I Niet-partijlid in Poolse regering Nog veel rekenwerk op "oogst" van Voyager Ongewoon harde aanval VS op Oostbloklanden Oud-minister Weizman richt nieuwe partij op Ga naar Engeland via Hoek van Holland-Harwich hoek van holland harwich Italiaans record: vijf overvallen in kwartier Straks ook onbemande reizen naar Uranus en Neptunus? ATERDAG 22 NOVEMBER 1980 Opmerkelijke benoeming na ontslag van vier ministers tholieke leek benoemd tot een van de acht vice-premiers van de regeringsploeg. Jerzy Ozdowski. lid van het Poolse parlement en vroeger lid van de progressieve rooms-kathoheke beweging ZNAK. is het eerste niet-com- munistische partijlid dat in een dergelijke hoge regeringsfunctie benoemd is sinds 1945. Hij krijgt de verantwoordelijkheid voor I familiebeleid en sociale zaken. I Vier ministers van de Poolse re gering zijn sinds vrijdag van hun post ontheven. Drie van hen zijn tegelijkertijd vervangen. De enige die niet vervangen is, is de minister voor volksgezondheid Marian Sliwinski. De minister voor bouwnijverheid Edward Barszcz is vervangen door Jerzy Brzostak. De minister voor ar beid en sociale zaken, Maria Milc'zarek, is vervangen door Jer zy Ozdowski en de minister zon der portefeuille Maciej Wie- rowrski is vervangen door Sta- nislaw Ciosek, die nu verant woordelijk is voor de betrekkin gen met de vakbonden. Inval een inval gedaan in het bureau van de Warschause afdeling van de nieuwe vakbeweging 'Solida riteit'. De politie heeft alleen de eerste verdieping van 'Solidari teit' twee uur lang doorzocht en niet de tweede verdieping, waar de nieuwe vakbondsleden wor den geregistreerd. De politie heeft een aantal documenten in beslag genomen, waaronder een brief van de officier van justitie, die betrekking heeft op de wijze waarop de nieuwe machthebbers denken controle te krijgen over ondergrondse bewegingen en met name over de activiteiten van de burgerrechtsbeweging KOR. 'Solidariteit' krijgt nu ook een uur per week radiozendtijd. Er doen geruchten de ronde dat er een nieuw stakingsplan klaar ligt. Deze keer van de spoorwegar beiders en daarover zijn de lei ders van 'Solidariteit' het niet eens omdat een spoorwegstaking door de Russen zou kunnen wor den opgevat als een bedreiging voor de veiligheid van het War- schau-pact. Gierek Er worden in het openbaar steeds meer aanvallen gedaan op het re gime van de vroegere eerste se cretaris van de Poolse commu nistische partij Edward Gierek. In het Poolse parlement ver klaarde generaal Mieczyslaw Moczar, een zeer machtige figuur. die tijdens het Gierek-regime in het verdomhoekje is geraakt maar nu aan een snelle opleving van zijn tijdelijk afgebroken car rière bezig is, dat hij van mening is dat de Poolse economie opzet telijk uit zijn voegen is gehaald. Moczar, die voorzitter is van de Poolse Rekenkamer, heeft ook aangekondigd dat de jacht wordt geopend op alle rpensen die on der het Gierek-regime illegale zomerhuisjes - in feite villa's -• hebben gebouwd. Het vroegere hoofd van de Poolse veiligheidsdienst dreigde in het parlement met represailles tegen iedereen die het in zijn hoofd haalt „eerlijke communisten, hun enden of heondgenoten te kritiseren. Jerzy Ozdowsky. Op Europese veiligheidsconferentie (Van onze correspondent) MADRID - De Amerikaanse delegatieleider Griffin Bell heeft vrijdag op de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) te Madrid het gesol met de mensen rechten in de Oostbloklanden en de Russische militaire interventie in Afghanistan op een bijzonder harde manier veroordeeld. Na motie tegen regering-Begin (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische j oud-minister van defensie Ezer Weizman heeft vrijdagavond 'voor de televisie in Israël aange kondigd dat hij een eigen partij gaat oprichten. Volgens het voor stel van Weizman moet oud-mi- nister van buitenlandse zaken Mosje Dajan de leider worden van deze partij en de toekomstige premier, terwijl hij ook oud-pre mier Rabin heeft uitgenodigd zich bij zijn partij aan te sluiten. Weizman wil dat zijn partij een alternatief wordt voor zowel de Likoed als de Arbeiderspartij, die j nu in de oppositie is. j Inhoudelijk sprak Weizman zich