AZ denkt al aan Radnieki Entree Jacobsen verstoort ritme van Feyenoord... Jezek komt in december tera»; Leiden begint tegen Varese Basketbal-politiek "Voorbereiding al vóór duel met Willem II begonnen" Nenkovic: AZ nog sterker dan verwacht MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT MUNCHEN/LEIDEN - "Een zware poule, ontegenzegge lijk", was de eerste reactie van Parker Leiden-coach Han Wallaart op de in München gehouden loting voor de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup II. Die bracht zijn ploeg in groep A tesamen met bekerhouder Varese, Barcelona en Istanbul. "Maar eigenlijk", vervolgde hij, "maakt het weinig uit. De an dere poule is bijna net zo sterk". Leiden, dat dankzij overwin ningen op Hapoel Ramat Gan en SFX Verviers doordrong tot de laatste acht, begint zijn reeks wedstrijden op 10 de cember in de Vijf Meihal te gen het Italiaanse Varese. Daarna volgen drie uitduels terwijl eind januari.begin fe bruari besloten wordt met de thuiswedstrijden tegen Bar celona en Istanbul. "Een gun stige indeling", oordeelde Wallaart die er vanuit gaat dat de drie ontmoetingen in Lei den winst moeten opleveren. "Dat is, willen we de halve fi nale bereiken, een voorwaar de. En dan pogen om uit in Spanje of Turkije voor een verrassing te zorgen. Het zal zeker niet meevallen, want ten opzichte van vorig* jaar (toen Leiden de toegang tot de finale uitgerekend door Varese werd ontzegd) is het toernooi beduidend sterker geworden. Zwakke broeders als Caen en Panathinaikos zijn vervangen door clubs als Kaunas, Barcelona en Cibona Zagreb. Maar ik heb deson danks goede hoop dat we tot de laatste vier zullen door dringen, want tenslotte zijn wij er ook niet minder om ge worden." Het speelschema van Leiden: 10 December: Leiden - Varese 17 December: Barcelona - Lei den 13 Januari: Istanbul - Leiden 20 Januari: Varese - Leiden 27 Januari: Leiden - Barcelona 4 Februari: Leiden - Istanbul De indeling van de andere poule: Cantu (It), Cibona Za greb (Joe), Kaunas (Sow) en Le Mans (Fra) De finale wordt opnieuw in Ita lië gespeeld. Op 17 maart in Napels. Den Bosch Kampioen Den Bosch start zijn duels in de finale-poule van de strijd om de Europa Cup I met twee thuiswedstrijden. Op 11 december wordt be gonnen tegen Bosna Seraje- wo, een week later is Real Madrid de tegenstander. Daarna volgen in januari en februari de wedstrijden tegen Maccabi, CSKA Moskou en Sinudyne Bologna. In totaal speelt Den Bosch tien duels. De finale is op 26 maart in Straatsburg. DL/Amsterdam De dames van DL/Amsterdam zijn in de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen ingedeeld bij: Rode Ster Belgrado, Levski Spartak Sofia en Spar ta k Praag. AD VAN KAAM ROTTERDAM - Johnny Jacobsen zal best een goede voetballer zijn, maar hij lijkt vooralsnog niet het type speler waarop Feyenoord nu direct zat te wachten. Iwan Nielsen kopt in duikvlucht Feyenoords 1-0 binnen. Doelman Bert van Geffen is kansloos. De problemen bij de Rotterdam mers manifesteerden zich tot nu toe duidelijk op het middenveld, waar een organisator en een spel bepaler werd gemist. Dat is Johnny Jacobsen allerminst. Hij is, zo bleek gisteren uit zijn eerste optreden in de Kuip, een echte spits. Afgaande op de eerste in drukken een goede spits met een sterke drang naar het doel, maar daar heeft Feyenoord er wel meer van. Het arsenaal aanvallers MÜNCHEN (GPD) - De interna tionale Basketbalfederatie (FIBA) heeft op handige wijze de problemen opgelost die dreigden te ontstaan nadat vorige week donderdag be kend werd dat in de eindron de van het toernooi om de Eu ropa Cup