LEIDSCH DAGBLAD 'Oorlogsverklaring' ontkend r Vakbondskader bezet kantoren van Avebe Rijnland verhoogt heffing met f25,- Supermarkt in Leiden komt onverwachts Dodental al boven Italië 3000 Verwarring in Amsterdamse kraakwereld Knokploeg ontruimt kraakpand "VERKEERDE AANPAK ABORTUS-PROBLEEM" 1 Meubelfabriek k Oisterwijk toonaangevend in eiken Wiegel: Z.-Holland in tweeën splitsen SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis )INSDAG 25 NOVEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36330 irecteuf G Koopman ooldredacieur AAM Schuurmans 01 -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witie Singel 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Winkeliers Korevaarstraat en Doezastraat verontwaardigd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De verontreini gingsheffing in het gebied van het Hoogheemraad schap van Rijnland gaat volgend jaar omhoog. Ge zinnen zullen in 1981 een bedrag van ƒ133,50 moe ten betalen en alleen staanden 44,50. Die be dragen waren dit jaar resp. 108,- en 36,-. tijnland wijt de stijging aan de in gebruikneming van de regionale zuiveringsinstallatie in Zwaans- hoek die tegen het eind van dit jaar het afvalwater gaat zuiveren uit grote delen van de bollen streek en de Haarlemmermeer- polder. )e bouw van deze installatie is door bezwaren van omwonenden en kele jaren vertraagd. "Dit uitstel en inmiddels noodzakelijk gebleken milieutechnische voor zieningen deden de kosten ervan niet onaanzienlijk stijgen", aldus het hoogheemraadschap. Bamen met de rioolpersgemalen en de persleidingen die het afvalwa ter uit een tiental gemeenten en woonkernen naar de zuiverings installatie voeren, vergt het pro ject in Zwaanshoek een investe ring van rond de tachtig miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - In het pand van de Ko- revaargarage aan de Garenmarkt heeft zich dit weekeinde een su permarkt gevestigd. Bij de win keliers aan de Korevaarstraat en Doezastraat heeft dit tot veront rusting en verontwaardiging ge leid. De verontwaardiging betreft de manier waarop de vestiging tot stand kwam. Volgens de winke liers is er in het geheim ver bouwd. Ook de aanvoer van goe deren gebeurde zoveel mogelijk onopvallend. "Men is zaterdag begonnen, omdat toen de ge meente niet kon ingrijpen. Het hele weekeinde, dag en nacht heeft men doorgewerkt om gis termiddag plotseling te kunnen openen. De supermarkt (een Al- dimarkt) heeft zich gevestigd als een dief in de nacht", aldus een der winkeliers uit de buurt. Er zou bij de verbouwing gewerkt zijn achter een scherm. Voor het scherm stonden auto's uitge stald, achter het scherm werd een supermarkt ingericht. Gister middag werd het scherm wegge haald en een kwartier later was de supermarkt geopend, zo luidt de lezing van de middenstanders. Zij maken een vergelijking met de Digros-vestiging aan de Lange- gracht. Daarmee werd de mid denstand in het centrum al ern stig in zijn bestaan bedreigd, de Aidimarkt zal dat nog eens ver sterken, zo vreest de midden stand. Winkelier De Geus (Doezastraat) zegt dat bij de voorbereiding van het verbeteringsplan voor Le vendaal-west al bleek dat er iets ging gebeuren met de garage. Al vier maanden lang bestond er vrees voor een supermarkt-vesti ging, maar eigenaar Verberg zou zijn plannen steeds hebben vrborgen. Wethouder Fase (WD) van eco nomische zaken zegt onaange naam verrast te zijn. Zij noemt de vestiging ongewenst. De wet houder laat weten dat de gemeen te op dit moment bestudeert of de vestiging wel voldoet aan de