Kessler wijst Welzl terecht Blessurespook achtervolgt Rudie Koopmans mnm Verrukkelijke fusieklucht aan de Boshuizerkade "Ik houd niet van schipperen" DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 "Sport is- een schone zaak en geeft het mensdom veel ver maak". Dat heb ik - vrij naar Multatuli - altijd al beweerd. Vorige week beleefde ik weer een paar zalige momentjes aan de voetballerij. Tranen in d 'ogen van het lachen heb ik gekregen toen ik las hoe men elkaar in het licht (nou ja, in het licht...) van de fusie plannen aan de Leidse Bos huizerkade tegemoet treedt. Een imposante klucht, come- dia del'arte in de ware zin van het woord, ik kan niet anders zeggen. Voor niet-ingewijden en niet- Leidenaars leg ik het nog evei\ uit. Korte inhoud van het voorafgaande, zoals je dat vroeger ook met Paul Vlaan deren thrillers had. Aan de Boshuizerkade spelen o.a. Leidse Boys, VNA en Oranje Groen. De besturen van Leid se Boys en Oranje Groen on dernamen stappen om tot een fusie te geraken, maar dan zou VNA, dat tussen hen in geklemd zit, moeten verhui zen. VNA (toch al gepikeerd omdat het uit de krant moest vernemen wat er gaande was) voelde daar weinig voor o.a. omdat het zijn huidige veld beter acht dan waar het naar toe zou gaan en omdat het al kosten heeft gemaakt voor een nieuw clubhuis. Het bestuur van Oranje Groen zag daarin dwarshggerij en draaide daarop vorige week een avond zijn kunstverlich ting uit, waardoor een wed strijd op het VNA-veld werd getroffen. (Beide clubs be schikken over lichtmasten, die op eikaars veld schijnen; er bestonden afspraken om el kaar wat het licht betrof be hulpzaam te zijn). De maatregel van Oranje Groen vond ik van een dusdanige armzalige treurigheid dat ik langdurig heb zitten schud debuiken achter het bureau. Ten onrechte natuurlijk, want ik weet dat zo oud-tes- tamentische twisten zijn ont staan, maar ja, je hebt jezelj niet altijd in de hand. Eén ding weet ik overigens zeker: als straks de kandidatenlijst wordt opgesteld voor de Lul- letje-Rozewaterprijs 1980 staat Oranje Groen erg hoog. Moeder, hoe komen ze er toch op? Als 10-jarige deed ik dat soort dingen voor het laatst: 's avonds effe gauw het licht uitdraaien in de gymnastiek zaal, stonden alle meiden in het donker. Maar nog voor ik de lagere school af was. be kroop me al de gene als ik het anderen zag doen. VNA kan er ook wat van, hoor. Die club roept wel de vredes pijp te willen roken, maar in de krant van vrijdag zegt VNA-voorzitler Van de Hoed tussen iieus en lippen over OG-secretans Arnoldus: "Hij liegt dat hij barst". Kijk, zo draag je natuurlijk hele beste tabak aan voor die vredes pijp- Ik stel voor dat de besturen van VNA en Oranje Groen maar eens samen gaan eten. Want Oscar Wilde zei het al: na een goed diner kan men iedere vijand vergeven, zelfs zijn naaste buur. Ereleden Echt breekpunt in de fusieplan nen is overigens niet VNA, maar Oranje Groen zelf. Op een buitengewone ledenver gadering werd de voorgestel de fusie met Leidse Boys met grote meerderheid (46-8) de grond ingeboord. Er is, zo be grijp ik uit het verslag, vrij wel niet over gediscussieerd. Zoiets gaat mijn petje te boven. maar ik ben nu al zo ver alles te accepteren wat aan de Bos huizerkade plaatsgrijpt. Er zal daar wel een soort aard- straal zitten. Een commissie van goede dien sten, gevormd door acht ere leden en leden van verdienste van Oranje Groen, had zich over de materie gebogen, zo lees ik en liétverkoptblijken dat het er maar niet van moest komen. Met alle respect voor ereleden en leden van verdienste (zij heb ben ontegenzeggelijk hun spo ren voor de club verdiend) maar ik acht dat soort mensen niet de eerst aangewezenen om nieuwe verbanden te beoordelen. Ik