Streven naar een geweldloze oplossing SUMME SINTERKLAZEN VIEREN MET MINDER GELD TOCH FEEST. lUDNHOORN duo Colombiaanse strijder voor mensenrechten: i? kooijman "dnva adviesburo -DOE MEER MET MINDER GELD.. NÜE75 NU NÜALLES50CT GOEDKOPER Colombia is één van de vele Latijnsamerikaanse staten waar volgens mensenrech tenorganisaties als Amnesty International de mensen rechten aan de lopende band worden geschonden. Volgens de machthebbers is Colom bia een democratie: de Co- lombianen hebben de keus tussen twee toegestane par tijen, de conservatieven en de liberalen. Niet dat het veel uitmaakt want de uit slag is al vóór de verkiezin gen bekend. De twee partijen hebben namelijk achter in de jaren vijftig besloten dat ze om beurten mogen regeren. De Colombiaanse bevolking heeft dat allang in de gaten. De opkomst bij verkiezingen is bedroevend laag. Bij de laatste presidentsverkiezin gen in 1978 kwam maar 33,1% van de Colombianen naar de stembus. De huidige presi dent, Turbay Alaya, steunt op 18,5% van de bevolking. Toch ligt de werkelijke macht bij hem. De president vult al le belangrijke functies zoals ministersposten in, zonder daarvoor verantwoording af te leggen. Het hooggerechtshof wordt ook door de president sa mengesteld. Hij benoemt, wederom zonder verant woording af te leggen, de vier belangrijkste rechters van Colombia (twee conser vatieven en twee liberalen). Deze vier rechters kunnen elke lagere rechter die zich niet houdt aan de staatsideo logie zonder opgaaf van re denen afzetten. Van een eer lijke en onafhankelijke rechtspraak kan dus niet worden gesproken. De indianen zijn het slachtof fer van dit systeem. Zij heb ben geen enkel recht, india- ncnland wordt in bezit ge nomen, protesterende india nen worden in de gevangenis gezet of vermoord. De organisatie Funcol pro beert de indianen op legale en geweldloze wijze te hel pen. Adolfo Triana is één van de oprichters van Funcol en is nu in Nederland om de zaak van de CRIC-indianen voor het Russell-tribunaal toe te lichten. LEIDEN - Adolfo Triana is al lang betrokken bij de zaak van de Colombiaanse india nen. Hij begon zijn loopbaan in overheidsdienst (het gros van de Colombianan is amb tenaar). In 1968 werd Triana betrokken bij het landbouw programma Incora. Hij hield zich als advocaat bezig met geschillen over eigendoms rechten. De overheidsdienst legde hem echter een groot aantal beperkingen op. Daar om besloot hij nadat hij zeven jaar ambtenaar was geweest het op een andere manier te proberen. Samen met een aantal medestrijders richtte hij Funcol op. Deze onafhan kelijke organisatie ging de belangen van de indianen be hartigen. "De indianen had den en hebben het geld niet om processen te voeren. Zij missen ook de kennis. Om de indianen toch daadwerkelijk te kunnen helpen, hebben we toen Funcol opgericht", zegt hij nu vijf jaar later. Funcol wordt ondersteund door een grote groep mensen die zonder betaling voor de organisatie werken. Veel last van onderdrukking door de staat hebben ze nog niet ge had. Triana: "Al is er natuur lijk wel altijd de indirecte on derdrukking. Het is ontzet tend moeilijk om los te ko men van de staatsorde en je onafhankelijk op te stellen. Je hoeft er niet op te hopen datje samen kan werken met offi ciële instanties. Als je daar aanklopt, slaan gelijk alle deuren dicht". Andere Colombianen die op komen voor de mensenrech ten hebben die onderdruk king wel aan den lijve onder vonden. Zij zijn vermoord of met de dood bedreigd. VAn de regionale indianenorgani- satie (CRIC) zijn in de laatste negen jaar 48 leden vermoord, zo'n 30 zitten nog steeds in de gevangenis, zo blijkt uit een rapport van Amnesty Inter national. Advocaten die hen helpen lopen ook gevaar "Collega's van mij zijn omge bracht. Ik wil daar liever niet aan denken. En als ik erover praat zeg ik meestal maan het zal een ander wel overkomen maar mij hopelijk