van der Het experiment van de proefpolder WIEL Synodelid dr. Meijers (Leiden) na kernwapenuitspraak: ]^Wilt u alstublieft met ons meepraten LEZERS SCHRIJVEN TOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 AimillllJIMIJH. Met haar uitspraak van afgelopen za terdag over de kernbewapening heeft de synode van de Nederlandse Her vormde Kerk niet alleen haar 'neen' van 1962 - tegen mogelijk gebruik - herhaald, maar ook het bezit van deze wapens afgewezen. Nederland zou dus 'kernwapenvrij' moeten worden. Naar veler gevoel zit de synode nu op één lijn met het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) - actiecentrum van een aantal kerken dat de laatste ja ren heeft getracht, kerk en volk ver trouwd te maken met de leuze 'De kernwapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland'. Het was te verwachten, dat het synoda le woord onmiddellijk zou worden weersproken. Minister De Geus, zelf hervormd, noem de het stuk waarin de synode haar ge voelens onder woorden brengt fout. vooringenomen, onrechtvaardig en een staaltje van schone-handen-poli- tiek. Als christen is hij ook wel verle gen met de kernbewapening, maar ook vandaag moeten wij bereid zijn ons te verdedigen tegen bedreiging. "In de concrete situatie %-an iedere dag kun nen wij de boodschap van het evange lie niet waar maken". Daarom luistert minister De Geus maar liever naar Groen van Prinsterer - staatsman en historicus in de vorige eeuw die eens gezegd moet hebben: "Looft den Heer en houdt uw kruit droog". Het CDA-kamerlid Frinking, woord voerder van zijn partij over deze kwes tie in de Tweede Kamer, bestempelde de uitspraak van de synode als "een sprong in het duister" en "eenzijdig". "Er is veel meer aan de orde bij een besluit over de kernwapens dan alleen de houding van Nederland". Hij heeft geen enkele hoop dat zo'n stap van Ne derland door andere landen zal worden gevolgd. Totale afwijzing van atoom- taken zou ook verwijdering van de bondgenoten betekenen, die juist deze wapens moeten verminderen. Frin king heeft de indruk dat de Hervormde Kerk op de stoel van de politieke par tijen wil gaan zitten, en dat wijst de politicus ronduit af. Oppositieleider Den Uyl heeft ook zijn twijfels. Volgens hem heeft de synode te weinig rekening gehouden met de internationale effecten van haar zienswijze. Vie de synode-uitspraak in kwestie zuiver wil beoordelen, moet wel weten, hoe ze is ontstaan, welke betekenis eraan gehecht moet worden en wat de synode er nu zelf verder mee wil gaan doen. Met alleen afgaan op wat anderen er aan kritiek over uitstorten doe je het document geen recht. o zou je op het eerste gezicht kunnen zeggen, dat de synode zonder meer de lijn van het Interkerkelijk Vredesberaad - in en buiten de kerk zowel toegejuicht als bevochten - heeft overgenomen. Die conclusie werd ook getrokken in perspublikaties na het besluit. Gespannen Sen man ais de L.eidse predikant dr. S. Meijers ontkent dat. Hij heeft als lid van de synode niet alleen aan het urenlange debat van vorige week deelgenomen, maar is ook intens bij het voorbe reidende werk betrokken ge weest. "Wat de kerk hier uit spreekt, is iets anders dan een re delijk alternatief. De synode pro pageert geen ontwapening, maar kiest hier voor het experiment var de proefpolder door tegen over het oude 'meer vrede door méér bewapening' het 'meer vre de door minder bewapening' te stellen. Er is een impasse, poli tiek, moreel, theologisch, en de kerk moet nu vanuit haar ge loofsgehoorzaamheid