De branche is ziekvan de beunhazerij WÊ Van der Hek wantrouwt EG-beleid staalcrisis M. HEGIE, VOORZITTER ALGEMENE BOND VAN AUTORIJSCHOOLHOUDERS LEZERS SCHRIJVEN: Schmidt: boeren moeten meebetalen aan overproductie Onderwijsorganisaties maken bezwaar tegen procedure Examennota Beunhazen in de au torijschoolbran che....? Praat de Haagse rijschool houder M.H. Hegie (52) er niet van, want veel liever noemt hij hen part timers. Hegie dient immers het alge meen belang, is voorzitter van de Algemene Bond van Autorijschool houders in Neder land en formuleert derhalve zijn ant woorden heel voor zichtig. Maar hoe vriendelijk de ABAN-voorzitter zich ook over die beunhazen wenst uit te laten: voor lopig zijn zij het wel die hem ernstig zorgen baren. Zij zijn het ook die Hegie met een zuur gezicht en het stemgeluid van een onheilsprofeet doen uit roepen dat thans stevig de klad zit in de autorij schoolbranche. Maar dat is niet helemaal de schuld van de beunhazen, die dikwijls beduidend onder de prijs werken. Ook al verpes ten zij daarmee de markt en maken zij zodoende de koffie nog slapper, dan-ie voor de, erkende autorijschoolhouder al is (Hegie: „Sinds eind '78 is mijn omzet met vijftig pro cent gedaald en dat is een al gemeen gemiddelde"), neemt dat niet weg dat er ook andere zaken zijn, die de schoen doen wringen. Ziek Neem bijvoorbeeld de gemid delde leerling, wiens motiva tie vandaag de dag kennelijk dermate veel te wensen overlaat, dat hij met geen stok naar de theorieles te krijgen is. En dat is nog maar een kleine grief van de ABAN, die met zeshonderd leden de grootste van de vijf organisa ties van rijschoolhouders in ons land is. Voorzitter Hegie wil de zaken niet rooskleuriger afschilde ren dan ze zijn. Van de 6800 rijschoolhouders die thans bij het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) staan geregistreerd, zijn slechts 3800 voor hun boter ham volledig aangewezen op hun rijschool. De andere drieduizend zijn de zogenaamde part-timers, die hun voornaamste bron van inkomsten elders vinden. Hegie stelt dan ook onom wonden vast dat zijn branche goed ziek is. „Er moet hoog nodig worden gesaneerd", luidt zijn remedie. Nervositeit Die richting lijkt Ket al een klein beetje uit te gaan, nu minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat zopas aan de Tweede Kamer heeft laten weten dat er verschil komt tussen rijles sen van erkende en niet-er- kende rijscholen. De lessen Sanering Dat op peil brengen van de te ruggelopen omzet ziet Hegie echter liever langs de weg van sanering geschieden. Daarom ook zou hij het een verstandi ge maatregel vinden, wan neer een leerling bij het exa men eerst theorie moet doen en dan pas praktijk. Dat zou niet alleen het leren en volgen van de'theorielessen bevorderen, maar tevens een sanerende werking hebben. Immers, door de verplichting een goed uitgerust theorielo kaal te hebben in plaats van alleen maar een lesauto, zal de aanwas van beunhazen dalen. Maagd Overigens zou dat eveneens van gunstige invloed kunnen zijn op de concurrentiestrijd, die momenteel hier en daar zo hevig is dat sommige rij schoolhouders er niet voor schromen hun eigen branche te vervuilen. Zo verklaarde de Rotterdamse rijschoolhouder A. Haan on langs een rijschool te ken nen, bij wie hij zijn dochter niet graag zou laten lessen. „Als die op 18-jarige leeftijd nog maagd zou zijn en daar zou gaan lessen, zou het bin nen de kortste keren met haar zijn gebeurd." ABAN-voorzitter Hegie: „Het is slechts een enkeling in de autorijschoolbranche, bij wie je als meisje beter niet in de lesauto kunt stappen. Maar dat heb je