10WD: Nederlandse marine naar Perzische Golf Bossche agent na schoten op druggebruiker gearresteerd Zuidmolukkers beschuldigen ministerie van inmenging Verzet in PvdA tegen mening van Den Uyl Vrachtwagens in beslag genomen Tweede Kamer verdeeld over gezondsheidzorg 'Schulden Derde Wereld langzaam kwijtschelden' iINSDAG 25 NOVEMBER 1980 CHIPHOL-MADRID (GPD) .-Dt? Zuidmolukse delegatie die naar de Vredesconferentie in Madrid is geweest, heeft maandag bij te rugkeer op Schiphol het ministe rie van buitenlandse zaken be schuldigd van pogingen hun persconferentie te verhinderen. Deze werd zaterdag gehouden in Madrid. De Zuidmolukkers wil len een klacht bij het ministerie deponeren en overwegen naar de rechter te stappen. lessy hierin dat de Nederlandse delegatie voor de Vredesconfe rentie, die niet verblijft in het Madrileense hotel Castellano, zou hebben getracht de perscon ferentie te verhinderen. Toen de manager van het hotel, van wie Matulessy geen naam wist, hierop niet zou hebben willen in gaan, was de tussenkomst van de politie gevraagd. Op last van de politie was vervolgens alleen de aankondiging verwijderd en kon de persconferentie ongestoord voortgang vinden. De Zuidmo lukkers beschouwen dit als een aantasting van hun vrijheid van meningsuiting. Navraag bij de manager van het be trokken hotel, José Luis Menen- dez de Lucas, wijst echter op een geheel andere gang van zaken. De Spaanse wet schrijft voor dat persconferenties drie dagen te voren moeten worden aangemeld bij de civiele gouverneur van Madrid en alleen mogen door gaan met zijn schriftelijke toe stemming. Welwillend Op 19 november, blijkens het door de manager getoonde telexbe richt, verzochten de Zuidmoluk kers om ruimte voor oen perscon ferentie, alsmede een aankondi ging in de hal. De volgende dag liet de manager de no<* in Neder land verblijvende Zuidmoluk kers eveneens per telex weten dat voor 10.000 peseta's een kamer was gereserveerd. Menendez voegde daaraan toe uit een oog punt van welwillendheid tegen over buitenlanders niet te heb ben gerept over de vereiste ver gunning. Toen de Zuidmolukkers op 21 no vember, vrijdag, arriveerden, was de aanvankelijk gemaakte aan kondiging op last van de volop aanwezige politie reeds wegge haald uit de hal. Menendez ont kent dat een lid van de officiële Nederlandse delegatie hierom zou hebben verzocht. Dit wordt ook gezegd door de woordvoer der van de delegatie, mr. J. Meesman. Wel is vanwege de Nederlandse delegatie een man naar de pers conferentie gezonden om te ho ren wat daar gezegd werd, maar het zijns inziens geringe aantal van negen verslaggevers ziende, leek het hem beter te verdwijnen, mede om mogelijke aanvallen van de Zuidmolukkers te vermij den. Een woordvoerder van het ministe rie in Den Haag, telefonisch met de beweringen van de Zuidmo lukkers geconfronteerd, bestem pelde ze als „onzin". Matulessy verklaarde op Schiphol verder dat de Nederlandse rege ringen zich schuldig maken aan genocide, volkenmoord. al gaf hij toe dat dit niet moest worden uit gelegd in de zin van bloedvergie ten. „De conventie van Genève." aldus Matulessy. ..noemt genoci de ook het geestelijk kwellen van een bevolkingsgroep en het ont houden van mogelijkheden zich als volk te manifesteren". „In China", aldus Matulessy, „zei Van Agt dat Nederland de kwes tie van de rechten van de mens serieus neemt. Het is treurig dat de premier buitenslands zoiets zegt. en binnenslands diezelfde rechten schendt". 3m olieaanvoerroute te beschermen DEN HAAG (GPD) - De VVD-Tweede-Kamerfrac- tie vindt dat Nederland, indien de NAVO daar om vraagt, marineschepen zou moeten leveren voor een internationale vloot- eenheid die de olieaan- voerroutes vanuit het Midden-Oosten zou moe ten beschermen. 