proberen, die te helpen doorbreken". Dr. Meijers heeft de discussie in de synode, die tot diep in de nacht van vrijdag op zaterdag duurde, als 'ontzaglijk gespannen' erva ren. "Wie uiteindelijk tegen de uitspraak stemde, deed dat niet omdat hij de ernst van de zaak onvoldoende doorzag. Sommige tegenstemmers verlieten met ge bogen hoofd de vergaderruimte, niet omdat ze het niet gehaald hadden, maar omdat ze duidelijk aanvoelden, dat de synode met deze uitspraak nog lang niet klaar is. Je moet het zo zien; dat de sy node met dit standpunt heeft willen zeggen: mensen, dit ligt ons zwaar op het hart, wilt u al stublieft met ons meepraten". Dr. S. Meijers ..."dit ligt ons zwaar op het hart". Een synodelid zei tijdens de dis cussie: "Op het moment dat de bommen van oost naar west en van west naar oost vliegen wil ik, dat mijn kerk zich daar tot het uiterste tegen heeft verzet". Dr. Meijers zou dat wellicht anders zeggen, maar kan zich in deze uit spraak toch wel vinden. Het is vooral de versnelde opbouw en vervolmaking van de kernbewa pening en de ontwikkeling naar een strategie van 'beperkte' kernoorlogen waartegen de sy node zich teweer stelt. Overigens moet de synodale uit spraak niet als een 'decreet' voor de kerkleden worden opgevat. Het gaat hier om een 'pastorale brief aan alle hervormde ge meenten, die een 'stem' wil zijn in het gesprek dat in de Hervormde Kerk over de kernbewapening is op gang gekomen. In honderden gemeenten is over deze kwestie gediscussieerd sinds duidelijk werd, dat de synode tegenover de laatste ontwikkelingen op kern- wapengebied niet kon volstaan met een herhaling van haar eer dere uitspraak (1962, over het ge bruik). De synode beseft terdege, niet 'na mens' alle kerkleden te kunnen spreken. Maar zij wil met deze brief wel 'tot allen' spreken, en 'daarom ook met u'. Ze hoopt vu rig, dat het gesprek doorgaat. Zaterdag heeft de synode het ont werp voor de brief aan de ge meenten aanvaard. Deze weken wordt de definitieve tekst ge maakt - met opmerkingen uit de discussie daarin verwerkt -, maar die zal niet op essentiële punten van het ontwerp afwij ken. De gemeenten kunnen de brief over een enkele weken te- gemoetzien. Kerk is bezorgd, maar ook verlegen Campagne In de toelichting bij de brief - die ook nog wordt bijgewerkt - staat, dat de kerk over de huidige ont wikkelingen niet kan zwijgen, maar ook niet 'tijdloos' kan spre ken. Ze is bezorgd maar ook ver legen over wat haar te doen staat. "Als Christus onze vrede is, hoe moeten wij dan gestalte geven aan de opdracht om zijn kruis en opstanding te verkondigen en te leven in de verwachting van zijn Koninkrijk?" Al in 1952 (Berlijse crisis en Kore aanse oorlog) aanvaardde de sy node een 'herderlijk schrijven' over oorlog en vrede. Dat nam stelling tegen het communisme. Het plaatste niet het zelfbehoud van de westerse beschaving cen traal maar de gehoorzaamheid aan Christus. Amerika had zijn eerste waterstofbom beproefd. Ten aanzien van de wapenwed loop vroeg de swynode - de be wapening als een noodzakelijk kwaad aanvaardend -, of de mid delen niet erger dreigden te wor den dan de kwaal. In 1962 kwam er een aanvulling op dat 'herderlijk schrijven', het be kende kernwapenrapport met zijn onvoorwaardelijk 'neen' te gen het gebruik van dit wapen. Over het bezit van kernwapens - dus de dreiging ermee - liet dat stuk zich niet duidelijk uit, met het gevolg dat velen aan het 'neen' tegen het gebruik een 'ja' tegenover het bezit koppelden. Eind 