overal. Dat gevaar loopt een meisje ook als ze naar de tandarts gaat!" part-timers zal teruglopen, ligt er maar aan wat de con sument gaat doen. Onze erva ring is dat hij niet naar de kwaliteit kijkt maar allereerst naar de prijs. En dan kiest hij wellicht toch voor de part-ti- Daarom had voorzitter Hegie in plaats van een vrijwillige wet telijke erkenningsregeling liever een verplichte gezien, met inspectie op de rijles. Andere wens van de ABAN is de invoering van een basis- lesprijs (de maximum lesprijs van 40 gulden is er al). Vol gens deze bond vervalt er dan een stuk concurrentie en geeft zulks beslist een verho ging van het aantal geslaag den te zien, zonder dat de op- leidingskosten hoeven te stij gen. Muziek Dergelijke maatregelen klinken Hegie als muziek in de oren, maar vooralsnog hoort hij die nog niet. „De markt is verza digd", constateert hij met een gezicht dat op onweer staat. van de eerste gaan meetellen voor het rijexamen, zodat de kandidaat die zijn lessen goed heeft gedaan minder kans loopt te zakken door nervosi teit of andere oorzaken. De noodzakelijke erkenningen zullen vanaf eind volgend jaar door het ministerie worden uitgegeven. En in het Wegen verkeersreglement zullen be palingen worden opgeno men. die voor rijscholen nor- "Mijn omzet is sinds eind'78 50% gedaald" school kan ministeriële er kenning krijgen wanneer blijkt dat zij voldoet aan deze Tik Dat betekent een forse tik voor de beunhaas, want hij zal zo'n erkenning niet zo gemakke lijk kunnen krijgen en in ademnood komen. Hegie evenwel houdt nog een slag om de arm: „Of het aantal „Onze markt loopt niet alleen door de daling van het ge boortecijfer terug. Een deel van onze markt vervalt ook tengevolge van de algehele economische teruggang, waardoor sommigen zich geen rijlessen meer kunnen veroorloven", aldus de voor zitter van de ABAN. Hij zegt het daarom niet on waarschijnlijk te vinden dat rijschoolhouders, nu de spoeling steeds dunner wordt, in hun sas zijn met een hoog percentage gezakten. Dat vijzelt immers het aantal lessen en dus de omzet op. BONN (Reuter) - De Westduitse regering streeft naar een her vorming van het kostbare landbouwbeleid van de Eu ropese Gemeenschap door het vrije spel van de economi sche krachten meer ruimte te geven. Dit heeft bondskanse lier Helmut Schmidt gezegd in de regeringsverklaring van zijn nieuwe kabinet. In het licht van de groeiende over schotten aan landbouwpro- dukten in de EG zullen vraag en aanbod meer speelruimte moeten worden gegund, al dus Schmidt. Schmidt verklaarde dat een en ander kan worden bereikt door een omzichtig prijsbe leid, gericht op herstel van het evenwicht op de markt. "Overproduktie dient te wor den tegengegaan door de producent voor overproduk tie te laten meebetalen", al dus de Westduitse regerings leider. West-Duitsland ziet overigens geen oplossing in een agressief exportbeleid of importbeperkingen maar is voorstander van een versoe peling van het stelsel van in terventieprijzen waarmee de EG minimumprijzen voor landbouwprodukten garan deert. Veiligheid. Do Raad van Kerken in Nederland heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken gevraagd, mee te werken aan een gesprek over de Europese veiligheid. Het gesprek zou moe ten worden gehouden tussen ver tegenwoordigers van de Neder landse regering op de veilig heidsconferentie in Madrid en vertegenwoordigers van de ker ken op de conferentie van Euro pese kerken die begin juni, ook in Madrid, is gehouden. De brief van de Raad van Kerken aan de minister vraagt aandacht voor de resultaten van deze con ferentie van Europese