Delegatie uit Kamer geweigerd Joodse moeders en kinderen blij met onze komst" Bedrijfsleven weet nog geen weg in Derde Wereld GOUD ZILVER Aanzienlijke noden bij Zuidhollandse musea Door Argentinië, Chili en Uruguay liïah^eirgwn&Wegeer Rotterdamse plannen met sexboten gaan voorlopig niet door JEUGDBENDE OPGEROLD ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 DEN HAAG (GPD) - Een delegatie uit de Tweede Kamer is niet welkom in de Zuidamerikaanse landen Argentinië, Chili en Uruguay. De ambassadeurs van die landen heb ben dat laten weten. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) heeft de ambassadeurs inmiddels bij zich ontboden om van zijn verontwaardiging blijk te ge- 1 De delegatie, bestaande uit de bui- tenlgndspecialisten van de vier i grootste fracties, bezoekt in de- cember een reeks Latijns-Ameri- j kaanse landen. Over de situatie in die landen (onder meer wat be treft de mensenrechten) zal rap port worden uitgebracht aan de vaste commissie voor buiten- j landse zaken uit de Kamer. j Argentinië heeft laten weten de delegatie als onwelkom te be schouwen, zonder er bij te ver- I klaren waarom. De ambassadeur 1 van Chili gaf als reden op, dat mi nister Van der Klaauw in een speech voor de Verenigde Naties de mensenrechtensituatie in dat land had veroordeeld. Uruguay weigert de parlementaire delega tie, omdat de Nederlandse rege- ring subsidie geeft aan organisa- ties die zich tegen het bewind in Uruguay keren. j Volgens de onwelkome parlemen tariërs gaan die motieven niet op. Zij betreuren het dat ze niet de j kans krijgen om door middel van (ADVERTENTIE) Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u niet naar onze fabriek komen, dan kunt u edelmetalén voorwerpen per aangetekende post insturen.'Wij bellen u dan oyérae waarde die wij per bank of giro aan u betalen. Nieuw is onze ver koop van kilo baartjes goud en zilver, zodat u b.v. edelmetalen voorwerpen kunt inruilen tegen baartjes. Leidseweg 219, Voorschoten Karpervijver 17, Zeist tel. 01717-4500 tel. 03404-13711 Bewakingsexpert Wilder: J J AMSTERDAM (GPD) - Berich ten over bewakingsdiensten die in Nederland wonende joden moeten beschermen tegen neo-nazistische figu ren, hebben deze week het merendeel van de joodse ge meenschap geschokt. Rab bijnen en vertegenwoordi gers van de joodse gemeente klommen in de pen of hingen aan de telefoon om te verkla ren dat zij niets met de bewa kingsdiensten te doen wilden hebben. Ook de Israëlische ambassade in Den Haag keerde zich af van het bezoek van de man die de bewakingsdiensten in ons land wil opzetten, Zwi Wilder. Deze secretaris en rechterhand van het Israëli sche parlementslid Flatto Sharon, doet de protesten af met „ze weten niet eens wat ik kom doen". In West-Duitsland en Frankrijk heeft Wilder inmiddels al succes gehad met zijn bewa kingsdiensten. In Engeland, waar hij woensdag en don derdag was, doet hij ook een poging. Donderdagnacht kwam de 1 bcwakingsexpert aan op de luchthaven Schip hol. Geeh bloemen, geen speeches en geen ontvangst comité vanwege Wilders om streden plannen. Van de bewakingsploeg die, als de joodse gemeenschap niet tegenspartelt, over een week in ons land kan zijn, moet niet veel ophef worden gemaakt. „Het zijn maar zes Israeli's, van wie er twee in Nederland zijn geboren. Die zes kunnen nooit 30.000 joden bescher- Hoewel de zes een commando opleiding van het Israëlische leger achter de rug hebben, specialisten zijn op het gebied van karate en judo en met portofoons worden uitgerust, is hun bewakingsfunctie vol gens Wilder miniem. „Hetzijn leraren die de joodse gemeen schap moeten adviseren bij hun bescherming, misschien kunnen ze na een paar maan den weer weg. Kijk, als je dit hotel moet beschermen, heb