wet telijke eisen. De PvdA-raadsle- den Koning en Maat hebben B en W inmiddels vragen gesteld over deze kwestie. De Bruine Boon als dagschotel 9,- Stationsweg 1, Leiden. AMSTERDAM - Hebben de gezamenlijke Amsterdamse kraakgroepen het gemeentebestuur de oorlog verklaard of niet? Het antwoord op die vraag hield de gemoederen vanmiddag in de hoofdstad bezig. Aanleiding vormde een scherpe verklaring die de afgelopen nacht werd uitgege ven. (VEENDAM - Zeventig tot tachtig kaderleden van de industriebonden van FNV en CNV hebben vanmor gen om half tien de hoofd kantoren van het met slui ting bedreigde aardap- FNV ziet af van geding tegen Staat UTRECHT (ANP) - Dc FNV zal geen kort geding tegen de staat aanspannen over de rechtmatig heid van de loonmaatregel die de regering voor volgend jaar heeft aangekondigd. 0 |De federatieraad van de vakcen trale, waar alle voorzitters van de aangesioten bonden in zitten, heeft op hoofdzakelijk juridische gronden besloten af te zien van gerechtelijke stappen, zo heeft een FNV-woordvoerder meege deeld. |AlIeen de industriebond van de FNV zal zijn plannen voor een kort geding over de loonmaatre gel wel doorzetten. pelmeelconcern Avebe in Veendam bezet. De bezetters, die bij beide bedrij ven zonder problemen de con trole over de gang van zaken overnamen, hebben vier eisen opgesteld. Die eisen zijn: Uitstel van de plannen van land bouwminister Braks (sluiting van zes fabrieken en verlies van bijna 800 arbeidsplaatsen); Bij sanering hoe dan ook geen gedwongen ontslagen: Handhaving van alle verworven rechten (o.a. de vijfploegen dienst) en Handhaving van de produktiecapaciteit op 500.000 ton aardappelzetmeel per jaar. Minister Braks wil beperking van de produktie en daarin schuilt een ernstige dreiging voor veel Oostgroninger aardappeltelers. De bezetters, afkomstig uit alle tien Avebe-bedrijven, overwegen nog deze week drie ministers te be trekken bij de problemen rond het aardappelmeelconcern. Het zijn Van der Stee (financiën). Van Aardenne (economische zaken) en Albeda (sociale zaken). Het is de bedoeling de bewindslieden uit te nodigen voor donderdag morgen, om dan in het voorlich tingscentrum van Avebe in Ter- Apelkanaal de zaken door te ne- Vanavond willen de Industriebon den met hun leden de actie bij Avebe bespreken. In de Avebe vestiging aan het Beneden-Oos- terdiep is een actiecentrum inge richt. erslaggevers) LEIDEN - Een knokploeg ont ruimde gistermiddag een pand aan de Leidse Franchimontlaan, dat sinds zaterdag was ge kraakt. De krakers, onder wie een 72-jartge vrouw, werden in enkele minuten het huis uitge zet. De officier van justitie bepaalde later dat de krakers het pand weer mochten betrekken in af wachting van een kort geding dat de eigenaar tegen hun heeft aangespannen. De 72-jarige vrouw geniet als "Pleuntjc" in de Leidse regio enige bekendheid. Nadat haar boerderij in Noordwijkerhout enkele jaren geleden door brand verloren ging, trekt zij van hot naar her op zoek naar een onderkomen voor haarzelf en de tientallen zwerfkatten die haar steevast vergezellen. Op de foto kijkt de echtgenote van de eigenaar van het pand toe, terwijl een van de leden van de knokploeg een ruit inslaat om binnen te kunnen komen. (Zie verder pagina Leiden) Daarin werd aangekondigd dat de strijd om het gekraakte pand aan de Grote Wetering op de barrica den zou worden uitgevochten. Vanochtend verklaarde de pro- pagandagroep van het Amster damse kraakcomplex dat de ver klaring niet van de Amsterdamse kraakgroepen afkomstig was. Onduidelijk