heb zelf eens in een commissie met ereleden gezeten om an dere wegen te bewandelen. Voor ik het wist had men het al r die goeie, ouwe tijd "en kunnen die jongens nou niet wat wij vroeger wel konden" enz. enz. Beste mensen, hoor, maar wel kinderen van hun tijd en de blik voortdurend over de schouder. Goed, we sukkelen door aan de Boshuizerkade. Iedereen blijft daar baas in zijn eigen kippehok. Oranje Groen heeft ineens weer voldoende be stuursleden om de zaak draaiende te houden. Eens afwachten hoe over pakweg anderhalfjaar de vlag er voor Mensenrechten Als het Nederlands elftal nog een paar keer zo speelt als te gen Belgie. kan dat Comité Sport en Mensenrechten waarin politici zo ferm de eer ste viool spelen, het wat kal mer aan gaan doen. Want de kans is dan zeer gering dat Oranje nog gevraagd wordt te komen spelen in landen met verwerpelijke regimes. Dat is het enige geluk bij een onge luk. Zo n Hovenkamp mag trouwens zelf wel eens gaan letten op mensenrechten in het veld. De werkwijze van het Comité heb ik tot dusver niet erg kun nen bewonderen. Groot ka baal is er steeds gemaakt als het om voetbal en Olympische Spelen ging. Toen er een aan tal wielrenners naar Chili vertrok, heb ik de comitéleden niet gehoord. Nu zit er een rol- hockeyploeg in Chili en dat gaj Kennelijk ook geen problemen. Ik weet wel: optreden tegen een handvol wielrenners en tegen zoiets als rolhockey spreekt niet erg aan. Maar ik heb gro te moeite met een situatie waarin de ene sportman! vrouw geruisloos wordt toege staan wat de andere met klem wordt ontraden. Viren Dit weekeinde heeft de Finse lange-afstandsloper Lasse Viren afscheid genomen van de wedstrijdsportHij heeft er een rijke carrière opzitten. Zowel in 1972 als in 1976 won hij op de Olympische Spelen de 5 en 10 km. Zelfs giganten als Kolehmainen. Nurmi. Ri- tola.Zatopek en Koels hebben deze dubbele dubbel nooit op hun naam kunnen krijgen. In 1976 werd Viren ook nog eens vijfde op de marathon, dus hij was op alle lange afstanden van wereldklasseEven heb ik gedacht dat hij ook in 1980 nog een huzarenstukje zou le veren, want in Moskou bleef hij er op de 10.000 m tot het laatst bij. Maar tenslotte be zat hij met de kracht om er nog een medaille uitte slepeii Viren was de man voor de grote wedstrijden. In de jaren tus sen de Olympische Spelen wa ren zijn prestaties matig. In hoeverre bloeddopmgwaar van men hem betichtte,een rol speelde. is onduidelijk. (Bloeddoping: geruime tijd op grote hoogte vertoeven, dan zeer zuurstofrijk bloed la ir LASSE VIREN ten aftappen en dat vlak voor belangrijke wedstrijden weer opnemenViren zelf.een een zame wolf die zich van nie mand wat aantrok, heeft op de bloeddopingverhalen nooit willen reageren. Toch zal hij ondanks zijn emi nente prestaties, vrij snel in vergetelheid raken, vermoed ik. Hij was niet kleurrijk ge noeg om echt de aandacht ge vangen te houden. Voor blij vende roem is, net als met postzegels, iels speciaals no dig. Een karakteristiek die bij i blijft hangen. Psycholoog De Kon. Nederlandse Atletiek Unie wil over twee jaar de be schikking hebben over trat- ner-coaches die wegwijs zijn gemaakt op het gebied van de sportpsychologie. Dat zal geveer 40 lesuren. Men hoopt dan dat trainers een ant woord weten op zaken als faal- en startangst. Heel nuttig, hoor, zo n psycholo gische scholing, want het barst ten slotte van psycholo gische krachten in de sport. Maar als ik dan lees dat men straks de oplossing denkt te kunnen vinden voor tal van praktische problemen, vult mijn lijf zich met een zekere Het is typisch Nederlands om te denken: ziezo, cursus gehad, we weten het. Helaas, helaas, veertig lesuren psychologie, leggen de ziel niet bloot Zeker met in zo'n puur individua