'Rechts' vreest de nieuwe vrijzinnigheid KERKf DIENSTEN ^4U4yil'llA'JJ'l> ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 Kritiek op de bijbel leidt naar vrijzinnigheid, zeggen de hervormde rechts-ortho- doxen. "De praktijk in onze eigen kerk wijst dat uit". "En de gereformeerden volgen nu dat spoor". Daarom ziet hervormd "rechts" zo'n samengaan van de her vormden en gereformeerden liever niet gebeuren. Hoewel hij zichzelf een buitenstaander noemt en alleen de vrijzinnigheid in eigen kerk kent, heeft de secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, de bekende Huizer ingenieur Jan van der Graaf, het er toch maar op gewaagd, voor het vrijzinnig-hervormde blad "Kerk en Wereld" een artikel te schrijven over zijn visie op de hedendaagse vrijzinnigheid. Niet op eigen initiatief, wel te verstaan, maar op verzoek van de redactie. Eind deze maand is het in "Kerk en Wereld" te lezen. In zijn eigen blad "De Waarheidsvriend" geeft Van der Graaf - als rechts-orthodox man een verklaard tegenstander van bijbelkritiek en leervrijheid - alvast een voorproefje van wat hij vandaag als vrijzinnigheid ziet. En dan blijkt, dat niet alleen de officiële vrijzinnigheid hem in het harnas drijft, maar ook de politieke en maat schappelijke prediking in het middenblok van de Hervormde Kerk en in bepaalde sectoren van de Gereformeerde Kerken. Vrijzinnigheid komt nu ook onder een andere namen voor, "namelijk daar waar de bijbelse heilsfeiten weliswaar niet worden ontkend, maar zodanig worden voorge steld dat het 'bovennatuurlijke' eruit is ver dwenen". En bedekte vrijzinnigheid kan wel eens gevaarlijker zijn dan openlijke. Belijdenis van Reformatie onopgeefbaar "De Waarheidsvriend", spreekbuis van de hervormde rechts-orthodoxie, had in het begin van deze eeuw de gewoonte, drieste uitspraken van vrijzinnige theologen aan de lezers door te geven, al was het maar om hun in te prenten hoe nodig en nuttig zo'n eigen blad was. Men komt dan onopgesmukte uitspraken tegen als: "Jezus was een gewoon mens", "Je zus, de godsdienstige mens bij uitnemendheid", "Voor mij heeft de goddelijke vere ring van Jezus volstrekt geen waarde", "Wij ontkennen het bovennatuurlijke; voor ons bestaat er geen enkel won der", "De bijbel staat ons in de weg bij onze pogingen om een betere opvatting van het christendom ingang te doen vinden" Ir. Van der Graaf vindt die "bru te ontkenning van het wezen lijkste van het christelijke geloof' nog slechts terug in de groep die zich - in tegen stelling tot de vrijzinnig-her vormden - "principieel-vrij- zinnig" noemt. Deze gelovi gen, zwak in getal, spuien hun ultra-linkse opvattingen in het groen gekleurde blad "Zwingli". "Daar wordt nog het fiere oud-moderne geluicj telkens weer gehoord". In de Hervormde Kerk is deze extreme richting een rand verschijnsel geworden. Er gaat haast geen nummer van "Zwingli" voorbij of de "ge wone" vrijzinnig-hervorm den - die in 1951 met de nieu we koers van de Hervormde Kerk zijn meegegaan - krij gen er duchtig van langs om dat ze mede schuldig zijn aan de spectaculaire achteruit gang van de oude vrijzinnig heid. "Die vrijzinnigheid heeft geen levensvatbaarheid meer", concludeert ir. Van der Graaf. En geen wonder. Ze laat het hart van de men sen leeg. "Wat is het evangelie zonder heil?" Niet "echt" Nu heeft de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden on langs een brochure over haar uitgangspunten en doelstel lingen uitgegeven. Van der Graaf - als hoofdredacteur van "De Waarheidsvriend" een vooraanstaand woord voerder van de brede her- vormd-gereformeerde stro ming in de grootste reforma torische kerk hier te lande - geeft ruiterlijk toe, dat deze brochure niet "echt vrijzin nig" is in de oud-moderne zin. "Ze past in het kader van artikel 10 van de kerkorde, waarin wordt gezegd, dat de kerk be lijdt in gemeenschap met de belijdenis der vaderen" "Er staat in deze vrijzinnige uit gangspunten niets wat in di recte zin de belijdenis weer spreekt, ook al wordt er ge pleit voor de grootst mogelij-' ke ruimte van geloven en be lijden voor verschillende christelijke overtuigingen" Wel kiest deze beginselverkla ring bewust voor de term "evangelie van Jezus Chris tus". Dan kunnen ook mensen die minder door de persóón van Jezus Christus dan door zijn boodschap worden aan gesproken zich in deze grond slag herkennen. Voor ir. Van der Graaf is dat een kernpunt. Hij