is waar de verklaring wel vandaan komt. In de omstre den verklaring wordt gezegd dat door politieke onwil en onkunde van B en W van Amsterdam pra ten nu geen zin meer heeft en dat op zeer korte termijn overal in Amsterdam barricaden zullen verrijzen, "Waarbij de Vondel straat in het niet valt". Verder wordt meegedeeld aan gemeen tebestuur, politie, marechaussee, banken en speculanten dat men niet meer zal wachten op alarm van een ontruiming, maar dat de krakers zelf tot de aanval zullen overgaan. "Deze machine kan niet meer worden gestopt als die eenmaal in beweging is. Zwijnen als Polak, Schaefer en Bakker zullen 1981 niet meer meemaken. Onwil In de "verklaring" staat dat alle po gingen om binnen de democrati sche mogelijkheden van onze samenleving naar redelijke op lossingen te zoeken zijn mislukt. "Dat terwijl de Amsterdamse kra kers in samenwerking met de rechtswinkel Amsterdam heb- ben aangetoond dat er wel dege lijk andere mogelijkheden voor het gebouw De Grote Wetering zijn dan een gewelddadige ont ruiming. Maar voor de zoveelste maal staat een muur van politieke onwil en onkunde van B en W van Amsterdam die redelijke oplos sing in de weg". Er is felle kritiek op de luxe appar tementen, kantoren en parkeer garages die na de sloop van De Grote Wetering daar zullen wor den gebouwd. "De markt daar van is al meer dan verzadigd" Vaste datum De datum voor de ontruiming van de Grote Wetering staat vast. Dit zegt de eigenaar van het complex, (ADVERTENTIE) Kouder I Vannacht tijdelijk regen, morgen wis selend bewolkt en enkele regen- of sneeuwbuien. Minimumtemperatuur van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. Middag- nperatuur rond 5 graden. Wind Idraaiend naar noord, in het binnenland matig, aan de kust krachtig tot hard. (opgemaakt om 11.15 uur.) 7.on op: 8.17 uur; onder: 16.33 uur Maan op: 21.05 uur; onder: l '.OK uur Hoogwater te Katwijk om 5.50 en .7.56 uur, laagwater om 1.25 en 13.49 uur. Sociale, psychische, economische of welke problemen ook oplossen door het doden van het ongeboren kind is juridisch, medisch, politiek, 'ethisch, moreel, sociaal, psychisch en economisch altijd een totaal ver keerde aanpak! Abortus-provocatus is nooit de oplossing van de problemen, integendeel, meestal precies de belemmering voor een juiste oplossing. Het is de dood van het kind en de ontluistering en frustratie van de moeder. Msn moet uitgaan van de realiteit, dat niemand het recht heeft zonder vorm van proces desgewenst te beslissen over het leven van een ongewenste medemens. Helpt ons strijden voor de moeders in nood, en voor de zwaksten in onze samenleving: de ongeboren kinderen, die zonder onderscheid recht heb ben op bescherming van hun leven én om het daglicht te mogen aan schouwen. "Hoe kan de goddelijke liefde blijven in een mens, die geld genoeg heeft en toch zijn hart sluit voor de nood van zijn broeder". (1 Joh 3:17). Postgiro 2963282 t.n.v. Stichting "Recht zonder onderscheid" (RABO- bank, Nijmegen, nr. 16 78.52.574 t.n.v. St. "Recht zonder onderscneid Nijmegen. Postbus 275 Bij voorbaat onze oprechte dank namens de St. "Recht zonder onder scheid". G.W. Bakker. De juiste datum zegt Bakker nog niet te mogen noemen, maar in elk geval zal er volgens hem ruim voor de datum dat zijn bouwvergunning afloopt (27 december) worden ontruimd. Sinds vorige week donderdag is er intensief overleg geweest tussen burgemeester Polak van Am sterdam en deurwaarder Kemper over politiebijstand. De burge meester liet vrijdag in een notitie weten geen