in Polen Schmidt: optimisme voor de toekomst aardbeving: Znid-Italië na de troosteloze puinhoop Devaluatie top Amman door wegblijven PLO Britse minimumrente twee procent omlaag Palme: "Goede redenen voor vrede Iran-Irak" DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 13 Een eenzame man loopt door de puinhopen van wat eens een straatje in Balvano was. Twee huilende vrouwen bij de lichamen van familieleden. Bij de doden waakt een soldatenwacht. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ,Als kind heb ik wel eens een aardbeving meegemaakt. Die van 1962 herinner ik me ook nog. Maar zo erg als dit heb ik het nog nooit gezien". Aan het woord een schoenmaker uit Solofra, die sa men met zijn dorpsgenoten staat toe te kijken bij het puin ruimen in de hoofd straat. Net als alle bewoners van het getroffen gebied rondom Eboli weet hij dat hij woont in een streek die in de loop der eeuwen al herhaaldelijk door aardbevingen is geteisterd. Het is een risico waarmee men leert leven en wel door het te vergeten. Maar de avond van zondag 23 november 1980 zal voor de rest van zijn leven en dat van zijn kinderen in het geheugen gegrift blij1 ven: op die avond werd een groot deel van het dorp in enkele ogenblikken weggevaagd. Zoals alle anderen met wie ik er over spreek, weet hij geen woorden te vin den voor de gruwelijke angst die hem op dat moment overviel. Het woord dat steeds terugkeert en dat aangeeft waar allen het meest van geschrokken zijn is „boato", het brullend geluid waarmee de aarde haar woede scheen aan te kondigen. Onmiddellijk daarop begon de grond te stampen en te golven, stort ten aan alle kanten muren in en vielen met donderend geweld stenen en gruis naar beneden. Wanneer ik in Solofra aankom, wordt aan de ingang van het dorp met schoppen en houwelen gegraven in wat er over is van twee naast elkaar staande huizen: een vormeloze ruïne van niet meer dan enkele meters hoog. Soldaten en brandweerlieden met witte zakdoeken voor het gezicht gaan de stenen verbe ten te lijf. De dorpelingen staan er zwijgend omheen: zi j weten dat er een heel gezin onder bedolven ligt. Hier staat een ogenschijnlijk ongedeerd huis naast het puin van de woning die eraan vast was gebouwd; daar zie ik een gebouw van drie verdiepingen waaruit alleen de muren van de eerste etage zijn weggeblazen.Jn de gapende opening, als in een luguber poppen huis, een woonkamer met bankstel en televisie, een keuken waar de pannen nog op het fornuis staan. In Avellino, een van de andere steden in het getroffen gebied, zie ik hetzelfde schouwspel dat overal elders te zien is: alle open plekken en pleinen staan vol met auto's die klaar worden gemaakt voor de overnachting. Er wordt ge sjouwd met kussens en dekens, de vrouwen maken eten klaar op open houtvuurtjes. Ook hier de strakke ge zichten en het zwijgzame toezien bij het puinruimen. De oude binnenstad, kennelijk een armenwijk met niets dan bouwvallige woningen, is grotendeels ingestort. Aan een enkele overeind gebleven muur hangt omgeven door tegeltjes een gei ser in wat zondag nog een badkamer was. Aan een scheef hangend balkon netje hangt de kinderwas nog in de bleke novemberzon. Tussen het puin liggen her en der de aandoenlijk ge worden dingen van het zo plotseling verstoorde dagelijks leven. De weg gaat langzaam omhoog, de ber gen in, langs nooit gehoorde dorpen als San Potito en Parolise, tot aan een kruispunt waar de politie alle verkeer tegen houdt. Vandaar af kan men al leen nog te voet verder, de weg leidt naar Sant' Angelo dei Lombardi, ooit een schilderachtig bergdorp, nu geheel van de kaart gevaagd. Het geweld van de aardbeving heeft hier niets ge spaard: de kerk staat nog maar half overeind, een nog niet helemaal vol tooid gioot flatgebouw is als een kaar tenhuis in elkaar gezakt. Andere hui zen lijken als met een moker in elkaar gebeukt te zijn. Als ik later uit het dal omhoog kijk, steekt de berg pikzwart af tegen een bloedrode zonsondergang. In alle an dere omstandigheden een prachtig ge zicht, nu eerder een angstwekkend schouwspel. Minder dan 24 uur gele den is diezelfde berg brullend ont waakt en heeft in een oogwenk alles van zich afgeworpen wat de mensen er in de loop van de eeuwen tegenaan hebben gebouwd. Een uur lang reed ik daarna in het aardedonker. De straat verlichting