kerken. Er namen meer dan honderd kerken aan deel. uit 26 Oost- en Westen- ropese landen. De kerken werd aanbevolen in gesprek met rege ringen te treden en met instituten op het gebied van vredesonder zoek. om gemeenschappelijke zorgen te bespreken. Kerk en school. De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk De landbouwuitgaven zullen volgend jaar bijna driekwart van de totale EG-begroting van dertig miljard dollar (61,5 miljard gulden) opslokken. Vooral de financiering van de "boterberg", de "melkplas" en andere overproduktie kost veel. De Bondsrepubliek heeft al herhaaldelijk betoogd dat hervorming van het land bouwbeleid van wezenlijk belang is voor de gemeen schap. Schmidt heeft nu laten weten op welke manier dat moet gebeuren. DEN HAAG (GPD) - De vertegen woordigers van besturen, on derwijsgevenden en ouders heb ben gisteren in de Centrale Commissie voor Onderwijs overleg (CCOO) unaniem de Ex amennota van staatssecretaris De Jong afgewezen. Staatssecretaris De Jong heeft kennis genomen van deze afwijzing en»vervolgens aangekondigd zich er niets van aan te trekken. Hij wacht de an dere commentaren af en wil be gin december de nota aan de Ka mer aanbieden De vertegenwoordigers van de on derwijsorganisaties binnen de CCOO hadden grote bezwaren tegen de procedure die staatssse- cretaris De Jong bewandelt met zal in haar volgende vergadering - voorjaar 1981 - de besprekingen over het beleid van de Raad voor Kerk en School voortzetten. Dan zal met name de verhouding tus sen dialoog en getuigenis aan de orde komen. Met name de rech tervleugel in de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Bond. is bezorgd over het werk van de raad. die - volgens het jaarverslag - geen standpunten maar bijdra gen levert tol het spreken met andersdenkenden uit school en kerk. Men vreest, dat hierdoor het christelijk getuigenis dat van de school kan uitgaan in het ge drang komt. Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam J. Hoekert Amstelveen-Buitenvel- dert; aangenomen naar Vinke- veen kandidaat N.P.J. Kleiberg Doorn, naar Bruchem-Kerkwijk kandidaat L.W.C. Ruygrok Nieuwersluis. naar Yerseke C. Schipper Haskerhorne-Oude- haske, de benoeming tot predi kant-directeur van de Hervorm- DEN HAAG (GPD) - Het Tweede kamerlid Arie van der Hek heeft geen vertrouwen in de wijze waarop de Europese Commissie zal controleren of de staalprodu centen zich zullen houden aan de beperkingen waartoe kortgele den is besloten. Dit gebeurde via het uitroepen van de zogeheten „crise manifeste". In het kort komt dat erop neer dat alle staal- makers in de EG zich beperkin gen moeten opleggen bij de pro- duktie. Van der Hek (PvdA) stelde gisteren tijdens een commissievergade ring over de werking van de Eu- zijn Examennota. Unaniem kreeg de staatssecretaris het ad vies om van zijn concept-be leidsnotitie maar een discussie nota te maken. Een discussie-no ta biedt, volgens de onderwijsor ganisaties, tenminste de gele genheid gefundeerd over deze problematiek te praten met hun achterban. Kerken willen praten over Europese veiligheid de Bond voor Inwendige Zen ding op Gereformeerde Grond slag J. Vroegindewey Em- ropese verdragen dat de Com missie zelf niet over de deskun digen beschikt om afspraken te controleren. Minister Van Aar- denne hield zich echter vast aan toezeggingen van de Brusselse autoriteiten. „Hoe zij die controle uitvoeren is hun zaak, daar be moeien de ministers zich niet in eerste instantie mee. Ik weet dat de Europese Commissie 140 mensen heeft aangetrokken om dit werk te verrichten. Van der Hek beschouwt het duidelijk als een