijn. In dat geval zouden we nooit van CSKA gewonnen heb ben. Nu de Russen ook op vreemde grond moeten spelen, zullen we toch meer kans heb ben. Würzburg presteerde het in de halve finale ook om die ploeg te bedwingen (4-4, red.)". De 85-voudige international doet voor die redenering ook een greep in zijn ervaringen met het Nederlands zevental. „Ons polo kan heel goed, maar ook heel slecht zijn. We zijn altijd afhan kelijk van een aantal goede indi viduele spelers. Die kunnen voor verrassingen zorgen, zeker als je in aanmerking neemt dat Oostbloklanden puur op systeem AMSTERDAM (ANP) Scheidsrechter Egbert Mul der uit Slochteren heeft de oud-penningmeester van Ajax, Ton Brandsteder zijn verontschuldigingen aange boden. Mulder had tijdens de lezing in Friesland opmer kingen gemaakt die door Ajax en Brandsteder als kwetsend werden be schouwd. Ton Brandsteder heeft de ver ontschuldigingen van Mul der aanvaard. Via mr. Voetc- link, advocaat van Brand steder, verstrekte Egbert Mulder de volgende verkla ring: "Op 10 november heb ik, tijdens een lezing die ik hield als voetbalscheids rechter, verklaard dat bij mondelinge behandeling van tuchtzaken in het be taalde voetbal van video opnamen van de NOS ge bruikt wordt gemaakt. Daarbij heb ik er op gewezen dat met dergelijk materiaal, naar mijn inzicht, geknoeid kan worden. In dit verband heb ik melding gemaakt van de tuchtzaak van de Ajax-speler Schoena ker uit 1979 (Schoenaker werd door Mulder uit het veld gestuurd in de westrijd Roda JC-Ajax) en mijn ge hoor erop gewezen dat het toenmalige bestuurslid van Ajax, de heer Brandsteder, importeur is van Sony. Hier door kon bij mijn gehoor de indruk ontstaan dat Ajax door zijn toenmalig be stuurslid Brandsteder bij de behandeling van de tucht- zaak-Schoenaker geknoeid zou hebben. Ik had geen enkele grond de heer Brandsteder en Ajax van dergelijk onbehoorlijk gedrag te betichten en bied daarvoor mijn verontschul digingen aan". SAN JUAN (ANP) - Muham mad Ali heeftzich dewoedeop de hals gehaald van het be stuur van de WBA wereld- boksfederatie. Dit college had er op gezinspeeld dat de drievoudige wereld kampioen in het zwaarge wicht zijn carriere als beëin digd moest beschouwen na zijn afstraffing in het gevecht tegen de huidige wereldkam pioen Holmes Om het vertrek van Ali enige Ali: "Ik pak titel terug luister bij te zetten had het be stuur de Amerikaan als ere gast uitgenodigd voor het 59ste congres. Ali greep die gelegenheid aan om publie kelijk zijn terugkeer in de boksring aan te kondigen. Op zijn eigen provocerende manier liet hij de afgevaar digden weten/dat hij zich nog altijd de beste bokser ter we reld voelde. "Ik ben de groot ste" .herhaalde hij vele malen. "Tegen Holmes was ik ziek". Met klem verklaarde hij dat hij in staat zal zijn opnieuw de wereldtitel te veroveren. "Ik zal u bewijzen dat ik de mees ter, de koning van de boks- sport ben". NEC verrast hautain MVV INIJMEGEN - NEC heeft zich gis teravond enigszins uit de zorgen gewerkt door in de thuiswed strijd tegen MW de volle winst te pakken: 4-1. NEC, dat niet kon beschikken over het geblesseer de vijftal Lohman, Janssen, Sal- fischberger, Mulderij en Strik, toonde zich gretiger dan de hau- j tain over de grasmat stappende Maastrichtenaren. De inderhaast van Feyenoord ge huurde Wim van Zinnen had zich geen betere start bij zijn nieuwe werkgever kunnen wensen, al leek het er aanvankelijk niet op dat NEC op een fikse overwin ning zou afstevenen. Al na twee