brandt niet en in geen enkel huis is er licht. De elektrische centrale op de berg is gedeeltelijk ingestort en nog steeds buiten werking. Hier en daar tegen de heuvels brandt een hout vuurtje. Het is een opluchting wanneer ik in de buurt van Napels terugkom in de verlichte wereld. Maar ook in Napels is niets normaal: vannacht slaapt er niemand in huis, maar langs straten en pleinen in auto's, op banken of zo maar op de stoep. In het hotel waar ik tenslotte aanland, zijn kamers te over behalve ik is er van nacht geen enkele gast. Het geeft een merkwaardig gevoel van luxe, tot ik hoor dat ook het restaurant en alle res taurants in de stad gesloten zijn. Nie mand durft zich vandaag binnenshuis op te houden, men voelt zich nergens meer veilig. En ook wanneer men zich eindelijk weer naar binnen zal wagen, zal de angst van deze dagen nooit meer helemaal verdwijnen. Ondanks slechte economie BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt gelooft dat de wereld en dus ook de Bondsrepubliek moei lijke jaren tegemoet gaan. Hij is van mening dat de Duitsers spaarzaam moe ten gaan leven teneinde met name de economische problemen te kunnen overwinnen. Volgens de Westduitse regeringslei der is er echter ondanks een teruggang van de pro- duktie en een mogelijk lichte stijging van de werkloosheid geen reden tot pessimisme. In zijn bijna twee uur durende rege ringsverklaring zei Schmidt dat de Duitse economie gezond is en de internationale concurrentie positie van de Bondsrepubliek nog steeds goed is. „Dat blijft zo, als wij zorgen voor een noodza kelijke herstructurering en mo dernisering van Vernieuwing en herstructure ring, investeren en concurreren zijn ook in de jaren tachtig onze grote kans", aldus de Bondskan selier, die zijn verklaring het mot to „Moed voor de toekomst" had gegeven. Morgen zal het parle ment op de regeringsverklaring antwoorden. In eerste reactie zeiden oppositie leider Helmut Kohl en CSU-frac- tievoorzitter Friedrich Zimmer man dat Schmidts rede nauwe lijks aanknopingspunten voor een doeltreffend beleid biedt. Kohl hekelde de koele technocra tische aard waarmee de rege ringsleider meent de problemen van de komende jaren te lijf te kunnen gaan. Zwaartepunten Met betrekking tot de binnenland se economische politiek van de nieuwe sociaal-liberale regering noemde Schmidt vier zwaarte punten: een grotere onafhanke lijkheid van olie als beslissende economische en technische fac tor; een begrensde uitbouw van kernenergie; het vasthouden aan de volledige werkgelegenheid en een economische en structurele heroriëntering. (Van onze verslaggever Rienko Wilton ARMMAN - Aan de vooravond van de grote jaarlijkse Arabische top conferentie, die vandaag in de Jordaanse hoofdstad Amman begint, heeft de PLO aangekon digd niet te zullen deelnemen aan de top. De Palestijnen gaven daarbij gehoor aan een Syrische oproep om de Amman-top te boycotten. Syrië en haar vrienden in het zoge naamde Front van standvastig heid d.w.z. Zuid-Jemen, Libië, Algerije en de Palestijnen boy cotten de Amman-top officieel met het argument dat de tegen stellingen in de Arabische wereld ten gevolge van de Iraaks-Iraanse oorlog, een Arabische top zinloos maken. De overgrote meerder heid van de Arabische landen, het zgn. gematigd conservatieve blok, meent evenwel dat die ge schillen juist op een topconferen tie bijgelegd zouden kunnen worden, en daarom zijn bijna alle Arabische landen vandaag in Amman vertegenwoordigd. Maar nu de PLO zelf niet op de Arabische top aanwezig is, neemt de politieke betekenis van deze inter-Arabische conferentie au tomatisch sterk in betekenis af. Immers, de Palestijnse-kwcstie, of beter gezegd het niet opgelost zijn van de Palestijnse-kwestie op voorwaarden die voor de Pale stijnen zelf acceptabel zijn, is datgene wat de Arabieren, on danks hun vele tegenstellingen, nog bindt. Omdat PLO-chef Arafat nu niet in Amman komt opdagen, ont neemt hij zichzelf de kans - en dat is een hoeksteen van de Interara- bische politiek van de Palestij nen - om de Arabische landen opnieuw te binden tot blijvende solidariteit met de Palestijnse zaak en de PLO. Dat is hard nodig, want er wordt in Amman druk gespeculeerd dat koning Hoessein - met Arabische toestemming uiteraard - bereid zou zijn mede namens de Pale stijnen met de nieuwe