listische sport als atletiek. Hel belang van zo'n cursus reikt niet verder dan dat trainers (die al een helder hoofd, een warm hart en veel geduld hebben) verder in hun kennis worden verrijkt. Meer niet. Spaar ons voor een leger sport- psycholoogjes op de banen. Ik word al niet goed als ik er aan denk. Het liefst had ik trouwens ge zien dat de KNAU eerst een psychiater had benoemd. Zo'n man zou tal van hoge hoteme toten eens op de divan kunnen leggen om zo in het wereldje van de bondscoaches zelf eni ge rust brengen. Want die he ren zijn er de afgelopen jaren vandoor gegaan of ze de 100 meter in 9.8 moesten lopen. NIS (ANP) - Nog voor het vertrek naar Nis werden de scherpe kantjes van het conflict weggeslepen. Op Schip hol werd Kurt Welzl door trainer Kessler en voorzitter Arie Ligthart op het matje geroepen. Het was voor de Oostenrijkse international een ontluisterend gesprek. Welzl, die na de competitiewed strijd tegen Willem II opnieuw zijn gram had gespuid en Kessler betichtte van leugens, stapte ont redderd het vliegtuig in. Hij voel de dat zijn spel voorlopig uit was. Op weg naar Joegoslavië ont vouwde Kessler zijn zienswijze. "Ik heb Welzl duidelijk te ver staan gegeven dat hij met derge lijke praatjes niet aan moet ko men. Tussen het bestuur en mij ligt een duidelijke afspraak: er wordt in de loop van dit seizoen niemand verkocht. En aangezien ook Welzl tot de vijftien spelers behoort waaruit ik mijn team moet samenstellen, kan hij een mogelijke transfer wel vergeten. Trouwens, gelogen heb ik nog nooit. Ook met hem heb ik vele uren gesproken. Het is triest voor hem, maar het is niet anders. Ik houd niet van schipperen. De consequentie van deze "affaire" is dat ik mijn ploeg voor de wedstrijd tegen Radnicki niet zal wijzigen. Kist speelt en Welzl zit op de bank". Aan de macht van Kessler bij AZ valt voorlopig niet te tornen. Zo lang de combinatie uit Alkmaar punten blijft binnenhalen, kan Kessler bij de nogal zakelijk in gestelde leiding van AZ niet ka pot. En de in West-Duitsland ge- Nottingham bekijkt Poortvliet EINDHOVEN (GPD) - De in sportieve nood verkerende Engelse voetbalploeg Not tingham Forest blijkt behal ve in René van de Kerkhof nog in een andere PSV'er te zijn geïnteresseerd: Jan Poortvliet. Ook Chelsea heeft bij PSV geïnformeerd Een deputatie van Notting ham bezocht ruim een week geleden niet alleen de be kerwedstrijd DS'79-PSV, maar afgelopen zondag ook het competitieduel Wage- ningen-PSV. Van de Kerkhof heeft weinig of totaal geen interesse in het Engelse voetbal. Poortvliet daarentegen verklaarde wel naar Engeland te willen ver trekken. Na acht jaar bij PSV wil Poortvliet een veel beter contract dan hij nu bij de Eindhovense vereniging heeft. „Ik wil eindelijk wel eens meer gaan verdienen", legde de Zeeuw uit. Zijn ver bintenis met PSV loopt aan het einde van t' af. boren en getogen voetbaloefen- meester voelt dat slim aan. In de twintig jaar dat hij zich als trainer in de "voetbaljungle" beweegt, heeft hij het nog nooit zo eenvou dig gehad. Zijn wil is wet zijn woord wordt geluisterd. Toch is deze situatie ook voor Kessler tamelijk nieuw. "Ik wil dat best toegeven", zo stelt hij op recht. "Ook als trainer ben je nu met iets bezig. Van mij wordt verlangd dat we in elk geval landskam pioen worden. Daarbij zou een succesvolle voortzetting in het toernooi om de UEFA-cup ook niet onwelkom zijn. Ik durf die uitdaging aan, omdat ik het vol ste vertrouwen heb in mijn selec tie. Neem nou Welzl. In de eerste acht wedstrijden speelde die jon gen formidabel. Hij was alert en rook als het ware waar het doel was. Toch bemerkte ik een ver slapping. En mijn visie werd be waarheid in de wedstrijd tegen Twente". "van te voren had ik