1966 kwam het Interkerkelijk Vredesberaad tot stand. Een aan tal kerken, aangesloten bij de Raad van Kerken, is daarin ver tegenwoordigd. Dit IKV lanceer de in 1977 zijn campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Een eenzijdige stap - dus een terug trekken van de nucleaire af schrikking - zou in West en Oost een proces van ontwapening op gang moeten brengen. Het IKV baseerde zich daarbij ook op de synode-uitspraak van 1962. De IKV-campagne was voor de sy node aanleiding de draad van '62 weer op fe pakken. De plaatselij ke gemeenten kregen in septem ber vorig jaar een handreiking voor gesprekken in eigen kring, en dat resulteerde in een stroom van reacties. Bij de synode kwa men zo'n 700 brieven binnen over deze beraadslagingen in gemeen ten en regio's. Intussen had de synode zich begin 1978 al gesteld achter een verkla ring van de Raad van Kerken te gen de neutronenbom en tegen 'iedere verdergaande ontwikke ling en uitbouw van de kernbe wapening'. Ook sprak de synode zich eind vorig jaar uit tegen een modernisering van het kernwa penarsenaal met onder andere kruisraketten Geduld De toelichting bij het recente sy nodebesluit noemt zes punten die de laatste ontwikkelingen in de wapenwedloop markeren: 1 de aantallen kernwapens in de wereld nemen in dramatisch tempo toe (nu al minstens 50.000 met een totaal explosief vermo gen van meer dan 1 miljoen Hi- roshima-bommen); 2 het kernwapen krijgt naast zijn afschrikkings- ook een gevechts functie, met name in het kader van zogeheten 'beperkte' kern oorlogen, waardoor men gaat geloven, dat kernoorlogen win baar en overleefbaar worden; 3 de methode van tegelijk bewape nen en onderhandelen over wa penbeheersing heeft alleen maar meer wapens opgeleverd; 4 het beleid om de verdere ver spreiding van kernwapens tegen te gaan is mislukt; 5 terwijl de tegenstellingen in de wereld toenemen (energievraag stuk, grondstoffenschaarste), dreigt de bewapening dé priori teit van de jaren '80 te worden; 6 de kernwapens krijgen naast hun afschrikkings- en gevechtsrol ook nog een machtspolitieke functie, ter bevestiging van be staande posities en afdwinging van concessies. Het zal duidelijk zijn, dat de her vormde synode, getuige deze Minister De Geus ...."Looft den Heer en houdt kruit droog".... punten, het optimisme van mi nister De Geus niet deelt. De mi nister ziet juist 'hoopgevende ontwikkelingen tot beperking van de rol van de kernwapens'. En eenzijdige stappen zouden die afbreken. Daartegenover voert de synode aan, dat de wedloop in de jaren '60 en '70 zo is toegenomen, dat een vergelijking met 1962 (syno de-uitspraak tegen het gebruik) nauwelijks nog mogelijk is. En nieuwe technologische ontwik kelingen dienen zich alweer aan. "Het geduld van God", zo getuigt de synode, "is in deze achttien jaar misbruikt voor het tegendeel van wat wij hoopten". Wat de sy node hoopte, was: een doorbre king van het wantrouwen, ver sterking van de internationale rechtsorde en een mentaliteitsve randering om tot betere verhou dingen te komen. Zij koppelt nu dat geloof in 'Gods geduld' aan een duidelijk 'neen' zowel tegen het gebruik van kernwapens als tegen de voor bereiding van dat gebruik (bezit dus). Daarmee heeft de synode zich geschaard aan de kant van hen die daadwerkelijk streven naar afschaffing, en dat langs de kortst mogelijke weg. Ze pleit voor een weg waarop het onder handelen gepaard gaat met vol strekt ondubbelzinnige daden van ontwapening. Ontnucleari- sering van eigen