actief in I vrije tijd D'66: voorkeur voor college linkse partijen Hoofdverpleegster vecht ontslag bij AZL aan Meeste winkeliers Noordeinde krijgen geen schadevergoeding AL JAREN SLEPENDE KWESTIE NU VOOR AMBTENARENGERECHT BOEK OVER 80 JAAR VAKBEWEGING IN LEIDEN ECHTPAAR 65JAAR GETROUWD PAGINA 4 ST LEIDEN DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 DEN HAAG/LEIDEN - De 48-jari- ge hoofdverpleegster Tine Oli vier uit Oegstgeest, die in oktober 1974 door het Academisch Zie kenhuis Leiden werd geschorst en sindsdien probeert haar recht te krijgen, deed gisteren opnieuw een poging bij het ambtenaren gerecht in Den Haag. Zij is het niet eens met het besluit van het AZL, dat haar met ingang van 1 juni 1980 eervol ontslag verleen de wegens onbekwaamheid of ongeschiktheid voor het door haar beklede ambt. Na een jarenlange rechtsgang, een groot aantal formele en minder formele gesprekken en vele ge neeskundige onderzoeken eist zij nog steeds volledig eerherstel en terugkeer in haar functie als hoofdverpleegkundige op de af deling Algemene Heelkunde van het AZL. Mej. Olivier meent dat zij het slachtoffer is geworden van al lerlei duistere manipulaties, die tot doel zouden hebben haar kos te wat het kost buiten de hekken van het ziekenhuis te houden. Een voorbeeld hiervan ziet zij in een psychiatrisch-psychologisch onderzoek, dat 11 januari 1977 in opdracht van het AZL werd uit gevoerd. De uitslag was voor haar echter vrij gunstig. Het kwam er op neer dat grote spanningen in de werksfeer haar in het verleden weliswaar parten hebben ge speeld, maar dat ze ten tijde van het onderzoek niet psychiatrisch was gestoord. Organisatorisch falen Inmiddels sleept de kwestie Olivier zich al zeven jaar moeizaam voort. Het begon allemaal in 1973, toen er klachten kwamen over het werk van mej. Olivier op de afdeling kindergeneeskunde, waar ze hoofdverpleegster was. De klachten lagen niet zozeer op het verpleegkundige vlak, maar meer op het organisatorische. De raadsman van het AZL betoogde toendertijd dat zij had gefaald in haar organisatorische en leiding gevende taak. De voorzitter van het ambtenarengerecht mr. J.W. de Wekker benadrukte de andere kant gisteren nog eens door te stellen dat er niet Wordt getwij feld aan de verpleegkundige ca paciteiten van mej. Olivier. De ontstane relatie- en communi catiestoornissen waren toen al zo diep geworteld, dat de toenmali ge directeur van de kinderkliniek prof.dr. G.M.H. Veeneklaas, de knoop doorhakte: Olivier moest maar worden overgeplaatst naar een andere afdeling. Dat gebeur de in januari 1974. Geen kans Ze kwam op de afdeling heelkunde terecht, waar ze na een vertrou wenscrisis in oktober van het zelfde jaar werd geschorst. Oli vier zegt hier nooit een eerlijke kans te hebben gekregen omdat een verpleegkundige al voor haar komst was beloofd, dat als Olivier weg zou zijn, zij zou promoveren. Na het overlijden van haar moe der, waardoor zij enige maanden uit de roulatie was, voelde zij bij terugkomst al dat haar "zoge naamde" kans was bekeken. An deren hadden de touwtjes in handen. En volgens Olivier werd er alleen nog maar op haar gelet om haar op fouten te kunnen be trappen, zodat het AZL 'echt' bewijsmateriaal in handen kreeg. Toen ze dat merkte legde ze on der het mom van VioV -rijn' on- Mejuffrouw Tine Olivier: "Ik ben opzettelijk belemmerd in mijn werk". middellijk haar werk neer. Schorsing volgde. En sinds die schorsing is hoofdver pleegkundige Olivier aanhou dend bezig geweest haar recht te krijgen. Ze vocht een overplaat sing van de afdeling kinderge neeskunde naar de afdeling heel kunde aan bij de ambtenaren rechter en uiteindelijk bij