politiebijstand te kunnen weigeren. Vorderen of kopen van de gekraak te panden door de gemeente lijkt niet mogelijk. Kemper heeft de krakers van de Grote Wetering enige tijd geleden al meegedeeld dat zij het pand op dinsdag 25 no vember verlaten moeten hebben. I Ad Ploeg, defensie-specia list van de Tweede Kamer fractie van de WD, vindt dat de Nederlandse marine best actief kan worden in de Per zische Golf als de NAVO daarom, in verband met de bescherming van de olie- aanvoerroute, vraagt. De VVD staat met dit standpunt overigens vrij alleen in de Kamer want de andere grote partijen voelen er niets voor. PAGINA 7 Kessler duit geen ging in zijn beleid PAGINA 9 Oranje wellicht tegen Ame- rika-gangers PAGINA 11 I Schmidt ondanks alles op timistisch PAGINA 13 Bouwbonden staan achter FNV PAGINA 15 (Van'c verslaggevers) DEN HAAG - Zuid-Holland moet in tweeën worden geknipt en de gemeente Hillegom moet bij de provincie Noord-Holland wor den ingedeeld. Dit blijkt uit het voorstel tot splitsing van de provincie Zuid-Holland dat mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) vanmiddag de Tweede Kamer heeft gepresenteerd. In het "plaatje" van de minister wordt Rijnmond een nieuwe provincie. Goeree-Overfiakkee gaat naar Zeeland en de gemeen ten Woerden en Driebruggen worden bij de provincie Utrecht ingedeeld. Aan Rijnmond wor den de Gelderse gemeenten Vu ren en Herwijnen toegevoegd en verder de Hoeksche Waard, het eiland van Dordrecht, de Alblas- serwaard en de Vijfheerenlan- den. De nieuw te vormen provin cie Rijnmond zal 75 gemeenten tellen; het restant van Zuid-Hol land minus Hillegom, Woerden en Driebruggen zal 65 gemeenten omvatten. Minister Wiegel wil half februari een reactie van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Pro vinciale Staten hebben door middel van een uitspraak in een motie al eerder laten weten niets voor een tweedeling te voelen, zolang de minister niet ook plan nen voor een herverdeling van taken tussen rijk, provincie en gemeenten op tafel legt. De meerderheid van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, is ook gekant tegen overgang van Hillegom naar Noord-Holland. Dit in tegenstel ling tot het gemeentebestuur, dat indeling van Hillegom by Noora- Holland wenste omdat de ge meente zich op Haarlem georiën teerd voelt. Dat laatste wordt door minister Wiegel aangevoerd als argument voor de verhuizing van Hillegom naar Noord-Hol land De werkgelegenheid van de amb tenaren die bij de provincie Zuid- Holland of het Openbaar Li chaam Rijnmond m dienst zijn, zal niet worden aangetast, zo blijkt uit het voorstel van de mi nister. Alle betrokken ambtena ren hebben recht op herplaat sing. NAPELS - Terwijl reddingsploegen vanochtend volop bezig waren met het uitkammen van de 97 Italiaanse steden en dorpen, die zondag en gisteren werden getroffen door de zwaarste serie aardbevingen in vijftig jaar, meldde de Italiaanse radio dat er niet minder dan 3122 mensen om het leven zijn gekomen. Het aantal gewonden bedraagt nog eens een veelvoud daarvan. Na de zware beving van zondag hebben zich in de loop van zondagnacht en gisteren nog 33 nabevingen voorgedaan, waardoor de materiële schade aanmerkelijk is vergroot. Inmiddels begint ook de internatio nale hulpverlening aan het getroffen gebied op gang te komen en heeft paus Johannes Paulus II aangekondigd vandaag het rampgebied te zullen bezoeken. EIDSCH DAGBLA Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats: Gironr Svp bun ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1