OPZU Bouwbonden achter FNV Regering grijpt in bij ontduiken loonmaatregel 1 Kernenergie moet in Europa w m h "Loonmatiging gebruiken voor meer werk" Werkloos door chips? en wat dan nog.... ass §5 ■k S «JSDAG 25 NOVEMBER 1980 .mes directie van de befaamde Britse iladen The Times en The Sunday [imes heeft de ontslagbrieven jerstuurd aan het personeel van leze twee met opheffing be- Ireigde bladen. De eigenaar, lord Thomson, wil niet langer de fi- ïanciële verliezen dragen die zijn reroorzaakt door een reeks ar beidsconflicten met de drukkers i de krant. Als zich voor 31 de- jember geen koper meldt zal op ,4 maart het laatste nummer van the Times verschijnen, fincnaciële kringen wordt het diet waarschijnlijk geacht dat er •eële kopers op de markt zijn. Wel probeert hoofdredaccteur Wil- iiam Rees-Mogg een coöperatie redacteuren te vormen, die de krant zou kunnen overnemen. imburg jgenover alle sombere berichten ver de gestegen werkloosheid in .imburg tot meer dan 23.000 man i feijn sinds de sluiting van de steenkolenmijnen toch 50.000 vervangende arbeidsplaatsen tot Stand gekomen. Dat is groots Iverk, zo zei de commissaris van de koningin in Limburg, dr. J. Kremers, op de algemene verga dering van de Limburgse werk geversvereniging in Buggenum. ijthoff e directie van de PZC Holding BV te Middelburg heeft de directie van de Sijthoff Pers bv in Den Haag benaderd met het verzoek pnderhandelingen te beginnen teineinde een minderheidsbe lang in de Zeeuwse onderneming [e verwerven, zo is door Sijthoff pers bevestigd. IC Holding is uitgeefster van de provinciale Zeeuwse Courant, de grootste krant van Zeeland. Sijt hoff Pers is uitgeefster van de Haagsche Courant, het Rotter dams Nieuwsblad, de Goudsche Courant en het Economisch Dagblad. i PZC-directie acht het noodza kelijk dat deelname in de holding Wordt uitgebreid om noodzake lijke investeringen in de naaste toekomst te kunnen uitvoeren. utsbedrijven gt laten- uitkeren van winsten door denutsbedrijven aan de la gere overheden dient als princi pieel onjuist van de hand gewe- te worden. Dit zei gister avond drs. J.W.M. Haasnoot, Voorzitter van de Limburgse werkgeversvereniging, op de al gemene ledenvergadering in de Plem-centrale te Buggenum na bij Roermond. blgens Haasnoot is de belangen behartiging van de afnemers de eerste taak van de overheid als (eigenaar van nutsbedrijven. Het s de vraag of die belangenbehar tiging voldoende gewaarborgd kan worden wanneer de overheid (financieel mede van het nutsbe drijf afhankelijk is. instuitkeringen aan de oorspron kelijke kapitaalverschaffers zijn jalleen verantwoord als ze beperkt blijven tot een redelijke vergoe ding voor de kapitaalinbreng, al- ECONOMIE i0I 1.25, 1011 66-95, 121 96, 1211 70-91, 151 eemarkt Leiden 25/11 - Aanvoer dins- |n 543; geiten achtvee: slachtr lichtere kalveren 1,25-2,00 per kg le- &nd gewicht, slachtzeugen 2,40-2,50 per l levend gewicl aatig, handel n melkkoeien i ^koeien matig, n pinken matig, rustig, stabiel. Gras- ialveren matig, rustig, stabiel. Nuchtere lalveren redelijk, matig, iets lager, faarden en pony's matig, matig, stabiel. Tarkens ruimer, matig, DEN HAAG (GPD) - „Voor het langs sluipwegen ont gaan van het effect van de loonmaatregel zal geen ruimte zijn. Wie zich dan nog onvolwassen toont vraagt gewoon om betut teling." Dit heeft minister president Van Agt gister middag in Den Haag ge zegd tijdens de algemene vergadering van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité. De premier waarschuwde hiermee de sociale partners dat de kortin- gen op de vakantietoeslag van een half procent en van twee pro cent op de prijscompensatie niet omzeild mogen worden door bij voorbeeld. hogere loonstijgin gen. De problemen van kunnen volgens Van Agt gevat worden in drie „brandende" vra gen: de werkgelegenheid, de ma tiging van de overheidsfinanciën en het evenwicht op de beta lingsbalans. De werkloosheid kan niet opgelost worden door enkel banen bij de (semi-) over heid te scheppen, aldus de pre mier. Ditkan slechts op basis van een florerend bedrijfsleven. De regering moet volgens hem dan ook de nadruk op de versterking van het nationale- bedrijfsle- Een dergelijk beleid kost veel tijd, voorspelde Van Agt. „De eerste verdedigingslinie moet daarom zijn ervoor te zorgen dat de zaken niet slechter