Financieel tekort p voor bouw goedkope huizen in Haaswijk Situatie rond zwembad niet erg rooskleurig Kunstprijs in Wassenaar 0=eidse agenda PvdA: veel goedkope huizen in Haaswijk CDA: aandacht voor wonen gehandicapten PPR en D'66 hekelen besluitvorming gemeente Emancipatie-commissie VVD: niet gelijk belasting verhogen DINSDAG 25 NOVEMBER 198 Kruispunt onveilip door vele overtredingen OEGSTGEEST- Het vermijden van ongelukken op het kruispunt RhijnzichlweglApolloplein in Oegstgeest heeft de gemeente Oegstgeest zelf nauwelijks in de hand. Na twee verkeersongeluk ken afgelopen week werd de on veiligheid ter plekke weer actueel en gingen stemmen op van om wonenden om maatregelen. Burgemeester Scheenstra liet gis teravond welen dat de gemeente vrijwel machteloos staat. De on gelukken gebeurden door ver keersovertredingen en waren volgens hem dan ook onvermij delijk. Zo ontstond een van de on gelukken doordat een bestuurder door rood licht reed en daarbij een fietser die groen licht had aanreed. Met wat getallen gaf Scheenstra aan hoeveel verkeersovertredin gen op dit kruispunt worden ge maakt.Gelijk nci de ongelukken is door de politie op het kruispunt verscherpte controle ingesteld. Daaruit is gebleken dat massaal de verkeersregels worden over treden. Twee dagen na het laatste ongeluk werden in één uur twaalf wagens gefotografeerd die een snelheid hadden van 60 tot 75 ki lometer per uur, terwijl maxi maal 50 is toegestaan. Vorige OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest gaat bij het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening toestemming vragen om de grondprijs voor de sociale sectorbouw (goedkope woningen) in Haaswijk te mogen verhogen. week zaterdag werden in één uur tijd 31 auto's gefotografeerd die 65 tot SO kilometer per uur reden. Afgelopen maandag, op de dag dat de kinderen toeeV naar school gingen reden in een heel kort tijdsbestek vier auto's door rood licht. Veertig van de tweehonderd bromfietsers die tijdens de con trole passeerden reden eveneens door rood licht. Dinsdag werd opnieuw gecontroleerd en toen bleken binnen één uur tijds vijf automobilisten het rode ver keerslicht te negeren. Vijfentwin tig bromfietsers maakten dezelf de overtreding. Het aantal voet gangers dat gewoon overstak terwijl het "mannetje" op rood stond was in datzelfde uur vol gens de politie "ontelbaar Weigert het ministerie dit dan moet Oegstgeest zelf 1 miljoen gulden op tafel zien te brengen om de kosten van deze woningbouw te kunnen dekken. Het verhogen van de grondprijs (met zo'n 3000 gulden) is nodig geworden omdat de verkoop van stukken grond in het plan, die voor de vrije sectorbouw (dure woningen) zijn bestemd, niet naar wens verloopt. Tot nu toe was het de bedoeling dat de kos ten van de sociale woningbouw zouden worden gedekt met de opbrengst van de stukken grond voor de vrije sector. Door de slechte economische situatie is deze verkoop van grond voor du re huizen echter onder de ver wachtingen gebleven, waardoor de financiële toestand voor de so ciale woningbouw in het gedrang is gekomen. In eerste instantie heeft het Bouw fonds Nederlandse Gemeente nog de verschilkosten op zich ge nomen, maar nu is de gemeente genoodzaakt om naar het minis terie toe te stappen en een hogere grondprijs,te bedingen. Geeft de minister geen toestemming dan moet de gemeente, zoals reeds gezegd zelf 1 miljoen gulden op brengen voor de dekking van de sociale woningbouw in het hele plan. In het ergste geval (wanneer de gemeente het geld niet op tafel OEGSTGEEST - "Er dient zoveel mogelijk woningwet- en premiebouw in Haaswijk te worden gerealiseerd, omdat daaraan behoefte is", aldus de PvdA in Oegstgeest, gisteravond tijdens de algemene