Knokploeg jaagt krakers huis uit Verdediging: vrijspraak wegens ambtenarenfouten zoveel meer Pand aan Franchimontlaan na ingrijpen officier weer bewoond Leidse stadsrubriek Dinsdag 25 november mo Penning Englandspiel £voor Leidse universiteit LEIDEN - De Leidse universiteit krijgt morgen een gedenkpen ning ter nagedachtenis van de vele slachtoffers werkzaam bij de Leidse universiteit die in de Tweede Wereldoorlog tijdens het zogenaamde Englandspiel het .leven hebben verloren. De penning wordt in het Groot Au- j ditorium in het Academiege- j bouw aan het Rapenburg tevens J uitgereikt aan het Koninklijk In- stituut voor Marine en aan het Wapen der Marechaussee. De drie instellingen ontvangen de penning van sterling-zilver van 1 de Stichting Gedenkteken Slachtoffers Englandspiel. Het Englandspiel is een spionage-af- ,en faire uit de Tweede Wereldoor- log, waarbij vermoedelijk door j verrkad of grote nalatigheid veel slachtoffers zijn gevallen. j^Het bestuur van de stichting wil dat rd] de uitreiking van de penning "de onzelfzuchtige inzet van de om gekomen leden van het England- I spiel een stimulans mag zij n voor ~~1 de huidige jeugd en haar leiders 3 in het algemeen en dat het reli kwie een centrale plaats zal mo- gen innemen in de betrokken in stituten". LEIDEN 00 L 2egt Ringen - hangers oorknoppen enz. ook groeibriljant. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 Leiden Pleuntje (72) in het gekraakte pand aan de Franchimontlaan: "Geboefte is het Kraakster Pleuntje is het huis uitgejaagdEigenaar De Feyter (links) probeert de gezichten i sympathisanten op de gevoelige plaat vast te leggen. i krakers en hun -Brommer rijdt tegen auto op ïrkt A ooj LEIDEN - Een 16-jarige Noordwij- ker moest gistermiddag na een botsing met een auto op de He- rensingel met een fractuur aan do z'n linkerenkel naar ht AZL wor den vervoerd. "j^'Het ongeluk ontstond doordat de brommer te laat doorhad dat de auto rechtsaf sloeg. i;ier(28) valt ogl nsivan drie hoog jur, LEIDEN - Een 28-jarige Ier, die aan rin| het Witte Singel/Doelencomplex gel werkt, moest gistermiddag na I een val van drie hoog met letsel ^1 aan z'n hoofd, linkerarm en rech- ur terheup naar het AZL worden klo, vervoerd. ojj Automobilist ï„r ramt gevel stadsbouwhuis LEIDEN - Een tot nu toe onbeken de automobilist heeft gister- avond omstreeks zeven uur met ij z'n wagen een flink deel van de n gevel van het stadsbouwhuis aan de Langegracht vernield. Ko- 1 mend van het parkeerterrein reed hij met hoge snelheid tegen de 1 pui van het gebouw: driedubbele t ruiten sneuvelden en een radiator r in het gebouw moest er ook aan geloven. Na het 'incident' reed de automobilist weer door. Vernieling van parkeermeters LEIDEN - Voor de zesde keer dit jaar zijn vier dubbele parkeerme ters aan de Apothekersdijk ver nield. Ditmaal werd voor 200 gul den meegenomen. (ADVERTENTIE) LEIDEN - Een knokploeg heeft gistermiddag vier krakers uit hun woning aan de Franchimontlaan in de Leidse Professorenwijk gejaagd. De officier van justitie heeft na gesprekken van de politie met de eigenaar, zijn makelaar en de krakers het huis weer opengesteld voor de krakers in afwachting van de beslis sing van de rechter. De eigenaar spant namelijk een kort geding aan tegen de krakers waarin hij wil aantonen dat hij het pand verkocht heeft. De krakers willen bij de poli tie aangifte doen van huisvredebreuk en bedreiging door de knokploeg. De krakers hadden zaterdag hun intrek genomen in het pand aan de Franchimontlaan 18. Het huis staat bijna twintig maanden leeg. Eigenaar J. de Feyter kon in al die tijd geen koper vinden voor het huis waarvoor hij aanvankelijk een bedrag van 289.000 gulden vroeg. De 