worden dan ze nu al zijn", aldus de premier maandag. Van groot belang daarbij is de loonmatiging, die een forse steun is voor het bedrijfsleven. Hij ver wacht dat door de loonmaatregel de loonsom met 5 procent zal stij gen in plaats van 8 procent zon der maatregel. De overheid zal moeten matigen, omdat het financieringstekort veel te hoog is opgelopen, meent Van Agt. Hij is ervan overtuigd dat de Nederlanders er teveel aan gewend zijn geraakt aan te klop pen bij het „overheidsloket". We zullen er aan moeten wennen „meer doe-het-zelver" te worden, omdat we de kosten van het be roep op de overheid niet meer kunnen dragen. Dat betekent niet dat hij terug wil naar „ieder voor zich en God voor ons allen". „Tussen al je eigen bonen doppen en al je bonen door een ander laten doppen ligt een oneindig aantal aanvaardbare va rianten", aldus Van Agt. Het tekort op de betalingsbalans van Nederland dreigt volgens de premier voor de jaren tachtig het TATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- piling, 25-11-80. Andijvie 1.48, boere- [30-14.705 All 3.2(M 04(1,BI 9^0-16^ III 1.40, Cl 5.10-7.40, CII 3.10-5.30, aan- »I 1.40, Cl 5.10-7.40, CII 3.10-5.30, aan- oer 134 ton, breekpeen AI 2.90-10.50, lien p.kg 22-43, bloemkool 811 0.21-0.85, I 1.25, 1011 66-95,12196.121170-91,151 UTRECHT (ANP) - Met veertig stemmen voor en bijna dertig tegen heeft de Federatieraad van de Bouwbonden FNV zich gisteren in Utrecht- uitge sproken voor de door de FNV uitgezette koers op het loonfront. Dat wil zeggen voor een loonmatiging die wordt gebruikt om de werkgele genheid te bevorderen, voor handhaving van de koopkracht van de laagste inkomens en voor een be perking ("aftopping") van prijscompensatie en vakantietoeslag voor de mensen met hogere inko mens. Bij de tegenstemmers waren er veel, die de gevolgen van de loonmaatregel (een korting van in totaal twee en een half procent op prijscompensatie en vakantie toeslag van alle werknemers) on gedaan willen maken door alsnog extra looneisen te stellen, zoals ook de Voedingsbond FNV van plan is. Maar bij verschillende tegenstem mers speelden ook andere argu menten een rol. De Federatieraad aanvaardde eveneens de beleidsuitgangs punten van de bouwbonden FNV voor 1980 en 1981. Belangrijke onderdelen daarvan zijn een nieuwe loonstructuur (gebaseerd op een vast gegaran deerd inkomen in plaats van zo als nu een basisloon met allerlei toeslagen), handhaving van het gebruikelijke systeem van prijs compensatie en - in 1981 - verla ging van de leeftijd voor vrijwilli ge vervroegde uittreding van 62 naar 61 jaar. Een deputatie van de organisatie van Rand- en IJsselmeervissers sprak gisteren op het ministerie van landbouw en visserij met een aantal hoofdambtenaren over de ruzie op het IJsselmeer tussen de beroeps- en sportvisserijRechts midden op de foto (met pijp) hun woordvoerder Van der Linde. DEN HAAG (GPD) - De be roepsvissers op baars hebben gisteren op het ministerie van landbouw en visserij geen concrete toezeggingen ge kregen. Een deputatie van de OVRIJ (Organisatie Van Rand- ën IJsselmeervissers) heeft op het departement een urenlang durend gesprek ge voerd. Secretaris Langstraat noemde het na afloop een gro te teleurstelling dat de beide ambtenaren hebben laten we ten dat op dit moment geen aanpak mogelijk is van de zo geheten sportvissers. Zoals bekend zijn de baarsvis sers aan het IJsselmeer verle den week niet uitgevaren uit protest tegen de uiterst lage prijzen die zij de laatste tijd voor hun vangsten i Baarsvissers teleurgesteld over gesprek met ministerie den. Vaak lag die prijs ver be neden de f 1,10 per pond die als minimum wordt aange houden. Forse importen uit vermoedelijk Canada plus het aanbod door de „sportvis sers" via onofficiële kanalen ziet de OVRIJ als oorzaken van de gekelderde prijzen. Daar komt dit jaar nog bij dat de snoekbaars het om na tuurlijke redenen goeddeels heeft laten afweten. Drs. Langstraat: „Ons verzoek om een interventiefonds van omstreeks f 100.000 in te stellen wordt nog bestudeerd. Daarmee willen we vangsten uit de markt nemen en invrie zen als de prijzen zo laag zou den blijven. Ik heb er op ge wezen dat er een precedent is. Enkele jaren terug is namelijk ook zo'n fonds in het leven ge roepen ten behoeve van de garnalenvisserij. Verder is ons beloofd