je daar specialisten voor no dig: dat weetje niet zomaar". Wilder verzekert dat zijn mannen geen wapens zullen dragen. ..We zijn geen aan vallers, we willen geen ter reur, we willen bescher- De gebeurtenissen in Parijs en Antwerpen zijn volgens Wil der de grondslag voor Sha- rons ideeën over bewakings diensten. „Dat soort dingen willen we voorkomen, we willen niet wachten tot ze een bom plaatsen". Op de opmer king dat een particuliere be wakingsdienst al geruime tijd plaatsen waar bijeenkomsten van de joodse gemeenschap worden gehouden aan een nauwgezet onderzoek on- Hprwpmt. reageert Wilder schouderophalend. „Ja. de joodse gemeenschap zal mis schien best al wat doen". Wilder ziet zijn mannen ook als een soort morele brigade die de joden een hart onder de riem moet steken. „De joden zijn bang voor het opkomend nazisme. In feite zijn er wei nig neo nazi's, maar ze maken veel kabaal en daar schrikt men van". Zijn beschermen gelen, zoals Wilder ze noemt, moeten het moreel weer wat opkrikken. Wilder wil niet zeggen op wiens initiatief hij naar Nederland is gekomen. Zijn opdrachtgever is Sharon, maar er schijnt duidelijk om hulp gevraagd te zijn. ,,Ik heb contacten met mensen van grote bekend heid. maar die kunnen na tuurlijk niet zeggen dat ze Is raël om hulp hebben ge vraagd. In ieder geval zullen de moeders en kinderen blij zijn dat we komen". t Bewakingsexpert Wilder. gesprekken een beeld van die landen te vormen en dat over te brengen aan hun collega-kamer leden. De delegatie is wel welkom in Bra zilië, Peru en Venezuela. Begin december zullen Ter Beek (PvdA), Scholten (CDA), Ploeg (WD) en Brinkhorst (D'66) die landen bezoeken. Ze praten er met ministers, partij-politici, mensen van vakbonden, kerken en andere organisaties. Niet al leen komen de mensenrechten ter sprake, het gaat ook om inter nationale samenwerking, ener gieproblemen en het vluchtelin genvraagstuk. Het is de tweede keer dat een kleine delegatie uit de vaste commissie voor buitenlandse zaken op pad gaat. Eerder dit jaar zijn West- en Oost-Europa bereisd om de Oost- Westverhouding in kaart te bren gen. Over het verslag van die reis heeft de Kamer een debat ge voerd met Van der Klaauw. SCHIPHOL - Een groep indianen is gisteren op Schiphol aangekomen om deel te nemen aan het zogenaamde Russell-tribunaal dat morgen in Amsterdam begint. Op het tribunaal zullen de wandaden jegens de indianen aan de kaak worden gesteld. De op de foto getoonde indianen zijn afkomstig uit de Amerikaanse staten Oklahoma en Zuid-Dakota. ROTTERDAM (ANP) - Het plan van de gemeente Rotterdam om de overlastgevende prostitutie te concentreren op sexboten in de Waalhaven en aan de Parkkade lijkt van do baan. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J. van der Hoeven, heeft gisteren namelijk de vergunningen die de gemeen te aan een exploiterende stich ting had verleend geschorst. Rotterdams prostitutie-wethouder mr. J. Mentink liet na de behan delingvan het schorsingsverzoek van een aantal wijken en een schippersinternaat, al weten dat het sexboten-plan vrijwel zeker van de baan zou zijn indien de Raad van State tot schorsing zou DEN HAAG - De noden bij de mu sea in Zuid-Holland zijn aan zienlijk. De behuizing vertoont gebreken, het personeel laat te wensen over en de registratie en inventarisatie is behoorlijk slecht. Dit zijn de eerste indica ties van een rapport over de staat van musea in Zuid-Holland. Deze voorlopige cijfers werden gis termiddag in het Provinciehuis in Den Haag bekend gemaakt. Dat gebeurde bij de presentatie van het "Museumboek voor Zuid-Holland". In het boekje zijn de Zuidhollandse musea, op een enkele uitzondering na, in één boekje bijeengebracht. De enige uitzondering op het som