Ameri kaanse president Reagan te on derhandelen, daarmee de PLO naar het tweede plan verwij zend. Doel van de regering blijft de libe rale rechtsstaat meer vorm te ge ven. Onderzocht zal worden in hoeverre het radicalenbesluit van 1972 geliberaliseerd kan worden. „Wij willen geen extremisten, van links noch van rechts, in overheidsdienst, maar ook geen opportunisten", aldus Helmut Schmidt. Buitenland De kanselier besteedde veel aan dacht aan de buitenlandse poli tiek van de nieuwe regering- Schmidt-Genscher. Hij zei dat die politiek „duidelijk en bere kenbaar" blijft, wat inhoudt dat de Bondsrepubliek erkent dat de NAVO en de Europese Gemeen schap van wezenlijk belang blij ven voor het handhaven van vre de en veiligheid in de wereld, voor sociale en economische vooruitgang. Tegelijkertijd legde Schmidt er de nadruk op dat er ten aanzien van de Derde Wereld een politiek van gelijkberechtiging moet worden gevoerd. De Westduitse rege ringschef kondigde aan dat hij van plan is om in juni 1981 in Mexico deel te nemen aan een conferentie van regeringsleiders over Noord-Zuidvraagstukken. Hij zal zich daar inzetten om vooral twee problemen te behan delen die, aldus Schmidt, anders tot „menselijke en politieke cata strofes" kunnen leiden: de be volkingstoename op de wereld en de explosie van de olieprijzen, waardoor bijna alle ontwikke lingslanden ongehoord sterk worden getroffen. Ontspanning Ondanks de toenemende spanning in de Oost-Westverhouding wil de Bondsregering vast houden aan de ontspanningspolitiek. „Er is geen andere weg", zei Schmidt. „Juist in moeilijke tijden moeten wij in gesprek blijven met de Sowjet-Unie en de andere landen' van het Oostblok". Dat geldt ui teraard ook voorde DDR, hoewel de Bondskanselier nog eens vast stelde dat de jongste „afgren zingsmaatregelen" van Oost- Du itsland een „zware klap voor iedere Duitser" betekenen. Voorwaarde voor een echte ont spanningspolitiek blijft echter het militaire machtseven wicht. De kanselier zei datWest-Duitsland zijn NAVO-verplichtigingen (drie procent van de defensieuit gaven per jaar) zal vervullen. Schmidt vindt dat het Westen met het oog op de gevaarlijk toe nemende Russische expansie in het bereik van Euro-strategische wapens zijn eigen potentieel in Europa moet moderniseren en versterken. Even belangrijk blijft dat er moet worden gestreefd naar ontwapening. VATICAANSTAD -Paus Johannes Paulus II heeft gisteren premier Margaret Thatcher in audiëntie ontvangen .Op de foto overhandigt hij een boek over het Vaticaan aan de Britse premier. LONDEN (Reuter) - De Britse Con servatieve regering van mevrouw Thatcher heeft gisteren een pak ket economische maatregelen aangekondigd dat de wankele Britse economie weer in het goe de spoor moet leiden. Onderdeel daarvan is een onmiddellijke verlaging van de minimumrente, een met het officiële bankdiscon- to in andere landen vergelijkbare rente, met twee procent tot veer tien procent. De maatregelen werden gisteren in het Britse parlement bekendge maakt door de minister van fi nanciën, Sir Geoffrey Howe. Het besluit om de minimumrente te verlagen komt na sterke druk van de kant van de Britse werkgevers volgens wie het hoge rentetarief van zestien procent het indus triële leven in het land verlamde en de recessie alleen maar verer gerde. Als gevolg van de verlaging heeft het pond sterling gisteren een aanzienlijke koersdaling te zien gegeven. Gisteren leidde de ren teverlaging tot een dieptepunt in bijna vier maanden Een jaar geleden stelde het kabinet de rente vast op de recordhoogte van zeventien procent. In juli van dit jaar verlaagde het de rente met een procent. Het is met de Britse volkshuishouding daarna alleen maar verder bergafwaarts gegaan. Het aantal werklozen groeide tot een record van ruim twee miljoen of 8,4 procent van de beroepsbevolking en aan een verdere stijging valt al niet meer te ontkomen, zo luidt de algeme ne verwachting. Minister Howe moest gisteren toe geven dat de staat dit jaar meer leningen heeft moeten sluiten en dat er meer geld in omloop is ge komen dan was beoogd. Óm het economisch beleid alsnog te doen slagen, dient er in het ko mend begrotingsjaar ruim een miljard pond (bijna vijf miljard gulden) op de overheidsbeste dingen te worden bespaard. Zo zal defensie 200 miljoen pond (een miljard