voor landskam pioenen Maccabi Tel Aviv en CSKA Moskou tegen elkaar zouden moeten spelen. De ploeg uit de Sowjet-Unie ver klaarde onmiddellijk dat de Israëli's niet welkom waren in Moskou en dat CSKA geen trek had om naar Tel Aviv te gaan. Daarmee leken dezelfde problemen te ontstaan als vier jaar geleden. Toen ging CSKA ook niet naar Tel Aviv. De FIBA besloot toen de uit slag vast te stellen op 20-0. De thuiswedstrijd werd toen in België gespeeld. Als gevolg van die weigering werden alle ploegen uit de Sowjet- Unie voor drie jaar ge schorst. Zover lijkt het dit keer niet te zullen komen. Op voorstel van het Belgische FIB A-bestuurs lid Leon Wandel worden de twee wedstrijden tussen Mac cabi en CSKA achter elkaar (dinsdag en woensdagin Brussel gespeeld. De exacte data moeten nog worden vastgesteld. waaruit kan worden geput is met Vermeulen, Peters, Budding, De Leeuw en Petursson zelfs zo groot dat de Deense aankoop al leen in tijden van hevige blessu- renood echt rendabel kan zijn. In eerste instantie is Jacobsen daarom ook aangetrokken, ge tuige de uitspraak van interim- trainer Clemens Westerhof: „We gaan het met hem rustig opbou wen, dit is een aankoop in de breedte". In tweede instantie kan zijn komst de concurrentie ver scherpen, maar omdat hij toch speeltijd zal moeten krijgen om zich aan te passen, kan zijn aan wezigheid ook voor problemen zorgen. Van dat laatste was gisteren al sprake. Het kon bijna geen toeval zijn dat Richard Budding tegen PEC Zwolle aanvankelijk draai de als nooit tevoren. Het kon ook nauwelijks op toeval berusten dat Feyenoord op slag het ritme verloor op het moment dat de Deense aanwinst werd ingezet. Zo vindingrijk en doortastend als de Rotterdammers voordien hadden gevoetbald, zo besluite loos en stereotiep werd na de en tree van de vleugelspits gewacht op het einde dat tenslotte alleen met vreugde kon worden begroet omdat de winst overeind was blijven staan. Het werd 3-1 in de Kuip, maar als PEC ook maar een paar gram meer geluk en doortas- TILBURG (GPD) - Wie had het ooit kunnen denken, maar Willem II- AZ'67 ging gisteren wel degelijk door voor een eredivisietopper. Een ontmoeting tussen de num mers één en drie van de ranglijst; een duel ook tussen twee ploegen op het toppunt van hun roem. Twintigduizend - voornamelijk Brabantse - mensen waren er likkebaardend op af gekomen om een paar uur later lichtelijk te leurgesteld af te druipen. Want de verdiend met 2-0 door AZ ge wonnen slag had niets weg gehad van de happening die vooral van Willem II-zijde beloofd was. U voor het eerste fluitsignaal van de niet overtuigende Geurds moest Willem II een forse tegen slag incasseren toen bleek dat Toine van Mierlo teveel last on dervond van een spierscheuring in zijn bovenbeen. Tra Ja cobs bekende later hem niet op gesteld te hebben omdat hij vreesde dat Van Mierlo dan drie minuten later alweer zou moeten worden vervangen. De Willem II- oefenmeester waagde de gok niet, maar gaf daarmee wel direct een van zijn belangrijkste troe ven uit handen. 55 TILBURG (GPD) - Dusan Nenkovic, de gezette oefen- meester van AZ's komende Europa-Cuptegenstander FK Radnieki uit het Joegoslavi sche Nis, blijkt in Tilburg bij zonder onder de indruk te zijn gekomen van het Alkmaarse optreden tegen Willem II. Ondanks het feit dat AZ in Tilburg een van de slechtste competitiewedstrijden tot nu toe afwerkte, liet de vriende lijke Joegoslaaf zich slechts in lovende bewoordingen uit over de capaciteiten van de succesvolle Kessler-forma- tie. Nenkovic: „AZ'67 is een veel sterker team dan ik had ver wacht, al had ik al veel posi