niet tegen de vestiging van een Palestijnse staat uit. Hij zei voor een Palestijnse identiteit te zijn, en sprak de verwachting uit dat de status van de bezette gebieden als gevolg van de Camp David- akkoorden en de Palestijnse au tonomie zeker zal veranderen. In eerste instantie pleitte Weizman voor volledige autonomie, behal ve in militaire en buitenlandse politieke zaken. Weizman is deze week begonnen met het voorbereiden van zijn e partij, nadat hij een motie van wantrouwen steunde tegen de regering-Begin, waarvan hij drie jaar deel heeft uitgemaakt. Weizman trad af als minister van defensie in mei van dit jaar. Medewerkers van premier Begin gaven als eerste commentaar, dat Weizman geen serieuze man is en dat zijn nieuwe partij daarom ook niet serieus kan worden geno- Trieste aanblik treinramp Italië V1BO VALENTIA - Deze aan- blik bood het station van het Italiaanse stadje Vibo Valen- tia gisteren na het gecompli ceerde treinongeluk waarbij tot nu toe 43 mensen om het leven kwamen en zeker hon derd anderen gewond raak ten. Het ongeluk deed zich even na middernacht voor, toen een sneltrein van Rome naar Syracuse in volle vaart op twee lege goederenwagons inreed, die vervolgens op het tweede spoor terecht kwamen waar juist een sneltrein uit tegen overgestelde richting aankwam. Beide treinen re den met een snelheid van 160 kilometer per uur. Griffin Bell vergeleek in zijn rede de hedendaagse toepassing van de rechten van de mens in de Oostbloklanden met de manier waarop deze 45 jaar geleden in bepaalde staten van Europa werd toegepast. Zonder het met name te noemen, doelde de Ameri kaanse delegatieleider op de pe riode waarin Hitler met zijn her bewapening begon. Volgens Bell hield men zich toen, evenals nu, met de vraag bezig of de mensenrechten en staatssoe vereiniteit belangrijk waren en kreeg men 45 jaar geleden het zelfde antwoord als nu te horen: „Eigenlijk zijn deze twee zaken niet zo belangrijk". De Ameri kaanse delegatieleider waar schuwde ervoor dat de tijd ge leerd had dat de mensenrechten en de staatssoevereiniteit Wel de gelijk essentieel waren en hij vroeg zich af of de mensheid, deze historische ervaringen opnieuw moest beleven om er iets van te leren. Hard De rede van de Amerikaan Griffin Bell werd door journalisten uit de Oostbloklanden als zeer hard ge kwalificeerd. Westerse delega tieleden karakteriseerden de re de van Bell als realistisch. Tij dens een persconferentie ant woordde Griffin Bell op de vraag van een Russische journalist waarom hij niet sprak over de toepassing van de mensenrech ten in de Verenigde Staten, dat zijn land bereid was om over alle tekortkomingen op dit gebied te discussiëren. Daarbij legde Bell er de nadruk op, dat elke burger in de VS via de wet de regering kan aanklagen over de schending van de men senrechten. Hij stelde daartegen over dat hij tijdens zijn verblijf van vorig jaar in de Sowjet-Unie had geconstateerd dat de Russi sche burgers geen enkele moge lijkheid hebben om de'regering op de schending van de mensen rechten in eigen land te wij- John Wilberforce, de Engelse dele gatieleider, die evenals verte genwoordigers van sommige an dere westerse landen kritiek had op de schending van de mensen rechten en de kwestie-Afghanis- tan, gaf in een evenwichtige ana lyse de reden aan, waarom het CVSE-proces tussen Oost en West stagneert. Uitvoerig legde hij uit dat de vrede alleen bereikt kan worden door een wezenlijke (ADVERTENTIE) verandering, samenwerking en informatie tussen de 35 deelne mers aan de veiligheidsconferen tie. Het hoofd van de Nederland se delegatie, dr. F. van Dongen, hoopt maandag op dit thema in te haken. Palme bezoekt oorlogsfront Iran-Irak TEHERAN (UPI) - Olof Palme, af gezant van de VN naar Iran en Irak, heeft gisteren het oorlogs front bezocht om de Iraanse be schuldiging te controleren, dat Irak met artillerie en raketten woonwijken in Kermansjah en Dizful heeft vernield, waarbij honderden mensen het leven hebben gelaten. Hij vertrekt vandaag uit Teheran naar de Jordaanse hoofdstad Amman, waar hij naar verwach ting de Iraakse minister van bui tenlandse zaken Saddouh Ham- madi zal ontmoeten. Deze woont daar