beschouwin gen. De verdere ontwikkeling van Haaswijk in deze "slechte tijden" baart evenals de andere partijen, ook de PvdA zorgen. Daarbij ligt de nadruk volgens de PvdA op niet te dure huurwoningen en eventueel ook op kleinere voor één- en tweepersoonshuishoudens. De PvdA dringt aan op realisatie van deze kleine woningen in het derde deel van het plan". De PvdA vindt dat onderwijs aan volwassenen een hoge prioriteit heeft. De socialisten vinden dat moet worden getracht de gemeentelijke belas tingdruk in de komende jaren niet meer te verzwaren. "Toch kan het zin hebben de belastingdruk voor allen iets te verhogen om bepaalde voor zieningen voor sommigen betaalbaar te houden. Het zal in de komende jaren steeds gaan om een moeizaam afwegen welke maatregel (tariefs verhoging van bepaalde voorzieningen of belastingverhoging) die groe pen die financieel de minste armslag hebben, het minste treft." Verder moeten de bestaande sportvoorzieningen in de komende jaren betaalbaar blijven voor de gebruikers. "Dit zal wellicht gevolgen hebben die nog moeten worden gerealiseerd". OEGSTGEEST - In het algemeen moet nu in Oegstgeest zoveel mogelijk worden gebouwd in de sociale sector (goedkope woningen). Dit stelde het CDA gisteravond tijdens de algemene beschouwingen op de begro ting voor 1981 in deze gemeente. Volgens de christen-democraten moet in de nieuwbouwwijk Haaswijk worden geprobeerd om het percentage premiekoopwoningen te verhogen, nu de vrije-markt sector zo slecht is. De CDA-raadsleden vinden dat ook bijzondere aandacht moet worden besteed aan de huisvesting van gehandicapten. Het CDA is van mening dat bij het zoeken naar geld om de te verwachten tekorten op te vangen allerleerst moet worden gezocht naar bezuinigingen, in plaats van gelijk naar belastingverhogingen te grijpen. Wanneer echter uiteindelijk na een goede doorlichting van de financiële mogelijkheden van de gemeente blijkt dat verhoging van belasting on ontbeerlijk is, dan wil het CDA zich daartegen niet verzetten. De partij geeft nog aan hafar zorgen te hebben over de verstandhouding tussen burgemeester en wethouders en de raad. "Deze is in het recente verleden niet altijd optimaal geweest." OEGSTGEEST - De situatie rond het openlucht-zwembad in Oegstgeest is niet al te rooskleu rig. Daar was gisteravond tijdens begrotingsvergadering in de Oegstgeester raad iedereen het wel over eens. Met het slechte weer de afgelopen zomers is het bezoek ver onder de maat geble ven en daarnaast wordt veel energie verspild door de ver warming van het water. Wethouder Thorn wees echter op het belang van het buitenbad dat bij goed weer aan duizenden mensen per dag plezier biedt. Hij zei allereerst te hopen op een be tere zomer en verder gaat de ge meente de verkoop van zwem abonnementen stimuleren. Over het totale energiebeleid beloofde de wethouder binnenkort een verslag. Hij kondigde ook nog aan dat het vervolg op de sportnota in de ja- nuari-vergadering van de raads commissie voor openbare wer ken kan worden behandeld. Ook komt er volgens hem snel een overzicht over het groen in de gemeente. Het door de PvdA ge vraagd overleg om zo snel moge lijk een oplossing te vinden voor de voetbalclub ASC, die verlegen zit om goede velden en nog een tijd moet wachten op realisatie daarvan in Haaswijk, is inmid dels al begonnen. "Wij blijven proberen een voorlopige oplos sing te vinden", aldus Thorn. In de lente van 1981 komt het ver keersplan voor de gemeente Oegstgeest op tafel. Daarin zal onder andere de verkeerssituatie bij de Kennedylaan/Dorpsstraat zijn opgenomen. Dit deelde bur gemeester Scheenstra gister avond mee. Verder zei hij dat de groene golf van Leiden via Oegstgeest naar Katwijk wel functioneert, maar