de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht. Ze verloor. Ook het beroep dat ze instelde tegen haar schorsing werd niet ontvankelijk verklaard. Tussen deze rechtszaken door ging ze in juni '77 ook nog in hon gerstaking. Gisteren stond ze dus opnieuw voor het ambtenarengerecht, nu om ten strijde te trekken tegen het door het AZL eervol verleen de ontslag. Commissie Voor deze procedure is er door Binnenlandse Zaken een com missie van Advies samengesteld, waarin vertegenwoordigers van het AZL, de rechtbank en het mi nisterie zitting hebben, om nog eens precies uit te zoeken wat er nu allemaal niet volgens 'het recht' is gegaan. Na gesprekken met artsen en ver pleegkundigen en het doorne men van zeker zeven kilo be schreven papier kwam de com missie tot de conclusie dat het AZL tot de ontslagprocedure van Olivier mocht overgaan. Er is ge kozen voor een eervol onslag, zo dat hoofdverpleegkundigeOli- vier haar rechten op wachtgeld niet verspeelt. De advocaat van de klaagster mr. A.L.C.M. Oomen opperde giste ren dat zijn cliënte het vermoe den heeft dat in de commissie lang niet alles boven tafel was ge komen. En dat niet alle stukken ter inzage in het dossier lagen. De pleiter van het AZL mr. Th. A.M. van der Horst wees dit met ver ontwaardiging van de hand en sprak van kwalijke insinuaties. Om elke vorm van partijdigheid maar uit de weg te gaan liet Van der Horst het commissielid van het AZL, tevens adjunct-direc teur personeelszaken drs. J.J. Overeem onder ede verklaren dat hij geen enkel stuk achterhield of buiten de commissie om had ver spreid. Opzet Verpleegkundige Olivier verklaar de geen enkele waarde te hechten aan gesprekken die de commissie heeft gevoerd met verschillende artsen en verpleegkundigen. "Het zijn mensen waar ik niet of nauwelijks mee heb samenge werkt". Zij is er nog steeds van overtuigd dat zij als hoofdver pleegkundige haar werk met veel verantwoordelijkheidsgevoel heeft gedaan, maar dat zij veel vuldig 'opzettelijk' is belemmerd in haar werkzaamheden. "Met alle risico's vandien voor de pa tiënten", aldus Olivier. Mr. Van der Horst vond het immo reel om het over opzet te hebben. "Denkt u heus dat de leiding van het AZL de patiënten aan zulke risico's blootstelt. Een zieken huis kan geen risico's aanvaar den. Over dit soort uitspraken kun je alleen maar verbaasd zijn" Schriftelijke uitspraak van de voorzitter van het ambtenarenge recht mr. J.W. de Wekker kunnen beide partijen over ruim een week verwachten. Gezonde voeding In clubhuis In de Vroolijcke Ar- ke is dinsdag weer een ont moetingsochtend voor vrou wen. Thema is "gezonde voe ding". Gerard Besseling, een deskundige op het gebied van de alternatieve voedingswij ze, laat de bezoeksters ken nismaken met allerlei pro- dukten van biologisch-dy- namisch gekweekte gewassen. In de Vrolijcke Arkc is geves tigd in de Pieterskerkchoor- steeg; de bijeenkomst duurt van half tien tot half twaalf; voor kinderopvang kan wor den gezorgd. Romeinen Dr. R. Lunsingh Scheurleer houdt vanavond een archeo logische lezing in de serie Ro meinen in de provincie(s). Romeins Egypte is het onder- werp dat hij om acht uur be spreekt in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudhe den aan de Papengracht. Baha'i Waarom Bah ai'i geloofDie vraag probeert M. Mazgani, lector aan de Leidse universi teit woensdagavond te beantwoorden in 't Parle ment. Nieuwe Rijn 52. De bij eenkomst. die georganiseerd is door de Baha'i Studenten kring Leiden, begint om acht Kraken De Liberale Studentenvereni ging afdeling Leiden houdt woensdag een discussie avond over huisvesting en kraken. In het pand Bree- straat 24 kruisen de gemeen teraadsleden MA.F.CJ. Ko ning (PvdA) en N.P. Lange- rak (VVD) de degens met el kaar. Aanvang acht uur. Psychiatrie Jongerenvereniging Augusti- nus houdt woensdag een avond over de rechten van de psychiatrische patient. Spre kers van hel Nederlands Kommitee voor de Rechten van de Mens (dat geïnspieerd wordt door de Scientologie Kerk) geven daar hun mening over en verder worden de vi deoband "de schok van de elektroshock" en de film "Keefman is niet gek"ver- loond. Aanvang half negen. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging De Gul den Voorn hield een wedstrijd met als uitslag: 1 W. Lardee 3600 gram-52 stuks. 2 H. van Alphen jr. 3550-47, 3 F. Smit 3500-48. 4 T. v.d. Meer 3610-16. Hengelsport (2) Zuid-West hield een wedtrijd in de Ringvaart. Uilslag: 1 D. Schouten 9740 gram-25 stuks, 2 G v.d. Laan 7020-20. 3 A. Ruis 5730-26, 4 H. v.d. Laan 5560-14. 5 H. Schouten 3560-17.6 L. Mazurel 3350-13, 7 C. Schouten 3100-15. 8 W. Moenen 2660-10. 9 H. Moenen 2460-13.10 S. Moenen 2420-8 jaar het eerste basketbalpartijtje op het terrein van het voormalige Nederlandse Drukkerij Bedrijf aan de Zijlsingel7Oosterkerkstraat kunnen spelen. Dan zal namelijk hoogstwaarschijnlijk het park en de speelplaats op het nu nog braakliggende stuk grond worden geopend. Het inzaaien gebeurt in het komende plantseizoen. Eigenlijk had het project al een jaar eerder klaar moeten zijn, maar de plannenmakerij werd vertraagd doordat definitief uitsluitsel over de subsidie uitbleef. LEIDEN - Een college dat wordt gesteund door PPR, D'66 en PvdA heeft de voorkeur boven de huidige VVD/PvdA- combinatie. Dat zei Hans Glaubitz, fractievoorzitter van D'66, gisteravond tijdens een discussie over de vorige en komende collegevorming. De discussie op initiatief van D'66 werd gevoerd naar aanleiding van een briefwisseling in deze krant tussen het voormalige PPR-raadslid Laurens Beijen en Hans Glaubitz over de vraag of er voor het huidige college een beter alternatief mogelijk was. Namens de PvdA nam fractievoorzitter Jit Peters aan de discussie deel. Volgens Beijen heeft de WD het CDA inmiddels rechts ingehaald. "Het CDA is niet rechtser dan de WD", aldus Beijen "Integen deel". Hij wees in dit verband op het stemgedrag van de WD bij LEIDEN - Dat viel verschillende ondernemers van het Noordein de vies tegen, die nieuwe ge meenteverordening Steun Be drijven Stadsvernieuwing 1980. Ambtenaar Keyzer legde de door wegopbrekingen geteisterde on dernemers gisteravond in café Noordeinde uit dat zij geld kon den trekken uit de verordening als zij wegens de stadsvernieu wing onder de grens van 29.000 gulden belastbaar inkomen per jaar zouden duiken. "Je moet wel een stumpert zijn als je die 29.000 gulden bruto niet haalt" meende een ondernemer. "Dan houd je er toch mee op en ga je voor een baas werken". Kapper Van de Burg daarentegen vertrok met de mededeling "Ik vind die verordening prachtig. Ik krijg 29.000 gulden". "Geen kunst" kaatste een andere ondernemer fluisterend terug, "natuurlijk is die verordening prachtig als je nog wat zwart kunt regelen zoals kappers en horecamensen". Tot 1 januari zit er drie ton in de subsidiepot voor kleine levens vatbare bedrijven die door de stadsvernieuwing in de knel ko men. Ambtenaar Keyzer liet gis teren geen mogelijkheid onbenut om de Noordeinde-ondernemers uit te dagen die pot leeg te halen. Wie het eerst komt, wie het eers* maalt. Volgend jaar zit er naar verwachting voor een heel jaar ruim een half miljoen gulden in de pot waarbij hetzelfde systeem geldt. Keyzer vermoedde wel dat de on dernemers enigszins teleurge steld zouden zijn over de inko menssteun die de verordening biedt. "U moet begrijpen", hield hij de ondernemers voor, "dat de verordening niet bedoeld