1981 Nadruk op bloembol bij corso van ECatwijker strijdt voor behouden kind Munten vormen slechte belegging Aandacht voor keramiek op Alpheuse scholen Men moet kunnen zien om welke bloem het gaat Va echtscheiding wisselen beschuldigingen elkaar af Woubrugge handhaaft ambtsgebed ISDAG 25 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 17 Het in voornamelijk crocussen uit te voeren ontwerp van de praalwagen die Gele Reus ('Yellow Giant') gaat heten. Eén van de wagens tijdens het bollenstreek-bloemencorso in april volgend jaar. REP RIDING HOC® k- 'Roodkapje' is ook een wagen die in het corso zal meerijden. Er zullen voornamelijk tulpen in worden erwerkt. LISSE - "Bolli", het mannetje dat een bloembol voorstelt en als zodanig geldt als symbool voor de bloembollenwereld, gaat een grote rol spe len in het corso dat vol gend jaar april door de bollenstreek trekt. Want ofschoon het mot to van de kleurrijke stoet nog altijd onbe kend is, wordt de naam Bolli-Corso '81 reeds veelvuldig in de mond genomen. De reden dat de naam van Bolli voortdurend circuleert is dat de ontwerper, van het corso, Kees van Driel, dit maal de nadruk wil leggen op de bo' zelf en niet zoals in voorgaan de jaren het geval was op het motto. Kees van Driel legde gisteravond in Lisse, tijdens de eerste presentatie van het corso '81, met eigen woorden uit dat hij in de stoet meer reclame voor de bol wil gaan maken. "Niet dat ik,grote borden ,op de wagens heb gezet, maar de mensen moeten kunnen zien om welke bloemen het gaat. En een beetje meer publiciteit voor onze bloemen kan geen kwaad", aldus Van Driel. Kees van Driel volgt dit jaar voor de eerste maal zijn vader op als ontwerper van het cor- sp. De voorzitter van het cor- sócomité de heer Bonken- burg dankte in zijn betoog de oude ontwerper voor de vele en drukke arbeid die hij, Adrianus van Driel, zich elk jaar weer had getroost om een en ander tot een geslaagd ge heel te maken. Floriade Het wordt op 25 april de 34 maal dat de stoet van bloemenwa gens door de regio trekt. Vaststaat nu al dat het corso, waarin 20 praalwagens zullen meerijden, gaat inspelen op de Floriade die in 1982 wordt georganiseerd. Ook vertrekt een deel van de stoet (zeven wagens) enkele dagen na het corso zoals gebruikelijk naar het Zweedse Göteborg. Eén wagen gaat naar Engeland om daar de Engelse Spalding Pa rade op te fleuren. Ook rondom het corso worden wederom diverse festiviteiten op touw gezet. Zo wordt in de Hobaho-hallen op 23 en 24 april het jaarlijkse corsofesti val georganiseerd door de Lionsclub-bollenstreek. De opbrengst van dit feest rond het opbouwen van het corso is dit maal bestemd voor de inrichting van een kinderzie kenhuis in Zaïre. Tijdens de twee dagen die deze festiviteiten in beslag nemen, zullen diverse bekende arties ten hun opwachting maken, onder wie Lee Towers en het Volendams jongenskoor. Te vens staat een talentenshow voor inwoners uit de bollen streek op het programma. Stromatten Het experiment van dit jaar om de onderlaag van de praalwa gens van plastic en niet van stromatten te voorzien, wordt volgend jaar voortgezet. Vol gens Bonkenburg zijn erva ringen van dit jaar goed ge weest. Bovendien is het cor so-comité volgens hem haast verplicht om het experiment voort te zetten, aangezien de stomatten bijna niet meer verkrijgbaar zijn. "Het heeft ons veel moeite gekost om aan dergelijke matten voor het corso te komen", vertelde Bonkenburg. Hij noemde de week waarin het corso rijdt niet al te gunstig. Bonkenburg verklaarde dat de schoolvakanties dan juist achter de rug zijn. Een nadeel dat daarbij om de hoek komt kijken is dat nog moet wor den afgewacht of de scholen, die de binders en bindsters voor het corso leveren, wel leerlingen zullen afstaan. Bonkenburg: -Daarover hebben wij nog geen zeker