tieve berichten over die ploeg ontvangen. Vooral collectief heeft onze komende tegen stander mij verbaasd. Maar ook stuk voor stuk zijn heterg sterke spelers". Ook de Joegoslavische oefen- meester constateerde dat Jan Peters momenteel in een ij- zersterke vorm verkeert. Nenkovic: ..Peters, dat is ge woon een klasse apart binnen het team. Ik had overigens de indruk dat AZ veel beter kon dan het liet zien. Zo'n Hoven- kamp bijvoorbeeld etaleerde slechts af en toe zijn moge lijkheden". Op de vraag hoe Radnieki het gevaar-Jan Peters denkt in te dammen, antwoordde Nen kovic humoristisch en slinks: „Aan Peters gaan.we niets bijzonders doen. Het zou zonde zijn zo'n knappe voet baller niet gewoon te laten spelen. Dat kunnen we ons publiek toch niet aandoen Radnieki won zaterdag met 1-0 van Buducnosten staat nu tweede achter rode Ster in de Joegoslavische competitie, met 19 punten uit 15 duels en de doelcijfers 13-7. Voor het ondermaatse AZ-spel gol den andere beweegredenen. Im mers, voor een aantal Alkmaar- ders vormde de ontmoeting te gen Willem II in feite niet meer dan een tussenstation. Een klus, die internationale optredens voor Oranje tegen de Belgen en voor de eigen club in het kader van het Europa Cup-gebeuren, onder brak. En natuurlijk had Kessler zijn in een „winning mood" ver kerende manschappen wel de opdracht meegegeven het werk in Tilburg naar behoren te ver richten. Maar dat ook Kessler gisteren al met zijn gedachten bij de Europa Cup-wedstrijd tegen de Joego slavische ploeg Radnieki was, bleek wel uit zijn commentaar op het competitieduel tegen Willem II. Een commentaar, dat al gauw opzij werd gezet ten faveure van een vooruitblik op komende woensdag. Kessler: „In Joego slavië vertegenwoordigen wij niet alleen AZ, maar in feite het gehele Nederlandse voetbal. De voorbereiding op het treffen te gen Radnieki is al voor de wed strijd tegen Willem II begonnen, gewoon omdat we anders in tijd nood zouden zijn gekomen". AZ begint zo langzamerhand ook zelf te beseffen op dit moment superieur te zijn in de eredivisie. Een rol die met name George Kessler wel ligt. De grijze oefen- meester voelt zich in de huidige situatie als een vis in het water en durfde het gisteren, niet geremd door enige bescheidenheid, aan het huidige AZ te vergelijken met het Ajax in zijn beste tijd. Trots wees Kessler op de kapitale spe lers die AZ al vanaf het begin van deze competitie op de reserve bank heeft kunnen laten zit ten. Tegen Willem II kon de technische leiding van AZ'67 het zich op nieuw veroorloven eredivisie- topscorer Kurt Welzl aan de kant te houden. Kessler over die weel derige, maar toch ook voor problemen zorgende situatie: „Het is niet gemakkelijk om die keus te moeten maken. Welzl zelf heeft het er natuurlijk ook moei lijk mee. Hij is een volbloed voet baller die graag geld verdient, maar zeker zo gebeten is op het voetballen zelf. Met een dergelij ke situatie leven we bij AZ op dit ogenblik. Gelukkig maar. Straks komt Van Rijnsoever weer terug. Maar ook voor hem is niet meer weggelegd dan een plaats op de bank. Als rechtsachter doet Ri chard van der Meer het uitste kend. Ik ga zo'n jongen er dan niet uithalen". Op verre afstand, dat wel, van de onbetwistbare ster van het veld, Jan Peters, behoorde Van der tendheid had gekend was de ploeg van trainer Korbach nog met een gelijkspel vertrokken uit Rotterdam. Het zou niet eens onverdiend ge weest zijn ook, want Feyenoord ging weer „ouderwets" knoeien na de wissel, die op zich niet ver keerd was, maar wel ingrijpende gevolgen had. Dat Wim van Til vlak na de pauze het veld