'ijdens een studieconferentie van de Atlantische Commissie wierp de buitenlandspecialist van de VVD, mr. F. Bolkestein, de vraag op of het wel zo onredelijk is van Nederland zo'n bijdrage te vra gen, gezien het grote belang dat ook ons land heeft bij ongehin derde aanvoer van olie vanuit de Perzische Golf. Defensiespecialist A. Ploeg (VVD) zei desgevraagd te vinden dat Nederland zo'n bijdrage moet le veren, maar dan wel slechts wan neer de NAVO daarom vraagt. "Nederlandse marineschepen maken ook nu al regelmatig rei zen door de Indische Oceaan of naar Australië. Waarom zouden we dan niet ook in groter verband met andere landen in bijvoor beeld de Perzische Golf kunnen oefenen". Volgens Bolkestein dienen de Eu ropese bondgenoten de beveili ging van onze belangen in dit ge bied niet uitsluitend aan de Ame rikanen over te laten. Ook enkele andere grotere, westerse landen, Frankrijk, Engeland en Duits land, hebben de laatste tijd in dat gebied schepen gestationeerd. Joep de Boer, defensiespecialist voor het CDA, is het volstrekt on eens met zijn coalitiepartners. Volgens hem moet de NAVO zich in geen geval mengen in een in terne aangelegenheid van landen aan de Perzische Golf. Daar zou elke rechtsgrond voor ontbreken, vindt hij. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is het in grote lijnen eens met de inventarisatie van de ge zondheidszorg „vlakbij huis", de zogenaamde eerste-lijnszorg. In grijpende veranderingen moeten er komen, zowel in het belang van de patiënt als om de kosten beter te kunnen beheersen. Verschil van mening is er echter tussen de oppositie en staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (volksge zondheid), gesteund door de re geringspartijen, over de organi satie en de aanpak van deze hulp verlening. Dit bleek gisteren tijdens een uit gebreide commissievergadering over het wetsontwerp dat de ge zondheidszorg een geheel nieu we opzet wil geven. PvdA, PPR en D'66 willen een kleinschalige aanpak, bij voorkeur per wijk. De gemeentebesturen moeten bij het plannen van de organisatie de belangrijkste rol spelen, omdat zij het dichtst bij de consument staan. PvdA en PPR willen bo vendien een uniform organisa tiemodel voorschrijven, waartoe een motie werd ingediend. CDA en WD zijn het met de „schets voor de eerstelijnsge zondheidszorg" van mevrouw Veder eens dat veelzijdigheid van organisatie mogelijk moet zijn. WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur ij rt ül u 1 S a2 1 1 E Amsterdam waar bew. 14 05 De Bilt zwaar bew. 14 06 Deelen 14 1 Eelde licht bew. 13 5 Eindhoven motregen 16 06 Den Helder licht bew. 12 01 Rotterdam zwaar bew. 14 01 Twente motregen 13 3 Vlissingen 'waar bew. 13 Zd. Limburg regen 15 01 Aberdeen regen 8 20 zwaar bew. 14 1 Bordeaux zwaar bew. 18 0 Brussel 15 01 Frankfort geh. bew. 12 0 Genève 4 0 Helsinki onbew. 1 0 Innsbruck 10 0 Klagenfurt 1 0 Kopenhagen 10 8 9 0 Londen 15 0 München onbew. 15 0 licht bew. 16 Oslo onbeyv. 1 12 half bew. 18 0 Stockholm half bew. 2 0 Wenen 19 0 licht bew. 5 0 Tel-Aviv onbew. 22 0 Er is nog geen aanleiding om al te strak voor te schrijven hoe de in richting moet zijn. Volgens de staatssecretaris zal, in samen werking met betrokkenen, wor den onderzocht wat de beste or ganisatie is. Als de wettelijke instrumenten er zijn, kan concreet worden aange pakt. Dan wordt in samenwer king met de organisaties uit de sector een uitvoeringsplan opge steld en dient te worden gepland waar het benodigde personeel wordt ingezet. Ook de verdeling van de gelden moet worden be zien. De „tweede lijn" (zieken huizen en andere instellingen) zullen daartoe moeten „inschik ken". Hierbij gaat het bijvoorbeeld om de verdwijning van overtollige zie kenhuisbedden. De maatregelen om op dit gebied tot „sanering" (zoals sluiting van ziekenhuizen) over te gaan, zijn nu op komst. Dat zal meer duidelijkheid