heid". De route van het corso blijft na genoeg ongewijzigd. Dat be tekent dat de stoet weer uit Haarlem vertrekt en achter eenvolgens de plaatsen Ben- nebroek. Hillegcm, Lisse. Sassehheim en Noordwijk zal aandoen. A.TWIJK - Bij de Katwijkse politie ligt momenteel een wat ongebruikelijke klacht in een bureaula. Katwijker Leen van Rhee diende deze klacht in tegen zijn in Lim burg woonachtige ex-vrouw. Laster vormt er de aanlei ding van. Doordat de ambtelijke molens traag werken istaan Van Rhee nog maanden van onzekerheid te wach ten: mag hij zijn negenjarige dochter Ingrid nu wel of niet zelf opvoeden? Want méde van de uitslag van de aan klacht hangt af of hij het voogdijschap van zijn dochtertje krijgt toegewezen. en stukje geschiedenis, vier [maanden géleden, het gezin Van Rhee: woonde destijds in Lim burg, liep zijn vrouw bij hem weg. Ingrid nam ze" mee. Van Rhee jspeurde bij nacht en ontij de hele jstad af, maar kreeg zijn dochter niet terug. Wel Spoorde hij haar verblijfsplaats tenslotte op. Ze 'bleek met haar moeder en haar nieuwe vriend in een hotel te wo nen. Een vriend die Van Rhee bekend was als iemand die was veroordeeld wegens ontucht met minderjarigen. ("Dat is toch mar telend. Datje weet datje kind bij zo'n man zit. De politie weet daar ook van. De Kinderbescherming heeft zelfs een dossier van hem. Zijn moeder kreeg ik huilend aan de deur, dat mijn dochter daar weg moest"). Ifalse beschuldiging Leen van Rhee drong bij zijn vrouw om Ingrid elders onder te i brengen. Als "antwoord" werd j -hij een paar dagen later door de politie opgepikt. Zijn vrouw had aanklacht tegen hem inge- I diend: hij zou ontucht met hun dochtertje hebben met ouders en kind bemoeien). En die concludeerde dat Ingrid een nerveus, stil meisje was dat bovendien veel te weinig woog voor haar leeftijd. De raad belette echter niet dat Leen zijn dochter meenam voor een lo geerpartij bij haar grootouders in Katwijk. Hij had het in die tijd (medio augustus) op papier al mooi voor elkaar, zijn werkgever. de overheid, kon en wilde Van Rhee best overplaatsen naar Den Haag. Variabele werktijden zou den er ook wel komen. De groot ouders tenslotte stelden huis en haard voor hun kleindochter be schikbaar. Neutrale omgeving Na twee weken echter moest Ingrid terug naar Limburg. De Raad voor de Kinderbescherming vond dat ze tijdelijk in een neu trale omgeving moest worden geplaatst, in afwachting van de verdere ontwikkelingen. Daar hielpen geen verklaringen van een Katwijkse arts aan dat Ingrid in twee weken kilo's was aange komen en van teruggetrokken heid bij het meisje niets te be speuren was. Noch de verklaring van vrienden en bekenden die vóór Leens goede zorgen voor het meisje pleitten. Van Rhee verbitterd "Want zó werkt de Raad niet. Die pleegt geen onderzoek naar de omstan digheden. Dat ik altijd voor haar zorgde, haar naar school bracht, met haar op stap ging, haar eten gaf: dat soort dingen tellen hele maal niet meer." De cirkel is wat hem betreft nu rond: omdat buiten zijn schuld om de Raad voor de Kinderbe- Verbitterd scherming bij de toewijzing werd betrokken heeft hij het gevoel zijn kind voorgoed kwijt te zijn. Het enige dat hem te doen stond was te proberen de klok terug te draaien en een aanklacht tegen zijn (inmiddels ex-) vrouw in te dienen. Pas als deze klacht wordt gehonoreerd voelt hij zich sterk staan, met een "bewijs van on schuld" in de hand. het nog maanden duren voordat de klacht via de Katwijkse politie bij de Haagse officier van justitie arriveert. Van Rhee zit verder niet stil: belt de politie regelma tig, evenals de Raad. Geregeld rijdt hij naar Limburg om -als hij daar toestemming voor heeft- zijn dochter op te zoeken. Inmiddels is er een brief op de bus naar de Ombudsman. ij is duidelijk verbitterd over tal van zaken. "Er