moest ruimen, was begrijpelijk. De middenvelder heeft dit seizoen nog maar weinig gespeeld en „zijn benzine was op", zoals Wes terhof het treffend uitdrukte. Even begrijpelijk was dat Jacob sen vervolgens zelf mocht kiezen op welke plek hij wilde worden ingezet toen een vervanging zon der risico mogelijk was gemaakt door Budding die vlak na de pau ze de 3-0 had laten afroepen. Door de komst van Jacobsen, die voor de rechterspitspositie had gekozen, moest Budding echter wijken naar het middenveld en daardoor begonnen op slag de problemen. Twee spelers die op zichtig moesten wennen, veran derden Feyenoord van een soepel draaiend geheel in een stroef draaiende verzameling van mis plaatst hautaine individuen. Wel corrigeerde Westerhof zijn in greep halverwege de tweede helft (hy haalde Peters naar de kant, bracht middenvelder Van Zin nen in het elftal, schoof Jacobsen naar het centrum en zette Bud ding terug op zijn oude positie), maar toen was het al te laat. PEC Zwolle had inmiddels zoveel vertrouwen gekregen dat het zich niet meer zo terug liet dringen als in de eerste 46 minuten. Daarin hadden de Zwolse spelers zich ui terst angstig opgesteld, toen was gebleken dat Feyenoord het ei gen publiek voor de verandering weer eens wildé plezieren. Dat was gelukt met soepel voetbal dat drie treffers opleverde. Nielsen en Budding (tweemaal) hadden de ijver van een passende belo ning voorzien en het angstige PEC leek zo'n pak slaag te krijgen dat trainer Korbach zichzelf al ergens anders wenste. „In de eer ste helft wilde ik er gewoon niet bijhoren omdat er zoveel spelers voor spek en bonen bijliepen. Toen dacht ik: ik wou dat ik maar thuis gebleven was". Dat gevoel maakte zich van bijna 19.000 kijkers meester na de wis sel die Feyenoord stillegde. Rie- mens scoorde al snel 3-1 en de Zwolse spelers kregen ook na dien nog aardige mogelijkheden. Jans was echter te egoistisch, Notten (rechtsback bij absentie van de geblesseerde Wijnstekers) moest voor de doellijn redden na een inzet van Van der Hengst en Drost knalde op de lat. Vandaar dat verdere schade Feye noord bespaard bleef en Wester hof „dankbaar" kon opmerken tevreden te zijn. „Voor rust speelden we zoals ik dat graag wil zien, daarna kwam er niets meer uit en had het zelfs nog 3-3 kun nen worden. Aan de ene kant kwam dat door die hautaine hou ding die zich toen weer van de spelers meester maakte, maar aan de andere kant ook door die wissel. Toen Budding naar het middenveld ging, liep het niet meer. Als rechterspits won hij de slag dit keer duidelijk van Jacob sen. Maar ja, die jongen moet zich nog helemaal aanpassen. Hjj moet het heel rustig opbou- PAUL DE TOMBE t Nygaard haalt uit naar 1-0. Adjanski ziet de bal voorbijsuize, Meer gisteren inderdaad tot de betere AZ-spelers. Een AZ dat niet zo goed functioneerde als tot dusverre in de competitie ge bruikelijk, omdat met name Ho- venkamp, Kist, Arntz, Tol en Jonker onder hun beste vorm bleven. Dat had zijn consequen ties, vooral in aanvallend opzicht. Traag en via dikwijls veel te veel schijven probeerde AZ gisteren zijn tegenstander op te rollen. Willem II. ofschoon natuurlijk fors gehandicapt door de absentie van de bijna onmisbare pion Van Mierlo, wenste er voor het bijna volle stadion echter alles aan te doen. Via een versterkt midden veld, waarop „spelmaker" Cal- derwood echter vooral na de pau ze niet kun imponeren, behield de Tilburgse eredivisie-verras sing toch langdurig enige gup op het spel. Gevaarlijk werd Willem II ecliter zelden, of het moest door de aanvallende acties van publiekslieveling Bud Broeken zijn. De