scheppen, meende mevrouw Ve der. Ook is het streven gericht op verkleining van de huisartsen praktijken tot een minimum van 2200 tot 2300 patiënten. NIEUWE LUCHTAFWEERRA- KET - Het ministerie van defen sie overweegt de aanschaf van nieuwe luchtafweerraketten van het type Stinger. Dat is een lichte, infrarood gestuurde luchtdoel raket, die dooréén man kan wor den gedragen en vanuit een lan- ceerbuis vanaf de schouder op laagvliegende vliegtuigen kan worden afgevuurd. Cr zou voor ons land pas een probleem optreden wanneer schepen onder Nederlandse vlag gehinderd zouden worden bij het bevaren van de Golf. De regering is dan volgens hem verplicht de Nederlandse handelsvloot met de marine te beschermen. De mogelijkheid echter dat de Ne derlandse scheepvaart gehinderd zou worden, noemt De Boer "vergezocht". Los hiervan staat dat Nederland de tijdelijke verzwakking van de NAVO-strijdkrachten mede zal moeten compenseren, andere landen er wel toe gaan een deel van hun naar de golf te sturen. Brinkhorst (D'66) vindt de stelling- name van de WD "merkwaar dig". Volgens hem moet Neder land zijn eigen belangen afwegen en dat niet van de NAVO laten afhangen. Het is maar zeer de vraag of een militair ingrijpen de olieaanvoer ten goede zal komen, meent hij. "Ik neem dan ook flink afstand van de mening van de VVD", aldus Brinkhorst. Stemerdink (PvdA) is kort en krachtig in zijn afwijzing van het VVD-standpunt: "onaccepta bel". "Wanneer de NAVO om een internationale vloot zou vragen, dan krijgen ze daarbij geen me dewerking van Nederlandse kant. De marine heeft haar taken binnen het NAVO-gebied en geen millimeter daarbuiten", al dus de socialist. ROTTERDAM - Drie boedd histische monniken luisteren aandachtig naar de uiteenzet tingen tijdens het Russell-tribu- naal in Rotterdam. Gisteren kwam de situatie van de india nen in Peru aan de orde. Diego Garcia Sayan, advocaat en ge- tuige-deskundigevoerde hei woord namens een gemeen schap van 10.000 mensen van San Juan de Ondores. Hij sprak de wens uit dat de ju ry van het tribunaal zich zou uitspreken over het teruggeven van gronden,schadeloosstelling voor families van vermoorden en schadebetalingen voor de re pressie van de afgelopen jaren in Peru. Ook vroeg hij berech ting van degenen die schade veroorzaakt hebben en mensen hebben vermoord. Namens een indianen-gemeen schap in het Amerikaanse Ne vada maakte Pearl Dann de schending door de VS van oude verdragsrechten aanhangig. "Ik ben hier gekomen omdat de VS land stelen dat ons volk toe behoort en omdat zij een gigan tisch rakelsysteem (het zoge naamde mx-systezm) op ons grondgebied gaan bouwen dat de vernietiging van moeder aarde zal betekenen", zo zei Pearl Dann. Kernontwapening PARIJS (ANP) - Nederland is er voorstander van elk jaar tien pro cent af te schrijven van de schul den van ontwikkelingslanden aan hun schuldeisers om te voor komen dat die landen stikken in hun verplichtingen. Minister De Koning voor ontwikkelingssa menwerking heeft dat gisteren gezegd in Parijs, waar hij een OESO-ministersconferentie bij woonde over ontwikkelingshulp. Op die conferentie is gesproken over een efficiënte wijze van hulpverlening, "eigenlijk niet de juiste term", aldus de bewinds man. Hij vindt, dat de ontwikke lingslanden het recht, niet de gunst, genieten van bijstand. Aan de OESO-conferentie nemen de meeste Westeuropese landen deel, plus Japan, de Verenigde Staten, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, en de Europese Nodig is een bewustmaking van de bevolking in de rijke landen. Een half procent van het Nederlandse budget voor ontwikkelingssa menwerking is volgens de i ter bestemd voor die bewustma king. Nederland slaat daarmee geen gek figuur. Eén van de Ne derlandse "succesnummers" is het kindertijdschrift "Sam- Sam," bedoeld om kinderen