een conferentie van de Ara bische Liga bij. In Zimbabwe Acht leiders van NkomcTs ZAPU-partij gearresteerd (Van onze speciale verslaggever Wim Wansink) SALISBURY - De Zimbabwcaan- se regering van premier Robert Mugabe heeft vrijdag acht leden van de ZAPU (Zimbabwe Afri kaanse Volksunie) van minister Nkomo (binnenlandse zaken) opgepakt. Onder hen bevinden zich partijsecretaris voor publici teit Nzira Masanga, het parle mentslid Malunga en enkele le den van het centrale comit-e van departij. De arrestaties vonden in de meeste gevallen plaats in Bu- lawajo, de tweede stad van het land. Minister Nkomo deelde dit vrij dagmiddag meeopeen plotseling uitgeschreven persconferentie in de tuin van zijn huis. in de zwarte woonwijk Highlands bij de Zim- babweaanse hoofdstad Salisbu- Nkomo liet daarbij weten, dat de arrestaties zonder zijn medewe ten waren gepleegd. Hij was door partijleden ingelicht. Als minis ter van binnenlandse zaken is Nkomo verantwoordelijk voor de politie. Geüniformeerde politie en veiligheidstroepen voerden de arrestaties uit. De opdracht werd gegeven door minister van staat. Mnangagwa. Deze is. net als Mugabe, lid van de politiek overheersende ZANU- PF (Zimbabwe Afrikaanse Na tionale Unie). Mnangagwa is ver antwoordelijk voor de veilig heidstroepen. De regering heeft nog niet op de uitlatingen van Nkomo gereageerd. „We zijn mensen", aldus Nkomo. „een mens moet niet keer op keer worden uitgedaagd. Dat is ge vaarlijk. We willen ons best doen om de onafhankelijkheid, die we na jaren strijd hebben bereikt, veilig te stellen. Ik roep mijn mensen dan ook op kalm te blij ven. Maar ik kan niets garande ren. Ik kan niets voorspellen en ik weet niet wat er gaat gebeuren", zei hij Twee weken geleden kwam het in Bulawajo, waar Nkomo vandaan komt, tot een bloedig treffen tus sen aanhangers van Nkomo en Mugabe. Daarbij vielen volgens de laatste cijfers 58 doden. InChi- tungwiza werden eerder deze week vijf mensen gedood toen een handgranaat ontplofte. De uitlatingen van Nkomo staan in een schril contrast met de ant woorden die premier Mugabe eerder vrijdagochtend gaf in een interview met de in Salisbury Nederlandse pers. rweet Mugabe 'be- onverantwoordelijke ichter de onlusten in e zitten. aanwezige Daarbij ve paalde Zimbabwe Londen reizen v a. 1176.- p.p. Auto-/motor-retour all-in v a. f 223.- p.p. Bungalowvakanties v.a. 1337,- p.p. 7-daagse treinreizen naar de Zuidkust v.a. 1510,- p.p. Voor meer informatie: daar waar ze van reizen weten of bel rechtstreeks: Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Big Ben Tours, telefoon 01747- 6412 Hoek van Holland Algemeen, telefoon: 01747- 3944 Hoek van Holland De bon ongefrankeerd opsturen naarantw nr. 3140 VD Hoek van Holland Ik wil meer weten c uw reizen, stuurt u mij daarom uw brochures. De ENIGE route met le en 2e klasse! Geldig vanaf 1 nov 1980 ROME (DPA) - Twee jongemannen in Rome hebben gisteren een mis daadrecord gevestigd: binnen een kwartier pleegden zij, ongestoord door de politie vijf overvallen. Terwijl de ene jongeman de 'rugdekking' verschafte en in de auto bleef zitten om de buit in ontvangst te nemen, verrichtte zijn medeplichtige enig vlug handwerk: hij rukte een vrouw haar handtas van de arm, liet zich in een winkel de inhoud van de kassa (100.000 lire) uitkeren en haalde bij een kapper nog eens een ton. Een juwelier in dezelfde stadswijk en zijn klanten moesten hun geld afgeven (een kwart miljoen lire) en een man die bij een andere kapper geknipt werd, werd beroofd van 20.000 lire. (Door drs. Chriet Titulaer) Terwijl het onbemande ruimtevaartuig Voyager-1 zich met grote snelheid van de planeet Saturnus verwijdert en koers zet naar Uranus, werken wetenschapsmensen koortsachtig aan de meetgegevens die tijdens de passage zijn ontvangen. De uitgewerkte gegevens maken duidelijk, dat Titan een erg dikke atmosfeer heeft. Dit betekent dat Titan kleiner is dan tot nu toe is aangenomen. Titan is zeker niet de grootste maan in ons zonne stelsel, die eer valt te beurt aan de Jupiter-maan Ganymedes. Stikstofregen Het is intussen duidelijk geworden dat Titan een uitermate bizarre wereld is. De kern van de maan zal waarschijnlijk