land zal zo'n daad zijn. Een eerste stap als een teken van hoop. Risico's Daar zitten risico's aan vast. "Maar', zegt de toelichting, "het zou een illusie zijn, te menen dat uit het huidige veiligheidssysteem van torenhoog opgestapelde massa vernietigingswapens een uitweg mogelijk is zónder risico's. Het ri sico van doorgaan met die waan zin is zo groot, dat de risico's van eenzijdige stappen terug zijn te verkiezen". Bovendien is deze nieuwe benadering nog niet eer der geprobeerd. De toelichting wil de dreiging van de Sovjet-Unie en het commu nisme zeker niet vergoelijken. Maar er is nog iets anders dan 'de vijand'. "De westerse samenle ving moet beseffen, dat ook wij een kettingreactie van vijand schap in stand houden. Wij heb ben niet alleen vijanden, maar worden zelf ook door velen in de ze wereld als vijanden ervaren. De tegenstelling West-Oost valt niet samen met die tussen goed en kwaad" Het standpunt van de synode beoogt nadrukkelijk communi catie en dialoog. Communicatie met politici en mensen met speci fieke verantwoordelijkheden in het uitvoerende vlak (krijgs macht, ambtenaren, wetenschap, bedrijfsleven). Uiteraard met an dere kerken in eigen land en daarbuiten (met name de beide Duitslanden). "De dialoog met hen die het met onze keuze niet eens zijn zal op alle niveaus in de kerk moeten worden geïntensi veerd". Er komen ook weer ge sprekken van het synodebestuur met het IKV over de lopende campagne. De toelichting bij de synodale brief besluit, een kerk waardig, heel geestelijk. "In het geloof in de gekruisigde en opgestane Heer vinden wij de moed en de kracht om ons te ver zetten tegen de uitzichtloze fei ten" Dienst "De kerk op de stoel van de poli tiek", meent het CDA-kamerlid Frinking. "Betreurenswaardig", toornt het SGP-gerichte Reformatorisch Dagblad van gisteren in een hoofdartikel. Eén 'heldere' op merking daaruit "We kunnen uit Gods Woord niet rechtstreeks het verbod op kernwapens aflezen". Hé, dat heeft de synode dan toch maar over het hoofd gezien "Een dienst aan de overheid", ty peert de synode zelf haar docu ment. De waarde van het synodebesluit ligt vooral hierindat steeds meer i gaan beseffen dat ook de waarop wij ons tegen po litieke en ideologische dreiging verdedigen ons een zorg moet zijn. Daarom is het goed, dat de synode naast het applaus ook weerstai\d ontmoet. Alleen in die spanning blijft haar pastorale briefeen ac tueel punt van discussie en be raad. S. J. DE GROOT Kernbewapening. De Britst Raad van Kerken wijst de kern wapens af "als een groter gevaar dan dat waartegen ze bescher ming bieden". Dat verklaart de raad in een besluit om zich te scharen achter de wereld-ontwa peningsbeweging, "die de bevol king wil mobiliseren inzake het bewapeningsvraagstuk en aan dringt op andere vormen van verdediging dan nucleaire af schrikking". Oecumene. Het onvermogen van de kerken om samen één ge meenschap te vormen moet niet alleen een voortdurende zorg maar ook een uitdaging zijn voor de plaatselijke c Het boekje waarin dat is te lezen heet "Oecumene daar waar je woont" en is een uitgave van de sectie "oecumenische aktie" van de Raad van Kerken in Neder land. Het geeft een overzicht van de bevindingen van 118 plaatse lijke raden van kerken. De brochure constateert, dat de plaatselijke raden van kerken vaak voor dezelfde problemen en teleurstellingen staan als de lan delijke raad. De kerken worden aangespoord, gezamenlijk te blijven werken aan hun "bevrij ding tot gemeenschap", niet in de