beschouwt dit als een duidelijke voortzet ting van de vrijzinnige tradi tie. Want: "Is het bijbels, de persoon en de boodschap van Jezus te scheiden Jezus is toch één met zijn boodschap? Die is geconcentreerd in zijn per- "De officiële vrijzinnigheid in de Hervormde Kerk zou aan duidelijkheid winnen als zij de vraag eens onder ogen zag, hoe de verhouding is tussen de Vader en de Zoon - dat is geen dogmatische maar een bijbelse vraag - en hoe zó ook de Zoon als persoon onder ons mensen is geweest en nu, in zijn heerlijkheid, het Hoofd is van zijn gemeente" De vrijzinnigheid, meent Van der Graaf, is er niet in ge slaagd duidelijk te maken, waar ze na 1951 haar positie kiest. "Het zou interessant zijn, een artikel uit vrijzinnige hoek te zien verschijnen waarin nu eens precies werd verwoord, wat die 'gemeen schap met de belijdenis der vaderen' inhoudt en wat de positie van de nieuwe vrijzin nigheid tegenover het oude modernisme is" Springlevend De overstap in 1977 van de Frie se predikant L. J. van der Kam naar de Doopsgezinde Broederschap - omdat er voor de oude vrijzinnigheid in de Hervormde Kerk nauwelijks plaats meer was - en de klacht van ds. W. H. Stenfert Kroese (Bilthoven) dat in de Her vormde Kerk ook met de nieuwe vrijzinnigheid maar weinig rekening wordt ge houden, betekenen nog niet, dat het verschijnsel "vrijzin nigheid" uit de kerken is ver dwenen. "Het is nog springlevend", zegt de secre taris van de Gereformeerde Bond. Het feit dat de vrijzinnige ds. mr. J. van Leeuwen (Lochem) een boekje van dr. Tj. Baarda over de betrouwbaarheid van de evangeliën begroette als "een lentebrengende zwaluw, nestelend bij Kuyperiaanse altaren" zegt hem voldoende. Baarda isgereformeerd. Hij doceert aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam "in leiding in de studie van het Nieuwe Testament, tekstkri tiek en exegese". De synode van de Gerefor meerde Kerken heeft zojuist een rapport over de aard van het Schriftgezag aanvaard, waarin ook Baarda de hand heeft gehad. Van der Graaf wil dat werkstuk niet op die ene naam beoordelen. Het verdient een gedegener be handeling. "Maar het loutere feit dat Baarda, die van een bekend vrijzinnig-hervormd predikant een lovende kritiek kreeg, een beslissend aandeel kan hebben in een gerefor meerd geschrift over het Schriftgezag, spreekt voor zichzelf. Waar de Schriftkri tiek opgeld doet, ligt in prin cipe de weg naar de vrijzin nigheid open. De praktijk in de Hervormde Kerk wijst dat uit. En de Gereformeerde Kerken volgen nu dat spoor" Waar Van der Graaf zeer be ducht voor is, dat is het op gaan van het evangelie in maatschappelijke en politie ke vragen. "De oude vrijzin nigen hadden de cultuur op het oog, de moderne theologen van nu hebben het over de maatschappij"Niet dat het evangelie maatschappelijk en politiek niets te zeggen zou hebben. In beide gevallen ech ter-cultuur en maatschappij - gaat het, volgens Van der Graaf, niet om "heil" in bij belse zin maar om welzijn, en dan niet zelden politiek inge kleurd. Deze modernen kunnen wat dat betreft van de tegenwoordige vrijzinnig-hervormden nog wel wat leren. Met instem ming citeert Van der Graaf ds D. Oosten (Cothen) die in een toelichting bij de beginsel verklaring opmerkt, dat het de vrijzinnigen niet om een "vermaatschappelijking van het evangelie" is te doen waarbij de persoonlijke le vensvragen zouden worden verwaarloosd. Hij ziet daarin een stuk vrijzinnige kritiek op een hervormde midden-or- thodoxie en op sectoren in de Gereformeerde Kerken "waar het evangelie zo in poli tieke en maaatschappelijke kaders is getrokken, dat het persoonlijke element - het heil - eruit is" Uitholling Begrijpelijk dat een rechts blok als de Bond de bewe ging "Samen op weg", die de eenwording tussen her vormden en gereformeerden beoogt en die al in meer dan honderd plaatsen een eind op deze lange weg is gevor derd, met wantrouwen gade slaat. De Bond begeert die organisatorische eenheid niet. Maar hij heeft zich on langs wel bereid verklaard om desnoods mee te doen aan een "voortgaande bezin ning". Wat de rechts-hervormden dan tegen de gereformeerden hebben? Wel, in Amsterdam en Kampen - waar de gereformeerde stu denten in de theologie wor den opgeleid - zien zij de vrij zinnigheid in oude en nieuwe vormen opdoemen, "en dat niet zelden militant en acti vistisch" "Het blijkt meer en meer, dat nü in de Gereformeerde