uit rotsachtig gesteente blijken te bestaan. Daaromheen zit een dikke laag ijs. Het oppervlak van Titan zal er dan ook uitzien als een landschap op de Noordpool, kraters en ber gen zal men in de ijsvlakte tever geefs zoeken. De atmosfeer van Titan bevat veel stikstof. Aan de polen is het zo koud dat stikstof in vloeibare vorm kan blijven bestaan. De geleerden stellen zich daarom voor dat er bij de noord- en de zuidpool van Titan uitgestrekte stikstofmeren te vinden zullen zijn. Aan de evenaar van het maantje is het net te warm om stikstof vloeibaar te laten, maar het zal daar wel regenen. In de atmosfeer van Titan heeft men geen enkele vorm van blik- semontlading aangetroffen. Een magnetisch veld was niet aanwe zig en ook een ring (waarvan men het bestaan had voorspeld) werd niet aangetroffen. Titan is een dermate bizarre wereld, dat de beschrijvingen in science-fic- tionverhalen fantasie ontberen om dit te beschrijven. In de atmo sfeer van Titan, waar veelal ver bindingen van waterstof, kool stof en stikstof zitten, zal men te vergeefs naar ieder spoortje van primitief leven zoeken. Het mysterie van de in elkaar ver weven ringen en de donkere spa ken in de honderden ringert lijkt te zijn opgelost. Toen de zon door de ijle ringen scheen werden fo to's van de deeltjes in de ringen door de Voyager gemaakt. Uit deze foto's blijkt dat de deeltjes uiterst klein waren, stofdeeltjes zouden het hoofdbestanddeel van de ringen vormen. Vervol gens werd geconstateerd dat de zwarte spaken even hard rond draaien als het magnetische veld van Saturnus. Uit de natuurkunde weten we dat alleen elektrisch geladen deeltjes zich laten vastkluisteren in een magnetisch veld. De fijne stof deeltjes zouden dus elektrisch geladen moeten zijn. Volgens NASA-deskundigen bezitten die deeltjes een statische lading (sta tische elektriciteit ervaart u als u ih een droge kamer een schok krijgt terwijl u een deurknop vastpakt). De fijne statisch gela den deeltjes kunnen zowel de zwarte spaken als de vervlech ting van de ringen verklaren. Meer ringen De grote ringen van Saturnus wor den aangegeven met letters. Voor de Voyager bij Saturnus kwam, was de F-ring de zesde en laatst bekende ring. Alle ringen blijken uit kleinere ringen te bestaan, zo dat er bij elkaar meer dan 150 rin gen om Saturnus zijn waargeno- De Voyager-1 heeft nu op grote af stand van de planeet een nieuwe, heel ijle grote ring ontdekt, die wordt aangeduid als G-ring. Deze G-ring zit even ver van Saturnus als sommige van de kleine maan tjes. De ring werd ontdekt toen een heel lichte schaduw werd ge constateerd op het maantje S-13. De maantjes S-13 en S-14 waren al voor de Voyager-passage ont dekt. doch hun bestaan moest nog bevestigd worden en daarom hadden ze nog geen mooie naam gekregen. De Voyager bevestig de niet alleen onomstotelijk het bestaan van deze 13e en 14e maan, doch ontdekte tenminste ook een 15e maan bij de planeet Saturnus. Verder bleek dat dë juist genoemde F-ring op zijn plaats wordt gehouen door deze maantjes S-13 en S-14, die merk waardig genoeg als tweelingen in precies dezelfde baan om Satur nus draaien. De analyse van de gegevens is nog in volle gang, doch in een verras send vroeg stadium heeft NASA al een aantal antwoorden gege ven op vragen die tijdens de pas sage werden opgeroepen. Het zal nog jaren duren voor alle gege vens zijn verwerkt en dus alle antwoorden zijn gegeven. Intus sen hoopt NASA dat er geld be schikbaar zal komen om volgen de Voyagers door te laten vliegen naar de planeet Uranus. Er is nu gepland dat in het Voyager-pro- ject de tweede sonde op 25 augus tus 1981 Saturnus zal bereiken en dat die sonde op 24 januari 1986 langs Uranus zal vliegen en mis schien zelfs op 24 augustus 1989 Neptunus zal bereiken De totale Voyager-2-vlucht zal dan ruim 12 jaar hebben geduurd. Om de onderzoekingen met de Voya gers ook voorbij Saturnus voort te zetten heeft NASA 8 dollarcent per Amerikaan nodig. Het is te hopen dat dat geringe bedrag tij- Een tekening van de Voager 1 .die onlangs door de ringen van Saturnus reisde en veel veronder tellingen dig beschikbaar komt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9