problemen te blijven steken en ook geen voorbarige keuzen te maken. De plaatselijke raden van kerken spelen bij die ontwikkeling een belangrijke rol. Zo'n raad heeft tot taak de eenheid van kerk en samenleving plaatselijk gestalte te geven. Het accent van het plaatselijke werk moet, volgens dit boekje, niet liggen op we reldwijde problemen. Dan gaan mensen zich onmachtig voelen en gaan ze voorbij aan wat plaat selijk mogelijk en nodig is. Vrouw-bijbel. De Wereldraad van Kerken houdt van 15 tot 19 december in Amsterdam een in ternationale studieconferentie over "het gezag van de bijbel in het licht van de feministische kri tiek". Zo'n dertig theologen, pro testants en rooms-katholiek, voor het merendeel vrouwen, zullen zich buigen over de vraag of de bijbel "als patriarchaal boek" wel gezaghebbend kan zijn voor Beroepen Hervormde Kerk; beroepen te Huizen (NH) G.S.A. de Knegt Barneveld, te Westerhaar R.T Huizinga Nieuwe Pekela, te Sur- huisterveen-Boelenslaan H.G Roozendal Burgwerd. Gereformeerde Kerken: beroepen te Culemborg D.N. Verschoor Zeist, te Rotterdam-IJsselmonde W.A. Jelsma Helmond aangeno men naar Bennekom W. Blanken Groningen-West. Gereformeerde Kerken: beroepen te Bodegraven J. van Haaren Amersfoort. Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Sint Philipsland A.P. van der Meer Kinderdijk. Sassenheim. Bisschop Simonis heeft de catecheet van het deke naat Rotterdam J.A. Ammerlaan benoemd tot pastoor van de Sint Pancratius-parochie in Sassen heim. De heer J.C. Koeleman wordt in deze parochie pastoraal werker. Mevrouw M.P van der Zalm-Langezaal kreeg als kerke lijk medewerkster eervol ontslag, evenals deservitor (waarnemer) W.G. Vulto. Juliana-boek Werken Ondanks de winst van meer dan acht miljoen voor het Energiebe drijf Rijnland wordt de winst op gas sterk beperkt door de renova tie van het buizennet in de bin nenstad, aldus Mevrouw Fase, voorzitter van het dagelijks be stuur van het Energiebedrijf (de ze krant 20 november). Ik mag aannemen dat hieronder ook wordt verstaan het vernieuwen van gasleidingen in de buitenge bieden. Dat de winst op gas laag blijft en dat de prijs van het gas wel weer omhoog moet zal voor een ieder wel duidelijk zijn als ze het onderstaande gelezen heb ben. Zomaar een dag uit het leven van een groep van plm. tien man die een gasleiding moeten ver nieuwen. Het was al in 1979, ik geloof niet dat het nadien al beter is geworden. Valt u mij niet aan op een paar minuten, alle tijden zijn "De eerste auto verschijnt op het werk om 7.20 uur, gevolgd door nog een paar tot 7.40 uur. In de schaftkeet wordt vermoedelijk overleg gepleegd, wat en hoeveel er die dag gedaan zal worden. Ac tief beginnen is om 8 uur, men maakt in elk geval aanstalten om Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. v. 0 (ADVERTENTIE) Hoe komen de mensen aan de gek ke gedachte dat een koning of koningin een gewoon mens zou zijn. Door alle eeuwen heen zijn de mensen op de hele wereld door leiders van kerk en maat schappij met een zekere hoog moed geregeerd. Men leent af en toe een welwillend oor maar trekt zich dan weer gauw terug in zijn ivoren toren. En men kijkt toch altijd met een zekere minachting op het gewone volk neer. Ook de twee schrijf sters van het boek 'Juliana, vor stin naast de rode loper', laten in vraaggesprekken duidelijk blij ken liever van gedachten te wis selen met een professor dan met een stratenmaker. Blijft de vraag, historicus of niet. wat geeft een mens het recht, je zou