bere beeld zijn de kleine musea in het algemeen en de particuliere en de gemeentemusea in de klei ne steden in het bijzonder. De verzamelingen daar blijken in goede staat te verkeren. De huisvesting blij Kt echter een van de grootste problemen te zijn. De beveiliging, vooral die tegen brand, is in de ZuidHol- landse musea pover verzorgd. Slechts iets meer dan de helft van de musea beschikt over een pre sentatieruimte die "goed" is. Dat wil zeggen beantwoordt aan de Ronduit benard is de toestand in de depots. Iets meer dan eenderde van de musea beschikt over een depót, waar de museumstukken zonder schade of bederf kunnen verblijven. Daarbij kampen veel musea met ruimtegebrek, dat met de groei van de collecties al leen maar nijpender zal worden. Het ruimtegebrek beknot ook de presentatie van de musea. Slechts iets meer dan de helft heeft voldoende ruimte voor wis seltentoonstellingen naast de vaste opstelling; eenderde daar entegen moet het museum hier toe gedeeltelijk en iets meer dan tien procent geheel ontruimen. Uit het onderzoek blijkt onder an dere ook dat de musea in Zuid- Holland "bijzonder slecht" teo- gankelijk zijn voor invaliden. Slechts tien procent van de mu sea beschikt over bijzondere voorzieningen voor deze bezoe- kersgroep. Ruim veertig procent van de musea in in het geheel niet voor invaliden toegankelijk en de rest is gedeeltelijk door invaliden te bezichtigen. Maar eérivijfde van de onderzochte musea is geheel door invaliden te bezichtigen. besluiten. Burgemeester Van der Louw en wethouder Mentink reageerden gistermiddag uiterst teleurge steld over het toewijzen van het schorsingsverzoek. Volgens Mentink kan de toewijzing (de precieuze redenen worden pas over enige tijd bekend gemaakt)- maar op twee argumenten geba seerd zijn: of wel de gemeente Rotterdam heeft artikel 250 van het wetboek van strafrecht ('het gelegenheid geven voor ontucht') overtreden of de gemeente heeft in strijd gehandeld met een be staand bestemmingsplan. In beide gevallen moet het erosbo- ten-plan als van de baan zijnde beschouwd worden, zo meent Mentink. 'Het invoeren van een nieuw bestemmingsplan kost vijf tot zeven jaar. Indien de gemeen te op artikel 250 struikelt is iedere gemeentelijke bemoeienis met het concentreren van de prostitu tie taboe'. De gemeente wil echter nog een slag om de arm houden tot de precieze tekst van de schorsing bekend is. Mocht de gemeente Rotterdam in derdaad over het ontucht-artikel zijn gestruikeld, dan is dat eens te meer een argument dat dit artikel sterk verouderd is, aldus Van der Louw. De gemeente Rotterdam moet dan nog sterker gaan plei ten voor een aanpassing. Rotter dam heeft dat de afgelopen jaren voortdurend gedaan, maar onder meer bij de voormalige minister van justitie mr. Van Agt geen ge hoor in dat opzicht gevonden. Hoe de uitspraak ook precies moge zijn. het prostitutie-vrijmaken van Katendrecht en de stadsver nieuwing die daarmee in dat stadsdeel gepaard gaat, moeten doorgaan, aldus de Rotterdamse bestuurders. APELDOORN (GPD) - Een spe ciaal geformeerd rechercheteam van de Apeldoornse gemeente politie heeft 32 jongens in de leef tijd van 13 tot 19 jaar gearres teerd. Zij hebben meer dan 100 inbraken, diefstallen en vernie lingen. voornamelijk gepleegd in Apeldoorn, bekend. In de ko mende weken worden nog meer arrestaties verwacht. Alle daders zijn schoolgaand of hebben werk. Geen van hen ge bruikte drugs of ging zich te bui ten aan alcohol. Van de op brengst van de inbraken en dief stallen werd soms zeer exclusief in Chinese restaurants gedi neerd. De totale buit bedroeg f 10.000 aan baar geld en bijna 20 mille aan consumptiegoederen. Bij de in braken werd voor ruim f25.000 schade aangericht. (ADVERTENTIE) le