lachertje dat die controles worden uitgevoerd door em ployés van de staalconcerns zelf. Een ander voorstel was de Exa mennota te splitsen in een dis cussienota en een aantal concrete beleidsvoorstellen om de huidige knelpunten in het examengebeu- ren weg te nemen. Beide zaken gaven de staatssecretaris geen aanleiding om zijn standpunt te wijzigen. meioord. naar Lunteren J.G. van der Vlist Vroomshoop, naar Was senaar (deelwerk, voor de her- vormd-gereformeerde modali teit) kandidaat G.J. Wolters Rijs- sen; bedankt voor Oene W. Ver boom Waddinxveen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Groningen-Noordoost (deel werk) kandidaat mevrouw A. Geense-Ravestein Groningen, te Mijdrecht (voor zendingsdienst in Semarang, Indonesië) P. Bein- tern.a Rottevalle, te Den Haag- Oost J.G. Meynen Amersfoort; aangenomen naar Kampen J. ter Horst Amersfoort: bedankt voor Barneveld G.W.H. Peddemors Holten. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar En- schede-Noord A. van Houdt Ro zenburg. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Kornhorn J. Germs Winschoten; aangenomen naar Soestdijk kandidaat J.W. Schoonderwoerd Vaassen. Deze mensen zouden namelijk bij de collega's in andere landen inzage moeten krijgen in de-boe ken en op die wijze hun taak uit oefenen. De socialist wilde van de bewinds man ook weten waarom Neder land niet is meegegaan in de Duitse bezwaren tegen het uit roepen van die „crise manifeste" Hij wees daarbij op de vervlech ting van Hoogovens en Nedstaal met Duitse ondernemingen. Van Aardenne herinnerde eraan dat juist een ander Duits bedrijf een van de ondernemingen was ge weest die had bevorderd dat de noodtoestand werd uitgeroepen doordat men zich niet aan de vrijwillige beperkingen hield. Toch zou het in het belang van Hoogovens zijn geweest die maatregelen te laten afroepen. „Was dat niet gebeurd dan was de markt in elkaar gedonderd", zei Van Aardenne letterlijk na af loop. De bewindsman riep ten slotte in herinnering dat begin volgend jaar een speciale verga dering over de staalcrisis gehou den zal worden waarbij ter zake van de herstructurering ook de sociale maatregelen een belang rijke rol zullen spelen. Nederlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Baarn M. Bakker Wageningen. Gereformeerde gemeenten: be roepen te Boskoop J. van Vliet Aagtekerke; aangenomen naar Klaaswaal J. Koster Barneveld; bedankt voor Werkendam A. Hoogerland Krabbendijke. voor Oudemirdum H. Ligtenberg Middelharnis. voor Groningen Th. van Stuyvenberg Meliskerke. Baptistengemeenten: aangeno men naar Zwolle P. Wijchers Hengelo. Gevangenen. De Raad van Ker ken en de bisschoppenconferen tie in Indonesië zullen begin de cember in een gesprek met presi dent Soeharto pleiten voor het lot van de ongeveer 10.000 vrijgela ten politieke gevangenen in dit land. Zij zijn bijna allen nog zon der werk en krijgen geen pen sioen of andere bijstand. Bruidsparen Terecht wordt er door het CDA veel belangstelling in de gemeente raad gevraagd voor het bezoeken door burgemeester Goekoop van echtparen die zestig jaar en meer gehuwd zijn. De burgemeester wil echter niet vanwege de vele uren die hem dat kost. Later somde hij daar moeiteloos nog een aantal redenen bij op. Veel tijd kost veel geld zal de heer Goekoop denken en dus bruiden - sparen zal mij veel geld doen vergaren. Interessant is om te we ten óf de burgemeester in zijn op stelling een VVV-standpunt ver tegenwoordigt of een privé- standpunt inneemt en waarom hij niet ingaat op de wens van de gemeenteraad in deze. Om wat voor redenen dan ook. Leidens Eerste Burger wil gewoon