van acht tot veertien jaar bewust te maken van de problemen in de verhouding tussen rijke en arme landen. Minister De Koning is, verontrust over de omvang van de ontwik kelingshulp die de rijke landen - met name in de OESO - opbren gen. Een aantal jaren geleden is afgesproken, dat het aandeel in 1985, 0,7 procent van het bruto nationaal inkomen zou bedragen. Ondanks de inspanning van een aantal landen - West-Duitsland, Frankrijk en Japan - dreigt dat percentage uit te komen op 0,39. Vooral de afnemende bijdrage van Engeland en "de onveran derd sombere" ontwikkelings hulp van de Verenigde Staten zijn daar schuldig aan, aldus mi nister De Koning. DEN HAAG (GPD) - Vrij veel af delingen van de Partij van de Ar beid vinden dat de socialisten moeten streven naar het afstoten van alle kernwapentaken door Nederland. Maar het is onwaar schijnlijk dat een meerderheid er in zal slagen het PvdA-program- ma „Weerwerk" in die richting te veranderen. Dat blijkt uit de vele amendemen ten die door de afdelingen op dat programma zijn ingediend. Deze week maakt het partijbestuur al die wijzigingsvoorstellen be kend. Oppositieleider Den Uyl heeft eer der zijn positie als lijsttrekker van de PvdA afhankelijk ge maakt van het kernwapenstand punt van de PvdA. Wordt dat een radicaal afwijzend standpunt te gen alle kernwapens in ons land, dan zal Den Uyl de PvdA niet Gisteravond zei Den Uyl nogmaals dat hij het niet eens is met een dergelijk afwijzend stana'punt. „Het gaat mij erom dat eventuele eenzijdige stappen een bijdrage leveren aan een tweezijdig ont wapeningsproces" Averechts „Verlies je dat uit het oog, dan roep je averechtse gevolgen op", aldus Den Uyl. Hij noemde daarbij on der andere de dreiging dat de Bondsrepubliek zijn kernwapen standpunt zal verharden. „Dat kan destabiliserend werken, om dat je in de Bondsrepubliek dan reacties oproept die we juist wil len vermijden". Den Uyl ziet daarin een vergroting van het gevaar van toenemende tegenstellingen tussen Oost en West. Blij Het CDA-Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten zei blij te zijn met het standpunt van de Herv DEN BOSCH (GPD) - De agent van de Bossche gemeentepolitie die vorige week donderdag een 29-ja- rige druggebruiker doodschoot, is door de rijksrecherche aange houden. De agent beweerde dat de man hem en zijn collega met een mes had bedreigd, maar on derzoek naar de toedracht van deze zaak heeft volgens de rijks recherche uitgewezen dat andere oorzaken hebben geleid tot ge bruik van een vuurwapen. De politie was door de moeder van het slachtoffer te hulp geroepen omdat de zoon, zwaar verslaafd .aan verdovende middelen, haar niet binnen wilde laten om haar dieren te verzorgen. Door het agressieve gedrag van haar zoon had zij zich al enige maanden ge leden genoodzaakt gezien het huis verlaten. Volgens de lezing die de agent in eerste aanleg gaf, werden hij en zijn collega op een gegeven mo ment door de man met een mes bedreigd. Een van hen werd ge stoken. Daarop zou gericht op de man zijn geschoten. De gemeentepolitie van 's-Herto- genbosch weigert elk commen taar omdat het onderzoek nog niet volledig is afgerond. synode. Dit advies zit volgens hem op de lijn van Pax Christi, de katholieke vredesorganisatie. Hij zei te hopen dat de bisschoppen zich net zo duidelijk zullen uit spreken als de Hervormde Kerk nu gedaan heeft. Wel waarschuwde Scholten, tij dens een bijeenkomst van CDA- jongeren in Tilburg, ervoor be hoedzaam met het zo wijdvertak te verzet tegen de kernwapens om te springen, omdat het anders zal leiden tot een wijdverbreid verzet tegen de NAVO. Scholten liet weten het niet eens te zijn met premier Van Agt, die heeft gezegd dat de kernwapen kwestie niet bij de komende ka binetsformatie geregeld mag worden. Hij wil bij de formatie tot zulke