minuten openden de Limburgers de score. Willy van Bommel brak op de rechtervleugel door. Zijn voorzet belandde precies voor de voet van Arie van Staveren die daarna geen enkele moeite had de bal achter doelman Schelle- kens in het net te schuiven (0-1). MW maakte daarna de grote fout zich hoogmoedig over de grasmat te gaan begeven. Het getergde NEC voelde er niets voor zich op nieuw naar een nederlaag te laten spelen. Vandaar dat de formatie van Leen Looyen alle pogingen aanwendde om het tij te doen ke ren. In de 23ste minuut leverde de Nijmeegse dadendrang de ge lijkmaker op via een kopstoot van Jaap Jacobs (1-1). Veilig Binnen drie minuten na de hervat ting stelde de thuisclub de over winning veilig. Eerst werd de op rukkende Sije Visser, die aan de Limburgse topscorer Cees Scha pendonk geen kind had, geen strobreed in de weg gelegd bij een solo. Hij rondde zijn actie doeltreffend af: 1-2. Vervolgens had doelman Gerards geen ver weer op de inzet van Heisper, na dat De Groot en Van Zinnen de voorbereidende arbeid hadden verzorgd (1-3). Selbach mocht tenslotte de eindstand met een welgemikte kopstoot op 4-1 brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN - „We zijn nu tenminste zover dat we in Europa een naam hebben opgebouwd. Driejaar geleden, toen we op Sicilië voor het eerst aan de Europa Cup deelnamen, kon het nog gebeuren dat wij als AZC Doorwerth werden afgeschilderd. Dat kwam natuurlijk omdat onze vorige coach (Geurtsen, red) daar woonde en er via hem contacten waren gelegd. Maar wie wist toen ook iets van AZC af? Buiten Nederland had men hooguit van De Robben gehoord. Nu merk je aan alles dat ook wij in de waterpolowereld internationale erkenning ondervinden". AZC Microlife opent het finaletoernooi om de Europa Cup II vrijdag 28 no vember met de wedstrijd tegen het Russische CSKA Moskou. Een dag later treedt de ploeg van coach Arie Domburg aan tegen gastheer Primor je, terwijl het uit de halve-finalepou- le van Boedapest bekende Honved uit Hongarije op zondag de laatste tegenstander is. Het voltallige wedstrijdschema ziet er als volgt uit: Vrijdag 28 november: 18.00 uur: AZC-CSKA; 19.00 uur: Primorje-Honved. Zaterdag 29 no vember: 14.00 uur: CSKA-Honved; 15.00 uur: Primorje-Honved. Zondag 30 november: 14.00 uur: AZC-Hon- ved; 15.00 uur: Primorje-CSKA. spelen en de individuele inbreng ondergeschikt aan het ploegbe- lang maken. Wij zijn speelser en bewegen meer. Tegen de Russen speelt het nationale zevental dan ook altijd goed". AZC kent CSKA nog van Sicilië, toen de Alphenaren volstrekt kansloos (6-9 na een 1-8-achter- stand, red.) ten onder gingen in een daar gespeelde halve finale. De Russische legerploeg be schikte destijds over een aantal uitstekende internationals, onder wie Akimov, Kabanov, Roman- chuk en doelman Sovcenko. Sindsdien verdween CSKA van het Europese bekertoneel, naar verluidt omdat zij „getild" zou den zijn. Dit jaar zijn ze er voor het eerst weer bij. „Het is nog bijna dezelfde ploeg als die van destijds. Alleen dacht ik dat de beroemde midvoor Msvi- neratze uit het nationale zevental er nu ook in speelt. Het zijn alle maal ontzettende routiniers, die tweemaal per dag in het water liggen. Wij waren toen wat zwak ker dan nu. In de loop der jaren hebben we de nodige ervaring opgedaan", meent Noordegraaf, in het dagelijks leven student aan de school voor de autohan del. beeke bleek een goede remedie tegen de spierscheuring, die de mislukte uittrap tot gevolg had. Een