dat de minister binnen twee tot drie weken zal antwoorden op die brief die wij hem verleden week op het departement hebben be zorgd. De paar honderd sta kende vissers hebben giste ren hun activiteiten her vat. 11 biggen matig, matig, stabiel. Schapen en lammeren redelijk, rustig, Stabiel. Geiten redelijk, redelijk, iets ho- DEN HAAG (ANP) - "Als Europa met grote meerderheid de voor rang geeft aan kernenergie, wat moet Nederland dan doen? Als we niet mee doen is er geen spra ke van een gecoördineerd ener giebeleid wat ook dit parlement graag wil". "Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk zijn de enige met minder belangstelling voor een snelle ontwikkeling van kernenergie. Het zijn ook de enige twee lidsta ten van de gemeenschap met een Dit zei gisteren minister Van Aar- denne van economische zaken tijdens de uitgebreide commis sievergadering van de Tweede Kamer over de kabinetsnota over het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Raad (de minis ters van buitenlandse zaken van de EG). Nederland is de eerste helft van 1981 voorzitter van de raad. De minister van economische zaken beantwoordde een felle aanval van het PvdA-kamerlid Zijlstra op de EG-energiepolitiek. Dit was volgens hem te vaak een ongenuanceerd pro-kernbeleid. "Als ik de Nederlandse bijdrage bekijk wordt goed geld naar kwaad geld gegooid", aldus Zijl stra. Van Aardenne verklaarde dat de Nederlandse regering recht streeks, buiten de oliemaat schappijen om in onderhande- Bote de Boer probleem den. Alle prachtige,verhalen over expansief beleid en het stimule ren van de economie zijn niet vol te houden bij een blijvend nega tieve balans, meent hij. De balans is de laatste tijd negatief, omdat we meer invoeren dan we met export verdienen. Voorlopig is nog steeds de winning van aardgas een aanzienlijke sti mulans voor de economie, maar we moeten er rekening mee gaan houden dat deze bron van in komsten eens zal opdrogen, waarschuwde Van Agt. De ont wikkelingen zullen bijgestuurd moeten worden, aldus de pre mier, wat betekent dat we meer moeten gaan exporteren, en ons matigen in eigen bestedingen in binnen- en buitenland. ling is met olieproducerende lan den over de aankoop van olie. Dit omdat de afgelopen tien jaar het beeld ten aanzien van olievoor ziening is gewijzigd. Tien jaar geleden liep alle olievoorziening via de grote maatschappijen. Nu hebben steeds meer olieproduce rende landen hun eigen staats- maatschappijen opgericht die verhandelen. De Nederlandse re gering heeft overigens.nog geen contracten afgesloten met olie producerende landen. De ontwikkeling van de technologie en daarmee de toekomst kan ons benauwen. Zal de „chip" nog meer arbeid uitdrijven? - dat is nog meer mensen werkloos maken, misschien al vanaf de schoolbanken? Iemand die openlijk zegt het te hopen, is enige aandacht waard. Dr. Gerard K. Boon is zo iemand. Hij is president van de Stichting „The Technology Scientific Foundation" en „senior research associated fellow of the Coïegio de Mexico", wat dat ook precies mag inhouden. Hij leverde een advies voor de jaarvergade ring, vrijdag a.s. in Utrecht, van de Vereniging voor de Staathuishoud- kundë. Staathuishoudkunde heet nu economie, maar de vereniging heeft dan ook een eerbiedwaardige leeftijd en een uitstekende reputa tie. Dr. Boon gelooft persoonlijk, „dat"alle technologische vooruitgang die arbeidsbesparend is, toe te juichen valt, hoe minder conventionele werkgelegenheid in de agrarische en industriële en dienstensector, hoe beter". De adviseur verbindt er echter een voorwaarde aan: „Mits wij het nationale inkomen maar minstens op peil houden of kunnen vergroten en wij voldoende snel sociale vernieuwingen kunnen ontwikkelen en doorvoeren". Er moet dus in onze samenleving iets gebeuren. Dr. Boon gaat er vanuit, dat de technische vooruitgang snel verloopt en arbeids- en kapitaal besparend is. In dat deel van de economie, waar deze technologie wordt toegepast, zal dus de arbeidsproduktiviteit sterk stij gen. In de rest van de economie zal de stijging van de arbeidsproduktivi teit (meer eenheden produkt per werkende of, maar dat is hetzelfde, minder werkenden per eenheid produkt) langzaam verlopen. In totaal zal de werkgelegenheid aflopen. Voor een groter aantal mensen zullen daarom activiteiten moeten