is voor een man haast geen legale weg te halen. Bovendien, alles duurt maanden en intussen is je kind van je ver vreemd en zit het in een katholiek tehuis. En dat terwijl ze christe lijk is opgevoed. Mijn ouders gesprek bij de Zoals gezegd: de ambtelijke mo lens draaien niet zo snel. Zo kan werden t- Raad uitgenodigd. M'n vader invalide, dus het was voor hem een lange tocht. Komen ze bin nen, is het eerste dat ze horen: als u maar niet denkt dat het voog dijschap over Ingrid krijgt.." Een woordvoerder van de Katwijk se politie bevestigt dat de aan klacht van Van Rhee op of in een bureau ligt. Volgens de adjudant kan zij nog niet door naar Den Haag. "We stikken in het werk. Nee, ik durf er echt niets van te zeggen hoe lang het nog duurt" Beste oplossing Wóordvoerder Aniba van de Raad voor de Kinderbescherming zegt dat Ingrid in een tehuis is ge plaatst, juist om haar te kunnen observeren. "We moeten voor het kind de best oplossing zoeken. Daarom moeten we weten wat er in haar omgaat. Nee, we horen geen kennissen en vrienden als getuigen. De moeder heeft zulke getuigen óók. bovendien: het verleden speelt niet meer. Het gaat nu om wat er in de toekomst het beste voor Ingrid is." WOUBRUGGE - De gemeente raad van Woubrugge zal ook in de toekomst zijn vergade ringen blijven aanvangen met het uitspreken van de tradi tionele bede. Een voorstel van de PvdA'er L. Vos om het ambtsgebed te vervangen door een ogenblik van stilte kreeg alleen de steun van het VVD-raadslid J. van de Vechte. De traditionele bede blijft dus, en de socialist Vos zegde al op voorhand toe zich loyaal te zullen opstellen: "Uit eerbied voor het merendeel van de raadsleden zal ik, wanneer de bede blijft gehandhaafd, heus wel opstaan. Dit in tegenstelling tot elders, waar men nog wel eens uit een soort protest blijft zitten". Twee dagen én nachten werd van Rhee op het politiebureau in zijn I Limburgse woonplaats vastge- houden en verhoord. [pen kwam de gaarheid aan het licht. De beschuldiging was vals, Ingrid gaf löe door haar moeder 'te zijn geprest de beschuldigin gen aan het adres van haar vader ;te uiten. De opluchting van Van Rhee was maar kort. In die luttele paar dagen was de instantie-mo- lën namelijk al op gang gezet en niet meer te stuiten (bij een der- gelijke aanklacht gaat de Raad voor de Kinderbescherming zich ALPHEN AAN DEN RIJN - Keramiek, vormen uit klei. staat centraal in een tentoon stelling in het gebouw Ex pressie '70' aan de Hooftstraat 210 in Alphen. De tentoon stelling - voornamelijk be doeld voor de lagere, school jeugd maar ook andere be langstellenden zijn welkom - is-gisteren geopend en duurt tpt en met zaterdag 6 decem ber. De keramiek-tentoonstelling is een onderdeel van het scho lenprogramma 'kunstzinnige vorming 1980-1981' en biedt met name de lagere school jeugd van de 4e, 5e en 6e klas sen de kans om kennis te ma ken met deze vorm van kunst. "De tenoonstelling heeft een tweeledig doel", aldus coör dinator van Expressie '70, Chris Nobels. "De cursisten van ons creativiteitscentrum en de bezoekers aan het thea tertje hier kunnen eens ken nis maken met wat er alle maal mogelijk is met klei en tegelijkertijd kan de school jeugd voor deze vorm van kunst worden geïnteres seerd". De tentoonstelling oóer kera miek is eigendom van de Ne derlandse Kunst Stichting en trekt het land door. "De top van de Nederlandse keramiek is op deze tentoonstelling ver tegenwoordigd", aldus Chris Nobels. Vanuit de scholen is er veel animo om de expositie te be zoeken. Er is een rooster op gesteld door de commissie 'kunstzinnige vorming' (een commissie van de Kulturele raad waarin ook leraren zit ting hebben) dat erin voorziet dat er per klas wordt rondge leid. Er hebben zich rond de 35 klassen opgegeven en dat betekent ongeveer 750 leer lingen. De