Jong-Orai\je internatio nal schepte er een satanisch ge noegen in zijn directe tegenspeler Hugo Hovenkamp zoveel moge lijk te vernederen. Het lukte Broeken dan ook aardig Hoven- kamps technische tekortkomin gen ten aanschouwe van de mas sa bloot te leggen. Willem II paste mandekking toe op met name Kist, Tol en Peters, maar verzuimde Nygaard af doende in de gaten te houden. Dat zou de Tilburgse ploeg uit eindelijk fataal worden. Mislei dend liet Nygaard zich herhaal delijk als verdedigende midden velder terugzakken, om vervol gons, wanneer de mogelijkheid daar was, als een sluipschutter naar het front te trekken. In de eerste helft had dat geen direct resultaat, al trof de Deen toen wel eenmaal de lat boven de ïjdele showkccper van Willem II, Petar Adjanski, en eenmaal de kruising na een sterke actie van de keihar de Spelbos. In de tweede helft stond het hout werk Nygaards scoringsdrift niet meer in de weg. Een fraaie solo van Peters en een goede voorzet van Tol waren de inleidende ac ties die tenslotte koppend door de Deen in AZ-dienst succesvol werden afgerond. Willem II was daarna wel gedwongen iets terug te doen. Jacobs haalde Bijster- veld uit het veld voor Rob Landsbergen. Lang heeft de Til burgse ploeg daaraan geen ple zier beleefd, want na het eerste lijfelijke contact met Spelbos kon de lange invaller het veld weer verlaten: dit keer horizontaal. In het ziekenhuis werd een scheur tje in het kuitbeen van Landsber gen geconstateerd. Mede door het uitvallen van Landsbergen slaagde Willem II cr niet in de achterstand in te halen. In de slotminuten zorgde Kees Kist met een fraai doelpunt zelfs nog voor 0-2. o ROTTERDAM - Feyenoord ver wacht dat hoofdtrainer Vaclav Jezek op korte termijn zal terug keren uit Praag. De Tsjechische hoofdtrainer van de Rotterdamse club. die in eigen land een opera tie heeft ondergaan, wordt nog voor het thuisduel tegen Ajax (op 7 december) in de Kuip ver wacht. „Dat heeft hij\mij telefonisch mee gedeeld". aldus assistent-trainer Clemens Westerhof, „maar of hij dan al weer pan het werk kan gaan. is een tweede". In een later stadium zal Jezek de training echter zeker weer overnemen meldde de Ts. Studio Sport, w Iers frank ei treden. Volgt gestie dat de Rotterdamse ch gister ond i rbij h(j de spe nj tegen de zal rderheid •etballers hem liever niet meer als trainer zou den hebben „een verzinsel". Sen verpletterende meerderheid van de spelers heeft juist laten merken achter me te staan", al dus de herstellende coach. ..Dat ze tegen me zouden zijn, wil er bij mij niet m. Anders hadden ze niet zoveel belangstelling voor me ge toond tijdens mijn ziekte". Bij zijn terugkeer zal Jezek ook de Deense aanwinst Johnny Jacob sen ontmoeten, die Feyenoord in overleg met de trainer heeft aan gekocht van Fremad Amager. Ja cobsen behoorde bij de Deense voetballers die een zesmansdele- gatic van Feyenoord een aantal weken geleden selecteerde tij dens een acoutingards In Dene marken. Achter Lars Bastrup was Jacobsen tweede keus. In tegenstelling tot zijn landgenoot, die bleef twijfe len, hakte Jacobsen (hij speelde eenmaal voor het Deense natio nale team) de knoop wel snel door, maar de eerste kennisma king met het Nederlandse voet bal was hem niet al te zeer beval len. Hoewel Westerhof zich te vreden toonde: „Hy is niet bang en kan een balletje vasthouden", vond de Deen zelf dat hij nog het nodige tekort was gekomen. „Want hier wordt veel sneller en veel harder gespeeld dan in De nemarken. Dat wist ik wel, maar in het veld viel het me toch zwaar tegen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13