internationale OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS 'OUDT-'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag. Met 55 nederlandse, belgische, franse, italiaanseen engelse antiquairs. Za. 15 t/m 23 nov. Dag. 12.00 - 22.00 uur Zond.: 11.00 -18.00 uur ^15»' Enkele weken voor mijn terugkeer naar Mali deze zomer kreeg ik een brief van een klein Nederlands metaalbedrijf dat graag zijn kun de en organisatie wilde inzetten in ontwikkelings projecten, maar niet wist welke weg daarvoor te gaan. Uit hun brief bleek dat ze een van de belangrijkste voor waarden voor een dergelijke in zet al onderkend hadden, name lijk het vestigen van een eigen steunpunt in een ontwikke lingsland. Voor het overige bleek uit die brief dat het terrein van de ontwikkelingssamenwerking zowel in Den Haag als in de Derde Wereld voor dit bedrijf volstrekt onbekend was. Ik vermoed dat deze constatering voor veel kleine(re) en middel grote Nederlandse ondernemin gen geldig is en ik heb ervaren dat tot in hele grote bedrijven toe het werkelijke gebeuren in ontwik kelingslanden ook een volkomen gesloten boek is. Ze mogen dan al iets afweten van het gebeuren op nationaal niveau in die landen en in hun hoofsteden. Veel verder reikt die kennis niet. Op dit moment is in Nederland de inzet van Nederlandse onderne mingen in de ontwikkelingssa menwerking onderwerp van ge sprek geworden. Bedrijven ver wijten de overheid te weinig kan sen te krijgen in de hulpverle ningsprogramma's, de minister voor ontwikkelingssamenwer king zegt „het Nederlandse be drijfsleven toont zeer weinig be langstelling", ambtenaren van zijn departement en van econo mische zaken vinden Nederland se bedrijven „te duur" en „laks". Met die verwijten over en weer komen we hier echter niet veel verder. Laten we eens kijken wat er gedaan zou kunnen wor den. Bedreiging In het begin van de vijftiger jaren kregen althans een paar mensen in wat we nu de rijke wereld noemen, in de gaten dat de ar moede in grote delen van de we reld wel eens bedreigend voor de rijke wereld zou kunnen worden, vooral als die armoede samen zou gaan met ideologie en organisatie van het communisme. De tegen stelling tussen rijk en arm werd herkend als een constante be dreiging voor de vrede. Regerin gen gingen daar wat tegen doen en zoals eerst de Verenigde Sta ten het verwoeste Europa weer op de been hielpen onder andere uit welbegrepen eigen belang (vergroting van de markt en voorpost tegen de Sowjet-Unie) gingen nu de regeringen van de rijke lander helpen de arme lan den van hun armoede te verlos sen. Ook daar zou een grotere en rijke markt de wereldeconomie bevorderen en de Sowjets min der kansen geven. In de zestiger jaren kwam daar een dimensie bij: eerst op de medelij den gebaseerde hulpverlening, maar al vrij snel het nastreven van veel grotere menselijke idealen: recht op menswaardig leven voor iedereen, recht op ge lijke verdeling van de hulpbron nen van de aarde, recht op niet alleen politieke, maar ook eco nomische en culturele zelfstan digheid. In dat kader kwam de combinatie regering-particuliere organisatie aan de slag. De parti culieren wisten noden te berei ken en oplossingen aan te dragen waar regeringen met hun ambte naren niet aan toe kwamen. Van uit de arme landen konden via deze weg ook die mensen hun stem laten horen die hun gedach ten en noden niet vertolkt zien door hun regeringen maar dik wijls nog wel door eigen particu liere organisaties: vrouwen-, vak- en jeugdbeweging en vooral niet te vergeten de kerken. Is nu wellicht de tijd rijp voor een volgende verbreding van de acti viteiten? Met name het samen aanpakken van ontwikkelings problemen door regeringen, par ticuliere organisaties en be drijfsleven? Om