Kerken dezelfde beginselen worden gehuldigd als in de vorige eeuw in de Hervormde Kerk, beginselen die mede oorzaak waren van de Afscheiding (1834) en de Doleantie (1886). Van deze nieuwe theologie- beoefening gaat een sterke invloed uit op de prediking. Ook de geest des tijds doet zijn werk. Het gereformeerde element in de prediking is zeer gering of ontbreekt ge heel. Vele, vooral jongere ge reformeerde predikanten zijn overgegaan op een politieke prediking met een sterke maatschappijkritische inslag, waarbij zij niet zelden marxis tische ideeën op de kansel brengen en aldus het evange lie prijsgeven aan een ideolo gie". Die scherpe uitval deed het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond in 1976. In een "tussentijdse situatie schets", vorig jaar met be trekking tot de beweging "Samen op weg" gepubli ceerd, kwam dit hoofdbe stuur tot dezelfde conclusie. Als het nog eens tot één kerk van hervormden en gerefor meerden komt, dan vreest de Bond een verdere uitholling van het geestelijke en kerke lijke leven. "De belijdenis van de Reformatie is voor ons on opgeefbaar", zei ds. C. den Boer (Woudenberg), studie secretaris van de Bond, op een predikantenvergadering begin dit jaar. "Wij schuwen een open kerk met een mini mum aan belijden waardoor geen sterveling meer weet wat kerk-zijn betekent. Een dialoog-kerk graaft haar ei gen graf. Pluriformiteit mag er zijn, maar dan niet los van de uniformiteit in het belij den". Een grote vraag, naast de zorg om de kerk in haar geheel, is voor de rechts-orthodoxen, welke plaats de belijdenis-ge- trouwen in een nieuwe kerk nog kunnen innemen. Ds. Den Boer: "De erkenning dat de belijdenis ook onder ons niet altijd onbekrompen en on dubbelzinnig wordt gehan teerd, sluit een opkomen voor het recht van die belijdenis niet uit maar in" Gesprekken Zo probeert de rechts-ortho doxie haar positie veilig te stellen tussen de onduide lijkheid van een zich aanpas sende vrijzinnigheid en het maatschappelijk-politieke engagement van de nieuwe modernen. De ironie wil, dat de rechtse hervormden van nu nog het meest benauwd lijken te zijn voor de gereformeerden, die in de vorige eeuw juist uit de Hervormde Kerk wegtrokken omdat deze de vrijzinnigheid met haar leervrijheid onge hinderd liet voortwoekeren. Toch voelt ook de Bond van ir. Van der Graaf wel aan, dat de ontwikkeling niet meer is te keren. "Wij kunnen ons aan een voortgaande bezinning niet onttrekken", verklaarde het hoofdbestuur vorig jaar. En omdat aan een samengéan overeenstemming in funda mentele zaken moet vooraf gaan, heeft dit hoofdbestuur de plaatselijke gemeenten waar dit nog eens kan gaan spelen een groot aantal the ma's aangereikt voor kerke lijke en theologische ge sprekken. Het is de vraag, of de twee grote reformatorische kerken plaatselijk nog wel voldoende tijd krijgen om het op al die gewichtige punten eerst vol ledig eens te worden, stel even dat dit ooit zou lukken. De snelle ontkerkelijking en ontkerstening van de samen leving zou wel eens een dwin gender reden kunnen zijn om samen op weg te gaan dan het resultaat van die eindeloze bezinning. Als het waar is, dat in het jaar 2000 de christenen in Neder land nog maar een minder heid zullen zijn, dan staan er nog wel andere belangen op het spel dan de vraag of de Hervormde Kerk wel de "kerk der vaderen" kan blijven als ze met de gereformeerden een nieuw kerkverband zou gaan Samen heb je misschien toch een beter zicht op de toekomst. En de toekomst kan de kerk nu eenmaal niet alleen aan "des Heren hand" overlaten. S. J. DE GROOT LEIDEN - Hervormde gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. Pannekoek. 11.45 oecumenische dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Blenk, Oudewater Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius. doop. 11 ds. Bou- huys (gesprek), 11.15 ds. Hortensius en pastor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr. 10 ds. v. Leeuwen; Bevrijdingskerk (Montgomerystr. Zuid-West) 9 ds. Wa genvoorde. 5 ds. Rietveld; Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 mevr. ds. De Mey. avondmaal; Waalse Kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; D1ACONESSENHUIS 10.30 ds. Van 't Hof; Kapel Endegeest (Oegstgeest) 10 ds. Friederich. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschansweg) 10 ds. Rietveld; Petrakerk (Surina- mestr.) 