gulden) moeten in leveren. Desondanks zullen de defensie-uitgaven dit jaar en ook het komend jaar reecl met 2,5 procent stijgen. (Van onze correspondent Anton Koene) WARSCHAU - Poolse spoorwegarbeiders hebben gisteren gedurende twee uur het treinverkeer in een groot deel van Polen lamgelegd. Bij de grote tractorenfabriek Ursus, net buiten Warschau, zijn de arbeiders voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Voor vandaag heeft het spoorwegper soneel een staking van vier uur aangekondigd. Inzet bij deze laatste werkonder breking is de eis dat de regering snel een bevoegde delegatie naar Wroclaw stuurt om te onderhan delen over het nakomen van een overeenkomst over het loon van spoorwegpersoneel. Deze onder handelingen zouden moeten worden bijgewoond door een af vaardiging van de nieuwe, onaf hankelijke vakbond Solidari teit. In dit een maand geleden gesloten akkoord is vastgelegd dat de lo nen van het hele spoorwegperso neel met onmiddellijke ingang zouden worden verhoogd en dat de zeer slechte arbeidsomstan digheden van de Poolse spoor wegarbeiders zouden worden verbeterd. Bang Een spoorwegstaking in Polen is iets waar de Poolse regering nog al bang voor is omdat het de rest van het Warschaupact het argu ment zou verschaffen dat de vei ligheid van de staten in gevaar wordt gebracht. Het zou voor met BAGDAD - TEHERAN (UPI'Reu- ter) - De Zweedse oud-premier Olof Palme is na ruim een week van besprekingen in Iran en Irak als speciaal afgezant van de Ver enigde Naties uit Bagdad naar New York vertrokken om verslag uit te brengen aan secretaris-ge neraal Kurt Waldheim. Hij "wei gerde optimistisch of pessimis tisch te zijn. Wij moeten niet ho pen op spoedige resultaten maar de objectieve redenen voor vrede zijn zeer goed", aldus Palme tot verslaggevers. Deoorlogscommuniquës van beide landen duidden gisteren weer op hernieuwde zware gevechten aan het zuidelijk front. Olof Palme heeft na zijn besprekin gen met Iraanse en Iraakse lei ders en een bezoek aan het front gezegd dat het eerste deel van zijn missie was te luisteren, teleren en de standpunten van beide parijen toe te lichten. Hij zei dat hij daarin was geslaagd en dat het zeer leer/aani WM Op de vraag of hij naar Iran en Irak zou terugkeren, antwoordde hij dat dit door iedereen wordt aan genomen. Op de vraag welke re denen hij aanweüg achtte voor vrede zei hij: "Deze landen heb ben veel behoefte aan ontwikke ling en opbouw en met aan het besteden van hun geld aan oor log. zij willen onafhankelijk zijn". name Oost-Duitsland, Tsjecho- slowakije en in het bijzonder de Sowjet-Unie kunnen leiden tot een voor die landen onaanvaard baar strategisch probleem. Zo zullen de Russen zich beroepen op het feit dat de havens langs aè Oostzeekust van het achterland zijn afgesneden, waardoor Rus land in de wintermaanden ver stoken blijft van een groot deel van zijn levensmiddelen. Boven dien wordt door spoorwegsta kingen in Polen het contact tus sen het Russische leger en de 22 in Oost-Duitsland gelegerde divi sies afgesneden. Tot nu toe hebben de Poolse sta kingsleiders de spoorwegen met de grootste omzichtigheid buiten alle stakingsacties gehouden omdat zij zich de mogelijke ge volgen maar al te goed realiseren. De spoorwegarbeiders voelen zich echter in de steek gelaten en hebben het heft in eigen hami-n genomen. Ofschoon de spoor wegarbeiders de steun hebben van de militante vleugel lidanteit". heeft de nieuwe vak beweging de spoorwegstaking niet georganiseerd. Eisen De staking in de grootste Poolse tractorenfabriek Ursus komt kort nadat de Poolse regering een be roep heeft gedaan op alle Polen om de landbouw alle mogelijke voorrang te geven. De arbeiders van Ursus eisen vrijlating van Jan Maroniak, de drukker van „Solidariteit", die wordt be schuldigd van het verraden van staatsgeheimen Manonak werd verleden week in Warschau gearresteerd nadat de veiligheidsdienst de officier van justitie in Warschau opdracht had gegeven de bureaus van So lidariteit te doorzoeken op een ui terst geheim document. Dit bevat een plan om „dissidenten en aan verwante anti-sociahstischtische elementen" uit te schakelen en is afkomstig van dezelfde officier van justitie. Naar verluidt zijn de papieren ontvreemd uit 's mans archief.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13