niet. Wie zijn eigen burgers niet eert, is ook hun waardering niet weert. Wil de gemeenteraad herstellen wat zijn voorman wil verletten, dan zou hij de burgemeester kunnen VOETBAL - El Salvador heeft zondag de kans op kwalificatie voor de eindronde om het we reldkampioenschap behouden door in San Salvador de ploeg van Honduras met 2-1 te ver slaan. Bij de rust was de stand 1-0 voor El Salvador door een treffer van Gonzalez in de negende mi nuut. Guerrero maakte er in de 66ste minuut 2-6 van en Figuera, die eerder een strafschop miste, scoorde in de laatste seconden tegen. Het was de eerste officiële voetbalwedstrijd tussen beide landen sinds er elf jaar geleden oorlog uitbrak na een ander voet balduel. El Salvador voert nu in de Centraal Amerikaanse zone de ranglijst aan met zeven punten uit vier wedstrijden. Guatemala is twee de met zeven uit vijf. SCHAATSEN - Arie Eriks heeft de marathon van Heerenveen ge wonnen. In de extra sprinlronde versloeg hij Co Giling. die daar mee de leiding in de si rijd om de KNSB-beker vasthield. Bij de dames nam Gonnie Brouwer de koppositie in het algemeen klas sement over van Atje Keulen- Deelstra, die in Heerenveen niet aan de start verscheen. Brouwer eindigde als vierde achter Wes tenbroek, De Vries en Jansma. TENNIS - De Argentijn Jose Luis Clerc heeft de open Argentijnse tenniskampioenschappen op zijn naam geschreven. In de eind strijd won hij van de Westduitse kampioen Rolf Gehring met 3-2 (6-7, 2-6, 7-5, 6-0. en 6-3). uitnodigen deze taak op zich te nemen. Natuurlijk kan.de raad ook de wethouder van de M.A.V.-afdeling die verantwoor delijk is voor het bejaardenwerk hiermede belasten. Doch de hui dige wethouder is ook van WD- signatuur, dus.Maar buge- meester Vis was toch ook een li beraal? Een betere oplossing is de kwestie uit de politieke sfeer te trekken. Aan het begin van iedere nieuwe vierjaarsperiode van de raad kiest de raad een daartoe be kwame man of vrouw van 65 jaar of ouder, die namens de gehele raad en dus namens de Leidse bevolking de bruidsparen gaat bezoeken. Wat lintjes uitdelen kan dan aan de burgemeester worden overgelaten. Een gemeenschap die zijn minder heden niet eert, minderheden die tot deze gemeenschap positief kunnen bijdragen of in lange reeks van jaren hebben bijgedra gen, zit verkeerd. B. SIBON Tesselschadestraat 22a Leiden IMMIGRATIEREGELING - De Landelijke Federatie van Wel- zijnsstichtingen voor Surinamers is zeer verontwaardigd over de nieuwe overeenkomst die het personenverkeer tussen Surina me en Nederland, en het verblijf van Surinamers in ons land re gelt. Het is duidelijk dat het Nederland er slechts om te doen is, de Suri namers buiten Nederland te houden. De regeling is "ronduit discriminerend'.' en "speelt in op de ongenoegens die bij delen van de Nederlandse bevolking leven met betrekking tot de aanwezig heid van gekleurde mensen in Nederland", aldus de federatie in een commentaar. LOZINGEN - Rijkswaterstaat gaat op de Noordzee metingen ver richten van de lozing van chemi sche afvalstoffen door het West duitse chemie-concern Bayer in Leverkusen. Dit heeft Rijkswa terstaat gisteren laten weten. Be keken zal worden of grotere lo zingen van titaan-dioxyde een zelfde verdunning van het zeewa ter opleveren. NEGATIEF OORDEEL - De FNV beoordeelt het in de afgelopen ja ren gevoerde onderwijsbeleid negatief en stelt dan ook geen bij zondere prijs op continuering van dit beleid na de komende verkiezingen. Dat stelt de FNV in een commentaar op de begroting 1981 van het ministerie van on derwijs en wetenschaDDen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14