is als een volledige schadeloosstelling voor het ongemak dat voortvloeit uit de stadsvernieuwing. De ver ordening probeert wel gericht te steunen en te stimuleren. Zat u de laatste driejaar gemiddeld boven de 29.000 gulden belastbaar in komen en u zakt er door opbre kingen plotseling dik onder dan krijgt u een aanvulling ineens tot die 29.000 gulden. Zat u altijd al op 25.000 bruto en u zakt naar be neden dan krijgt u aanvulling tot die 25.000 Ondernemers die hun lasten niet meer kunnen betalen (dus in de rode cijfers zitten) kunnen aanspraak maken op de volle 29.000 gulden". De Noord einde-ondernemers maakten niet bepaald de indruk dat het hen aanging. Verbouwingen "Schrijf mij maar in" reageerde een ondernemer wel alert toen Key zer uitweidde over de vergoeding uit de pot voor interne verbou wingen. Zijn die verbouwingen "noodzakelijk" voor de omzet- vergroting en worden de ver bouwingen uitgevoerd door een erkende aannemer dan kan de ondernemer dertig procent van de onkosten door de gemeente la ten betalen. Dezelfde subsidie geldt voor noodzakelijke herin richting zoals werkzaamheden aan de cv- of de elektrische lei ding. Voor verplaatsing van het bedrijf, weg van de Noordeinde-buurt en in overeenstemming met de ruimtelijke ordening-plannen van de gemeente, was uiteraard weinig animo. De verplaatsings subsidie bedraagt dertig procent huurgewenning of dertig procent van het verschil in de waarde van het oude en het nieuwe pand. Bo vendien betaalt de gemeente dan honderd procent van de verhuis kosten. "Stel ik wil naar Mallorca", stelde een ondernemer voor.... "Vraag dan aan Van Delft wat het kost", suggereerde een ander. "De beëindigingssubsidie bedraagt twintig procent over de gemid delde winst van de laatste drie jaar, met een 10.000 en een 25.000 gulden" ging Keyzer on verstoorbaar door. "Hoelang kan je daarvoor naar Mallorca dan?", klonk het weer uit de zaal. Keyzer raadde de ondernemers bo ven de 58 aan snel gebruik te ma ken van een leemte in de wet: "Bent u tussen de 58 en de 65 jaar dan kunt u een verlengde beëin digingsuitkering ten bedrage van 75 procent van uw winst van twee jaar geleden. Daarnaast krijgt u nu nog dat bedrag tussen de 10.000 en de 25.000 gulden. Bin nenkort worden deze twee zaken losgekoppeld; dus haast u". Voor ondernemers beneden de 58 die met hun bedrijf willen stop pen geldt een twee-jarige uitke ringsregeling die ook in de toe komst niet wordt losgekoppeld van de beëindigingssubsidie. "Deze premies zijn een uitkomst voor bedrijven die normaal ge sproken niet kunnen ophouden gezien hun verplichtingen" ver telde Keyzer. Ook voor beëindi ging van hun zaak leken de Noordeinde-ondernemers niet staan te dringen. "U moet beseffen dat de gemeente ook niet met een baatbelasting werkt als de stadsvernieuwing eenmaal is afgelopen en het de zaken steeds beter voor de wind gaat", hield Keyzer een onder nemer voor die klaagde over de schade door de stadsvernieu wing. "De subsidie wegens in komensdaling geldt alleen als men direct voor uw deur bezig is met riolering, walkanten en der gelijke. Anders zou u ook over inkomensdaling kunnen begin nen ten gevolge van de sluiting van de Zeevaartschool of de Morspoortkazerne" RENE VAN DER VELDEN moties die kritiek op het kabinet inhouden. "Dit college voert zeer vertraagd uit wat de raad wil. De hervormingsvoorstellen, zoals de erfpacht, blijven uit. In '78 was de WD meer aanvaardbaar dan het CDA, maar dat verschil kun je nu niet meer maken", aldus Beijen. Beijen zei erg ontevreden over het huidige college te zijn. Hij sprak van 'ontpolitisering'. "De indruk wordt gewekt dat het niet zoveel uitmaakt of er een PvdA- of een WD-wethouder zit. Je