72-jarige Pleuntje is een van de krakers. Sinds haar boerderij in Noordwijkerhout is afgebrand tijdens haar verblijf in het zie kenhuis zwerft zij van hot naar her. Ondanks alle aandrang om in een bejaardentehuis te gaan wo nen wil zij daar niets van weten. Zij is bang dat zij dan de tiental len zwerfkatten kwijtraakt die zij steeds weer om zich heen verza melt. De laatste tijd verbleef zij overdag in een kraakpand in Voorschoten. Omdat de energie bij dit pand niet is aangesloten sliep zij 's avonds in een studen tenhuis in Leiden. "Geboefte" was de eerste reactie van Pleuntje toen zij en haar me dekrakers gistermiddag door de knokploeg het huis aan de Fran chimontlaan werden uitgezet. "Nu sta ik weer op straat" Vuile werk Om kwart voor vier stonden eige naar J. de Feyter, zijn makelaar Beukering en een kandidaat-ko per voor de voordeur van het ge kraakte pand. De nieuwe bewo ners wensten hen niet toe te la ten: "Dit pand is al heel lang niet in gebruik. Wij zitten er langer dan 24 uur in. Wij zijn dus de be woners en we bepalen zelf wie in het pand mag komen". Na overleg met de eigenaar vond makelaar Beukering dat er actie moest worden ondernomen om toch binnen te komen. Een vijftal breedgeschouderde stond klaar om de actie uit te voe ren. Een van hen, K. W. knapte het vuile werk op terwijl de ande ren voornamelijk toekeken. W. is bekend van het rondzwaaien met een kettingzaag op 30 april om krakers van een pand aan de Prinsessekade het huis uit te zet ten. Hij vroeg de makelaar om het sein tot de aanval: "Zal ik ze eruit slaan?". En een moment later riep hij tegen de krakers: 'Bin nen twee minuten eruit of ik sla je eruit". W. gaf de krakers geen kans om over dit "voorstel" na te denken. Meteen sloeg hij steen door de ruit der het uiten van de schamele huisraad krakers op straat. In nog geen minuut stonden de krakers bui ten waar eigenaar De Feyter een fotorolletje verschoot aan de ge zichten van krakers en hun sym pathisanten. Makelaar Beuke ring plaatste snel het opschrift "verkocht" op het bord "te koop" in de voortuin. Toen de politie tien minuten later arriveerde en gesprekken begon met de krakers, de eigenaar en de makelaar, maakte de knokploeg zich "uit de voeten" in een grote grijze auto. De makelaar haalde zich helemaal de woede op de hals van de krakers toen hij de bejaarde Pleuntje hardhandig buiten het bemiddelingsgesprek van de politie probeerde te hou den. Een agent maande de ma kelaar tot kalmte. Een van de krakers bracht Pleuntje even la ter weg van "haar" kraakpand. Droevig Makelaar Beukering vertelde ons dat de hele zaak "een heel droevig geval" is. "Meneer De Feyter is ook maar een ambtenaar. Hij is geen speculant. Eindelijk is hij zijn huis kwijt en dan gebeurt er dit. Afgelopen vrijdag is de koop rond gemaakt voor 175.000 gul den. De koper heeft zijn oude huis ook al verkocht. In het koopcontract is bepaald dat De Feyter een boete van tien procent van de koopsom moet betalen als de koper half december nog niet in het huis aan de Franchimont laan kan trekken". Makelaar Beukering heeft de con tracten volgens hoofdinspecteur La Rivière zwart-op-wit op het politiebureau laten zien. Sinds eigenaar De Feyter in Zeeuws-Vlaanderen ging wer ken en wonen staat zijn huis leeg. Volgens een woordvoerster van Bureau Huisvesting heeft De Feyter mede onder druk van Huisvesting zijn vraagprijs laten zakken van 289.000 gulden in het begin naar 198.000 half november en inmiddels dus tot 175.000 gul den. De eigenaar liep overigens inmiddels de kans dat zijn pand gevorderd zou worden. dreigementen Getuigenverhoor in fraudezaak afgerond DEN HAAG/LEIDEN - Ook tij dens de zevende en laatste dag van het