niet" Guerrilla Toch blijft Funcol streven naar een geweldloze oplossing al hoewel dat bijna onmogelijk is. De rechterlijke macht - het enige hulpmiddel - wordt ge heel beheerst door de staat "Er is geen onafhankelijke rechtspraak. De meeste rech ters zijn benoemd om familie- of politieke redenen. En zij vertegenwoordigen hun ei gen kapitalistische orde" De meeste indiaanse gavange- nen worden niet eens voor een burgerrechtbank geleid. De bijna constante staat van beleg maakt het mogelijk dat zij door militaire rechtbanken kunnen worden berecht. Elk misdrijf dat de veiligheid of het bestaan van de staat be dreigt komt altijd voor een militaire rechtbank. Alhoe wel het verzet van de india nen tot nu toe nog steeds ge weldloos is geweest, worden zij meestal beschuldigd van guerrilla-activiteiten, dus misdrijven tegen de staat. In principe maakt de grondwet van Colombia geen onder scheid tussen de indianen en andere Colombiaanse staats burgers. Er is evenwel voor indianen een aantal speciale regelingen vastgelegd in wet ten. De bedoeling hiervan is het opgaan van de indianen in de Colombiaanse samenle ving zoveel mogelijk tegen te gaan. 'Het maakt weinig uit of die wetten er zijn of niet", zo ver telt Adolfo Triana. "Er is bij voorbeeld niet lang geleden een nieuwe wet aangenomen waarin staat dat iemand niet langer dan een jaar in voorar rest kan worden gehouden Mij is nog geen enkel geval bekend waar die wet ook echt werd uitgevoerd. De voorzit ter van de CRIC, Marco Avi- rama, zit nu al ruim anderhalf jaar gevangen zonder enige vorm van proces" Dat de Colombiaanse regering het niet zo nauw neemt met de mensenrechten blijkt wèl uit een in de gevangenis ge schreven brief van CRIC- voorzitter Marco Avirama. De indiaanse leider beschrijft in de brief de martelingen die hij gelijk na zijn arrestatie moest ondergaan. "De agenten stompten me in mijn maag, in mijn gezicht en op het hoofd Ze schopten me. Daarna brachten ze me naar een zaal en begonnen stroomschok- ken te geven. Ze gingen on dertussen door met slaan en zeiden: opvoeren tot 500 volt De volgende dag brachten ze me naar een ondergronds meertje en lieten mij grote hoeveelheden water drinken. Wanneer ik niet met hen sa menwerkte zouden ze door gaan met martelen. Omdat ik van niets wist begonnen de folteringen opnieuw...." Uit een ander geval blijkt hoe de overheid de grootgrondbezit ters steunt zelfs al hebben zij daar geen enkel recht op. In 1971 ontdekte een Embara- indiaan een goudader. Hij claimde die zols de wet voor schrijft bij de overheid. Grootgrondbezitter Escobar, die al een goudmijn in de buurt had, heeft daarna op allerlei manieren geprobeerd de mijn in handen te krijgen De rechtbank gaf hem na ja renlange strijd gelijk (de in dianen hadden geen geld en kennis om het op te nemen tegen Escobar). De indianen hielden (en hou den) ondanks de uitspraak van de rechter de mijn bezet Escobar riep de hulp in van de politie. Halverwege 1980 kwam een politiemacht van 150 man, die het dorp van de Embaja-indianen omsingel de. Het plaatselijke hoofd en twee andere leiders werden door politiekogels vermoord. Zeven andere indianen onder wie vijf jonge kinderen wer den de rivier ingejaagd en verdronken... Op het ogenblik bespreekt net Colombiaanse Congres (ver gelijkbaar met de Tweede Kamer) een nieuwe wet, het inheems statuut. Als dat er door komt dan heeft de in diaan geen enkel recht meer. Triana: "de Colombiaanse re gering mag volgens de nieu we wet uitmaken of de in diaan een rechtspersoon is of niet. Anders gezgd: alle grondrechten kunnen de in diaan zo worden ontnomen. Voor elke zakelijke transactie zouden de indianen toe stemming moeten vragen. Bij elk project voor of door de in dianen moet eerst aan de re gering toestemming worden gevraagd. Zij mogen geen ei gen advocaten kiezen als zij terecht moeten staan. Dan zijn de indianen zelfs het recht