blessure die wel eens tot ge volg kan hebben dat de Twentse doelman zondag in het belangrij ke duel tegen Ajax aan de kant moet blijven. Met Pasveer als vervanger beperk ten de Twentenaren zich in eerste instantie tot het consolideren van de stand; een opdracht die de gas ten niet al te moeilijk viel, want de lichtvoetige aanvalslinie Rie- mens-Van der Hengst-Jans kwam nauwelijks tot volwassen daden. Onmachtig In de tweede helft werd de ontmoe ting iets pittiger doordat beide ploegen in de rust kennelijk van de trainer het nodige te horen hadden gekregen. De Zwolse ploeg bleek echter onmachtig om de woorden ook in daden om te zetten. De Twentenaren op hun beurt legden wat meer tempo in hun aanvalsacties, waardoor bij voorbeeld Hallvar Thoresen kort na de hervatting een beste kans kreeg. De blonde Noor, die nog steeds de scherpte in zijn acties mist, kopte echter rakelings over. De tweede tegenslag moest FC Twente accepteren toen Manuel Sanchez Torres, de meest inven tieve aanvaller in de Twentse voorhoede, een duel met zgn be waker Ype Hamming hinkend besloot en het veld moest ruimen voor invaller Evert Bleu- ming. Desondanks bleven de gasten het spel volledig beheersen, waarbij zij vooral loerden op de counter. Een tactiek die enkele keren toch wat kansjes opleverde. Maar met name Thoresen was erg ongeluk kig in zijn pogingen om de be kwaam optredende Bert van Gef- fen te verschalken. Zo zag hij een scherpe inzet uit een moeilijke positie juist voor het Zwolse doel langs gaan. De ontwikkelingen in het veld baarden de toch al geplaagde Frits Korbach de nodige zorgen, reden waarom hij Hamming ver ving door Steinvoort en even la ter Van den Wildenbergh inzette Voorde falende Riemens. Het wa ren pogingen die nauwelijks ef fect sorteerden, want de schotvaardigheid van de Zwolle naren bleef tot ergernis van de 7000 man op de tribunes ver be neden het nulpunt. Voor PEC niet zo'n ongebruikelijk gegeven, maar voor FC Twente betekende het doelpuntloze gelijke spel toch verlies van een punt. En met de ontmoeting tegen Ajax in het vooruitzicht is een dergelijke score geen hoopgevende gedach te. Eric Noordegraaf: "AZC heeft in Hij blijft hoopvol voor een goed re sultaat, ook tegen de Hongaarse legerformatie Honved. AZC trof deze ploeg drie weken terug al in de semi-eindstrijd te Boedapest en weet wat haar te wachten staat. „Tegen Honved hebben we een reële kans en dat is geen overschatting van onze kant", pept Noordegraaf zich verder op. „We verloren daar wel met 8-5, maar we hadden ons beiden al geplaatst. Honved toont in het spel echt geen bijzondere dingen. Er wordt alleen goed geprofi teerd van gemaakte fouten. Als we onze verdediging goed afslui ten, hebben we een kans. We zul len dan wel onze man-meersitua- Europa een naam opgebouwd" ties voor 80 tot 100 procent moe ten benutten. Daar ontbrak het toen aan. Misschien is het wel goed geweest dat we met drie doelpunten verschil hebben verloren". De AZC-speler kijkt nog het meest op tegen de confrontatie met het thuisspelende Primorje. Welis waar is deze ploeg dit jaar „slechts" als achtste in de natio nale competitie geëindigd en al uitgeschakeld voor de beker strijd, het blijft een typische ver tegenwoordiger van het alom fa meuze Joegoslavische waterpo lo. „De competitie in dat land is erg homogeen en sterk. De Joe goslaven beschikken over een breed arsenaal aan topclubs. Primorje is nog nooit kampioen geweest, maar in '76 werden ze als debutant wel onmiddellijk twee