afspraken komen, dat daar in de onderhandelingen binnen de NAVO mee gewerkt kan wor den. CDA-fractieleider Lubbers heeft "als vrome wens" geen enkel be zwaar tegen de uitspraak van de synode van de Nederlands her vormde kerk over eenzijdige af schaffing van kernwapens. "Het is ook heel juist dat dit afstraalt naar de politiek, als de uitspraak maar geen concreet stemadvies van de synode inhoudt. Als dat zo is dan is er sprake van een ver menging van Kerk, maatschappij en politiek bedrijven. De kerk mag de politiek beïnvloeden en men mag spreken over de bewust gekozen opgave van "de kernwa pens Nederland uit". Wij als politici hebben echter na drukkelijk de verantwoordelijk heid op welke wijze dit gebeurt". Lubbers die gisteravond sprak in Drachten voor het CDA-Fnes- land bepleitte een stap voor stap bedwingen van wat hij noemde deze demon. Hij was bang dat een uitspraak van de synode voor velen betekent dat wie dit stand punt niet onderschrijft vóór atoomwapens is. Boot slaat om: sportvisser verdronken VLISSINGEN (ANP) - De 72- jarige sportvisser J. Rentmees ter uit 's-Heerenhoek is gister middag op de Westerschelde nabij Borssele verdronken. De man was met een 51-jarige plaatsgenoot met een bootje aan het vissen op de Wester schelde. Toen het anker vast raakte en hij het probeerde los te trekken, sloeg de boot om en raakten de beide mannen te wa ter. Ze wisten zich allebei aan de boot vast te klampen. Rent meester moest het bootje van uitputting loslaten en verdween onder water. De andere man wist de kant te bereiken. Vergunning bij 600 gulden huur DEN HAAG (GPD)- Pas boven een 'kale' huurprijs van 600 gulden (dus exclusief bijkomende kos ten voor verwarming en dergl In ke) is van 1 januari af voor het betrekken van een huis geen ver gunning nodig. Thans ligt de grens op 570 gulden. Een ver gunningensysteem is van kracht in alle gemeenten waar op grond van de Woonruimtewet 1047 een woningdistributie geldt. Voor koopwoningen wordt de grens waarboven de vestiging vrij is, verlaagd. Ze ligt op dit moment op een 'kale' koopprijs van 260.000 gulden. Van 1 januari af zal als grens 235.000 gulden gelden. Lanceerinrichtingen Frans legeronderdeel bij particulier ROTTERDAM (GPD) - Acht zware legcr- vrachtwagens met installaties die geschikt zijn voor het afvuren van Honest-John-ra- ketten zijn, zo heeft gistermiddag de Rot terdamse politie meegedeeld, vrijdagavond in Bleiswijk en Dordrecht in beslag geno men. De politie werd over deze zaak getipt door de Economische Centrole Dienst. De wagens stonden op particuliere, afgesloten terreinen en zijn het eigendom van de 55-ja- rige Gerrit den O. Den O. kocht die vrachtwagens eind 1979 van een in West-Duitsland gestationeerd Frans legeronderdeel. Hij vertelde de politie, dat het hem toen eigenlijk bevreemdde, dat de Fransen tegen alle regels in de vrachtwa gens compleet met militaire uitrusting en al verkochten. Evenmin ondervond hij enige moeilijkheid bij het passeren van de Ne derlandse grens. Den O. probeerde zijn handel aanvankelijk aan het Nederlandse leger te slijten, maar daar had men geen enkele belangstelling: de vrachtwagens met opbouw vond men te sterk verou derd. \vee dingen wil de Rotterdamse politie thans graag weten: was het geruisloos kunnen passeren van de Nederlandse douane inder tijd gerechtvaardigd en vallen deze wagens onder de vuurwapenwet? Wat dat laatste betreft: in de loop van deze week zullen Ne derlandse legerspecialisten trachten te beoordelen in hoeverre de afvuurinstalla- lies inderdaad gevechtsklaar en dientenge volge verboden bezit zijn voor particulie ren. Pas in dat laatste geval kan over een eventuele strafvervolging van Den O. ge sproken worden. i Icgervrachlwagens met afvuunnstallaties voor de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7