vraagt je af hoe het kan dat de WD een beleid voortzet, dat ze in de vori ge periode bestreed", zo voegde hij eraan toe. Peters, die het nog te vroeg vond om zich over de komende colle gevorming uit te spreken, daagde Beijen uit om aan te tonen dat de WD een rechts beleid voert. Hij herinnerde verder aan het ver deelde stemgedrag van de linkse partijen bij het begrotingsdebat van vorige week. Over het CDA zei Peters, dat deze partij het verst af staat van het huidige col- legebeleid. Peters meende dat het met de "WD goed samenwerken is, maar wees er tevens op dat ook de mentali teit van belang is. "Er gaat veel buiten het programma om, daar om is ook de persoon van de wet houder belangrijk", aldus Peters. "De bouwplannen van Tesselaar voor één en tweepersoonshuis houdens zijn daar een goed voor beeld van. Dat is voor mij een testcase". Glaubitz zei de houding van het CDA constructiever te vinden dan in de vorige periode. "Het is niet goed als het CDA tot in alle eeuwigheid in de oppositie blijft, maar het CDA zal daar zelf aan moeten werken", aldus Glaubitz. Hij zag veel verwantschap tussen PPR, D'66 en PvdA. "De CPN stemt vaak conservatief', aldus Glaubitz. Glaubitz bestreed dat D'66 de 'zon debok' was bij de vorming van dit college. Het zou volgens hem steeds duidelijk geweest zijn dat - bij het mislukken van een colle gevorming op bredere basis - D'66 voor een linkse coalitie zou kiezen. Peters zei dat D'66 de sleutel had bij de vorming van dit college en dat niet gebleken was dat met D'66 een links college te vormen was. "Glaubitz had duidelijk de koers uitgezet om de steun van het col lege uit te breiden", aldus Peters. Hij kwam tot de conclusie dat de PvdA niet anders kon, ook omdat de steun van de PSP twijfelachtig was. "Net als nu in de landelijke politiek", aldus Peters. Volgens Beijen had D'66 de onder handelingen wel beter kunnen spelen. "D'66 heeft steeds gezegd dat de collegevorming ook op de wethoudersverdeling kon afket sen. Glaubitz had die verdeling natuurlijk kunnen zien aanko men", aldus Beiien. LEIDEN - De Leidse afdeling van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen bestaat tachtig jaar. Afdelingssecretaris Dick Wortel en de journalist Mark Kranenburg hebben naar aanleiding hiervan een boek geschrevén onder' de titel Tachtig jaar vakbeweging in Leiden, de ge schiedenis van de Leidsche bestuurdersbond en de Leidse afdeling van het NW'. Het boek, waarvan het eerste exemplaar morgen tijdens een receptie van het NW wordt overhandigd, legt het accent op de vooroorlogse periode. Het boek geeft een beeld van de vooroorlogse demonstraties en van de viering van de eerste mei. Ook het ontstaan van verwante organisaties, zoals de coöperatie Vooruit, de socialistische muziekvereniging, de jeugdorganisaties en de arbeidersbibliotheek, worden in het boek be schreven. LEIDEN - Het echtpaar Arnoldus-Poeljoe is 65 jaar getrouwd. De laatste jaren daarvan heeft het in het bejaarden centrum Haagwijk doorgebracht, maar het echtpaar woonde de langste tijd van zijn huwelijk in de Pioenstraat. Het heeft drie kinderen, vijftien kleinkinderen en vijftien achterkleinkinderen. De heer Arnoldusis in voetbalkringen geen onbekende. Jarenlang was hij met het fluitje in de mond op de groene weiden te zien, maar ook daarbuiten vertegenwoordigde hij het arbitrale gezag: hij is erevoorzitter van de Leidse scheidsrechtersvereniging. Verder stond hij aan de wieg van de voetbalvereniging LFC. Zijn dagelijkse kost verdiende hij bij de HCG. Daaraan droeg ook mevrouw Arnoldus-Poeljoe het nodige bij: zij was jarenlang strijkster in dienst van wasserij Dieben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4