kwijt om hun rechten.te verdedigen" De toekomst van Colombia is onzeker. Al zo'n 500 jaar strij den de indianen voor hun rechten en in feite hebben ze nog steeds niets bereikt. De miidige machthebbers, het kapitaal gesteund door de ka tholieke kerk, staan geen en- Kele verandering toe. Daar naast is er nog een verontrus tende ontwikkeling. Het leger Krijgt door de onstabiele si tuatie in het land steeds meer macht. De kans dat er net als in andere Latijns-amerikaanse landen een gewelddadige oplossing Komt wordt groter. Adolfo Triana wil daar geen com mentaar op geven. Logisch eigenlijk want als hij daar met 'ja' op antwordt kan hij beter niet terugkeren naarzijn land. HENNY VAN EGMOND Advocaat Adolfo Triana: "Collega's van mij zijn omgebracht. Ik wil daar liever niet aan denken. En als ik erover praat zeg ik meestal maar: Het zal een ander wel overkomen maar mij hopelijk niet" Meer dan twintig procent van de Nederlandse gaskachels is ouder dan tien jaar en daarom mogelük onveilig. Want B net als bij mensen komt dé ouderdom bjj kachels met gebreken. Het binnenwerk kan gaan scheuren zonder dat dit aan de buitenkant is te zien. Gevolger kan net als bij een kolen- kachel verbrandingsgas vrijkomen. Vrijwel reukloos, maar levensgevaarlijk. VERZEKERINGEN EN FINANCIËLE ZAKEN Wilt u een goed geldadvles? Vraag ons de op maat gesneden financiële regeling welke precies bij u past. Ook voor 1e en 2e hypotheken. On derstaand enkele voorbeelden met onbeperkt boetevrij allossen en opne men. Voor elk doel te gebruiken, zoals aankoop auto, boot, caravan, woonhuis of woningverbetering, etc. Doorlopend Krediet* krediet maandtermijn hypotheek maandtermijn incl. rente excl. rente f. 5.000,- 1. 100,- t. 15.000.- f. 84.- f. 10.000,- f. 200,- f. 20.000,- f. 112,- f. 15.000,- f. 300,- f. 25.000,- 139,- f. 20.000,- f. 400.- f. 40.000,- f. 223,- f. 25.000,- 1. 500,- f. 50.000,- f. 278.- Bij krediethypotheek dient men een eigen woning te hebben. Onze adviseurs staan dagelijks voor u klaar en tevens donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur voor alle informatie over verzekeren en financieren. Moge Rijndijk 264 Telefoon 071-89.54.00 Gevraagd L000GIETERS C02 LASSERS CONSTRUCTIE WERKERS alle functies m/v De Baanbank EXTRA VOORDEEL Nü fantastisch speel goed voor kleine prijsjes. Bijvoorbeeld: stuntmotor 24,75 hond 24, 75NÜ9fl. (excl. Datt.)ttwt Luxe badhanddoek van 100% katoen. In de aktuele kleuren rose, blauw en bruin. Afgewerkt met fraai appliqué. Formaat: 50 x 100 cm. In luxe kadoverpakking Aanbiedingen geldig t/m 6 december. I Losbladige agenda 1981. 'n Kado om een heel jaar plezier van te hebben, geen 6,25 maar als St Nicolaas- verTassing Elektronische wekker-radio, in wit of zwarte uitvoering. Met digitale tijdsaan duiding, AM/FM ontvangst. Radio of wekkeralarm met repeteersysteem dm.v. snoozeknop, automatische licht sterkte regeling van de cijfers. Sluimertijdinstelling tot 60 minuten met automatische uitschakeling. Normaal 80,- &|i'| Warm aanbevolen voor uw trouwe vierwieler: stoel- noezen van echte schapevacht met elastieken banden, passen op vrijwel elke autostoel. Schapevacht-hoezen hebben de prettige eigenschap 's winters warm en s zomers koel te zijn. Normaal per vacht pp Ook verkrijgbaar: acryl 65,-NUwvi autostoelhoezen, per stuks set met hoofdsteun 44.75 Brengt deze sensationele achtbaan u niet op 'n idee? Inder daad, in de Hema vindt de achtens waardige Sint nog leuke kado's voor lage prijzen. Fijn spe len met deze dubbele achtbaan. Met 4 autoo tjes en voor deze prijs hoeft u 'm met te laten staan: 24,75 (excl. battenjen). Handige bak-hulpjes. Deegroller 7,75, mix en gameerspuit met 6 spuitstukken 6,25, spuitzak met 6 spuitstukken 2,75, setje: msmeerkwastje met Echt lederen handschoenen voor dames en heren. Kleuren: zwart e L bruin, maten S t/m EL.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15