leerlingen worden rondge leid door Nell Spoorenberg. afkomstig uit Gouda en onder meer assistente bij de Aca demie voor Beeldende Kunst in Den Haag. De rondleiding waarin de kinderen wat wordt verteld ovér keramiek, hoe het wordt gevormd en over de afwerking daarvan, duurt on geveer 50 minuten. De uit smijter van de rondleiding is het zelf maken van een 'vaas je' door een van de kinderen en/of de leraar. Het is de be doeling dat na het bezoek aan de tentoonstelling de kinde ren op school verder aan dacht gaan besteden aan ke ramiek en het ook in praktijk gaan brengen. Chris Nobels: "Het is mogelijk dat er na de ze tentoonstelling een kleine expositie komt met werk van de schooljeugd De tentoonstelling, die dus ook voor andere belangstellenden '70 met fraaie werkstukken. openstaat, is geopend werkdagen van 's morgi negen tot twaalf, 's midd i half acht tot half Nutsbedrijven spelen voor Sinterklaas NIEUWKOOP-Het is te dol dat openbare nutsbedrijven, zo als het energiebedrijf Rijn land, Sinterklaasje spelen met door gebruikers teveel betaald geld voor verstrekte energie. Dat stelt het Nieuwkoopse ge meenteraadslid K. Radema ker van Nieuwkoop/Noorden in zijn algemene beschou wing over de gemeentebegro ting 1981. Rademaker doelt daarmee óp het besluit van het energiebedrijf Rijnland om van de in totaal 14,6 mil joen gulden winst die in 1979 werd gemaakt, zes miljoen gulden aan de gemeenten uit te keren. Rademaker berekende dat Nieuwkoop daarvan twee ton in de wacht zal slepen. Hij noemt het echter nogal discu tabel, dat dat geld niet recht streeks zal terugvloeien naar de gebruikers. Op de be stemming door de gemeente van het teveel betaalde heb ben de burgers praktisch geen invloed. Rademaker vindt dat de ge meenteraad zich hier maar eens duidelijk over moet uit spreken. Hij stelt in het voor uitzicht b;.j de mondelinge behandeling van de begroting op de kwestie terug te zullen komen. Onderzoek Consumentenbond wijst uit: DEN HAAG (GPD) - Mun ten zijn een slechte beleg ging. Wie munten korte tijd na aankoop weer ver koopt, moet met forse ver liezen rekening houden. Vaak krijgt men niet meer dan de helft van de aankoopprijs terug. De kans op een rustige, voort gaande waardestijging is klein. omdat er op het ogenblik meer beleggers dan verzamelaars zijn. Dit zijn de conclusies uit een on derzoek van de Consumenten bond. De muntenverzamelaar is overge leverd aan de vrijwel almachtige muntenhandel, zegt de redactie van de Consumentengids die een aantal munten kocht en ze ver volgens trachtte te verkopen. Een gouden tientje („zeer fraai") en een gouden vijfje van dezelfde kwaliteit werden voor resp. 750 en 425 gulden gekocht. Beide munten leverden nog maar resp. 300 en 200 gulden op toen ze niet lang daarna bij dezelfde hande laar, waar de munten vandaan kwamen, te koop werden aange boden. En de kwaliteit was in eens gezakt van „zeer fraai" naar „fraai". Aanbieding van het tien tje en vijfje bij andere winkeliers en banken leverde een hoogste bod op van 350 gulden (voor het i 200 gulden (voor het Beleggen in munten is riskant, al leen al vanwege de opzet van de markt. Aanbod en vraag komen voornamelijk tot elkaar via de muntenhandel. Dit in tegenstel ling tot de postzegelhandel waar bij zonder veel moeite of verlie zen de zegels aan andere verza melaars of via veilingen kunnen worden verkocht. De Consumen tengids merkt op dat de zwak georganiseerde muntenhande- laars nauwelijks onderling ver handelen. Het gevolg is „Wie in munten wil beleggen wordt de handel in de houdgreep ge- nomen K Uit het onderzoek blijkt niet alleen dat de prijzen die de verschillen de handelaren berekenen sterk uiteen lopen, maar dat winkeliers en banken ook onjuiste voorlich ting geven over de kwaliteit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17