worden gestimuleerd die weliswaar creatief zijn maar niet zozeer voor een markt worden geproduceerd. De schrijver meent voorts te mogen aannemen dat de „informele sectpr" zal groeien, voor allerlei werkzaamheden, weliswaar voor een markt uitgevoerd, maar buiten het officiële circuit. Dit soort verwachtingen zijn meer uitgesproken, maar in wat volgt is dr. Boon, meen ik, origineel. In de geschetste situatie lijkt hem de eerste opgave om de relatie inkomens, arbeidsproduktiviteit en progressieve belastingen, als overhevelingsmechanisme, te doorbreken. Een groter deel van de produktiviteitsstijging zal moeten toevloeien naar de pro- duktiemiddelen (en dus niet naar de werknemers - red.), want het is de technologie die de arbeidsproduktiviteit vergroot. De directe arbeid die ermee samenwerkt, heeft in het algemeen bitter weinig aan deze tech nologie toegevoegd. De werknemers en hun bonden zullen bij zo'n geluid niet staan te juichen. Dr. Boon zegt dan ook: „Als dit politiek mogelijk is". Is dat zo, dan komt er meer geld vrij voor verdere investeringen in de technologische ont wikkeling. Kapitalisme-oude stijl. Maar dat wil de inleider helemaal niet. In zijn visie moet het zogenaamde inleveren van de arbeid in gelijke mate gepaard gaan met het inleveren van het kapitaal. In de visie van dr. Boon gaat namelijk een deel van het overschot niet als inkomen naar de produktiefactoren, maar naar een produktiefonds, dat kan worden gebruikt om het deel van de werknemers dat niet meer of niet volledig kan werken,aan een arbeidsloos inkomen te helpen. Om dit inkomen te ontvangen, kunnen bepaalde verplichtingen worden opge legd wat betreft herscholing en arbeid in andere vorm. Gerard Boon wil tevens het kapitalisme democratiseren door het bezit van de kapitaalgoederen te democratiseren. Bezitsvorming voor de gewone man, maar dan via... de consumptie. Ieder die consumeert, krijgt het recht medeëigenaar te worden van de produktie-installaties van de arti kelen die hij koopt. Wie levensmiddelen koopt of een auto, kan voor 10 procent van het aan koopbedrag certificaten krijgen die delen in de winst van de fabriek. De tien procent zit in de idee van Boon al in de verkoopprijs. Een goede oplossing lijkt hem de btw tot 10 procent te beperken en 10 procent in consumenten-certificaten te boeken, die een aandeel in het kapitaal van de producent, importeur of detaillist zou betekenen. Wie de administratieve chaos al voor zich ziet, miskent de ongelooflijke capaciteit van de elektronische reken- en boekhoudmachines. Die ma ken volgens dr. Boon deze papierwinkel eenvoudig. Ik zie het eerlijk gezegd allemaal nog niet gebeuren. Dat neemt niet weg dat er een logisch uitgangspunt achter steekt, In de geschetste toekomst wordt de mens als consument belangrijker dan als werknemer, gezien vanuit het bedrijfsleven. Daarom laat dr. Boon niet de arbeid in het bedrijfskapitaal deelnemen, maar de consument. De arbeid in de oude zin van het woord loopt in deze visie immers sterk terug. In ieder geval laat Boon zien dat de nieuwe technologie zeer grote maat schappelijke consequenties kan hebben. Gaat het zoals hij schetst, dan wordt meteen de overheersende rol van de overheid wat geremd en ontvangen de mensen in plaats van een eventuele sociale uitkering een uitkering uit de private sector op grond van hun kapitaalsdeelneming het resultaat van hun consumptie. De ene oplossing schept vaak het andere probleem. Hier ook, lijkt me: wie weinig consumeert... Overigens, de jaarvergadering van de Vereniging voor de Staathuishoud kunde is niet gewijd aan de technologische ontwikkeling en haar conse quenties, maar aan „De veranderende patronen van internationale ar beidsverdeling: oorzaken, gevolgen en beleid". Dr. Boon komt daar dan ook op uit. DINSDAG 25 NOVEMBER 198Ü ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN K° B 91.50 Tokyo PH (S| 134. BELEGGINGS INSTITUTEN VlSXL. ,„o GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD '£2 AMSTERDAM (ANP) - Op de ef- NMB en reactie. Elsevier NDU viel nog f 5 terug tot 152. hetgeen een nieuw dieptepunt voor dit fonds beu-kende VNU was 60 cent la ger op 73,10. Gist-Brocades lag 2 lager in de markt op j 47.40 en Heineken ging met 80 cent achteruit op J 51,40.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15