getuigenverhoor in de Lemy-affaire heeft mr. Van Za lingen, advocaat van hoofdver dachte Hans van L., de werkwijze van het opsporingsteam ter dis cussie gesteld. Evenals officier van justitie mr. Den Os dat vorige week deed, toen hij aankondigde gevange nisstraffen van enkele jaren te zullen eisen, liep mr. Van Zalin gen gisteren op de zaken vooruit. Hij kondigde aan zijn pleidooi voor vrijspraak te zullen baseren op de ernstige fouten die de op- door René van der Velden Jaap Visser Gevloerd Om het Rijk voor eens en voor altijd te overtuigen hoe be roerd de toestand van de ver krotte Boerhaavezalen is heeft de Leidse PvdA een nieuw idee gelanceerd. Nodig de vaste kamercommissie van CRM eens ui t zodat de he ren en dames met eigen ogen kunnen zien dat de hele boel op instorten staat. Een verstandig voorstel. Alleen is het te hopen dat het Haagse gezelschap niet hetzelfde lot is beschoren als de vermaarde kunsthistoricus professor Lunsingh Scheurleer die vele jaren geleden de toestand van het voormalige medische complex onderzocht. Het bezoek heugde hem nog lang. Tijdens de inspectie zakte de hooggeleerde man door de vloer. Een been in het gips was het minder fraaie gevolg. Ongewassen Het volgende slachtoffer van paaltjes op de fietsroute sta- tion-Merenwijk heeft zich aangediend. Ton van den Besselaar uit de Lemste- raakwerf botste onlangs fron taal op een "verloren" onge wassen betonpaal rechts van het fietspad, 's Avonds om half zeven fietste hij op twin tig meter afstand van de krui sing van het fietspad met de Gooimeerlaan. Twee meter later lag hij op de grond. Zijn schouder was slechts licht gekneusdde fiets een ravage. Van den Besselaar is zich we zenloos geschrokken. "De openbare verlichting ter plekke is volstrekt onvol doende. Ik zag het paaltje pas twee meter ervoor". De oude politiepost op de Havenbrug gebruik door pottenbakster Marjan Monteba. Zoals wij vorige week al schre ven is G. Dekkers uit de Ak- kerhoornbloem tegen precies dezelfde paal gebotst. Hij is door het ongeluk zes weken uitgeschakeld. Van den Besselaar eist schade vergoeding van de gemeente: "Het repareren van de fiets zou driehonderd gulden kos ten. Dan kun je net zo goed een nieuwe kopen". Van den Besselaar heeft de daad bij het woord gevoegd. De bewuste ongewassen be tonpaal is inmiddels verwij derd. Een betonpaal precies ertegenover links van het fietspad is ervoor in de plaats gekomen (of is het dezelfde paal?). Voor buurtbewoners van de Akkerhoornbloem en voor Van den Besselaar is het nut van de poorten van palen op de fietsroute ver te zoeken. "Pure paaltjesmanieEn een paal links komt even hard aan als een paal rechts. Koffie Attent als altijd is het wijkcomi- té Plan Noord "gesprongen" op de fietstocht van burge meester Goekoop, donder dagochtend samen met ons kris kras door Leiden. Plan Noord was op 1 november tij dens de fietstocht van de bij na voltallige gemeenteraad ook bijna het enige comité dat de raadsleden wat denkwerk meegaf voor in het stadhuis. Goekoop verzuimde toen schromelijk. Hij hoopt het donderdag goed te maken. Plan Noord staat opnieuw klaar met de koffie en "wen sen en vragen"; ditmaal niet in wijkcentrum 't Spoortje ("teveel cursussen") maar in het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat. "Daar is het toch koffie-ochtend". Brouwerij De oude politiepost aan het Ha venplein is vorige week weer echt in gebruik genomen. Pottenbakster Maijan Mon teba geeft er drie avonden in de week cursussen potten bakken. Als je een kennis van Marjan bent en thuis te wei nig ruimte hebt om te boetse ren of te pottenbakken dan kun je overdag in het pandje terecht. De laatste jaren was de politie post niet veel