hem gewaar schuwd. Luister Kurt, zo had ik hem gezegd, als het mis gaat word je gewisseld en ik weet niet hoelang je naast de ploeg blijft staan. In mijn hart hoopte ik dat deze opmerking hem zou prik kelen. Het is er niet van gekomen. Ik moest Kist wel inzetten. Nou, en toen Kees zijn kans pakte, zo zelfs dat hij door Zwartkruis op nieuw werd geselecteerd voor het Nederlands elftal, was de zaak voor mij afgedaan". "Natuurlijk heb ik ook vanuit de bestuurshoek opmerkingen ge kregen. Daar heb ik maling aan. Toen ik bij AZ binnenstapte, had ik twee eisen. Die luidden: nie mand van deze selectie mag weg en ik bepaal het technisch beleid. Op een andere manier zou ik het niet kunnen. En als je het als trai ner dan verkeerd doet, mogen ze je eruit schoppen". Lachspieren In de loop der jaren is ook Kessler LOS ANGELES - De voorbereiding van Rudie Koopmans op zijn wereldtitelgevecht tegen Eddie Mustafa Muham mad is niet zo vlekkeloos verlopen, als waarop de Neder landse halfzwaargewicht gehoopt en gerekend had. AZ'67-oefenmeester Kessler: aan zijn macht valt met te tornen. wijzer geworden. In zijn beginja ren als oefenmeester kwam hij zeer autoritair over. Zo zelfs dat hij door een groot deel van de Nederlands elftal-groep niet werd geaccepteerd. Zijn houding werkte op de lachspieren van de oudere vedetten. Maar na zijn vertrek bij de KNVB, kreeg Kessler de kans om zich te vor men. Bij Sparta, Anderlecht en Hertha BSC leerde hij het vak pas echt kennen. En toen ook reali seerde Kessler zich dat de problemen voor een clubtrainer veel groter zijn dan die voor een bondscoach. Een dagelijkse con frontatie met je spelers leert je ook water bij de wiin te doen. "Dat is zo. Vooral bij Hertha heb ik ingezien dat ik op het menselij ke vlak niet altijd op de goede koers zat. Dan moet je jezelf bij sturen. Dat heb ik gedaan. Bo vendien ben ik een tiental jaren ouder. Kijk naar mijn haar. Grijs als een muis. Je zou mogen stellen dat dit een hard vak is". Hoewel hij het niet laat merken zie je aan hem dat hij zichtbaar ge niet. Het succes doet hem goed. Een decennium geleden dacht hij respect te kunnen afdwingen. Nu merkt Kessler dat zoiets niet af te dwingen valt. "Het heeft alles te maken met succes", merkt hij op. "Ik heb dat de afgelopen maan den ervaren in de gesprekken die ik met Jan Zwartkruis heb ge voerd. Ik bespeurde dat de ande re partij op informatie wachtte. Ik voelde dat naar mij werd geluis terd. Werkelijk, ik heb uren met Zwartkruis gesproken. Dat hij dan niet op mijn lijn gaat zitten, is zijn zaak. Hij is verantwoordelijk. Wel heeft het me verbaasd. Als trainer meen ik datje binnen acht dagen niet zomaar een concept kunt veranderen. Wij bij AZ zijn een paar jaar bezig geweest om dit systeem te sublimeren. Zwartkruis meende in twee maanden ook met het Neder lands elftal dezelfde speeltrant te kunnen ontwikkelen. Dat kan niet. Sterker dat vind ik kort zichtig. Bovendien, als je dan blijft wisselen, creëer je onrust in de ploeg. Dat is met het Neder lands elftal gebeurd, met het fa tale gevolg tegen België. Ik heb daar nog weet van". Als geen ander kan Kessler oorde len over de problemen die een bondscoach kent. Toen hij werd uitverkoren om het Nederlands elftal te leiden, ondervond hij veel weerstand van de topclubs Vooral Ajax zette hem de voet dwars. Vele keren moest hij op stap met een selectie waarin het talent Johan Cruijff ontbrak. "In die jaren ben ik door de mangel gegaan. Daarom wens ik nu als clubtrainer alle steun te geven aan een bondscoach. Ik weet uit ervaring hoe moeilijk zo'n man het heeft. Toclt moet ik Zwart kruis en zijn technische staf ook verwijten maken. Ze zijn naar mijn gevoel te chaotisch bezig. Ik zie geen opbouw van onderaf