nog niet voor iedereen optimaal. Spanningen Scheenstra ging nog in op de op merkingen van de partijen over de vaak niet optimale verstand houding tussen college en raad. Er werd gesproken over "span ningen" en "fricties" in dit ver band, iets dat volgens Scheenstra een heel normale zaak is in een werksituatie. "Als het werken aan iets te lang duurt, dan ontstaat er een span ning. Wij zijn echter voortdurend bezig om goed afgewogen voor stellen op tafel te leggen. Dat heeft tijd gekost en dat heeft niet altijd aan ons gelegen. Wij zijn el- kaars bondgenoten en' niet uw vazallen", aldus Scheenstra. Wethouder mevrouw Blom liet de raad weten, dat de gemeente druk bezig is met het bekijken van het huisvestingsbeleid voor bejaarden. Verder deed zij de toe zegging dat de woonruimtever ordeningen en het woning-ver- delingsbeleid op een rijtje zullen worden gezet. Ook gaf zij aan dat er al overleg plaatsvindt over de samenwerking van Montessori- onderwijs met openbaar onder wijs. "Maar het moet wel duide lijk zijn dat dit niet een kwestie is die van vandaag op morgen kan worden bereikt", zo zei de wet houder. Wethouder Van Belle verdedigde gisteravond de voorgestelde ver hoging van de onroerend-goed belasting met zes procent (een procent hoger dan de rijksnorm - red.). Hij wees erop dat het colle ge altijd heeft gestreefd naar een evenwichtigheid in de heffingen. Volgens hem zijn de afgelopen ja ren de reinigingsrechten in ver houding met de onroerend-goed belasting extreem hoog geweest. Hij had er verder geen bezwaar tegen in de raadscommissie voor financiën nog eens de meerjaren ramingen door te lichten, om te zien waar nog meer kan worden bezuinigd. WASSENAAR - De bevolking van Wassenaar zal direct worden be trokken bij kunstopdrachten van de gemeente. Vooral via de scholen zal de belangstelling voor beeldende kunst worden aangewakkerd. Ook zal Wasse naar een jaarlijkse kunstprijs in stellen. Dat alles is te lezen in de beleidsnotitie Beeldende Kunst zaken van de gemeente Wasse naar. Gisteravond boog de raads- onderwijs, cultuur en recreatie zich over de notitie. De commissie was eensgezind in haar mening dat het terrein van de beeldende kunsten te lang braak lag. Zo spoedig mogelijk zal cr voor onderdak worden ge zorgd voor een artotheek (een soort kunstbibliotheek), zodat uitleen van kunst aan het publiek mogelijk wordt. De CDA-er Speelman en het WASSENAAR - Er kcmt een commissie voor emancipatiebeleid in Was senaar. De aanzet tot deze adviescommissie voor het college van B en W werd gisteravond gegeven in de commissie onderwijs, cultuur en recrea tie. De leden van de commissie waren niet zo gelukkig met de punten die door het ontwerp voor de emancipatiecommissie als belangrijk waren geschetst. Deeltijdarbeid stond volgens de leden veel te laag op het prioriteitenlijstje. Nieuwenhoven (D'66) noemde de plannen voor de emancipatiecommissie nogal tweeslachtig. "Aan de ene kant geven de plannen een koers aan naar doorbreking van traditionele rolpatronen van man en vrouw, maar •aan de andere kant wil de emancipatiecommissie ook werken aan ver rijking van de huishoudelijke functie," aldus Nieuwenhoven. raadslid Greep (PvdA) zouden willen dat de notitie de sociale positie van de kunstenaar beter belicht. Volgens hen is de notitie veel te veel gericht op consumen ten. Greep zag ook de noodzaak van een apart boekwerkje over muziek die nu buiten beschou wing is gelaten. Van der Veen (VVD) noemde het hoogst merkwaardig dat kunste- naars als enige bevolkingsgroep uit onze samenleving een tegen prestatie moeten leveren om voor een sociale uitkering in aanmer king te komen. Wethouder Dijkstal zei dat het Wassenaarse colege denkt aan een jaarlijkse