meer dan een opslagruimte; een documen tatiecentrum voor liefheb bers van trams en treinen. Het pandje is echter niet vocht- vrij; geen best klimaat voor boeken. De liefhebbers gin gen er van ellende per 1 okto ber definitief uit. Een goede gelegenheid om weer wat leven in de brouwe rij te brengen. Want dat leven en die brouwerij zitten er al lang niet ipeer in. In de jaren zestig deed het pandje nog dienst als politie post om in de weekeinden en op 3 oktober dronkaards te herbergen. Tegenwoordig zit ten die er hoogstens vóór. De KWJ heeft nog enkele jaren in de oude politiepost ge huisd voordat deze beweging van werkende jongeren naar het Noordeinde trok waar ze ook al weer weg is. En dan het documentatiecentrum.. Het gemeentepandje heeft de verfkwast ondanks de uitge sproken plek aan de Haven in de loop der jaren nauwelijks gezien. De toestand van het pand is allerbelabberdst. Voor een deel zijn de ruiten kapot gesprongen omdat de stalen raamconstructies doorgeroest zjjn Marjan en haar kennissen heb ben het pandje in elk geval van binnen reeds uitgebreid opgeknapt. In het voorjaar kan de gemeente de buiten kant aanpakken als de ge meenteraad ennee akkoord gaat. sporingsambtenaren Stichting Sociaal Fonds Bouw nijverheid (SFB) tijdens het ge rechtelijk vooronderzoek hebben gemaakt. Deze fouten kwamen aan het begin van de marathonzitting op pijn lijke wijze aan het licht. Tijdens een waar spervuur van vragen van de kant van de verdediging moesten de SFB-ambtenaren uiteindelijk toegeven dat er fou ten waren gemaakt bij het horen van getuigen. Een groot aantal ambtsedig opge maakte processen verbaal bleken op verschillende punten af te wijken van de oorspronkelijke verklaringen die de getuigen hadden afgelegd Allemaal ver schillen ten nadele van de Lemy, het vermeende zwaartepunt in deze gigantische bouwfraude- zaak. Mr. van Zalingen hoopt nu aan te tonen dat de rechter-commissa- ris en de advocaten van de hoofd verdachten (Hans van L. en Frits R.) door de inhoud van de SFB- rapporten zijn misleid. "Iedereen is door het SFB op het verkeerde been gezet", zo betoogde Van Zalingen gisterochtend. "Hier door vertrouwen wij ook de vraagstelling bij rechter-com- missaris mr. Overbeck niet. Hij heeft de getuigen immers ge hoord aan de hand van de SFB- rapporten". De raadsman vervolgde: "De ge breken die aan het licht zijn go- komen, zijn zo ernstig dat wij de wijze van benadering van het hele opsporingsteam ter discus sie stellen. Het team was er van te voren al van overtuigd dat de Lemy zich schuldig had gemaakt aan valsheid in geschrifte De verdediging kreeg gisteren een zware tegenslag U verwerden toen rechtbankpresident mr. Kootte meedeelde het alsnog op roepen van de getuige Wolfgang S. nutteloos te vinden. Kroonge tuige Wolfgang svolgens de verdediging de grote man waar alles om draait, is opgenomen in een Rotterdams ziekenhuis. S is hartpatiënt. Wel las mr. Kootte nog een verkla ring voor die Wolfgang S. had af gelegd bij de rechter-commissa- ris. Daarin verklaarde de Rotter dammer dat hij rnaar een "mee- lopertje" was in loondienst van de derde verdachte, de 34-jarige taxichauffeur Wally van den B. "Ik liep alleen maar mee voor de gezelligheid", las mr. Kootte voor uit de verklaring van "Wolf. Een verklaring die op de lachspieren van de verdachten werkte Voor al op die van Wally van den B ,die tot nu toe niets anders heeft ge daan dan het tegendeel b< n. Met een brede grijns op hun gezich ten verlieten de drie verdachten gisteren de rechtzaal. Een grijns die vanochtend geheel was ver dwenen toen officier van justitie mr. Den Os aan zijn requisitoir begon.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3