10 ds. v. Houten, Aalsmeer; Oude Vest 10 ds. Sijtsma, 5 ds. Koolstra; Mara nathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra, jeugddienst; Bevrijdingskerk (Mont gomerystr.) 10.30 ds. De Zeeuw, Voor schoten. 5 ds. Rietveld. Groenhoven (Witte Rozcnstr.) 10 ds. v.d. Velden. Ge ref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lokhorstkerk): 9 dienst, 5 hr. Henzen Geref. Kerk Vryg. (Herengr. 70): 10.30 kand. Heida, 3 ds. Geelhoed. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Den Hartog. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 leesdienst, 3.30 stud. Van Dijk. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Drift straat): 11.30 en 5.30. Evang- Lutherse Gemeente (Hoogl. Kcrkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgezinde Ge meente (Lokhorstkerk, Pieterskerk- straat 1): 10.30 ds. Kuipers, avondmaal. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld. Evang- Christen-Gemeen schap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw. singel 21): 5 nam. hr. Hoogerwaarri. Evangeliecentrum Zylsingel 2. zond. 10 en d. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (Oude Vest 13): 10 evang. v.d. Bergh. Le ger des Heils (Hooigracht). 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Hoge Rijn dijk 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagad- Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen (Mormonen): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Katholieke kerk (Zoeterw. singel- hoek Cronesteinkade1: 10. Haag weg zat. 7. zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zond. -,(j\ !.ij* en 11; Rijndijk (Leiden-Voorschoten) 8.30, 9.30 zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8 30. 10. 11.30. 6 en 7. Boshuiaer- laan fcat 7. zond. 9.30 en 11. Lammen schansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmerstraat zat. 7. zond. 9.30,10.45 en 12.15. Hoge Rijndijk Zoeterwoude: zat. 7. zond. 10 en 11.30. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 hr Groen, A dam, 7 ds. Rothfusz. jcugd- 'AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 mevr. ds. West. ia. 7 dr. Haitsma. Boskoop. Geref. Kerk: 10 ds. Modderaar, rochie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Adventskerk 10 ds. Bogers, avondmaal, 5 ds. Zoutendijk, Noorden: Kruiskerk 10 ds. v.d. Broeck, Bodegra ven; Opst kerk 10 ds. v.d Heiden. 6.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10.30 ds. Oosthoek, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9 ds. Oosthoek, 6.30 ds. Mulder; Ashram 9.30 ds. Verheul; Driehoortie 7; Onder weg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 kand. Kleijberg. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Stolk; Salv. kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Modderaar; G. Herderkerk 9 ds. Mulder; De Bron 10 ds. De Ruiter, 10.30 ds. Mul der. Zie ook heiv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 en 5 kand. Hei da. Ned. Geref. Kerk (Chr. nijv. school Willemstr 9.30 en 4.30 ds. Mul. A dam Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Ham stra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Baptistengemeen te Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. v.d Berg. Volle-Evangeliegemeente (school Weslpreludeweg): 10 hr. De Jong. Leger des Heils (Com. de Vlamingstr.:) 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode- Kruisgcbouw): 10 voorm. Remonstrant se Kring (Van Mandersloostraat 36): 10 ds. Knoppers, Utrecht. Rooms-Kath. pa rochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45, en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIIZEN - Herv. Gemeeote 9 30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 stud. Van Dijk, wo. 26 nov. dankdag, 9.30, 2.30 en 6 ds. Golverdingen, 's Gra- venzande. BODEGRAVEN - Herv Gemeente Dorpskerk 10 ds. Smit, Hilversum, 6.30 ds. Mouthaan, Nunspcct; Salvatorkerk 10 kand Wijting. 6.30 ds. Richter; Beth lehemkerk 10 ds. Jongerden, Veenen- daal, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. Kerk: 10 eld. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 ds. Stelwagen. De Stek 9.30 dr Haitsma. Avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Ge meente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Ge lovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms- Kath. parochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv Gemeente: 9.30 ds. Heijmans, 6.30 ds. Oosthoek, beiden Alphen. Geref. Kerk: 9,30 ds. Welbedacht, 5 ds. Van Dalfsen, Over schie. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 7. zond. 8, 10 en 11.30; Rijndijk (Bernar- dus) zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10.30 ds. Rothfusz. mmv koor. 5 ds Kalkman Noordwijkerhout. Geref. Kerk: 9 ds. v.d. Wal (in herv. kerk). Chr. Geref. Ki en 5 ds. Biesma. Rooms. Kath. paro chies: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10. 11.30 en 7; Jozefkerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; H. Hart zat. 7. zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Hoek. Rooms-Kath. parochie: zat 7. zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds Kolkman. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Dorpskerk 10 dr. v.d. Bank. Ede. 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskcrk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Heymans, 't Harde. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d Horst. Rooms-Kath. parochie zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - erv. Gemeente Nieuwe kerk 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Schuurman; Oude Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Visser; Ichthuskerk 10 ds. v. Roon, 5 ds. Vroegindewey; Pnièlkerk 9,30 ds Visser, 6 ds. Vink; Groen van Pr. school 10 ds. Driebergen; Ziekenhuis Overduin l ds. Baas; Wijkgebouw Hoeksteen 10 dovendïenst. Geref. Kerk Vredeskerk 10 hr. Brouwer, 5 ds. Vrolijk; Tnuml'a- .orkerk 10 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 dienst, ij ds. Gratz. Ned. Ge ref. kerk: 8.45 ds. Meester. 7 ds. Muller Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remiscstr.): 10 en 5. Voile-Evangelie- gemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gemeente: 10 dr. v. Vliet, Alphen avondmaal. 7 ds. Groenendijk. Scheve ningen, avondmaal. Geref. Kerk: 10 en 7 dr. Bade, avondmaal. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Does burg. 6.30 ds. Doesburg, zangdienst mmv Petrakoor, Leiden, Kerk Hoofd straat 10 ds. Veenstra, Leiden; Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen avondmaal. Verpleeghuis Leythenrode. 10 ds. Lutmers, avondmaal, mmv koor St Elis.ziekenhuis: n ds. Brommet Baptistengemeente (wijgeb. Zijlkwar tier): 10 br. De Vries. Rooms-Kath. paro chic: zat 7 zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30er 7 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 DS. Los. 7 ds. Jaspers Focks. Rooms-Kath paro chies: zal 7. zond. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE- Herv Gemeente: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft. 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Weggemans. Harderwijk. 7 ds. v.d Hoist, Katwijk. Geref. Kerk Vryg.: 's morgens ds. De Graaf, bevestig g kan- De Putter, 7 ds. De Putter, intrede. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Schuur man. 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken, avondmaal. Geref. Gemeente: 10 en ds. v. Dijken, avond maal. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hak kenberg, wo. 26 nov. 7.30 ds. Hakken berg en ds. De Gier. Rooms-Kath. paro chies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45: Engelbewaarders zat, 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kramer, Aalsmeer, 6.30 dr. Bezemer Schevingen. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 ds Nooteboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dienst. Rooms-kath. parochie: zat. 7. zond. 9 en 10.45. •NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk. 9.30 en 7 dienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Van Hoegee, Al phen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv Gemeente: 9.30 ds. Zoutendijk. 7 kand. v. Harten. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Koe nes, 7 ds. Treurniet, Woerden. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: Kerk Voorstraat 10 ds Keuning, 5 hr. Visser. 7 ds. Kolkman, De Kaag; Kerk Hoofd straat 10 ds. Visch, Oegstgeest, Geref. Kerk Hoofdstr. 5 ds. Warmink; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Vreugd, Bodegraven. Geref Kerk: Kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. El gersma, 5 ds. Warnink; Vinkenlaankerk 9 30 ds. Warmink. 5 ds. Elgersma; stich tingskerk 11 ds. Bouma. Rooms-Kath. parochies: Zee zat. 7. zond. 9.30 en 11, Binnen zat. 7. zond. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Heiv. Ge meente. Dorpskerk 10 ds. Kalkman. Rooms-Kath parochies: Victorkerk zat OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk 10 ds. Ter Linden; Pauluskerk 10 ds. Sierat; Gemeentecen trum 10.30 mevr. ds. Mohering Voor burg, 7 ds. Vegter, 10.30 voorm. ook jeugdkerk, ds. Van Twist. Geref. Kerk (Mauntslaan): 10 ds. Heemskerk. Ned Geref. Kerk (Gemeentecentrum): 8.45 ds. Moggré, 4 ds. De Lange. Van Wyc- kerslooth: 4.15 ds. Vink. Kapel Ende geest: 10 ds. Friederich. Volle-Evange- liegemeente (Gemeentecentrum) 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9 en 11; Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUD EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest, gezins- dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Cziria, 5 ds. De Jong, Aalsmeer. Remonstr.-Gemeen- te: 5 nam. mevr. ds, Vos, Doopdienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 en 7 ds. De Kruyf RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. v. Niel; Bethelkerk -.?«? en 10 ds. Damsma, 5 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 dr. Van Oeveren, 5 ds. Baayén; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Maranathakerk 9.30 ds. Romein, 5 dr. Van Oeveren. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v.d. Brink. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 5 intrede ds. Ferwer- da, in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, bevestiging ds. Ferwerda, 5 ds. Ferwerda, intrede. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 kand. Velema. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. Klijnsnia. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR Herv. Gemeente: 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Bouwman, Heerde Geref. Kerk: 10 ds. Eldevman. 6.30 ds. Heiner, Ryssenhout. Rooms-Kath. pa rochies: Aardam zond. 9 en 12. Lange- raar zat 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Hen.-. Gemeente 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, jeugddienst, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk Vrijg 8.30 en 3 ds. Boxman. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof, avondmaal. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Hemmes, 7 ds. v. Ach terberg, Leiden; Aula Noord-Holland >.30 ds. De Jonge, Leiden, Kerk Hulp en Heil 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vryg.: 10.15 en 4.30 ds. Btrxman. Rooms-Kath. kerken. Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord-Hofland zond. 11; Moeder- Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Jan van Hooflaan 3: 10.30 Engelse dienst. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. v.d. Heuvel, 5 ds. Roetman; De Hoeksteen 9.30 ds. Roet- man, 6.30 ds. Verboom; Bethelkerk 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Bregman; Imma nuelkerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruiskerk 10 ds. Langhenkel; Ontmoe- tingskerk 10,15 ds. v.d. Berg. Chr. Afge scheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle- Evangeliegemeente "Sion" (Lindegaar- de 17a): 9.30. Remonstr.-Gemeente: 10 mevr. ds. Hoff. Rooms-Kath. parochie. Victorkerk 10; Ontmoetingskerk 9.30 en 11.45. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Van Eyk, Gouda, ds. v. Bruggen; Kieviet- kerk 10 ds. v Bruggen; Messiaskerk 10 ds. Nortier, Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Plas. Rijssen. Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Plas, Rijssen. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. De Vries, Loosduinen, 5 ds. Damsma, Rijnsburg; Wassenaar- Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. v. Doorn, Waddinxveen, 6.30 ds. Ou wendijk. Geref. Kerk: 9.30 hr. De Hoop, IJsselstein. 6.30 ds. v. Houten, Aalsmeer. Ned. Prot. Bond (gebouw De Wijk): 7 nam. mevr. kap. Poppema, Leiden. Rooms-Kath. parochie: ZAT. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kielder, 7 hr. v.d. Zwan, Driebrug- gen, mmv koor. Geref. Kerk: 9.30 DS. Omta. 7 zie herv. gemeente. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies St. Jan zond 9 30 en 11. Chr Dienaar- kerk zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk (Ho ge Rijndijk) zat. 7, zond. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv Gemeente: 10 ds. Stelwagen, Boskoop, 6.30 ds. Van Roon. Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 en 6.30 hr. v.d. Kraan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4