kunstprijs, aan te vullen met een kleine publiek sprijs. Hij zei dat er een inventari satie gereed is van de kunstwer ken die de gemeente in de afgelo pen jaren heeft aangeschaft. Hij voelde er wel voor om de kunst opdrachten voor de wijken Ter Weer en Spinbaan te gebruiken als test voor de toekomstige gro tere bemoeienis van sie OCR met het verstrekke kunstopdrachten. OEGSTGEST- De raadsfractie van D'66 in Oegstgeest wil dat de uitkeringen die raadsleden krijgen voor het bijwonen van vergaderingen van het algemeen bestuur van gemeenschappelijke regelingen in de gemeentekas terecht komen. De partij vindt dat het zitting hebben in het algemeen bestuur deel uit maakt van het totale raadswerk, dat op zich al wordt betaald. Deze raadsvergoeding vindt D'66 wel op zijn plaats en ook voldoende. Zij dienden dan ook gisteravond tij dens de algemene beschouwingen een motie in waarin werd aangedrongen op het rechtstreeks overmaken van de vergoeding voor vergaderingen van de gemeenschappelijke regelingen aan de ge meente. Verder vindt D'66 dat de gemeentelijke lasten voor de burger slechts gematigd dienen te stijgen. Een punt van kritiek vormt voor de partij de besluit vorming in de gemeente, die als "merkwaardig" wordt omschreven. D'66 wijst eroo dat de raad vaak wordt overvallen met zeer ver uitgewerkte plannen, waarmee de raadsleden zich niet meer vrij voelen om nog afwijkend daarop te reageren, onder andere met de vele tijd die er al ingestoken is. Ook vindt D'66 dat de inspraak voor burgers bij plannen vaak te laat plaatsvindt, waardoor veel arbeidsuren en geld ver loren gaan. Verder vraagt D'66 nog om een plannen makerij op de langere termijn, omdat nu nog steeds een toekomstvisie ontbreekt, zoals zij zelf aangeven. Ook bij de PPR wordt bij het functioneren van het gemeentebestuur een kritische kanttekening ge maakt: "Er werden het afgelopen jaar besluiten ge nomen, die juist tegengesteld waren aan de wensen van de bevolking en de raad." Verder wacht de PPR op voorstellen van het college over het nieuwe verkeersplan. "Wij zijn al enige ma len geconfronteerd met voorstellen op verkeersge bied, waarbij toetsing aan het verkeersplan ontbrak. Een spoedige besluitvorming is dan ook dringend gewenst", aldus de PPR. OEGSTGEEST- De onroerend-goedbelasting in Oegstgeest zou eigenlijk niet meer dan 5 procent omhoog mogen gaan. Dit is de mening van de WD-raadsfractie die gisteren naar voren kwam tijdens de algemene beschouwingen in Oegstgeest. De liberalen merken op dat de financiële tekorten niet in eerste instantie moeten worden weggewerkt met een verhoging van de belastingen. De WD vindt dat om de tekorten te dekken behalve aan rechtstreekse bezuinigingen meer aandacht moet worden besteed aan bezuinigingen op voorzieningen, die slechts voor een deel van de bevolking worden gebruikt en waarvan de kosten in belangrijke mate worden gedragen door de gemeenschap. De liberalen denken daarbij onder meer aan het geldverslindende zwembad en met name aan het openluchtbad en aan het hele subsidiegebeuren. Ook moet er worden gestreefd naar een gunstiger resultaat bij de reinigingsdiensten. "Slechts in laatste instan tie zijn wij bereid om mee te werken aan een verhoging van de onroe rend-goedbelasting boven de landelijke norm (5 procent)", aldus de WD. Een goede zaak vindt de WD het dat met de restauratie van kasteel Oud-Poelgeest een begin kan worden gemaakt door het op knappen van het Koetshuis. zou - kunnen - leggen) zou er eet. bouwstop kunnen komen. Burgemeester Scheenstra spral gisteravond de hoop uit dat di minister in januari (wanneer he gesprek plaatsvindt) Oegstgees tegemoet zal komen. Scheenstra vertelde gisteravonc tijdens de antwoorden op de al