misverstanden te vermijden moet ik hier wel noodzakelijker wijs iets tussen voegen. Ik heb nu niet het oog gericht op die ont wikkelingen in en door het be drijfsleven die reeds plaats vin den, vooral in multinationale on dernemingen, waarbij die bedrij ven het best mogelijke bedrijfs resultaat trachten te boeken. Daarvoor manoevreren ze zo be kwaam mogelijk met kapitaal, arbeid, kennis en winsten van land tot land, waarbij als dit voor een of meer van de landen voor delig is, dat mooi is meegenomen maar nooit de vooropgezette be doeling is. Inzet Ik bedoel een ander type van inzet van bedrijven waarbij het ont wikkelingsdoel en het belang van het ontwikkelingsland en zijn bevolking voorop blijft staan. Ik denk aan de mogelijkheid, naast de bekwaamheid op ontwikke lingsgebied van de ambtenaren van het ministerie en hun relaties in de ontwikkelingslanden op re geringsniveau en naast de ideële motivatie van de particuliere or ganisaties en hun relaties in de ontwikkelingslanden op basisni veau, aan bedrijven hun eigen in breng te laten leveren met méér Michel van Huiten oog voor de economische haal baarheid, de efficiency in het ontwikkelingsmilieu en de weer baarheid van een nieuwe ont wikkeling ten opzichte van het economisch sterkere buitenland dan van ambtenaren of missiona rissen-ontwikkelingswerkers gewoonlijk verwacht mag wor den. Als een dergelijke samenwerking gestalte zou moeten krijgen dan dient het ministerie maar zeker ook het bedrijfsleven daarvoor de nodige voorwaarden te schep pen. En net zo als het indertijd met de particuliere organisaties (Cebemo, ICCO, Novib, Hivos) van 1965 tot 1979 duurde voordat die samenwerking helemaal fijn uitkristalliseerde, zal ook een dergelijk drievoudig verbond zijn moeilijke beginjaren en aan passingsproblemen kennen. Bij de voorwaarden hoort, denk ik, dat ambtenaren leren dat ook op ontwikkelingsterrein met bedrij ven valt te leven. En als ik dan in een Nederlands dagblad lees dat een topman van het ministerie voor ontwikkelingssamenwer king zegt. „We weten niet vol doende wat de bedruven te bie den hebben", dan moet hij met het hele ministerie daar maar eens wat aan gaan doen. Bundelen Het bedrijfsleven zal zich moeten bundelen zoals de particuliere organisaties gedaan hebben. De overheid kan nu eenmaal niet elk bedrijf met 30 werknemers als gesprekspartner hebben. VNO en NCW lijken een ontwikke lingsdivisie hard nodig te heb ben. De particuliere organisaties (en dan waarschijnlijk meer hun be stuurders in Nederland dan hun werkers in de Derde Wereld) zul len moeten leren dat de prakti sche realisering van hun idealen op (belangrijke) onderdelen best gediend is met een praktijkop lossing uit het bedrijfsleven en met denken aan de noodzaak dat als de hulporganisatie zich terug trekt de achterblijvende inheem se organisatie in ons wereld marktstelsel alleen overeind blijft als er winst gemaakt wordt. De bureaucratische nauwkeurig heid van de ambtenarij en de idealistische motivatie van de particuliere organisaties zouden wel eens zeer gebaat kunnen zijn bij de realistische aanpak die be drijven moet kenmerken om te overleven. Als er nu al gepraat wordt over een krachtiger inzet van het Neder landse bedrijfsleven in het ont wikkelingswerk dan is dat een goede zaak. Het waar, wanneer, wat en hoe dient in nauw samen spel tussen overheid, particuliere organisaties en bedrijfsleven be paald te worden. En iedereen die aan dit proces van kennismaking en samenwerking gaat meedoen moet vooraf incalculeren dat de vormen waarin gewerkt kan en moet worden van te voren niet vaststaan, omdat ook het ontvan gende land nog wel wat in de melk te brokkelen wil heb ben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7