zelfs kunnen zeggen de bru taliteit, om over een ander mens een boek te schrijven. Welk mens kent werkelijk de ander om zoiets te kunnen. Onwillekeurig be kruipt me de gedachte dat het woord kassa ook deze twee da mes niet onprettig in de oren klinkt. L. Spruit-Hilhorst Westsingel 114 Goes de schaftkeet te verlaten. Het is inmiddels 8.15 geworden eer een ieder actief bezig is, al is het maar met wat heen en weer lopen, of weer in de auto stappen. Als de graafmachine goed en wel aan de gang is, maakt om 8.50 uur de eer ste al weer aanstalten om terug te gaan naar de schaftkeet en om 9 uur ligt het werk weer stil. Om 9.45 uur toog men weer met frisse moed aan de arbeid, maar dit was voor enkele onder de werkers van korte duur, want er werd een dobbertje uitgegooid om een visje te verschalken. (De hengel is trouwens de gehele dag bij de hand). Voor het vissen bleek al gauw meer belangstelling te zijn dan voor het werk waarvoor men kwam en uiteraard ook betaald werd. Het was een uitkomst dat men daarna door een fout in de organisatie tot 11.45 moest blij ven vissen. Toen ging men weer goed gemutst aan de slag maar om 12.45 uur moest men toch weer nodig aan de lunchpauze beginnen. Deze pauze duurde tot 13.45 uurenwas heteigenlijk niet veel de moeite meer om er nog een tijdje hard tegen aan te gaan. eeh dag van noeste ar beid af te sluiten. De hekken werden geplaatst, draden ge spannen, en om 15,30 uur was het arbeidsterrein weer stil en verla ten." vfan deze dag heeft ook minister Albeda kennis genomen. In een brief aan mij maakte hij duidelijk dat door het ontbreken van vol doende arbeidsmotivatie de werkgever zorg moest dragen voldoende aandacht te hebben voor de motivatie tot de arbeid onder zijn werknemers. Nu we ten we dus dat toch weer de werkgevers de schuld krijgen als er in Nederland niet meer ge werkt wordt. Misschien wist U ook al lang dat het er zo aan toe gaat. dat het voor U ook onmogelijk is om er iets aan te doen, maar blijft men op de zelfde voet doorgaan, zal alles tot in lengte van dagen steeds duur der worden totdat we ons als gastarbeider aan kunnen bieden in landen in het Verre Oosten. L.G. Nijssen Prinsenweg 11 Voorhout Arrogantie Als voorzitter van de RPF kiesver eniging Leiden zou ik gaarne in het kort willen reageren op de woorden van de nieuwe lijstaan voerder van het GPV. In het op treden van de heer Schutte zit een stuk arrogantie die een GPV'er niet past. De SGP is ongeschikt voor de GPV'ers. Maar de SGP'ers vormen een grote groep christenen die bijbel en staatsbe stuur in woord en daad beleven. Daar heb ik diep respect voor. De SGP heeft daarentegen respect voor de RPF en heeft vertrouwen in haar toekomst. Zij hebben dan ook aangeboden een lijstverbm- ding met de RPF aan te gaan. Wat wil het GPV? Zijn basispro gramma is dezelfde als die van de RPF, althans het woord van God als basis, samengevat in de for mulieren van de Drieenigheid. We zouden zo samen verder kun nen maar, en dat is volgens mij de arrogantie, je moet eerst lid zijn van een kleine kerkgroep, geref. art. 81. Dan pas ben je volwaar dig. Kijk. dan ga je inderdaad kerk en staat teveel vereenzelvi gen. C.W. Kistemakcr Amethisthof 28 Leiden Uw bril onderstreept uw persoonlijkheid Nadrukkelijk of subtiel, dat is ook een kwestie van persoonlijkheid. En dat geldt voor kontaktlenzen eigenlijk net zo. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 UVV pci OUUI IIIJtNI ICIU k 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13