gemene beschouwingen dat di gemeente begin december over leg zal voeren met vertegen woordigers van de woningbouw vereniging "Buitenlust" om t< komen tot de bouw van klein» woningen voor één- en tweeper, soonshuishoudens in het derdt deel van het plan Haaswijk. DINSDAG Leiden Lucas van Leydenschool - Aalmark) open huis van 19 tot 21 uur Gesprekseentrum - Vrouwenkerkkooj straat 17, gespreksavond reïncarnatie 2000 uur. Stats - Jongerencentrum, Haarlemmer straat 73, de Arabische film Le Soleil dei Hyenas, 20.30 uur. Het Parlement - Nieuwe Rijn 52, oud minister Stemerdink houdt een inlei ding over de rol van het parlement in di buitenlandse politiek en met name ovë de besluitvorming binnen de Navo, 20.Oi JAL - Caeciliastraat 67, bijeenkomt over schuiladressen, 20.30 uur. Taffeh-zaal van het Rijksmuseum va| Oudheden - Papengracht, archeologi sche lezing in de serie Romeinen in di provincie(s) door Dr. R. Lunsingl Scheurleer. 20.00 uur. Stadhuis - begeleidingscommissi openbare werken binnenstad, 19.00 uur Aula BTS - Vondellaan 35, vergaderinj Leidsche Vereeninging van Postzegel verzamelaars. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, Het kei) uzelf van de Rozekruisers, vanavond: dj noodzaak der Geestbinding, 20.00 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe van 10-12 uur, tel. 130983. NVSH-bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum geopend op werkdagen (beh woe) van 14-16 uur en dins van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- strat 73, Nederlandse les voor buiten-j landse jongeren, 19-20.30 uur; aansluiJ tend soos, muziek of film'; woe soos en sport, 15-17 uur. Gespreksavond Bahai gemeenschap - Sleutelbloem 2, vanaf 20.00 uur. JAL - Caeciliastraat 67, ma, din, dond, vrijd, van 16-22 uur. tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in konfiikt zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Leiderdorp - Amnesty International in De Sjelter, 20.00 uur. Volksuniversiteit K&O - Splinterlaan 91, koekvergulden m.m.v. bakker Englebert, 20.00 uur. WOENSDAG Leiden - Medische bibliotheek Diaco- nessenhuis - Houtlaan 55, mevrouw B. van Elte-De Wever over diabetesdieet, 20.00 uur. 't Parlement - Nieuwë Rijn 52, 'waarom Bahai'i geloof. M. Mazgani lector aan de Leidse Universiteit beantwoordt deze vraag, 20.00 uur. Breestraat 24 - discussie-avond over kraken en huisvesting, 20.00 uur. Jongerenvereniging Augustinus avond over de rechten van de psychiatri sche patiënt, 20.30 uur. Stadhuis - Algemene Raad Energiebe drijf Leiden en Omstreken, 15,30 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, recep tie NW; 19.30 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, na jaarsvergadering FNV, 20.00 uur. Stadhuis - raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur, 20.00 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht-, en zondag- dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 21 tot 28 nov door Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553, Leiden. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. tennodRlen van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131spreekuur ma t/m Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. lEIDSCH DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 146 30 per post t 66 40 Jaarabonnement 1173.70 per post i 254.10 overschrijving geen Adjunct-hoofdredacteur: R 6 Paauw AJq redactiechef: A van Leeuwen Ptv XIq redactiechef: J. M. J Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J R u ygr ok - H oog e veen P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten txj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel Londen. Panjs. Washington. Cairo. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2