de in de Europa Cup voor beker winnaars. Dat is tekenend voor de kracht van de Joegoslaven, die bovendien het niet te onderschat ten thuisvoordeel hebben", vindt Noordegraaf. De eerste wedstrijd (tegen CSKA, red.) wordt voor hem de sleutel wedstrijd. „Begin je in Rijeka goed, dan kan dat voor de andere duels ook belangrijk zijn. Aan het winnen van de Cup hoefje echter niet te denken. Maar wie weet wat er desondanks nog inzit". WIM VAN WANROOY Frankrijk stelt zich kandidaat voor EK 1984 PARIJS (ANP) - De Franse voet balbond zal zich kandidaat stel len voor de organisatie van de eindronde om het Europese kampioenschap in 1984 en om het wereldkampioenschap in 1990. Dit verklaarde de voorzitter van de Franse voetbalbond, Fernand Sastre, gisteravond op een pers conferentie in Parijs. Sastre had kort daarvoor van de Franse re gering de verzekering gekregen van financiële bijstand voor ae renovatie en nieuwbouw van zes stadions: in Nantes, Lyon, Saint- Etienne, Lens, Straatsburg en Marseille. De kandidatuur voor de eindronde van het Europese kampioen schap zal het volgend jaar door het bestuur van de UEFA op zijn merites worden getoetst. Naast Frankrijk hebben ook West- Duitsland en Engeland te kennen gegeven het evenement binnen de landsgrenzen te willen halen. Aan Franse zijde wordt echter verwacht dat het de voorkeur zal krijgen, omdat Duitsland en En geland eerder al eens het wereld kampioenschap hebben mogen organiseren. ZWOLLE (GPD) - In het foutenfestival van PEC en FC Twente ontkwamen alleen de doelverdedigers aan straf- punten. En zelfs dat was niet eens zo'n verdienste. Want wat de aanvalslinies van beide ploegen aan stootkracht lieten zien, is met de kwalificatie matig nog liefdevol om schreven. De zouteloze inhaalontmoeting eindigde der halve in een 0-0-stand. Daarmee heeft PEC na de verras sende twee treffers tegen Ajax de draad van de schotloos heid op eigen terrein weer opgepakt. Na de 6-1-overwinning op NEC leek FC Twente de juiste aanval- spatronen weer te pakken te hebben, maar na het duel van gis teravond in £wolle moet de hoge productie tegen de Nijmegena- ren voorlopig toch als een uit schieter worden gezien. Vooral het Twentse middenveld liet het in de eerste helft afweten door een veel te afwachtende houding aan te nemen. Daardoor kon de thuisclub soms het initiatief aan zich trekken, maar veel gevaar sorteerden die aanvalsacties niet. Een uitblinkende Ab Gritter, die als laatste man bij de Twentena ren weer een overheersende rol vervulde en zijn collega Rinus Is raël ver in de schaduw stelde, had er in samenwerking met de stug ge Tjalling Dilling goed het oog in. Alleen via de flanken kon FC Twen te enig gevaar vormen door de wat onbezonnen uitstapjes van Romeo Zondervan en rechter- verdediger Martin Jol. De schotvaardigheid van de thuisclub beperkte zich dan ook tot wat slappe balletjes in de rich ting van het vlakbij gelegen Sop- hiahospitaal. Geen steun Ook de Twentse aanval had het moeilijk. Door onvoldoende steun vah de middenvelders kwamen de Enschedese spitsen op een door de Zwollenaren be waakt eiland te staan, maar des ondanks zagen Thoresen en Rohde nog kans doelman Bert van Geffen op de proef te stel len. Halverwege de eerste helft kreeg FC Twente echter een fikse te genslag te verwerken toen doel man André van Gerven na een uittrap plotseling krimpend van pijn op de grond bleef liggen. De natte spons van verzorger Steen-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17