en er worden spelers op plaatsen ge zet waar ze niet thuis horen. Neem nou Van der Meer. Die speelde met Jong Oranje in Vo- lendam tegen de Spaanse jeugd. Dan hoor ik later dat hij aan de linkerkant in de verdediging was opgesteld. Dat is krankzinnig. Die jongen speelt bij om al maanden op de rechterkant. Zó kweekje geen vertrouwen. Dat is geen goede zaak". Hij vertrok juist eerder dan was ge pland richting Los Angeles (2 no vember inplaats van de 18 de) om in de „Gym" van zijn Amerikaan se trainer Henry Davis in topcon ditie te komen, maar door enkele kleine blessures heeft Koopmans het enkele dagen rustiger aan moeten doen dan de bedoeling Eerst werd de in Rotterdam woon achtige Europees kampioen door een ontsteking in de rechter schouder tot enige voorzichtig heid in zijn trainingsarbeid ge maand en vorige week kreeg hij last van een abces aan een van zijn kiezen. De ontsteking werd weliswaar weggesneden, maar door de pijn, de minuscule opera tieve ingreep en het gebruik van peniciline heeft Koopmans twee dagen niet kunnen trainen. Nadat dat voorbij was kreeg hij op de training van zijn sparnngpart- ner Lonnie Bernett een kopstoot, waardoor de huid boven zijn lin kerjukbeen opensprong. De snee is weliswaar gedicht en nauwe lijks meer zichtbaar, maar de plek zal zaterdag zeker erg gevoelig zijn. Koopmans heeft voor alle zeker heid zijn masseur Heinz Polder man over laten komen. De in wielerkringen niet onbekende soigneur zou aanvankelijk niet naar Los Angeles komen, maar op dringend verzoek van de uit dager is hij afgelopen zaterdag op het laatste moment in het vlieg tuig gestapt. Polderman werd op zijn reis verge zeld door 45 supporters, die Koopmans in het Olympic Audi torium zullen aanmoedigen. On der de Nederlandse kijkers in de hal bevindt zich Bep van Klave ren, die in de jaren dertig een toonaangevende rol vertolkte in het internationale boksen. Zoals inmiddels te doen gebruike lijk heeft promotor Harold Smith opnieuw een wijziging in het programma aangebracht. Het aanvangstijdstip van het titelge vecht is van 18.00 uur in 21.00 uur (06.00 uur Nederlands tijd) ver anderd. Daardoor zal de recht streekse uitzending van de partij, die door de AVRO wordt ver zorgd. niet om 08.00 uur zondag morgen, maar om 06.00 uur be ginnen. De nog altijd ongeslagen Koop mans zegt ondanks de kleine blessures nog nooit zo hard ge traind te hebben voor een ge vecht. Tijdens de eerste twee we ken van zijn verblijf in Santa Mo nica, even buiten het centrum van Los Angeles, heeft hij dage lijks met twee sparringpartners gebokst en op het strand aan duurlopen gedaan. Vorige week werd de lengte van de „schijnge vechten" tegen Lonnie Bemett en Andre Bruns opgevoerd van Koopmans: -veel pech- zes naar vijftien ronden. „Dat was erg zwaar, dertig ronden op een dag. Ik voel me daardoor momen teel wel in topvorm", aldus Koopmans. die het deze week rustiger aan zal doen Morgen komt hij voor het laatst uit tegen zijn sparringpartners, daarna zal hij zijn conditie op peil houden door wat duurlopen. „Ik ga nu af bouwen. anders raak ik over- traind. Het gaat er alleen om dat ik de vorm, die ik nu heb, vast houd". JA JZAO, MAAR HING IE» EEN LINK- MIEC'-ÊL M'J HOUDT 'N BEE.TJE IM. OM [^YL'JK APPlE OP TE VANGEN; HÜ HEEFT NOU EENMAAL AL PAT ZELFVEeTCOU Fittipaldi stopt niet autoracesport RIO DE JANEIRO (EFE) - De Braziliaanse formule een- coureur Emerson Fittipaldi heeft aangekondigd zijn loophaan te beeindigen. Fit tipaldi heeft tweemaal (in 1972 en 1974) de wereldtitel veroverd. Hij ll>dl|dc VMrta in 1978 en 1978 als tweede, respectievelijk ach ter de Schot Jacky Stewart en de Oostenrijker Nicki Lauda. K.jam.P Jl 4B»

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9